Critisch voorlopig verslag Eet lékker met roomboter Emeitenplaag Prins en prinsessen in Oostenrijk deze zomer; Waarland weigert mee te doen aan ledenwerving 4400 Stakers bezorgden hoofdstad schadepost van ongeveer drie tori Wondertapijfjes uit Aden voerden Schiedams zigeuner naar rechter Bollenvelden in dit weekend DONDERDAG 7 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINAl Kamer verdeeld over de belastingvooorstellen Verlaging is te gering De Tweede Kamer is algemeen van mening, dat de regering de voorstel len, om de belastingen met 502 millioen te verlagen ten enenmale onvoldoende heeft gemotiveerd. Uit het thans verschenen voor lopig verslag blijkt, dat voor 'vele Kamerleden het bedrag van de voor genomen belastingverlaging een raad sel is, aangezien de regering oor spronkelijk van plan was een ver lichting van 550 millioen door te voeren. Zij verlangden dan ook ver dere belastingverlagingen. Een ander deel van de Kamerle den is ook nog steeds niet overtuigd van de wenselijkheid, om reeds per 1 Juli tot belastingverlaging over te gaan en zij vragen zich af' of de be schikbare middelen niet beter op een andere wijze zouden>kunnen worden besteed. Deze nog steeds bestaande scherpe tegenstellingen in de Tweede Kamer blijken duidelijk uit het feit, dat verscheidene 'leden van oordeel zijn, dat er eerder reden is voor een matige verhoging van het oor spronkelijk voorgestelde bedrag van 550 millioen, dan een beperking daarvan. Zwak argument. Het regeringsargument, dat een niet voorziene stijging van de uit gaven de oorzaak is van de beper king met 50 millioen, snijdt vol gens deze leden geen hout, omdat tegenover een verhoging van de oorspronkelijk geraamde uitgaven een verhoging staat van de oor spronkelijk geraamde inkomsten. Ook de opmerking, dat de belas tingen minder behoeven te worden verlaagd, omdat de huurverhoging slechts van beperkte omvang is, wordt van de handgewezen. Een be scheiden huurverhoging maakt in derdaad slechts bescheiden belas tingcompensatie nodig. Deze Kamerleden zouden het dan ook begrepen hebben, indien een andere verdeling van de belasting verlaging was voorgesteld. Zij be grepen echter niet. dat hu ook in het totaal der belastingverlaging- een verandering moest worden ge bracht. De verwachting wordt dan ook naar voren gebracht, dat de rege ring enige verdere verlagingen zal aanbrengen. In het bijzonder denkt men hierbij aan de vennootschaps belasting. Een verlenging van een deel der dèfensieverhoging van de ze belasting wordt met nadruk af gewezen. Geen matiging. Ook over de voorgestelde tarie ven van de inkomstenbelasting zijn verscheidene Kamerleden niet te vreden. Van een matiging van de buitensporige progessie is vrijwel niets terechtgekomen. Het grootste deel van de belastingvoordelen is gevallen in de groep van inkomens 'beneden 10.000. Daar de totale verlichting wordt gesteld op 11.7 pet. blijkt de. groep van hoge inkomens slechts een voordeel te genieten, dat tot 8 pet. afloopt. Dit is niet juist, temeer aan gezien de huurverhoging groten deels ten laste komt van de groe pen boven 10.000,inkomen. Anderzijds heeft de regering aper te onbillijkheden in de belastingwet geving laten voortbestaan. 1. Belastingplichtigen met een wisselend inkomen betalen veel hogere inkomstenbelas ting dan degenen, die een vast inkomen genieten. 2. De tijdens de bezetting inge voerde opcenten op de grond belasting leggen een onrede lijke druk op de grondeigena ren. Afschaffing zou ook de vergeten groepen ten goede komen. men. 3. De betaalde vermogensbelas ting mag niet als aftrekpost bij de inkomstenbelasting fun geren. 4. De verhoging van de vrijstel ling bij de liquidatiebelasting is onvoldoende. De Kamerleden die betwijfelden of met de belastingverlaging door de regering wel de juiste weg wordt bewandeld, stellen, dat niet vol doende is aangetoond, dat aan deze verlichting de voorkeur moet worden gegeven boven versohillende over heidsuitgaven. Zij vinden het beden kelijk, dat de minister in zijn toe lichting in het geheel niet is inge gaan op het conjuncturele aspect. Zij zijn verder van mening, dat het uitgangspunt van de belastingverla ging is, tegemoet te komen aan be paalde groepen van de bevolking, met name de beter gesitueerden. Het uitgangspunt had evenwel moeten zijn een verruiming van het wel vaartspeil van zo groot mogelijke groepen van de bevolking. Zij ver langen dan ook verder gaande ver lichtingen. Ook vragen zij zich af of een ver schuiving van de verlichting naar de indirecte belasting niet beter past in de regeringspolitiek. Tenslotte zijn deze leden van mening, dat bij de inkomstenbelasting de middengroe pen rekening houdende met de ko mende huurverhoging er het slechts afkomen. Extra treinen tijdens het Paasweekeinde Gedurende het Paas-weekeinde zul len de N.S. op de voornaamste lij nen extra-treinen laten rijden. De dienstregeling van enige dezer trei- j nen is in het spoorboekje opgeno- j men tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtx-einen kort voor en na treinen van de gewone I dienstregeling rijden. Het aantal van deze extra-treinen j dat op Zaterdag en Maandag 11 1 April 12e Paasdag) vrij groot is, zal i op Dinsdagmorgen 12 April beperkt zijn, omdat de N.S. op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terugvoeren waarvoor veel spoorweg- materieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaat dan ook de kans dat tussen 7 en 12 uur niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. BOTSING TREINAUTO GOED AFGELOPEN. Omstreeks half vijf gistermiddag is op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hoek van HollandRotter dam onder Poortershaven een onge luk gebeurd. De trein van 16.20 uur uit Hoek van Holland is in botsing gekomen met een personenauto. De twee inzittenden, een heer en een dame uit Rotterdam, werden uit de wagen geslingerd. In het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam werd vastgesteld, dat de verwondingen van beide inzittenden wonderlijk genoeg niet ernstig waren. Dit is te danken aan het feit, dat de bestuurder van de trein onmiddellijk begon te remmen toen hij de automobilist op overweg zag weifelen. De auto werd geheel vernield. m Koop 'n pakje extra voor Panen Haal eens heerlijk uit met de feestdagen en maak met roomboter elk gerecht tot een feestdis... de boterham, de warme maaltijd en de „extra hapjes". PAASRECEPT: GEVULDE EIEREN Neem van 4 hard gekookte eieren het eigeel cn meng dit met 50 gram roomboter. Naar smaak afmaken met wat zout, peper, gesnipperde ham en peterselie. Vul hiermee de acht halve eiwitkapjes. VEEL BELANGSTELLING VOOR SPOEDCURSUSSEN ONDERWIJZER De spoedcursussen ter opleiding voor de Akte onderwijzer, die zijn bestemd voor hen, die een H.B.S een Gymnasium of een M.M.S. heb ben doorlopen, zijn op 1 April be gonnen. De belangstelling heeft de verwachtingen verre overtroffen. Het aantal deelnemers bedraagt onge veer 2000. Aetherklanken VRIJDAG 8 APRIL 1955. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengeb. en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plech tigheden van Goede Vrijdag. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio Philhar- monisch Koperkwart. 12.05 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Strijk- octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Alt en piano. 14.00 Gram. 14.10 „Johan nes Passion", Bach (in de pauze: 15.0016.00 De Heilige Kruisweg). 17.30 Voor de kleuters. 17.45 Passie liederen. 18.15 Brabants ork. en sol. 19.00 Nws.. 19.10 Kamerork., koor 'en solist. 19.30 Avondgebed, en liturg, kal. 19.45 Byzantijns koor. 20.10 Fragrn. Passiespel „Van Gabbatha naar Golgotha". 21.10 Gram. 21.15 „Pleidooi voor het hart", caus. 21.30 „Parsifal", opera (2e bedr.). 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.09 VPRO, 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Tenor en gitaar. 11.00 Radiofeuilleton. 11 20 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 14.00 Ge- var. muz. 14.35 Voordr. met muz. 15.20 Kamerork., koor en sol. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Lichte muz. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 13.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Tok- kelork. VPRO: 19.30 Avondmaals dienst. 20.35 Goede Vrijdag-muz. 20.55 Nws. VARA: 21.00 „Leert Uw landgenoten kennen", klankb. 21.35 Buitenl. overz. 21.50 Lichte muz. 22.20 „De grote man van het Witte Huis", klankb. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. K V.P. IN OPMARS Alkmaar wint 'n bosje paling van Volendam Het Brabantse sucees met de le denwerving voor de K.V.P. heeft de ruim 750 overige plaatselijke afdelin gen der Katholieke Volkspartij to grote activiteit geprikkeld. Overal is thans de ledenwerving in volle gang, in iedere gemeente op eigen wijze. Meer dan 500.000 folders en 60.000 affiches ondersteunen de actie. In Amsterdam, waar reeds 557 le den zijn gewonnen, wordt de actie gevoerd met meer dan 2000 propagan disten. Onder deze 2000 bevinden zich Eerste en Tweede Kamerleden, Statenleden, wethouders en gemeen teraadsleden. Den Haag heeft de eer ste winst van 1000 leden reeds bin nen nog 3000 moeten er tenmin ste bij volgens de dag en nacht wer kende propaganaa-commissie. Rotterdam houdt 21 April een ge- neraal-appèl, En in één week moet de hele stad gedaan zijn. Op z'n Rot terdams zijn er heel wat wedden schappen afgesloten, welke afdeling de grootste winst zal behalen. Gewed is er ook tussen Alkmaar on Volendam. Volendam boekte 814 nieuwe leden en werd daardoor met haar 2214 leden de grootste afdeling in Noord-Holand boven het IJ. Alk maar nam dit niet. Een weddenschap werd gesloten om een bosje paling dat Alkmaar met zijn haast 1200 leden er boven uit zou komen. 2 April won Alkmaar er 1342 leden bij en staat nu voor Noord-Holland in ledental aan de kop. Maar in Volën- dam is nu iedere Katholieke stem gerechtigde lid. Waarland, ook in Noord-Holland, weigert aan de actie deel te nemen, Alle Katholieke kiezeressen en kie zers waren daar op 1 Januari al lid. Hoe graag ook actief het afde lingsbestuur kon aan deze actie niet deelnemen. In Overijssel is al een ledenwinst geboekt van 2750 leden. Almelo met zijn ruim 900 nieuwe leden spande de kroon. De eerste 30.000 leden zijn nu genoteerd. 37.000 is het stretff-ge- tal. Enschede zal de grote stoot in de winst moeten geven. Nijverdal gaf het goede voorbeeld. Het ledental steeg van 297 naar 663 de kosten waren ƒ27.25! Een goed voorbeeld gaf ook de goe- TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN VAN DE RAMP. Het zwaar getroffen Ouwerkerk zal deze maand door het bezoek van de Canadese ambassadeur bij de ope ning van de kleuterschool op 19 April en het officiële bezoek van het Zweedse koningspaar weer in het middelpunt van de internationale be langstelling komen. In overleg met de commissaris van de koningin in de yfrovincie Zeeland stelt de kunst schilder J. Meine Jensen uit Drie bergen thans in een lokaal .van de kleuterschool een expositie van schil derijen over de ramp en het dijkher stel. de stad Maastricht. Daar werd op én avond een ledenwinst geboekt van 156 pet. van 1517 naar 3859. In de provincie Groningen wordt op 29 April een bliksem-actie ge houden, evenals in de Kringen Dor drecht en Leiden. De sleutelstad kon niet wachten in drie weken wer den 140 nieuwe leden gewonnen en de actie gaat door tot de 2000 leden zijn bereikt. Nijmegen heeft 450 propagandisten gemobiliseerd voor 21 April. Arnhem haalde al een winst van 1400 leden binnen. Groessen zorgde voor een stijging met 172 pet. en ging van 213 naar 558. Zo gonst het in geheel Nederland van K.V.P.-activiteit. Er wordt hard gewerkt en met succes. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Karimata" (14 April); Nederlands Nieuw-Guinea: s.s. „Pyrrhus" (11 April); Neder landse Antillen: m.s. „Palma" (12 April); Suriname: m.s. „Mentor" (20 April); Unie van Z.-Afrika en Z. W. Afrika m.s. „Sterling Castle" (9 April; Canada: s.s. „Grote Beer" (9 April); m.s. „Prins Willem van Oranje" (14 April); Argentinië: s.s. „Andes" (18 April); Chili: via New York (14 April); Brazilië: m.s. „Al- dabi" (13 April); Australië: via En geland (9 April); Nieuw Zeeland: via Engeland (9 April); via Engeland 16 April). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Eens in de vijf jaar krijgt de Ne derlandse weide een emeitenplaag te doorstaan: dc larven van de lang pootmug hebben zich dan in groten getale op het grasveld geïnstalleerd en wanneer niet tijdig ingegrepen wordt, verdort het land voordat het vee kans heeft gezien het grauwe gras te eten. Proefnemingen hebben aangetoond, dat de grensprovincies met Duits land dit jaar weer strijd tegen de emelten zullen moeten voeren, want op sommige lappen grond zijn 300.000 tot 800.000 larven per vierkante kilo meter aangetroffen, hetgeen neer komt op 30 tot 80 per vierkante me ter. Men kan de aanwezigheid van lar ven vaststellen door op een stukje grond petroleum te gieten; de lar ven komen dan aan de oppervlakte. Wanneer niet tijdig ingegrepen wordt, vreten de larven het weiland practisch kaal, maar er zijn doeltref fende bestrijdingsmiddelen, waar voor de getroffen eigenaar zich kan wenden tot de Plantenziektekundi- ge dienst te Wageningen, de dis trictsambtenaar van deze dienst of plaatselijke assistenten van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. Het Tweede Kamerlid, de heer Peschar, heeft aan de staatssecretaris van financiën schriftelijke vragen ge steld over het uitstel van de bevorde ring van een aantal bij de belasting dienst werkzame hoofdcontroleurs tot hoofdcontroleur A. Vandaag begon de grote ski-trektocht UET LAATSTE DORP in het mach- tige dal van de Trissana in het zuidwestelijk deel van de Oostenrijk se Alpen is het schilderachtige Gal- tur. Het laatste hotel in Galtur, dat staat, waar de smalle autoweg op houdt, is hotel Fluchthorn en daar kwamen gisteravond om half twaalf prins Bernhard en de Prinsessen Bea trix en Irene aan in gezelschap van de gidsen Toni Marth en Pompadelli uit Sankt Anton, die de weg zullen wijzen op de skitocht naar Klosters. De prins en zijn beide dochters wa ren naar Innsbruck gevlogen, hadden daar de trein gepakt naar Landeck en daar stond Toni Marth met de ski uitrusting en een taxi te wachten. In Landeck werd eerst het avondeten ge bruikt en toen ging het per auto naar Galtur. DE ONTVANGST in het hotel was allerhartelijkst. De 11-jarige El- lie Türtscher. kleindochter van de waard, bood de prinsessen een bou- STAKING IN STATISTIEK Vervoer vooraan t Nederland is een land, dat leeft bij statistieken en nu de staking enkele dagen voorbij is, komt Amsterdam haastig met een cijfer-reeks, die een overzicht geeft, wat er zo allemaal aan de hand is geweest. Als eerste komt de verliesnota: De staking heeft de hoofdstad ongeveer 300.000.-— gekost, waarvan het „Vervoer" de grootste post voor zijn rekening neemt, n.l. /?50.000.we gens inkomstenderving gedurende 5 dagen. De gasfabrieken kunnen hun ver lies door minder verbruik nog niet nauwkeurig geven, maar men ver moedt, dat dit ook een getal wordt, dat met 6 cijfers geschreven wordt. De staking heeft in het geheel 4400 Argeloze huisvrouwen Gister verscheen voor de Rotter damse politierechter een 28-jarige Schiedamse zigeuner, die enige tijd geleden enkele kleden „regelrecht uit Aden" aan een Rotterdams meis je te koop had aangeboden. De zigeuner was toen een zeeman en had de kostbare kleden uit Aden meegebracht. Met een lucifer poogde hij de deugdelijkheid van zijn waar te bewijzen en het meisje, dat hem aan de deur te woord stond, raakte zo onder de indruk van zijn proeven en betoog, dat zij haar moeder op belde en vertelde, dat zij het koopje van haar leven kon doen. Ook de moeder Kwam or.der de in druk, maar nadat zij haar dochter toestemming gege\ cn had om dé kle den voor 130.te kopen, voelde zij zich minder gerust en nog voor dat de „zeeman" vertrokken was, ar riveerde Ma, die vrij spoedig ont dekte, dat de kleden, waar indruk wekkende kaartjes „Afghanistan" en „Mokkatan", versierd met halve ma nen en zo, aanhingen niet uit die beroemde streken kwamen. „Wees verstandig" De politie ontfermde zich even la ter over de „zeeman" en de rechter vond, dat deze oplichterij' langs de deur de laatste tijd een ernstige om vang aannam. Hij wilde echter rekening houden met het feit, dat huisvrouwen ver standiger moeten zijn en voor der gelijke aankopen naar een solide zaak moesten gaan. Daarom_ veroordeelde hij de zigeu ner tot 25 gulden boete, hetgeen de helft minder was, dan de officier ge ëist had. man in haar greep gehouden. Ook hier is het tram- en buspersoneel het drukst vertegenwoordigd met 2000 man. Van de stadsreiniging hebben 700 man gestaakt, van publieke werken 800, van de gemeentelijke handels- en haveninrichtingen 350, van de was-, bad- en zweminrichtingen 100, op de IJ-veren 150 en op de gasfa brieken 300. Misdrijf of ongeluk Dronkeman ernstig gewond Een 50-jarige inwoner van Den Bosch, die Maandagavond onder in vloed van sterke drank in zijn onbe woonbaar verklaarde huis terugkwam is daar Dinsdagmorgen door buren in stervensgevaar aangetroffen; een bloedende wond had een groot bloed verlies veroorzaakt. De man werd naar een ziekenhuis overgebracht en hoewel hij thans buiten stervensgevaar is, was de po litie nog niet in staat hem een ver hoor af te nemen. Zodoende bestaat er nog geen ze kerheid of de man een ongeluk is overkomen, of dat er sprake is van misdrijf. OUDE GOUDEN VOORWERPEN GEVONDEN. Tijdens graafwerken bij de in aan bouw zijnde ambachtsschool te Bei- len, hebben de arbeiders Barkhof en Beuving zes gouden armbanden en vier gouden munten gevonden. De munten dateren uit de tweede eeuw. De armbanden hebben een slang- vorm. De goudwaarde wordt geschat op 450.per stuk. De voorwerpen zijn voorlopig aan de burgemeester ter hand gesteld, die contact heeft opgenomen met een oudheidkundige. Zij hebben waarschijnlijk grote his torische waarde. quet witte anjers aan. Op de kamers van de prinsessen stonden evenveens witte anjers. Het hotel was vol met diep bruingebrande gasten, wien de zon vandaag nog een extra tintje had gegeven, en in de grote eetzaal speel de, evenals elke avond, de muziek. Boven de ingang van het hotel had men snel nog een geïmproviseerde Nederlandse vlag opgehangen, op aanwijzing van enige Nederlanders, die de Oostenrijkers er voor behoe den de blauw wit rode Franse vlag uit te hangen. De tocht zal morgen ochtend omstreeks negen uur begin nen en een met rendieren bespannen slee zal de bagage naar boven bren gen tot de plaats waar de ski's zullen worden aangebonden. Toni Marth heeft nog een extra mannetje gechar terd voor de rugzakken en dan gaat het over de eindeloze sneeuwvlakken naar de Silvretta-gletscher, trekkend van skihut tot skihut. Op 14 April hoopt men dan over de Silvretta Klosters binnen te glijden, waar ko ningin Juliana en prinses Margriet Donderdag omstreeks tien uur aan komen. Indien het zachte weer van de laat ste paar dagen aanhoudt, beginnen hoogstwaarschijnlijk de narcissen de aanstaande Paasdagen te bloeien. Het feestelijk goud-geel zal dan in de bollenstreek rond Sassenheim, Lisse en Hiliegom de dominerende kleur zijn. Ook in de omstreken van War mond, waar vele narcissen staan, hoopt men dat de velden dan met een lichtgeel waas overdekt zullen zijn. De laatste paarse en witte crocus- sen zullen dit kleurige schouwspel verlevendigen. In de grote tulpenkas van Keuken hof staat een groot gedeelte van de 25.000 tulpen reeds in volle bloei. Steeds nieuwe veldjes van allerlei kleuren geven het park een sprook jesachtig aanzien. DE MÓÓISTE TOCHTEN DOOR DE BOLLENVEL DEN Bloemencorso wordt een week uitgesteld Het centraal comité Bloemencorso dat gistermiddag wederom in verga dering bijeenkwam, heeft besloten het corso een week uit te stellen, aan gezien voor gebrek aan hyacinthen wordt gevreesd. Het corso is nu op 30 April vastgesteld.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9