RIJNSTREEK ~DÖ0 Lh ImiLGM &tJLMiL$W BOSKOP fllOLET's v.a. 1 49.75 tot f155.- Woningbouwver.Eensgezindheid bestaat op 21 April veertig jaar VIERT p 'JGryde, VRIJDAG 8 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Bevrijdings-viering De feestelijkheden ter gelegenheid van de bevrijding van ons land zul len alhier in grote trekken als volgt uitzien. Het programma werd samen gesteld door de Christelijke Oranje vereniging en de Wilhelmina-ver- eniging. De gemeente draagt in de kosten bij; de resterende kosten dra gen de beide genoemde verenigingen. Op 30 April worden de kinderen op de scholen getracteerd, in de mor genuren. Zij krijgen om 2.30 uur een voorstelling op het feestterrein (het Ijsclubterrein aan de Lr. Lovinklaan) Om 4 uur volgt een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein van de HBS aan de Wilhelminalaan. Het avondprogramma, dat om 8 uur aan vangt met variëténummers (o.a. The Hodlars) op het feestterrein, wordt besloten om 9 uur met taptoe voor het raadhuis door de muziekvereni ging „Excelsior" uit Boskoop. Op 2 Mei wordt om 6.30 uur een wandelmars gehouden en op 3 Mei des avonds om 9 uur een koppelspel. 4 Mei vindt om half acht de jaar lijkse dodenherdenking voor het raadhuis plaats, gevolgd door een do denherdenkingskerkdienst in de R.K. Sint Bonifaciuskerk om 8.15 uur. 5 Mei, waarop zich het eigenlijke bevrijdingsfeest concentreert, begint om 8 uur met een reveille vanaf de torentrans van de Ned. Herv. kerk aan de Julianastraat. Om 9 uur vol gen kerkdiensten in dezelfde kerk en in de R.K. kerk, waar een plech tige gezongen H. Mis wordt opgedra gen met Te Deum. Om 11.30 is een aubade voor het raadhuis. Wie hier aan zullen deelnemen, vermeldt het programma niet. 2.30 uur vangen de middagfestiviteiten aan met Hippi sche sport: springconcours; om 4 uur volgt een reclame-optocht, naar wij elders vernamen van middenstand en industrie; 8 uur avondvoorstelling op het feestterrein, met optreden van de Kentons (acrobatiek). Om 9 uur een filmvoorstelling op het St. Joris- plein. Wat vertoond wordt blijft een verrassing. Op 29 en 30 April en op 3 en 5 Mei voert „Mobiel" met enkele gastspe- lers in het Nutsgebouw Eduard Ve termans „Vader des Vaderlands" op. De leden van de beide eerder ge noemde verenigingen wordt op de entreeprijs reductie verleend. NIEUW LEVEN IN ALPHENSE ZWEMCLUB. Tijdens de Donderdagavond in Ho tel „Toor" gehouden, druk bezochte jaarvergadering van de Alphense Zwemclub werd met voortvarend heid orde op de zaken gesteld. De club had een zwak jaar achter de rug, dat gevaar opleverde voor het voortbestaan van de vereniging Voorzitter C. J. v. d. Bijl Jr. heeft de puntjes op de i gezet en met fris bloed in het bestuur hoopt men de vereniging tot groter activiteit en bloei te brengen. Het bestuur is gevormd, behalve door voornoemde voorzitter, door P. v Beijeren, secr., W. Kamper, pen- r.ingm., P. v. d. Neut, polo-secr. voor de heren en mej. M. Haasbeek voor de dames. De voorz. zette uiteen de reorgani satie, die door de K.N.Z.B. werd tot stand gebracht en welke thans ook in de pl. club wordt doorgevoerd. De speelavond wordt Donderdags gehouden. De uit ruim 50 leden be staande club zoekt vooral zwemmers en polospelers. De financiën zijn re latief gunstig, maar er staan grote uitgaven voor de deur. De periodiek aftredende bestuurs leden W. Kamper en P. v. d. Neut werden bij acclamatie herkozen. De heren J. Raaphorst, N. Couvee en P. Pijpers zullen het toezicht hou den op de financiën gedurende dit jaar. De heer Géza Kaltenecker is belast met de training. De heren I zijn ingedeeld in de 3e kl. van de KNZB en zullen spelen tegen OZV (Oudewater), Donk (Gou da), Swift (Den Haag) en HPSV (idem) Het 2e baart nog zorgen, we gens tekort aan heren-leden. De dames I zijn ingedeeld in kring Gouda van de KNZB, de ads. jon gens eveneens. Ook bij de dames blijkt het ledental nog niet toerei kend om een voltallig tweede te vor men. Besloten werd om deel te nemen aan de polodag, Zaterdag 4 Juni te Utrecht. Het kringpolotournooi, dat op Zaterdag 2 Juli wordt gehouden, is aan AZC toecewezen en wordt te AJohen a. d. Rijn gehouden. Op 16 Juli speelt AZC te Bodegraven (in vitatiewedstrijd), op 6 Juni te Bos koop. De belangrijke 1 km zwemwed strijd om het kamniocnsehap van Alphen is vastgesteld op Donderdag 30 Juni. Daarna wordt ir> het Alphens Zwembad een wedstrijd kunstzwem- men georganiseerd. De schoolzwemwedstrijden zijn vastgesteld op 4 en 5 Juli in het Al phense zwembad Voorts ziin in voorbereiding onder linge wedstrijden en nederlaagwed strijden, eventueel op Zaterdag avonden. Belangrijk op het zomerprogram- ma is een zwem- en polowedstrijd van een Engels zevental, dat op tour nee komt naar Nederland en o.a. één dag de gast zal zijn van AZC en het gemeentebestuur. Dit evenement zal in Augustus plaats grijpen. Er zullen ook dit jaar, in Aoril, worden georganiseerd voor adspirant Mei en Sept. enkele contact-avonden nieuwe leden. De contributie werd gewijzigd en bedraagt thans voor le den tot 13 jaar 15 ct., van 1316 j. 25 ct. en van 16 j. en ouder 35 ct. per week, inclusief clubblad, fietsenstal ling enz. Het NOC-dubbeltje werd aanvaard. E.H.B.O-VERBANDPOSTEN. Na een vrij korte tijd van voorbe reiding, studie en oefening, bezegeld door een prachtig resultaat van de examens, dat tot uitdrukking kwam in het slagen van bijna alle candida- ten, die daartoe waren opgeleid door mevr. dr. A. GrevelinkSchers al hier, kunnen de leden van de R.K. EHBO „St. Martinus" alhier thans, zo nodig ook „aan de weg gaan tim meren". Want de pl. afd. heeft 1 gro te en 12 kleine verbandposten ge vestigd, waarop men bij noodgeval len een beroep kan doen. De R.K. EHBO-verbandposten te Alphen aan den Rijn zijn: C. Slof (groot verbandpost), woonschip na bij Steekterweg 158. Kleinere verbandposten: mevr. M. Venne, Prins Hendrikstraat 47: mei. van Vliet, Stationsplein 1 rood, tel. 2125; A. P. de Jong, Oranjestraat 38; Th. van Zanten (schilder), Gouw- sluisseweg 53; A. Heemrood, woonark „Rian", Spoorvaart, nabij de brug Dr. Lovinklaan-Gaslaan; A. Spaan, Pie- ter FJoriszstraat 80; C. v. d. Tol, Hoorn 47; Th. Vrisekoop, Visserstraat 34; J. v. Egmond. Hedastraat 14; M. Ponsioen, Toussaintplein 6: J. L. de Jong, Van Genderenstraat 18; A. Ha verkamp, Gouwsluisseweg 78. Binnenkort worden vier van deze adressen tevens voorzien van een brancard. Volleybal. P.S.V.A. I heeft de volleybalwedstrijd tegen Profwijk II (Leiden) verloren met 31. Schieten. Leden van het politie corps en van de reserve gemeente politie hebben gisteren onderlinge schietwedstrijden gehouden. Hiervoor was zeer groot animo. De deelnemers werden in drie groepen verdeeld. In kl. I behaalden de heren J. C. Sijbring en Venema beiden 162 pun ten. Na herschieting bleek de eerst genoemde met 4 punten de meerde re (54—50). In kl. 2 werd de heer W. Molenaar eerste met 157 punten en in kl. 3 de reservist L. Vriesekoop met 149 pun ten. Tafeltennis. De tafeltennisclub an Boot's scheepswerven trad gis teravond voor het eerst op in een wedstrijd om terrein te verkennen er. de krachten te meten. Tegenstan der was de bijna even jonge tafelten nisclub van Samsom, onderafdeling van de NSA voetbalclub. Beide clubs streden met twee teams (3 man). De eindstand geeft het volgende resultaat te zien: BootSamsom 64, Boot IISamsom II 37. Uniformen voor muziekcorpsen. Enkele jaren werkt een plaatselijk comité, bestaande uit wereldlijke- en kerkelijke autoriteiten aan het vor men van een fonds, waaruit de Aar- landerveense en de twee Alphense muziekcorpsen van een passend uni form kunnen worden voorzien. Een aardig begin is er. Dat zal 5 Mei dui delijk worden als, om te beginnen, de dames tamboers van „Crescendo" (Alphen) in haar uniform medewer king aan de festiviteiten zullen ver lenen Het uniform zal bestaan uit een blauwe broek met rode bies, wit te blouse met rode keep en een kwar tiermuts in rood en blauw Het gaat nu nog om de rest, de he ren-leden en dat is de grootste rest, de laatste loodjes die zo zwaar zijn. Om die bij elkaar te krijgen houdt het comité tussen 12 en 16 April, de volgende week, een huis-aan-huis lijstcollecte en het doet een drin gend beroep op de ingezetenen moge lijk te maken, dat de heren muzi kanten niet lang bij de dames zullen moeten achterblijven. In dit comité heeft o.a. zitting deken L. H. M. Nieuwenhuizen. MOTORRIJDER TEGEN HOND. De motorrijder B. uit Gouda, die met zijn verloofde op de duo een ritje maakte, kwam op de Zuidkade ter hoogte van de Julianastraat in aan raking met een plotseling de weg overstekende hond. Het gevolg hier van was, dat de motor en berijders kwamen te vallen Gelukkig bleken beide personen er met enkele ont vellingen te zijn afgekomen. De mo tor werd licht beschadigd Aangezien de eigenaar van de hond terstond be reid was de schade te vergoeden, had een en ander toch nog een goede af loop GEVONDEN VOORWERPEN. Zakdoek, hangslot met sleutel, muntbiljet van 2,50, armbandje, sleutel, rijksdaalder, glacé dames handschoen, doublé armband, glacé herenhandschoen, wollen gebreide handschoen, grijze wollen want, wit kinderwantje, bal, pakje spaanders, kinderarmband, zilverbon, kameel haren kinderpantoffel. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. Geboren: Johannes Antonius z. \an F. J. de Jong en F. E. Bunnik; Cornelis z. van H. Hofman en M. Schouten; Andreas Johannes z. van L van Klaveren en G. Karens; Jan z. van J. H. Hooftman en Willemina Janssen; Alfred Dirk z. van W. J. van der Willik en P. A. Kool; Adria ns Jozepha d. van A. J. Binken en J H. Redegeld. Ondertrouwd: Hendrikus Gerardus Bosman 26 j. en Christina Bonifacia van Vliet 26 j.; Marinus Wilhelmus Hijginus Vrouwenvelder 23 j. en Ca- tharina Maria Stolwijk 22 j. LEIDERDORP GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: mantelceintuur, heren- want, glacé herenhandschoen, vulpot lood, een paar dameswanten, een paar schaatsen, een paar polsmoffen, da meshoedje, herenhandschoen, mo'or- binnenband, kinderportemonnaie m. WAAROM zoudt U een onbekend merk Regenjas kopen als U een orginele FALCONJAS dubbel Egyptisch katoen vanaf 49.75 kunt kopen in Herenmodemagazijnen HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8 en 9. Leiden's beste speciaalzaak. Complete FALCONCOLLECTIE (Advertentie) inhoud, stoffen damestasje, alpino- muts, ballpoint, rijwieltas met in houd, gleufhoed, diverse kinder wantjes. Verloren: wollen pet, kinder want je, vulpen, schooletui, vulpen en vul potlood in etui, vulpen in etui, capu chon, mutsje, wollen damessjaaltje, rubberlaars. LEIKIUIDEN Simavi-collecte. De gehouden huis-aan-huis collecte ten bate van Simavi heeft in deze gemeente opge bracht de som van 220,74, Geboren: Catharina Maria d. van J Keijzer en J. Koot: Robert Nico- laas z. van C. M. Schijff en E. v. d. Wal; Karei William Johannes z. van J A. v. Rijn en E. M. C. Lissen burg; Anna Maria d. van W. J. Berends en C. Overdevest; Antonia Maria d. van C H. Verheugd en P. Touw; Jan Otto z. van B. H. W. v. Schaik en C. A v. Hattem; Cornelis Petrus Maria d van B. v. d. Klaauw en M. J. v. Egmond; Annie Yvonne d. van F. L. Rosdorff en J. A- v. Staveren. Ondertrouwd: Reinier Kammeraad 45 j. en Metie Visser 39 j.; Adrianus v d. Drift 48 j. en Clasina Cornelia v d. Pouw Kraan 44 j.; Johannes van Scheppingen 30 j. en Agatha Alida Anthonia Straathof 25 j. Gehuwd: Antoon de Hollander en Alida J. A. v. d. Drift; Cornelis J. Zaal en Catharina C. M. Groen in 't Woud; Wilhelmus A. Brand en Ca tharina Lemmers; Theodorus M. Ob- deijn en Petronella M. Brand; Abra ham M. Brand en Albertha G. J. Konst; Cornelis W. Konst en Theo dora P. Brand; Harm van Bruggen er. Heiltje P. van Dijk. Overleden: Magdalena Schipper wed. van K. Vreeken, 86 j.; Geertrui Kesting, echtgenote van P de Raad, 60 j.; Willem M. Horsman weduw naar van N. Kroon, 76 j. NIEUWVEEN KIND DOOR AUTO GEGREPEN. Toen gistermiddag de héér Kees- sen uit Aalsmeer met zijn personen auto komende van Tolhuis langs de Amstel reed, stak het 4-jarig doch tertje van de fam. van Tol plotseling de weg bij de ouderlijke woning over. De heer Keessen kon een aan rijding niet voorkomen en het meis je werd enkele meters voor de auto uit weggeslingerd. Dr. Martini uit Uithoorn verleende de eerste hulp en constateerde een hersenschudding en enkele ontvellingen. Het onder zoek is in handen van de rijkspolitie. Vergadering van „De Witpen". De postduivenvereniging „De Wit pen" hield in de zaal van de heer Le- liveld haar voorjaarsvergadering in verband met het a.s. vliegseizoen. De voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom en gaf vervolgens het woord aan de secre taris voor het lezen der notulen. Daarna gaf de secretaris een verslag van de in Nieuwkoop gehouden dui- vententoonstelling, waaruit bleek, dat er een batig saldo is van 180.06, zodat iedere vereniging een bedrag van 90.03 over heeft gehouden. Daarna volgde een bespreking van het vliegprogramma. De vluchten op 10 17 en 24 Aoril zijn de africhtings- vluchten. In de inkorf en klokken- commissie vonden geen wijzigingen plaats. Als puntenstelsel werd thans aangenomen de snelheidsberekening, terwijl wordt begonnen met 1000 punten. Besloten werd vervolgens bij het uitvallen der klokken of iets dergelijks te handelen volgens het reglement, terwijl het afslaan der klokken werd vastgesteld op half 2 of half 7 Voor het streekconcours Rijn en Gouwe gaven zich thans 8 le den op. Ook werd besloten een me- daillekast aan te schaffen en te ülaat- sen in het inkorflokaal. Aan alle le den werd een reductie van f 2,ge geven op de bondscontributie, terwijl een reductie van 2,werd gege ven aan de leden van de C.C. „Rijn en Gouwe". Raadsagenda. De raad komt op Vrijdag 15 April a.s. des n.m. 19.15 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: ingekomen stukken; Benoeming onderwijzeres aan de Openbare Lagere school. VOOR UW NYLONS geheel geminderd en lste keus. vanaf 2.98 GEM. AANKONDIGING. UITBREIDINGSPLAN „LEIDEN—ZUIDWEST" De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 12 April 1955 gedurende vier weken voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Werken (Stad huis, kamer 111), een ontwerp-plan tot herziening van het partiële uit breidingsplan „LeidenZuidwest" van 26 Januari 1948, met betrekking tot gronden, gelegen ten zuidoosten van de Haagweg, ten westen van de Zoeterwoudseweg, ten noorden van de Voorschoterweg en ten oosten van de Korte Vliet, met bijbehorende be bouwingsvoorschriften, een en ander met intrekking van enkele nader aangegeven gedeelten van het uit breidingsplan der gemeente van 6 November 1953, sedert gewijzigd. OPHALEN HUISVUIL De directeur van gemeentewerken maakt bekend, dat op Dinsdag 12 April a.s. het huisvuil zal worden opgehaald van die percelen die nor maal heden (Goede Vrijdag) zouden zijn bediend. Inplaats van Maandag 11 April (twee Paasdag) zal op Donderdag 14 April d.a.v. huisvuil worden op gehaald. LEIDEN, 8 April 1955. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Berucht inbreker in Leiden gepakt De Leidse politie heeft gisteren een zeer goede vangst gedaan. In een café op de Stationsweg werd na melijk de 49-jarige H. V. gearre steerd, die met nog enkele jaren te goed op 8 Augustus 1954 uitbrak uit een Rijksasylinrichting. De man heeft talrijke diefstallen en oplich tingen op zijn geweten en werd ge zocht door de politie van Amster dam, Rotterdam, Den Haag. Wasse naar, Haarlem en Oosterbeek. In de laatstgenoemde plaats zou hij zelfs drie inbraken gepleegd hebben. Van Zijlsingel tot Haagwegkwartier 889 Woningen in exploitatie Op Donderdag 21 April zal de Wo ningbouwvereniging „Eensgezind heid',' te Leiden haar veertig jarig bestaan vieren. Het bestuur zal op deze dag recipiëren van 19.30 tot 22 uur in cafe-restaurant Het Gulden Vlies. De woningbouwvereniging werd opgericht in de roerige jaren van de eerste weVeldoorlog. Het bestuur hield het oog echter gericht op de toekomst en naarstig werden plannen gesmeed om direct als het wapen geweld verstorven was de handen aan de troffel te slaan. Nog tijdens de oorlog. De arbeiders waren in die dagen nog hoofdzakelijk aangewezen op de „viewijdingsfeast waardig efi stijlvil! AFSCHEID VAN PROF. ESCHER. Door het bereiken van de zeventig jarige leeftijd zal prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar in de algemene geologie, afscheid nemen van de Leid se Universiteit. De scheidende hoog leraar was tevens directeur van het Rijksmuseum van Geologie en Mine ralogie aan de Garenmarkt. Gedurende de bezettingsjaren was prof. Escher een van de voormannen van het verzet van de Leidse Uni- versteit tegen de Duitse willekeur. De bezetters voerden hem echter al spoedig als gijzelaar naar Sint Mi- chelsgestel. In December 1947 werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De wis- en natuurkundige faculteit lijdt nog een ander verlies door de benoeming van prof. dr K. H. Niggli, hoogleraar in de petrologie, kristal lografie en mineralogie, tot gewoon hoogleraar aan de universiteit van Bern. Prof. Niggli is Zwitser van ge boorte. Bouw viaduct vertraagd. De bouw van het viaduct aan de Rijnsburger weg zal waarschijnlijk niet voor half Juni klaarkomen. Ver schillende omstandigheden hebben de werkzaamheden zodanig vertraagd, dat zelfs de openstelling vóór het zo merseizoen nog niet zeker is. Onder tussen houdt men zich intensief be zig met de voltooiing van het spoor wegemplacement in de omgeving van het viaduct aan de Gevangenlaan. TER AAR Koningin Wilhelminafonds. Door het plaatselijk comité van het Ko ningin Wilhelminafonds werd gister- a\ond een propaganda-avond geor ganiseerd in het gymnastieklokaal te Aardam. Door de presidente van het comité, mevr. VuijkMeijering) werd een kort openingswoord gesproken. De heer H. v. Wijk uit Amsterdam vertelde, welke grote kapitalen er nodig zijn. De kostbaarste instrumen ten moeten aangeschaft worden. Voor 1 gram radium moet reeds een kapitaal neergeteld worden. Aan het einde van zijn betoog wekte spr. de vele aanwezigen op, om zich als do nateur op te geven. Precies een jaar geleden is er in Ter Aar een comité in het leven ge roepen. Er is toen besloten om een grote levenwerfactie op touw te zet ten. Maar om deze goed te doen sla gen zal men tussen Langeraar en het overige gedeelte van Ter Aar nog meer moeten gaan samenwerken, wil men in Ter Aar niet achter komen bij de andere Nederlandse gemeen ten, aldus spr. Volgens spr. ziin er in Ter Aar nu plm. 150 donateurs, maar dit kan veel hoger opgevoerd worden. Ook de collectes voor de kankerbestrijding worden door de heer Van Wijk ten zeerste aanbevo len. Hierna werd de film „Er is een tijd van komen" vertoond. Hierin kreeg men iets te zien van het vele werk, dat er verricht wordt, om hen te helpen die met deze gevreesde ziek te te kampen hebben. „Nooit Gedacht". De heer T Scheer uit Bodegraven gaf een simul- taan-seance schaken aan 18 borden. Hij bracht 15 partijen tot winst en 3 partijen verloor hij. Deze werden gewonnen door N. van Eijk, J. v. Beijeren, B. H. en H. Aaftink. Dammen: In de onderlinge com petitie werden de volgende partijen gespeeld met als uitslag: H. Muhr A. Hartveld 1—1; J. BesemerN. Groen in 't Woud 0—2; R. Lubberts W. van Vliet 11; N. Groen in 't Woud—W. Esveldt 2—0. Overplaatsing. De heer J. Tim mer, assistent dienstgeleider bij de belastingen, is in verband met een reorganisatie die bij de belasting dienst plaats vindt, overgeplaatst naar de standplaats Koudekerk aan ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. den Rijn. 26274. Demping Langebrug. Op verschillende plaatsen in Leiden komen op het ogenblik de groene bouwketen als boden van voorjaars activiteit uit de grond. Langs de Steenschuur staat bijvoorbeeld reeds een optrek van waaruit de demping van de Langebrug geregeld zal wor den. Een en ander ziet er zo dege lijk en weldoortimmerd uit, dat de verwachting dat de gehele demping wel enkele maanden zal duren ge rechtvaardigd lijkt. Woningen aan Boshuizerkade. Op het terrein aan de Boshuizer kade wordt kort na Pasen een bouw keet geplaatst als teken dat met de bouw van een tweehonderdtal wonin gen voor de ver. De goede Woning een aanvang kan worden gemaakt. Er wordt dan bovendien begonnen met het doortrekken van de verbindings weg tussen het Haagwegkwartier en de Zoeterwoudse weg via de Trek- vlietbrug. Deze weg is echter voor lopig alleen voor de aanvoer van ma terialen bestemd. DWARSKIJKER Agenda Leiden De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 April 13 uur tot Za terdag 9 April 8 uur waargenomen door: de Apothoeek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 29523; de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de voor een groot deel mensonwaardige arbeiderswoningen in het centrum van de stad. Onder leiding van de architect Fontein werd een plan ont worpen om daarin verbetering te brengen. Men koos voor de uitvoe ring een terrein gelegen aan de Zijl singel, waar de beste kansen voor uitbreiding aanwezig waren. Op 9 Maart 1918 had de eerste steenleg ging plaats en nog het zelfde jaar konden de eerste woningen betrok ken worden. In de loop der jaren breidde deze nieuwe wijk zich gestadig uit. Omstreeks 1927 was het aantal woningen reeds gestegen tot 382. In het jaar 1934 werd echter door de toen gevoerde landspolitiek een ein de gemaakt aan de werkzaamheden van de woningbouwverenigingen. Zeven dagen voor de inval van de Duitsers herdacht een werkloze ver eniging het 25-jarig bestaan. Het grootste plan. Na de oorlog heeft de Eensgezind heid in samenwerking met de wo ningbouwver. Ons Doel en de ge meente een groot aantal woningen gebouwd in de Meerburgerpolder. Het plan VII in het Haagwegkwar tier, dat onlangs werd voltooid, be hoort tot het grootste wat ooit in Nederland ontworpen werd. Ook dit plan werd in samenwerking met Ons Doel en gemeente tot uitvoering ge bracht. Het aantal woningen dat de Eens gezindheid in exploitatie heeft ge kregen is hiermee gestegen tot 889. De weg naar comfort. Technische vervolmaking zijn niet bij de groei van de vereniging achter gebleven. Hadden de eerste wonin gen aanvankelijk geen waterspoeling, de nieuwe hebben reeds geysers. De sombere bouw van het begin van deze eeuw heeft plaats gemaakt voor het licht en comfort van deze tijd. De tijden van woningnood zijn hoogtijdagen voor de woningbouw verenigingen. Het beschikkingsrecht over de gereed gekomen huizen wordt echter in handen van B. en W. ge legd, zodat de verenigingen alleen het recht van voordracht bezitten. Laten we hopen, dat de woningnood bij het 50-jarig bestaan van de Eens gezindheid weer zover gelenigd is, dat de verenigingen over haar zelf gebouwde woningen kunnen beschik ken. Burgerlijke Stand Geboren: Gijsbertus z. van G. Bergman en J. du Mortier. Andreas Albertus z. van A. A. Nanjoks en M. P. Schopman. Helena Regina d. van J. C. v. d. Meij en L. T. v. d. Neut. Johanna Maria Sibylle d. van J. C. Borsje en J. C. W. Versteeg. Willibrordus Adrianus Johannes An tonius z. van J. A. F. v. d. Poel en E. Geene. Carolina Jacota Martina Maria d. van G. M. T. v. d. Klaauw en M. J. Hilgersom. Diederik Roeland z. van J. D. van Wingerden en T. Mar ree. Julius Gustaaf z. van T. A. Bier man en F. H. Ngu Chin Tjon. Maar ten z. van J. v. Rijn en E. v. Duijn. Lidwina Josepha Theresia d. van L. G. M. v. Grieken en P. C. M. Sie- mons. Gehuwd: A. M. Vogelaar en T. H. v. d. Geer. J. J. de Roode en A. Bij. C. C. v. Dinter en E. J. Hemerik. C. Wervelman en M. v. Oosten. G. J. Ie Febre en C. Bleijji. Overleden: M. J. de Vries vrouw 82 j. C. S. Kleinman man 62 j. C. Ouwerkerk d. 4 j. C. Crama huisvr. van: v. Atten 46 j. P. A. Blijleven man 69 j. J. van As wednr 77 j. C. de Vries huisvr. van: Kooreman 68 j. A. v. Engelen man 79 j. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „On the equilibrium be tween the solid and the gas phase of the systems hydrogennitrogen, hy drogen-carbon monoxide and hydro gen-nitrogen-carbon Monoxide", de heer Z. Dokoupil, geboren te Sviad- nov (Tsjechoslowakije) en thans wo nende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de dames J Ba- lek te Den Haag; G. A. E. Weis te Den Haag en de heren M. van Blan- kenstein te Londen; E. Goodkin (U. S.A.) en J. M. Werre te Santpoort. GOUDEN DOCTORAAT. Op Woensdag 13 April 1955 zal het vijftig jaar geléden zijn, dat Mr R. van Woelderen, geboren te Oost- Souburg, advocaat en procureur te Utrecht en wonende aldaar aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Controle op 't verkeer wordt voortgezet Ook in de komende maanden zal het departement voortgaan met haar actie tegen de „wegmisbruikers". Het ontstellend aantal verkeerson gelukken zal de massale verkeers controle nog doen verscherpen. Extra controle wordt gehouden op de toepassing van de verkeersregels. De landelijke inspectie zal zich ook uitbreiden tot de stuurinrichting van auto's, de koppelingen van auto's met aanhangwagens, tot de banden en remmen van allerlei voertuigen. Een groot aantal ongelukken is immers te wijten aan defecten van deze inrich tingen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2