tyzQeidózQoiiïmit Accoord bereikt in Moskou met de Oostenrijkers „Oostenrijk zal wéér vrij worden juicht Raab Oostenrijks accoord Gevaar voor burgeroorlog in Vietnam Jxieöe óchanen ap de Jieufienflaf Vliegongeluk bij Borneo is nog niet opgehelderd te Singapore en Djakarta 6W$ 1769 Opnieuw ingesneeuwd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. BOOZEN VRIJDAG 15 APRIL 1955 46ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Voorwaarde is: militaire neutraliteit Koningin Juliana ontving houten melkemmer in Klosters Vanochtend is op het Kremlin te Moskou een Oostenrijks-Russisch me morandum geparafeerd. De Russen verklaren zich daarin bereid een staatsverdrag met Oosten rijk te sluiten op basis van het in September 1949 uitgewerkte ontwerp. Zij stellen voor, dat de vier grote mogendheden gezamenlijk de onaf hankelijkheid van Oostenrijk waarborgen. Oostenrijk wordt economisch onafhankelijk. Het verplicht zich een poli tiek te voeren, die vrij is van welk militair bondgenootschap ook. Rusland belooft alle Oostenrijkse krijgsgevangenen vrij te laten. Rus land geeft de petroleum aan de Oostenrijkers terug. Het slotcommuniqué over de onderhandelingen zou vanmiddag te Moskou om 15 uur plaatselijke tijd worden gepubliceerd. Adolf Schaerf, de Oostenrijkse vice-kanselier, heeft tegenover de pers verklaard: „wij zijn zeer voldaan. Ik geloof dat de Westelijke mogendheden pnet een en ander accoord zullen gaan en dat wij spoedig een staats verdrag zullen hebben". BEMOEDIGEND. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken acht de voorlopi ge berichten over de onderhandelin gen te Morkou bemoedigend en hoopt, dat het resultaat zal leiden tot een spoedig sluiten van een vre desverdrag voor Oostenrijk, aldus een verklaring van het ministerie. De persdienst van de Oostenrijk se volkspartij heeft Donderdagavond een boodschap aan het Oostenrijkse volk van kanselier Raab gepubliceerd. Deze luidt; „Oostenrijk zal vrij wor den. Wij zullen ons vaderland geheel pE OOSTENRIJKERS terugkrijgen. Krijgsgevangenen en andere gevangenen zullen hun woon plaatsen terugzien. Dit is bereikt door de standvastige houding van het Oos tenrijkse volk, dat er voor geleden en gewerkt en het verdiend heeft". Maarschalk Boelganin heeft Don derdagavond ter ere van de Oosten rijkse afvaardiging onder kanselier Raab een diner aangeboden, waarbij naast de gehele Oostenrijkse delega tie o.m. Malenkof, die onlangs als pre mier door Boelganin werd opgevolgd partij-secretaris Chroesjtsjef, minister Molotof en president Worosjilof aan zaten, aldus meldt radio-Moskou. VOORWAARDEN. Uit mondelinge verklaringen blijkt nog",' dat Oostenrijk en de vier bezet-1 voor de Oostenrijkers een hoge prijs. tende mogendheden zich zullen ver plichten'tot het behoud van Oosten rijks onafhankelijkheid en tot het be houd van Oostenrijks neutraliteit in de koude oorlog tussen Oosten West. Andere voorwaarden zijn: 1. Oostenrijk zal de Grote Vier om bescherming vragen tegen nieuwe „Anschluss" met Duitsland; 2. Oostenrijk belooft geen enkele vreemde mogendheid toestemming te verlenen militaire bases op zijn grondgebied te vestigen; 3. Oostenrijk is vrij toe te treden tot niet militaire internationale nisaties; 4. Oostenrijk mag zijn vooroorlogse handel met Oosteuropese landen herstellen. RUSSISCHE CONCESSIES. Volgens het ontworpen vredesver drag heeft de Sovjet-yhie aangebo den, een aantal langlopende rechten prijs te geven. Daartoe behoren on der meer de leiding en exploitatie van enkele van 's lands rijkste aard- olievelden, zo hebben westelijke di plomaten meegedeeld. In plaats daarvan hebben zij de Oostenrijkse regering verzocht, ge durende zes jaar een onbekende hoe veelheid aardolie te leveren in nader overeen te komen hoeveelheden, al dus de zegslieden. Vervolgens hebben de Russen de aanspraken vrijgegeven, welke zij volgens het ontwerp-verdrag zouden krijgen op de activa van de Donau- scheepvaartmaatschappij, welke ge durende de „Anschluss" van Oosten rijk door de nazi's werd geleid. De Russen hebben Oostenrijkse goederen ter waarde van 150 millioen dollar als herstelbetaling geëist Amerikaans-Franse spoedbesprekingen De Verenigde Staten en Frankrijk voeren op het ogenblik spoedbespre kingen over het toenemende gevaar van een burgeroorlog in Zuid-Viet- nam, aldus werd in de nacht van Donderdag op Vrijdag in ambtelijke kringen te Washington vernomen. Volgens berichten van gezagheb bende zijde zijn de vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het oneens over de wijze waarop het geschil tussen eerste minister Ngo Dinh Diem en de particuliere legers die rondom Sai- gan liggen, het best kan worden bij gelegd. De Fransen zouden er op aandrin gen, dat de ontevreden groepen ver tegenwoordiging in de regering en zeggenschap bij de leiding van het leger worden verschaft. De Ameri kanen zouden van oordeel zijn, dat de regering-Biem de regering krach tens de grondwet is en dat groepen, die zich met geweld tegen haar ver zetten, opstandig zijn. Dergelijke groepen moesten niet worden aan gemoedigd op welddadige wijze aan de macht te komen. De meningsverschillen worden thans op vriendschappelijke wijze besproken, aldus werd in welingelich te kringen vernomen. Blokkade van Saigon hervat. Intussen wordt uit Saigon verno men, dat de particuliere legers van de Hoa Hoa-secte en van de organi satie Binh Xoejen hun enige tijd ge staakte blokkade van Saigon hebben hervat. Zij bedreigen elke vracht- autobestuurder, die voorraden naar de stad wil brengen met de dood. In plaatsen ten Westen van Sai gon honderden vrachtauto's te gengehouden. Woensdag bereikten slechts 220 voertuigen Saigon, ver geleken met normaliter 2.000 tot 3.000. Donderdag is een officier van het Zuidvietnamese leger gesneuveld, toen troepen van generaal Ba Cut, de dissidente Hao Hao-leider, het vuur openden op een bataljon van het Zuidvietnamese leger 50 km ten Zuiden van Sadec. Woensdag wer den 16 mensen gewond door mor tiervuur van strijdkrachten van Ba Cut op de marktplaats van Sadec, 120 km. ten Zuid-Oosten van Sai gon. Namens de „Kurverein", de V.V.V. in het Zwitserse w intersportcentrum Klosters, waar H. M. Koningin Ju liana op het moment met prinses Margriet vertoeft in afwachting van de aankomst van Z. K. H. Prins Bern- hard met de beide oudste prinsessen uit Galtür, hebben twee jonge Zwitserse schonen, gekleed in de fleurige „Biindner" klederdracht, aan H. M. een houten melkemmer, versierd met houtsnijwerk en gevuld met voor jaarsbloemen, als aandenken aangeboden. H. M. toonde zich zeer ingenomen met dit smaakvolle geschenk en liet zich uitvoerig voorlichten, zowel over de emmer en het gebruik daarvan als over de klederdrachten van de beide meisjes. De foto, gemaakt in hotel Chesa Grischuna in Klosters, geeft een beeld van de overhandiging van de houten emmer. Links de Koningin. Perons doordrijven ontmoet protest De katholieke Argentijnse minister van handel, Antonio Caffiero, heeft zijn functie neergelegd uit protest te gen de reeds vijf maanden durende actie van president Peron tegen de Katholieke Kerk. In zijn plaats is Pallarea, directeur van de centrale bank, benoemd. Naar verluidt zijn nog meer ministers van plan hun ontslag in te dienen. Ook Martinez Zubiria, de directeur van de nationale bibliotheek van Buenos-Aires, heeft zijn ambt neergelegd. Zubiria, een bekend katholiek schrijver onder het pseudoniem Hugo Wast, was in de jaren 1943 en 1944 achtereenvol gens minister van justitie en van on derwijs. Het Argentijnse ministerie van on derwijs heeft gisteren besloten het godsdienstonderwijs op de openbare scholen „tijdelijk" te staken. Peron heeft dit onderwijs in 1947 zelf op de scholen ingevoerd. Het ministerie zegt, dat de opschorting geschiedt om „administratieve redenen". Verklaard wordt dat de beslissing is genomen in overeenstemming met een op 16 December 1954 genomen beslissing dat het godsdienstonerwijs geen vak waarin examen behoeft te worden gedaan. HEBBEN gisteravond met een etentje in het Kremlin de overeenstemming ge vierd, welke zij na drie dagen onder handelen met de Russen hebben be reikt. Kanselier Raaib kon een juichen de boodschap naar Wenen telegrafe ren; „Oostenrijk komt weer vrij! Nu moet men de dag nooit prij zen voordat het avond is en in de politiek moet men zeker niet te vroeg aan het juichen slaan. Over eenstemming tussen de Ops- 0 tenrijkers en Russen is zeker belangrijk, maar daarmede is nog geen verdrag bereikt. Want Oostenrijk is bezet door vier mo gendheden en wil men tenslotte komen tot de ondertekening van een staatsverdrag, dan zullen alle vier de bezettende mogendheden hun handtekening moeten plaatsen. De volgende stap zal dus nog moe ten zijn: de bijeenkomst van de Grote Vier (Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland) en wanneer op die conferentie overeenstemming wordt bereikt, kan Oostenrijk jui chen om zijn herkregen vrijheid. Nu ziet het er voor deze laatste conferentie niet kwaad uit. De Oos tenrijkse kanselier Raab wist, wat de Westerse Drie wilden en niet wil den; hij wist dus op welke minimum voorwaarden hij tot overeenstem ming met de Russen kon komen. In dien hij derhalve thans reden tot juichen vindt, kan men aannemen, dat hij in Moskou overeenstemming heeft bereikt op voorwaarden, die aannemelijk zullen zijn voor de an dere drie mogendheden. Naar uit diverse verklaringen valt op te maken, eist Rusland van Oos tenrijk een strikte militaire neutrali teit; het zal zich dus niet bij de Navö mogen aansluiten, noch aan vreemde mogendheden militaire ba ses mogen toestaan. Het zal zich wel bij allerlei vredelievende organisaties mogen aansluiten, maar van een nieuwe „Anschluss" bij Duitsland zal nooit sprake gunnen zijn. De an dere mogendheden zullen dat zelfs moeten garanderen. Van zijn kant heeft Rusland ook enige economische cohcessies ge daan, welke hierop neerkomen, dat de Russen voortaan niet langer bij de Oostenrijkers in de huiskamer komen om hun geld op te eisen, maar dat zij de nota sturen met het verzoek de centen te gireren. Afgaande op de voorlopige berich ten, gelooft men, dat de genoemde voorwaarden wel aanvaardbaar zul len zijn voor de Grote Drie. Een neutraal Oostenrijk is gemakkelijker te verteren, dan een neutraal Duits land. Menige Duitser zal nu waar schijnlijk bij zichzelf de conclusie trekken: Als wij ook neutraliteit had den beloofd, zouden wij eveneens tot overeenstemming zijn gekomen met de Russen. J Een belangrijke conclusie van iemand, die niet nadenkt. Maar in- y tussen is het maken van zulke con-| clusies een voor de Russen aange-jDonderdag heeft een Friese folkloristische dansgroep een bezoek gebracht aan de Keukenhof. Behalve het ge- naam neven-gevolg van de overeen- ven van demonstraties en het uitvoeren van dansen st ond uiteraard ook een rondgang over de kleurrijke ten- stemming met de Oostenrijkers. I toonstelling op het programma. Hier zien we enige va n de deelnemers tijdens het bezoek aan een der kassen. Vier duikers, die het wrak hebben onderzocht van de Constellation van de Indiase Luchtvaartmaatschappij, welke afgelopen Maandag ten Noor den van Brits Borneo in zee is ge stort, hebben geen aanwijzingen ge vonden voor de mogelijke oorzaak van de ramp. De officier, die aan het hoofd stond van de groep duikers, William Hug hes, zei geen tekenen te hebben waar genomen die erop wijzen dat in het toestel een ontploffing heeft plaats gehad, hoewel hij het gehele toestel heeft kunnen onderzoeken. Intussen heeft de politie te Sin gapore op het vliegveld speciale veiligheidsmaatregelen genomen ter bescherming van alle belangrijke ge delegeerden naar de conferentie te Bandoeng, die op weg naar Indone sië voor een tussenlanding Singa pore aandoen. China heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen, scherp toe te zien tegen verdere daden van „samenzwering" door saboteurs, al dus het persagentschap Nieuw China. VolgQüs een bericht van Nieuw- China uit Djakarta bezocht de Chi nese ambassadeur aldaar de Indo nesische minister-president, teneinde hem mede te delen, dat de Chinese regering het verongelukken van de Indiase Constellation beschouwt als een „ernstig incident" en „sabotage van de vrede door de vijand". Hij merkte op: "Het is niet slechts een vijandige daad ten opzichte van het Chinese volksrepubliek, doch jegens alle landen, die aan de Aziatisch- Afrikaanse conferentie deelnemen". De Indonesische premier beloofde toe te zien op de veiligheidsmaat regelen om de veiligheid van de af gevaardigden te verzekeren. Eenheden van het Indonesische leger en gewapende militaire politie hebben thans het vliegveld van Dja karta afgezet. De premiers Tsjou En-Lai (com munistisch China), Nehroe (India) en Oe Noe (Birma) behoren tot de genen, die a.s. Zaterdag in Djakarta verwacht worden. 1 ftWAUTEITSKOFFIE EN THEE-LEIDEN^ (Advertentie). Het Oostenrijkse persbureau be richt, dat sedert Donderdagmorgen in het gebied van het Silverretta- gebregte een sneeuwstorm woedt, die het Z.K.H. de Prins der Nederlanden en de Prinsessen Beatrix en Irene onmogelijk heeft gmaakt gisteren de Wiesbadener-huis te verlaten. Wanneer het weer het toelaat zou het gezelschap hedenmorgen om ze ven uur uit de Wiesbaderner-hut vertrekken naar het Silvretta-huis. Het was de bedoeling dat van de Wieshadener-huis uit zonder over nachten via het Silvretta-huis naar Klosters zou worden gegaan, maar deskundigen menen, dat een derge lijke tocht tenminste tv/aalf uur in beslag zou nemen, zodat het waar- j söhijnlijk wordt geacht, dat het ge zelschap in het Silvretta-huis zal overnachten. Het nlan bestaat dan om Zaterdag vóór -':f uur 's middags in Klosters aan doornen. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagmorgen. Opgemaakt tc i 10 uur. NACHTVORST. Over het algemeen licht tot j half bewolkt en droog weer. Overwegend matige Noordooste- lijke wind. Lichte, plaatselijk i zware nachtvorst. Morgen dezelf- de temperaturen als vandaag of j iets hoger. 16 April zon op 5.46, onder 19.40 u; maan op 2.57, onder 12.20 uur. Het weer in Europa De weerraDporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI motregen 2 C. STOCKHOLM half bew. 1 Ff OSLO half bew. 5 KOPENHAGEN onbewolkt 4 ABERDEEN zwaar bew. 1 DUBLIN mist 5 LONDEN zwaar bew 4 AMSTERDAM zwaar bew. 4 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS zwaar bew. I ff BORDEAUX onbewolkt 6 GRENOBLE ónbawolkt 7 Ff NICE onbewolkt 11 F, BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT zwaar bew. 4 MÜ.NCHEN zwaar bew. 1 FF ZüRlCH zwaar bew. 3 GENèVE onbewolkt 5 LOCARNO onbewolkt 5 WENEN zwaar bew. 5 INNSBRUCK sneeuwbui 7 ROME zwaar bew. 8 Korreltje Wie niet wil. als hij kan, zal niet kunnen, als hij wil.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1