S)e Coidóe&Mi/fca/rit Premier Eden verjong! zijn nieuwe regering Europa heeft economisch herstel bereikt MacMillan volgt Eden op als minister van Buitenlandse Zaken Gouden schat in het ijs? Een nieuwe wind waait over Perzië De Sjah is in macht gestegen De Goede Week in Jerusalem Kon. Juliana en prinses Margriet op Paasvacantie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 8 APRIL 1955 46ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 (Kruisbeeld van Loy Hering uit 1520 in de kerk te Schwarz, Tirol). Maar wij zien Hem aan voor een melaatse, door God geslagen en vernederd. Toch wordt Hij doorboord om onze zonden, om onze misdaden wordt Hij gebroken. Hem treft de straf die ons vrede brengt^ (Profetie van Isaias, hoofdst. 53, vers 45). Triomfantelijk rapport De taak, waarvoor West-Europa nu staat, is een beter economisch leven op te bouwen dan het voor-oorlogse. De Europese landen hebben thans hun economisch herstel bereikt en meer dan dat hun jongste presta- j ties hebben de weg gebaand voor ver- dere vooruitgang. Met deze triomfan telijke woorden begint het zesde jaar rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, dat tot titel draagt: Van her stel naar economische kracht. Geen enkel vroeger rapport kon zo'n gun stige situatie beschrijven als dit: de productie per hoofd lag in West- Europa begin 1955 hoger dan ooit te voren; de goud- en dollarreserves zijn op hun hoogste peil sinds de oor log; een algemeen dollartekort in de naaste toekomst is zeer onwaar schijnlijk. Enkele vergelijkende cijfers met de voor-oorlogs-situatie geven een dui delijk beeld van dit herstel. Tussen 1938 en 1954 nam het volume van de West-Europese uitvoer met zeventig ■percent toe, terwijl het volume van de invoer slechts met 12 percent steeg. De industriële productie steeg met meer dan 50, de landbouwproduc tie met meer dan 38 percent. De handel tussen de Europese lan- Brazilië krijgt economische klap Een ernstige kabinetscrisis in Bra zilië, die op de New Yorkse koffie- markt al een aanzienlijke daling heeft veroorzaakt, dreigt het land in een economische chaos te storten. De cruzeiro, de Braziliaanse munt eenheid, was gisteren reeds van 80 voor een dollar gezakt tot 86 voor een dollar. De crisis is ontstaan door het af treden van de minister van Financiën, de internationaal bekende econoom dr. Eugenio Gudin, en van verkeer Otavio en van de president van de Braziliaanse bank Mariana. Hun ontslag dat aan politiek ge kuip wordt toegeschreven, komt op een wel zeer ongelukkig tijdstip, daar de prijs van de koffie, Brazilië's be langrijkste bron van inkomsten, sinds November reeds aanzienlijk is gedaald. den was in 1953 anderhalf maal zo groot als in 1938 en steeg in 1954 op nieuw met tien procent. Het verbruik per hoofd bereikte in 1950 het voor oorlogse peil en was in 1953 nog slechts met zeven percent daar bo venuit gegaan. In 1954 lag het twaalf percent boven het peil van 1938, wat weinig was in vergelijking met Ame rika, waar het in diezelfde tijd met 45 percent was gestegen. Het rap port waarschuwt er voor, dat ver slechtering van de ruilvoet en veran deringen in het economisch klimaat de vooruitgang in 1955 moeilijker zul len maken dan in de twee voorgaan- de jaren, maar deze moeilijkheden zijn normaal en zijn niets vergele ken met wat Europa in de na-Korea periode'heeft moeten doormaken. De OEES wijst er tenslotte op, dat Europa zich door drie elkaar aanvul lende middelen een hogere levens standaard kan verwerven: bevorde ring van de productiviteit, vooral in de landbouw, de distributiesector en de bouwnijverheid, een hoog peil van werkgelegenheid en een grotere mobiliteit van de productiefactoren. Het rapport roept op tot een geza menlijke krachtsinspanning om tot een blijvende inwisselbaarheid-te ko men. Egypte en Soedan De ondearhandelingen tussen Egypte en Soedan over de verdeling van het Nijlwater zijn mislukt, heeft het Egyptische Ministerie voor de productie bekend gemaakt. De Egyptische kolonel Helmi, die sprak namens de Egyptische minis ter van voorlichting, Salah Salem, zei, dat Egypte op de conferentie een „eerlijke en rechtvaardige ver deling van het water" had voorge steld, doch dat de Soedanese dele gatie de technische aspecten van het vraagstuk niet wilde bespreken en de kwestie „om politieke redenen" op een zijspoor had geschoven. Soedan, dat jarenlang onder Brits- Egyptisch bestuur stond, maakt op het ogenblik een overgangsperiode van drie jaar van zelfbestuur door. Men verwacht, dat begin volgend jaar verkiezingen voor een Grond wetgevende vergadering zullen wor den gehouden. De parlementsfractie van de rege ringspartij van Soedan, de nationale unionistenpartij, die vroeger voor standster was van een Unie tussen Egypte en Soedan, heeft zich giste ren uitgesnroken voor 'n volledig on afhankelijke reoubliek Soedan met een eigen president, regering en een parlement. Geen wijziging in buitenlandse politiek verwacht sir Antnony Eden, de nieuwe Britse premier, heeft Donderdag de Briuse regering gewijzigd. ue bl-jarige Harold MacMillan is benoemd tot minister van buitenlandse zaken. MacMillan was minister van defensie en hij wordt als zodanig opge volgd door seiwyn Lloyd, die 50 jaar is. Lloyd was tot op heden minister vau bevoorrading. Eden benoemde de 51-jarige graaf van Home tot minister voor Gemene best-betrekkingen, in de plaats van de 70-jarige burggraaf Swinton, die niet m de nieuwe regering is opgenomen. Reginald Maudling, die 38 jaar is, volgt Seiwyn Lloyd op als minister van bevoorrading. Hij was economisch secre taris van financiën en als zodanig wordt hij opgevolgd door de 31-jarige Sir Edward Boyle. EDENS OPVOLGER. Door deze mutaties is de gemid delde leeftijd van het kabinet van 58 jaar en zes maanden gedaald tot 55 jaar en acht maanden. Eden's opvolger, Macmillan, wordt algemeen beschouwd als een handig politicus, die ondanks zijn vriende lijk uiterlijk een keiharde onderhan- Een Engelse beroepsskiër, David Furman, is bezig een expeditie van zes man te organiseren om in de Zwit serse Alpen een schat te gaan zoeken, die „diep onder een gletsjer ligt be graven". De tocht begint in Septem ber dit jaar. Volgens Furman gaat het hier om een schat in goudstaven ter waarde van ruim anderhalf millioen gulden, die op Hitler's bevel naar Italië werd overgebraoht om Musolini ter hand te werden gesteld. De Junker-81 ech ter, die de lading vervoerde, vloog te pletter tegen een bergtop. Het wrak met het goud viel daarna in een diepe kloof en kwam onder een gletsjer terecht. Destijds hebben de Duitsers volgens Furman de Zwitsers gevraagd het verongelukte vliegtuig op te sporen. „Twee jaar geleden zo heeft een gids mij verteld heeft men een vleugel van het Duitse toestel gevonden en een Nederlandse postzak. Vorig jaar gaf de gletsjer twee lichamen van leden van de bemanning en delen van de Junker terug", aldus Furman. Glets jers zijn altijd in beweging, glijden naar beneden en smelten geleidelijk af Furman acht het ogenblik geko men om een oogje in het zeil te hou den: het kan niet lang meer duren vóór de schat losdooit. Als er tenmin ste een goudschat ligt, waar hij ver moedt. Zijn hele expeditie bestaat uit Schotten. delaar is. Hij houdt zich reeds 31 jaar met de politiek bezig, doch eerst in de tweede wereldoorlog werd de aandacht op hem gevestigd, waarna hij snel van onder-minister van Be voorrading, via Koloniën naar het minister-presidentschap in Noord- Afrika sprong en vervolgens in het kabinet Churchill aan Defensie kwam. Macmillan is internationaal zeer bekend. Men verwacht niet ,dat Macmillan, die altijd een groot respect voor sir Winston heeft gehad, als minister van buitenlandse zaken aanzienlij ke wijzigingen in het Britse buiten landse beleid zal aanbrengen. De reikwijdte van de ^ijzigingen heeft overigens veel politici verrast. Men verwachte algemeen, dat Eden zeer binnenkort algemene verkiezin gen zou laten houden. Mogelijk 26 Mei. Gezien de belangrijkheid van de kabinetswijziging houdt men nu rekening met de mogelijkheid, dat Eden echter pas in October verkie zingen wil laten houden. Begrafenis slachtof fers bioscoopbrand Onder grote deelneming van de Luikse bevolking zijn gistermiddag de 39 slachtoffers van de bioscoop- brand in Ougrée ter aarde besteld. De kisten met de stoffelijke resten van de 22 kinderen en 17 volwassenen, die opgebaard stonden in de gemeen teschool in Sclessin waren 's morgens reeds bedolven onder een schat van bloemen. Duizenden brachten een laatste groet. Overal hingen de vlaggen half stok en hadden de winkels hun rol luiken neergelaten. In de gymnastiek zaal van de school was een rouwkapel ingericht, die getooid was met de Bel gische en Italiaanse kleuren. Politie agenten hadden de erewacht betrok ken. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, celebreerde de rouwdienst. Om 12 uur loeiden de sirenes van de vele fabrieken in Ougrée en Sclessin, toen de eerste doodkist uit het dodenhuis gedragen werd. Daarna volgden 38 andere doodkisten. De trieste stoet werd gevolgd door jongens die kran sen droegen van koning Boudev/ijn, zijn vader koning Leopold, koningin moeder Elizabeth en de Italiaanse president Einaudi. Langs de straten Sinds de dagen van premier Mossa- deq is er heel wat veranderd in Per zië. Onder Mossadeq stond de Sjah maar zeer zwakjes, thans is hij even wel de grote man in Perzië. Eén van de symptomen daarvan is de wegwerking van premier Zahedi, de man, die Mossadeq onschadelijk wist te maken. Generaal Zahedi zou om gezondheidsredenen zijn afgetre den. Inderdaad is Zahedi Donderdag avond naar Duitsland vertrokken om zich daar onder medische behandeling te stellen, maar een invloedrijk mi nister behoeft daarom zijn positie nog niet prijs te geven. Het beste voorbeeld daarvan is Hos sein Ala, Zahedi's opvolger als pre mier, die evenmin een goede gezond heid schijnt te hebben, en Zondag, nadat hij zijn kabinet aan de Sjah en de Majlis (parlement) heeft voor gesteld, naar Londen of Parijs zal gaan, eveneens voor medische be handeling. In politieke kringen te Teheran wordt de gezondheid van Zahedi dan ook niet als reden voor zijn ontslag gegeven, maar de wens van de Sjah, die thans op het toppunt van zijn po pulariteit schijnt te staan, om zich ac tiever met de regeringszaken te be moeien. Perzië beleeft op het ogenblik een gigantische economische en sociale revolutie en de Sjah wenst een groep van jonge mannen met idealen en goede visies rond zich te verzame len om hem behulpzaam te zijn bij het doorvoeren van hervormingen. Zijn voornaamste doelstellingen zijn de bestrijding van de corruptie en het ten uitvoer leggen van een land- verdeling. Het beleid ten aanzien van het olie- vraagstuk, de toekomstige defen sieve aansluiting bij het Westen en het bewaren van de vriendschappe lijke betrekkingen met Rusland, zou volgens diplomaten in Teheran geen verandering ondergaan. Ondanks de nog steeds gespannen toestand in Jerusalem, als gevolg van de vijandige houding tussen Is raël en de omliggende Arabische landen, zijn duizenden pelgrims uit de gehele wereld van Zondag af in de Heilige Stad verzameld en maken de indrukwekkende godsdienstige plechtigheden op de historische plaat sen mee. Behalve in Rome is de uni versaliteit der Kerk nergens zo dui delijk als juist in Jerusalem gedu rende de Goede Week, nu de Ka tholieken uit alle riten en uit alle landen bijeenkomen op die plaatsen, waar Christus leed, stierf en verrees. Gistermorgen woonden de pelgrims de plechtigheden van Witte Donder dag bij in de overvolle basiliek van het Heilig Graf, die in het Arabische deel van Jerusalem is gelegen en die in gebruik is bij de Katholieken der verschillende riten en bij de schis matieke orthodoxe groeperingen. Iedere dag van de Goede Week heeft zijn eigen, door de omge ving buitengewoon indrukwekkende plechtigheden. De ontroerendste ogenblikken zijn echter, wanneer de pelgrims tegen de middag van Goede Vrijdag de Kruisweg biddend afleggen langs de zelfde weg, welke Christus met zijn kruishout is gegaan. Een deel van deze route leidt door nauwe hobbelige straatjes. Sommige stukken zijn zo stijl, dat treden voor de pelgrims zijn aangebracht. De plechtigheid van Paas-Zater- dag blijft in tegenstelling met de rest van de wereld in de ochtenduren, d3ar de Katholieken in Jerusalem gebonden zijn aan de 200 jaar oude afspraken met de andere christen- groepen. Op het Hoogfeest van Pasen be sluit Mgr. Gori de indrukwekkende reeks ceremoniën met een pontificale H. Mis op Christus' Graf. Eisenhower tekent de Parijse verdragen President Eisenhower heeft Don derdag de Parijse overeenkomsten aangaande de herbewapening van een souverein West-Duitsland getekend. Voorts tekende Eisenhower een uitvoeringsovereenkomst, waarbij de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het recht hebben ook ver der strijdkrachten op Duits grond gebied te handhaven. De parlementaire ratificatie der Parijse verdragen moet thans nog geschieden door Denemarken en door de Nederlandse Eerste Kamer. I SmdS f769 V.\*ÏAV\JAi ftWAUTEITSKOFFIE EN THEELEIDEN-y (Advertentie) Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog wat regen of motregen en hier en daar mist. Morgen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. 9 April zon op 6.01, onder 19.28 u; maan op 22.29, onder 6.20 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 8C. STOCKHOLM onbewolkt 3 OSLO half bew. 4 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN regen 9 DUBLIN geheel bew. 11 LONDEN motregen 0 AMSTERDAM motregen 8 BRUSSEL regen 9 PARUS regen 10 BORDEAUX mist 7 n GRENOBLE licht bew. 6 NICE licht bew. 13 BERLIJN zwaar bew. 7 ZURICH mist 4 GENEVE licht bew. 2 LOCARNO licht bew. 5 WENEN geheel bew. 10 INNSBRUCK regen 7 ROME licht bew. 11 ti In de stromende re«en arriveerde H M. de Koningin in gezelschap van Prinses Margriet en freule Roëll Don derdagmiddag in Klosters. Deze telefoto toont v.l.n.r. H. M. de Koningin, de hoteleigenaar Hans Gulir, H.K.H. Prinses Margriet en freule Roëll. I Korreltje Offers doen alleen dan pijn, wan neer onze liefde niet groot genoeg is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1