CHURCHILL, een groot man met veelzijdige begaafdheid Churchill bracht twee bezoeken aan ons land Als redenaar en leider kende hij de waarde van toneeleffecten Zijn kracht lag in zijn besluitvaardigheid De man, die Churchill opvolgt Ghurchill niet eens de oudste WOENSDAG 6 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Churchill, de oorlogsleider NA DE OORLOG DE MEEST GEDECOREERDE MAN TER WERELD Sir Winston Leonard Spencer Churchill, staatsman, schrijver schilder, Journalist, militair, geschiedkundige en redenaar, werd op 30 Nov. 1874 geboren als oudste zoon van Lord Randolph Churchill en Jennie Jerome, een Amerikaanse van geboorte. Hij stamt in rechte lijn af van John Churchill, eerste hertog van Marl borough en zag het levenslicht in het Blenheimpaleis, genoemd naar Marl borough's overwinning op de Fransen in 1704 bij Blenheim. Na avontuurlijke jaren als militair (Cuba, India, Soedan) en oorlogscor respondent tijdens de Boerenoorlog in Zuid-Afrika en na 40 jaar als politicus in het openbare leven te hebben gestaan en vele malen minister te zijn geweest, werd hij op een leeftijd, waarop de meeste mannen zich uit het •penbare leven terugtrekken, geroepen om zijn grote historische taak in de tweede wereldoorlog te vervullen. BUITENGEWONE LEVENSKRACHT Zijn grootheid spruit voort uit zijn moed, zijn buitengewone levens kracht, zijn vermogen om snel een vraagstuk te doorgronden en een besluit te nemen met het volle ver trouwen in de juistheid er van. Hij gelooft vast, dat de geschiedenis zich herhaalt, omdat het gedrag van de mensheid door de eeuwen heen langs bepaalde lijnen verloopt. Hij koestert de diepste verering voor het Britse parlement en de Brit se tradities, hoewel hij een der wei nigen is, die het bestaan hebben om in het parlement de tong uit te ste ken tegen een lid van de oppositie. Evenals zoveel grote mannen houdt hij van macht en dramatische effec ten. Het vooruitsteken van zijn kin op ogenblikken van nationale crisis, het V-teken rnet de vingers, de on afscheidelijke sigaar, zijn voorliefde voor „buiten model''-hoeden tekenen de acteur, die in hem schuilt. Hij was het ook, die Eisenhower voor diens verkiezingscampagne in de Ver. Staten in 1952 de raad gaf: „Als je een. bril moet dragen, neem er dan een met dikke randen" en ge bruik hem bij je voordracht". ONVERZETTELIJK EN ONWANKELBAAR. Reeds jaren vóór de oorlog waar schuwde Churchill voor het gevaar van het Duitse nationaal-socialisme. Hij verzette zich tegen de verzoe ningspolitiek en eiste versterking van de Britse defensie als middel om een oorlog te voorkomen. Het nood lot wilde, dat juist hij, zonder de middelen, waarop hij herhaaldelijk had aangedrongen, aan het bewind kwam op het ogenblik, dat de oor log, waartegen hij herhaaldelijk had gewaarschuwd, Engelands bondgeno ten één voor één murw beukte. Op 10 Mei 1940 trad Chamberlain, de „man van München", af en vorm de Churchill een coalitie-kabinet, zon der illusies, doch overtuigd dat cL» overwinning behaald kon worden. Uit deze tijd dateren zijn meest inspirerende uitspraken. Bij zijn eer ste redevoering in het Lagerhuis: „Ik heb niets te bieden dan bloed en moeizame arbeid, zweet en tranen". „Wij zullen vechten ter zee, te land en in de lucht, met alle middelen die God ons geven kan. Met als doel de overwinning tot elke prijs". Na de evacuatie van de resten van het Britse expeditieleger uit Duinker ken: „Wij zullen tot het einde toe strijden, in Frankrijk, op de zeeën én Oceanen, op de velden en in de ste den". Hoewel hij hier toen zacht aan 'toevoegde: „Ik weet alleen niet waar mee Tijdens de slag om Engeland, toen de R.A.F. een wanhopige strijd le verde met G-oerings „Luftwaffe": „Nooit waren zovelen zoveêl ver schuldigd aan zo weinigen". In het parlement en in radio praatjes tot het Britse volk, die ook de volken in de 'bezette gebieden in spireerden tot volhouden, gaf hij een volledig verslag van de oorlogvoering, hoe slecht het nieuws ook was. „Ver tel ze de waarheid", bleef zijn advies, in vertrouwen op het krachtige mo reel van het volk. ONVERMOEIBAAR OORLOGS- LEIDER. Churchill scheen in deze jaren on vermoeibaar. Lord Ismay, de huidige secretaris-generaal van de NAVO, die van 1940 tot 1945 zijn stafchef was, getuigde: „Als ik niet de halve wereld werd rondgesleept, van de ene conferentie naar de andere, werd ik tot diep in de nacht uit mijn bed gehouden voor besprekingen, en als die dan eindelijk afgelopen waren, kreeg ik veelal nog een stapel tele grammen mee, die me nog een uur werk bezorgden." Als minister van defensie leidde Ohurchill zo goed als elke fase van de oorlogsinspanningen; als premier hield hij zich voortdurend ter be schikking van het parlement om alle mogelijke inlichtingen te kunnen verschaffen; als oorlogsleider steunde hij doorlopend het moreel van het volk en hield hij het geloof in de overwinning levend, en bovendien onderhield hij na de Duitse aanval op Rusland (Juni 1941) en de Japan se aanval op Pearl Harbour (Decem ber 1941) nauw persoonlijk contact met de geallieerde leiders en reisde hij tienduizenden kilometers, voor persoonlijke besprekingen. NA DE OORLOG. Na de oorlog werd Churchill over laden met eerbewijzen van alle ge allieerde landen. In Nederland kreeg hij het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, een eredoctoraat van de universiteit van Leiden, de Grotiusmedaille en de gouden me daille van de stad Amsterdam. De hoogste eer, de Britse orde van de Kouseband, die koning George hem aanbood, weigerde hij toen. In plaats hiervan kreeg hij de exclusieve orde van verdienste. In 1953 aanvaardde hij evenwel de benoeming tot ridder van de Orde van de Kouseband. Het jaar daarop werd hij te Windsor als zodanig ge- installeerd. In Febr. 1950 beleefde Ohurchill zijn tweede grote teleurstelling na de oorlog. Hoewel zijn persoonlijke po pulariteit onverbleekt was, won La bour opnieuw de algemene verkiezin gen. Mede door Churchills belemme- ringspolitiek besloot Labour tot ver vroegde verkiezingen en ditmaal won Churchill. 5 Weken voor zijn 77e verjaardag werd hij voor de eerste maal „premier door de wil van het volk". (Zijn pre mierschap in de oorlog was niet voortgevloeid uit algemene verkie zingen) Na zijn verkiezing verklaarde hij te Plymouth, met tranen in de ogen: „Als ik op dit ogenblik in het opeh- bare leven blijf, is dat, omdat ik, ten rechte of ten onrechte, doch oprecht geloof, dat ik in staat kan zijn een belangrijke bijdrage te leveren aan het voorkomen van een derde reldoorlog. Met Kerstmis 1951 reisde hij naar de Ver Staten. In het Amerikaanse Congres verklaarde hij: „Ik kom nie, vragen om goud, doch om staal, niet om gunsten, doch om werktuigen". In 1952 kondigde hij voor de twee de maal het overlijden van een Brit se koning aan. In Mei 1910, toen ko ning Edward de zevende overleed, was het parlement op reces en pre mier Asquith en de andere kabinets ministers vertoefden in het buiten land. ChurChill, toenmalig minister van binnenlandse zaken, bracht toen het nieuws in een haastig bijeenge roepen Lagerhuis. MET NIEUWE ENERGIE. Drie weken na de kroning van ko ningin Elizabeth op 2 Juni 1953 werd de druk van zijn werkzaamheden hem te groot. De premier moest eni ge maanden volledig rust nemen. Maar in October was hij weer aan het werk, met nieuwe energie. In De cember van dat jaar vloog hij naar Bermuda voor een internationale con ferentie. In de zonder van 1954 voerde hij in Washington en Ottawa besprekin gen over wereldvraagstukken en in October volgde de Londense confe rentie over West-Duitsland en eep verdrag ter vervanging van het door Frankrijk verworpen plan voor een Europees leger. Sir Winston neemt ontslag. Een grote menigte is same ngestroomd in Downingstreet om een glimpje op te vangen van Sir Winston Churchill. De wachters hebben succes. Op deze telefoto zien we Sir Winston in de deur opening van zijn ambtswoning staan, terwijl hij met z ijn hoed de toegestroomde menigte groet. De opname werd gemaakt, toen Sir Winston zich naar het paleis begaf om Koningin Elizabeth zijn ontslag aan te bieden. Churchill's 80e verjaardag, in No vember van het vorige jaar, bracht de premier een stroom van gelukwen sen en geschenken uit het Britse Ge menebest en de gehele wereld. In de hal van Westminster werd Churchill toen gehuldigd op een grote bijeen komst van lords en leden van het La gerhuis. Churchills gave als, schrijver werd in 1953 bekroond met de Nobelprijs voor letterkunde, de hoogste eer die een schrijver ten deel kan vallen. Sir Winston heeft vier kinderen, een zoon Randolf en drie doch ters Sarah, Diana en Mary en verscheidene kleinkinderen. Churchill is een man, die volledig van het leven geniet. Hij drinkt, rookt en gebruikt weieens krachtter men. Eens zei hij van zichzelf: „Som mige mensen zeggen dat ik teveel gerookt heb. Maar als ik niet zoveel gerookt zou hebfien, zou ik wellicht op het verkeerde ogenblik een slecht humeur hebben gehad." Over het drinken verklaarde hij eens: „Ik heb meer uit de drank ge haald, dan de drank uit mij." Sir Anthony Eden, de diplomaat Sir Robert Anthony Eden, die op 12 Juni 1897 werd geboren, is drie maal Brits minister van buitenlandse zaken geweest en werd algemeen be schouwd als de aangewezen politieke erfgenaam en opvolger van Winston Churchill. In de ogen van de wereld is hij het type van de „perfect Eng lish gentleman" en van de ideale di plomaat. Zijn verdraagzaamheid, rus tige zelfverzekerdheid, onbesproken integriteit en politieke moed hebben bem algemeen respect verworven. In zijn gehele carrière heeft hij veel bijgedragen tot het prestige van Groot-Brittannië en de Britse diplo matie en als zodanig wordt hij door te genstanders zowel als partijgangers gewaardeerd. Leiden eerde hem met een ere-doctoraat Tweemaal in de Mei In Mei 1946 heeft de Britse oor logsleider, Winston Churchill een be zoek gebracht aan Nederland, om de dank van het Nederlandse volk in ontvangst te nemen. Twee jaar later bezocht hij wederom Nederland om het congres" van Europa toe te spreken. Op de eerste verjaardag van „Vic tory in Europe day" (8 Mei 1946) kwam Churchill te Schiphol aan, pre cies op hetzelfde uur, waarop hij een jaar geleden voor alle zenders van de B. B. C. het einde van de oorlog en daarmede ,,V-day" aankondigde. Churchill werd vergezeld door zijn vrouw en dochter. Voor het paleis op de dam werd de Britse oorlogsleider door 25.000' geestdriftigen luid toe gejuicht. Direct na aankomst versche nen H. M. koningin Wilhelmina en Churchill op het balkon van het pa leis, om de nog steeds juichende me nigte te danken. Churchill deed dit met het van hem zo bekende V teken. De dag daarop bezocht Churchill in 's-Gravenhage de Staten Generaal. Nadat Churchill gesproken had over de zware taak om Europa weer op te bouwen, eindigde hij met het uitspre ken van de wens, tot oprichting van de Verenigde Staten van Europa, waar de bevolking zou kunnen samen wer ken in voorspoed, rechtvaardigheid en vrede. DE ERE-PROMOTIE TE LEIDEN De aanleiding van dit bezoek aan Nederland vormde het besluit van de oudste universiteit van Nederland om Churchill het ere-doctoraat in de rech ten te verlenen. Churchill had zich bereid verklaard om de bul persoon lijk in ontvangst te nemen. Nadat Churchill in de academie aan zijn promotoi prof. mr. R. P. Cleve- ringa, was voorgesteld, begaf het ge zelschap zich te voet naar de Pieters kerk, waar de promotie plaats vond. Na afloop van de plechtigheid, begaf het gezelschap zich naar de sociëteit Minerva, waar de „jonge doctor" ge ruime tijd temidden van de studen ten vertoefde. Op Maandag 13 Mei bracht Chur chill een bezoek aan de bloemenvei ling Aalsmeer, om zijn dank te uiten voor de prachtige versiering van de Pieterskerk en de aula van de univer siteit te Leiden, die door de Aals- meerse tuindersbond was aangeboden. Churchill heeft zijn ont slag aangeboden. Sir Winston Churchill heeft Koningin Elizabeth n zijn ontslag als premier aangeboden. Deze tele foto werd gemaakt tij dens de laatste zitting van het kabinet, waarbij de grijze staatsman als president optrad. We zien hem hier temidden van zijn ministers. Op de achterste rij v.l.n.r. de ministers Paeke, Thor- neycroft, Sir Walter Monckton, Stuart, Lloyd Geórge, LennoxBoyd, Duncan Sandys, Heat- coat Amory, Sir David Eccles en Sir Normal Brook. Op de voorste rij de ministers Mackmil- !an, Lord Woolton, Lord Kilmuir, Sir Anthony ^den, Sir Winston Chur chill, Lord Salisbury, Buttler, Lord Swinton, Crookshank. Na nog een bezoek aan Rotterdam, waar hij geïnstalleerd werd tot ere burger van de Maasstad, vertrok Churchill van het vliegveld Valken burg. TWEEDE BEZOEK IN 1948 In Mei 1948 vormde het congres van Europa te 's-Gravenhage een hoogte punt in het politieke leven. Vele vooraanstaande buitenlandse staatslieden brachten bij deze gele genheid een bezoek aan ons land en ook Churchill hernieuwde toen zijn kennismaking met Nederland. Hïj sprak op 7 Mei in de Ridderzaal het Congres als ere-voorzitter toe. Op 11 Mei vertrok hij, na een be zoek aan de bollenvelden, wederom van het vliegveld Valkenburg naar Noorwegen, waar hij te Oslo door koning Haakon werd ontvangen. ij Sir Winston Ohurchill, 80 jaar ft oud, was op twee na de oudste ft premier in de Britse geschiede- nis. p De oudste, William Gladstone, 1 trad op zijn 83ste jaar af. Vis- count Palmerstone stierf in 1865 ft op 81-jarige leeftijd, terwijl hij 2 nog in functie was als premier. 8 »3°oooocooooooooccc^^ Anthony Eden, Churchill's opvolger Eden is de tweede overlevende zoon van wijlen sir William Eden, een als ietwat uitzonderlijk beschouwde landedelman, die zich met overgave aan de schildeikust wijdde. Reeds op 38-jarige leeftijd, in 1935, werd hfj voor het eerst minister van buitenlandse zaken, als zodanig was hij de jongste minister van buiten landse zaken sedert lord Granville in 1851 deze functie aanvaardde. In de verzoeningspolitiek van Neville Chamberlain jegens Italië en Duits land vond Anthony Eden echter aan leiding om zijn ontslag te nemen. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog keerde Eden in de re gering terug als secretaris voor de Dominions. Hij werd echter prompt secretaris van oorlog, toen Churchill in 1940 Chamberlain als minister-pre sident opvolgde. En wederom kwam hij terug aan het ministerie van bui tenlandse zaken. Zijn werkzaamhe den voor de tweede wereldoorlog verwierven hem vooral de faam van kampioen van de vrede, het interna tionalisme en van de Volkenbond. Eden maakte in zijn derde periode als minister van buitenlandse zaken talrijke reizen naar de oude en de nieuwe wereld. Hij werd voorzitter van de O.E.E.S., woonde de vergade ringen van de Assemiblée van de Verenigde Naties bij en speelde een voorname rol hij de Navo-vergaderin- gen. Het was gedeeltelijk te danken aan Eden, dat op de Geneefse conferen tie van het vorige jaar een bestand voor Indo-Ghina tot stand kwam. In 1954 werd tevens een oplossing ge vonden voor het Brits-Egyptische ge schil over de zóne van het Suez-ka- naal en de Perzische oliekwestie. In de helfst van 1954, na de verwer ping van het plan voor een Europees leger door Frankrijk, maakte Eden een rondreis langs de West-Europese hoofdsteden, waarbij de basis werd gelegd voor de Londense negen-mo- gendhedencohferentie. Op deze con ferentie en op de daaropvolgende conferentie te Parijs kwamen o.m. de verdragen voor souvereiniteit en be wapening van West-Duitsland tot stand. •Eind 1954 werden Edens diensten door koningin Elisabeth beloond met zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Kousenband. Eden wordt niet als een groot re denaar beschouwd, maar wel als een buitengewoon handig parlementa riër, die zijn kraoht weet te zoeken in het gebruik van welgevormde zin-

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5