Een atoomontploffing op hoog niveau Hij wilde naar de Pharao's Nieuwe afdeling Postmuseum Auto tegen boom Russische geleide projectielen Een fllinke buit Twee belangrijke verbeteringen aan watervoorziening waken over de Leidse volksgezondheid Extra reservoir in Cronensteyn- polder, oase voor zomerse dagen Provinciale Staten spraken over nieuwe Provinciewet FOTOTIJDÏ B.B. Niet Floris V maar graaf Willem II gaf Leiden zijn stadsrechten NOLET's v.a. f 49.75 tot f 155.- DONDERDAG 7 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Op 10 K.M. hoogte Een nieuwe atoora-luchtaf weer wa pen is gisteren op een hoogte van 9,5 kilometer boven de proefterreinen van Nevada tot ontploffing gebracht. Onder de deskundigen die getuige mochten zijn van de explosie bevond zich Sir William Penny, de belang rijkste Britse atoomgeleerde. De an dere genodigden waren Engelsen en Canadezen. De vuurbal hield minder dan vijf seconden aan. De lichtflits, die op 120 kilometer afstand irs Las Vegas werd waargenomen, was feller dan het zon licht. In Los Angeles op 400 kilometer afstand werd hij niet waargenomen. Waarnemers op de top van een berg op 90 kilometer afstand zagen hoe zich een atoomwolk vormde in de vorm van een oliebol. Nog nooit tevoren was er een proef- Brussel bekrachtigt de Parijse accoorden De Belgische Senaat heeft gisteren de Parijse verdragen over de herbe wapening van West-Duitsland goed gekeurd. Het Belgische parlement heeft nu de bekrachtigingsprocedure voltooid. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers keurde de verdragen in Januari reeds goed. Het wetsontwerp moet nu nog door koning Boudewijn worden getekend om wet te kunnen worden. De uitslag van de stemming in de Senaat was 142 voor, 2 tegen en een onthouding. De tegenstemmers wa ren de communisten. De onthouding kwam van de katholiek-onafhanke lijke Baron De Dorlodt. Tijdens het debat deelde minister Spaak mee, dat hij van plan is zo spoedig mogelijk met de Westduitse regering onderhandelingen te begin nen over de kwestie van de grens gebieden van België en Duitsland. Het Luxemburgse parlement, dat uit één kamer bestaat, heeft de Pa rijse overeenkomsten gisteren met 48 tegen drie stemmen goedgekeurd. Er waren geen onthoudingen. Een 14-jarige Engelse jongen, Ho ward Jones geheten, is gisteren in Cairo gearriveerd. Op zichzelf niets bijzonders, want er zullen wel meer Engelse jongens in de Egyptische hoofdstad geweest zijn. Maar deze Howard Jones is er op uitnodiging van de Egyptische premier Nasser in hoogst eigen persoon. Howard is nl. zo jong als hij is reeds een vurig liefhebber van de archeologie en hij besteedt al zijn zakgeld aan boeken over Egypte. In Februari was hij uit het huis van zijn ouders in Londen weggelopen om in Egypte naar graven van de Pharao's te kijken. In Frankrijk werd hij door de politie gepakt en naar huis terug gezonden. Toen Nasser dat hoorde heeft hij Howard uitgenodigd. Het postmuseum te 's-Gravenhage heeft een nieuwe afdeling in voorbe reiding welke na beëindiging van de lopende expostie „oude brieven en postmerken" zal worden geopend. De ze nieuwe uitstalling is gewijd aan de werkzaamheden op de grote post kantoren. In een historisch overzicht wordt getooid hoe de steeds wassen de brievenstroom grote problemen heeft geschapen bij de dagelijkse sor- teerarbeid. Maquettes met honderden figuurtjes laten zien, hoe dez arbeid tegenwoordig is georganiseerd. Het hoogtepunt wordt gevormd door een echte trasorma-brievensorteermachi- ne, welke de post automatisch over 160 vakken verdeelt. De machine wordt zodanig opengewerkt, dat be langstellenden in de werktuigbouw een duidelijk inzicht in de werking ervan kunnen verkrijgen. Op gezet te tijden zullen demonstraties worden gegeven. Zwaar gewonde bij Wezep Omstreeks één uur vannacht Ls een personenauto, bestuurd door ir. Prak- ke uit Emmen op de rijksweg Amers foortZwolle tussen Wezep en 01- debroek ter hoogte van het landgoed „IJsselvliedt" uit de bocht van de weg gevlogen, tegen enkele bomen gereden en dwars over de weg tot stilstand gekomen. De bestuurder werd hierbij ernstig gewond en is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. In de auto, die in de rich ting Zwolle reed, zaten geen mede passagiers. De burgemeester van Ommen, die kort daarna de plaats van het onge luk passeerde, was een der eersten, die de politie van het ongeval in ken nis stelde en verdere hulp bood. Hoe wel spoedig een dokter, een zieken auto en een kraanwagen ter plaatse waren, ondervond het verkeer toch enige vertraging. neming op dergelijke hoogte gedaan. Voor deze gelegenheid werd het wapen, dat in staat moet zijn een ge hele formatie vliegtuigen weg te va gen, gelanceerd vanuit een vliegtuig, speciaal bestemd voor vluchten op grote hoogte. De explosie van giste ren behoort tot de kleinere in de serie atoomexplosies, die op het ogen blik op de proefterreinen van Ne vada plaats heeft. Het was de 42ste in de serie. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft verklaard, dat de Russen werken aan een geleid projectiel, dat met een snelheid van 16.000 km. per uur van het éne continent naar het andere kan worden gelanceerd. Voor de senaatscommissie voor de toewijzingen, die de begroting voor de luchtmacht behandelt, zeide de ge neraal dat deze wapens „een moeilij ker defensieprobleem opwerpen dan zich ooit in de geschiedenis heeft voorgedaan", vooral ook, omdat de projectielen zouden kunnen worden gelanceerd van moeilijk te ontdekken en te vernietigen plaatsen. De doeltreffendste tegenzet was, volgens Twining, een „eigen lange-af- stands projectiel, aan de constructie waarvan de hoogste vcorrang wordt verleend". Het Kremlin, zo vervolgde hij, ver leent de hoogste voorrang aan de ontwikkeling van atoomwapens en de opbouw van de luchtmacht. „Ik ben er zeker van, dat wij allen we ten, dat de Sowjets op atoomgebied bepaalde belangrijke phase veel eer der hebben bereikt dan wij hadden voorspeld. Wij moeten aannemen, dat hun voorraad atoombommen toe neemt". Volgens Twining heeft de nieuwe Russische zware straalbommenwer- pers type 37 genoeg actie-radius om Amerika aan te vallen. De uitbreiding van het aantal luchtbases in communistisch China betekende, dat de Sowjets hun sterk te in de lucht in het Verre Oosten op korte termijn kunnen verdubbe len of verdriedubbelen. Belangstelling voor de Zuidpool De Amerikaanse marine zal volgend jaar ongeveer 1200 kilometer van de Zuidpool een luchtbasis met een lan dingsbaan aanleggen. Dit is Woensdag bekendgemaakt door het ministerie van defensie, bij het onthullen van bijzonderheden over de Zuidpool-expeditie, die vorige maand is aangekondigd. Op 1 November dit jaar zullen vijf schepen, met een bemanning van 1.393 koppen, onder commando van vice-admiraal Richard Byrd, naar de Zuidpool vertrekken. Men verwacht, dat in October 1956 de eerste vliegtuigen met voorraden voor de achtergeblevenen op de nieu we vliegbasis zullen landen. Na hei gereedkomen van de vliegbasis zal een weg over land naar een andere basis aan de Zuidpool worden aan gelegd. Zo dicht mogelijk bij de Zuidpool zelf zal een derde observatiepost worden ingericht. Alle bases zullen in de toekomst vanuit de lucht wor den bevoorraad. Vier gewapende bandieten hebben gisteren een overval gedaan op een New Yorkse bank en zijn er met een buit van 350.000 dollar (ruim ƒ1.3 (Advertentie) Leid se Duinwatermaatschappij ziet vooruit Voor de West-Europeaan is het bezit van een comfortabel huis met stromend water reeds zo iets vanzelfsprekends geworden, dat hij zich op deze Wereldgezondlieidsdag maar nauwelijks zal kunnen voorstellen, dat er nog gehele volksstammen zijn voor wie een lekkend dak het enige stro mende water in huis is. Dit stromende water bedreigt de gezondheid. Men schat dat bijvoorbeeld in Mexico 22% van alle sterfgevallen zijn oorzaak vond in door water ver breide ziekten. Zo iets lijkt in Europa onmogelijk, maar toch deden zich nog onlangs in Marseille door een klein defect aan de waterleiding enkele gevallen van typhus voor, waarvan meer dan de helft met dodelijke afloop. Hierdoor wordt wel duidelijk van welk een groot belang de watervoorzie ning is en hoe groot de schade aan de volksgezondheid zou zijn, wanneer slechts een dag de kranen droog stonden. Onder hoge druk gaat het dan Lei- denwaarts, waar men de kraan slechts open hoeft te draaien om het kristalheldere vocht in keel of fluit ketel te laten lopen. Filtreerinrichtingen gemoderniseerd De watervoorziening verzorgen is vooruitkijken. Leiden mag zich ge lukkig prijzen in een lichaam als de Leidse Duinwatermaatschappij een oase te hebben, die zolang dr ir P. C. Lindenbergh er de scepter over zwaait, nimmer droog zal komen te liggen. Er is echter heel wat voor nodig om het bevloeiïngsgebied in de Kat- wijkse duinen op peil te houden. In de winter als de behoefte aan water minder groot is, worden grote hoe veelheden polderwater in het duin gebied gespoten, om zomers de voor ziening niet te laten stagneren. Het water heeft namelijk enkele maan den nodig om van de plaats waar het ingespoten wordt door het zand naar de randen van het bevloeiïngs te zakken. Inmiddels gezuiverd, wordt het hier dan opgevangen en via een ingewikkeld zuiveringssysteem naar de pompinstallatie gevoerd. VOOR UW NYLONS geheel geminderd en lste keus. vanaf 2.98 millioen) vandoor gegaan. Men meent dat in New York nog nooit een bank overval is gepleegd waarbij zoveel geld in contanten is gestolen. Vier mannen, van wie een gewa pend was met een automatisch ge weer, joegen de elf aanwezige em ployés van het bijkantoor van de Chase Manhattan Bank tot achter in het gebouw en maakten snel dat zij wegkwamen. Bijna tegelijkertijd met de bank overval drongen in Manhattan in New York drie gemaskerde en gewapende mannen een juwelierszaak binnen. Zij gingen er met een hoeveelheid ju welen ter waarde van 75.000 tot 100.000 dollar van door. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn gistermorgen opnieuw bijeengekomen. De eergister begon nen besprekingen over de voorstellen van de Commissie van Advies inza ke de herziening van de provinciale wet (commissie Prinsen) werden voortgezet. De heer A. R. de Kwaadsteniet (A.R.) meende evenals de heer Hoogkarspel, dat het niet zo effec tief is een verslag van deze vergade ring aan de minister van binnen landse zaken te zenden. Een samen vatting achtte spreker eveneens be ter, in tegenstelling tot het voorstel in het ontwerp-Prinsen meende de heer De Kwaadsteniet, dat de moge lijkheid van het verlenen van tus sentijds ontslag aan een lid van Ge deputeerde Staten wegens het niet meer bezitten van het vertrouwen der Staten niet komt te vervallen. Spreker verheugde zich erover, dat de meeste statenleden zich scharen achter de decentralisatie-gedachte. Over het algemeen kan de A.R.-frac- tie zich verenigen met het ontwerp- Prinsen, ook al heeft zij enkele, klei ne bezwaren, zo besloot spreker. Het laatste statenlid, dat gister middag sprak over het ontwerp pro vinciewet was dr. mr. J. A. M. van Staaij (KVP), die in het bijzonder sprak over de voorstellen betreffen de de- financiële regelingen. De heer Van Staaij meende, dat het artikel in het ontwerp, dat bepaalt dat de leden van do Provinciale Staten, die hun stem hebben uitgebracht voor het doen van een uitgave buiten een goedgekeurde begroting, voor die uitgaaf persoonlijk aansprakelijk zijn, indien aan de desbetreffende begrotingswijziging goedkeuring wordt onthouden, moet vervallen. Dit zou in de praktijk waarschijn lijk een theoretische kwestie zijn. De Gedeputeerde mr. T. A. van Dijken beantwoordde de sprekers. Het col lege van Gedeputeerde Staten zal een samenvattend verslag van de mening van de Provinciale Staten doen samenstellen voor de minister van Binnenlandse zaken. Het ad vies van Gedeputeerden aan de mi nister is niet ontworpen volgens de huidige provinciale wet, aan de ver- Staten menen staatsrechtelijke be zwaren te moeten hebben tegen het stellen van het advies aan de Provin ciale Staten, aldus spr.. Het college wil echter gaarne voor de zomerzit- ting nog een prae-advies over de vraagpunten van het advies uitbren- genover het ontwerp, dan komen wij wellicht tot een Zuid-Hollands stand punt zo besloot de spr. Tot slot van de vergadering deed de gedeputeer de mr J. R. Schmal enige medede lingen over de bouw van het nieuwe provinciehuis. De rechtsgeleerde raadsman van de provincie zal con tact opnemen met de eigenaren van de Dierentuin in Den Haag over de schadevergoeding. Voorts is er een werkcommissie ingesteld. Natje en droogje. Zoals begrijpelijk wordt van deze buisverbinding met de pompinstal- laties in Katwijk, vooral in de zo mermaanden, wanneer velen dc laakbare gewoonte hebben om de kronen open te draaien, allen om dat het zo fris staat, ontzettend veel verlangd. De capaciteit van de bui zen was dan ook niet voldoende om de onlesbare dorst van Leiden te be vredigen. De watertoren kon weliswaar in de nachtelijke uren een kleine voor raad vormen, maar zo gauw als men 's morgens de slaap Uit de ogen wastte, moest dit reservoir aange sproken worden. Enkele uren later als heel Leiden zich boven bedni, veau verheven had, was liet niveau in de Watertoren weer tot bijna be neden Amsterdams peil gedaald. De waterleverantie werd op dat mo ment weer geheel overgenomen door het buizennet. Tot op heden zijn er zelfs op de warmste .dagen geen moeilijkheden van betekenis ontstaan. Elke Leide- naar kreeg op tijd zijn natje en zijn droogje, en de enige die zich zorgen maakte was de directeur van de Maatschappij. Zonder uitbreiding van de capaciteit van het buizennet zou de stad immers binnen enkele jaren op de heetste dagen van de zomer droog komen te liggen. Een nieuwe leiding aanleggen koste ech ter meer dan vijf millioen. Dit be drag zou natuurlijk ergens vandaan moeten komen en dus zouden de ta rieven met een ruk omhoog schie ten. Het ei van Columbus. Om dit te voorkomen heeft de heer Lindenbergh een geheel ander plan uitgewerkt. Bij een reis door Ameri ka zag hij namelijk in verschillende steden in het warme zuiden grote watertanks, die in tijd van nood on middellijk in de behoefte konden voorzien. Men legde hem echter uit dat deze tanks in Holland onbruik baar waren omdat zij 's winters ka pot zouden vriezen. De heer Lindenbergh zette hier echter tegenover dat de tanks 's win ters buiten gebruik konden blijven, omdat het watertekort alleen in de warme maanden diligent is. Dit bleek zelfs in Amerika het ei van Colum bus te zijn. Met de bouw werd begonnen en Leiden zal over enkele maanden zijn water kunnen betrekken uit een groot waterreservoir in de Cronen- steynpolder. Onze stad zal hierdoor een volstrekte primeur voor Neder land hebben, omdat men elders uit angst voor de vorst naar een andere oplossing uitkeek. De tank heeft een inhoud van 3000 M3. De voorraad, die in de nachtelijke uren gevormd kan worden, zal over dag ruimschoots voldoende zijn om in de behoefte te voorzien. Verbeteringen bij de „bron". Een tweede belangrijke verbete ring zal in Katwijk tot stand komen door de ingebruikname van een tweede voorfiltergebouw met een capaciteit van 600 m3 en een nafil- ter met een zuiveringsvermogen van 400 m3. Hierdoor wordt de kwaliteit van het water zo mogelijk nog ver beterd. De uitvoering van deze wer ken, die voor volgend jaar zomer in dienst gesteld zullen worden, kost 700.000. Bovendien is het bevloeiïngsge- gebied in de duinen belangrijk ver groot, zodat de vrees dat Leiden op de duur in waternood zal komen voorlopig ongegrond is. De kosten van al deze verbeterin gen zullen echter wel invloed heb ben op de tarieven, die sinds 1937 ondanks de enorme kostenstijging ongewijzigd bleven. Maar ongetwij feld zullen de Leidenaars, die de bo vengenoemde Wèreldgezondheidsdag met zoveel trots op de hier bereikte resultaten vieren, dit kleine offer voor hun gezondheid met liefde brengén. Staking Wolspinnerij nog niet beëindigd Over de staking bij de Leidse Wol spinnerij wordt ons van directie-zijde meegedeeld, dat gisteren in de loop van de dag zich weer enige werk willigen hebben aangemeld. Het conflict, dat zich hoofdzakelijk heeft toegespitst op het verschil in honorering van de dag- en avond arbeidsters, is echter nog niet opge lost. De mannelijke arbeiders hebben voor het merendeel na het in staking gaan van de vrouwelijke collega's geweigerd het werk van de arbeid sters over te nemen. Het herstel van de oude toestand wordt bemoeilijkt door het feit, dat de directie zich het recht voorbe houdt arbeider(sters), nadat zij zich gemeld hebben alsnog te ontslaan. LENTETIJD ■EOTO-CIME 8BEE5TBAAT 125 TO.2I85> TEGENOVER KtT 5TADHUI5 Ruime sortering camera's en toebehoren Een sieraad van gemeenschaps Wanneer werd Leiden stad? Er zweven reeds enige tijd plan nen in de lucht om, in navolging van de eeuwfeesten in andere sleden, ook te Leiden de verheffing tot stad te vieren. De moeilijkheid was daarbij: wanneer is Leiden stad geworden, wanneer heeft het stadsrechten ge kregen? Leiden is namelijk niet zó'n oude stad als op grond van de Latijnse (maar onjuiste en eerst veel later op- geplakte) naam van L/ugdunum Ba- tavorum zou worden afgeleid. Even min is het, tenminste als stad, zo oud als de Burcht. In het dezer dagen verschenen en reeds besproken Leids Jaarboekje heeft mr. S. J. Fockema Andreae een interessante beschouwing gewijd het „burggrafelijk Leiden". Daar van ontlenen wij: Vroegere schrijvers, en daaronder Blok en Oppermann ditmaal in over eenstemming, stellen de ontwikkeling van een grafelijk Leiden, in het Bree- straatRapenburgkwartier, reeds op de twaalfde eeuw; hun voornaam ste steunpunt hierin is het bericht van de wijding der eerste St. Pieters kerk. ten jare 1121. We houden dit bericht, dat pas laat in de middel eeuwen opduikt, voor verdacht, juist door de opgesierde vorm die men er aan heeft gegeven; het is o.i. geen historische overlevering, maar een middeltje door de heren van het Duitse Huis, de toenmalige kerkhe- ren van Sint Pieter, aangewend in hun strijd tegen de kapel van het St. Catharinagasthuis. En buiten dit éne feit is er niets, dat zou wyzen op een belangrijke ontwikkeling van Leiden buiten de burggraaf om, op een gra felijke politiek ten deze, vóórdat graaf Willem I deze streek weer, en nu voorgoed, voor het graafschap Holland had verworven (c. 1208). Maar van de andere kan: rnoet de grafelijke stichting wél tot dat tijd vak, de tijd van graaf Willem I, wor den teruggebracht. Immers graaf Floris V zegt in het stadsrecht in 1266 door hem aan Leiden gegeven, dat hij, vooreerst, de vrijheden door zijne voorvaderen aan de Leidenaren gegeven bevestigt en vernieuwt. Niet slechts de vader van Floris V, de Rooms-koning Willem II, die als begunstiger van Leiden bekend is. Allicht niet^ Willem II's vader, Floris IV, die 2o jong is gestorven en van wie geen enkele vergelijkbare han deling te vinden is. Maar wèl, ook en voornamelijk, Willem I, die als ste de-begunstiger bekend is en die alle aanleiding had de ontwikkeling van het pas wederverkregen Rijnland te bevorderen, niet slechts door de vol tooiing van het hoogheemraadschap Rijnland, maar ook door de stichting ener stad ter plaatse waar vroeger alleen maar een markt- en verkeers- centrum als annex van de burg had bestaan. Wel werd, gelijk blijkt uit een aan tekening van mr. Fockema Andreae, dat in 1204 Leiden, met Haarlem. Vlaardingen en Dordrecht wordt aangemerkt als een der regionale cen tra van het toenmalige Holland; niet meer dan dit evenwel. De conclusie, dat er minstens twee stedecharters voor Leiden ouder dan dat van 1266 zijn geweest, werpt de vraag op, waar deze charters zijn gebleven. Een mogelijke reden acht de schrijver, dat deze voorgaande charters, zijnde minder gunstig voor de burgerij dan het in 1266 door Flo ris V verleende met opzet en veilig heidshalve verdonkeremaand zijn. Op grond van deze historische be schouwing zou dus Leiden stadsrech ten hebben verkregen in het begin van de 13e eeuw. Een nadere bepa ling van het jaartal is moeilijk te geven. Leids Madrigaalkoor Joh. Passion in studenten sanatorium Gisterenavond heeft het Ned. Ma drigaalkoor in samenwerking met een aantal leden van het Toonkunstor kest de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach voor de patiënten van het Studenten Sanatorium uitgevoerd. Solistische medewerking werd ver leend door: Marie Suchey, sopraan, mevr. Tr. van Dongen, alt. Chris van Woerkom, tenor-evangelist, Henri Welboren, Christus partij. Henk Kroes, bas, Catherine Gris Ritsema, piano, Koen van Slogteren, hobo; Frans Vester, fluit, mevr. Kuenen, cello en mr. P. J. Teebaal, viool. Het geheel stond onder leiding van Wil lem Mizee. In de aula van het sana torium waren de patiënten op bedden en ligstoelen bijeengebracht. Met grote aandacht en belangstelling werd het prachtige werk beluisterd. Zon der uitzondering hebben alle mede werkenden er toe bijgedragen deze avond, die op zeer hoog peil stond, te doen slagen. De directeur van het onderwijs, de heer Brand, dankte namens de direc teur-geneesheer, die verhinderd was, voor de prachtige avond welke geheel belangloos het sanatorium aangebo den was. WAAROM zoudt U een onbekend merk Regenjas kopen als U een orginele FALCONJAS dubbel Egyptisch katoen vanaf 49.75 kunt k°P«n 'n Herenmodemagazijnen HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8 en 9. Leiden's beste speciaalzaak. Complete FALCONCOLLECTIE (Advertentie)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11