Langzaam maar zeker glijdt het woningtekort in Nederland van grote hoogte naar nulpunt Overeenstemming over de middenstands organisaties niet algemeen opgevolgd HOOFPP9N TIEN JAREN VAN OPBOUW ffjiSÉfl AKKERTJES tF Prijsvraag maar geen prijzen Prijzenbeschikking handelsmarges Auto-ongeluk nabij Haren eist 2 doden en ZATERDAG 9 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 3 De eerste jaren zullen de problemen echter nog wel onoplosbaar schijnen ALHOEWEL HEET VRAAGSTUK van de volkshuisvesting: nog steeds als nummer een op de Nederlandse problemenlijst prijkt, geeft een overzicht van de activiteiten, die deze sector na de oorlog gekend heeft, toch enkele bemoedigende cijfers, al zullen zij voor degenen, die al jaren lang op een huis of een gedeelte daarvan wachten, niet zo erg hoopgevend klinken. Teruggaande naar 1945, vertoont de balans op de bevrijdingsdag een woningtekort van 295.000 huizen; dit aantal is opgebouwd uit het aantal huizen, dat door oorlogshandelingen verwoest werd (95.000) en de stilstand iln de bouwsector, die in de oorlogstijd jaarlijks een tekort van 40.000 woningen deed ontstaan. C jare opgevoerd werd, bleef men toch steeds boven de raming. Momenteel is sinds twee jaren als streefgetal 65.000 woningen per jaar genomen, maar het vorig jaar is dit getal weer met 3.500 overschreden. De situatie is momenteel als volgt; Er worden per jaar 65.000 woningen gebouwd; de behoefte stijgt jaarlijks met 45.000 woningen, hetgeen dus 'n jaarlijks overschot van 20.000 huizen te zien geeft. Daar het huizentekort momenteel (31 December 1954) nog het kapitale getal van 200.000 geeft, zou het dus nog tien jaren duren, voordat Nederland uit zijn woning probleem zou zijn. In plaats dat men nu onmiddellijk na de bevrijding energiek kon gaan bouwen, stuitte men op verschillen de grote problemen: ten eerste was er een ontstellend materiaaltekort, ten tweede eiste andere projecten in de bouwwereld openbare instellingen e.d. voorrang en ten derde moest men van het aanwezige bouwmate riaal een aanzienlijk deel gebruiken voor het herstel van de 55.000 zeer zwaar beschadigde en 500.000 licht- beschadigde woningen. In de eerste na-oorlogse jaren groeide het tekort aan woningen ieder jaar, vooral omdat een ongekend groot aantal huwelijken en de terug keer van vele duizenden Nederlan ders uit het buitenland, de behoefte jaarlijks geweldig dedert toenemen. REGERINGSTAAK In 1946 steeg de woningbehoefte met 73.000 huizen en het jaar daar op met 70:000, hierna kwam een ken tering ten goede en het cijfer be weegt zich nu jaarlijks rond de 45.000. •Het is begrijpelijk, dat slechts de regering in een dergelijke noodtoe stand als door de oorlog in de wo ningsituatie was ontstaan, een juiste leiding kon geven. Nog een ander argument pleitte voor regeringslei ding, n.l. de bouwkosten waren zo hoog gestegen, dat de particuliere geen kans meer zagen lonend te bou wen. Nadat het rijk de eerste jaren de woningbouw zelf ter hand nam, heeft het in 1947 het particulier initiatief weer ruim baan gegeven door het beschikbaar stellen van bouwsubsidies en door een geleide lijke opvoering van de huurprijs. STEEDS BETERE RESULTATEN Het bouwprogramma, dat jaarlijks door de regering werd opgesteld, heeft tot nu toe steeds de verwachting overtroffen. Zelfs in de eerste na oorlogse jaren kwam men steeds bo ven het streefgetal uit en ondanks, het feit, dat dit streefgetal telken- DE WONINGMARKT 1947-1954-s, 1947 1948 1949 19SO 1951 19S2 1953 1954 GUNSTIGE FACTOREN Ongetwijfeld zal de woningnood echter eerder opgelost worden, want niet alleen overtreft de jaarlijkse productie het bovenvermelde offi ciële streefgetal, maar tevens is het niet uitgesloten, dat de regering in de komende jaren dit getal wederom op zal voeren. Daarnaast gaat een gedeelte, van het „surplus" echter weer verloren, door de normale slijtage en de.sa neringsplannen, waaraan in de laat ste jaren weer aandacht wordt be steed. Zo werden het vorig jaar 9.500 woningen aan de voorraad ont trokken, wegens onbewoonbaarver klaring, een getal, dat echter niet als maatstaf genomen kan worden, om dat het uitzonderlijk hoog lag. Jaartal Totale behoefte Totale voorraad Tekort 1948 2.422.000 2.163.000 259.000 1949 2.463.000 2.299.000 254.000 I960 2.515.000 2.260.000 255.000 1951 2.564.000 2.322.000 242.000 1953 2.646.000 2.430.000 216.000 1952 2.605.000 2.376.000 229.000 1954 2.691.000 2.491.000 200.000 De statistieken van de woningnood in Nederland, waarvan wij bijgaand een uittreksel geven, tonen aan, dat de woningnood in Nederland lang zaam maar zeker terugloopt, maar de eerste jaren zullen de beruchte wachtlijsten nog wel in 't brandpunt van de belangstelling blijven staan. PRODUCTIE VAN GEBOUWEN Bdr.jt.gtbouwtr. ^'Tnnl i i i ii De koninklijke vacantie in Klosters De koningin heeft gisteren in de „Evangelische Landeskirche" in Kloster de kerkdienst bijgewoond. Stampvol was de kerk toen de ko ningin en jonkvrouwe Roëll, bege leid door prinses Margriet, aan de ingang verschenen. De prinses had haar moeder naar de kerk verge zeld en wandelde weer terug naar het hotel. Ds Seiler las het evange lie van Marcus voor. Na de dienst stond prinses Mar griet haar moeder op te wachten om met haar naar het hotel terug te gaan. De lichte nevel, die de gehele morgen rond de bergen had gehan gen, was inmiddels overgegaan in een zwaardere bewolking en zo had Klosters ook vandaag niet het vro lijk aanzicht van een zonnige dag, hoewel de barometer hoog staat en de weervoorspellingen gunstig zün. Omstreeks twee uur trokken de ko ningin en prinses Margriet met de kabelbaan naar boven om een ski afdaling te maken van de top van de 2200 meter hoge „Gotschna." Onder bekwame leiding van ski leraar Christian Gulen werd de tocht naar het dal ondernomên en het duurde niet lang of het snelle drie tal was weer beneden. Koningin-Moeder van België in Nederland Zij wilde het stadhuis van Hilversum zien Koningin-moeder Elziabeth van België, die in verband met haar be zoek aan de opvoering van de Mat- t'hauspassion in Naarden incognito in ons land vertoefde, heeft gisteren het gemeentehuis van Hilversum be zichtigd. De koningin, die als de comtesse de ferage met haar gevolg haar intrek had genomen in grand hotel „Gooiland" te Hilversum, had de wens te kennen gegeven de schep ping van bouwmeester W. M. Du-j dok te bezoeken. De koninklijke gaste, die werd ontvangen en rondgeleid door bur gemeester J. J. G. Boot, gaf meer malen uitdrukking aan haar bewon dering voor het bouwwerk en zijn schepper. Zij toonde zich verrast door de aanbieding van het boek werk over Dudok, dat onlangs ter gelegenheid Van diens zeventigste verjaardag verscheen. Later op de dag zijn koningin-moeder Elizabeth en haar gevolg weer naar België te ruggekeerd. migraine, schele hoofdpijrz Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden t. Eénoftwee'AKKERTJESenwègisdepijn./C^V "AKKERTJES"zijn ware pijnverdrijvers. hel en direct- (Advertentie.) BOERDERIJBRAND TE RAALTE. Gistermorgen om negen uur is, verr moédèlijk. tengevolge van kortslui ting, brand uitgebroken bij de land bouwer H. A. Kappert, Schak 16 te Raalte. Het woonhuis met aange bouwde veestal, alsmede een aan grenzende schuur gingen geheel in vlammen op. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Bijna de gehele veestapel, te weten 13 koeien, 9 varkens en 2 kalveren kwamen in de vlammen om. De enig overgeble ven koe had zoveel brandwonden op gelopen, dat zij moest worden afge maakt. De brand werd bestreden door de vrijwillige Raaltense brandweer. PRODUCTIE VAN GEBOUWEN 1947-1955 Geld ging weer in 't laatje Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Brabants orkest heeft het bestuur van de stichting vrienden van het Brabants orkest eens bestemd om gesmokkeld te een prijsvraag uitgeschreven voor componeren van een symphonisch werk voor orkest met één zangstem op een zelf uit te kiezen tekst. Deel genomen kon worden door compo nisten uit België, Luxemburg en Ne derland. Er kwamen vijftien parti turen binnen, waarvan zes van Bel gische en negen vari* Neerlandse componisten. De componisten hebben tevergeefs hun ader laten vloeien, want het eenstemmig oordeel van de jury, be staande uit de heren Jean Absil, Hein Jordans, Marcel Poot en dr Rudolf Mengelberg het vijfde ju rylid prof. Hendrik Andriessen kon wegens ziekte niet aan de beoorde ling deelnemen luidde, dat het al gemene niveau der ingezonden wer ken niet aan de verwachtingen vol deed. Ofschoon er enkele interessante partituren werden ontvangen vol deed tot teleurstelling der jury geen enkele partituur aan de eisen die gesteld moesten worden voor het toekennen van de prijs. Teleurstel lend inderdaad maar ook wel goed koop. BOTER- EN KOEIEN- SMOKKELAARS GEGREPEN. De Belgische vliegende brigade heeft Donderdag te Putte beslag we ten te leggen op 700 kg boter en vier kalveren, die op het punt stond ille gaal over de grens te worden ge-, bracht. Bij Achterbroek kon de douane zeven koeien in beslag nemen, even eens den. Hulp voor bewoners van flats aan Vijzelstraat Winkeliers uit de Vijzelseraat te Amsterdam hebben een comité tot steun aan de slachtoffers van de in storting van enige flats in deze straat gevormd. Dit comité heeft thans een bedrag van 807,ter beschikking stellen van de commissie, gevormd uit en door de getroffen bewoners. Deze commissie heeft besloten dit bedrag in de eerste plaats te bestemmen voor de geneeskundige verzorging van mevr. Klaus.Deze bewoonster van een der ingestorte flats heeft zich voor een operatie, die zij moet onder- Gerechtvaardigde afwijkingen Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Hooij, over de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 hebben de ministers Zijlstra en Mansholt en staatssecretaris Veld- kemp het volgende geantwoord: Het is inderdaad juist, dat reeds voor de jaarwisseling door minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp overleg is gepleegd onder meer met de organisaties van de groot- en kleinhandel over de naar hun oor deel niet ongevaarlijke neiging tot prijsverhoging, welke in de laatste maanden van het jaar 1954 is ont staan. Daarbij is tevens gesproken over de wijzigingen in het systeem van de heffing van de omzetbelasting, wel ke op 1 Januari j.l. zijn ingegaan. Een belangrijke overweging hierbij was de middenstand moeite en ad ministratieve beslommeringen te be sparen. Tegenover verhoging van de hef fingspercentages bij de industrie stond afschaffing van de belasting bij de detailhandel. taaiwaren, huishoudgaren, regenjas sen, drogisterij artikelen, lederwaren, kantoorbehoeften, schoencrême en poetsmiddelen, toiletzeep en cosmeti sche artikelen, biscuits, alcoholvrije dranken, electrische apparaten, rij wielen, gloeilampen en radio's. Een opsomming van de branches, waar een margeverhoging niet heeft plaats gehad, is niet mogelijk, aan gezien het onderzoek uiteraard geen volledig beeld van de hele handel heeft kunnen opleveren en boven dien in sommige branches margever hogingen slechts gedeeltelijk uijn toe gepast; ten aanzien van verschillen de tot een branche behorende goede ren is veelal verschillende gehandeld bij de margeberekening. Met name is dan ook een directe aanleiding tot het uitvaardigen van de handelsmargebeschikking mede het feit geweest, dat ook de mede werking van een meerderheid der be- drijfsgenoten in bepaalde branches in de praktijk bleek te worden onder graven door individuele bedrijfsg,e noten, die aan het verzoek van de re gering tot aanpassing der marges geen gevolg gaven. Het achterwege blijven van maatregelen tegen laatst genoemden stimuleerde eerstgenoem- den er toe hun houding te herzien. -xr ju, j j i. mv i. Hierdoor dreigde het g.evaar van een verhoging over de gehele linie. marge niet verlaagd werd, zou de wij ziging van de heffing van de omzet belasting een prijsverhoging over de hele linie betekenen. De organisaties hebben toen begrip getoond voor het streven der rege ring om te trachten door een politiek van stabilisatie van lonen en prijzen de rust, welke op dit gebied door verschillende oorzaken in gevaar werd gebracht, te herstellen;, zij wa ren het daarbij met minister Zijlstra en de staatssecretaris eens, dat bij een globaal gelijkblijvende fiscale op brengst de wijziging in het systeem van de balstingheffing geen prijsver hogend effect mocht hebben. In overeenstemming met déze orga nisaties werd toen een richtlijn uitge vaardigd met het doel te voorkomen, dat het per 1 Januari j.l. gewijzigde systeem van heffing van de omzetbe lasting tot verhoging van de èeldipar- ge in de handel zou leiden. Voor de kleinhandel betekende dit, dat hij dus op zijn inkoopsprijs niet meer dien de te leggen dan het geldbedrag van de oude marge, verminderdmét' het bedrag van de niet meer v'ersbhul- digde 3 pet. omzetbelasting. n, sf Voor de uitvaardiging ^-be schikking heeft verhoging van deze gaan ten gevolge van de val, die zij marge plaats gehad onder meer ten bij de instorting maakte,'moeten la-[aanzien van de navolgende .artikelen ten opnemen in de particuliere zie- textielgoederen (zoals overhemden en margeverhogingen, welke ten gevolge - - - - - van andere factoren zijn opgetreden, kenverplegmg aan de Prinsengracht.I tricotgoederen), huishoudelijke me- gerechtvaardigd zouden zijn. In die gevallen, waarin het merk artikelen betreft, ligt de oorzaak van de margeverhogingen, welke hebben plaats gehad, formeel als regel bij de fabrikant of importeur, die de pu blieksprijzen en handelskortingen vaststelt. Daarbij mag niet over het hoofd worden gezien, dat hier veelal contact of overleg is geweest tussen de diverse schakels over de prijsbe paling. In meerdere gevallen werd door de handel sterke druk uitgeoefend op de fabrikanten tot vérhoging der marges. Voor zover het andere dan merk artikelen betreft, zijn over het alge meen de oorzaken van plaats gehad hebbende margeverhogingen te vin den bij de betrokken handelaar. Het is de ministers en de staats secretaris niet mogelijk mede te de len in hoeverre de margeverhogingen na 1 Januari j.l. haar oorzaken ge vonden hebben in andere factoren dan in de wijzigingen in de omzetbe lasting; jn ieder geval is in de meeste gevallen de wijziging van de omzet belasting mede oorzaak van de aan getroffen verhogingen. Aan de bewindslieden staan geen gegevens ter beschikking in hoeverre De bewindslieden wijzen er hierbij op, dat in de beschikking uitdruk kelijk de mogelijkheid is opgenomen om in gevallen, waarin een hogere marge gerechtvaardigd zou zijn, toe stemming te verkrijgen een hogere marg.e in rekening te mogen bren gen. De prijzenbeschikking handelsmar ges 1955 moet worden gezien als een verplichtstelling van de destijds in December uitgevaardigde richtlijnen, waarvan bij de beantwoording van de eerste vraag gewag werd ge maakt. Daarbij is op verzoek van de orga nisaties ten faveure van de handel afgeweken van het in de richtlijn bedoelde en vroeger bij prijsbeheer - sing gebruikelijke systeem van de absolute geldmarge, ten gunste van het bij de handel gebruikelijke sys teem van procentuele marges. Het bij de beantwoording van de eerste vraag reeds genoemde beleid van de regering tot stabilisatie van lonen en prijzen werd doorkruist door een onvoldoend nakomen van de voor de jaarwisseling uitgevaardig de richtlijn. Uitdrukkelijk hebben de ministers en de staatssecretaris zich niet willen begeven op het terrein van de bran- chegewijze beschikkingen voorkomen, dat men aldus tot een uitgebreid systeem van gedetailleer de prijsbeheersing komt. Daarbij dient wel te worden be dacht, dat men in dat geval toch ook de marges zou moeten regelen in branches, waarin de meerderheid van de bedrijfsgenoten zich wel, doch een minderheid zich niet aan de uitge- vaardigde richtlijn hield. Wanneer de toepassing van de prijzenbeschikking moeilijkheden zou opleveren in bedrijfstakken met wis selende marges, zal minister Zijlstra bevorderen, dat in onderling overleg met zijn departement gestreefd wordt naar een redelijke oplossing. Het is inderdaad de bedoeling van de tekst van de beschikking, dat de „hogere" prijs, bedoeld in artikel 1, letter a, van de beschikking, eerst kan worden berekend, wanneer de bedoelde goederen in het bedrijf aan wezig zijn. De bewindslieden delen daarbij niet de vrees, dat de toepas sing van deze vervangingswaarde ge heel of gedeeltelijk illusoir wordt, aangezien naar hun oordeel in de hui dige omstandigheden voor gevaar van stagnatie bij leveringen geen aanlei ding is. De jongste stijging van het index cijfer vindt mede haar oorzaak in een groot aantal kleine stijgingen, zo- Ir. Hofstede overleden Vrijdagavond is bij een auto-onge luk in de kom van de gemeente Ha ren (Groningen) de 65-jarige techni sche adviseur van het aardgasbedrijf in Delfzijl (Groningen), ir. E. J. Hof stede, om het leven gekomen. De vrouw van het slachtoffer, die zich eveneens in de verongelukte auto bevond, is met een zware hersen schudding en enkele gebroken ribben in het academisch ziekenhuis te Gro ningen opgenomen; haar% toestand is critiek. Een derde persoon, die zich in de verongelukte auto bevond, de 36-ja- rige mej. H. L. Spoor, sociale werk ster uit Delfzijl, is later in het aca demisch ziekenhuis aan haar verwon dingen bezweken. Ir. Hofstede en zijn echtgenote wa ren op weg van Delfzijl naar hun woonplaats Zeist. Op de Rijksweg van Groningen naar Assen, in de kom van de gemeente Haren, raakte de ingenieur, die met vrij grote snelheid reed, door een flauwe bocht aan de linkerkant van de weg. Door een na derende tegenligger was hij echter verplicht snel weer naar rechts uit te wijken, waardoor de auto begon te slingeren en uiteindelijk tegen een boom aan de linkerzijde var* de weg botste. Ir. Hofstede overleed kort na het ongeluk ter plaatse; het tweede slachtoffer, mej. Spoor, had van de ingenieur en zijn vrouw in Delfzijl een „lift" gekregen. Opa Schram op weg naar Lourdes Zo gauw als op Dinsdagmorgen Opa Schram zijn laatste paaseitje ge peld heeft, zal hij zijn bullen in een wagentje laden en regelrecht naar Lourdes tippelen. De route, die hij zal volgen, loopt via Arnhem, Nijmegen, Roosendaal, Antwerpen, Brussel en Parijs. Het trekwagentje dat een respectabel aantal kilo's zal moeten vervoeren, werd speciaal voor hem door een Eindhovense fabrikant vervaardigd. Op de terugweg maakt Opa een ommetje langs de Franse Rivièrg. Bij elkaar hoopt hij 3 a 4000 km en per maand 1000 km af te leggen. In Maart daalde het aantal werk loze arbeiders van 65.484 tot 46.596 terwijl de bezetting van de aanvul lende werken toenam van 18.383 tot 19.346, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 17.925 ver minderde. wel in de voedingsmiddelensector als in de overige sectoren. In hoeverre deze stijgingen uit sluitend het gevolg zijn van de mar geverhogingen in de groot- en klein handel en in welke omvang andere factoren, zoals stiijgingen van grond stoffen, een rol spelen, is niet bij be nadering vast te stellen. De bewindslieden merken op, dat niet in de eerste plaats de directe stijging van het indexcijfer als ge volg van de toegepaste margeverho gingen hen gebracht heeft tot uit vaardiging van de beschikking als wel het feit, dat hier een ontwikkeling dreigde, die aanleiding zal geven tot een verhoging der marges over de ge hele linie, waardoor het loon- en prijsbeleid van de regering in gevaar zou worden gebracht. De bewindslieden hebben destijds besprekingen gevoerd behalve met de groot- en kleinhandel ook met de organisaties van de industrie. Zoals reeds is uiteengezet, is de po litiek van stabilisatie van lonen en prijzen, waarvan de uitgevaardigde richtlijn deel uitmaakte, doorkruist door het feit, dat deze richtlijn niet voldoende algemeen is opgevolgd, weshalve dt? ministers en de staats secretaris zich genoodzaakt hebben gezien de aftrek van de niet meer verschuldigde omzetbelasting van de in 1954 geldende marges verplicht te stellen,-waarbij het toestaan van uit zonderingen uitdrukkelijk is open gelaten. De in 1954 geldende marges waren naar het oordeel var» de be windslieden in het algemeen voldoen de te achten. De ministers en staatssecretaris wij zen in dit verband tevens op het gunstig verloop van de omzetcijfers bij midden- en kleinbedrijf blijkens de jongste publicaties van het E.I.M. Bij de industrie is de omzetbelasting verhoogd en kan van aftrek dus geen sprake zijn. De minister Zijlstra heeft daarnaast niet nagelaten een dringend beroep op de industrie te doen, het streven van de regering tot prijsstabilisatie te steunen en in het bijzonder ook doorberekening van kostenstijgingen zoveel mogelijk te voorkomen. De organisaties van de vier betrok ken werkgeversverbonden hebben in het onlangs uitgegeven communiqué van haar begrip voor de regerings- politiek en van haar streven tot me dewerking doen blijken. Het is de ministers en de staatsse cretaris niet duidelijk in welk op zicht zij zelf in hun beleid van prijs zetting anders handelen dan thans in de beschikking aan de handel wordt gevraagd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11