Ballonvaart bleef sinds 1783 vol van romantiek en avontuur BoIIenkwekers langs onwettelijke lijnen Omgeving IVÖRÖL Het blijft deze week Pasen TIJD STOND STIL Demonstratie in Wassenaar Onvoorzichtige bromfietser veroorzaakte zwaar ongeluk Dit jaar nog 17 nieuwe woningen in Lisse (Engel) Ernstig ongeluk B. B. DONDERDAG 14 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Ballonvaren is de avontuurlijke strijd tegen de geheimzinnige en hef tige krachten der natuur, waarbij kennis en kundigheid moeten worden ingezet en met moed, doorzetting en durf te werk moet worden gegaan. Komen er wolken of nevel? En tot welke hoogte? Is de temperatuurver- mindering wel regelmatig? Zijn in- versielagen te verwachten? Krijgen we last van thermiek? Zo stapelen zich de vragen op en de balloncom mandant moet daarom studie maken van de weerkunde, de gastechniek, warmte-theorie, e.d. Hij moet elke weers- en windtoestand weten te be nutten. Nog echt zoals het in 1783 was, net zo echt staat de middag van Ko ninginnedag 30 April op over Clin- gendael naast het Dierenpark te Wassenaar dc majestueuze luchtbal lon, zachtjes wiegend in de wind. Ruim 170 jaren heeft hij al ge diend, dit moe ie luchtvaartuig, dat kan bogen op een rijke traditie van romantie ken avontuur. Nog precies eender is de ballon, die nu zal star ten, zonder stuur, zonder motor; in een tenen mand gaat de ballonvaar der met deze in Frankrijk geconstru eerde ballon het luchtruim in. Deze ballon van de Haagse Ballon club heeft reeds in vele landen toch ten gemaakt: onder Nederlandse balloncommandenten voeren er mee in België, Denemarken, Zweden, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland. Men maakte er luchtreizen mee bo ven Java ea Ierland. Zware trai ningsvaarten voerden de ballon- vaarders over de Alpen, de Oostzee, men voer ook 's nachts en vestigde het na-oorlogse wereldrecord: een afstand van 1000 km werd in de bal- lonmand afgelegd in 17^ uur. Bin nenkort zullen de Haagse Bafllon- vaarders met dit mooie luchtvaar tuig een reis ondernemen naar Rome, Cairo, Karachi en Calcutta en zij zullen er mee deelnemen in de grote ballonrace's, die dit jaar worden ge organiseerd. De startmanoeuvres Vlak voor het vertrek wordt de ballon zoals men dat in ballon termen noemt „uitgewogen". De ballonniers omklemmen de rand van de mand. Even loslaten, om te zien of de ballon al strijdkracht heeft meteen weer vastpakken. Steeds meer zandzakken worden afgehaakt tot de ballon precies uitgebalanceerd is. „Klaaaaaaaaaaaar???" „Vudslurf openlos!!!" En statig glijdt het ronde luchtschip de wolken tegemoet. In Brussel en Parijs juicht het publiek nog steeds weer bij het vertrek van een ballon. Duizenden belangstellenden worden ook hier verwacht. Regen, koude, vorst, sneeuw en ijs afzetting, hoogspanningsleidingen, stormwolken, bliksem, blindvliegen, zuurstofgebrek en verraderlijke wer velwinden zijn enige van de perike len, die de ballonvaarders op hun luchtreis ondervinden. De hoogte, waarop de ballon zich bevindt, kun nen zij van hun instrumenten afle zen. Op het terrein zal een uur vóór de start van de ballon een interview worden georganiseerd met de bal lonvaarder voor de geluidsinstalla tie. De commandant zal dan nadere bijzonderheden geven over de reis plannen, hoe hoog men denkt te sty- gen en 'hoe lang de vaart wel zal du ren. Speciaal weerkunde ballons zul len worden opgelaten voor bepaling van de windrichting en windkracht. Er wordt momenteel' hard aan ge werkt om deze bijzondere luchtvaart show tot een groot succes te maken. De mooiste vorm van luchtvaart Over de komende demonstratie met de luchtballon kunnen wij onze 2 jonge autodieven vlogen tegen gevel Op de Loosduinse Haagweg bij Den Haag trachtte een agent in de afgelo pen nacht een auto, die zonder licht reed, aan te houden. De bestuurder vermeerderde echter vaart en schoot met ruim 100 km. snelheid een «ij- straat in. Even later hoorde de agent een geweldige klap. De wagen was tegen een gevel opgevlogen en over de kop geslagen. Angstig kinderge schrei klonk van achter een versplin terd venster. De scherven van de ruit waren in kinderbedjes terecht geko men, zonder ernstig, letsel aan de kin deren toe te brengen. Bij de puinhopen van de vernielde auto werd een 18-jarige Utrechtse metselaar gearresteerd, die met een 16-jarige Haagse vriend de auto van een gesloten erf aan de Haagweg had gestolen; de 16-jarige was op de vlucht; beiden waren ongedeerd. De jongens, die wegen wapendief stal reeds eerder met de politie in aanraking waren, bleken van een proefverlof van het rijksopvoedings gesticht te Amersfoort niet te zijn te ruggekeerd. lezers enige interessante gegevens verstrekken. De „Jhr. I. L. v.d. Berch van Heem stede" is de lichtste en tevens de grootste waterstof-ballon, die thans in Europa in de vaart is. Hij kan vier personen vervoeren. De aerostaat is 25 m. hoog en wordt gevuld met de beste gas-soort: waterstofgas. Dit wordt van de fabriek Oxygenium te Schiedam aangevoerd in rond 140 cy linders. De cylinders worden aan een vul- batterij gekoppeld en onder een druk van 150 atmosfeer stroomt het gas sissend en fluitend in het omhulsel. Het omhulsel van dit kostbare luchtvaartuig is samengesteld uit een lubbele laag katoen, gedrenkt in rub ber om het omhulsel gasdicht te ma ken. Een merkwaardige bijzonder heid is de scheurbaan (een inrichting om de ballon snel open te scheuren als men in een nood-situatie ver keert). Deze is een onderdeel van de vroe gere stratosfeer-ballon van Prof. Pic- sard. Heel wat balloncommandanten hebben 'hun leven te danken aan de ze manoeuvre-inrichting. Het ver blijf der bemanning is een kleine ballonmand, deze meet slechts me ter in het vierkant. Toch is er nog plaats voor vele instrumenten, zo als hoogtemeter, barograaf, kompas, variometer en vochtigheidsmeter. De ballon heeft een eenvoudige licht installatie. Deze bestaat uit een wit boordlicht voor 's nachts en enige lampen voor het bijhouden van de vaart/baan en de boordpapieren. De „Jhr. I. L. v.d. Berch van Heem stede" wordt vóór het vertrek met rond 1000 kg zand in 60 ballastzak- ken op de grond gehouden. Tenslotte wordt het mandje aan de touwen ge koppeld, de bemanning gaat aan boord en het „uitwegen" begint. Startsein: „Alles los". Het starten van een luchtballon eist nog heel wat werk. Voor de besturing gaan drie man aan boord; Ballon- commandant J. Boesman, mevrouw N. BoesmanVisscher en de neer C. de Vos, alle drie in het bezit van het ballon-brevet en wonende in Den Haag. Deze benaming is dezelfde als die, welke in October 1946 de record vaart NeerlandNormandië heeft ge maakt. Zij waren toen 20 uur aan boord van de „Rambaldo" en legden in die tijd rond 500 km. af. Om de ballon te starten worden steeds meer zakken ballast over boord gezet, tenslotte zal de aerostaat zo licht zijn als een veertje.het Wilhelmus weerklinkthet start sein wordt gegeven: „Alles los!" en. de majestueuze luchtbol stijgt direct na het weerklinken van het Neder landse volkslied statig omhoog. De avontuurlijke vaart naar onbekende bestemming is begonnen. Vragen-wedstrijd. Twee uur vóór het vertrek kan iedere bezoeker gratis luchtvaartvra- gen stellen. De papieren, waarop de vragen zijn geschreven, worden bij de toeschouwers opgehaald. Een speciale reporter zal de vragen voor de micro foon op het terrein voorlezen en de balloncommandant verzoeken ze te beantwoorden. Voor de origineelste vragen worden tijdens de ballon-de monstratie twee luchtvaart-souve nirs beschikbaar gesteld. Ook al regent het, de opstijging zal doorgaan. Bij slechte weersomstan digheden is het starten van een ballon een zeer moeilijke manoeuvre, maar des te interessanter voor de toeschou wers. De econ. pol. rechter is niet mis Voor de economische politierechter verscheen een bloembollenkweker uit Noordwijk, die zich moest verant woorden omdat hij onrechtmatig bol len van narcissen had gekweekt, en een bollenkweker uit Haarlemmer meer, die bij wijze van vrienden dienst het meetrapport, dat onjuist was, had ondertekend. De eerste ver dachte gaf de feiten toe, maar hy be schouwde de foutieve hulp van de tweede verdachte als een vrienden dienst. De tweede verdachte gaf ook toe dat de ondertekening onjuist was, maar hij had het zo erg niet ingezien, tegen de eerste verdachte een boete van f 300.subs. 60 dagen en tegen de tweede verdachte wegens valse ondertekening een boete van 200. subs 40 dagen. De economische poli tierechter veroordeelde beide ver dachten conform de eis. Een derde verdachte, een commis- sionnair uit Bennebroek, had tussen de eerste en tweede verdachte bemid deling verleend en had hiervoor 100.opgestreken voor de moeite. De Officier van Justitie vond het heel aardig dat verdachte verdiende, maar zag graag dat dit overeenkom stig de wet gebeurde. Hij eiste tegen hem een boete van 150.subs. 30 dagen hechtenis. De economische po litierechter veroordeelde deze ver dachte overeenkomstig de eis. Twee doden te Amsterdam Vanmorgen is te kwart voor tien op het kruispunt ScheldestraatChur- chill-laan een ernstig verkeersonge luk gebeurd, met als gevolg twee do den. Op de Churchill-laan passeerde een autobus van het gemeentelijk ver voerbedrijf, die bestuurd werd door een chauffeur onder toezicht van een instructeur, het kruispunt. Het verkeer, komende uit de Schel destraat, bleef voor het kruispunt op het passerende verkeer wachten; plotseling stak een bromfietser met de fiets aan de hand lopende de rij weg van de Churchill-laan over. De buschauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen, al reageerde hij on middellijk door zijn wagen te laten uitwijken in de richting van het trottoir, dat het plantsoen aldaar be grenst. De wagen raakte met het lin kervoorwiel de trottoirband, schoot door en rukte op zijn weg een tele fooncel mee, waarin op dat moment een dame van middelbare leeftijd een gesprek voerde. De bromfietser, de dame en de telefooncel werden enkele meters door de bus meegesleurd. De dame moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De man, wiens fiets onder de bus door was geschoven, werd in zeer ernstige toestand naar een der zie kenhuizen overgebracht, waar hij bij aankomst overleed. Drie duizend gulden boete. Een andere bloembollenkweker uit Noordwijk had over 101,31 are bloem bollen gekweekt zonder dat hij in het bezit was van de vereiste ver gunning, en daarom moest hij zich verantwoorden voor de economische politierechter in Den Haag. Verdach te had 145.000 stuks bollen onder de naam van de firma op de markt ge bracht. De economische politierech ter vond het een zeer ernstige over treding. De bepalingen, zo zeide hij, zyn er niet voor niets en komen door dergelijke handelwijze op losse schroeven te staan. De Officier van Justitie was even eens van mening dat bonafide kwe kers hierdoor werden benadeeld en eiste een boete van 5.000.subs, drie maanden. Verdachte gaf het feit wel toe, maar hij zag niet in dat hij andere kwekers zou hebben bena deeld. De overschotten op de markt waren z.i. zeer gering. Een getuige-deskundige die werd gehoord, zeide dat de overschotten ind daad niet zo hoog waren als an dere jaren, doch dat er toch nog zeer grote aantallen bollen overbleven, zodat het vak er werkelijk niet om zat te springen. De economische po litierechter veroordeelde verdachte tot 3000.boete, subs, twee maanden hechtenis. HILLEGOM GEVAARLIJKE SITUATIE V. D. ENDELAAN WORDT VERBETERD In de noordelijke aansluiting op de rijksweg Sassenheim-Haarlem van de v. d. Endelaan te Hillegom ver oorzaakt een pastorie een vernauwing ondervindt. De A.N.W.B. heeft de gemeente Hillegom dan ook verzocht in deze gevaarlijke situatie verbetering te brengen. De bond verneemt thans, dat uiterlijk eind volgend jaar het reeds door de gemeente aangekochte panad zal worden ontruimd, waarna het zal worden gesloopt. De gevaar lijke vernauwing zal dan tevens wor den verbeterd. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur. Onder lei ding van de heer C. Braun vergader de de afdeling Katwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in café Fennes. De heer Braun her dacht in zijn openingswoord de heer Grimbergen die tijdens zijn leven gedurende een lange reeks van jaren als bestuurslid de afdeling heeft ge diend. De gedrukte stemming in de bollenhandel achtte spreker niet ver ontrustend, omdat hierdoor de ex port gebaat zou zijn. De beschrij vingsbrief kon ieders goedkeuring wegdragen uitgezonderd het voorstel dat beoogt de betalingsdatum te ver- gevaardigden werden gekozen dej schuiven naar 10 November. Als af-1 heren H. Topper en C. J. Boskamp. Het kassaldo vermeldde per 1 Jan. 1955 ff 14.37. De boeken werden inl Frisse vreugde ELKE MORGEIN (Advertentie) Bollenvelden in het komende weekend Door het zachtere weer der laat ste dagen zullen tijdens het a.s. week end zeer veel narcissen in bloei staan, terwijl thans ook de eerste hyacin ten velden gaan kleuren (voorname lijk tussen Lisse en Hillegom). Op de „Keukenhof' verwacht men in de komende dagen de narcissen, de tulipa's en vele hyacinten in bloei: in de beschutting van de bo men en struiken bloeien deze op het tentoonstellingsterrein eerder dan buiten op het veld. In de grote kassen kan men thans genieten van de prachtige kleuren en vormen van de tulpen, die hier in grote verscheidenheid (800 variëtei ten) in volle bloei staan. j Vrijdag in I de Paasweek orde bevonden en de penningmees ter, de heer J. Grimbergen bedankt voor zijn beheer. Hierna volgde een verloting van kamerplanten, die ve len in het bezit stelde van een mooie plant. Hierna werd de vergadering gesloten door de voorzitter. LISSE Spoedeisende raadsvergadering De raad van Lisse komt heden avond in spoedeisende vergadering 'byeen om 8 uur. Op de agenda staat onder meer: 66. Voorstel tot: a. royement van een hypotheek; b. verlening van een nieuwe hypotheek en c. oekenning van een optierecht voor koop van een perceel industrie-terrein (een en ander betreft de Bemex); voorstel tot het verlenen van een gratificatie aan de in sociale zorg zijnden ter gele genheid van de 10-jarige herdenking der bevrijding; voorstel tot het afge ven van een noodzakelijkheidsver klaring als bedoeld in art. 25 der Nij- verheidsonderwijswet i.v.m. uitbrei ding leerplan R.K. Huishoudschool (cursussen gezins- en kleuterhulp); voorstel tot het verlenen van mede werking i.v.m. het huren van een schoollokaal t.b.v. de Geref. school; bespreking woningbouw (geen schrif telijk voorstel); wijziging begroting sociale zaken en gemeente-begroting 1955; ingekomen stukken en medede lingen; rondvraag. De heer J Th. de Vroomen, die door afwezigheid van de voorzitter, de heer Roos, de voorzittershamer hanteerde, herdacht bij de opening de overleden leden M. Velthuyzen, v. Zanten en D. Gr oenewoud. Hij be treurde het, dat de opkomst zo ma tig was. De voorzitter maakte zioh zorgen over de gladiolenhandel en merkte op, dat in Finland gladiolen uit Israël ingevoerd worden voor de helft van de Hollandse prijs. De heer M. A. Vermeer van het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten, wees op enige wijzigingen in de cijfers die op een vorige vergadering door de heer D. v.d. Hulst verstrekt waren aangaande het rapport B.V.S. De teeltkosten varieerden niet van ƒ1.tot 10.per roe doch 17 ct. per roe. De vooruitzichten voor het komen de seizoen voor het zomergoed lijken niet ongunstig, hoewel er op gere kend moet worden, d'at diverse soor ten die verleden jaar zeer duur wa ren nu aanmerkelijk minder op zul len brengen. Vervolgens kwam de beschrijvings brief aan de orde. Hiervan werden alle punten goedgekeurd, uitgezon derd het voorstel om de betalings datum van 1 November naar 10 No vember te versohuiven. Dit voorstel werd bij hoofdelijke stemming met 13 tegen 8 stemmen verworpen. Bij de rondvraag kwam wederom de gladiolenexport ter sprake. Er moet rekening mee worden gehou den, dat de uitgebreide teelt in Israël invloed op de gladiolenexport kan uitoefenen. Als afgevaardigde naar de Alge mene Vergadering op Maandag 18 April te Haarlem werden benoemd de heren J. C. Tromp en Jac. Hage- man, reserves: Z. v.d. Burg en N. C. Berbee. Tot slot gaf de penningmeester G. C. Tromp een financieel overzicht. De ontvangsten in 1953 zijn ge weest 1976.96. De uitgaven bedroe gen 553.27, zodat er een batig saldo overblijft van 14J3.69. Bevrijdingsuitkering aan armlasti- •xi. Teneinde het ook de armlas tigen dezer gemeente mogelijk te maken zich bij de bevrijdingsfees ten op 5 Mei a.s. enig genoegen te verschaffen, hebben B. en W. mede op wens van het Bestuur van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken de raad voorgesteld, ge noemde dienst te machtigen aan alle armlastigen over de steunweek van 1 tot en met 7 Mei a.s. een extra uitkering te verstrekken van 20%, berekend van het z.g. theoretisch steunbedrag, exclusief huur en fonds- premiën. Met deze uitkeringen, welke zul len plaats hebben op 4 Mei a.s. zal naar raming gemoeid zijn een totaal bedrag van 300. Voorzover de armlastigen hun on dersteuning ontvangen door tussen komt van de kerkelijke instellingen van weldadigheid zal aan de besturen dezer instellingen worden verzocht voor tijdige uitbetaling te willen doen zorgdragen. Uitbreiding onderwijs R.K. Huis houdschool. Het bestuur van de Stichting ter voorbereiding van Huis- houdonderwijs voor Lisse en Gmstre- OP DE PIAZZA DELLA ROTONDA met de mooie fontein en obelisk van Ramses staat het wereldberoemde Pantheon, dat door Agrippa in het jaar 27 vóór Christus werd gebouwd en aan alle hei dense goden en godinnen van het oude Rome werd toegewijd. In de loop van de zesde eeuw kwam deze ronde tempel in het bezit van de christenen, die haar toewijdden aan Maria ale patrones van de bloed getuigen: de Santa Maria dei Martiri. In deze kerk houden de christenen vandaag de statio- viering. Het is een week na de heilige Vrijdag toen de Kerk met de Moedermaagd onder het kruishout stond. Vandaag gaat de christenheid naar de Moeder van Jesus om haar moederlijke bescherming te vragen. Ook zou men de keuze van de statiekerk kun nen zien in vergelijking met het feest, dat wij op Vrijdag na Passie zondag vieren. Wij vierden toen het feest van de zeven smarten van christenen, die haar toewijdden aan Maria als patrones van de bloed- verrezen Zaligmaker, omgeven door „het lichtende heer van de bloed getuigen". Het misformulier spreekt vanzelfsprekend over de nieuw-gedoopten. In het symbool van de doortocht door "de Rode zee wordt in de introitus het paasgebeuren geschilderd: „In groot vertrouwen heeft de Heer hen uitgeleid, want de zee had hun vijanden verzwolgen. Mijn volk, luister naar mijn wet en open uw oor voor de woorden van mijn mond". In het epistel horen wij een preek van Petrus. Reeds in het begin wijst hij ons óp ons grote levensdoel, God, als hij zegt: „Christus is eenmaal gestorven voor onze zonden om ons tot God te voeren". Het Evangelie is kort en mooi. De verrezen Christus geeft de Kerk een volmacht met de woorden: „Gaat dan en onderwijst alle volkeren doopt hen in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest; en leert hen alles onderhouden wat Ik u bevolen heb". Ten slotte belooft de Heiland tot aan het einde der tijden met haar te zijn. Het offertorium spoort ons aan om de dag van ons doopsel jaarlijks te vieren! In vele gezinnen wordt de doopdag gelukkig weer her dacht, zodat wij het ter navolging willen aanbevelen. Na in de com- munio een echo van het Evangelie gehoord te hebben, bidden wij tot slot om genadig van alle tijdelijke schulden ontslagen te worden. De jaarvergadering van de R.K. Woningbouwvereniging „Het Gezins- belang" in Llsse-Beekbrug droeg 'n feestelijk tintje vanwege het 20-ja- rig bestaan. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer W. Buschman, op, er trots op te mogen gaan, dat de verstandhouding tussen leden en bestuur in al die jaren zo prima geweest is. Dit blijkt wel uit het feit dat de meeste leden van het huidige bestuur reeds bij de oprich ting zitting hadden. De secretaris, de heer A. Th. v.d. Oort, kwam met goed nieuws o,p ta fel. Dit jaar reeds zullen er waar schijnlijk 17 nieuwe woningen bijge bouwd worden in het verlengde van de J. C. de Haanstraat. Het wachten is nog slechts op de goedkeuring uit Den Haag. Deze nieuwe woningen zullen bestaan uit 8' grote gezonswo- ningen en 7 kleinere. Enkele bijzonderheden over het wel en wee der vereniging werden door de heer H. Boekei aangehaald. Had men bij de oprichting tegen werking omdat er reeds een woning bouwvereniging bestond, men ging niet bij de pakken neerzitten en het resultaat hiervan was dat er reeds voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog 09 woningen gereed kwa men. Ook na de oorlog werden de zaken weer stevig aangepakt en kon den er 92 woningen aan het geheel toegevoegd worden, zodat men nu over 161 woningen beschikt. Uit het verslag van de administra teur, de heer Bulte, blijkt, dat de schulden der vereniging voor de to tale bouw berekend naar de toestand op 31 December 1954 als volgt zijn: Voor de 37 woningen van voor de oorlog 75.143.47. Voor de 32 woningen van voor de oorlog 67.923.84. Voor de 19 woningen van na de oorlog 231.244.58 en Voor de 73 woningen van na de oorlog 590.703.92. Een en ander komt neer op boe- kingswaarde van resp. 2030.90; 2.122.62; 12.170.77 en 8.093.20 of te wel een gemiddelde van 6.104.37 per woning. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris wederom her kozen. Het plan, dat bij de rondvraag ter sprake kwam n.l. om ook geyzers in de eerste 69 huizen aan te brengen, werd in beraad genomen. Na de vergadering zorgden de He- wigeco's voor een gezellig stukje muziek en van de gelegenheid om een dansje te maken werd gretig ge bruik gemaakt. ken, is voornemens het onderwijs aan de R.K. Huishoudschool uit te breiden met een opleiding voor Kleuter- en Gezinshulp. Krachtens het bepaalde bij art* el 6e lid der Nij verheidsondervnjs- wet dient omtrent elke uitbreiding van de school die het gevolg is van nieuwe aan het leerplan toe te voe gen vakken van onderwijs, op gelijke wijze te worden beschikt als omschre ven in het tweede lid van dat arti kel, hetgeen inhoudt, dat de raad de oprichting en instandhouding nodig dient te oordelen, alvorens het Rijk subsidie zal verlenen. Ook al zijn daarbij financiële con sequenties verbonden, bestaat er ons inziens geen bezwaar tegen afgifte van de verklaring, dat de oprichting en instandhouding van de onderhavi ge opleiding nodig wordt geoordeeld. SASSENHEIM Onder voorzitterschap van de heer Chr. M. B. v. d. Geest werd in hotel „De Stad Rome" te Warmond de jaarlijkse ingelandenvergadering ge houden. De rekeningen over 1954 werden als volgt vastgesteld: Groot- en Klein Hemmerpolder inkomsten 12.771.84, uitgaven 10.173.46. Nog te vorderen polder- lasten 172.49. Verenigde polders inkomsten 645.67, uitgaven 607.99, batig sal do ƒ37.68. De omslg bedroeg resp. 24. 12.— en 5.— per H.A., terwijl de omslagplichtige grootte is resp. 85 H.A.; 29 H.A. en 106 H.A. De Commissie voor het nazien van de rekening over 1954 had alle jaar stukken nagezien en accoord bevon den. Tot leden van de commissie voor het controleren van de jaarrekening over 1955 werden aangewezen de he ren C. J. P. van der Voort, Jos van Moorsel en G. Bergman. Als pla vervangende leden zullen fungeren de heren J. Warmerdam, G. v. Moor sel en Dr Bertel. Het bestuur werd gemachtigd tot het doen van de vereiste af- en over schrijvingen in 1955 van de begro tingsposten, alsmede tot onderhandse aanbesteding van werken in eigen beheer, als bedoeld in het Algemeen Polderreglement in de Provincie Zuid-Holland. De begrotingen voor 1955 werden vastgesteld als volgt: resp. aan in komsten en uitgaven op 10.797.85; 640.14 en 577.26. De omslagen werden begroot op dezelfde bedragen als deze in 1954 hebben bedragen. Het bemalingscontract met de Hof- polder werd na enige wijziging in de bemalingsvoorwaarden verlengd. VOORSCHOTEN Gisteravond om half zeven stak de ongeveer 50-jarige voetgangster M. W. S. uit Amsterdam op onvoorzich tige wijze de Papelaan over voor een familiebezoek ten huize van de B. de Mooy, waardoor de bestuurder van een motorrijtuig komende uit de rich ting Wassenaar haar niet meer kon ontwijken en de vrouw aanreed. Zij werd tegen het wegdek geslingerd. De motorrijder W. H. uit Ter Aar raakte zijn stuur kwijt en boste tegen een paal van het lichtnet aan. De vrouw bekwam ernstige verwondin gen aan hethoofd. De motorrijder W. H. brak zijn rechterarm en liep even enes een ernstige hoofdwond op. De duopassagier kwam er zonder ver wondingen af. Dokter Tonino ver leende de eerste hulp en liet de mo torrijder naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoeren. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse voor het verrichten van de gebruike lijke handelingen. WARMOND Nog geen ooievaar In verschil lende landelijke bladen is melding gemaakt van de komst van de ooie vaar in ons land. Warmond hoopt ook op de vestiging van een ooievaarsge zin, hetgeen na de oorlog niet meer het geval is geweest. Steeds heeft men zich afvraagd wat toch de rede mocht zijn, dat het zo prachtig gele gen nest onbewoonbaar blijft. De eigenaar van het land, waarop het nest staat, heeft kosten noch moeiten gespaard om het de ooievaars aan trekkelijk te maken, want het nest is door een deskundige bij uitstek ge heel gerestaureerd en opgeknapt. Vrezen zij misschien, dat zij toch geen vestigingsvergunning krijgen? Huize „St. Liduina" Vanaf 1 Ja- nuarla j.l. wordt huize „St. Liduina" beheert door een zg. regentenraad, welke regenten nu meer aandacht kunnen besteden aan de vele econo mische en financiële problemen, die een dergelijke inrichting nu eenmaal met zich mede brengt. Dat Huize „St. Liduina" een zeer gezocht verblijf voor ouden van dagen is moge blij ken uit het feit, dat er nog steeds zeer vele aanvragen om plaatsing lo pende zijn. Reeds is men overgegaan tot een interne verbouwing waardoor nieuwe kamers in gebruik konden worden genomen, en wij twyfelen niet of het bestuur zal hierbij niet stil blijven staan. Behoeden en Behouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6