n SI DE IJZEREN SCHELVIS Westelijke verklaring over Oostenrijk Leerlingen avondtekenschool van R.K. Volks bond zagen doorzettingsvermogen bekroond RIJNSTREEK WITTE DONDERDAG t Gaat Rusland niet alleen aan voor lommunie Religieuss Artikelen Hedenmorgen uitslaande brand in televisiestudio te Bussum Corso nog niet uitgesteld WOENSDAG 6 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Opgang naar het Paasfeest Testament tot in de allerkleinste bijzonderheden de wijze waarop het Paasfeest moest worden gevierd, neerschrijft. Toen het volk van Is raël niet minder dan 430 jaren als slaven in Egypte had geleefd, gaf Jahweh aan Moses en Aaron zijn voorschriften over het eten van het paaslam. Op de tiende dag van de Nisaumaand moest men een éénjarig mannelijk lam afzonderen en tegen zonsondergang van de 14de dag slach ten. Met het bloed moesten beide deurposten en de bovendorpel der huizen, waar zij het paasmaal zou den gebruiken, worden bestreken. In die nacht werd het gebraden vlees met ongedesemde broden en bittere kruiden gegeten. Hierbij moesten zij de lendenen omgord, schoenen aan de voeten en de reisstaf in de hand hebben. „Gij moet het eten met gro te haast, want het is het Pascha, de voorbijgang van de Heer". In die nacht stierven in Egypte alle eerst geborenen van mens en dier, doch de huizen der Israëlieten, die met het bloed van het lam waren bestreken, ging Jahweh genadig voorbij. Hoe eenvoudig deze Paasviering ook was, nadien werd ze steeds plechtiger ge vierd. DE laatste drie dagen van deze Hei lige Week heeft men al vele eeuwen het heilig triduum genoemd. Zij vormen eigenlijk één groot geheel en maakten vroeger het Paasfeest uit. Dit heilig triduum eindigt in de glorievolle paasnacht en heeft van af de eerste ohristeneeuwen het hoogtepunt in de liturgische plech tigheden van de Romeinse Moeder kerk gevormd. De zeer oude gebrui ken van de liturgische eredienst zijn in de komende drie dagen beter blij ven voortleven dan in andere tijden van het kerkelijk jaar. Zo viert men op de Witte Donderdag in iedere kerk slechts eenmaal het hoogheilige Offer, waarop de priesters op dezelf de wijze als de gelovigen communi ceren. En zelfs gebruikt men in deze dagen de primitieve ratels en houten slaginstrumenten, waarmee in lang- vervlogen eeuwen de liturgische bij eenkomsten werden aangekondigd en welke op de huidige dag in de kloosters van het Oosten nog dienst doen. Reeds Woensdag, op de vooravond van deze Witte Donderdag, zet men het heilig triduum na zonsonder gang in met de nachtelijke getijden, welke bij het gelovige volk als de z.g. donkere metten bekend staan. Deze benaming is ontstaan niet al leen omwille van het schemeruur, wijl het licht schaars is, maar ook om de ingekeerdheid, die de Moe derkerk in de zielen van de christe nen veronderstelt. Op het priester koor branden vijftien vale waskaar sen, die op een zwarte driehoeks- kandelaar zijn gestoken. Na iedere psalm, negen in de metten en vijf in de lauden, wordt er een kaars ge doofd. De vijftiende kaars, die het hoogst is opgesteld, blijft branden tot en met de lofzang van Zacha- rias, het Benedictus, om daarna achter het altaar te verdwijnen en- aan het einde der plechtigheden even omhoog te worden getild als een symbool van de verlaten, ge storven Godmens Christus Jezus. Dit schaarse licht in de steeds groeiende duisternis mag op zich zelf reeds een indrukwekkende ver tolking zijn van de gevoelens der Moederkerk, maar toch passen bij dit alles het allermeest de diepzin nige teksten van de psalmen, van de klaagliederen en lessen totdat we allen eindelijk neerknielen in een ontroerende zang het gehele lijdensdrama samengevat beluiste ren: „Christus is voor ons gehoor zaam geworden tot de dood, ja tot de kruisdood. Daarom heeft God Hem verheven en Hem een naam gegeven, die boven alle namen is." HOEWEL er aanvankelijk door de eerste christenen geen liturgische bijeenkomst op deze dag plaats had, werd het heilig Offer nadien drie maal gevierd. De eerste was die, waaronder de openbare boetelingen onder zinvolle ceremoniën wederom in de Kerk werden opgenomen. Deze mis, die reeds in het jaar 416 bestond, kende geen vóórmis, doch: zodra de boetelingen weer door de bisschop waren aangenomen, begon i men met de offerande. Onder de tweede Mis werden de oliën gewijd. Dit gebeurt thans nog in de kathedralen. De ziekenolie wijdt de bisschop vóór het Pater noster, terwijl de olie der geloofs- leerlingen en het chrisma na de communie worden gewijd. De derde Mis celebreerde men vroeger, en hopelijk ook weer in de nabije toekomst, tegen de avond om de instelling van de heilige Eucha ristie te herdenken. Ook aan deze Mis ontbrak de vóórmis. Slechts de viering van deze derde Mis is blij ven voortleven, dodh men voegde er een vóórmis aan toe door de tek sten te ontlenen aan andere misfor mulieren en plechtigheden van deze week. Als epistel koos men het stuk over de instelling van Pau- lus' brief aan de Corinthiërs, onder wie een meningsverschil was ont staan. ^duurd alvorens de Moederkerk begonnen is om de dagen, waarop de verlossing voltrokken werd van het gevallen mensdom uit de poel van de ellende, telken jare op bij zonder plechtige wijze te herdenken. Ook Witte Donderdag heeft men daaronder gerekend, want men her dacht het afscheid, het verraad en de gevangenneming van de godde lijke Zaligmaker. Met uitzondering van de communio spreken de zang stukken van het misformulier daar om ook over het lijden van Jezus in het algemeen. De introitus ech ter raakt met een enkel woord het verraad van Judas aan. De overige misgebeden behandelen het af scheid en het testament van Chris tus. Zodoende heeft de liturgie een innig karakter: Jesus leeft nog te midden van de zijnen en tot de zij nen richt Hij nog het woord. In het laatste Avondmaal hebben de voetwassing en de instelling van het Altaarsacrament plaats. Het eer ste wordt verhaald in het Evangelie, terwijl Sint Paulus in het epistel de instelling vermeldt. In de kathe dralen en abdijkerken heeft in de namiddag de voetwassing plaats. Ook in de hofpaleizen van sommige vor sten en in de kastelen van enige adellijke personen leeft dit gebruik nog voort in navolging van het ri tueel dat Christus daags vóór zijn lijden in het coenaculum te Jeru salem gevolgd heeft. Drs. KOEN PIKET.1 den. Is het niet waar? De Indonesische minister-president mr. Ali Sastroamidjojo heeft Dinsdag de beschuldigingen, die van „bui tenlandse zijde" tegen het optreden van leden van de staatspolitie zijn uit gesproken ontkend. De premier zei, dat de laatste tijd de naam van de staatspolitie „verscheidene raaien is besmeurd en dat de staatspolitie be schuldigd is van mishandelingen". „Deze aantijgingen komen uit het buitenland. Zij bedoelen de goede naam van de staatspolitie omlaag te halen en in verband te brengen met de verdediging van Nederlanders, die worden beschuldigd van misdrijven tegen de staatsveiligheid". Mr. Sastroamidjojo verklaarde, dat de staatspolitie een staatsapparaat is. „welks taak het is deze affaire op te rollen en te onderzoeken" en dat de staatspolitie, indien de veiligheid van de staat wordt bedreigd, niet behoeft te aarzelen in de uitoefening van haar taak. De premier zei, dat „de aantij gingen en beschuldigingen van alle grond ontbloot zijn en een list vor men om het aan de gang zijnde proces te beïnvloeden". Hij sprak het ver trouwen uit, dat de staatspolitie haar traditie en goede naam zal hooghou- Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben een gemeenschappelijke ver klaring aan de Oostenrijkse kanse lier, Julius Raab, gezonden, waarin zij eraan herinneren, dat de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag even zeer de drie Westelijke mogendhe den aangaat als de Sowjet-Unie en Oostenrijk. Zij stellen voor, dat de Oosten rijkse regering en de vier ambassa deurs in Wenen elk veelbelovend voorstel, dat het bezoek van Raab aan Moskou zou opleveren, zullen be spreken. Raab vertrekt Maandag a.s. naar Moskou voor besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag met Mo- lotof. De verklaring der drie Westelijke mogendheden wil, aldus diplomatie ke kringen te Londen, er aan her inneren, dat een directe overeen komst tussen de Sowjet-Unie en Oos tenrijk op zichzelf geen regeling van de kwestie van het staatsverdrag zou kunnen betekénen. De Westelijke mogendheden heb ben er geen bezwaar tegen, dat Oos tenrijk besluit in de koude oorlog neutraal te blijven, maar geloven, dat het de vrijheid moet hebben om zijn eigen buitenlandse politiek te bepa len. Anders zou, menen zij, de be lofte van vrijheid en souvereiniteit De Irnan is er weer De enige dagen geleden afgezette kening van Jemen, de 61-jarige Imam Ahmed, heeft, volgens te Aden ont- vangeij berichten, met hulp van zijn zoon en bevriende stamhoofden de troon in Taez weer kunnen bestij gen. Zijn broer en opvolger, de 48- jarige Seif el Islam Abdoellah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Troepen onder leiding van Ahmeds oudste zoon, emir Seif el Islam Mo- hamed el Badr, brachten de eenhe den, die Abdoellah steunden, een ne derlaag toe, waarna Iman Ahmed te paard, met ontbloot zwaard als teken van vredelievendheid, van het fort Ooerdhi te Taez, waar hij gevangen had gezeten, temidden van de jui chende bevolking naar zijn paleis terugkeerde. Eerder was gemeld, dat de troe pen van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazerne door een woedende menigte werden belegerd. Enige groe pen zochten haar toevlucht in het Britse protectoraat Aden. voor Oostenrijk, zoals gedaan in de Moskouse verklaring tijdens de oor log, niet gehouden zijn. Men gelooft te Londen, dat de Sowjet-Unie wellicht als een der voorwaarden voor de ondertekening van een verdrag en terugtrekking van haar troepen opneming van de eis van Oostenrijkse neutraliteit in het verdrag wenst. Molotof zal naar verwachting te vens aandringen op verdere verzeke ringen tegen een „Anschluss" met Duitsland, maar men gelooft, dat op dit punt onoverkomelijke moeilijk heden zullen ontstaan. Russisch antwoord. Rusland heeft de Westelijke Grote Drie er Woensdag van beschuldigd de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, aan de vooravond van zijn reis naar Moskou voor besprekingen onder druk te hebben gezet. Volgens het Russisch Nieuwsagent. schap Tass was de verklaring, waar in werd gezegd dat het Oostenrijkse vredesverdrag behalve Rusland ook de drie Westtelijke mogendheden aangaat, erop gericht het bezoek van kanselier Raab aan Moskou te beper ken tot het verkrijgen van een „ver duidelijking van de houding van de Russische regering". Diploma-uitreiking in R.K. Ambachtsschool Extra onderscheiding voor C.J. v.d. Geest „Hij die een ambacht heeft geleerd, krijgt steeds de kost waar hij ver keert", met deze woorden waardeer de de heer P. B. H. Oostdam gister avond bij de diploma-uitreiking van de Avondschool van de Ned. R.K. Volksbond het vele werk, dat de met het certificaat onderscheiden jongelui gedurende lange jaren in de avond uren verzet hebben. Een van hen mocht voor zijn arbeid onder zeer moeilijke omstandigheden uit han den van de heer W. F. Verhey van Wijk een bijzondere onderscheiding van de Maatschappij tot Bevordering van Handel en Nijverheid in ont vangst nemen. De heer Oostdam, die als plaats vervangend voorzitter van het schoolbestuur de bijeenkomst in de Aula van de R.K. Ambachtsschool opende, richtte een speciaal wel komstwoord tot de heer Zwanenburg als vertegenwoordiger van de wet houder van Onderwijs, de heer Ver hey van Wijk en enkele afgevaardig den van de KAB. Spreker stelde de jongens niet te lang op de proef en gaf vervolgens het woord aan de heer J. B. Bayens, die de uitreiking zou verrichten. Penning en oorkonde Spreker wekte de gediplomeerden op niet bij de pakken neer te gaan zitten, maar de weg naar kennis ver der te bewandelen. Jongelui, die de avondopleiding tot een goed einde hebben kunnen brengen, hebben nog wel meer en, misschien zelfs de „maarschalkstaf" in hun mars. Nadat de directeur de diploma's had uitge reikt, werd het woord gevoerd door de heer Verhey van Wijk, voorzit ter van het Departement Leiden van de Maatschappij tot bevordering van Handel en Nijverheid. Spreker schets te in het kort de geschiedenis en het doel van de Maatschappij en overhandigde hierna aan C. J. van der Geest de penning en de oorkon de. Deze leerling had ondanks een langdurige ziekte kans gezien het examen met succes te bekronen. e heer Oostdam overhandigde hierna aan W. J. Nederhoff en R. Roodenburg een op schrift gestelde eervolle vermelding. Taal en manieren De heer Van Zwanenburg besloot de sprekersrij Hij sprak zijn bewon dering uit voor de wijze waarop het diploma behaald is. Spreker wees op het grote voorrecht een ambacht te bezitten en wekte de jongens op het ongerechtvaardigde minderwaardig heidsgevoel van de arbeider te over winnen door aandacht te besteden aan taal en manieren. Na een kort dankwoord van de heer Oostdam, bezichtigde het gezel schap een uitgebreide collectie door de leerlingen vervaardigde techni sche tekeningen. De gediplomeerden zyn: Diploma A (3 jaar opl.) Metaalbewerkers: W. v.d. Kroft en H. C. Kuyl te Leiden, C. J. Vertegaal Hazersv/oude, J. V. Verhaar te Roelofarendsveen. Timmerlieden: D. Jong, J. Kok A. Ouwerkerk en D. de la Rie te Leiden, J. C. v. Seggelen te Rijpwetering, H. G. Kraakman te Voorhout. NAAR HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden de speciaalzaak voor alle (Advertentie) Artistieke brandweer Vanmorgen te circa 10 uur is brand uitgebroken in de televisie studio Irene te Bussum. „Irene" is een oud-:evangelisatie- gebouw, waarin Philips experimen tele televisie gevestigd is geweest. De Nederlandse Televisiestichting heeft deze Philips studio anderhalf jaar geleden overgenomen. De brand is waarschijnlijk door kortsluiting ontstaan op de boven verdieping van het studiogebouw. In weinige ogenblikken stond een groot deel van de bovenverdieping in lich terlaaie. Dikke rookwolken sloegen aan alle kanten uit het dak. Studiopersoneel en aanwezige ar- tisten beijverden zich om zoveel mo gelijk van de zeer kostbare inven taris in veiligheid te brengen. Hier bij hielpen ook leden van de toneel groep „Theater", die juist waren aangekomen voor de repetitie van de uitzending van het televisiespel „Ju das". De auto met costuums van het ge zelschap was onderweg opgehouden, daardoor te laat aangekomen en nog juist niet uitgeladen, zoda deze be zittingen van het gezelschap zijn ge red en de voorstelling van vanavond in de stadsschouwburg te Amsterdam normaal doorgaat. Te half eli' sloegen de vlammen het dak uit. De talrijke toeschouwers werden op grote afstand gehouden in verband met het gevaar, dat de to ren zou instorten. De brand in de televisiestudio „Irene" was kort na elf uur zo goed als bedwongen. Men heeft haar be perkt kunnen houden tot de boven verdieping, maar door de ernorme waterschade, ook aan de kostbare technische apparatuur, is deze en het gebouw voor televisiedoeleinden voorlopig volkomen uitgeschakeld Onder meer is grote waterschade aangericht aan de apparatuur van de controle- en van de regiekamer. Naar wij van de zijde van het be stuur van de televisiestichting ver nemen, wordt getracht de uitzending van het televisiespel „Judas" in de studio te Hilversum te laten door gaan. Het half uurtje voor de kinde ren vanmiddag kan niet doorgaan. De Nederlandse televisiestichting (17) a zzoec O leoell'opijóeh 'oei? te Leiden, A. F. Luiten te Voorburg. Diploma B (5 jaar opl.): Metaalbewerkers: J. H. H. Bona- rius, L. A. Kamphues, A. F. T. Schim mel, M. Chr. Selier en B. P. Witsen- burg te Leiden, C. E. J. v.d. Wiel te Sassenheim. Timmerlieden en scheepstimmer lieden: Th. A. v. Leeuwen te Leiden, W. J. Nederhoff te De Kaag, R. Roo denburg te Haarlemmermeer, A. W. v. Rijn te Leiderdorp, J. J. Zaal te Roelofarendsveen, C. J. v.d. Geest te Rijpwetering, C. de Winter te War mond. Het Corsocomité heeft gisteravond in „Treslong" te Hillegom verga derd, om een beslissing te nemen in zake het al of niet verschuiven van de corsodatum. Het zachte weer, dat de nog tere plantjes op de velden veel levensmoed geeft, heeft de heren, die de beslissing moeten nemen, voor veel problemen en twijfels gesteld. Als de lente doorzet, bestaat er nog een mogelijkheid, dat de bloemenstoet op 23 April door de streek kan gaan. Men heeft derhalve besloten om de ontwikkeling van het weer nog even aan te zien en Dinsdag a.s. een defi nitieve beslissing te nemen. LANGERAAR Verkeersexaraen voor de school jeugd. Gisteren is het voor de leer lingen van de R.k. school te Lange- raar de dag geweest voor het practi- sche gedeelte van het verkeersexa- men. Enige weken geleden werd het schriftelijk gedeelte gehouden. Hier aan werd toen deelgenomen door 63 leerlingn. Een werd afgewezen, zo dat nu 62 leerlingen deelnamen aan het practische gedeelte. Vol goede moed werd aangevangen en toen ieder zijn of haar opdrachten had vervuld bleken er 59 geslaagden te zijn. Drie leerlingen moesten worden afgewezen. NIEUWKOOP Schaken. Uitslagen onderlinge competitie: J. G. LangendamK. An- genent 10; D. v. d. LaanJ. Verwey yy2. A. VijfhuizenJ. Verwey y2 A. PlaizierD. v. d. Laan 10; Th. J. F. TeunissenH. v. d. Marei y,y2 H. v. d. MareiTh. J. F. Teu nissen 01. is voor haar eerstvolgende uitzen dingen in ernstige moeilijkheden ge raakt, omdat in de nieuwe studio „St. Vitus", die enige maanden gele den in gebruik werd genomen op het ogenblik een nieuwe betonvloer wordt gelegd, zodat ook deze zeker de eerstkomende 10 dagen niet kan worden gebruikt. Het blussingswerk van de Bus- sumse brandweer geschiedde ener giek en snel, waardoor voorkomen is, dat de brand zich verder uitbreid de. De, toren op de studio is behou den gebleven, doch een deel van de apparatuur van de straalzender, die in en op deze toren is opgesteld en die dient om het beeld uit de studio over te brengen naar de grote zen der in Lopik, heeft eveneens schade opgelopen. Getracht wordt met een nieuwe straalzender, mogelijk vanaf een Bussumse kerktoren, die verbindfng tot stand te brengen. Tekort van 4 milliard bij Algemeen Burgelijk Pensioenfonds De V.V.D.-afgevaardigde in de Eer ste Kamer, prof. Molenaar en de A. R.-afgevaardigde, dr. Hellema, heb ben gisteren bij de behandeling van de begroting van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds ernstige critiek uitgeoefend op het regeringsbeleid, dat zij als oorzaak zagen, van de 4 milliard tekort, welke het pensioen fonds momenteel drukt. Zij verklaarden, dat de activa van het fonds niet voldoende waren om de uit te betalen pensioenen te ver werken en dat de staat pensioen bijdragen gebruikt om reeds inge gane pensioenen uit te betalen, zo dat er sprake is van een sneeuwbal werking. Twee toezeggingen. Minister Beel heeft geantwoord, dat men dit pensioenfonds niet moest vergelijken met een particu liere verzekeringsmaatschappij nadat de bewindsman had toege zegd, dat vóór 1 Juli de staatscom missie-Van Poelje een interim-rap port zal uitbrengen over de dek king der pensioenlasten en tevens, dat de regering de positie van het pensioenfonds zal bezien in het ka der van de algemene pensioenrege ling, die in studie is, stemden de beide bovengenoemde fracties voor de begroting, hoewel zij voordien gedreigd hadden tegen te zullen stemmen. TER AAR Puzzelaarster kreeg radio bezorgd Gisteren was het voor het bejaarde echtpaar G. Boekesteijn een dag die nooit meer vergeten zal worden. Hen wachtte een zeer grote verrassing. Om ongeveer half twaalf draaide twee luxe auto's het erf op. Begrij pelijkerwijze maakte dit de nieuws gierigheid gaande. Het kwam niet in de gedachte op, dat hun inwonende dochter enkele maanden geleden een puzzle had opgelost, die nu ooorzaak zou zijn van een grote onverwachte vreugde. Uit de auto's stapten heren beladen met een groot pak. Spoedig was toen het geheim onthuld. Het echtpaar had een prachtig modern Philipsradiotoestel gewonnen, dat door de heren van de ENKABE zou worden aangeboden. Dat dit feit leidde tot een gezellig uurtje spreekt vanzelf. Vol bewon dering en vol verbazing hebben de gelukkige mensen hun nieuwe radio aanvaard, en al spoedig klonken de eerste tonen van de muziek door de kamer. De heer van de Vlugt felici teerde en hoopte van harte, dat zij er nog vele jaren plezier van zouden hebben. EINDLES VAN DE SPECIALE CURSUS IN TUINBOUWBEDRIJFS- LEER. In aanwezigheid van de waarne mend Rijkstuinbouwconsulent, de heer A. J. Verkleij en de heer J. Th. Volgering, voorz. van de Commissie van Toezicht, vond in de Tuinbouw school de eindles plaats van de twee jarige cursus in Tuinbouwbedrijfs- leer. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de tuinbouw in de Veenstreek, dat diploma's voor tuin bouwbedrijf sleer zijn uitgereikt. Het hoofd van de cursus, de heer Eibers, gaf de cursisten gelegenheid te laten horen, hoe de economische bedrijfs- problemen aangepakt dienen te wor den. Hierna stelde de heer Verkleij nog enkele vragen, die door de cur sisten behoorlijk werden beantwoord. De heer Verkleij reikte namens de Rijkstuinbouwconsulent de diploma's uit aan de heren: J. Rekelhof; P. Hölscher; J. Hoo- gervorst Wz; J. v. d. Hoorn en P. v. d. Hoorn te Ter Aar. A. Lek, te Uit hoorn; W. Rijnsburger, te Alphen aan den Rijn en J. Vliem, te Sassenheim. Tot slot sprak de heer Verkleij er zijn voldoening over uit, dat deze cursus, die misschien tegenwoordig nog van meer belang is dan een bloe menteelt- of groententeelt cursus, zo uitstekend is geslaagd. Hij hoopte dat met September een nieuwe cursus zal kunnen starten. Namens de cursisten, die nu gedi plomeerd waren, sprak de heer J. Hoogervorst. Hij dankte de heer Ei bers voor de prettige en leerzame avonden, en overhandigde hem een Azaleaplant en sigaren. Nadat de heer J. Volgering het hoofd van de cursus en de cursisten namens de L.T.B. de dank voor hun ijver en volharding had overgebracht werd de avond met een kort woord door de heer Eibers besloten. Z0ETERW0UDE Mutatie belastingdienst. De heer J. Meis, die met ingang van 1 Janua ri 1955 bevorderd was tot hoofdass. titulair bij de belastingdienst, is overgeplaatst naar Breda. Sinds 1 Januari 1948 was hij werk zaam als dienstgeleider van de post directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, in welke functie hij wordt opgevolgd door de heer L. Hage te Warmond. Door zijn vlot en zakelijk optreden genoot hij het vertrouwen van allen met wie hij in aanraking kwam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2