Afdeling Lisse-dorp boekte een winst van ruim honderd procent HAN6CR/G De aanwas zal nog groter worden! AKKERTJES ff Leidse koopman verwondde renner en liet hem toen zonder hulp achter DONDERDAG 7 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ^Bliksemactie K.V.P/) De tweede Bliksem-actie van de K.V.P. in de Kieskring Leiden is achter de rug. Gisteravond zwermden de propagandisten uit in het rayon van de afdeling Lisse-dorp en na het geweldige succes van Noordwijkerhout was men zeer benieuwd, of het winstpercentage, dat daar gehaald werd, te be naderen zou zijn. Natuurlijk werden er schattingen gemaakt en over het algemeen bleef men aan de voorzichtige kant. De afdeling telde iets minder dan 500 leden op ruim duizend katholieke gezinnen. Sommige profeten hielden het op een winst van 150, maar de grootste optimisten waagden het tot 300 te gaantenminste als alles meeliep. Maar alles liep niet mee. De bollen eisten gisteren de bewoners van de Bollenstreek voor een flink deel op en zodoende kwam het vaak voor „dat vader nog niet thuis was". Meen overigens niet, dat deze inleiding een excuus wordt voor teleur gestelde profeten. Integendeel! Wij willen er alleen het grote succes mee onderstrepen, dat ook Lisse wist te boeken. Want ondanks het feit, dat het niet allemaal meezat, werd er een winstpercentage geboekt van meer dan 100 Het ledental van even beneden de 500 werd voorlopig aange vuld met 505 nieuwe leden. jes van twee waren in de vroege avonduren uitgetrokken, om 600 adressen af te gaan. De ene wijk bleek bewerkelijker dan de andere en uit" organisatorisch oogpunt was dat nipt te betreuren, want anders had men de ledenstroom niet zo vlot kunnen administreren. De tellers maakten geen tussen standen bekend en daarom moest men zich een beeld vormen van de mogelijkheden door de propagandis ten aan het woord te laten. Het was echter geen kwestie van een gemak kelijk rekensommetje. De een bracht tien nieuwe leden binnen, de ander 45. Men had de actie met kunst- en De secretaris kon het niet alleen af. Mèt honderden stroomden de nieu we leden binnen. Achter de tafel van links jaaar rechts de heren Lefeber, Paardekooper en Bulten. (Foto. v. d. Horst). Verwachtingen overtroffen In de Witte Zwaan is gisteravond druk geschreven. Om ongeveer negen uur stroomden de propagandisten binnen en de secretaris, de heer Bul ten, kon de ledenwinst in z'n een tje moeilijk verwerken. Hij werd ge assisteerd door de heren Lefeber en Paardekooper en dit trio kon het net bijhouden. Korte voorbereiding Precies 54 propagandisten in groep- Televisieilhisie te Bussum in rook vervloden vliegwerk in elkaar moeten zetten. Op 29 April wordt de bliksemactie landelijk gehouden, maar die datum is voor de Bollenstreek minder ge schikt. Men zit dan midden in de corso- en mozaikfeesten. De tijd van voorbereiding was daardoor tot een j minimum beperkt en de samenstel- jling van de adreslijst toonde uiter- aard feilen. Ook het weer werkte niet J mee, want zeer veel mensen bleken Inog aan het werk te zijn, I Winst groeit nog I Als men dat alles overweegt, wordt het succes nog groter. Want indien men ruim de tija had gehad om de organisatie van deze actie in elkaar te zetten, dan had men geen groter resultaat kunnen verwachten. Om precies half elf was men uit geteld. Voorzitter Floor leidde het succes van Lisse in met een korte toespraak, waarin hij wees op de vele moeilijk heden, welke in zeer korte tijd overwonnen moesten worden. Hij dankte de propagandisten voor hun werk en kondigde onder dave rend applaus aan, dat ook de afde ling Lisse-Dorp, evenals Noordwij kerhout, kam had gezien het be staande ledental meer dan te ver dubbelen. Met deze prachtige winst is men echter nog lang niet uitgeteld. De propagandisten namen het voorstel van hun voorzitter aan, om de adres lijsten bij zich te houden en in de komende dagen mensen te bezoeken, die deze avond niet thuis waren. Er zullen dus nog meer namen in het KVP-register komen en men be hoeft er niet aan te twijfelen, dat ook de tweede gemeente, die in deze kieskring een bliksem-actie hield, op 29 April a.s. een ledenwinst van 110 tot 115 procent aan de landelijke se cretaris kan aanbieden. Het nuchtere Holland en het en thousiaste Brabant doen niet voor elkaar onder. Dat is duidelijk! Gistermorgen brak brand uit in het gebouw „Irene" van de Nederlandse Televisiestichting te Bussum. De brand heeft het gebouw voor de toekomst waarschijnlijk wel geheel onbruikbaar gemaakt; een gedeelte van de appara tuur kon echter worden gered. Onze foto toont de voorzijde van het gebjouw een voormalige kerk terwijl de vlammen uit het dak slaan. Twee ton meer van en voor het Kind De verkoop van kinderpostzegels en prentbriefkaarten met toeslag de bekende actie van het kind voor het kind heeft in 1954 voor de in zo velerlei vorm geestelijk en licha melijk misdeelde jeugd, netto een be drag van 1.200.000 opgebracht, dat is bijna 200.000 meer dan in 1953, toen juist de één millioen werd be reikt. De opbrengst der postzegels steeg met 126.540.17 tot ƒ791.502.88 (v.j. was dit ƒ664.962.71). Ook de op brengst der kaarten vertoonde enige stijging. Dit verheugende succes is voor driekwart te danken aan de school jeugd. Van de 9640 scholen, die ons land telt, deden er in 1954 niet min der dan 4987 51.7 pet. aan de actie mee. In 1953 waren dit 4255 scholen 44,1 pet. De provincie Groningen spande dit jaar de kroon: 62.4 pet. van alle scho len deed mee; in Utrecht was dit per centage 59.2; Noord-Holland (vorig jaar nummer 1) is nummer drie met 59 pet. In Amsterdam verkochten 204 scho len voor 184.990; in Den Haag 146 scholen voor 106.621; Rotterdam 177 scholen voor 121.150; in Utrecht 89 scholen voor 49.231. Bijna 14000 leerkrachten hebben circa 400.000 leerlingen dit waarlijk prachtigresultaat doen bereiken. Bij Vriezenveen maakte Pipercub 'n noodlanding Verdwaald in de mist Een Deens vliegtuigje van het type pipercup heeft gisteravond om half tien te Vriezenveen eén geslaagde noodlanding gemaakt. Het toestel was onderweg van Hamburg naar Eelde doch is waarschijnlijk door de mist en het snelle invallen van de duisternis de weg kwijtgeraakt. Het vliegveld was om 17.09 uur gestart te Hamburg en zou de plaats van be stemming om 19.30 uur bereiken. Toen het vliegtuig een uur na dat tijdstip daar nog niet galand was, werd men ongerust en via de radio werd het toestel opgeroepen, daar men wist, dat de piper-qub radio aan boord had. Resultaat bleef echter uit Informaties werden ingewonnen in Duitsland, doei ook daar kon men geen bijzonderheden geven. Het was bekend dat het vliegtuig voor vijf uur benzine aan boord had. Het ge volg was dus, dat de vlieger omr streeks 22 uur zijn benzine zou heb ben verbruikt. Voor die tijd heeft hij echter in een weiland welen te lan den zonder schade op te lopen. Vol gens de vlieger zal hij morgen weer starten. 8 Kruisjes kloppen bij Ina Boudier-Bakker m landerig, loom Verjaagdat lusteloze gevoel.NeenvnAKKERTJF om weer monter en fris te worden misschien een griep te voorkomen. Y\ he/pen direct ■j-'gr (Advertentie) KLEUTER IN PUT GEVALLEN Vanmiddag is een 2-jarig meisje, wonende aan het Marktplein te Wij he in een put gevallen en verdronken. Het kindje had het rooster van de put weten te verwijderen en is daar na gestruikeld en voorover in de put gevallen, waarin 25 cm water stond. De moeder, die het ongeval spoedig ontdekte, wist het kindje met enige moeite uit de put te halen, maar toen de dokter kwam bleken de levens geesten reeds geweken. KIND DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur is een 8-jarig jongetje, dat op de Hem- weg ter hoogte van het Houtveem plotseling de rijweg overstak, door een personenauto gegrepen. Het kind werd 20 m. weggeslingerd en was on middellijk dood. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioe nen „buitengewoon pensioen 1940 1945". De verhoging der lonen van werk nemers met zes pet., aldus de memo rie van toelichting, acht de regering ook wenselijk voor de gepension- neerden. De kosten van het voorstel worden geraamd op ruim 550.000 per jaar. bekend Nederlands schrijfster die binnenkort 80 jaar wordt. De aanrijding bij Amsterdam 8 Maanden geëist Op 11 November van het vorig jaar troffen omstreeks 8 uur 's avonds voorbijgangers op de grasberm van de Oostzanerdijk in Amsterdam- Noord vlak bij de grens van de ge meente Zaandam een zwaargewonde, bewusteloze wielrenner aan, die ken nelijk was aangereden door een auto. Van zijn racefiets trof de politie la ter het frame in de sloot langs de stikdonkere weg aan. Een voorwiel en andere brokstukken lagen nog op de berm. Gistermiddag heeft zich voor de rechtbank de 35-jarige Leidse chauf feur moeten verantwoorden, die na deze aanrijding zondeh stil te hou den door was gereden en zich om zijn slachtoffer niet bekommerd had. Hier kon het vuur niet meer bijkomen In televisiestudio „Irene" te Bussum brak gistermorgen, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting, een hevige brand uit, die het gebouw nagenoeg geheel onbruikbaar heeft gemaakt. Onze foto toont de apparatuur, welke in allerijl in veiligheid kon worden gebracht. Hij keerde in zijn achtpersoons Mer- cedes-auto op de bewuste avond na een bezoek aan een café in Zaandam via Amsterdam-Noord terug naar Leiden en enkele dagen na het nood lottig ongeval was hij dank zij goed speurwerk van de recherche door de mand gevallen. Slachtoffer overleed. Het slacthoffer was de 26-jarige dokwerker J. P. Both uit Tuindorp Oostzaan. Hij overleed 4 dagen na het ongeval aan de schedelbreuk die hij bij de botsing had opgelopen. Gistermiddag werd een tiental ge tuigen gehoord. Het bleek, dat de verdachte met vier andere Leidse kooplieden plus twee jongens van cir ca 14 jaar ;n Harlingen was geweest en 's middags om 2 uur in Zaandam aankwam. Het hele gezelschap ging naar een café aldaar Verdachte zelf liet daar zijn kameraden geruime tijd alleen om enige boodschappen in Zaandam te doen. Het was reeds 7 uur 's avonds voor zij de terugreis voortzetter. De caféhoudster, die. als getuige werd gehoord, bevestigde, dat zij des tijds de opmerking geplaatst had: „Die mensen moesten met de trein gaan rijden". Ier zitting voegde ze toe, dat de ^x)lwassen mannen niet erg dronken, maar toch wel vrolijk waren; ze hadden bier gedronken, meende ze. Vief van de passagiers uit de auto werden eveneens gehoord. Twee van hen hadden de wielrenner in een bocht, die voor de auto naar rechts was, zien aankomen Hij reed in de tegenovergestelde richting. De auto had ode niet verlichte dijk volgens hen midden op de weg, misschien zelfs iets aan de linkerkant gere den. De wielrenner was tegen het linker voorspatbord opgebotst en langs de zijkant van de wagen ge vlogen ,.Niet zo erg!" „Ik zag een stuur en een spatbord de lucht in vliegen", deelde een der thans 15-jarige jongens mede. „Er was enige consternatie in de auto", verteide een ander, „en er werd geroepen, dat we stoppen moes ten. Maar verdachte zei: Het zal zo erg niet zijn en reed door,,. De inzittenden hielden allen val, dat de chauffeur niet dronken was; hij zelf zeide 3 a 4 biertjes gedurende de gehele middag te hebben gedronken. Toch was een van de jongetjes zo zenuwachtig geworden, dat de ver dachte dichtbij de ponten stopte en hem liet uitstappen. Zijn vader, een van de kooplui, stapte eveneens uit; het tweetal ging met de trein terug naar Leiden. De officier van justitie achtte bei de ten laste gelegde punten bewezen: Het hoogst roekeloos rijden onder in vloed van sterke drank en het door rijden na het ongeval zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Hij eiste 8 maanden gevangenisstraf te gen de verdachte en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 5 jaar. De raadsman bepleitte clementie; met name verzocht hij de rechtbank zijn cliënt niet voor zo lange tijd zijn rijbewijs te ontnemen, omdat hij dit als koopman niet kan missen. De uitspraak is vastgesteld op 20 April a.s.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5