n DE IJZEREN SCHELVIS ONZE PAAASPUZZLE met melk meer mans ZSZZ"Z J APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Horizontaal: 1. doen wij met Pa sen, 8. in de beste kleren, 14. per ex pres (afk.), 15. landman, 16. verdie ping van een huis, 17. middag, 18. overblijfsel bij verbranding, 20. berg, 22. gem. in Friesland, 24. platte ge bakken steen, 26. vragend voornaam woord, 27. dakbedekking van palm bladen (Mal.), 29. geit, 30. naald boom, 32. loofboom, 33. graaneleva tor, 34. vierhandig dier, 36. bewoner van Friesland, 38. klein paard, 39. van Aswoensdag tot Pasen, 41 een staand lam met een kerkvaantje in de linkerpoot, 42. zevenstemmig stuk (muziek), 44. nauw, 47. gem. in Gel- derland, 48. boom, 50. welaan, 51. al gemeen kiesrecht (afk.), 53. Eerwaar de Heer (afk. Lat.), 54. kortademig heid, 56. jongensnaam, 59. myth, fi guur, ontvlucht met kunstvleugels het labyrint, vliegt te dicht bij de zon; zijn met was aangehechte vleu gels laten los, zodat hij in de naar hem genoemde zee verdrinkt, 60. Ja vaans kledingstuk van katoen, 62. in houdsmaat (afk.), 63. term bij het boksen (afk.), 64. oude lengtemaat, 65. deel van het jaar (afk.), 67. vaar wel, 71. eerste vrouw, 73. jongens naam, 75. tijd, waarin men aan zijn Paasplicht moet voldoen, 81. gem. in Gr., 83. bakje, 85. de gezamenlijke hoeveelheid, 87. plechtige gelofte, 88. slijk, 90. waterkering, 92. mens, 93. overdekte markt, 95. alkalische aar de, 97. voorzetsel, 98. hoekbalkon, 100. vieren wij heden, 102. lopend touw tot het inkorten der zeilen (scheepsterm), 103. gebod, 104. vette vloeistof, 105. strijdperk, 106. vlug, 108. en personne (afk.), 109. lied dat toepasselijk is op het Paasfeest, 110. hoogte waarop met Pasen vuren ge brand worden. Verticaal: 1. verdikking der opper huid, 2. afnemend getij, 3. roodachtig, De kinderen van de „Hongerburcht" (Vervolgverhaal door Tineke) Op het kasteel van tante Mechtildus was alles druk doende voor haar ver trek naar de abdij van Thorn. Juist deze morgen waren de wagens met meu belen en kisten kleren vertrokken. De paarden voor de wagens hadden ze moe ten lenen van de omwonende edellieden zö lang was de stoet. De tocht zou zeker tien dagen duren want de paarden moes ten een behoorlijke rust hebben. Terwijl de volgeladen en met zeilen overdekte wagens langs een binnenpad gestald stonden, werden de paarden onderge bracht in stallen waar ze een goede nachtrust konden genieten en waar ze ook van het nodige voedsel werden voor zien. De koetsiers overnachtten in een herberg. Jullie zien dat een verhuizing in die tijd lang niet zo eenvoudig was. bovendien was de weg heuvelachtig dus ook al vermoeiend voor de paarden. Maar de mensen hadden in die tijd geen haast. Het kwam er op een dag niet aan. Ook moesten ze er rekening mee houden dat ze mogelijk 's nachts of soms zelfs overdag overvallen konden worden door rovers, die de wegen steeds onveilig maakten. Daarom had oom Bernard be slist dat om beurten steeds een koetsier bij de wagens de wacht zou houden. Ze waren dan ook gewapend met knuppels en zwaarden. Gelukkig kwamen ze zon der ongelukken of overvallen behouden te Thorn aan. alwaar oom Bernard het toezicht hield op het uitladen en waar hij tevens zorgde dat alles op de goede plaats terecht kwam. De kamenier Ade- linde had eigenlijk deze taak op zich moeten nemen maar jonkvrouw Mechtil dus kon haar onmogelijk missen. Het kasteel zag er na de verhuizing verlaten en leeg uit en dat zou nog er ger worden als de gravin zelf vertrok ken was. Op de terugweg peinsde oom Bernard er veel over. wat hij toch alleen in dat grote sombere kasteel zou doen. Hij zou zijn blinde zusje echt missen. Wat zou hij zich toch graag met zijn broer verzoenen en weer de graag ge ziene gast zijn op de Hongerburcht. Als afscheid zou tante Meggie een feest geven voor de kinderen van de omlig gende kastelen. De uitnodigingen werden door Adelinde zelf gebracht en natuur lijk verheugden de kiuderen zich heel erg op het feest, niet het minst Robert en Hildegard. Dagen tevoren rook het in de keuken naar het heerlijke gebak dat door de keukenmeisjes voor de kin deren werd klaar gemaakt. Weer voelde tant& Meggie eens te meer hoe erg het WV3 om door haar blindheid niet mee te kuhnen helpen. Toch zou ze niet bij de pakken neerzitten. Al wandelende langs de tuinpaden en zittend in het tuinhuisje snoof ze de heerlijke geur van de bloeiende bloemen en onderwijl be dacht zo gezellige spelletjes en een mooi verhaal om de kinderen bezig te hou- den. Op de afgesproken ochtend kwamen de kinderen van alle kanten naar het kas teel van tante Mechtildus. De meisjes n hun lange jurken en geborduurde kapjes op de gevlochten haren leken wel kleine jonkvrouwen en ook de jongens met hun fraai beschilderde lederen buisjes en zwierige mutsen leken al veel op ridder knapen of pages. Het was een rumoer van belang op het binnenplein, iedereen praatte en lachtte door elkaar tot het opeens stil werd toen tante Meggie in de deuropening verscheen en allen wenkte binnen te komen. Adelinde zorgde er voor dat iedereen een plaatsje kreeg aan de welvoorziene tafel. Van allerlei lek kers stond er gereed en ze konden zo veel eten als ze maar wilden. Af en toe werd er een pauze gehouden en werden aardige liedjes gezongen. Ook droegen de grotere kinderen iets voor. Maar de grote verrassing moest nog komen. Toen de maaltijd geëindigd was en de tafels waren afgeruimd, vertelde tante Meggie haar spannend ridderverhaal. Het was 'n geschiedenis die deels echt gebeurd was maar ook voor een groot deel verzon nen was. Met grote aandacht werd ge luisterd. Zelfs de wildste jongen was nu doodstil .want zoals tante Mechtildus vertelde, vertelden er maar weinigen. Nu kwam de grote opgave: de vertelde geschiedenis moest gespeeld worden. De rollen werden verdeeld en Adelinde wees hun de grote kisten met kleren waarmee ze zich konden verkleden. Binnen een half uur moest alles ge reed zijn dus het was een passen en me ten van kleren en mutsen in grote haast en vrolijkheid. Robert was aangewezen om de ridder te zijn die een jonkvrouw uit haar gevangenis zou moeten verlos sen. Dat was geen kleine opgaaf. De ridder koos zich zijn pages en deze hielden een kleine vergadering hoe ze het zouden spelen. De pages waren vlug aangekleed want in de kisten lagen vol doende kleren maar Robert wou een echte ridder zijn. nog wel het liefst met een harnas aan. Hoe daaraan te komen? In de wapenzaal van oom Bernard ston den twee harnassen met volledige uitrus ting zoals 'n helm. beenplaten en 'n schild maar toen Robert er naast ging staan bleek hij veel te kleina Dus geen har nas. Jammer! Dan maar een uniform van een ridderknaap en dat paste precies. Opeens klaarde zijn teleurgesteld gezicht op. 'In de hoek van de wapenzaal stond een opgezet paard op kleine wieltjes. Hij riep zijn vier pages, sprong in het zadel en beval hen het paard voort te duwen. Het liep prachtig. Met een schild en eén lans zou zijn verschijning toch wel in druk maken. De meisjes hadden in die tijd ook niet stil gezeten. De gevangen jonkvrouw, als edelvrouw verkleed, werd, omstuwd door vier kamervrouwen, naar de toren iebracht, die naast de kasteelpoort stond. Jat was haar gevangenis. Een jeugdige verklede ridder met ridderknapen hield gebri- Dat was haar gevangenis. Een jeugdig lede i de wacht. Het. half uur was verstreken en op een sein van de torenklok zou het spel be ginnen. Groot was ieders verbazing toen ze „graaf" Robert te paard aan zagen komen. Dat zou pas een heuse strijd worden. Adelinde stond naast tante Meggi om haar alles te vertellen. Haar lachend gezicht deed zien hoe aardig 4. eenmaal, 5. vervoermiddel, 6. ach terdeel van de hals, 7. woning van een vorst, 8. hoofddeksel, 9. voor werp om vis te vangen, 10. vloeibaar voedsel, 11. waterblaasje, 12. voeg woord, 13. wat gesproken wordt, 14. r\iaar en vet vee, bestemd om met F*sen %eslacht te worden, 19. lang b^pod (net krenten, zoals met Pasen cp verschillende plaatsen wordt ge geten (meerv.L 21. cadeaux die men met Pasen geeft, 23. maanstand (afk.), 25. voedsel, 26. die dag heeft men verleden week gehad, 28. term in het schaakspel, 30. spoedig, 31. troefkaart, 33. verlegen, 35. voorzet sel, 36. muzieknoot, 37. als 50 hor., 28. lidwoord, 40. meisjesnaam, 43. be kende afkorting, 45. Paasbeest, 46. wordt met Pasen meestal geverfd, 49. plaats voor dieren, 50. opschik, tooi, 52. kort afgebroken geluid, 53. vet der melk, 54. ad interim (afk.), 55. heer (afk.), 57. trustee (afk.), 58. Nederlands gezag (afk.), 61. een der twee dagen van het Paasfeest, 66. een van suiker of chocolade nage maakte hoenderachtige vogel in een mandje ter gelegenheid van het Paasfeest aan de kinderen gegeven, 68. academische titel (afk.),'69. boom, 70. grote uitgestrektheid zout water, 72. vidit (afk.), 74. tevens, 76. water in N. Brab., 77. bergweide, 78. slach ter, 79. voorzetsel, 80. bevroren wa ter, 82. eikenschors, 84. livreiknecht, 86 een groot aantal, 8?. knol, 90. een soort van boor, 91. voornaamwoord, 93 uitroep, 94. deel van een fototoe stel, 96. niet gevuld, 98. boom, 99. wiel, 100. brij, 101. spitse bek van een vogel, 104. onder andere (afk), 107. lidwoord (Fr.). Bij juiste oplossing leest men op do cijfers: 93, 48, 13, 36, 43, 64, 50, 57, 39, 9, 101, 90, 4, 72, 12, 89, 3, 80, 70, 64, 17, 59, '33, 88, 1 42, 55, 47, 99, 44, 6 iets dat wij heden vieren Oplossingen van deze Paaspuzzel tot en met Donderdag aan het bu reau van ons blad. Onder de puzzelaars die het bij het rechte eind hadden, worden 3 taarten, een sieraad en een boek ver loot. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. edict, 6. Jozef, 11. spade, 12. Sam, 14. welig, 16. store, 17 blaak, 19. riool, 21. eed, 22. eer, 24. aak, 26. ora, 27. reep, 29. rob, 31. kas. 32. blik, 33. in-, 34. L.S., 36. ko pal, 38. pa, 39. ge, 40. bate, 42. ert, 43. eend, 45. katodon, 46. Jordaan, 48. lire, 49. dra, 51. eens, 53. W.A., 55. N.M.. 56. Leens, 58. Ie. 59. Se, 60. Isla, 62. dor. 63. gom, 65. Nuth, 67. sla, 68. pro, 70. fijt, 72. Mia, 73. tegel, 75 norma, 78. amber. 80. Reval, 82. Noë, 83. snoer, 84. ratel, 85. ander. Verticaal: 1. epode, 2. dar, 3. idee, 4. Ce., 5. gaaf. 7. O.W., 8. zerk, 9. Eli, 10. fiool, 11. Steen, 12. s.l., 13. ma, 15. gorig, 16. serie, 17. brok, 18. kaal, 20. laken, 23. er, 25. as, 28. platina, 36. boender, 31. katjang, 32. bananen, 35, storm, 37. pr., 33. pedel, 40. bal, 41. Ede, 43. ere, 44. das, 47. twist, 50. re 52. Lehar, 54. aster, 56. loon, 57. sofa, 59. stier, 61. lager, 62. Dr, 64. mij, 66. umber, 68. plat, 69. krop, 71. tand, 74. Eva, 76. on, 77. me, 79. moe, 81. Ie, 83. Sn. De gelukkigen van deze week zijn: P. v. d. Berg, Berg-Amolaan 19, Voorhout (Z.-H.); de taart: C. J. Vesseur, Kerkstraat 76, Oude Wete ring: het sieraad en H. J. Dingjan, P. J. Blokstraat 14, Leiden, het boek. Wt i t W* Publicatie Nedt-rfandi Zuirelburoou, Gravenhage 9 het vond en hoe ze met de kinderen meeleefde. De jonkvrouwen in de toren waren benieuwd naar de afloop. Het paard werd geduwd tot vlak bij de toren. De bewakers stonden te wachten op de aanval en hielden hun wapens klaar maar Robert verraste ze door vanaf zijn hoge zitplaats onverwachts een sprong te nemen waarna hij in het venster vlak bij de jonkvrouw belandde. Een luid hoera steeg op. Wordt vervolgd. ONZE NIEUWE PUZZLE Bekijk het woord: paasbrood eens goed Van de letters van dit woord, gaan we woordjes maken, b.v. pas, drop, sop, enz. De kleinen tot 10 jaar moeten probe ren 25 woordjes te vinden en de groten minstens 50 woordjes. Zet het aantal er maar zelf onder dan behoef ik ze niet meer te tellen. De inzendingen moeten 16 April bin nen zijn bij het bekende adres: Tante Jo en Oom Toon. Krantentuin van de Leid- se Courant, Papengracht, Leiden. Voor 'de goede oplossers liggen 4 mooie boeken klaar en twee pitrieten poppenameublementjes. Doe je best! Correspondentie CORRESPONDENTIE Ery, Tliea en Geni Hogervorst, Ter Aar. Wat een fijne brief was die van jullie. Een gezellig briefje, mooie tekeningen en een verhaaltje. Maar dat verhaaltje komt niet meer in de krant Ery. We hebben al zoveel gelezen over sneeuw en glijbanen en we zijn zo blij dat de zon weer zo heerlijk schijnt. Dag kinde ren ik hoop jullie weer gauw te zien. Nico Wortman, Noordwyk. Je vroeg me of ik graag raadsels wou hebben. Nou Nico wat graag hoor, -die kunnen we altijd gebruiken. Frida v. d. Staak. Noordwijk. Die Fri da toch! Voor de allereerste keer schrijft ze ons daar een brief die klinkt als een klok. Ik wed dat het verhaaltje, dat je ook gaat maken, reuze goed zal zijn. In de vacantie doe je er je best maar eens op, dus tot ziens Frida. Gemma v. Zwietcn, Langeraar. Weer een nieuwe vrindin, die onze verhaaltjes leest „tot en met". Ik hoop dat je het versje zelf gemaakt hebt.. Het komt hier achter. BEDTIJD Jij moet nu stil je ogen sluiten. Het is tijd om naar bed te gaan. De koekoeksklok heeft acht geslagen. Er schuiven v.-olken voor de maan. Ik kus haar teder beide ogen. En plotseling dan slaapt popje in. Ik leg haar in het kleine wiegje En ga dan zelf mijn bedje in. Antoon Homan, Sassenhcim. Jij hebt op school heel goed geluisterd naar het lijdensverhaal van O. L. Heer. want je hebt het keurig opgeschreven. Boven dien vind ik de paastekening ook mooi. Alles bij elkaar heel knapjes gedaan. Antoon. Corrie Jansen, Rijpwetering. Fijn dat je yoortaan weer trouw mee gaat doen. en ik reken er vast op, dat je ook met deze puzzle mee doet. Vertel nu maar aan de kinderen je verhaaltje over: PIET EN NEL Het was Woensdagmiddag, dus vrij van school. Piet en Nel hadden veel zin om bloemen te gaan plukken voor moe. Na het eten glipten ze stilletjes weg want 't moest een verrassing blijven. Ze gingen naar het bos, dat was een kwar tiertje lopen en toen ze daar aankwa men waren er al meer kinderen aan het spelen. Ze vergaten helemaal dat ze ge komen waren om bloemen te plukken. Nadat ze een hele poos gespeeld hadden gingen er veel kinderen naar huis om te eten en toen pas gingen Nel en Piet bloemen plukken. Met ieder een dikke bos bloemen, holden ze naar huis, al- Moeder al stond uit te kijken waar vaas en daarna gingen eten. Bertie Weijermans, Oegstgeest. Ik had jou wel eens willen zien in je avond toilet op het carnaval, 't Zal best leuk geweest zijn. Nu ben je weer een gewoon jongetje dat raadsels oplost. Dag Bertie ook de groeten aan Papa en Mama, Bea, Hans en Ton. Rietje Opdam, N.w.hout. Probeer het deze keer weer maar eens Rietje, mis schien ben je nu gelukkiger. Dag meiske. Frida van Zandwijk, Lelden. Nu in de vacantie heb je zeker wel eens tijd voor een briefje. Afgesproken Frida? Joke Verhaar, Leiden. Gelukkig maar dat onze kring nooit te groot kan wor den, een nieuw nichtje kan er altijd nog wel bij. Wilbert van Schie, Leiden. Je doet de ze keer zeker ook mee, die 25 woordjes heb je zo gevonden. Corrie Mcntink. Leiden. De oplossin gen waren allemaal goed. 't was ook niet zo erg moeilijk hè? Zou je deze keer de 50 woordjes vinden? Siem Zandbergen, Leiden. Toen ik die dikke brief van jou open maakte, dacht ik: ha, fijn een lange brief van Siem. Maar mis poes, alleen de oplossingen. Wanneer komt je verhaaltje? Koos van Brecht, Leidschendam. Was jij ziek Koos? Dit vraag ik omdat je de oplossingen met potlood hebt geschre ven. Nellie, Dientje en Piet Janson, Stomp- wijk. Wat zal het bij jullie een drukte zijn, als alle tien de kinderen om de ta fel zitten. Ik wed dat jij je moeder al goed kunt helpen. Heb ik dat goed ge raden? Dientje en Piet moeten mij ook eens een afzonderlijk briefje schrijven. Dag kinders. Loes Hogervorst, Langeraar houdt van grapjes en nu komt ze ons een grapje vertellen.' EEN GRAP Op een avond stormde het vreselijk, ten gewaaid. Ik riep: „Moe. de ruit is kapot gewaaid". Moeder belde de schil- Opeens, kwam er een steen door de rui- der op en die zei dat hij hem morgen zou komen maken. De volgende morgen was hij al vroeg bij ons om de ruit te maken. Ondër de hand naaide mijn zus zijn mouw dicht en ik ging op de uitkijk staan of de schilder al aan kwam. Ja, hij was klaar en ging naar de schuur om zijn jas aan te doep. Maar wat was dat? Hij kon er niet door. Zat de mouw soms verkeerd? 4„0, ik zie het al", riep hij. „De mouw is dichtgenaaid". Hij trok hem open en stak er in. Toen zag hij zus voor het raam staan lachen en lachend ging de schilder naar huis. Rietje v. d. Berg, Rijnsburg. Jij ver dient een pluim voor je aardige briefje. Jullie moeten maar niet te veel lachen om de stoutigheidjes van 'je kleine zusje. Fijn hè om zo'n lieve baby thuis te heb ben. Nu het mooi weer wordt mag je misschien wel eens met hem gaan rij den. Dag Rietje tot de volgende keer. Suze Zeyerveld, Ter Aar. Probeer het deze keer maar eens Suze. Zo je die 50 woordjes kunnen vinden? Mieke Slingerland Warmpnd. Maar Mieke, dat moet moeder me eens vertel len, wie jou schrijven en lezen geleerd heeft. Je bent toch pas zes jaar? En dan die versiering met zulke lieve bloempjes Dag Mieke je schrijft zeker nog wel eens. Lida Hoogenboom, Roelofarendsveen. Nou. nou, dat wil wat zeggen: twee tweelingen in huis. Wat zal moeder het druk hebben, maar jij helpt natuurlijk een handje. Zal ik de andere kinderen eens laten horen wat jij me vertelt over de tweelingen. We hebben twee tweelingen. Eén van zes en één van twee jaar. Die van twee jaar is een leuk stel. Ze heten Ineke en Nico maar ze noemen elkaar Ink en Co- co want ze kunnen nog niet goed pra ten. Coco kan nu zelf uit bed komen, dan schuift hij de stoel bij en dan kan Ink er ook uit komen. Zo gauw als de deur open gaat, gaan ze ieder een handje sneeuw halen en dat eten ze dan lekker op. Zo nu en dan zit er maar, eens één bij de wieg van mijn kleinste zusje en dan gooit hij de dekens er uit. Mijn zusje gaat dan hard huilen. Carola Stiefelhagen, Leiden. Zeg meis ke próbeer zelf eens een briefje te schrij ven. Je zit toch al in de eerste klas. Nan- da heeft zeker deze keer geholpen. Mag wel voor een keertje hoor! Dag kinders. Ook de groeten aan Arthur. Astrid Veeren, Leiden. Wat een mooie naam heb je toch. Ik denk dan altijd aan die lieve koningin van België die toen bij een autoongeluk gestorven is. Ver zin eens een ander verhaaltje Astrid, we hebben pas vastenavond gehad. Hans Groenewegen, Leiden heeft zelf eén aardig versje gemaakt. WIE KNABBELT DAAR? Wie knabbelt daar met zijn knuistjes aan 't wiegekleed zeg? Wie trappelt daar met zijn beentjes de dekentjes weg? Ik wed, dat ik weet, wie aan 't wiegekleed krabt. Ik wed, dat ik weet, wie de dekentjes trapt. Ik wed, dat ik weet, wie er kraait luid. luid! Ons kindje dat heeft er zijn slaapje uit. Gijsbert cn Jan v. d. Ploeg, Leider dorp. Hoe gaat het nu met je been Jan? Ik hoop dat je alweer loopt te springen op straat. De tekeningen en de uitge- prikte plaatjes waren heel aardig. Daar heeft Gijsbert zeker ook aan meegedaan. Sjaak Turk, Ter Aar. Je hebt zeker wel gezien dat je het eerste raadsel fout had opgelost. Peter Rodewijk, Zoctcrwoude. Kom er maar gauw bij Peter. Wij hebben al zoveel kinderen uit Zoeterwoude. Als je geregeld mee doet, win je heus wel eens een boek, maar. of 't over Daantje is, dat weet ik nog niet. Corrie Zandvliet, Rijpwetering. Je was toch nog op tijd Corrie. Als je zo ver van het dorp woont valt het heus niet mee om op tijd te zijn. WE VERSIEREN DE PAASTAFEL Een leuke versiering is het knippen van smalle stroken geel crêpe papier en daarop plakken we op ongeveer 10 cm. afstand, rondjes, vierkantjes, driehoekjes sterretjes in afstekende kleur. Deze stro ken leggen we in de lengte en breedte over het witte tafellaken. Als we de stroken iets breder nemen dën kunnen we er ook uitgeknipte kuikentjes op plakken met rode snaveltjes. Als moeder de eieren hard gekookt heeft, kunnen we ze ook kleuren en be schilderen met waterverf, bv. een men sen- of dierengezicht. We wensen jullie allemaal een Zalig Paasfeest en een heel prettige vacantie. TANTE JO EN OOM TOON (20)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 14