DUINSTREEK RIJNSTREEK K.V.P.-afdeling Lisse (Engel) houdt Dinsdag bliksemactie K.V.P. groeit nog steeds Programma van bevrijdingsdag Dodelijk ongeval voor rechtbank K.V.P.-propagandist W.Hoonhout v maakte Zoetermeer enthousiast Victorie-bataljon van de K.V.P. VRIJDAG 15 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 HILLEGOM Bloembollencultuur. De afdeling Hillegom van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield haar jaar vergadering in hotel Sistermans. Het verhoogd onkostencijfer en het hoger prijsniveau was er Januari reeds. De afzet-repercussies zijn ook gekomen. Het is de verkopers in de voornaamste afzetgebieden niet ge makkelijk gemaakt. Bij de strijd om de gewenste orders binnen te krij gen zijn er letterlijk en figuurlijk de spaanders afgevlogen. Er is om ge vochten. De kwekers zullen dat waar deren, aldus spr. Maar zij zullen als tegenprestatie er rekening mee moe ten houden, dat er voor belangrijke partijen bollen geen exportbestem ming werd gevonden. En daarom gaf hij de raad, om niet op het laatste zwartje te kijken, niet te specule ren, maar als er de mogelijkheid was van een behoorlijke transactie, deze tot stand te brengen en een „gelei delijke verkoop" in de hand te wer ken, opdat men bij de komende zo- merhandel niet met „onverwacht" grote partijen" zou blijven zitten. Daarna las de secretaris de notulen en het jaarverslag. Hieruit bleek dat de afdeling op 1 Jan. 1955 in totaal 59*2 leden telde. Er werd in herinne ring gebrachtt dat in i954 de afde ling met grote luister het 75-jarig bestaan had herdacht en dat inmid dels de heer C. J. van Til, als voor zitter werd afgelost door de heer P. Hulsebosch. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een voordelig saldo was van 230.19 en dat de fi- nantiële toestand der kas zeer gezond was. De heer Van Saase verklaarde boeken en kas in orde. De heer W. Zandbergen Kz. uit De Zilk, werd in het bestuur gekozen. Als afge vaardigden naar de Algemene ver gadering te Haarlem, werden be noemd de heren D. Nieuwenhuis en A. Kleiwegt. (Secundi de heren Staats Jr. en J. G. Stokman) Bij de bespreking van de beschrij vingsbrief gaf het voorstel van het Hoofdbestuur om de betalingsdatum, die tot heden is vastgesteld op 1 No vember. te tellen op 10 November, aanleiding tot uitgebreide discussie. Tenslotte werd besloten, met bijna algemene stemmen, zich tegen dit voorstel te verklaren en vast te hou den aan de betalingsdatum 1 Novem ber. Bij de rondvraag op de Algemene Vergadering zal de Hillegomse afge vaardigde tot uitdrukking brengen de algemene ergenis, bij de leden der afdeling, over onhygiënische toe standen in het Krelagehuis. LISSE Bollenkwekers van Lisserdijk protesteren Tegen wegzuigen van arbeidskrachten Gisteravond heeft de afd. Lisser dijk van Bloembollencultuur de jaarvergadering gehouden. De heer A. J. Mesman had wegens nog voort durende ziekte van de heer Joh. v. d. Lely de leiding. De heer Mesman zeide in zijn overzicht over de gewas sen en de handel, dat de handel in narcissen niet wild is te noemen, doch we zijn nogal ingeplant, dus het hoofd koel houden. Tulpen zijn veel in nieuwe soorten uitgeplant, waar door er een goede vraag is naar goede handelssoorten. De heer Mesman kraakte voorts enkele harde noten tegen de op alle manieren gevoerde propaganda door bepaalde bureaux in week- en dag bladen om de werknemers uit de bol lenstreek weg te lokken naar bedrij ven buiten de streek. Dat is absoluut niet nodig en wanneer op deze wijze voortgegaan wordt en aan deze me thode geen paal en perk wordt ge steld, zal er een onrustbarend te kort aan goede werkkrachten komen in de bloembollenbedrijven, waar door de nationale belangen op eco nomisch gebied in ernstige mate ge schaad zullen worden. Hij hoopte dat van hoger hand deze propaganda stop gezet zal worden en de be langen van de bollenstreek behar tigd zullen worden. Er is voor alle arbeidskrachten in de streek zelve voldoende werkgelegenheid aanwe zig. Wcgronselen is uit den boze!! Van een surplus van arbeidskrachten is geen sprake!! De penningmeester kon in zijn jaar verslag mededelen, dat de kas nog een bedrag van 171.83 bezit. De be schrijvingsbrief werd behandeld en accoord bevonden. De afd. zal tegen het verschuiven van de betalingsda tum naar 10 November stemmen. Na benoeming van afgevaardigden en het houden van een prachtige bloe- menverloting ging men huiswaarts. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Op de algemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Lisse heerste grote tevredenheid over de gang van zaken. Vooral het sparen ontwikkelt zich zeer gunstig en de spaargelden zijn reeds boven de 5 millioen gestegen. De omzet steeg tot ruim 82 millioen. Het ledental is thans 634. Er zijn 634 spaarders en 787 rekening-couranthouders. Balans en begroting werden goedgekeurd. De heer G. C. Tromp Rz. werd herbe noemd in de raad van toezicht. Het bestuurslid Jac. de Vroomen werd herkozen. In de vacature-J. P. Se- gers werd gekozen de heer J. D. v. Parijs. „CANITE TUBA" OPENDE HAAR LEMS BLOEMENFEEST De plaatselijke harmoniekapel Ca- nite Tuba heeft Donderdagavond op uitnodiging van de stichting Haarlems Bloei haar muzikale medewerking verleend bij de opening van het bloemenfeest in de Spaarnestad. Om 8 uur vond de start plaats van een mars door de verlichte binnen stad. Daarna werd op de Grote Markt een grootse taptoe ten gehore ge bracht. Gedurende deze taptoe bo den tientallen bloemenmeisjes het publiek bloemen aan. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Fietssleuteltje; huissleu tel; shawl; rijwieltas; klomp; zak, waarin overall; stuk kabel van auto; zegelboekje; bruine portemonnaie m. inihoud; wollen handschoen; staal- borstel; actentas met inhoud; riem. Verloren: Herenhandschoen; pols horloge; 2 lege kisten; bruine want:, vulpen en vulpotlood in étui; duim stok; groene portemonnaie m. inhoud; paar pantoffels; rode portemonnaie; kist andijvie; zwarte glacé dames handschoen: boekentas met inhoud; plastic regenjas; dames armband horloge; gouden armband;f vulpen ploegzwing; paarlen ketting: spons- rubber aapje; een paar glacé heren handschoenen; vulpenetui waarin vulpen en vulpotlood. Geb.: Christiaan Walter, z. van F. W. Tolle en E. K. Taubert; Jacoba Adriana Maria, d. van C. W. Veld hoven en M. P. Kortekaas; Olfert, z. van A. Visser en J. Eigenraam. Ondertr.: G. A. de Lange, Wagen straat 26, Lisse en Th. de Bruin, Lis serdijk 325, Haarlemmermeer.; Getr.: J. M. de Klerk en G. Dui venvoorden; A. A. J. Verschure en M. I. J. Bruijnen; J. v. Rijssel en C. Ippel. NOORETWIJK TWEEMAAL BRAND IN HETZELFDE PERCEEL. Gistermorgen te ongeveer half zes brak er brand uit in de werkplaats van de heer W. aan de Voorstraat. Het vuur kon in de kiem worden gesmoord. Een half uur later ont stond in het zelfde pand weer brand nu in de winkel. Door snel ingrij pen kon de bewoner het vuur de baas blijven. Vermoed wordt dat kortsluiting oorzaak was van beide gevallen. Jaarvergadering Bloembollencul tuur. Onder matige belangstel ling hield de plaatselijke afd. van B.B.C. onder voorzitterschap van de heer J. C. v. d. Meer haar jaarver gadering in café Flora. Na een kort openingswoord door de voorzitter, kwam naar aanleiding van de notu len in bespreking de al of niet aan sluiting van de afd. bij de Stichting V.V.V. Noordwijk. Uit de besprekin gen bleek, dat men zeer sympathiek stond tegenover deze Stichting, doch dat de finantiële consequenties bij een eventuele toetreding voor de afd. te zwaar zullen zijn, zodat werd besloten niet toe te treden. Het jaar verslag werd met een dankbaar ap plaus beloond. Het jaaroverzicht van de penningmeester gaf aan een na delig saldo van 72.10, zodat de re- De afd. K.V.P. Lisse (Beekbrug) heeft gisteravond ter voorbereiding van de grote bliksemactie van a.s. Dinsdag een contactvergadering be legd. De voorzitter van de Statenkring Leiden, de heer P. Oosterveer, kreeg gelegenheid een propagandistisch woord tot de aanwezigen te richten. Alle mogelijke middelen moeten aangegrepen worden om de katho lieken samen te brengen in de ene juiste politieke partij, waarin zij volgens hun overtuiging thuishoren. Er is in de loop der jaren een poli tieke onverschilligheid ontstaan, doordat men de resultaten, die be reikt worden, als vanzelfsprekend be schouwt en niet meer op de juiste waarde weet te schatten. Laten wij vooral bedenken, dat onze politieke tegenstanders niet slapen. We moe ten eensgezind strijden om te voor komen, wat ln België is gebeurd. O.m. tipte spr. de zendbrief van de bisschoppen aan, waarin de kath. met klem wordt gewezen op de taak, die voor hen is weggelegd in de or ganisatie. We hebben naast daadwer kelijke- ook de finantiële steun nodig, om jongeren klaar te maken voor leidende functies in de toekomst en om contact op te kunnen nemen met organisaties. Hoewel men verleden jaar bij een dergelijke actie het ledental van 200 tot 430 wist op te voeren, hoopt het bestuur op 29 April, op de grote propagandadag, een res- respectabel aantal nieuwe leden aan de Statenkring Leiden te kunnen aanbieden. Maandagavond worden er huis- aan-huis circulaires en intekenlijs ten bezorgd, welke Dinsdagavond door de 22 propagandisten weer wor den verzameld. Om 9 uur komen de propagandisten bijeen in het Ver enigingsgebouw en daar zal de aan winst bekend worden gemaakt. serve was teruggelopen tot 205.77. Deze bescheiden nagezien door de heren L. Vink en A. Slats werden in keurige orde bevonden. In het bestuur werden herkozen de heer H. C. v. d. Loo en G. B. Rhijn en als voorzitter werd herko zen de heer J. C. v. d. Meer. Als af gevaardigde naar de Algem. Verg. op 18 April a.s. te Haarlem werden gekozen de heren P. Steenvoorden en en G. B. v. Rhijn secunds J. C. v. d. Meer en H. C. v. d. Loo. Bij de behandeling van de beschrijvings brief kwam slechts één punt in be spreking en wel het voorstel om art. 6a van het Handelsreglement om de bestaande betalingsdag van 1 Nov. te wijzigen in 10 Nov. Uit de bespre- kingen bleek dat men niet voor deze wijziging was en met 161 werd be sloten tegen dit voorstel te stemmen. Door de voorzitter werd nog ge wezen op de plannen om ook dit jaar weer een bloemenfeest te orga niseren en al geschiedt dit de laat ste slechts op bescheiden wijze, toch drong hij er op aan de traditie te handhaven en met aller medewer king kan Noordwijk op waardige wijze versierd worden. In de rond vraag werd nog naar voren gebracht om de vergadering aantrekkelijker te maken door het houden van cau serieën over vakbelangen. Het be stuur zegde toe dit voorstel in ern stige overweging te zullen nemen. Hierna volgde sluiting onder dank voor opkomst. NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout was de eerste ge meente in de Kring Leiden, die een K.V.P.-bIiksemactie organiseerde. Op een avond werd het ledental gebracht van 620 op 695. De bliksemactie had echter nog een belangrijke nawer king. Nieuwe leden bleven zich aan melden en momenteel is de aanwas reeds gegroeid van 695 tot 750 nieu we leden. 0EGSTGEEST AFDELING VAN „VEILIG VERKEER" OPGERICHT. In hotel Het Witte Huis kwamen gisterenavond de Oegstgeester leden van de tot dusver Leidse vereniging voor Veilig Verkeer bijeen, om te komen tot oprichting van een plaat selijke vereniging. De samenkomst stond o.l.v. dr. K. Simon Thomas, die namens het voorlopige comité de aanwezigen verwelkomde en het doel van deze vergadering uiteenzette. Allen konden hiermee accoord gaan, zodat de Oegstgeester vereniging" voor Veilig Verkeer als opgericht werd be schouwd. Tot zijn genoegen kon dr. Simon Thomas mededelen dat thans reeds 41 personen als lid waren toe getreden. De bestuursverkiezing had tot ge volg dat in het definitieve bestuur bij acclamatie door de vergadering de navolgende heren werden benoemd: dr. K. Simon Thomas, voorzitter, jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, Hof- dijck 49, secretaris, W. Eggink, pen ningmeester, J. A. Heidsma, G. Huis kamp, A. Koerten en W. N. Steur. Op een voorstel uit de vergadering werd burgemeester H. L. du Boeuff, die eveneens ter vergadering aanwe zig was, tot ere-voorzitter benoemd. Deze dankte voor dit ere-ambt dat hem werd aangeboden en zeide ook zeer dankbaar te zijn dat het voorlo pig comité deze zaak van veilig ver keer in Oegstgeest ter hand had wil len nemen. Deze organisatie had de liefde van zijn hart en spr. vond het prettig te mogen constateren dat door gezond gemeentelijk leven deze vereniging kon worden opgericht, op eigen benen kon staan en niet meer op Leiden behoefde te leunen. Statuten en huishoudelijk regle ment werden vervolgens vastgesteld, waarbij de minimum contributie werd bepaald op 1.-, zodat het vrij wel een ieder mogelijk zal zijn van deze vereniging lid te worden. Alle bestuursleden verklaarden zich be reid aanmeldingen van nieuwe leden in ontvangst te nemen. Het vereni- gingsjaar zal lopen van 1 Januari tot 31 December. Tenslotte werd bekend gemaakt dat het practische deel van het verkeers- examen voor de schooljeugd zal plaats hebben op 21 en 22 April a.s. Op Woensdag 27 April zal een gro te samenkomst worden gehouden in Irene, waar de diploma's aan de ge slaagden zullen worden uitgereikt. De ouders van alle kinderen die exa men deden worden daarbij verwacht. Zij ontvangen daarvoor, door tussen komst van de kinderen nog een schriftelijke uitnodiging, doch wor den thans reeds verzocht deze avond vrij te houden. Er zal bovendien een film worden vertoond. WARMOND Op Donderdag 5 Mei a.s. wordt overal in den lande de 10-jarige Be vrijding van Nederland op bijzonde re wijze herdacht. Op die dag zal in Warmond op feestelijke wijze een gratis uitreiking plaats vinden van witte brood en boter, teneinde daar mede in herinnering te brengen, hoe in de hoogste nood in de hongerwin ter van 1945 het Zweedse Roode Kruis het Nederlandse Volk met wit tebrood en boter heeft geholpen. De ze gratis uitreiking zal met muzikale medewerking plaats vinden des mor gens om half elf uur bij het oude raadhuis. Tijdens de uitreiking be staat er gelegenheid om een gift af te staan. Deze giften zullen voor 50 pet. aan de stichting 19401945 en voor 50 pet. aan het Nederlandse Roo de Kruis ten goede komen. Aan de winkeliers wordt verzocht hun éta lages op 5 Mei een bijzonder feeste lijk aanzien te geven. Prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld. Ook particulieren worden opgewekt om aan de voorgevels van hun huizen of voor hun vensters een toepasselijke versiering op 5 Mei aan te brengen. Ook hiervoor worden prijzen be schikbaar gesteld. De zweminrichting „Lommerlust" wordt eerst geopend, als het water een temperatuur heeft van 16 graden. In 1953 was dit reeds op 25 April. Door de slechte weersomstandighe den kan de opening dit jaar eerst plaats vinden op 12 Mei a.s. Abonne menten voor kinderen tot 14 jaar, voor personen van 14 jaar en ouder en voor gezinnen zijn nu reeds ver krijgbaar. Een gemakkelijke betaling van de abonnementsgelden is in uit zicht gesteld. Raadsagenda. De raad komt Dinsdag 19 April a.s. in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het par tiële uitbreidingsplan regelende de bestemming in onderdelen van gron den gelegen nabij het hotel restau rant „Meerrust", alsmede van de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften; wijziging van de gemeen telijke bouwverordening; prae-advies met betrekking tot het verhogen van het voor deze gemeente geldende maximum voor volledige vergunnin gen ingevolge de Drankwet naar aan leiding van een verzoek van de heer N. Kroeze; het garanderen van twee door N.V. Bouwkas Noord Hollandse Gemeenten te verstrekken hypothe caire geldleningen; aankoop van meu bilair voor de gemeente-secretarie; verkoop van vier percelen bouwter rein aan de Jan Steenlaan, en een perceel bouwterrein gelegen in het plan ;,Lockhorst"; voorstel van B. en W. tot het verlenen van een vergoe ding ingevolge art. 101 bis 4e lid der L.O.-wet aan het R.K.Parochiaal Schoolbestuur voor het onderwijs in het vak huishoudkunde. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage aan het Schoolmelkcomité in de kosten van het verstrekken van schoolmelk. Voorstel van B. en W. tot conversie van geldleningen. WASSENAAR STRIJD OM AFGRAVING DUINEN BIJ WASSENAARS E SLAG De Raad van State heeft een be roepschrift behandeld van de Bouw grond Mij. Duinrell in Wassenaar, in gediend n.a.v. een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland waarbij aan die mij. geen vergunning wordt verleend tot verdere afgraving van haar terreinen over te gaan. p.e raadsvrouwe van de mij., mevr. mr. Nanning, wees in haar verdedi ging qp een rapport van ir. Bossen, dat volgens haar had aangetoond dat de drinkwatervoorziening door de afgraving in het geheel niet wordt geschaad. Bovendien legde zij een adres over aan de R.K. boeren- en tuindersbond, waarin staat, dat door de afzanding van 40 ha grond vrij komt voor de bloembollencultuur. Ir. Bossen zelf bestreed de opvatting van Ged. Staten, dat de afgraving de drinkwatervoorziening zou be lemmeren. De directeur-hóofddir. van Prov. Waterstaat, sprekende namens het college van G.S., zeide dat bij het besluit rekening is gehouden met drie belangen, n.l. die van de drinkwater voorziening, van het landschaps- schoon en van de recreatie. Ir. Zijl stra voegde hieraan toe. dat Den Haag met behoud van het bestaande relief van het terrein bevloeiingster- reinen wil aanleggen. De grond is evenwel nog geen eigendom van Den Haag, want deze gemeente heeft minder geboden dan de gemeente Wassenaar, die ook be lang stelt in deze grond, echter om andere redenen, n.l. om ze als re creatiegebied te behouden. De grond staat op de balans van de mij. voor een bedrag *?an 987.412 te boek. In dien geen verdere afzanding mag plaats hebben wordt de mij. in haar bestaan ernstig bedreigd, aangezien men de zandgrond verkoopt, wat tot haar normale wijze van exploitatie van de grond behoort. ZOETERMEER Zware straffen voor dader van roofoverval De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de 20-jarige A. L. uit Zoetermeer en de 32-jarige L. T. G. uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De 24-jarige H. de V. uit Rotterdam werd tot drie jaar met aftrek ver oordeeld. Deze drie mannen, allen zeelieden, hadden op 14 Januari j.l. een roofoverval gepleegd op de kas sier van Brinkers' Roomboter- en Margarinefabriek N.V. te Zoetermeer. De overvallers stalen toen een be drag van ruim 14.000. De officier van justitie had tegen L. en G. ieder zes jaar en tegen de V. drie jaar gevangenisstraf gerequi- reerd. „St. Willibrord" vergaderde In de bovenzaal van de „Gouden Leeuw" hebben de leden van St. Willibrord hun drie-wekelijkse vergadering ge houden, waarvoor behoorlijke belang stelling bestond. Districtsbestuurder J. Smit was deze avond tegenwoordig om diverse moeilijkheden op te los sen en vragen te beantwoorden. Vast gesteld werd, dat leden van St. Willi brord, die werk:...am zijn in de zi - wei- industrie in hun bond moeten blijven en niet in St. Deus Dedit thuis beho ren. De heer Smit deelde mee, dat de ondernemingsraad voor de zuivel bin nenkort zijn beslag krijgt. Met na druk werd gewezen op het Forum dat Zaterdag 16 April a.s. in het Groot Handelsgebouw te Rotterdam gehou den wordt. De uitslagen van de concoursen zijn als volgt. Kruisjassen: 1. N. Borst, 2. A. Spruit. 3. P. Üisseldorp. Klaver jassen: 1. M. de Jong; 2. Th. v. d. Meer; 3. W. Bierman. De Witpen De „Witpen" hield haar eerste vlucht vanaf Dordrecht over een afstand van 31 km. 71 dui ven namen aan de vlucht deel. De duiven werden om 8 uur gelost. De eerste prijswinnende duif arriveerde 8.50.4; de laatste 9.25.39. De uitslagen luiden: L. v. d. Goes 1, 16; M. C. v. d. Goes 2, 3, 4 en 5; T. Pelle 6, 11, 14 en 15; Vollebregt 7, 12, 17; P. C. Heynen 8; A. Beurze 9; Henneken 10, 13; P. Goudeleeuw 18. HAZERSWOUDE De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis termorgen ontslag van rechtsvervol ging gerequireerd tegen een 54-jarige landbouwer uit Hazerswoude, die te recht stond omdat het aan zijn on voorzichtigheid te wijten zou zijn ge weest dat een dodelijk verkeersonge val was geschied. De officier stelde deze conclusie van eis op grond van een psychia trisch rapport dat hem ontoereken baar acht. Op Zaterdagmorgen 12 Februari fietste de landbouwer in Hazerswou de geheel links van de Dorpsstraat, welke tengevolge van sneeuwval zeer glad was. Plotseling zonder om te zien of enig teken te geven sloeg hij naar rechts af. Een zware vracht wagen, bestuurd door een kolenhan delaar uit Hazerswoude, zou de land bouwer hebben „geschept", als de bestuurder niet krachtig had geremd. Maar tengevolge van de gladheid gleed de auto van de weg af tegen een woonhuis, waar dfe bewoonster juist de ramen zeemde. De vrouw raakte bekneld tussen de vrachtauto en de huismuur tengevolge waarvan zij vrijwel onmiddellijk overleed. De landbouwer, die sinds 1936 on der curatele staat, gaf vanmorgen toe zonder o,p te letten of een teken te geven te hebben overgestoken. De rechtbank zal op 28 April a.s. uitspraak doen. HAZERSWOUDE Toneeluitvoering „Ontwikkeling en Vreugd". De Toneelvereniging O. en V. gaf haar door omstandigheden uitgestelde uitvoeringen Op beide avonden was de zaal behoorlijk ge vuld, hoewel niet uitverkocht. Dit was jammer, daar 't gebodene de moeite waard was, om gezien te wor den. Na 't openingswoord van de voor zitter en een kleine toelichting van de stukken door de regisseur werd begonnen met de opvoering van de één-acter „Eduard wordt mens", een grappig blijspelletje. De hoofdrollen Het bestuur van de Zoetermeerse afdeling van dé KVP organiseerde in De Jonge Prins" een propaganda- avond. Met behulp van diverse ver enigingen, die hun leden uitnodigden voor deze avond, is hetalthans ge deeltelijk, gelukt eens nieuwe gezich ten te zien. Vooral de „Gilde"-dames maakten een goede beurt. De heer W. Hoonhout, lid van de partijraad en propaganda-leider van de kring Leiden hield een gloedvol enthousiast betoog, waarin hij de staatkundige ve~houding van 1940 be sprak, de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog en de nieuwe opbouw van de politieke constellatie na 1945. De algemene verbroedering in de concentratie- en gijzelingskampen ontstaan deed aanvankelijk de voor oorlogse constructie vergeten. De PvdA nam de plaats in van de vroe gere SDAP. Deze nieuwe partij wilde een doorbraak forceren, hetgeen ech ter niet gelukte, omdat de christelijke parijen bevreesd waren voor de posi tie der kerken, maar vooral omdat de politieke organisatie op grond van wereldbeschouwing karakteristiek is voor het Ned. Volk. In 1946 mislukte de doorbraak van de PvdA; in 1952 hadden KVP en PvdA beide 30 zetels. Het herstel. De viering van het eeuwfeest van het herstel van de hiërarchie in 1953 bracht de grote verklaring van Kar dinaal de Jong. Op 16 Mei 1953 klonk in het Utrechtse Stadion zijn drin gend vermaan: „Welnu, ik kan niet nalaten er met de meeste nadruk op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het open bare leven noodzakelijk is. Derhalve blijft een!" Na deze indrukwekkende verkla ring, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet, begon het herstel der KVP dat zich zeer duidelijk de monstreerde bij de gemeenteraads verkiezingen in 1954, die voor de KVP gunstiger waren dan voor de oorlog. Daarna kwam het Mandement van de bisschoppen, dat de richtlijnen, die vroeger gegeven waren, nog eens sterk accentueerde en nog eens dui delijk formuleerde, wat reeds be kend was. Uitvoerig besprak de heer Hoon hout de recalcitrante houding van de Kath. Werkgemeenschap en de'PvdA. Deze groep, die behoudens een klein aantal lijnrecht handelt tegen de uit drukkelijke wens der bisschoppen, telt ook nu nog geen 600 leden. Spr. bestreedt de betweterij van Jan Wil- lems, die meende beter te weten dan de weloverwogen woorden van het episcopaat en zijn adviseurs. KVP-politiek. Na de pauze wees de heer Hoon hout op het vele werk door de KVP verricht. In het bijzonder wees spr. op de ouderdomsvoorziening waar voor de KVP jarenlang gevochten heeft en die straks wellicht onver diend de Wet-Suurhof genoemd zal worden. Spreker wekte de aanwezigen op actief lid te worden van de KVP, spe ciaal tot de jongeren. Spontaan gaven een aantal aanwe zigen zich op voor de te houden blik- sem-actie. Met een veertigtal propa gandisten zal intensief huisbezoek ge bracht worden met als inzet: van de 310 leden op naar 600. Enthousiaste jonge mensen zijn alsnog van harte welkom, omdat met een groot getal medewerkers ieder maar een kleine taak toegewezen krijgt. werden zeer goed vertolkt. Ook de anderen speelden verdienstelijk Al met al een geslaagde opening. Na een korte onderbreking, gevuld met vrolijk pianospel en samenzang, begon 't tweede deel van deze uit voering. Hiervoor was gekozen het blijspel in 3 bedrijven „De nieuwe veearts". Er werd uitstekend ge speeld. Vooral aan de mimiek werd zorg besteed, de panto-mimiek ech ter had in enkele gevallen feller gekund. In een verslag kan niet alles ge memoreerd worden. Ook 't kiezen van een juiste volgorde is in veel ge vallen, zeker in dit geval, zeer moeilijk. Dat Verhoeve, de boer, met zijn kinderen Hannie, Miep en Jaap en hun Tante An in de vrolijke, maar ook in de ernstige momenten hun rollen levensecht vertolkten is bui ten kijf. Ook dr. Weringa tot Stave ren, de nieuwe veearts, gaf een uit stekende vertolking van zijn rol. Mierema, de schoolmeester, was het aan te zien, dat hij in nerveuse stem ming verkeerde in verband met zijn „huwelijksaanzoek" aan Tante An. Fijn, misschien al te beheerst spel, gaf de buurjongen en latere schoon zoon Bram Vermeer. Een realistische weergave van zijn rol kreeg men van Teun, de oude knecht. Maartje, de dienstbode en Jan, de postbode ga ven blij en onbekommerd spel. De grime was uitstekend verzorgd door de heer Hoppezak. Z0ETERW0UDE Bij de alom in het land ontbrande bliksemacties wordt de laatste dagen de opmerking gehoord: „Zoeterwou doet zeker niks", of „d'r zit hier geen leven in". Deze uitdrukkingen wijzen erop, dat ook in onze plaats de drang tot activiteit bestaat en dat er mensen zijn die lid willen worden van de KVP. Maar ter geruststelling zij mede gedeeld, dat het bestuur van de plaatselijke afdeling van de KVP op 29 April a.s. de bliksemactie hoopt te houden. De voorbereidende werk zaamheden zijn in volle gang. Bin nenkort zullen diverse vlugschriften worden verspreid en ook op andere manieren zal propaganda gevoerd worden Na het mandement van de bis schoppen en gezien de schoolstrijd in het Katholieke België, waar de Ka tholieken in de hoek gedrukt worden, zijn de meeste geloofsgenoten over tuigd van de dringende noodzaak, om als Katholieken tezamen één front te vormen. Als op 29 April de huisbel bij hen rinkelt, staan zij al achter de deur om het ingevulde in schrijf biljet aan de propagandisten te overhandigen! Een leger van actieve propagandisten zal die avond op de been zijn; dit leger is gedoopt het Victorie-bataljon, een victorie, die ook in 1956 bij de Tweede Kamer verkiezingen behaald moet worden. Meldt U voor het Victorie-bataljon; voor één avond gedurende 2 uur. Dames en heren, jong en oud zijn welkom. Zij kunnen zich melden bij: J. van Diemen, Weipoort 93a en Adr. van der Poel, Noordb.weg 22a. Na Noord Brabant met 80.000 nieuwe leden, na Noordwijkerhout met 700 nieuwe leflen, na Lisse met 600 nieuwe leden, nu aan de Zoeter- wouders het woord, maar vooral de daad! Gemeenteraad. De raad komt bijeen Woensdagavond 20 April te 19.15 uur. Op de agenda staat o.m.: Beëdiging van de heer W. Tijs- sen als lid van de gemeenteraad. Na der voorstel van B. en W. tot ver huur van het Sportterrein in de Loe- the aan de R.K. Sportvereniging „S. J. Z.". Vei'zoek om subsidie van de R.K. Sportvereniging „S. J. Z." met voorstel van B. en W. Het verlenen van een éénmalig subsidie aan de Stichting 19401945. Verhoging van de huur van een gymnastieklokaal aan de Hoge Rijndijk. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een huurovereenkomst met de heer J. P. van Diemen inzake de noodslacht- plaats. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van gelden voor het uitbrengen van adviezen in ver band met de opstelling van een uit breidingsplan. Het geven van namen aan een tweetal straten aan de Hoge Rijndijk. Rondvraag.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2