SmUGAT ièymm Winkelcentrum in Leiden Zuid-West met 461 woningen en 64 winkels Hele complex centraal verwarmd Wethouder Jongeleen gaf toelichting op plannen voor winkelcentrum Zuid-West Afbraak als tol verkeer Levensbeschouwing is de basis voor het politiek programma Theo van der Pas speelde Chopin DONDERDAG 14 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Modern plan van architect Groosman Ook woningen voor vrijgezellen Buurt aan 5 Mei-laan Leiden bouwt maar voort in de richting Zuid-West. Net zo lang tot de stadsgrens de stad een onvermij delijk halt toeroept. Maar voorlopig heeft de gemeente die kant uit nog wel de ruimte. Dezer dagen zijn de plannen voor het winkelcentrum in Zuid-West ge reed gekomen. U zult zich afvragen, waarom hier een winkelcentrum ge bouwd wordt, terwijl er toch voorlo pig nog zo'n gebrek aan woonruimte is. Kan dat winkelwerk niet tot later worden uitgesteld? In andere plaatsen heeft men met dat altijd-maar-door-woningen-bou- wen, onaangename ervaringen. De be woners van deze buurten zullen n.l. bakker, kruidenier of melkboer in het stadscentrum zoeken met het gevolg, dat de middenstander die zich in de nieuwe wijk vestigt achter het klan- tennet vist. Dus komt midden in dat enorme uitbreidingsplan in Zuid-West een winkelcentrum. Het centrum komt te liggen aan de 5 Mei-Laan, de laan, die van de 5 Mei-brug het wijde pol derland inloopt. Een laan, die nu nog slechts in beginsel aanwezig is, maar dit straks de glorie van het Leidse verkeersnet zal worden. Wit u nog een ander oriëntatie punt, dan kunnen we zeggen, dat achter het Meerhof deze week de eer ste paal geslagen wordt voor de 199 woningen van de bouwvereniging „De Goede Woning". De rooilijn van de Leidse huizenrand kruipt vervol gens verder het land in over het „plan-Van Dam": 193 pronte huizen, waarvoor de plannen binnenkort aan de Vroede Vaderen zullen worden voorgelegd. Dit zijn z.g. premiebouw huizen, huizen waar het Rijk een aar dig centje aan bijdraagt. Dit blok huizen grenst aan de 5 Mei-laan. Het «omplex. Aan de overkant van deze laan zal over laat ons zeggen een jaar of twee een huizencomplex verrijzen, dat zijn weerga in Leiden niet zal vinden. De Rotterdamse architect E. F. (torenflat) Groosman heeft het ontworpen en hij heeft, ingeblazen door wethouder Jongeleen en zijn ge meentewerken, het volgende bedacht: Aanzicht. Een brede promenade. Een veertig meter breede en 250 meter lange laan met bomen en banken, die de naam promenade ten volle verdient tussen 5 Mei-laan en winkelcentrum in. In het midden van deze promenade 5x2 dagwinkels, rondom glas, iedere win kel 9x9 meter. (Zie ook de foto). Aan het begin van de promenade komt een buurt café-resaurant, dat zó op poten staat, dat je er onderdoor kan lopen. Langs deze promenade: drie blokken van acht winkels met boven die winkels drie woonlagen. In elk blok dus 24 woningen. Dit gehele complex winkels en woningen staat haaks op een plein van 159x45 meter. Op dit plein liggen een blok met 10 winkels met daarboven 2 woonlagen (20 woningen), een blok met 8 win kels en twee woonlagen (16 wonin gen) en tenslotte: de trots van deze buurt: een hoge flat met twee liften, 12 winkels, 7 en gedeeltelijk 8 woon lagen (102 woningen). Totaal. Het algemeen totaal van dit cen trum bedraagt: 461 woningen plus 64 winkels, 36 garages en vier verhuur bare ruimten. Bij dit totaal zijn begrepen de 25 bejaarden-woningen, de 38 een-ge zinswoningen en de flatwoningen van de woonwijk, die achter dit winkel centrum gelijktijdig gebouwd zal worden. Dit wordt een buurt met 251 woningen. Leiden is dan 35000 m2 winkelruim te en 34000 ml woningruimte rijker geworden. De wethouder hoopt stellig, dat hij dit plan nog vóór Augustus aan de raadsleden kan voorleggen. Als het Rijk het tenminste goedkeurt. Détails. Nu hebben wij het geheel in vogel vlucht overzien en kunnen we aan enige treffende détails wat meer aan dacht besteden. Zo streeft de gemeente bij het ver wezenlijken van dit plan een nieuw snufje op stedebouwkundig gebied: na: de centrale verwarming van het gehele centrum van één punt uit. De winkels van het grote blok evenwijdig aan de promenade krijgen een grote, uitspringende étalagekast, een ruimte van 7x7 cm, indien ge wenst een garage van 20 vierkante meter en een dagverblijf op de eer ste étage. Het vooraanzicht van de winkels wordt voor allen gelijk. Boven de winkels zijn woningen voor 4, 6 of 7 personen, een woon kamer en 2 of 3 slaapkamers. Aan de achterzijde: een flink balkon van 1.70x8 meter. Ruw afgeleverde winkels. De winkels levert de gemeente ruw af. Dat wil zeggen, dat in overleg met koper of huurder de afwerking wordt besproken. De 12 winkels onder de grote flat zijn variabel, hier dus niet een een heid in uitvoering, maar de gegadig de kan zelf bepalen hoe hij zijn ruim te verdeeld wil hebben en hoeveel winkels hij in gebruik wil nemen. Hier zal zich dus waarschijnlijk het groot-winkelbedrijf vestigen. ^Bijzonder licht opO =het winkelcentrum Wethouder Jongeleen heeft een Q 0 uiteenzetting gegeven van hei" zz zz winkelcentrum in plan Zuid Q Q West. Om een weinig, licht op de - zaak te werpen, verzocht hij op O Q een gegeven moment de zaal te verduisteren en scheen hij met 0"~ z.g. zwart licht op de maquette van het plan. Tot verrassing van f* O- alle aanwezigen lichtte het ge- U hele plan volgens plan op. Men r kreeg een goede indruk hoe dit U U huizencomplex er in de avond- - uren zal uitzien. Als het werke- 0 0 lijk zo wordt, zo romantisch als het vertoond werd, voorspellen Q Q wij dat dit nieuwe woningen- complex vele dichters tot merk- O Q waardige gedichten zal inspire- ren- n IOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC De flat. De lengte van de grote flat op het plein wordt 100 meter. Het gebouw wordt 24 meter hoog. 25 Woningen van de flat zijn bestemd voor gezin nen van 4 of 6 personen. 77 Wonin gen zijn speciaal voor kleine gezin nen en ook de vrijgezel kan hier ein delijk de lang ontbeerde voet aan de grond krijgen. Over de gehele achter zijde van de flat lopen galerijen, waarlangs de woningen te bereiken zijn; iedere woning heeft aan de voorkant een balkon. Leidse Middenstand tevreden over ontwerp Voortdurend overleg met L. M. C. Het plan voor een winkelcentrum in Zuid-West, waarover u elders in dit blad kunt lezen, is gisteravond door wethouder Jongeleen voor de Leidse Middenstandscentrale uitvoe rig toegelicht. Na de pauze kwamen de vragen van de middenstanders los. In het al gemeen toonde men zich tevreden met deze nieuwe uitbreiding. Gevraagd werd o.m. of de wethou der niet van mening was, dat de breedte van de lanen een nadelige invloed op de omzet van de winke liers zou hebben. Het is immers een bekend feit, dat in smallere straten de trek naar de middenstandszaken groter ia. Twee vragenstellers zagen een na deel in het feit, dat een groot ge deelte van de winkels in Noordelijke richting ligt met het gevolg, dat de aspirant-kopers niet in maar van de winkels zullen waaien. De wethouder noemde echter een voordeel van deze ligging: de zon zal niet in de etalages kunnen schij nen. Er werd ook aandacht gevraagd voor de vestigingskansen van de zelfstandige kruidenier en één vra gensteller was bezorgd over de ach teruitgang van het aantal bewoners in Leiden. Hij vroeg zich af of plan nen van deze omvang niet te opti mistisch zijn. De wethouder antwoordde, dat de algemene migratie van het Oosten naar het Westen zich in de toekomst zal voortzetten, zodat er geen re den tot bezorgdheid is. „Moeten in deze wijk geen bioscoop en zweminrichting komen?", was de vraag, die door de wethouder met: „toekomstmuziek" werd beantwoord. Ook de concurrentie van de mid denstand in deze wijk met de mid denstand van het centrum ontsnapte niet aan de aandacht van de aanwe zigen. De wethouder betoogde, dat het gemiddelde aantal winkels per 10.000 Voorjaarsvergadering van „De Natuurvriend*' In gebouw Steenschuur 6 hield de voorz. van de Leidse Aquariumver eniging „De Natuurvriend", de heer W. Zv/art, gisteravond een praatje over behandeling en groei van di verse waterplanten welke de aquaria der Leidse aquarianen sieren. Even over 8 verwelkomde de voor zitter alle aanwezigen. Dat het leden tal der vereniging steeds in stijgende lijn is, blijkt uit het feit dat weder om zes nieuwe leden geïnstalleerd konden worden. Notulen, ingekomen stukken en mededelingen gleden vlot onder de hamer door, zodat meer aandacht besteed kon worden aan het verslag van de kascontrolecom missie. Hierna leidde de heer W. Zwart, zelf een uitmuntend kenner op dit gebied, zijn praatje in met de liefhebbers er op te wijzen dat de waterplanten niet alleen ten doel heb ben de aquaria van een stemmig en smaakvol decor te voorzien, doch als zuurstofproducenten zelfs onmisbaar zijn in een levensgemeenschap onder water. Vele water- en moerasplanten uit alle windstreken der aarde liet spreker de revue passeren. Hij be handelde op sublieme wijze onder welke omstandigheden de planten in hun natuurlijk milieu voorkomen en besprak uitvoerig de verandering van vorm, welke sommige planten kun nen aannemen, zodra zich drijfbla- deren aan het oppervlak van het wa ter vertopen. Na de pauze met verloting werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld om vragen te stellen over de lezing. Hiervan werd dankbaar ge bruik gemaakt. Het afbreken van het hoekhuis PlantageUtrechtse Veer zal vele in deze tijd van woningnood een doorn in het oog zijn. Het verkeer eist echter de ruimte en het doorbreken van de verkeersvernauwing van de Zijl singel naar de Hoge Rijndijk zal de Leidse verkeerspolitie een hoofd breken minder bezorgen. (Foto: „De Leidse Courant"). D&ój Lh CONGRES. bewoners ver beneden het gemid delde van de binnenstad ligt. De trek naar de binnenstad zal toch blijven. Tenslotte werd nog bekend gemaakt, dat gegadigden zich voor vestiging in dit winkelcentrum zich in verbin ding met hun organisaties of de Leid se Middenstandscentrale kunnen stel len. Over de vestigingen in deze wijk zullen het gemeentebestuur, de wo ningbouwverenigingen en de Leidse Middenstandscentrale voortdurend - Avonds luisterden de congressis- overleg plegen. ^en naar een wetenschappelijke voor- De voorzitter van de Leidse Mid- dracht door prof. dr. P. H. van Laer, denstandscentrale dankte de spreker hoogleraar in de Thomistische wijs- aan het eind van de avond voor de begeerte aan de Leidse universiteit aantrekkelijke, goed voorbereide uit- over „het karakter van de natuur- eenzetting. wetenschappen" Rond de Leidse Universiteit is de zer dagen een verhoogde activiteit waar te nemen, die wordt veroor zaakt door de congressisten van na- tuurphilosophische en technologische faculteiten in Nederland. Gistermiddag kwamen de deelne mers bijeen in het Groot-auditorium van de academie. Het was hier, dat de praeses van de voorbereidingscom missie zijn teleurstelling uitsprak over het geringe aantal deelnemers van buiten Leiden. Tegenover de 120 Leidenaren stonden nog géén 110 deelnemers van elders. Het doel van het congres, bevordering van het in teracademiaal contact, komt daardoor in een wankele positie, aldus de K.V<P*-bIiksemactie 25 April a.s. „Komt U binnen, mijnheer". De deur gaat dicht en de K.V.P.propa- gandist staat in de vestibule. „Ik lid worden van de K.V.P? Neen, mijn heer, uw K.V.P. is een onding, want geen enkele godsdienst is een basis voor een politieke partij". De propagandist van de „Voltref fer" schrikt een beetje van dat ant woord. Maar zijn devies „doorzetten" geeft hem moed. U zult in ons land niet gemakkelijk een partij vinden, die niet steunt op een levensbeschou wing. De P. v. d. A. is gegrond op een socialistische, de AR. en de C.H.U. op een protestants-christelij ke, de V.V.D. op liberale levensbe schouwing. Maar de K.V.P. garandeert U de katholieke levens- en wereldbeschou wing De K.V.P. nu bouwt uit die le vensbeschouwing een politiek pro gram op. Hel verlicht is de weg. waarop de K.V.P. wandelt naar het doel: het tijdelijk welzijn zien in het licht van christelijke beginselen. U ziet dus, dat godsdienst en politiek niet te scheiden zijn. Zeker, de Kerk is de K.V.P. niet en de K.V.P. is de Kerk niet. De politiek immers be oogt voornamelijk de tijdelijke be langen van de mensen te dienen. Maar daarom heeft de politiek met de godsdienst wel een binding. U bent katholiek in de Kerk, maar ook in huis, op straat, op uw werk en in de politiek. Er is maar één katho lieke politieke partij, die bij machte is voor de katholieke rechten op te komen. Het is de K.V.P. Wordt 25 April a.s. lid, als de pro pagandisten van de „Voltreffer" bij U aanbellen. Aarzelt niet! Kom erbij! K.V-P! Uw partij! Aiaquette aan (iet iainketcent%um Ut Zuid-W.e&t Heiden Niet overschatten. Prof. Van Laer waarschuwde zijn gehoor voor overschatting van waar de, betekenis en karakter der na tuurwetenschappen. Hoe belangrijk de natuurweten schappen ook mogen zijn, zij zijn in al deze aspecten aan een natuurlijke begrenzing door hun wezen gebon den. Men zou het zelfs zo kunnen formuleren, aldus spreker, dat juist de grootheid van deze wetenschaps- tak slechts geconstateerd kan worden, als men die grootte vast kan leggen in de maten van haar begrenzing. Uit de grootheid vloeit onomstotelijk een begrenzing voort. Tentoonstelling. Van 15 April t.m. 28 Mei a.s. zal in het Prentenkabinet der Rijksuni versiteit, Kloksteeg 25, Leiden een tentoonstelling gehouden worden van: tekeningen door Jos Gosschalk en Paul Citroen. De tentoonstelling is gratis te be zichtigen op werkdagen van 2—5 uur nam. De korenmolen „De Valk". Het berichtje over het draaien van de Molen De Valk hadden wij uit zulk een (meenden wij) deskundige bron, dat wij zonder verdere infor matie de wieken van deze molen op motorkracht lieten draaien. Nu blijkt dat de molenaar van „De Valk" dit met verbazing gelezen heeft. Hij heeft een ruim 23-jarige staat van dienst als molenaar en kan dus zeker „ter zake kundig" worden geacht. De molen heeft in de Paasweek in derdaad gedraaid, maar op wind kracht. De wind was in die dagen West, dus de wieken stonden in de Westelijke, dus stadsrichting. Ook ge beurde het wel, dat de molen werd in- en uitgekruid, d.w.z. van West op door leerkrachten Noordwest of van West op Zuidwest school. gedraaid. Dit wordt echter door de buitenstaander nauwelijks opgemerkt Wij danken de geachte inzender voor dit molentikje op onze al te snelle vingers. Van Rotterdam naar Leiden. Ingaande 1 Februari werd benoemd tot referendaris der PTT te Leiden, de heer W. E. Tupker, voordien refe rendaris 2e klasse der PTT te Rotter dam. SPIEKER Bioscopen De films voor de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The little kidnappers", al le leeftijden. Lido: „Teodora, de Byzantijnse keizerin", 18 jaar. Luxor: „Desirée", alle leeftijden. Trianon: „On the Waterfront", 18 jr. Rex: „Het duel met de duivel", 14 jaar. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Hendrika d. van I. van Es en J. Mink. Lena Susanna d. van J. A. Brouwer en L. Sloos. Willemina d. van G. de la Rie en W. Petit. Louise Georgène d. van K. Sont en M. C. A. v. Leuvensteijn. Maria Elizabeth d. van W. J. G. v. d. Heijden en C. J. van de Poll. Cornelia Petronella Maria d. van P. A. Berg en M. J. v. Boheemen. Leornadus z. van B. Maat en M. Poldervaart. Gehuwd: H. v. d. Velden en M. W. v. Oosterom. J. A. Schild en M. J. Wijnbeek. W. H. C. Donker en E. M. J. Lolkes de Beer. A. Smit en M. J. Pison. C. Opdam en E. M. J. Ver- kuijlen. J. van den berg en H. Olijer- hoek. H. van der Vos en A. W. F. Hartevelt. W. U. Hegi en M. Mink. M. W. Krapels en J. M. Sloos. Overleden: P. J. Holthuizen zn 7 dg. M. J. M. vn Noort wed. van: v. Valderen 75 j. J. Wallaart huisvr. van: v. Iterson 73 j. TONNY VAN MOURIK BEGRAVEN Hedenmorgen werd op het kerkhof aan de Zijlpoort de in de Haarlem merstraat verongelukte Tonny van Mourik begraven. In de Leonarduskerk werd door pater R. Maarschalkerweerd de H. Mis opgedragen, die onder meer werd bijgewoond door de klasgenoot jes uit de tweede klas der R.K. Jon gensschool aan de Potgieterlaan, en van genoemde •TER GELEGENHEID VAN 't Gou- den bestaansjubileum van het Sanatorium Dennenheuvel gaf Theo van der Pas ten bate van bovenge noemd herstellingsoord een Chopin- recital. 't Wil ons voorkomen, dat wanneer de afdeling Leiden dit con cert georganiseerd had niet zo on middellijk na Pasen (wanneer vele muziekliefhebbers met vacantie zijn) de Gehoorzaal geheel vol zou zijn ge weest. Nu was deze ongeveer voor driekwart gevuld, en dit was zeker niet omdat men de Chopin-voor- dracht van Van der Pas niet waar deerde. Steeds heeft hij een stamp volle gehoorzaal en dat dit nu niet het geval was, valt dunkt ons te wijten aan de minder gunstig geko zen tijd. Uur na uur put deze pianist uit zijn onbegrensd reservoir van vitaliteit en van sonore prachtige klanken in wer ken van de Frans-Poolse meester, en bracht ons een pianospel op hoog ni veau. Voornaam, imposant, beheerst en op ende top muzikaal. Deze maquette geeft een idéé van het plan, dat door de Leidse gemeente werken en de architect is ontwikkeld voor een hypermodern winkelcentrum in Z.W. Leiden. Verschillende facetten van Van der Pas' spel werden deze avond belicht. Zo het heroïsche in de „Ballade Es gr. t", de fantastische vertelling getui gend van Chopin's ongeëvenaarde verbeeldingskracht. Van der Pas, ge neigd tot het lyrisch dichterlijke, speelde Nocturne Fis gr. t. Charmant klonk Fantasie „Impromptu". Grote aantrekkingskracht hadden de beide Mazurka's, die zo hoge eisen aan de voordracht stellen Het lange programma vermeldde verder het virtuoos vertolkte „Scher zo Bes kl t.". Zeer boeiend was de „Fantasie f kl. t" De beide gespeelde Etudes wedijverden met elkander in poëzie en zijn bestemd voor spel van hoger orde. Ook de walsen er wer den er twee door Van der Pas ge speeld zijn dansgedichten en geen dansmuziek. Tenslotte hoorden wij het „Andante Spianato" met de daaraan volgende „Polonaise op: 22" majestueus en manlijk voorgedragen. De ganse avond betoonde Van der Pas zich zeer goed gedisponeerd. Tel kens weer trof ons zijn dichterlijke affiniteit, zijn kunnen en bezieling. Boze geruchten verspreiden zich, dat Theo van der Pas binnen het jaar af scheid van het concertpodium gaat nemen. Als deze geruchten waar zijn, dan zal de kunstenaar hiervoor wel grondige reden hebben, die wij, al moge dit heengaan spijt verwekken, slechts hebben te respecteren. Deze avond heeft men zich nog kunnen verheugen over voortreffelijk klavier spel, en over een sobere wedergave van Chopin's rijke sensibiliteit. Twee toegiften vermochten ternauwernood het enthousiasme in de zaal tot beda ren te brengen. Namens de afdeling Leiden ontving de pianist een fraaie tuil witte bloemen. J. KORTMANN

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2