F» JSmaGAT WKjtC ObjLMüSOO Ook woningen voor grote gezinnen lisse Gouden jubileum fa* Timmerman 40-Jarig onder wijs jubileum van de heer H* Meyer Ruim, modern plan van „De Goede Woning" 199 Woningen in Leiden Zuid W* ongerln Moeilijk! WOENSDAG 13 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 EEN PRAATJE OVER DE VEEMARKT ONDER MOLEN „DE VALK Oplettende Leidenaars zullen ge merkt hebben, dat de wieken van de Korenmolen „De Valk" gedraaid hebben. Dit is een attractie voorna melijk voor de touristen, die in de Paastijd Leiden bezochten. Het nog eens duidelijk voelen hoe nood zakelijk het is, dat het vee overdekt staat. De beesten kunnen immers, zoals op het land, zich niet beschut ten tegen regen en wind, door de bui de rug toe te draaien. Andere steden. Er is nog een ander zeer belangrijk argument, dat voor de spoedige op- echter opvallend, dat de wieken inrichting van de veemarkthal pleit. een regelmatige snelheid draaien en dat de molen zelden of nooit in de wind gekruid wordt; maar altijd zijn kruisen in de richting van de stad slaat. Daar zit iets achter. Een zware mo tor namelijk, die de wieken een plech tig rhythme geven, rustig en onver stoorbaar genoeg om Leiden als stad stemmig te vertegenwoordigen. Veemarkt. Met het gewiek van de molen op de achtergrond spraken we met de heer M. Weima, directeur van de Markt en Havendienst te Leiden. Het gaat goed met het veemarkt plan. Gemeentewerken zijn nu met man en macht bezig aan het verwer kelijken van de plannen op papier. We wagen de veronderstelling, dat binnen het jaar het uitgewerkte plaN in de gemeenteraad op de tafel zal lig gen. En dat is heus niet te vroeg: Lei den heeft hard zijn overdekte vee markt nodig. De jongste Paasvebo heeft het weer bewezen: het is een prachtige ten toonstelling geworden, maarde markt veel te klein. Hoe moet dat straks met de grote lustrum-tentoon stelling van de Vebo? Overdekt noodzakelijk. De dieren gaan ook hoge eisen stel len. Het klinkt wat overdreven, maar toch zou men kunnen zeggen, dat eeuwen van veredeling de beesten kieskeuriger hebben gemaakt. De sneeuwval in de afgelopen maanden, de regenval in deze maand, doen KERKVEILING MARIA-PAROCHIE BRACHT 10.260.OP Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat pastoor Stadegaard van de Mariaparochie te Lisse zeer te vreden is over de kerkveiling, die in de H.B.G. gehouden werd. De verwachtingen werden verre overtroffen. De veilingmeesters, de heren P. Oosterveer en Jac. van Dijk hadden er goede slag van de juiste sfeer te scheppen en de kopers pri ma prijzen te laten betalen. De ar tikelen, die gratis ter beschikking waren gesteld, gingen vlot van de hand. De catalogus bevatte 570 verkoop nummers van de meest uiteenlopen de artikelen. Het H.B.G.-personeel, dat spon taan een vrije avond had opgeofferd, werkte koortsachtig om telkens als een nieuw 1000-tal werd bereikt, dit direct bekend te maken. Dat werkte stimulerend op de kooplust. Naarmate de avond vorderde, steeg de spanning of de 10.000. volgemaakt zou worden. Nadat het bod op het laatste artikel gedaan was kon de heer P. Oosterveer de zaal bekend maken dat het mooie resultaat van 10.260 gulden bereikt was De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk, armbestuur, paro chiehuis, kleuterschool, St. Vincen- tius- en St. Elisabeth vereniging en alle charitatieve instellingen van ge heel Lisse-dorp. Na de gratis verloting bracht de pastoor dank aan alle aanwezigen en aan hen, die medegewerkt hadden deze derde kerkveiling tot een zo groot succes te maken. N00RDWIJK Motorrijder reed op stilstaande auto Gistermiddag te ongeveer 6 u. had op het Palaceplein een zeer ernstige botsing plaats tussen een motorrijder en auto. De vishandelaar P. C., welke uit de richting Hoofdstraat naar de Koningin Wilhelmina Boulevard reed moest op de hoek van Palace Hotel stoppen voor een bakfiets, welke op de Boulevard aankwam. Op dit mo ment kwam de 23-jarige motorrijder P. H. met grote snelheid aanrijden uit de richting de Grent en doordat hij niet lette op het verkeer reed de mo torrijder met volle vaart tegen de stilstaande auto op. H. werd van zijr motor geslingerd en kwam bewuste loos op de Boulevard terecht, waarbij hij een arm en pols brak en zeer ern stige hoofdwonden bekwam. Dr. De Boer en dr. Mulder, die spoedig ter plaatse aanwezig waren verleenden met behulp van de heer v. K. lid van de NRB de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Van de nieuwe auto van de heer C werd een deur totaal vernield, terwijl de motor deerlijk was geha vend. Andere Nederlandse steden, zoals Utrecht en Rotterdam zijn met de plannen voor de bouw van een hyper moderne veemarkte al in vergevor derd stadium» Wil Leiden agrarisch centrum blijven dan moet het met de tijd meegaan. Daar is de stad ook economisch mee gediend. De plannen. Onder het dak van de veemarkthal komen minstens acht café's, dat is nu wel zeker. Aan de vergunning houders uit de omgeving van de hui dige veemarkt zal een goede kans ge geven worden hun zaak te verplaat sen. Langs spoorbaan en hal zal een brede boulevard komen, een laan met bomen en banken, die de weidse naam boulevard met ere zal dragen. Dierenasyl bij Veemarkt? Noe steeds is er geen beslissing ge vallen over de vestiging van het die renasyl bij de veemarkthal. Volgens de heer Weima lig4 hier en nergens anders de ruimte, waar het dieren asyl zou ondergebracht kunnen wor den, n.l. tussen het slachthuis en de veemarkthal. Op de 8 a 9 hectare, die het totale veemarktplan beslaat, is wel een laats voor deze onmis bare inrichting te vinden. Vridemo-flat. Zaterdag werd op het terrein aan de Burggravenlaan de .eerste steen gelegd voor de zestig flats die op ini tiatief van de V.V.D. te Leiden wor den gebouwd. De elf-jarige Otto Slrack, metselaar in de dop en kleinzoon van de voor zitter van het bestuur metselde de steen op de plaats. Vele officials van landelijke en plaatselijke V.V.D. wa ren van de plechtigheid getuige. De heer B. van Eek, de voorzitter van het bestuur zei in een gloedvolle re de, dat de Vridemo overweegt nog veertig a vijftig flats aan deze reeks toe te voegen. Peugeot is terecht. De Peugeot, waarvan wij gisteren berichtten, dat hij vóór de garage van de heer Devilee aan de Haagweg is ontvreemd werd gisteravond door de Rijkspolitie te Pijnacker in de Sta tionsstraat teruggevonden. Waar schijnlijk is hier sprake van het z.g. joy-riding, het plezier-rijden in een wagen, die langs de weg wordt aan getroffen. Naar Lidwina van Schiedam. Maandag 18 April a.s. vertrekt de 22e Leidse bedevaart naar St. Li dwina en gelijktijdig naar O. L Vrouw van Schiedam, voor wie Li dwina zulk een diepe verering had. Oud-pastoor Th .M. Beukers zal in de St. Lidwinakerk te Schiedam de Hoogmis opdragen. SPIEKER. Drukke receptie Onder grote belangstelling is gis teren het feit herdacht, dat de heer Alb. Timmerman vóór vijftig jaar in het perceel Breestraat 90 een zaak in herenmode-artikelen opende. Men schrijft ons: Op Vrijdag 15 April e.k. hoopt de heer H. Meyer zijn veertig-jarig jubi leum te vieren, als onderwijzer aar» de R.K. Jongensschool Haarlemmer straatPelikaanstraat, Ongetwijfeld is dit een mijlpaal op de lange levensweg van één onzer tegenwoordige firmant, de heer B. J. Timmerman, die reeds in 1912 in de zaak werd opgenomen en deze in 1923 van zijn in 1932 overleden vader overnam, heeft deze dag teza men met zijn mede-firmant, de heer A. P. Rodenburg, tijdens een in de middaguren in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie zeer veel harte lijkheid en waardering ontvangen. Onder de velen, die hier de geluk wensen aanboden, waren o.m. de burgemeester, jihr. mr. F. H. van Kinschot, en wethouder S. Menken, die de felicitaties van het gemeente bestuur aanboden, mr. A. G. de Blé- court, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, de heer J. A. E. Aalders, voor zitter van de afdeling Leiden van de R.K. Werkgeversvereniging, mr. A. van Toorenburg, secretaris van de Soc. Raad, van welke Raad de heer Timmerman pl.v. voorzitter is, de heren J. C. J. Lambermont en J. Pierrot, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond, de heren dr. ir. P. Fehmers, C. Hosman en Pley namens de St. Vincentiusvereniging, deken M. A. Jansen, het Collegium van het L. S. C., de heer A. E. du Perron, als vertegenwoordiger de S. R. V. Njord en voorts vele col lega's, talrijke zakenrelaties en vrien den. Bovendien ontvingen de jubile rende firmanten deze dag vele schrif telijke en telegrafische gelukwensen, een schat van bloemen en talrijke geschenken, w.o. een wandbord van Delftsblauw, aangeboden door Leidse collega's. Zoals wij Vrijdag jl. al in „Sleutelgat" berichtten wordt deze week nog een begin gemaakt met de bouw van 199 woningen van de woningbouw vereniging „De Goede Woning" in Zuid-West Leiden, op het bouwrijp ter rein aan de Boshuizerkade in het Haagwegkwartier. Bij dit artikel vindt u een tekening, die een indruk geeft van de hoogbouw, zoals deze in dit ge deelte van de stad zal worden uitgevoerd. De architect is Th. N. J. A. Geels en het plan wordt uitgevoerd door de gebroeders Breure te Zwijndrecht. Er zullen ruim tweeduizend betonpalen geheid moeten worden, in lengte variërend van 4.70 tot 6.70 meter. De weningen met onderhuizen krij gen een gemeenschappelijke tuin, bij de overige wordt een individuele achtertuin aangelegd. Het complex van De Goede Woning bestaat uit twaalf woningen voor ouden van dagen, negentien een-ge zinswoningen voor grote gezinnen (9 bedden), 72 beneden- en bovenwo ningen, met schuurtjes, voor gemid deld vijf personen, 32 beneden- er bovenwoningen met schuurtjes (ge middeld vijf personen) en 64 eta.;"1- woningen met onderhuizen (gemid deld vijf personen, vier hoog). De woningen voor ouden van dagen hebben twee kamers beneden (woon vertrek cn slaapkamer) en een »o- geerruimte boven. De 19 een-gezinswoningen hebben op de begane grond een voorkamer plus slaapkamer en op de verdieping drie slaapkamers, daarboven een grote bergzolder. Veel groen. In het complex van de 72 wonin gen vindt men woningen met 3 en 4 kamers. Alle woningen krijgen een doucheruimte. De gemeente zal in dit complex voor ruime groenstroken zorgen. Journaal Het aangenaam contact, dat onder houden wordt door de Zuid-Hollandse Jongerenkringen krijgt op 14 en 15 Mei a.s. gestalte in een weekend- Baarn* een Zuid-Hollands weekend, Voor deze gelegenheid is een zeer concreet onderwerp gekozen n.l. onze „eigen" provincie, waarin wij leden wonen en werken. Zuid-Holland met zijn sociale, economische en culturele aspecten in het verleden, in het he den en in de toekomst. Het programma luidt onder meer: „Zuid-Holland, vroeger", inleiding door de heer W. Peters; gedachten- wisseling over het onderwerp van 't Congres van Zuid-Hollands Jeugd- parlementen (8-10-'55 in Gouda): „Kan je erlijk zijn in de politiek": „Zuid-Holland, nu", inleiding door de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Middenstandswoningen. Bij de gemeenteraad is ook het plan' ingediend om rond een gedeelte an de bebouwing 38 middenstands woningen te zetten, woningen met één woonkamer en drie slaapkamers in de kapverdieping nog twee slaapvertrekken of één woonkamer er vier slaapvertrekken- 1 deze woningen krijgen een eigen schuurtje. Hiermede is men met de ontsluiting Vein Leiden Zuid-West weer een stap in de goede richting gekomen Morgenavond zullen wij u berich ten van de plannen voor een groot winkelcentrum in deze buurt. Bij de tekening: Van beneden naar boven ziet u het onderhuis, met de kleine vierkante vensters, de vier woonlagen en de kap. Het trappen huis in het midden De vierde verdie ping heeft aan de voorzijde een bal- con, dat overdekt is Tijdens een veldslag had een pien tere overste met zijn luitenant de af spraak gemaakt: Wanneer je de stel ling van de vijand veroverd hebt, sein je, dat je nog steeds aan het vechten bent, zodat de vijand door dit be richt misleid wordt en geen verster kingen naar dat punt stuurt. Dit was waarlijk een vernuftige af spraak, alleen vergat de overste erbij te vertellen, wat de luitenant moest seinen, als hij de stelling onverhoopt niet zou veroveren en het slot van dit verhaal is erg droevig, want de overste wreef zich op zijn hoofdkwar tier vergenoegd in de handen, terwijl de luitenant wanhopige pogingen deed om hem aan zijn verstand te brengen, dat de stelling werkelijk nog niet veroverd was. Iets dergelijks heeft de lieve mens heid in het dagelijkse leven uitge vonden, want wanneer een loterij of een voorstelling met geen mogelijk heid uitverkocht raakt, schrijft men: Haast U, bijna uitverkocht!, en de wijze wereld weet dan dat de meeste lotjes en plaatsbewijzen nog op een bezitter wachten. Sinds gisteravond zoeken onze hersentjes, die toch al zo weinig ge wend zijn, naar een oplossing vart dit probleem, want nadat we getuigen zijn geweest, van een verwoede strijd tussen de „Spelers van St. Vincent", die voor hun vrienden cn familiele den een plaatsbewijs poogden te "be machtigen, weten we niet meer, hoe we de wereld kond zullen doen, dat men voor het eerst sinds de oprich ting bij het Vincentiaan-toneel om de laatste kaarten zal moeten vech ten. De nuchtere kan nu opmerken, waarom wij dan dit stukje nog schrij ven, maar mevrouw Fisser van de Botermarkt liet ons de lijst zien, waar nog een enkel hokje- te zien was en omdat deze lustrumvoorstelling van de „Spelers van St. Vincent", waar het klassieke toneel in grote bezet ting een waardige vertolking zal vin den, zal kunnen bogen op een wer kelijk „uitverkocht huis", willen wij de trouwe bezoekers, die soms tot de laatste dagen plegen te wachten, de kans geven om een zekere teleurstel ling te voorkomen. meest sympathieke collega's in Lei den. Een mijlpaal, die ons uitnodigt eens even halt te houden in dit jach tige leven, teneinde een terugblik te werpen op een loopbaan, die ondanks allerlei moeilijkheden, toch op meesf eervolle wijze werd afgelegd. Wat een idealisme, welk een geest van offerbereidheid moet de heer Meyer wel bezield hebben, dat hij ge heel zijn ambtelijk leven in dienst wilde stellen van een jeugd, waarvan althans een deel, door allerlei ongun stige omstandigheden, moest gerang schikt worden onder de moeilijke jeugd. Gelukkig beschikte de heer Meyer over de gaven van geest en hart, die het hem gemakkelijker maakten, dan een ander, om de zeer bizondere moeilijkheden, die zich bij zijn op voedingswerk zouden voordoen, te bovèn te komen. De gestage en rusteloze arbeid van deze overigens zo rustige natuur, ken merkte zich door algehele overgave aan de taak, die hij zich gesteld had, door grote liefde, diep medegevoel en een werkelijk begrip van de noden der leerlingen, aan zijn zorgen toever trouwd. Door allerlei kleinere en grotere attenties, door een bemoedigend woord, wist hij door te dringen tot de harten van zijn jongens, wist hij zich, jaar op jaar, van hun sympathie en hun liefdevolle erkentelijkheid te verzekeren. Zijn begrijpend medeleven in de soms kommervolle omstandigheden van z'n leerlingen, zijn goedheid, die sprak uit woord en daad, straalden een verkwikkende warmte uit, die weldadig inwerkte op het ontvanke lijke gemoed van de jeugd. Oppervlakkig gezien en geoordeeld, had collega Meyer zijn schoolleven zoveel aangenamer en gemakkelijker kunnen maken, wanneer hij, erkende goede leerkracht, die hij was, over plaatsing had gevraagd naar een an dere school, of als hij gevolg had ge geven aan de sterke aandrang op hem uitgeoefend, om elders in een hem vertrouwde omgeving, een leidende functie te aanvaarden. Hij heeft dit echter niet gewild. Hij wenste zijn mooie, maar moeilijke opvoedende taak, te blijven vervullen, te midden van de jongens, die de grote geeste lijke en morele steun van Meester Meyer niet wilden en niet konden ontberen. Meermalen heb ik mezelf a vraagd: Zou collega Meyer ook maar enigermate bevroeden, het goede, dat hij tot stand heeft gebracht in de veertig jaren van onverdroten arbeid èn in de school èn in het Franciscus- liefdewerk, ten bate var. een gedeel telijk zo misdeelde jeugd? Ik heb een vaag vermoeden, dat onze jubilaris zich in deze gedachte al heel weiniig heeft verdiept en ik grond mijn me ning op één van de kenmerkende eigenschappen van collega Meyer en wel op zijn welhaast spreekwoorde lijke eenvoud en bescheidenheid. Hoe het zij, zeer geachte collega Eén is er, die Uw opofferingen, Uw inspanningen en Uw grote toewijding heeft gadegeslagen en die ongetwij feld aan U eenmaal zal inlossen de belofte, die besloten ligt in de woor den: Wat gij aan de minsten der Mij nen gedaan hebt, dat hebt gij aan Mij gedaan. Mede, namens alle Leidse Katho lieke collega's, wens ik U, op deze voor U zo blijde en betekenisvolle dag toe, dat God U de geestelijke en lichamelijke kracht moge schenken, om in volle gezondheid het prachtige werk te mogen beëindigen, dat gij nu reeds veertig jaren hebt volbracht, tot heil van de jeugd en tot grote vol doening van hen, die U steeds hun volle vertrouwen heboen geschonken. Ongetwijfeld zullen velen blijk wil len geven van hun belangstelling, door bijwoning van de H. Mis, die in de kapel van de Eerwaarde Zusters van Liefde, op Vrijdag 15 dezer, des morgens te 9 uur, tot intentie van de jubilaris zal worden opgedragen. Ve len ook zullen persoonlijk hun beste wensen tot de feesteling willen rich ten, bij gelegenheid van de receptie, die om half twaalf zal gehouden wor den in de zaal aan de Maria Gijzen steeg. Agenda Leiden Burgerlijke Stand Geboren: Antina Clara Maria dr v. G. W. v. Mierlo en C. J. M. W. v. Hü- ningen; Adrianus Gerardus Maria zn van G. A. Schenk en J. M. Pleij; Jo hannes Petrus zn van G. M. R. de Haan en C. E. de Bruine; Johannes Pancras zn van J. P. M. v. Velzen en G. J. M. Zonderop; Maria Jacoba dr ran G. N. Geuke en M. M. Molenaar; Hendrikus Johannes Maria zn van T. Colla cn A. J. J. Witjes; Martinus zn an M. Monteba en J. Janse: Harmen Leendert zn van J. Schinkel en A. Zaalberg; Bernardus Cornelis Maria van B. v. Velzen en H. J. v. d. Meer; Ludovicus Gerardus Maria zn van L. G. M. Walenkamp en M. A. A. Broerse; Johanna Maria Helena dr van A. Z. Vermeij en H. P. Hartwijk; Valérie Agnes Elisabeth dr van A. Verrips en H. E. Streeder; Gerardus Adrianus zn van A. M. W. Copier en C. H. Paauw; Susanna Elisabeth dr v. A. M. W. Copier en C. H. Paauw; Ka ren Ingrid dr van J. A. den Hertog en W. N. Dekker; Geertje Klasina dr v. P. Alleblas en N. M. v. d. Voort; Jaco bus Johannes zn van J. J. Huber en B. M. J. Turenhout; Klaas zn van M. Mol en S. Schotanus; Cornelis zn van J. Zaalberg en C. Middendorp; Wil helmina Hendrica Maria dr van C. J. Berk en H. J. van Veen; Ingrid Hele na dr van H. Doove en H. van Eg- mond; Edvard zn van J. W. v. d. Vij ver en C. Oudshoorn; Eugène Antoine Frangois zn van J. A. Cannoo en J. A. Pijnnaken; Angela Catharina Debora dr van M. J. M. v. d. Vooren en J. M. Nieuwesteeg; Gerardus Cornelis Ben jamin zn van A. J. Marijt en W. C. Velzel; Johanna Petronella dr van T. J. van den Berg en N. Kievit; Chris tina Magdalena dr van W. Schrader en C. M. Krispijn; Dirk zn van D. v. Duijn en L. Kulk; Jan zn van J. v. d. Plas en E. Klinkenberg. Gehuwd: A. R. George en I. D. Dou- wes; G. Veerman en J. B. de Nie. Ondertrouwd: I. Hartevelt en E. H. L. van der Vos; W. Geurts en M. T. Holthuis; W. F. Kriek en E. S. M. Korenhof; I. van Wijk en C. T. van Noord; W. M. Vlasveld en M. E. Non- kes; A. van Beekum en B. Hageman; J. H. H. v. d. Wilk en C. Houwer; A. B. Brouwer en A. C. J. van Rijn; C. J. v. d. Kaay en P. Leugering; S. P. Strijk en A. Rozier. Overleden: G. Herrema wed. van: Schipper 81 j. H. valentgoed wed. v.: Jansen 88 jr. J. C. Plu man 72 jr. L. Verkerk huisvr. van Beversluis 69 jr. J. W. Ravensbergen huisvr. v. Kroe ze 55 jr. R. C. Krijger man 48 jr; W. v. d. Heijden man 74 jr. B. P. Kriek wednr. 73 jr. M. Vork zn 3 dg. A. J. v. Mourik zn 7 jr. W. F. Florisson zn 8 mnd. J. L. A. v. Drunick man 85 jr. C. L. Hansen man 60 jr. F. v. Haar lem man 65 jr. J. M. v. Nierop huis vr. v. van Veen 62 jr. J. Penseel zn 13 jr. J. Stouten huisvr. van den Her tog 80 jr. WOENSDAG St. Petruskerk 6.45 uur nam. Rozen kranskruistocht. „In den Vergulden Turk" 8 uur nam. Leidse Middenstandscentrale. Wethouder Jongeleen over Stadsuit breiding. Geb. Steenschuur 6, 8 uur nam. De Natuurvriend. VRIJDAG Harmonie 8 uur nam. St. Christof- fel. De avond-, nacht- cn Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 8 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: Apotheek 5oekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. De Haven-Apotheek, Haven 18, teL 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wil- helminapark 8. tel. 26274. Bioscopen Deze week draaien in Leiden de volgende films: Casino: „The little kidnappers", alle leeftijden. Lido: „Het wonderlijke leven van Willem Parel" alle leeftijden. Luxor: „White Christmas", alle leeftijden. Trianon: „O, mijn papa", alle leef tijden. Rex: „De zwarte ridder", 14 jr. Wat lezers schrijven Herinnering aan Einstein Voorschoten, 11 April 1953 Het interessante artikel over prof. Einstein in het blad van Zaterdag j.l. deed me terugdenken aan de tijd, toen de beroemde geleerde te Leiden verbleef en dan logeerde bij wijlen prof. Ehrenfest in de witte villa in de Witte Rozenstraat. Wij, kinderen, bevriend met de kin deren Ehrenfest, waren ons niet be wust wie en wat deze vriendelijke gast des huizes eigenlijk was. Al be grepen wij zijn Duits niet steeds goed, hij vroeg ons eens, hoe de regels van ons knikkerspel waren en de grote man zal ongetwijfeld onze, nog al verwarde uitleg niet hebben "kun nen volgen. Hij hield klaarblijkelijk veel van kinderen, daar hij zich vaak met ons bemoeide. Einstein rookte steeds een pijp, kocht zijn tabak in de enige sigarenwinkel op de Witte Singel, hoek Groenhovenstraat, wel ke er, naar ik meen, nog is. Maar in de hall van huize Ehren fest stond een opschrift: „In dit huis wordt niet gerookt'. De enige die dit wel toegestaan was, of zich aan 'dit verbod niet stoorde, was Einstein. Destijds was ons huis, Jan van Goyenkade, bij de W. Rozenstraat, het trefpunt van verscheidene jonge musici en schilders, o.a. de fluitist Johan Feitkamp, de violisten Elkau Hangjas en Louis Somer, dc pianist Jan Couvee, de gebr. De Rook, cello en hobo, de schilders Mühlstaff, Kees van Urk, Segaar, Roelandse, Verbooy, Lucien Manceau. En herhaaldelijk werden concerten gegeven. Op een zomeravond toen dit weer eens plaats vond cn de klanken uitgingen over de stille tuinen (wat een tijd, toen nog geen motorengeronk en radio de stilte kon verbreken) verr«dieen plotseling boven de schutting achter in onze tuin een hoofd! Einstein, zelf een begaafd violist, had willen weten, wie daar speelden en had zich aan de schutting opgetrokken om in onze tuin te kunnen zien. De „jon gens" werden uitgenodigd te komen concerten met hem en prof. Ehren fest. W. H. v. d. Nat. Marktberichten WOERDEN, 13 April. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden zijn van daag 8 partijen kaas aangevoerd. De prijzen voor eerste soort waren 217—2,30. De handel was kalm.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3