Haar vliegenier Ceen overmatige drukte uit het binnen en buitenland tijdens de Paasdagen Minder Duitse toeristen in Amsterdam Bosbrand bedreigt uw vacantie Man doodt in vlaag van waanzin zijn vrouw en twee jonge kinderen Het blijft deze week Pasen Ch- Weiter 75 jaar Meisje vermoord DINSDAG 12 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Toerisme in Nederland De Paasdagen hebben in het uit- gaande leven van Nederland minder beroering verwekt, dan andere jaren. De Nederlanders zijn over het alge meen thuisgebleven en alhoewel een zeer grote stroom buitenlandse be zoekers in het afgelopen weekend de Nederlandse grenzen overschreden heeft, is dit getal toch belangrijk minder dan vorige jaren, toen extra diensten ingeschakeld moesten wor den om de gasten aan slaapgelegen heid te helpen. Tevens zijn in het afgelopen week end beduidend minder Duitsers naar Nederland gekomen, hetgeen goedge maakt werd door een toeenomen be langstelling uit Frankrijk en België. Het bezoek uit Engeland, Amerika en Scandinavië bleef ongeveer gelijk met andere jaren en vertegenwoor digde 10 pet. van het totaal aantal buitenlandse bezoekers. In alle toeristencentra van Neder land waren voorzorgsmaatregelen ge troffen om de stroom van bezoekers op te vangen en nergens is men in moeilijkheden geraakt. De Amster damse en Haagse hotels raakten vrij wel volgeboekt, maar slechts een vrij gering aantal touristen moest naar andere plaatsen geleid worden, om dat er plaatsgebrek was. In toeristenplaatsen, die buiten het centrum van Nederland liggen, was de belangstelling zeer verdeeld. Giethoorn ondervond de weerslag van het gure Paasweer, terwijl Oir- schot met zijn „Rommeldam" meer bezoekers kreeg, dan men verwacht had. De binnenlandse belangstelling was vooral gericht op het Oosten van Ne- Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA VARA. 17.0017.30 Voor de kinderen. HILVERSUM I, 402 m- 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8 00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram- 10.30 Morgendienst. 11.00 Radiophil- harm. ork. 11,43 Gram. 12.10 Zigeu nerkwint. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 B&njo-ork, 13.45 Gram. 15.10 Strilk- kwart. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Oude muz. 18.45 „Spectrum van het Chr, organisatie- en vereni gingsleven", caus. 19.00 Nieuws en v/eerber. 19.10 .T aar rede door de heer H. W. Tilanus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Rndiophilharm. ork. en solist. 21.25 Christus stoot weer in Eboli", caus. 21.45 Kon. Mil. Kapel. 22 15 Volks- muz, 22.45 AvondoverdenHuri. 23.00 Nieuws. 23-15 Koorzang. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. J0.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gvm. 7.30 Gram. 7.45 Even ookrikken. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 3.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gvm. 9.10 Gram. 10.00 Boeken. 10.05 Morgen wijding. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Voor liet plat teland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13,15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Amus. muz 13.45 Gram. 14.00 Medi sche kron. 14.10 Tnstr. trio. 14.30 Voor cie jeugd, 16.00 Voor de gieken. 16.30 Voor de jeugd. IR 50 Gram. 17.15 Pro- r.ienadp-ork. 17.50 Re?erin*suiU.: Ne derland on de wereld: ..Koninkliik bezoek" door D. J. ven Wnnen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 18.55 Kinderlied ies. 19.05 „Dat is t'on jaar geleden", klankb. 19.25 VAFA-Vnria. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. yrogr. v. d. militairen. 20.40 „Zout en azijn", hoorsp. 21.50 Lichte muziek. 22.15 ..Gevaren van atoomexplosie", caus. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23-15 Soc, nieuws in Espe ranto. 23.20 Lichte muz. 23.4034.00 Gram. derland, waar naar oud gebruik Paasvuren ontstoken werden. „Madurodam" kon tijdens de Paas dagen 11.000 bezoekers welkom he ten, waaronder zich 50 Russen bevon den. Een trekpleister voor de binnen landse toeristen was ook de pas in ere herstelde schaapskooi in het Gooi, waar véle stedelingen een „pastorale" Paasdag hebben gezocht. Met de derde Kinderbedevaart, die van 17 tot 24 April naar Lourdes gaat, kunnen de achterblyveif|en zieken zowel als gezonden hun gebedsinstenties meegeven. Deze worden tijdens de bedevaart naaide grot gebracht en bij het genadebeeld neergelegd, terwijl een der zieke kinderen uit aller naam Maria's hulp zal afsmeken. Gebedsintenties kunnen worden gezonden aan het Comité Lourdesbe- devaart der KAB, Oudenoord 12 te Utrecht. Indien in de linkerbovenhoek van de enveloppe geschreven wordt: „Ge bedsintentie', wordt deze ongeopend in de grot te Lourdes geplaatst. Men sluite daarom geen andere brieven, mededelingen of geldswaarden bij deze brieven in. De invasie van Duitse toeristen is op Eerste Paasdag minder groot ge weest dan het vorig jaar. Dat is tenminste de mening van de meeste Amsterdammers, die iets met het toerisme te maken hebben. Daaren tegen stond met ons land Amster dam meer in de belangstelling van de Fransen en de Belgen dan tij dens de Paasdagen van 1954. In to taal gelooft men, dat het bezoek van buitenlanders aan ons land op eerste Paasdag iets minder groot is geweest, don het vorige jaar. De invasie van buitenlandse auto's was reeds op Góede Vrijdag begonnen, Zaterdag voortgezet en de grote stroom verscheen Zondag ochtend in de toen nog droge stra ten van de hoofdstad: Duitse, Bel gische, Franse, Zwitserse, maar ook opvallend veel Scandinavische. De Amsterdammers bleven thuis. Het verkeer was daardoor beslist niet druk. Menige Nederlander vroeg zich af of deze stroom van buitenlanders, die volgens de Amsterdamse VW in Amsterdam alleen al minstens 10.000 bedroeg, zich zou vermaken. 's Ochtends was het koud, zwaar bewolkt. maar tenminste nog droog. Maar om 12 uur 's middags begon het te regenen en het hield tot diep in de avond niet meer op. De stad bood onze gasten een trieste, troosteloze aanblik, met gesloten winkels, wei nig wandelaars, stromende regen en glimmend, glad on nat asphalt. Dui zenden der buitenlanders bleven daardoor slechts weinig mogelijkhe den tot ontspanning over. Wie niet onder hot slechte weer leden, dat waren de rondvaartboten, die niet stil hebben gelegen. „Wij hebben geen stralend weer nodig, integendeel", zei de heer Speets, directeur van een der maat schappijen. Ook het rijksmuseum heeft een drukke dag gehad. Om 5 uur wa ren circa 4000 bezoekei's de tourni quets gepasseerd (1000 minder dan op de racorddag van het vorig jaar). Al js .dnn het aantal Duitse bezoe kers teruggelopen, een eerste indruk Passiespelen Tegelen Naar aanleiding van verschillende vragen, die ons bereiken aangaande de komeqde Passiespelen te Tegelen, laten wij hier enkele inlichtingen volgen: De spelen worden gehouden van j tx «r i 14 Mei tot 28 Augustus iedere Zater- Uddrild ZCllfflOOrCl Zondag, benevens Tweede is, dat het aantal Franse en Belgi sche sterk is gestegen. Het gevolg was, dat alle hotels in de hoofdstad reeds in de loop van de middag wa ren volgeboekt. In totaal staan bij de VVV in Amsterdam 8000 bedden ge registreerd. Toen deze alle waren gereserveerd, ging de VVV er tóe over de stroom van touristen naar Noord-Holland (Bergen, Wijk-aan- Zee, Egmond, Alkmaar enz.) te ver wijzen. Alleen in Bergen waren al 2000 bedden beschikbaar. Aangeno men mag worden, dat zich op Eerste Paasdag in dit opzicht geen moei lijkheden hebben voorgedaan. Engelse kinderen naar Britse graven in Ned. Nijmegen zal Zaterdag in samen werking met het Ned. Oorlogsgraven- comité de eerste jeugdige oorlogs pelgrims ontvangen, die de gasten zullen zijn van Nijmeegse families. Blijkens officiële opgaven van het Ned. Oorlogsgraven-Comité is Ne derland in het afgelopen jaar door 2775 Engelse oorlogspelgrims be zocht. Dezen brachten een bezoek aan ongeveer 40 Engelse oorlogskerk- hoven in Nederland en aan twee in het Duitse grensgebied bij Kleef en Rhenberg. Ook werd Nederland bezocht door verscheidene Polen, die thans in En geland wonen. Op 4 Mei wordt de traditionele Britse dodenherdenking op het En gelse oorlogskerkhof "Jonkerbosch te Nijmegen gehouden. Nijmegen houdt zijn dodenherden kingsdag op 5 Mei. Het plan is geop perd dit jaar voor het eerst een stille tocht te houden van het Jan van Hooltmonumeht aan de Waalbrug., naar het oorlogsgedenkteken Plein 1944. i A.N.W.B. waarschuwt „20 Hectaren bosgrond verbrand". Hoe dikwijls kunnen wij in het ge vaarlijke seizoen dergelijke koppen in de krant tegenkomen. Het begin is altijd geweest een onachtzaam weggeworpen lucifertje of een siga. ret. Nu de tijd voor bos- en heidebrand weer nadert gaat de A.N.W.B. bor den langs de grote wegen plaatsen, die moeten waarschuwen tegen het dreigend bosbrandgevaar. Tien waarschuwingsborden zijn dezer dagen weer toegevoegd aan die, welke reeds op verschillende plaatsen door de Bond zijn aange bracht. De ANWB plaatste deze borden in overleg met het Bedrijfschap voor de Bosbouw en Houtteelt en met de Bosbrandweer, langs drukke we gen die door eén gebied voeren, dat rijk is aan natuurschoon. Deze „rode haan-borden" zijn zo geconstrueerd, dat zij in droge perioden, wanneer het brandgevaar dus groot is, in één handomdraai naar de weg kunnen worden gericht. Dit zal het werk zijn van de Wegenwachten, die hiertoe te lefonisch opdracht ontvangen. De Wegenwacht voert in die periode op het zijspan tevens een dergelijke waarschuwing. De A.N.W.B. blijft de toeristen waarschuwen, want bosbrand be dreigd het receatiegebied; dat wil zeggen uw vacantie. REQUEST VAN „HET LEVEN BEGINT BIJ VEERTIG". Naar aanleiding van het zijns in ziens onbevredigende antwoord, dat de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan Kamerleden heeft gegeven op vragen betreffen de de arbeidsbemiddeling door deze uit particulier initiatief geboren stichting, heeft het bestuur van de stichting „Het Leven begint bij Veer tig" te Amsterdam een request ge richt tot de leden der Statcn-Gene- raal. In dit request worden nog eens uitvoerig de opzet en de resultaten van de bcmidaelingsarbeid geschetst en wordt melding gemaakt van het feit, dat men de minister heeft aan geboden die arbeid te doen geschie den onder controle der arbeidsbu- veaux, en in de nauwste samenwer king met de overheid. Het bestuur nodigt de Kamerleden uit persoonlijk kennis te komen nemen van cle ge volgde werkwijze, eon commissie uit hun midden te benoemen, die een onpartijdig onderzoek instelt naai alles wat bij de stichting geschiedt, en bij cle minister te willen aandrin gen op beantwoording van de vragen zelf. DRAMA TE MAASTRICHT Pinksterdag en Maria Hemelvaarts dag. De spelen beginnen te kwart over twee in de middag en eindigen om streeks half zeven. De prijzen der plaatsen zijn: 8,—; 6.50: 5.50; ƒ4.50 en ƒ3,—. De kaarten kunnen besteld worden bij Secretariaat Passiespelen, Tege len. Men dient rekening te houden met zeer grote belangstelling, zodat tij. dige aanvrage noodzakelijk is. Zo vernamen wij te Tegelen, dat alle voorstellingen in Juni reeds uitver kocht zijn. Wij vestigen voorts de aandacht op speciale dagen, die de K.A.B. voor haar leden te Tegelen gereserveerd heeft en de reizen, die het Katholie ke Reisbureau op 12, 19, 26 Juni en 7 Augustus organiseert. De kortste weg naar Tegelen is: Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dor drecht, Lage Zv/aluwe, Breda, Til burg, Eindhoven, Helmond, Venlo, Tegelen. Een 34-jarige instrumentmaker, die woonde aan de Minahassastraat in het nieuwe bungalowdorp te Maastricht, heeft in de nacht van Zondag op Maandag in een vlaag van waanzin zijn 30-jarige vrouw, zijn 7-jarlg: zoontje cn 4-jarig dochtertje op gruwelijke wijze van het leven be roofd, waarna hij door gasverstikking zichzelf het leven heeft ontnomen. Buren verbaasden zich gistermor gen over hot feit, dat de melkfles sen nog buiten de deur stonden, om dat de echtgenote van de instrument, maker bekend was om haar ordelijk heid. Men belde aan en toen dit geen gevolg had, besloot een buurman op het muurtje te klimmen om zodoende vla het deurraam naar binnen te kunnen kijken. Gruwelijke vondst. In de keuken zag de man toen de instrumentmaker in pyama op de grond liggen en onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Deze trof op de slaapkamers bo ven de stoffelijke resten van de vrouw en de kinderen, die met ha merslagen van het leven waren be roofd. Het echtpaar, dat reers gerui me tijd onder psychiatrische behan deling stond, leefde in vrij moeilijke omstandigheden, daar de man werk loos was. Eerste Paasdag had het ge zin in de avonduren nog een bezoek gebracht aan een familielid en niets aan het gedrag van de man had toen /aanleiding gegeven een drama te verwachten. Zwaarmoedig. De man staat bekend als zeer terug getrokken en zwaarmoedig: men neemt aan, dat hij in een vlaag van waanzin zijn vrouw en kinderen van het leven heeft beroofd en daarna door het openen van de gaskraan zelfmoord heeft gepleegd. Toen de politie het stoffelijk over schot van de man in de keuken vond, was de muntmeter uitgeput, maar de levensgeesten waren reeds geweken. De stoffelijke resten zijn overge bracht naar een Maastrichts zieken huis. Woensdag in de Paasweek ALLE HOOGFEESTEN HEBBEN een octaaf. Het allergrootste feest, dat wij thans vieren, duurt dus deze gehele week. Wel is er onderscheid tussen de eerste drie dagen van de week en de overige dagen. Tot en met Dinsdag is alles „dubbel eerste klas", terwijl de rangorde vanaf Woensdag in „half dubbel" verandert. Dit verschil komt vooral naar voren in het officie, waar bijv. de antiphonen niet altijd voluit gezongen worden, maar slechts de eerste woorden. Verder is de viering van het heilig Misoffer niet zo plechtig wat betreft dc ceremonieën. Nadat op Paaszondag dc statie gehouden was in de Maria Maggiore, kwamen de christenen op Maandag en Dinsdag bijeen in de Sint Pieter en in de basiliek van de heilige Paulus buiten de stadsmuren. Petrus is de voornaamste patroon van Rome, terwijl Paulus als tweede volgt. De derde patroon van de eeuwige stad is Sint Laurentius, de aartsdiaken, die op een rooster zijn leven gaf voor het geloof. In de aan hem toegewijde kerk, die aan de oostkant van Rome buiten de muren staat, worden van daag de statieplechtigheden gehouden. Degenen die in de Paasnacht gedoopt zijn, hadden hem tot hun patroon gekozen en daarom kwa men wij gedurende de vasten verschillende malen in kerken, die aan hem zijn toegewijd, voor de viering van het hoogheilig Offer bijeen. Vandaag is het dan in zijn beroemde basiliek, die bij het grote campo verano, het kerkhof, ligt. Reeds in de intredezang is het alsof wij, die met Pasen zijn herboren, door God de Zoon in de gcbedstempel wor den ontvangen wanneer wij horen: „Komt, gezegenden van mijn Vader, neemt bézit van het rijk1 (bedoeld is het hemelrijk), dat voor u vanaf de grondvesting der wereld is bereid". Hoe toepasselijk is ook het psalmvers, nu wij na de vernieuwing van onze doopbeloften als het ware weer een nieuw leven gaan beginnen: „Zingt een nieuw lied voor de Heer", zo staat cr immers. En hoe wij in het hemelse paradijs moeten komen, leert de Kerk in dc collecte, als wy bidden om door de viering van de feestdagen(l) tot de eeuwige vreugde te komen. Overigens is het begrijpelijk dat de verrijzenisgedachte in de beide lezingen naar voren komt, terwijl in het offertorium de hei lige Eucharistie genoemd wordt. Mogen wij aldus de postcommunio door de Heilige Communie tot „nieuwe schepsels" omgevormd worden. K. P. Ter gelegenheid van de 75e ver- jaardag van oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, lid der Tweede Kamer en Voorzitter van de Kath, Nationale Partij, is Zaterdagmiddag in hotel „Wittebrug" te 's-Gravcnhage een druk bezochte receptie gehouden. De voorzitter van het huldigings comité, prof. mr P. S. Gerbrandy, heeft in een toespraak gezegd, dat de loopbaan van de heer Weiter aan toont. dat hij kon dienen, dc gouver neur-generaal en het volk. Gij hebt grote gouverneurs-generaals meege maakt, zeide hij, en onder hen ge leerd wat u geworden bent: een groot bestuurder. Gy zijt geworden een staatsman, iemand, die door zijn voorarbeid een brede blik op de we reld heeft gekregen, een man, op wie de gouverein als het land in moeilijkheden verkeert, een beroep kan doen. U bent geweest een par lementariër, die een minister en als het erop aankomt een kabinet de schrik op het lijf kan jagen. Gij zijt geweest een volkstribuun, een man, die tot het volk kan spreken, zo, dat het iets ervan meeneemt. Heel het Nederlandse volk, aldus prof. Ger- brandy, kijkt tot u op, omdat u ze ven Jaar voor het koninkrijk en het openbare belang hebt gevochten. Wat u bovenal siert is. dot u dat hebt gedaan uit liefde tot uw volk. Lang hebt gij gewerkt in Nederlands In- dië. Het werk van uw handen daar is verscheurd. U hebt daar niet ge werkt uit eerzucht, maar uit lief de voor de mensen daar. vooral voor de kleine man. Dat heeft het Neder landse volk gevoeld, Men voelt: dot is een onafhankelijk man. Dat is uw eer. De lieer Gerbrandy deelde mede, dat men als stoffelijk blijk van hul de een reis heeft willen aanbieden. Het geld daarvoor komt uit smalle beurzen, uit middelbare en uit gro te. Daar staat het Nederlandse volk achter, zeide spr., ook mensen, die u hebben willen opeten, want ze zijn sportief. Als huldeblijk bood spr. een cheque aan met wensen voor een goede reis. Prol'. Gerbrandy betrok ook mevrouw Welter In de hulde onder aanbieding van een cheque. De heer Weiter zeide in zijn dank woord, dat hij nooit gehuldigd is; hij heeft het altijd kunnen ontwijken, maar men heeft gezegd: nu ben je erbij. Hij bracht dank aan het huldi gingscomité onder voorzitterschap van prof. Gerbrandy. Aan de vice-voorzittcr. prof. Le- mairc en aan de secretaris de heer Zwarts. Dat de oud-gezant Jhr. van Nispen tot Sevenaer deel heeft wil len uitmaken van het comité stemde hem dankbaar, De heel Weiter zeide het verrljkkelijk te vinden, dat hij een grote reis kan gaan maken. Dankbaar verklaarde hij ervoor te zijn, dat de relssom bij elkaar is ge komen door kleine giften en enkele grote en dat politieke tegenstanders et' ook aan hebben bijgedragen. Po litieke tegenstellingen, aldus dc heer Weiter, behoeven wederzijdse waar dering niet uit te sluiten. Het is ge lukkig. dat dit in ons land zo is. Ten slotte bracht hij dank aan de Gever van alle goede gaven, die hem een goede gezondheid heeft geschonken en aan zijn goede, verstandige vrouw, die hem 53 jaar heeft terzijde gestaan. Namens de stichting Rijksbehoud heeft de heer J. Reijers de heer Wei ter geschetst als „een bijzondere per soonlijkheid. wie alle kolonialisme, dat zoveel progressieven eigen is, volkomen vreemd is". „Wij zien in u een groot Nederlander, volkomen uitgegroeid boven de ietwat bene oen Nederlandse partyverhoudingen. Namens „Rijksbehoud" bracht hij de jarige een eresaluut. Ook mr J. J. Wintermans voerde nog het woord. Drama bij Harderwijk In een Dennenbos op de grens van de gemeenten Harderwijk en Ermelo is op Tweede Paasdag het stoffelijk overschot van de portierster van het sunatorlum „Sonnevanck" te Harder wijk, dc 25-Jarlge niej. Van de Vle gel, afkomstig uit Grijpskerk gevon den. Het meisjes werd sedert Woens dag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk op het sanatorium weer tc hervatten, was zij nog even per rywiel uitgegaan. Toen zij niet terugkeerde, zijn de bossen in de omgeving van het sanatorium door het personeel van „Sonnevanck" en door militairen doorzocht, doch zonder resultaat. Direct na de melding van dc vondst werd de politie gewaarschuwd. Volgens mededelingen van dc poli tie is net meisje vermoedelijk na een voorafgaande worsteling met haar eigen halsdoek geworgd. Na een on derzoek ter plaatse is het stoffelijk overschot naar Harderwijk overge bracht, waar de lijkschouwing is ge houden. Dc politie verzoekt allen, die inlich tingen kunnen verstrekken, of mej. Van de Vlegel na Woensdag 6 April om 15.30 uur alleen of in gezelschap van iemand hebben gezien, zich tot d'' inspecteur van politie H. Kraayen- brink te Harderwijk te wenden. Kind viel in wasketel In een onbewaakt ogenblik is het anderhalf jarig zoontje van do fami lie Uit den Bosch te Oud-Loosdrccht in een wasketel gevallen. Een passerende politic-ngent pas te onmiddellijk kunstmatige adem haling toe. Met succes: het kind ver toonde weer teken van leven. Enige uren later is het toch plotseling over leden. door LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 6) Vooral 'n wagen als deze zou hun argwaan gewekt hebben: lang. laag en luxueus. Een waar juweel van 'n auto. Maar de chauffeur sprak haar aan in uitstekend Frans, zoals ze het maar zelden in haar eigen land hoor de. Hij zei: „Zoudt u me de weg kunnen wij zen. mademoiselle, naar het dorp St. Jozeph?" En voor ze er nog over na kon den ken hoorde ze zich zelf zeggen: „Wel. daar ga ik ook heen, monsieur. U moet deze weg volgen tot Pont Lefeb- vre, het eerstvolgende dorp. Daar moet u dan rechts afslaan cn de ijze ren brug overgaan. Dan is het maar steeds rechtuit tot, „Ah, rperci!" Zijn tanden blonken opvallend wit. ..Maar als u toch de zelfde kant uitgaat, zou het dan niet het beste voor ons allebei zijn als u met me mee wilde rijden? Dan kunt u de richting wijzen terwijl we rij den. Misschien kunt u me dan met een de punten aanduiden, die van be lang zijn te kennen voor een vreem deling". „Maar. monsieur, ik weet niet „Alstublieft". Hij gleed van achter het stuur uit en opende het portier voor haar. „U zoudt er werkelijk een goed werk mee doen, mademoiselle. Stel u voor. dat ik verloren rijd hier in het polderland; dan moet ik mis schien alsmaar rond blijven rijden. En als het dan winter wordt vries ik dood in dit koude land zoudt u dat op uw geweten willen hebben? Ten slotte spreken we toch dezelfde taal, hé?" Angèlique ten spijt, en alle overwe gingen, dat zulke jonge heren best het werktuig van de boze kunnen zijn, die het er op aan legt om jonge meisjes te verleiden, steeg Simonne in. en liet zich behaaglijk in de zachte kussens vallen. Hij nam eveneens weer plaats, en 'net zoemen van de motor verdiepte zich tot een zingen de, orgelachtige muziek, waarbij de banden een eigen melodie gaven op het plaveisel. „Is er in St. Joseph ook 'n hoteletje of zo iets?", vroeg de man. „Ja. Maison St. Joseph. Dc eige naar heet Tilmon Bourgeois, monsi eur". „Dank u. Ik zal u dankbaar blij ven als u mij het huis wijzen wilt. Ik zal altijd onthouden, dat u. „Hier moet u rechtsaf, achter die kapperszaak, monsieur". „O juist. Ik was er vast en zeker voorbij gereden". „En nu gaan we dadelijk over die spoorlijn van de Canadese Nationale Spoorwegen, monsieur, en het is on geveer tijd dat de Oceaan Expres voorbij moet komen en de overweg is niet bewaakt". „Goed". Hij hield stil bij het waar schuwingsbord. „We zullen even stop pen en uitkijken". Maar hij keek bij na uitsluitend naar haar, en ze voelde hoe ze het warm kreeg. Ze was blij dat het zowat donker was. „Het is veilig, monsieur", zei ze. Nu moet u recht door blijven rijden. En ginds by de werk moet u me qr- zetten. U kunt dan rechtdoor blijven gaan, cn het vierde huis waar u aan komt, is maison St. Joseph. U ziét vanzelf het uithangbord, en waar schijnlijk staat Tilmon in zijn dour. o: ;.it op de veranda". „Ik vind het nu zeker wel. En nu u zo vriendelijk bent geweest om me dit allemaal te vertellen, kunt u mij misschien nog verdere inlichtingen geven. Bent u bekent op het pensio naat Ste Ursule?" Zij glimlachte en keek van terzijde naar hem, om te zien of hij haar misschien herkend had aan de pen- sionaatskleding, en probeerde haar voor de gek te houden. Maar hij was heel ernstig. Zijn ogen hield hij strak op de weg gevestigd, en zijn gehand- schoende handen omklemden vast het stuurwiel. Zeker", zei ze dan. „Ik ben er wel enigzins békend. Morgen is het de sluitingsdag". „Mooi", zei hij opgelucht. ,,Dan kom ik dus nog bijtijds". „Voor de plechtige sluiting? Na tuurlijk. Die begint om 10 uur mor genvroeg. Bent u gekomen om een van de meisjes te zien die een diplo ma halen?" Ze dacht dat het iets heel bijzonders meest zijn als iemand •als deze elegante jongeman over kwam om je te zien! Wie zou het zijn van de meisjes? Rosalie Deschamps? Of de kleine dc Less^ps die kwam immers uit Frankrijk?" „Ja", zei hij in gedachten. „Of lie ver: ik denk niet dat ze al zo ver i<. Het is nog maar een klein meisje. Misschien kent u haar wel." Simon- ne's hart begon plotseling door on verklaarbare wijze hevig te kloppen. „Ze heet Simonne Caron". Hij vond haar stilzwijgen niet ver dacht. Hij dacht dat zij naging wie hij kon bedoelen, er waren immevó zoveel meisjes op die school. Maar in werkelijkheid stonden haar ge dachten stil. Zc dacht nergens aan. Ze wilde ineens lachen en huilen ie gelijk. Hij keek haar tenrlotte aun. „Kent u iemand van die naam?, vroeg hij. Ze moet nu, te oordelen naar de wijze waarop haar broer Ed- rnond over haar sprak hij was mijn beste vriend zo iets van een jaar of twaalf zijn". Ja, ja, dat was zo. Edmond had nog altijd zo over haar gedacht, alsof ze niet ouder was geworden. „De kleine Simonne!" „Ik.... ik ken dat meisje, mon sieur". Ze kon maar met moeite luid genoeg spreken. Ze was nu verschrik kelijk bang bang van hem. Verlegen en zenuwachtig. Zij wilde het liefst maar meteen uitstappen. Zij bleef handenwringend zitten tot ze bij de kerk waren.„Hier monsieur, alstu blieft. Hier moet ik uitstappen". Hij hieJd stil. ,.Het spijt me, dat ik uw gezelscshap kwijt raak", zei hij. „Ik ben u erg dankbaar voor uw hulp. Zie ik- u mi/ischien morgen nog? Kunt u mij misschien helpen om de kleine Simonne tc vinden?" „Misschien wel". Hij hield het por tier voor haar open en zij keek hem recht aan, terwijl zc uitstapte. HU was bepaald knap. En zc zag dat hij haar ook nu voor het eerst scherp opnam, endat de Indruk blijk baar niet ongunstig was! „In ieder geval zult u mij wel zien morgen", zei ze. „Ik ben ook aan wezig". „Daar ben ik blij om. Goedenavond, mademoiselle". „Goec navond. monsieur". Zc reikte hem oven dc hand en liep dan snel weg. Zij hoorde hem nog roepen. „Maar ik vergat helemaal wat is uw naam? ik heet Marcel Bernard". Maar ze deed of ze niets hoorde. Zc vloog over de kiezels van het pad en drukte haar koffertje vast tegen zich aan. terwijl ze opkeek naar de sterren. Marcel Bernard. De naam kendde ze. Edmond had over hem geschreven, zyn beste vriend. Simonne had zo'n stralende ogen, en haar wangen hadden zo'n kleur, dat de kleine zuster Eulalie. de por tierster, cr van in dc handen klapte.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9