Zuid Holland in de startblokken voor grootscheepse K.V.P.-actie De rosse bandiet „Wij winnen de verkiezingen!' Gouden jubileum N.V. A. Kreymborg en Co Opgang naar t Paasfeest Hogere rijksambtenaren wijzen de actie af In sprookjessfeer werd Andersen Zaterdag in Den Haag herdacht MAANDAG 4 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 (^In Noordwijkerhout begon de victorie^) Brabants vuur overgenomen door nuchtere boven~Moerdijkers vil/ Brachten de laatste verkiezingen reeds het herstel van de K.V.P., in 1956 zal de grote opmars volgen. Op het ogenblik wordt de grondslag daarvoor reeds gelegd. Het enthousiasme, dat in het temperamentvolle Brabant los brandde, is overgeslagen naar de andere provincies en ook het nuchtere Zuid Holland zal zijn bijdrage leveren. Na de succesvolle bliksemacties in Dongen, in geheel Brabant, in Almelo en Volendam is er geen K.V.P.- afdeling meer te vinden, die achter wil blijven. April 1955 zal een gedenk waardige maand worden in de historie van de katholieke politiek. Voor de 30ste zal de actie ten einde zijn en als men de resultaten, welke reeds wer den geboekt, overziet, dan is het duidelijk, dat de ledenregisters van het partijbureau op de sluitingsavond, 29 April, flinker uit de kluiten gewassen zullen zijn dan ooit. Dat succes zal tevens te danken zijn aan de activiteit van de Kringen Leiden en Dordrecht, die Zaterdag jl. in het Haagse Amicitia bijeen waren, om het program van actie te bespreken. rekend, dat 12% van de katholieken op de Partij van de Arbeid stemt, maar hij zal zijn rekensommetje over moeten maken. Vervolgens gaf spreker de richtlij nen voor de te voeren actie. Binnen enkele dagen zal iedere af deling een bestuursvergadering moe ten houden om haar actie voor de be reiden. Men moet lijsten aanleggen van de niet bij de K.V.P. aangesloten leden, de gemeente in wijken verde len en propagandisten bij elkaar krij gen, om de actie uit te voeren. Doe hierbij een beroep op eventuele Ka merleden of Statenleden in uw ge meente, op de raadsleden, hun gezin nen, de standsorganisaties en vergeet vooral ook de vrouwenbeweging niet. Voor 9 April moet de zaak op pa pier gereed zijn en dienen de Kring propagandaleiders op de hoogte te Leiden kreeg een pluim De voorzitter van de Leidse Kring, de heer A. C. A. Deerenberg, wees er in zijn openingswoord op, dat er reeds acties gaande waren en dat het niet de bedoeling is deze stop te zetten. Wie aan de uitwerking van een plan bezig is, gaat er gewoon mee door. Maar naast deze activiteit worden er in een hechte samenwerking tussen de Kringen Leiden en Dordrecht blik semacties georganiseerd. De heer Dee renberg, die de Kamerleden M. P. v. d. Weijden, mr. v. Rijckevorsel en mr. De Graaf, burgemeester van Lisse mocht verwelkomen, alsmede de heer P. Alberts, penningmeester van de partij, was van mening, dat er mis schien mensen zouden zijn, die twij felden aan het nut van bliksemacties in Zuid-Holland. Deze mensen, zo merkte spreker onder luid applaus op, kunnen we mededelen, dat Noord wij kerhout zijn ledental deze week in drie uren tijd van 620 op 1315 bracht. Het kan zeker! De heer Alberts, die de actie in Noord Brabant heeft meegemaakt, kon zich voorstellen, dat er afdelings bestuurders waren, die zich afvroe gen: „Maar wat denkt U er nu van? Zou zoiets in het nuchtere Holland ook mogelijk zijn?" Het antwoord op deze vraag is: „Wij kunnen hetzelfde enthousiasme opbrengen!" In Zuid-Holland, vervolgde c^e heer Alberts, is de K.V.P. beter georgani-, seerd en dat is van groot belang bij ondernemingen als bliksemacties. Verder is het enthousiasme," dat thans is losgebrand, geen vuurtje in een bos stro. De opmars, die de K.V.P. begonnen is, heeft een achtergrond en als ik die even mag memoreren, dan dienen we terug te keren naar de verkiezingsnederlaag in 1952, toen men in het socialistische kamp zei: „De doorbraak is er! We kunnen de oogst binnenhalen!" 'n Andere oogst Wat er in 1952 gebeurd en gezegd is, heeft het katholieke hart pijn ge daan. Later kwam het bisschoppelijk mandement en tenslotte werd de vlam ontstoken in Almelo, toen prof. Romme van Brabant een antwoord vroeg op de verklaring van de heer Willemse op het partijcongres van de P.v.d.A.. Het antwoord vari Brabant was magistraal! Nadien hebben wij nog een les ge^ kregen van onze Zuiderburen, toen een coalitie van socialisten en libera len een aanslag deden op het bijzon der onderwijs. Katholiek België werd practisch geplaatst voor een nieuwe emancipatistrijd. Wij, die deze aan slag van nabij beschouwden, hebben er een kostbare les uit geleerd. De les, dat men verschillende opvattin gen Van democratie kan hebben, èn opvattingen, die niet met onze be ginselen stroken. In het begin van dit jaar gaf de Partij v. d. Arbeid het parool uit: Op naar de 120.000 leden. Ons parool was: „Op naar driemaal zoveel als de P.v.d. A." en ik ben er van overtuigd, dat we dit gestelde doel zullen overtreft ferï! 't Begon in Noordwijkerhout. De heer Hoonhout uit Gouda was ervan overtuigd, dat men over enkele weken in dé Kringen Leiden en Dordrecht zal kunnen zeggen: „In Noordwijkerhout begon de victorie!" Ir. Vos heeft wel voqr ons uitge- Nieuwe Ruime Fabriek aan de Fruitweg - Den Haag Wie dit gebouw ziet groeien moet wel overtuigd zijn, dat het daar zijn gebracht, hoe de actie wordt ge-1 prettig werken is. Veel glas, veel voerd. hoeveel propagandisten er licht| veel luchti een gezonde omge- medewerken en uit welke orgamsa- ties zij komen. Propaganda-materiaal _d. zal kosteloos ter beschikking worden 1 van traaie boekbanden en leder- waren. Er is nog plaats in ons bedrijf. Groot enthousiasme. OOK VOOR U K. V.P.-jongeren te Utrecht Programma naar Romme „De wijze waarop in de Jongeren organisatie van de K.V.P. gewerkt en de sfeer die tijdens de behandeling van het ontwerp-Jeugdprogram heeft geheerst, is voor mij aanleiding U de toezegging te doen, dit program, sa men mét prof. Romme en de pro gramma-commissie van de K.V.P. te bespeeken" luidde de toezegging van Sartijvoorz. mr. A. v. Doorn, nadat 't eugdprogram aan het bestuur van de K.V,P, was aangeboden. Met name heeft mr. Van Doorn adhaesie be tuigd met het verlangen der jongeren, dat meer aandacht zal worden besteed aan de maatschappelijke en staatsbur gerlijke vorming èn aan de lichame lijke opvoeding, De jongeren, die in groot aantal waren opgekomen, hebben enkele uren besteed aan een beraadslaging met de leden van de program-com missie van de Jongeren-organisatie over het ontwerp Jeugdprogram, aan de daarop gevolgde nota van wijzigin gen en tenslotte aan de ingediende amendementen. Deze gang van zaken was ingeleid door dr. J. J. M. Beenak ker, voorzitter van de programcom- missie van wiens toespraak wij Za terdag j.l. reeds een verslag gaven. Nu beginnen. Met de aanvaarding van het Jeugd program van de K.V.P.-Jongeren is een werkzaamheid van twee jaar af gesloten; het besluit is een eigen pro gram, samengesteld door en voor de jeugd. Voorzitter drs. Celestin Co- sijn, die in zijn dankwoord daaraan herinnerde, heeft hulde gebracht aan de K.A.J., die in Eindhoven zulk een voortreffelijk congres heeft gehouden en aan de Brabanders, die de blik semactie tot zo groot welslagen heb ben weten te brengen. Met hen klinkt nu het parool: „wij winnen de verkie zingen", en daarvoor is het nodig, dat zo snel mogelijk wordt samengewerkt met de senioren van de K.V.P. Drs. Cosijn deed nog enkele bete kenende uitspraken: het geheel is duizend maal belangrijker dan het belangrijkste deel; en de formatie van stoottroepen en propagandaclubs is belangrijker dan het duurste verkie- zingsfonas. Na enkele instructies voor de komende werkzaamheid fe hebben gegeven, wees de voorzitter er op, dat men zich geheel moet inzetten voor de strijd in 1956, in de eerste linie, als stoottroepen. Het jaarpro gram onder de leuze „wij winnen de verkiezingen" begint niet in Septem ber, maar het geldt vanaf nu. In de loop van de bijeenkomst was gezegd, dat de ouderen reeds een le ven achter zich hebben. Daarbij knoopte partijvoorzitter Van Doorn aan: maar als die uitspraak waar zou zijn, dan had men zijn aanwezig heid op deze bijeenkomst vani jonge ren niet gemist. De heer Van Doorn was dankbaar voor de toegezegde steun van de jongeren in verband met de komende verkiezingsactie. - St. Bernulplus bereikt de 2500 leden Bij het streven van de K.A.B. om de mijlpaal van de vierhonderddui zend leden te bereiken heeft ook de Nederlandse Katholieke Bond van hogere, middelbare en lagere tech nici en chemici „St. Bernulphus" haar Wij vragen ongeschoold vrouwelijk VAN RI|MENAM N.V. ORANJELAAN 21 - DEN HAAG (Advertentie) De afdelingsbestuurders, die in groten getale waren opgekomen,. toonden zich zeer ingenomen met dei Peisoneel en geschoolde boek- en plannen. Herhaaldelijk werden de j lederbewerkers sprekers met applaus onderbroken en bij de gedachtenwisseling werden vaak zeer practische suggesties ge daan. Er werd op gewezen, dat vooral in de steden een zeer groot aantal pro pagandisten nodig zal zijrj. Leiden kreeg een pluim voor de activiteit, welke reeds'aan den dag is gelegd. Hoewel de bliksemactie nog moet beginnen, zijn er reeds 327 nieuwe leden ingeschreven. Eén on vermoeibare propagandist heeft er in zijn eentje 140 van de totale aanwinst voor zijn rekening genomen. Voor dit feit, gaf cle vergadering een bewon derend applaus. Burgemeester dr. M. P. Meissen van Wateringen, voorzitter van de Kring Dordrecht, sprak het slotwoord. Hij behoefde geen opwekkend woord meer te spreken, want de prettige samenwerking tussen de beide krin gen bestaat reeds en over de vlotte afwerking van de te voeren actie was iedere twijfel overbodig. In Zuid-Holland staat de K.V.P. gereed voor de start en over enkele weken zal het in hoofdzaak zijn; „Se cretaris, noteer maar!" De N.V. Kreymborg Co. her denkt op 14 April haar 50-jarig be staan. De firma A. Kreymborg Co. werd opgericht 8 April 1905 met vestiging im het vooral voor die tijd toonaangevend pand Leidschestraat hoek Heerengracht te Amsterdam. Oprichter-eigenaar was de heer Anton Kreymborg (18621946), on der wiens beleid het bedrijf uitgroei de tot 25 grote kledingmagazijnen in zo goed als alle grote steden van ons land, grotendeels gevestigd in eigen gebouwen, die mede door voortdu rende vernieuwingen steeds tot de toonaangevende in het detail-kle dingbedrijf hebben behoord. Bjj het 25-jarig jubileum werden de heren F. G. B., J. J. M. en L. A. H. Kerymborg alle zoons van de oprichter tot directeur benoemd, zodat de huidige directie nu tegelij kertijd het 25-jarig jubileum als di recteur herdenkt. Als blijk van de grote stuwkracht, die de gang der Kreymborgzaken be heerst, diene, dat sinds 1949 17 grote verbouwingen werden uitgevoerd: 3 filialen werden van de grond af nieuw opgebouwd en 14 andere in wendig zo grondig gemoderniseerd, dat ook deze tot practisch nieuwe panden zijn omgebouwd. Daarom kan door de N.V, A. Kreymborg Co. in de hoogste bloei van haar bestaan, met grote voldoe ning het goudenjubileum worden herdacht, trots op haar devies „Kreymborg is Waarborg" en even trots op haar' terecht beroemde Waar- borgkleding. VIEL MEE. Dinsdag in de Heilige week IN EEN ZEER OUD HEILIGDOM VAN ROME, in tie kerk Van de heilige Prisca op de Aventijnsc heuvel, komt de christenheid van Rome vandaag bijeen. Het woonhuis van Aquila en Prisca, dat vroe ger op deze plaats stond, heeft ook eens aan de apostelen Petrus en Paulus gastvrijheid geschonken. Het is niet bekend waarom er van daag in de aan Prisca toegewijde kerk statie wordt gehouden. Misschien «zou het kunnen zijn omdat wij op deze dag het passieverhaal volgens Sint Marcus lezen. Marcus was de leerling van Petrus. In geen enkel Evangelie vinden wij de verlooche ning van de prins .der apostelen zo uitvoerig beschreven als juist bij Marcus. Omdat in dit passieverhaal Petrus nog al sterk op de voorgrond, treedt en hij in het woonhuis van Prisca gastvrijheid heeft genoten, mogen wij misschien aannemen dat deze kerk juist voor vandaag tot statiekerk werd gekqzen. Niet alleen onder de Mis van Palmzondag, maar ook onder die van vandaag, Woensdag en de Heilige Vrijdag zingt men een van de pas sieverhalen, die door de evangelisten te boek zijn gesteld. Deze ge woonte is afkomstig van Sint Augustinus (354430). Vóór de tijd van deze kerkleraar nam men alleen de tekst van de evangelist Mattheus. Eerst in de loop van de twaalfde eeuw is men el' mee begonnen de lijdensverhalen voor de diverse partijen op andere tonen te lezen en te zingen. Op Palmzondag zingt men de tekst uit Mattheus, op Dinsdag uit Marcus, op Woensdag volgens Sint Lucas, terwijl de passietekst van Sint Jan op de Heilige Vrijdag gezongen wordt. Het behoeft niet vermeld te worden dat het misformulier in het teken staat van het smartvolle lijden van Christus Jesus. Wel willen wij er even op wijzen dat de teksten vol vertrouwen zijn en dat men door het lijden kan heenzien naar de vreugde en cle jubel van de verrijzenis: „In de Heer Jesus Christus is ons heil, ons leven en onze verrijzenis; door Iipm zijn wij verlost en bevrijd". K. P. „Voorstel verkeerd uitgelegd' De hogere rijksambtenaren beslo ten niet over te gaan tot een actie in de vorm van een strikt formele uitoefening van hun ambt, om aan him wensen t.a.v. de salariëring kracht bij te zetten. Wel zullen zij blijven streven naar verbetering van hun financiële positie en vooral zal getracht worden een betere vorm van georganiseerd overleg te berei ken. Dit besluit is gevallen in een buitengewone vergadering van de verenigingsraad van de centrale van hogere rijksambtenaren, die Zater dagmiddag in Den Haag werd ge houden en die door ruim zeshonderd ambtenaren werd bijgewoond. De vergadering aanvaardde een motie, waarin betreurd wordt, dat de regering de gerechtvaardigde ver langens tot nu toe heeft afgewezen, waardoor grote verbittering is ont staan. en waarin er bij het bestuur met de grootste klem op aangedron gen wordt te overwegen welke stap- Op het S.S. „Ampenan" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat op het ogen blik een reis maakt in de Java-New Yorklijn, was van Singapore naar Amerika, een Amerikaans echtpaar, bijdrage geleverd door de in Biddle geheten, geboekt. Het had schrijving van haar 2500ste lid. Dit 2500ste lid, de heer L. B. Bub, tekenaar constructeur bij de werf „Gusto" in Schiedam, die 16 Maart als zodanig bij St. Bernulphus werd ingeschreven, werd tezamen met zijn aanbrenger de heer J. Reijnders ter gelegenheid hiervan Zaterdagmid dag tijdens een hoofdbestuursverga dering officieel ingehuldigd. vermeld „enige kleine huisdieren" bij zich te hebben. Bij het aan boord gaan bleek, dat de Amerikanen daar onder verstonden: Een luipaard, casuarissen, tien apen, enkele legua nen, een serie slangen en een paar kooien met vogels. Aan boord zei men: Het valt nog mee, nu ze de honderdjarige olifant hebben thuisgelaten. Zoals in vele steden over de ge hele wereld verspreid, is Zaterdag avond ook in Den Haag de grote Deense sprookjesschrijver Andersen herdacht. De herdenking geschiedde geheel in stijd van deze grote Deen se schrijver, wiens sprookjes in 70 talen vertaald zijn en over de gehele wereld door iedere leeftijdsgroep al reeds een eeuw gelezen en herlezen worden. In de geheel gevulde Koninklijke Schouwburg werden in tegenwoor digheid van vele Nederlandse en Deense autoriteiten enkele grepen gedaan uit het rijke werk van de sprookjesschrijver. Bekende tonelis ten brachten zijn sprookjes tot leven en oogstten hiermede een zeer groot succes. Voorafgaande aan deze „sprookjes cyclus" hield Antoon Gooien een korte inleiding, waarin hij vooral de banden, die Nederland met deze Deense schrijver verbond Ander sen vertoefde verschillende malen in ons land en zijn sprookjes werden het eerst in het Nederlands vertaald belichte. Na de pauze voerde o.m. nog een Deen het woord, die andere, minder bekende aspecten, van de Deense sprookjesschrijver belichtte, die o.m. ook versjes gemaakt heeft en toneel stukken geschreven heeft. Het laatste woord was voor de Deense gezant, die blijk gaf de hulde, zijn beroemde landgenoot in Den Haag bereid, zeer op prijs te stellen. Na afloop van de uitvoering, die tot het middernachtelijk uur duurde, vond op de Deense legatie een ont vangst met „lopend souper" plaats. Tragische verdrinking in het Winschoterdiep Moeder stond machteloos Op tragische wijze is Zaterdag middag de 31-jarige schipper J. Spij ker uit Muntendam in het Winscho terdiep gevallen en verdronken, ken, toen een verhoogstuk van zijn roer brak en hij het evenwicht ver loor. De 74-jarige moeder van het slachtoffer zat in de roef van het schip en merkte onraad, toen de boot tegen de wal botste. Zij haastte zich naar het dek en zag haar zoon tien meter van het schip verwijderd in het water liggen. Machteloos moest de oude vrouw toezien, hoe haar zoon tenslotte in de diepte ver dween, want er was geen redding mogelijkheid in de omtrek. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. MOTORRIJDER VERONGELUKT. In de scherpe bocht in de Rijks weg tussen Ede en Otterlo is Zater dagmiddag omstreeks drie uur een ongeluk gebeurd, dat de 49-jarige werkmeester H. A. Eras uit Utrecht het leven gekost heeft, Vermoedelijk is de heer Eras in de bocht met zijn motor van de weg afgeraakt. De voetsteun van de motor kwam daarbij in aanraking met een in de berm liggende gekapte boom, waar na de motor verder door schoot. Achttien meter van de boom ver wijderd vond een passerende auto mobilist het stoffelijk overschot van het slachtoffer, onder zijn motor lig gend en met een grote hoofdwond. Vermoedelijk is hij op slag dood ge weest. DODELIJK MOTORONGELUK. Gistermiddag half drie vloog de 22- jarige fabrieksarbeiders A. Lammers uit Budel in Soerendonk (gemeente Maarheeze) met zijn motor uit de bocht tegen een telefoonpaal. Hij stierf onderweg naar het ziekenhuis. pen gedaan kunnen worden om met alle oorbare middelen een doeltref fend overleg te bereiken, waarbij wordt gedacht aan de figuur, die op dit punt bestaat voor de officieren van land-, zee- en luchtmacht. Te vens werd uitgesproken dat de be handeling van het salarisbeleid in 't bestaande georganiseerd overleg niet aan redelijke eisen voldoet, aangezien de regeringsdelegatie is gebonden aan de instructies, die haar door een der partijen krachtens gezagsverhou ding worden opgelegd. VERKEERD BEGREPEN „Het voorstel om ons te beperken tot een strikt formele uitoefening van het ambt heeft men verkeerd begre pen of uitgelegd. Van een langzaam- aan-actie is absoluut geen sprake, noch van een model-actie of een lij delijk verzet", verklaarde de voorzit ter, de heer A. F. Boersema. „Het spijt het bestuur dat daardoor de goodwill van de Centrale mogelijk geschaad is". De voorzitter zette uiteen dat niet anders bedoeld was dan geen onbe taald overwerk meer te verrichten. Het bestuur meende dat ditmaal op andere wijze dan door een motie aan de teleurstelling en ergernis uiting moest worden gegeven. „De ambte naren zijn zover achter geraakt, dat zij gedwongen zijn een veel lagere levensstaat te voeren dan gelijkwaar dige functionarissen in het vrije be drijf", aldus de heer Boersema. GEEN REVOLUTIE De afgevaardigden stonden over het algemeen op het standpunt, dat het actlevoorstel van het bestuur wel begrijpelijk was, maar toch afge keurd moest worden. „Wij willen niet de weg der revolutie op. Wij zijn van mening dat met overleg en bespreking ook voor de ambtenaar recht moet worden verkregen", zei een van de sprekers. Het bestuur conformeerde zich aan de mening van de vergadering en over bet voor stel werd niet meer gesproken. Men vond het onverklaarbaar, dat minister Beel geweigerd heeft in te gaan op het voorstel van de heer Schipper, A.R.-lid van de Eerste Ka mer, om een onderzoek in te stellen naar de discrepantie tussen de lonen en salarissen in ©verheids- en parti culiere bedrijven. Namens het be stuur van de vereniging van rijks accountants werd verklaard dat de regering reeds over deze gegevens beschikt en dat de verschillen inder daad groot zijn. „De ambtenaren dreigen weer te vervallen tot de traditionele „fatsoen lijke armoede", waar overigens en zeker voor de werkgever niets fatsoenlijks aan is", merkte de voor zitter van de vereniging van belas tinginspecteurs op. De vergadering deed een dringend beroep op de regering en Staten-Ge- neraal om begrip te tonen voor de gerechtvaardigde verlangens van de hogere ambtenaren. ,,Als al onze po gingen geen resultaat opleveren", zo zei de vertegenwoordiger van cle ï'ijkslandbouu-consulenten, „dan blijft ons niets anders over dan onze no den neer te leggen aan de voeten van de Koningin' 38) „Heb je nu lust in een uitstapje naar de ruïnen van Trebivan en ben je sterk genoeg voor zo'n onderne ming? Het is bijna twee uren van hier. Nog twee uren voor de terug reis reken dus minstens op zes uren Het komt er niet op aan!" ant woordde hij met het vuur van een jongen van zestien jaar. „Je hebt ge zien, dat ik een goed loper ben. Wat geef ik om een beetje vermoeienis?" Wij togen dan op weg. Toen we Marseille verlieten, zagen wij vóór ons een boer, die, met z'n klompen in de hand vóór ons uitging, zonder naar ons om te kijken. Maximilien scheen niet te merken, dat we steeds dezelfde weg hielden als die boer en dat we altijd even ver van hem verwijderd bleven. Na een half uur flink doorgestapt te hebben, kwamen we aan een holle weg, breed overschaduwd door heerlijk lover, waarop de zon haar gouden schitte ring wierp. Op een kromming van van die weg 't was eigenlijk maar een pad, zagen we plotseling een mooie hoeve voor ons opdoemen; haar witte muren waren half ver borgen achter een gordijn van weel derige populieren. De boer die ons tot gids was geweest verdween in het struikgewas. „Kom", zei ik tot Max., „daar zul len we, als je wilt een ogenblik uit blazen. Het wordt heet en een glas melk zou ons wel te pas komen", „Gaarne", antwoordde hij, die hoe ve ziet er aanlokkkelijk uit". Wij kwamen over een binnenplaats, waar het krioelde van de kippen en eenden en toen beklommen wij een trapje, dat naar de deur leidde. Juist toen ik de hand naar de klink bracht, ging de deur open. Maximilien slaak te een kreet van verwondering en week een paar stappen achteruit. „Jeanne! Jeanne!" riep een man nenstem, „kom gauw, gauw! Daar is hij al!" Op de drempel stond een boer van een jaar of dertig; hij had een hoge kleur en scheen niet goed te weten wat te doen: tè lachen of te huilen. Hij klapte in de handen, keek nu eens achterom en dan weer naar ons en begon weer te roepen: „Jeanne, ik had wel gezegd, dat hij zou komen! Waar blijf je nu?" „Louis Guérin!" mompelde Maxi milien, die bleek werd. Maar die eerste ontroering' duurde niet lang. Hij wendde zich tot mij en ging voort. „Nu heb ik je doorschouwd en be grijp ik alles!" Midderwijl had Guérin zich her steld; hij kuste de hand van Maxi milien, besproeide ze met zijn tra nen: „Gij hebt mij het leven gered!" Maximiliens ogen waren vochtig geworden en hadden een onuitspre kelijke zachte uitdrukking aangeno men. „Houd op, vriend!" zei hij. ,,Allons, Guérin, zei ik op mijn beurt. „Bedaar nu en breng ons naar je vrouw". De boer wiste een traan uit zijn oog en ging naar binnen. Toen we alleen waren, wendde ik mij tot Ma ximilien, die zich blijkbaar inspande om zijn aandoening meester te blij ven. „Welnu?" vroeg ik. Hij drukte mij de hand, liet een flauw „Dank je" horen en keerde het hoofd om. Maar Guérin kwam spoedig opda gen met zijn vrouw, die, toen zij ons bemerkte, de ogen neersloeg. De bra ve man poogde zijn Jeanne moed in te spreken en spoorde haar aan het „compliment" op te zeggen, dat waar schijnlijk sinds lang was opgesteld. Maar Jeanne's verlegenheid was nog erger en zij kon of durfde geen woord over de lippen te brengen. Eindelijk kwam zij toch enigermate tot bedaren; zij trad op Maximilien toe en gaf door een ongekunsteld maar welsprekend gebaar uitdruk king aan haar diepe erkentelijkheid. Toen ook Guérin niet meer zo he vig ontroerd was, verzocht ik hem, om zijn hoeve te laten bezichtigen. Zijn vrouw vergezelde ons natuur lijk, en wij brachten een bezoek aan huis, tuin en, erf. „O, mijnheer!" riep de boer plot seling uit, „ik vind geen woorden om u mijn dankbaarheid te tonen. Dit alles is uw werk! En dan zonder u zou ik het schavot hebben beklommen Hij bedekte het gelaat met de han den. Kwam het akelige visioen van de foltering, die hij te Parijs had ver duurd hem weer voor de geest? Wat mij betreft, ik dankte God, die Maximilien de gedachte had ge geven, de onschuldige Guérin te red den, uit de grond van mijn hart. En op het edel en innemend gezicht van mijn vriend las ik dankbare blijd schap, die mij ontroerde. Het was de eerste maal, dat ik die uitdrukking van innige voldoening bij hem be merkte. Toen wij langs het met kreupel hout omzoomde pad naar het woon huis terugkeerden, gingen man en vrouw voor ons uit. Plotseling bleef Heller staan. Hij greep mijn hand en zei met bevende stem: „O, mijn vriend, dat doet mij goed, dat troost en sterkt me! Ik mag u zeggen, dat ik mij op dit ogenblik waarlijk gelukkig voel. Dank! Gij hebt mij gered EINDE

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9