Chelsea voor de poort van het kampioenschap door zege op W.W. Warmunda scoorde viermaal doch verloor met 4-1 Rotterdammers vooraan in de Olympische Finnjollenklasse het Schaakspel 1* 1 m I m i k i «ff A 1 A i m PI a A 8 m a m k k k r. A m m A m A m A A 'S Het is onbetwist LANGEZAAL UW WASMACHINE-SPECIALIST!!! Het adres sinds 1844 LANGEZAAL - Stille Rijn 3 en 4 Leerling Banketbakker Een net Meisje WEER VAN DIE SPECIALE KINDERAANBIEDINGEN. L VROOM A OKI I SO AVV Vletp, een blik Een C E B li C O-uitgave Oude Couranten DINSDAG 12 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 VAN DE ENGELSE VELDEN Deze Zaterdag voor Pasen zal ge-, tijd gemaakt door de jeugdige half- boekstaafd worden als een grote dag speler Ron Flowers, in de wedstrijd in de geschiedenis van Chelsea. Door een 1—0 overwinning op de Wolver hampton Wanderers, tot nu toe hun gevaarlijkste concurrenten, kwamen de Londenaars op de drempel te staan van hun eerste League kam pioenschap, tot uitbundige vreugde van de meer dan 75.000 toeschou wers, van wie velen na afloop het veld op stormden om hun favorieten van nabij te bejubelen. Chelsea had na Zaterdag zes pun ten voorsprong op Manchester City, en zeven punten op de Wolves en Portsmouth. Het is waar, dat de laatstgenoemde clubs meer wedstrij den op hun program hebben, maar of zij erin zouden slagen veel van hun achterstand in te lopen blijft een grote vraag. Het winnende doelpunt werd in de 28e minuut van de tweede helft gescoord uit een strafschop door Pe ter Sillett nadat een van de verde digers van de Wolves de bal uit het doel had gestompt, aldus een zeker doelpunt voorkomend. Want doel man Bert Williams was reeds gesla gen. Het was Billy Wright, de aan- voeder van het Engelse elftal, die tot deze wanhoopsmaatregel zijn toe vlucht nam toen de amateur Seamus O'Connell op doel schoot. Wright be reikte er niets mee want Sillett maakte geen fout. Eerder in de wed strijd had Wright, zeer op dreef, vaak succes gehad in zijn duels met de Londense voorwaartsen, die vast besloten waren een zege te forceren. De match op Stamford Bridge trok het grootste aantal toeschouwers op deze warme en zonnige Zaterdag. In totaal woonden bijna 900.000 voet balliefhebbers de 46 leaguewedstrij den bij. Meer dan 60.000 kijkers wa ren getuige van het treffen tussen Manchester City en Sunderland, ge wonnen door de City dank zij een doelpunt van Don Revie twee minu ten na de aftrap. En zo behield de thuisclub eèn kansje op de „doublé',' waarvan om de beurt alle ploegen dromen. Een even grote menigte zag op Highbury Arsenal overtuigend win nen van Blackpool, in weerwil van het prachtige spel van de veteraan Stan Mathews. Twee maahden gele den verkeerden de gunners nog in de gradatiegevaar, na Zaterdag stonden ze zesde op de ranglijst na hun zesde zege in successie te hebben behaald. Blackpool daarentegen zal moeten vechten wil het Sheffield Wednes day niet vergezellen naar de tweede divisie. Leicester City, een van de andere ploegen, die in gevaar zijn, gaf zijn aanhangers nieuwe hoop door een verdienstelijke 10 over winning op Manchester United. Een doelpunt, drie minuten voor tegen Aston Villa, zorgde er voor, dat Wolverhampton Wanderers nog niet werd uitgeschakeld voor de spannende race om het League-kam poenschap. Door de goal van Flowers wonnen de Wolves nl. met 10 en zij staan nu op de tweede plaats ach ter leider Chelsea. Weliswaar met vijf punten achterstand, maar ook met twee wedstrijden minder ge speeld. De Wolves hebben dus voor een deel de kansen nog in eigen hand om hun kampioenschap van verleden jaar te handhaven. Chel sea, dat op tweede Paasdag vrij was, heeft nog drie wedstrijden te spe len om het programma van 42 ont moetingen te voltooien. De kleine zege vdn de Wolves was de eerste in de laatste zes duels voor de cup en de league. Hoewel het 87 minu ten op de beslissing moest wachten, werd het verdiend winnaar, doordat het v/eer eens iets van de fighinj; spirit liet zien, die de club enige tijc geleden tot een groot favoriet maak te voor een „doublé" (league- en cup-kampioenschap). Onmiddellijk na de vier leiders komt „Good Old" Arsenal, dat in Februari nog zware degradatie-zor gen had, doch dat nu wederom een verdiende zege boekte op Cardiff Ci ty. Het was de zevende achtereen volgende overwinning voor de Gun ners, een van de zes teams, die met Pasen uit drie wedstrijden zes pun ten wisten te vergaren. De andere clubs waren de cup-finalist New castle, Birmingham, Rotherham Barnsley en Brentford. Er waren ook zes clubs, die alle drie wedstrij den verloren: Cardiff, Derby, Ply mouth, Carlisle, Chester en Leyton Orent. Als Roodenburg met de wind in de rug aftrapt, neemt Warmunda direct de bal over en lanceert haar eerste aanval op het Roodenburg-doel, ech ter zonder resultaat. De strijd gaat snel heen en weer. Na 8 min. komt Roodenburg goedkoop aan haar eer ste doelpunt. Bij een aanval op het Warmunda-doel krijgt de Warm. linkshalf de bal verkeerd op zijn schoen waardoor hij in eigen doel trapt (01). Warmunda, hierdoor niet ontmoedigd, werkt hard om de stand weer in evenwicht te brengen en hoewel zij voor de rust het beste van het spel hebben zien zij geen kans om dit in doelpunten uit te drukken, dank zij het goede werk van de Roodenburg-defensie, met als laatste hun doelman. De snelle uit vallen van Roodenburg waren ook niet van gevaar ontbloot, doch kre gen geen kans meer de Warmunda- verdediging te verslaan, zodat de rust kwam met een 10 voorsprong voor Roodenburg. Na de thee zien we Warmunda,. nu met de wind in de rug, sterk aanval len, maar ze komen niet door de hechte verdediging van Roodenburg heen, en het succes komt juist aan de andere kant, want na 10 min. weet Roodenburg na een goed opgezette aanval de stand op 02 te brengen. In deze periode komt de betere tech niek van Roodenburg tot uiting, want de Leidenaars houden ondanks het windnadeel het beste van 't spel, doch Warm. houdt moedig standen H. Ver geer, de Warm. linksbuiten, weet een te hard doorgespeelde bal toch nog op de doellijn te- pakken te krijgen en via het been van de doelverdediger te doelpunten. Na enige aarzeling wordt dit doelpunt door de scheidsrechter afgekeurd. Warm. heeft wel pech, want nog geen 5 min. later geeft de Warm. spil weer een doelpunt cadeau door tijdens een aanval op het Warm. doel in eigen doel te koppen (03). Het is jammer, dat door enige vreem de beslissingen van de scheidsrechter het spel een minder fraai karakter krijgt. Gelukkig was de tijd nog maar kort en als beide partijen nog een maal gedoelpunt hebben komt het einde met een verdiende overwinning van Roodenburg (14), hoewel 12 de verhouding beter zou hebben weergegeven. HANDBAL HVSHVP 7—3. De lange win terslaap heeft de HVS-dames geen kwaad gedaan. Na maanden rust werd vorige week, na vele nederla gen, gewonnen en deze keer werd HVP met flinke cijfers teruggewezen. Een verdiende overwinning met 73 bewijst, dat de HVS-dames weer pro ductief zijn. Na 3 minuten lag het le doelpunt reeds in de HVP-touwen en 2 minuten later Ihet Se doelpunt. De in deze wedstrijd goed spelende HVS-keepster had pech toen een bal vlak voor 'haar voeten door een on effenheid wegstuitte en langs haar heen in het doel glipte (21). Uit een vrije worp maakte HVP gelijk (22), een stand die niet lang ge handhaafd zou blijven, want het werd al spoedig 32 door de mid- voor en de r.-binnen maakte even later binnen enikele minuten 2 doel punten op rij, waar geen verweer tegen was (5—2). Een straf worp de HVS-dames waren niet altijd even correct bij het afweren bracht de stand op 3. Met het goede voor beeld van de r.-binnen voor de geest Veertien scheepjes tegelijk van stapel Dat Rotterdam vooruitstrevend is in menig opzicht, mag bekend heten. Een nieuw bewijs daarvan ondervonden we Zaterdagmiddag, toen op de Bergse Plas bij de watersportvereniging „Aegir" te Hillegersberg niet minder dan veertien Finnjollen tegelijk te water werden ge laten en officiéél in gebruik genomen. De Finnjol is geen onbekende boot meer op de nationale en internationale wedstrijden. Voor het eerst in gebruik genomen bij de Olympische zeilwedstrij den in 1952, had de Finnjol feitelijk nog slechts weinig afnemers gevonden, al thans in Nederland. Wanneer we er het vorig jaar bij de grote wedstrijden vijf of zes zagen deelnemen, was het veel. Dat gaat nu evenwel anders worden, want in de afgelopen winter hebben ver schillenden van de honderden zeilers in Rotterdam en omgeving de koppen bij elkaar gestoken en men kwam overeen zich gezamenlijk op de Finnjollenklasse te werpen. Zo kon aan de scheepsbouwer C. Vial een opdracht voor heel wat scheepjes worden gegeven en Zaterdag middag kon men het resultaat ervan zien. In een loods op het terrein van Aegir stonden de boten zij aan zij, wach tend op de tewaterlating, natuurlijk voorafgegaan door de nodige officiële toespraken. Onder de zeilers, die zich een derge lijke boot hebben aangeschaft, zagen we verschillende bekende namen, terwijl de namen der boten verkregen door bemiddeling van het Scheepvaartkundig museum te Rotterdam doen herinne ren aan bekende figuren uit de strijd vooral ter zee. We laten ze hieronder volgen met voorop de namen der bootbezitters: H. Noordermeer, „Evertsen"; W. H. J. v. d. Toorn „Van Galen"; P. Verhoeven „Lurriey"; R. v. d. Valk „Simon Loncq"; J. P. Eschauzier „Lutine"; J. de Boer „Douwe Aukes"; A. Hofland „Swarten- hondt"; De Vries „Witte de With"; P. J. Willemsen „Piet Hein"; Rinze Koopmans „Jan de Lapper"; Koos de Jong „Mar- copolo"; J. Verkuylen „Boisot"; M. Tournier „J. de Moor"; J. J. Dijkers „Van Obdam". Deze vloot van veertien scheepjes werd Zaterdagmiddag officieel in ge bruik genomen en zal dit en het volgend seizoen de onderlinge strijd aanbinden om uit te maken wie naar de Olympische zeilwedstrijden te Melbourne zullen wor den uitgezonden. Verder is door de heer Vial nog voor rekenng van Bob Markus gebouwd de „De Ruyter", terwijl de heer Vial zelf nog een boot heeft, die luistert naar de naam „Pierre le Turcque". De tewaterlating van deze vloot van Finnjollen in totaal zullen er 24 in ons land worden gebouwd mag zeker als een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandse zeilsport worden be schouwd en naar de voorzitter van Aegir, de heer J. C. Meys mededeelde, is dit prachtig Rotterdams initiatief voor deed -de r.-buiten het niet minder en maakte met 2 doelpunten de eind stand tot 73. De niet versagende HVP-dames vonden echter een strui kelblok in de HVS-keepster om de achterstand te verkleinen. namelijk te danken aan de heer Rinze Koopmans, die met andere cracks op zeilgebied het Kon. Ned. Verbond van Watersporterenigingen had gevraagd om medewerking om tot de bouw van meerdere schepen te komen. De boten wegen 103 kg. in totaal, zijn door de fa. Bruynzeel van een speciale bouwplaat voorzien en door de fa. Mo- lijn en Co te R'dam gratis in een frisse aantrekkelijke kleur gezet. In nadere besprekingen met het Ver- bondsbestuur zijn verschillende techni sche verbeteringen in de boot aange bracht. Zo is b.v. de spantengeschiedenis opgelost door ze naast de wrangen aan te brengen om het rotten tegen te gaan. Ook het euvel van de zwaardkokèr hoopt men te hebben opgelost. Vroeger bestond deze altijd uit één stuk, doch de koker wilde daarbij altijd gaan trekk n en ging dus klemmen. Nu is de koker uit twee stukken vervaardigd en daarna gelijmd, waardoor de werking van het hout voorkomen wordt. De heer Meys deelde voorts nog mede, dat er voor de zeilers een plaquette be schikbaar is gesteld, waarop de namen van de diverse winnaars vermeld kun nen worden. Bij de Olympische Spelen in 1956 zal de plaquette definitief wor den uitgereikt aan de zeiler, wiens naam er de meeste keren op vermeld is. In Mei zullen de eerste wedstrijden te Rotterdam worden verzeild met deelname van Bel gen en de heer Meys dankte de heer Koopmans voor de bemoeiingen ten deze bij de gevoerde onderhandelingen. Aan de heer Vial werd vervolgens een boekwerk uitgereikt ter herinnering aan deze mooie middag voor de zeilsport, terwijl mevr. Vial in de bloemetjes werd gezet. Namens het Verbond werd vervolgens nog het woord gevoerd door de heer v. d. Giezen. door de heer v. d. Hout na mens het NOC, terwijl de heer H. F. van t Hogerhuis een woord van aanmoedi ging sprak tot de zeilers. De heer Johnny Hofland bracht namens de zeilers dank aan Rinze Koopmans, terwijl de heer Vial aan alle zeilers een bijzonder speld je overhandigde. Hierna verrichtte Rinze Koopmans de doop van de „Jan de Lapper", waarna het Wilhelmus werd gespeeld. De bijzon deze plechtigheid werd met een gezellig samenzijn bezegeld. Het zwakke punt in de aanvangsstand is, zowel voor zwart als voor wit, het veld f7. Het is begrijpelijk, dat de meer geroutineerde speler tegenover een be ginner vaak dit veld gaat aanvallen en dan dikwijls een overrompelend snel succes boekt, iets wat de beginner doet geloven met een waar schaakmeester te doen te hebben. Al spoedig echter er vaart hij, dat hij niet zo onmachtig be hoeft te zijn. Toch is het opmerkelijk, dat ook geoefende spelers somtijds in deze Acbilles-hiel (f7) worden getroffen. Ziehier enige voorbeelden: Wit: Borges; Zwart: Rocha. Wedstrijd te Rio de Janeiro 1933. 1. d2d4, d7d5; 2. Pbl—c3, c7—c6; 3. e2e4, d5xe4; 4. Pc3xe4, Lc8—f5; 5. Pe4g3, Lf5g6 ('t Is een CaroKann geworden) 6. h2h4, h7h6; 7. Pglf3, Pb8d78. Lflc4. e7—e6; 9. Ddl—e2, Lf8d6; 10. 0—0, Pg8—f6; 11. Pf3—e5. Een in deze opening bekende wending. Het is leerzaam de catastrophale fout van zwart te zien. Het zal U een waar schuwend voorbeeld kunnen zijn: 11. Lg6h7? Er moest natuurlijk Lxe5 gebeuren. Na de tekstzet is veld f7 weer erbarme lijk zwak geworden. En vanzelfsprekend volgt: 12. Pe5xf7! Zwart gaf op, want op Kxf7 volgt Dxe6 enz. Het kan nog erger, nog sneller: Wit: Hamlisch; Zwart: Neinliger. Wenen 1902. 1. e2e4, d7—d6; 2. d2—d4; Pb8—d7; 3. Lflc4, g7g6 (Deze opvatting, in 1902, was, wat 25 jaar later modern werd nl. de bezetting van het centrum uitstel len. Echter zwart is, óf te konsekwent öf te zorgeloos. Want hij overziet al dra het dodelijk gevaar). 4. Pglf3. Lf8 g7? 5. Lc4xf7t (Alweer pion f7), Ke8xf7; 6. Pf3g5t, Kf7—f6 (op Kf8 of e8 volgt Pe6 met damewinst. Zwart sneuvelt lie ver direct: 7. Ddl—f3 mat. Gezien deze voorbeelden zal het niet moeilijk vallen de oplossing te vinden van de opgaven, welke hier volgen. JU ABCDEFGH Hoe besliste zwart deze partij? i SJJ if i i Af s§ li a IS# n S A B C D F G H Wit won op originele wijze! Oplossingen: A.: 1Lxf2t; 2. Kxf2, Pg4t; 3. Kgl. Dxg5; 4. h4? (maar wat is beter?) f3ü en dreigt zowel De3 mat als f2 mat. B: Hier wordt de zwarte koning naar buiten gedwongen. 1. Pxf7. Kxf7; 2. Lxe6t ,Kxe6 (dxe6 verliest de dame) 3. e5, Pd5 (op Kxe5, Telt enz.) 4. c4, Pb6; 5. Khl, h5? (beter Lc5i 6. f4. g6; 7. f5t, Kxe5 (gxf5 dan Df3) 8. Lf4t en zwart geeft op. Leiden Telefoon 26545 Bezoekt vrijblijvend onze uitgebreide toonkamers, U is altijd welkom Zeer ruim keuze in diverse merken o.a. Erres - Miele - Clean - Blom - Fam - Marco - Pope - Edy - Bico enz. GASFORNUIZEN Junker en Ruh - Etna - Pelgrim enz. RIJWIELEN diverse merken KEUKEN- UITZETTEN KACHELS HAARDEN PETROLEUMKACHELS Bes - Pitsos - POD - Solar, enz. SPEELGOEDEREN in ruime keuze. Komt U eens kijken bij LANGEZAAL SLAAGT U ZEKER. gevraagd per 1 Mei a.s. Aanmelden: v. Oldenbarneveltstraat 20. Leiden. Bij voorkeur 's av. na 19 uur. Slecht geslapen Laat dan door een vakman uw matrassen opnieuw bij vullen en opmaken. Goed werk en niet duur. Dat kan alleen: P. DE KLERK ACACIASTRAAT 9, TELEFOON 25822. BANKETBAKKERIJ P. CM MARE 96 - TEL. 20652. Gevraagd een en een Aankomend Aanmelden na 6 uur. Gevraagd wegens ziekte voor de mangel Leeftijd circa 18 jaar. WASSERIJ „DE EENDRACHT". Zoeterwoudsesingel 14, Leiden. 2" U koopt natuurlijk verf bij de schilder. Schilders bedrijf H. P. Jansen heeft beslist de verf die U zoekt in elke gewenste kleur! Let op het adres: alléén Lange Mare 116. 2 Nieuw is uw bed, als wij het overtrekken met een mooie damast! 1-pers. vanaf 22,50; 2-pers. vanaf 29.75. In één dag gereed! De Kleine Winst, Haarlem merstraat 51. Leiden. 2 Voor direct gezocht noodhulp wegens uitvallen der huisvrouw in gezin m. 3 schoolgaande kinderen no. 5331 bureau Üttü :?Sf VOOR ROB Zo'n stevige autoped waar hij heel wat jaren plezier van kan hebben. In diverse kleuren 24.. VOOR FRED Natuurlijk een paar van die ijzersterke rolschaat sen - dubbele kogellagers- 19.95 Verder kan hi) nog keus maken uit types van 14.75 tot 27.50 Rob is gekleed in een sportief pakje van wollen tweedstof - verkrijgbaar in diverse kleuren. Voor jongens van 4 tot 7 jaar 4 jaar 32.90 Stijging per maat Lederen Sandaal met profiel - rub ber onderwerk 20/21 22/23 24/27 28/31 32/35. 2.95 3.75 4.95 5.95 6.95 Ook, omdat het Woensdag is, speci ale kinderattracties in de Lunchroom.J 2* Komt U eens kijken naar onze schitterende col lects behang? Schilders bedrijf H. P. Jansen. Lange Mare 116. <2? Gevraagd een net dag meisje, goed kunn. koken en v.g.g.v. Koffietafel en warme maaltijd inbegre pen. Weekloon 25,Tel. 31663 of pers. aanmelden 's avonds tussen 7 en 9 u. Koninginnelaan 7A, Oegst- geest. 5332 2 Leert nu autorijden in de nieuwste Plymouth 6 per uur. Morris Minor f 5 per uur, Lambretta scoter f 4 50 per uur, vrachtwa gen (autobus) 7 per uur. Autorijschool „Vonk", Hoofdstraat 349, Sassen- heim tel (K 2532) 7592 Autorijschool „Succes", Maresingel IA. Leiden, te lefoon 20236. 2 Prima Zweeds vuren hout voor kozijnen, ramen, deuren, vloeren, lijstwerk enz. Parana Pine, Grenen hout. Grote voorraden, scherpe prijzen! Houthan del Klinkenberg-Fontein. Havenkade 21-23. Leiden, Tel. 21231 en 26094. <2 Terstond gevraagd net meisje, zelfst. kunn. wer ken in gezin van 2 pers. van 83 u. Z.a.t.m. Deutz- straat 6, Oegstgeest. 2* Tuinbanken, grasma chines, gaas, asfalt, golf platen, bascules, maten ge wichten, was- en regen- kuipen, vuurduivels. Hart- wijk, N. Beestenmarkt 7-9, Tel. 26627-24013. Glansver- zinken van roestige teilen, ketels, emmers onder gar. Reviseren van bascules. 2 Te koop aangeboden twee beste melkgeiten bij H. Turk, Weipoortseweg 11, Zoeterwoude. 2 Te koop: een wentel- ploeg, z.g.a.n. merk Rut- sac bij C. J. Hooyman, Oegstgeest. 5325 2 Woensdag Markt. Jracht herensportgoed tot aaft 7 1,49, kinderonder- iea 0,59, zware heren Dorstrokken 2,39, trai ningsbroeken 25 procent korting. Lakens, slopen, damesondergoed, pr. 1,29, baddoeken, theedoeken. Naast Stadhuisplein Japie. v.. HET IS EEN SCHOONHEID VOOR 'T OOG eneenmaal in Uw bezit, ook voor het oor. Muziekhandel Gé HOFENK voorheen Guldemond HAARLEMMERSTRAAT 66 - LEIDEN - TELEF. 21980-24081 Nog slechts 4 leerlingen kunnen wij plaatsen voor onze accordeon testcursusAanvang direct na Pasen 2 Gevraagd net R.K. meisje voor d. of d. en n. in gezin met kinderen. Br. onder no. 5334 bureau van dit blad. 2 Brandkastje, koksgas fornuis enz. Prima zwaar brandkastje, Belg. gasfor nuis met lange grote pit ten en oven. stoelen, stil letje (voor zieke), spinne wiel, bad, kasten, boeken kasten, schrijfmachine, rekenmachine, gasradiator. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9 bij Hoogstr. t.o. V. en D. let op tel. 23261. 2 Aangeboden warme kas, koude kas, koude bak, open grond B en A. Ook genegen te ruilen. J. Eist- geest. Zuideinde 99a, Roe- lofarendsveen, Telef. 291 - K 1713. 2 Gevraagd een ouder wetse tuinbank (gietijze ren poten met plank voor zitting en plank voor rug leuning. Br. m. opg. v. pr. onder no. 5326 bur. v. d. bl. 2 Wegens vertrek aange boden Philips radio pracht toestel 3 banden 50. sleestofzuiger. 125 Volt ƒ20,—. Kloksteeg 29. 2* De Verf, die wij verko pen garanderen wij jaren lang! De nieuwste pastel tinten vindt U in zéér ruime keuze bij Schilders bedrijf H. P. Jansen, al léén Lange Mare 116. 2* Eenvoudig pension ge zocht voor tijdelijk door kantoorbediende v. Maan dag tot Vrijdag. Brieven met prijsopgave onder no. 5311 bur. van dit blad. Inkomensverdeling van de Nederlandse Bevolking Een boekje, (gebaseerd op gegevens van het C B. S.) waarin voor geheel Neder land, voor elke provincie en voor elk verzorgingsgebied of -centrum de inko mens van de bevolking vermeld staan. Hoe snel ontwikkelt zich de welstand in een bepaald gebied? Hoeveel verdienen de mensen daar? Door bestelling van dit ooekje (prijs 2.50) bij het „CEBUCO" Vondelstraat 69, Amsterdam, ontvangt U antwoord op deze vragen. Postgiro no. 1464. in pakken van 5 K.G. a f 0,75 verkrijgbaar aan ons bureau PAPENGRACHT 32 - LEIDEN

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8