$e£eidóe(2ou^a/nt Ook in andere landen heeft men vaccins tegen kinderverlamming I Vruchtbare Alle op de grondslag van dr. Salk's ontdekking Reeds tienduizenden inentingen vonden plaats De Londense krantenstaking De prins en prinsessen zetten hun tocht voort Achter de schermen werkt men aan bevrijdingsdag 1 Uitwisseling van atoomgeheimen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 14 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13474 uitwisseling van wetenschappelijke gegevens Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 30826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11A0 De regering van de Ver. Staten heeft de uitvoer van het nieuwe Salkvaccin tegen kinderverlamming onder controle geplaatst. De contro le zal gehandhaafd blijven totdat de productie van het vaccin zo groot is dat zowel aan de binnenlandse als aan de buitenlandse behoefte kan worden voldaan. In Washington verwacht men dat het binnen achttien maanden moge lijk zal zijn grote hoeveelheden uit te voeren. Intussen blijkt, dat men ook in an dere landen gewerkt heeft aan de vervaardiging van vaccins tegen de kinderverlamming. Zo hebben sedert geruime tijd de Behringfabrieken in Marburg, een bedrijf, dat tot de Farbwerke in Höchst behoort, proe ven genomen met een preparaat, dat ontwikkeld is op de grondslag van de ontdekking van de Amerikaanse onderzoeker dr Salk. Het Duitse preparaat werd jn twee jaren tijd ontwikkeld door prof. Ri chard Haas. Professoren van de uni versiteit van Marburg, artsen uit de ze stad en omgeving en leden van het hogele personeel der Behring- fabriek hebben hun kinderen het eerst met het serum laten inenten. Daarna is in zes kinderklinieken in Heel Fleet Street leeft in spanning of vandaag de krantenstaking, die nu reeds twintig dagen duurt, tot een einde zal komen. De mogelijkheid bestaat althans, dat de krantendirec ties en de vakverenigingsleiders die vanmorgen weer bijeenkomen, tot overeenstemming geraken. Dit zal dan net op tijd zijn om te voorkomen, dat twintigduizend men sen uit de dagbladbedrijven geen journalisten ontslagen zullen wor den. Als de staking voortduurt zal hun ontslag "Vrijdag ingaan. Deze twintigduizend zijn zelf geen stakers, maar daar de staking de kranteneige naren enorme sommen kost tot nu toe is een verlies van 1.600.000 pond sterling geleden moet er worden bezuinigd. De minister van arbeid, sir Walter Monckton, heeft het voorstel tot ver gaderen gedaan, nadat het rapport van een onpartijdig Hof van onder zoek over de staking was gepubli ceerd. In dit rapport wordt de houding van de zevenhonderd stakende tech nici van de kranten onverantwoor delijk genoemd en hun eisen om ho gere lonen onredelijk. De rapporteurs raden de stakers aan het werk te hervatten voor het sal'aris, dat de werkgevers onlangs hebben voorgesteld. Hamburg, Freiburg, Frankfurt, Düs- seldorff, Göttingen en Marburg een grote inentingsactie begonnen, waar bij tot einde Maart 2.000 inentingen plaats hadden. De eerste resultaten van deze actie zijn zeer bevredigend geweest, doch de uiteindelijke uit werking kan eerst aan het einde van het jaar, of het begin van het vol gend jaar worden vastgesteld. Volgens mededelingen van de lei der van de actie is bij de inentingen bewezen, dat het nieuwe preparaat nergens noemenswaardige onge wenste nevenwerkingen zijn oj w treden. De leiding der Behringfa- brieken heeft pas na deze ervaringen haar entstof voor de artsen vrijgege ven en zij heeft verklaard, dat zij in staat is het preparaat in iedere ge wenste hoeveelheid te vervaardigen. Het totale aantal der in de bonds republiek reeds toegepaste inentin gen wordt met enige tienduizenden aangegeven. In Zuid-Afrika. De directeur van de Zuid-Afri kaanse stichting voor onderzoek naar de kinderverlamming, dr James Gear, heeft verklaard, dat Zuid- Afrika reeds voldoende vaccin tegen kinderverlamming bezit, om de ge hele bevolking te vaccineren. Het Zuid-Afrikaanse vaccin gelijkt veel op het vaccing-Salk en het is ont wikkeld in samenwerking met Ame rikaanse medici. Het is volgens dr Gear even effectief als het Ameri kaanse doch kost minder Naar de Wiesbadinerhütte Politiemannen op ski's zijn er gis teren niettegenstaande de sneeuw jachten in geslaagd de berghut te bereiken waar prins Bernhard en zijn twee dochters, de prinsessen Beatrix en Irene, sedert Zondag in geïsoleerd waren geraakt. Het bleek, dat de prins met zijn beide dochters vertrokken was naar de Wiesbadenerhütte, waar zij gis termiddag zijn aangekomen. Op de tocht van de Jamtal-hut naar de Wiesbadenerhut, die enkele Frankrijk maakt geen atoombommen De Franse premier Faure heeft verklaard, dat Frankrijk niet zal trachten atoom- of waterstofwapens te maken. Op zijn veertiendaagse persconferentie zei Faure in tegen spraak tot een eerder gedane mede deling, dat Frankrijk wel zal trach ten een vooraanstaande plaats te gaan innemen op atoomgebied, maar zijn onderzoekingswerk zal beper ken tot dat voor vreedzame doelein den. Men is in Frankrijk inderdaad bezig geweest met onderzoekingen die gericht waren op militair gebruik van atoomkracht, maar deze worden nu gestaakt. Faure antwoordde met „ja" op de vraag of hij van mening is dat Frank rijk een mogendheid van de eerste rang zal blijven als de werkzaam heden op het gebied van de atoom energie worden beperkt tot burger lijke en vreedzame doeleinden. honderden meters hoger ligt, heeft het gezelschap ook de „Dreilander- spitze" bestegen, waar de grenzen van Zwitserland en de Oostenrijk se provincies Tirol en Vorarlberg sa menkomen. Prins Bernhard besteeg deze berg alleen, doch de beide prin sessen waren door middel van tou wen verbonden met de Oostenrijk se gendarmes, die het skigezelschap vergezelden. Het is nog niet zeker, wanneer de koninklijke bezoekers uit de Wiesbadenerhut zullen ver trekken, om verder te skiën naar Klosters. SKITOCHT VAN DE PRINS OOSTENRIJK ■~-?f Gattür 0 J I583m WIESBADENEC^1!' .£—v2'63m 2340 m OOSTENRIJK ZWITSERLAND „Positieve resultaten' te Moskou De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft Woensdag verklaard, „positieve re sultaten" te verwachten van zijn be sprekingen met de Oostenrijkse lei ders in Moskou over Oostenrijks on afhankelijkheid. Molotof zeide dit op vragen van Westelijke correspondenten, of hij optimistisch was over de besprekin gen, toen hij voor een cocktail party in de Oostenrijkse ambassade arri veerde. Molotof ging er heen na twee conferenties met de Oosten rijkse kanselier Julius Raab en een Oostenrijkse delegatie van vijf leden. Op de vraag, wat de volgende stap na de besprekingen te Moskou zou zijn, antwoordde Molotof: „Niet al les hangt van ons af. Wij zouden wensen, dat het iets van een over eenkomst tussen de vier mogendhe den zal zijn". Leopold Figl, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Woensdagochtend een onderhoud ge had met de ambassadeurs van Frank rijk, de V.S. en Engeland, daar de drie landen voortdurend op de hoogte gebracht dienden te worden van de besprekingen. Tijdens een bezoek aan de vi zitter van het presidium van de Op perste Sowjet, maarschalk Worosji- lof, las kanselier Raab een bood schap van president Koerner voor, waarin deze de Sowj et-regering vroeg de Oostenrijkers, die in de Sowjet-Unie gevangenisstraffen uit zitten, vrij te laten. Zelfs al zijn zij schuldig aan een of andere misdaad, die zij volgens de Sowjet-wet moe ten uitboeten, dan verdienen zij thans genade na meer dan tien jaar in gevangenschap, ver van hun land en hun gezin te hebben doorgebracht Draadloos bestuurde trein De Franse spoorwegen hebben Woensdag proeven genomen met een draadloos bestuurde locomotief, die een aantal derde-klassewagons en een rijdens laboratorium voorttrok. De reis begon te Connerre op de lijn ParijsLe Mans en binnen drie mi nuten had de trein een snelheid van negentig kilometer. Volgens de autoriteiten is deze in leidende proef goed geslaagd. In de komende dagen zullen er meer vol gen^ waarna er Maandag een tocht speciaal voor de pers zal worden ge maakt. De spoorwegfunctionarissen legden er de nadruk op, dat men niet voornemens is op deze wijze snel heidsrecords te vestigen. Ook bestaan er geen plannen om binnen afzien bare tijd een geregelde dienst met draadloos bestuurde treinen te be ginnen. HUURKAZERNE INGESTORT Te Hongkong is Donderdagochtend vroeg een huurkazerne ingestort. Men vreest dat twintig tot dertig personen op het leven zijn gekomen. Ruim vijftig mensen liepen verwon dingen op. Over enkele weken is het bevrijdingsdag voor de tiende maal Over het algemeen valt er nog niet veel van te merken, doch binnenshuis wordt er hier en daar al hard gewerkt, om deze dag tot een onvergetelijke te maken. Onze fotograaf ham vandaag eens een kijkje in een Amsterdamse fabriek van vlaggetjes: duizenden en duizenden worden daar in koortsachtig tempo vervaardigd, om straks op de grote dag het hunne bij te dragen tot een fleurige herdenking van onze bevrijding. 13-Jarig meisje mocht moeders auto rijden Serie ongelukken in A'dam Een dertienjarig meisje mocht Dinsdag in de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam de auto van haar moeder, die naast haar zat, besturen. Een aantal ongelukken was 'het resultaat. Twee meisjes, die op rol schaatsen langs de weg stonden, wer den omvergereden en kort daarna reed de dertienjarige autorijdster te gen een geparkeerd staande auto op. Een der aangereden meisjes kreeg letsel aan het linkerbeen en een hoofdwond en is in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De twee auto's werden -bescha digd. Tegen de moeder is proces-ver baal opgemaakt. Nasser in New Delhi met bloemen ontvangen Zonnig glimlachend en met een kleurige bloemenslinger om de hals wuift hier premier Ganar Andel Nasser van Egypte in New Delhi naar de menigte, welke hem in de hoofdstad van India een hartelijk welkom bereidde. Naast Nasser staat (rechts) de Indiase premier, Pandit Neroe. De twee staatslieden zullen in New Delhi besprekingen voeren over een uitgebreid aantal pro blemen betreffende het Midden Oosten en Azië en zullen in het bijzonder van gedachten wisselen over de komende AfrikaAzië-conferentie in Ban doeng, waarover reeds zoveel te doen is geweest.... Het lijk van de 54-jarige Amster dammer W. J. Duiker, die sinds 11 Maart werd vermist, is op tweede Paasdag in het water van de Öude Houthaven te Amsterdam aangetrof fen. Twee Maastrichtse welpen hebben gisteren een extra „heitje" verdiend met eon werkje, dat hen wel bijzon der moet liggen; zij hebben namelijk de politie aan een spoor en een Bel gische dame aan haar fiets geholpen, Terwijl de twee welpen in de Munt straat druk bezig waren om met het poetsen van schoenen en het zemen van ramen de. nodige „heitjes" te ver garen, zagen zij een dame, die haar fiets tegen een winkelpui zette en de winkel binnenging. Even later kwam een jongen, die zich over de fiets ontfermde en daar na kwam de dame weer naar buiten, die met luid misbaar vertelde, dat haar fiets gestolen was. De welpen konden zich het uiterlijk van de jongen nog goed herinneren en daar zij ook wisten, welke richting hij uitgegaan was, besloten zij het spoor te volgen. Binnen het kwartier hadden zij de fiets opgesnord en hoewel de jonge dief de benen wist te nemen, was de Belgiche dame, die even later op het politiebureau haar karretje weer in ontvangst kon nemen, zo gelukkig, dat zij een veelvoud van „heitjes" op de lijst der verkenners plaatste. De 38-jarige wielrijdster, mevr. G. Beetra-Moesker, moeder van 5 kinderen, is gisteren in haar woon plaats Oude Pelcela tegen een vracht auto met oplegger gebotst en op slag gedood. Maar niet van bommen President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voor stel, dat het mogelijk zal maken dat de dertien andere landen van de NA VO deelgenoot worden in atoomge heimen van de Amerikanen. Het voorstel opent echter niet de moge lijkheid tot uitwisseling van atoom wapens zelf of van inlichtingen over de vervaardiging van atoomwapens. Elk der NAVO-landen zal nog zijn goedkeuring aan het plan moeten hechten, voordat dit van kracht kan worden. Het plan voorziet in de mogelijk heid dat de Verenigde Staten aan de NAVO-landen inlichtingen over de weer (Geldig van Donderdagavond tot j Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 i uur). DROOG. Aanvankelijk weinig, later iets j meer bewolking en droog weer. j Tot matig of zwak afnemende j wind uit Noordelijke richtingen. Plaatselijk lichte nachtvorst, j morgenoverdag iets minder 1 koud. atoom-energie verstrekken, die naar de opvatting van de V.S. zullen bij dragen tot: 1. De ontwikkeling van defensie plannen. 2. De opleiding van personeel in het gebruik van en de verdediging tegen atoomwapens. 3. De schatting van het vermogen van eventuele vijanden om atoom wapens te gebruiken. Het plan is gegoten in de vorm van een ontwerp-overeenkomst, die reeds op 2 Maart door de NAVO-raad werd goedgekeurd, maar niet werd gepu bliceerd voordat het Witte Huis nu met zijn mededeling kwam. In de overeenkomst is speciaal aan gegeven dat krachtens de bepalin gen geen overdracht van atoomwa pens of speciaal kernsplitsingsmate riaal zal plaats hebben. 15 April zon op 5.48, onder 19.38 u; maan op 2.30, onder 11.09 uur. Laatste kwartier 12.00 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCH EN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp mist IC. motregen 1 .4 onbewolkt 3 licht bew. 5 licht bew. 4 half bew. 4 onbewolkt 3 zwaar bew. 8 mist 2 zwaar bew. 5 onbewolkt 8 onbewolkt 4 licht bew. 11 regen 4 zwaar bew. 5 zwaar bew. 6 nevel 6 nevel 3 half bew. 3 zwaar bew. 6 regen 5 onbewolkt 9 Korreltje Om de vruchten te bereiken, moet u in de boom klimmen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1