Noodzaak van het huiswerk voor voltooiing van de opleiding én als vrije tijdsbesteding Ouders en onderwijzers hebben er evenveel hekel aan alsdekinderen Onbewaakte overweg bij Groningen eiste 4 doden en I zwaargewonden Chefarine „4' doet wonderen Op elke vijf hotelgasten niet minder dan twee buitenlanders Liefde op het eerste gezicht Dit jaar zeer veel Nederlandse emigranten naar Australië WOENSDAG 13 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 K.O.V.-enquête onder leerkrachten Het Katholieke Onderwijzers Ver bond heeft in aansluiting op de en quête van de Katholieke Bond voor het Gezin onder de ouders, een on derzoek ingesteld naar de mening van de leerkrachten van het l.o. en u.l.o. over het huiswerk. Dit onderzoek be trof op de eerste plaats 323 lagere scholen van verschillende typen in alle delen des lands, in de steden en op 't platteland, namelijk zuivere op- leidingscholen; scholen, waarvan het, merendeel der leerlingen niet naar U.L.O. of M.O. gaat, en scholen met gemengd karakter. 76 van de 323 ge ven de leerlingen geen huiswerk. Aan de opleidingsscholen wordt zo goed als overal geregeld huiswerk gegeven. Hoewel het geregelde huis werk bij scholen met een gemengd karakter meer voorkomt dan bij scho len waarvan het merendeel der leer lingen niet naar U.L.O. of M.O. gaat, is er hier tóch geen duidelijk verschil. Van de 247 lagere scholen, die huis werk opgeven, is thans gebleken uit de enquête, dat nagenoeg 52 pet. der leerkrachten van die scholen huis werk niet wenselijk acht, ruim 28 pet. wel wenselijk. Bijna 20 pet. der ondervraagde on derwijzers achten huiswerk noodza kelijk. Ruim de helft der onderwijzers blijkt het dus roerend eens te zijn met de meerderheid der ouders, die voor de lagere school geen of slechts zeer matig huiswerk wensen. Ook hun motiveringen vertonen grote overeenkomst. Te vermoeiend. Zij wijzen er o.m. op, dat de kin deren der lagere klassen zeker geen huiswerk mogen hebben, terwijl voor de oudere kinderen van het l.o. nog tal van andere redenen tegen een taak na schooltijd naar voren worden ge school-taak te vermoeid is voor huiswerk en ontspanning voor het eten en slapen gaan nodig heeft. Over het algemeen vinden de tegenstan ders, dat ook de huiselijke omstan- heden vruchtbaar thuiswerk beletten, dat de ouders èn de kinderen er een hekel aan hebben en tenslotte, dat als norm voor een voorgezette studie, een leerling de klassen van een lagere school zonder huiswerk moet kunnen doorlopen, wil het later niet op een teleurstelling uitlopen. Te veel vrijheid. Huiswerk wordt alleen wenselijk geacht voor degenen, die naar U.L.O. of H.B.S. gaan, vooral om hen aan het maken van huiswerk te wennen en dat het liefst een aparte cursus na de gewone schooltijd. Anderen zien het huiswerk als een noodzakelijk kwaad, omdat het kind anders niet klaargestoomd wordt voor het toelatingsexamen. Een uitzondering wordt algemeen gemaakt voor een b.v. door ziekte achtergeraakte leerling, die door tij delijk huiswerk weer bij kan komen. Sommige onderwijzers wijzen nog op de vele bijkomstige bezigheden in de schooltijd (schoolradio, zwemmen), die huiswerk noodzakelijk maken vooral voor de opleidingsscholen. Voorstanders wijzen op de paedagogi- sche waarde als plichtsvervulling na schooltijd. Zij achten huiswerk wen selijk om vooral 's zomers nog enigs zins een rem te hebben, dat de grote ren niet de hele avond vrij zijn om de straat op te gaan, om te fietsen, of naar het openluchtbad te gaan. Heb-^ ben ze hun huiswerk, dan hebben de ouders ook een reden om hun niet al te veel vrijheid te geven. Bij U.L.O. ligt het anders. De leerkrachten van 32 U.L.O.- scholen onderstrepen de noodzake lijkheid van huiswerk voor hun leer lingen om de vijf volgende redenen: 1. het U.L.O.-diploma is anders onbereikbaar; 2. ter verwerking van de behan delde stof; 3. als controle-middel of de leer ling het geleerde kent en begrijpt; 4. wegens tijdgebrek op school; 5. als vrije tijdsbesteding. Over de waardebepaling van het huiswerk heerst groot verschil van mening. De een zegt, dat aanhet schriftelijk werk niet te veel waarde moet worden toegekend, daar het o verschrijf werk kan zijn of niet se rieus gemaakt werk, d.w.z. dat de leerling niet heeft gepresteerd waar toe hij in staat is. Een ander wijst er op, dat, naar de practijk uitwijst, de leerlingen, die niet regelmatig de be handelde stof thuis verwerken, _het onderwijs niet kunnen volgen. Voorts zijn er wederom onderwijzers, die huiswerk noodzakelijk achten voor de vrije tijdsbesteding. Zij zeggen, dat de leerlingen anders te veel vrije tijd hebben en langs de straat gaan lopen. Zolang de vrije tijdsbesteding niet door de instanties, zo is hun mening, reglementair is geregeld, is het pae- dagogisch niet verantwoord, dat de puber niet gewend wordt aan een dragelijke dagtaak na school. Over de duur van het huiswerk heerst geen eensgezinde mening. Atoomexplosies de oorzaak van het slechte weer Zijn de zo sterk veranderde weers omstandigheden van de laatste jaren wellicht een gevolg van de voortdu rende proefnemingen met atoom- en waterstofbommen? De tweede alge mene vergadering van de wereld- meteorologische organisatie zal zich binnenkort met dit probleem bezig houden. Zij zal dit doen aan de hand van een technisch documentair rap port van haar waarnemende secreta ris-generaal, dr. Gustave Swoboda (Zwitserland). Deze vergadering zal op Donder dag 14 April a.s. te Genève worden geopend en, naar verwacht wordt on geveer vier weken duren. Ongeveer 200 afgevaardigden hit 87 landen, onder wie verscheidene meteorologen van wereldfaam, zullen aan deze conferentie deelnemen. De Nederlandse delegatie, die on der leiding zal staan van ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het K. N.M.I., bestaat uit prof. dr. W. Blee- ker, vice-admiraal mr. J. W. Termij- telen, dr. K. R. Postma, drs. C. G. C. Schütte, allen van het K.N.M.I. te De Bilt, en jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijk, permanent vertegen woordiger van Nederland bij het Europees bureau van de Verenigde Naties te Genève. Alarm-installaties niet tijdig bemerkt? Een zeer ernstig ongeluk op de met knipperlichten en belsignalen bevei ligde overweg in de lijn Winschoten- Groningen heeft gisteren aan 4 per sonen het leven gekost; een dame werd zeer ernstig gewond, zodat voor haar leven wordt gevreesd. De trein van 9 minuten over half twee uit Winschoten botste op de on bewaakte overweg nabij Scheemda op een personenauto, bestuur door de 44-jarige mevrouw G. L. Behrens- Kooyer uit Oldenburg (Duitsland). In de auto waren verder nog aanwe zig de moeder van de 44-jarige da me, de 63-jarige mevrouw Hooyer Hof uit Groningen, benevens 3 kin deren van de Duitse dame, een 13- en 11-jarig meisje en een 8-jarige jongen. Alhoewel het zicht ter plaatse vol doende is en getuigen verklaren, dat de waarschuwingsinstallaties goed functionneerden, zag de bestuurder van de trein, toen hij de overweg tot EERSTE TOMATEN AANGEVOERD. Op Paas-Maandag heeft de tuinder B. Vermeer uit De Lier aan de vei ling Westerlee de eerste tomaten van dit seizoen aangevoerd. De prijs was 36 cent per stuk. Aan de veiling te Pijnacker werden de eerste komkom mers aangevoerd door de gebrs. Hof man uit Pijnacker. Zij brachten 42 cent per stuk op. BurgerSir Winston Churchill op vacantie W'Uimim TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 et (Advertentie) op korte afstand genaderd was, de auto in volle vaart op de overweg rijden; een botsing was niet meer te vermijden. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het 13-jarige meisje en het 8-jarig jongetje werden op slag gedood; de overige inzittenden werden zeer zwaar gewond naar Groningen en lVinschotense ziekenhuizen overge bracht, waar de 63-jarige mevrouw HooyerHof in de loop van de mid dag en het 11-jarige meisje in de loop van de nacht aan hun wonden bezweken. De toestand van de 44-jarige me vrouw BehrensHooyer is nog zorg wekkend. De politie, die onmiddellijk een on derzoek ingesteld heeft, kon de ge wonde nog geen verhoor afnemen. De trein had een half uur vertra ging. ERNSTIG GEWOND AANGETROFFEN. Gistermiddag is op de rijbaan van de Zuiderparkweg in Rotterdam- Zuid de 79-jarige J. B. uit de Goeree- sestraat aldaar zwaar gewond en in bewusteloze toestand aangetroffen. Toen hij in het Zuiderziekenhuis was opgenomen, bleek dat hij een sche- delbasisfractuur had opgelopen, en dat enige ribben door zijn longen waren gedrongen. Alles wijst er op, dat hij door een auto is aangereden en tegen de grond is geworpen. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. De politie van het bureau Sandeling- plein, in Rotterdam-Zuid, verzoekt getuigen van het ongeluk zich aan te melden. Van Korea via Curaqao, Paramaribo en Azoren naar Nederland DODELIJK MIJNONGEVAL. In het ondergrondse bedrijf van de staatsmijn Emma te Treebeek is de hulphouwer J. M. Reinders uit Hoensbroek gisteren om het leven gekomen. Hij raakte bij werkzaam heden in een schuif pij Ier op de 700 meter verdieping van deze mijn be kneld tussen het dak van de pijler en een steen, die naar beneden kwam met de transporteur. De man was reeds overleden, voordat men hem bovengronds had gebracht; hij is 20 jaar oud en ongehuwd. Bejaarde Hagenaar in woning beroofd Buit fl. 180,- De 72-jarige collectant W. J. Wub ben, Engelenburgstraat, Den Haag, was gistermorgen in zijn woning be zig de uitgaanskas van het collectan tencollege te tellen, toen er een vreemde zijn winkel binnenkwam, die een praatje met hem begon Op een gegeven moment infor meerde hij of de echtgenote van de heer Wubben thuis was en toen hij daarop een ontkennend antwoord kreeg, vroeg hij of de collectant mis schien 25,kon wisselen. Terwijl de heer Wubben zich bukte om uit een la wisselgeld te halen, deed de onbekende een greep naar het stapeltje geld, dat op tafel lag. De heer Wubben greep een hamer, die binnen zijn bereik lag en wilde de rover daarmede een slag op het hoofd toebrengen. De slag miste ech ter en de rover wist de hamer te be machtigen, waarmede hij de heer Wubben een slag tegen de borst en op diens handen gaf. Mede tengevolge van de emotie verloor de bejaarde man het bewust zijn en eerst na driekwartier kwam hij wederom bij bewustzijn en kon de politie waarschuwen. De rover was toen natuurlijk al verdwenen, zoals naderhand bleek met f 1180, en de politie zoekt tot nu toe tever geefs. Echtpaar door auto uit dromenland verjaagd Een echtpaar in Kerkrade werd gis ternacht op hardhandige wijze uit dromenland verjaagd toen een lich telijk aangeschoten jongeman qpeens met zijn auto midden in dé slaapka mer stond. De aüto was eerst door een plantsoen geraced én dwars door de muur van het huis gereden. Hoewel de schade aan huis, autoen meubilair groot is, liep noch het echtpaar noch de jongeman verwon dingen op. Nederland ontwikkelt 'n eigen raketwapen Nu Nederland zich zo zwaar be wapend heeft, dat een aanval door het leger met enig succes afgeweerd kan worden, is er in de defensiekrin gen ongerustheid ontstaan over de be scherming van de burgerbevolking te gen aanvallen uit de lucht. Amerika wil ons namelijk alleen voorzien van luchtdoelkanonnen voor de verdediging van de troepen te vel de en Engeland weigert de daar in productie zijnde geleide projectielen te leveren. Zowel de kanonnen als moderne projectielen zal het Neder landse leger dus zelf moeten aan schaffen. Voor de vervaardiging van luchtdoelkanonnen zou men de fabrie ken van Wilton Feyenoord in Rotter dam willen inschakelen, voor de ge leide projectielen liggen de zaken echter veel moeilijker. Zwitserland kan ze weliswaar kant en klaar afleveren, maar onze defen sieleiding is ietwat huiverig voor deze wapens, omdat geen enkel ander land tot nu toe interesse in het Oerli- konfabrikaat heeft getoond. Daarom werkt men nu in ijltempo verder aan de ontwikkeling van een eigen raketwapen. Zoals bekend ge beurt dit onderzoek in samenwerking met Noorwegen. Sinds de bevrijding hebben reeds 12.997 buitenlanders door bemidde ling van het Nederlands Oorlogsgra- vencomité een bezoek gebracht aan de graven van de verwanten, die in Nederland gesneuveld zijn. Bij een bosbrand te Putte (N.-B.) is gistermorgen vijf zes ha jonge denaanplant verloren gegaan. Sii Winston Churchill nu „ambteloos" is met zijn echtgenote naar Sicilië vertrokken, waar zij hun vacantie zullen doorbrengen. Na afloop kan de grijze staatsman zich dan weer met hernieuwde moed op zijn nieuwe bezigheden werpen. We zien het echtpaar hier voor „Chartwell" staan, op het moment, dat zij zich naar het vliegveld begeven. Duitsers aan de kop Het centraal bureau voor de sta tistiek heeft cijfers bekend gemaakt over het aantal buitenlandse bezoe kers en hun overnachtingen in Ne derlandse hotels en seizoenpensions gedurende het jaar 1954. In dat jaar werden in totaal in Ne derland 5.363.248 overnachtingen ge boekt, waarvan 2.150.742 door buiten landers en 3.212.506 door Nederlan ders. De aantallen hotelbezoekers wa ren 952.460 buitenlander en 1.491.514 Nederlanders, zodat zowel wat de buitenlanders als de Nederlanders be treft het gemiddelde aantal overnach tingen per persoon ruim twee be draagt. Grote meerderheid. Van de buitenlandse bezoekers wa ren de Duitsers verre in de meerder heid. In totaal waren het er 233.943, die gezamenlijk 453.476 maal over nachtten. Na de Duitsers volgden de Amerikanen (110.141 personen met 292.079 overnachtingen), direct ge volgd door de Belgen en Luxembur gers (105.446 personen met 192.844 overnachtingen) en de Engelsen Een Amerikaan was door een klomp en molenplaatje op een Ne derlandse kalender zo onder de in druk gekomen dat hij een kennis in Delft schreef hem een echtgenote in het melk- en honing-genre te bezor gen. De Delftenaar ging bij zijn bu ren te raad en weldra vond hij een meisje bereid de Amerikaan over verdere huwelijksvoorwaarden te raadplegen. Alles werd in orde be vonden en het kind vertrok naar Amerika om de melk en honing- belofte in te lossen. Wij weten niet of de Amerikaan inmiddels onder vonden heeft dat men beter onder de pantoffel dan onder de klomp kan zitten. Op 7 April is Hr. Ms. fregat „Van Zijl" de haven van Willemstad binnengevaren, komende van de Koreaanse wateren. Het oorlogsschip werd verwelkomd door eeu groep Fireflies. De marinekapel blies vrolijke muziek van de wallen van fort Amsterdam, toen bet schip de Annabaai binnengleed. Tot 25 April, met korte onderbre king voor oefeningen en een bezoek aan Auruba zal de oorlogsbodem op Curasao blijven Daarna wordt de ste ven gewend naar Paramaribo, waar Koninginnedag zal worden gevierd. Dan gaat het via de Azoren huiswaarts. De „Van Zijl" kan ongeveer 20 Mei in de Nederlandse wateren worden verwacht. Gevolg van voorlichting over nieuwe regeling Het aantal van 15.000 immigranten uit Nederland, dat Australië zich ten doel had gesteld, zal dit jaar waar- I schijnlijk in ruime mate worden overschreden. Dit is de mening van de ambtenaren van de Australische immigratiedienst, die juist een tocht door Nederland hebben beëindigd, waarbij zij in alle delen van het land lezingen hebben gehouden en voor lichting hebben gegeven over de nieuwe regeling voor immigranten Volgens deze Australiërs komen de aanmeldingen voor emigratie naar Australië in zo grote getale binnen, dat het er dit jaar gemakkelijk 20.000 ci meer kunnen worden. Tot nu toe werd het hoogste aantal bereikt in 1951, toen 10.000 Nederlanders naar Australië vertrokken. De tocht door Nederland was geor ganiseerd door de Nederlandse emi- gratiedienst. Volgens de Australische emigratie- raad was deze reis een groot succes. Alle bijeenkomsten waren overvol. In verscheidene plaatsen moest men zelfs meer dan een bijeenkomst hou den. (104.015 personen met 298.204 over nachtingen). Van de andere landen, waarvan minder dan 100.000 toeristen in ons land overnachtten, gaat Frankrijk aan de kop met 83.695 personen en 162.478 overnachtingen. Dan volgt Zweden met 57.883 personen en 103.512 overnachtingen en de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland met 50.487 personen en 119.540 over nachtingen. Uti andere landen kwamen minder dan 50.000 toeristen in ons land over nachten. Zwitserland zorgde nog voor meer dan 100.000 overnachtingen, na melijk 101.202, die door 41.509 per sonen werden geboekt. Uit Suriname en de Nederlandse Antillen verbleven 2.475 personen in totaal 15.907 nachten in ons land. Overleg ambtenaren salarissen hervat Tijdens de Dinsdagavond gehouden algemene vergadering van de afde ling Maastricht van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenver- eniging, heeft dr. W. Dijsselbloem, directeur van het Arkabureau, onder andere als zijn mening te kennen gegeven, dat de controverse tussen regering en de ambtenarenorganisa- ties alleen kan worden overbrugd, wanneer beide partijen bereid zijn een gedegen onderzoek in te stellen naar het werkelijk verdiende loon, onder meer in de industrie en in de landbouw. Het te constateren resultaat van dit onderzoek kan leiden tot de op» lossing van deze controverse. Ten einde het overleg weer op gang te krijgen, heeft de Arka zich gewend tot de Staten-Generaal, „dus niet om een rel te verwekken", aldus dr. Dijsselbloem, die desnoods een wijzi ging van de grondwet of van de po sitieve wetgeving noodzakelijk acht. De regering dient met keiharde ar gumenten te worden overtuigd. Spr. hoopt, dat de regeringsdelegatie ruimere onderhandelingsbevoegdheid zal krijgen. Wilt U iets weten? Vraag W. M. te N.: Kunt u mij een adres geven voor een avondschoolop leiding voor Centrale Verwarmings- technieker? Antwoord: Wend u eens schrifte lijk tot de heer J. B. L. Baijens, di recteur van de R.K. Technische School Don Bosco, Boerhaavelaan 44, Leiden. Deze zal u ongetwijfeld wil len en kunnen inlichten. vraag: Kortste route van Leiden per fiets naar Bunda, hoeveel km? Antwoord: Leiden, Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoon hoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Go- rinchem, Woudrichem, Heusden, Vlijhien, Den Bosch, Eindhoven, Leende, Weert, Grathem, Maas- bracht, Pay. Susteren, Sittard, Beek, Bunde; afstand plm. 210 km. Hoe lang u erover rijdt, hangt van de snelheid af.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5