CONCORDfft De 1-0 op het scoringsbord hield spanning tot het einde Ondanks gemis van Lenstra toch een Oranje-zege Records bij Nederland-België Belgische jeugd behaalde 'n verdiende overwinning 5)e zege iua& een felicitatie waavd MAANDAG 4 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 We hebben haar eindelijk weer eens te pakken, een overwinning op de Belgen. Evenals in October 1953 te Rotterdam werd het een zege met het kleinst mogelijke verschil: 10. En zo maakten Zondag dus wederom in het afgestampte olympische sta dion een voetbal-verrassing mee. Want een verrassing mocht men dit resultaat, na de jongste wijzigingen in het Nederlands elftal, toch wel noemen. In hun hart zullen vele sup porters een gelijk spel tegen de Rode Duivels ongetwijfeld als een vurige wens hebben gekoesterd. Maar net al ten opzichte van de wedstrijd te gen de Denen, werden talloze voor spellingen gelogenstraft. Dit keer ge lukkig in prettige zin. En dat ver sterkte in het vaderlandse legioen weer eens de opvatting, dat voetbal toch maar een onberekenbaar en prachtig spel is! Onder een betrokken hemel had het stadion voor de aanvang van de wedstrijd een enigszins sombere aanblik. Maar als gewoonlijk waren er weer de opwekkende marsen van een keurig marcherend muziekcorps en in de lucht brachtén reclame vliegtuigen <;n een laag dalende he licopter het nodige vertier. de arbiter nauwlettend werd gade geslagen. En anders wel door het publiek, dat van der Hart telkens luid toejuichte wanneer hij de glad de Antwerpenaar weer eens te vlug af was. „Open doekjes" waren er ook voor de 35-jarige Bertus de Harder, die met zijn „elastieke" benen, zijn sprints en schijnbewegingen, de Bel gische rechtsachter Dries soms aan de grens van wanhoop bracht. Met dat al verloor Dries zijn bezinning niet geheel en ook de „rots" Carré bleef onwrikbaar. Bijna alle vlotte, maar wel eens te doorzichtige Neder landse combinaties werden afgebro ken vóór zij gevaarlijk werden. On ze scherpschutter Dillen probeerde het maar eens met afstandsschoten zonder daarbij evenwel de bal de juiste richting te kunnen meegeven. Eigenlijk kwamen de Belgen pas in de 28ste minuut met een aanval van enige „inhoud". Die werd afge sloten met een solo-ren van links buiten Pieters en 'n vervaarlijk schot van linksbinnen Givard, dat de Munck echter met een tijgerachtige sprong bedwong. Even bekwaam stopte hij een on verwachte kanjer van Coppens, wei- De Engelse scheidsrechter Arthur Ellis verklaarde het hands-geval met van der Hart als volgt: „Laat ik voorop stellen, dat Coppens en van der Hart binnen het strafschopgebied stonden. Beiden sprongen naar de bal, waarbij van der Hart zijn tegen stander een duw in de rug gaf. Niet geoorloofd dus. Het gevolg: Coppens gaf zijn tegenstander een stevige zet niet een zeker achterdeel van het li chaam. Niet geoorloofd natuurlijk. Daarvan was weer het gevolg, dat van der Hart de opspringende bal te gen de hand kreeg. Hands binnen het strafschopgebied. De drie hande lingen geschiedden snel achter elkaar Ik floot onmiddellijk, voor de eerste overtreding, dus voor de ongeoorloof de duw in de rug van Coppens. Zie daar de verklaring van de vrije schop". Op de vraag of de scheidsrechter het een faire wedstrijd vond, ant woordde de heer Ellis: „Het was in derdaad een faire kamp. De spelers traden zeer sportief op. Het doelpunt was een juweeltje. Tot een zeer hoog rJveau steeg de ontmoeting echter niet. Als beste spelers in het Neder lands elftal waren doelman de Munck en stopper van der Hart. Bij België viel mij linkshalf Mees op". CLle" ditmaal at& lacócfiauiuet Tussen Pellikaan (links) en Hoolboom, voorzitter van T.C. en K.C. (rechts) zit Abe Lenstra te kijken hoe de anderen het er af brengen Interessante start. Aanvoerder van Schijndel, die van zijn collega Meert een sierlijk vaan tje kreeg ter opluistering van het bondsbureau, won de toss. Rik Cop pens deed de aftrap. Het werd direct een infiltratie via Houf en de kleine balgoochelaar Huysmans, maar doel man de Munck bleek reeds volledig geconcentreerd. Zijn verre uittrap werd door Sschaap benut voor een tegenstoot, doch het diagonale schot van Dillen van de rechtervleugel, was te hoog gericht. Men kon van een interessante start spreken, want Nederland hernam onmiddellijk het offensief, door middel van een „be keken" pass van captain van Schijn del. Roosenburg en de Harder ruk ten vervaarlijk op, maar de Belgi sche linksachter van Brandt en doel man Meert konden hen zij het wankelend met vereende krachten afremmen. Coppens en zijn mannen antwoord den met het afdwingen van een overigens niets opleverende hoek schop en al spoedig werd het duide lijk, dat de talentvolle Belgische aanvalsleider het tegen onze tech nisch bekwame stopperspil van der Hart niet gemakkelijk zou krijgen. De Amsterdammer versloeg de Ant werpse viskoper verscheidene malen in kop-duels en onderbrak koel en kele fitsende dribbels van de Belg. Onze voorthoede attaqueerde bij zonder fel, waarbij de sluwe Tim mermans en de in zijn behendigheid som tij ls briljante de Harder de ini tiatiefnemers waren. Stopper Carré vormde met zijn secundanten echter een hechte linie, al moest de voor: treffelijke rechtshalf Huysmans bij een poging van Roosenburg iets te hard op zijn doelman terug spelen, waardoor de bal corner ging. Ook Carré zelf stond kort daarna een hoekschop toe. toen de Herder hem dreigde voorbij te sprinten. Timmer mans nam de corner zodanig, dat Meert noch van Brandt de bal kon den bereiken. Onze rechtsbinnen Schaap kon dat wel, maar hij zond het leer helaas met een boog over het doel heen. Oranje in de meerderheid. Nederland bleef licht in de meer derheid, waarbij evenwel de Belgi sche tegenaanvallen via Coppens een voortdurend gevaar opleverden. Ge vaarlijk waren ook de vrije trap pen, die van der Hart in zijn harde strijd met zijn onberekenbare tegen stander veroorzaakte of die de han dige Belg een enkele maal van de Engelsche scheidsrechter Ellis „ca deau" kreeg. Dat nam niet weg, dat Coppens, met zyn niet in alle op zichten zo gunstige reputatie, door ke deze lanceerde na een combinatie met Huysmans en Houf. Men ziet het: Coppens bleef gevaarlijk; en hij kreeg ook verder wel vrije schop pen tegen zich, maar hij mocht ze van tijt tot tijd (tegen van der Hart) ook nemen. En daardoor bleef er constant een zekere ongerustheid heersen. Dillen geeft Oranje de leiding. In de 36ste minuut begon het Ne derlandse overwicht gestalte te krij gen. Toen de Harder van de rechts buitenplaats de bal scherp voor doet trok, kon Carré niets anders doen dan corner koppen. Nu nam Schaap, die slechts door onnauwkeurig plaat sen de aandacht had getrokken, de hoekschop. De bal werd weggewerkt, doch de naar voren gekomen Klaas- sens zond hem terug met een venij nig, klimmend schot, dat via de lat over het doel van Meert sprong.... Een ogenblik was er een onderbre king van het offensief van de Oran jemannen door een kogel van Houf, die 'n meter naast suisde. In de 39ste minuut kwam de equipe-van Schijn del overweldigend in het geweer. Rechtshalf Klaassens gaf de pass, die aan een „switch" tussen de Har der en Roosenburg vooraf ging. De Sneeker gaf in volle ren een trekbal van halverwege de cornervlag en Dillen knalde de bal in vliegende vaart onstuitbaar voor Meert hoog in de touwen (10). Teleurgesteld maar geenszins ont moedigd sloegen de Belgen meteen fel terug. Maar Houf zag zijn eerste schot tot corner verwerken en zijn tweede keihard naast gaan. Veel te hoog was de daarop volgende kop bal van Dillen, na een fraaie pass van Timmermans. Met een afgesla gen hoekschop op het Nederlandse doel eindigde de eerste helft. DE TWEEDE HELFT. De tweede helft gaf een ongeveer gelijk spelbeeld te zien; dat wil zeg gen, dat het Nederlands elftal een lichte veldmeerderheid wist te hand haven, maar dat men voortdurend in onzekerheid bleef omtrent het eind resultaat, door verrassende tegen acties van de Rode Duicels. Neder land kreeg en minste! ongetwij feld de beste kansen. Kort na de hervatting wist de lichtvoetige Coppens langs van der Hart te glippen, maar hij strandde nu op linksachter Kees Kuys, wiens vorm in de drie militaire wedstrij den in Italië geenszins bleek te heb ben geleden. De Belgische defensie deed evenwel voor de Nederlandse in geen enkel opzicht onder. Zij wendde de talloze bedreigingen af, die vooral de Harder en Timmer mans veroorzaakten en doelman Meert dook als een ware (rode) dui vel naar alle plaatsen waar zijn doel- vlak werd belaagd, in het bijzonder door de schietgrage Dillen. Strafschopgeen strafschop! In de vijftiende minuut leek het er even op, dat de vrees voor een strafschop tegen van der Hart ge grond zou blijken. In een nieuw per soonlijk duel met Coppens raakte hij op de rand van het strafschopge bied de bal met de hand aan. „Penalty", gonsde het door de rijen op de tribunes. Scheidsrechter Ellis had echter geconstateerd, dat Cop pens onze stopper een fractie van een seconde tevoren, een duwtjein de rug had gegeven. Feitelijk was dus eerst een vrije schop (tegen Cop pens) daarna de strafschop (tegen van der Hart) veroorzaakt. De En gelsman zat een ogenblik met een probleem. Hij koos een tussenweg: vrije schop -tegen Nederland; het geen een enorm gebrul van het pu bliek uitlokte. Het schot van Givard „smoorde" in de haag van Neder landse verdedigers De Belgen trachtten daarna in ge sloten gelederen de gelijkmaker te forceren. Rechtsbuiten Vliers snelde langs Wiersma om Coppens te lan ceren. De Munck trok diens vlijm scherpe schot klemvast aan de borst. Vliers en Coppens herhaalden hun poging, maar nu kon de in het nauw gebrachte Wiersma door terugspelen op de Munck verder onheil voorko men. Oranje voelde, dat het zich weer moest laten gelden. Het pro beerde het ook, maar de aanvallen behielden vooralsnog een wat rom melig karakter, ook al doordat onze halflinie zich misschien onbewust meer op het verdedigen van de voor sprong dan op het vergroten daar van concentreerde. Zo bleven de Ne derlandse schoten voorlopig schaars. Zij waren meestentijds van Coen Dil len, daartoe in de gelegenheid ge steld doordat de Belgische defensie de meeste aandacht besteedde aan onze (te) veelvuldig ingeschakelde linkervleugel de HarderTimmer- Doelpunt. geen doelpunt! Een massale vreugdekreet klonk op in de 30ste minuut, toen een van der Hart-Schaap-Roosenburg combi natie door Timmermans in moeilijke positie werd afgesloten met een schot als een bliksemschicht. Duizenden sprongen juichend van hun zitplaat sen omdat het net duidelijk zicht baar opbolde. Maar de bal was slechts in het zijnet terecht gekomen en de stand veranderde dus niet. De Belgen hervatten hun verbeten pogingen om de nul weg te schieten. Coppens, kennelijk onder de indruk Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. 0 Maximale zekerheid 0 Minimale premie Ook voor collectieve personeelversekerhigcn Hoofdkantoor: 1 4J|l M Oudonoord - Utrocht Tol. 16591 <3 iQnon) ^Advertentie) Zelfs een tweeling kwam er aan te pas Het is mogelijk om bij een inter landvoetbalwedstrijd records te bre ken, al liggen die dan niet op sport gebied. Bij de wedstrijd Nederland België te Amsterdam zijn diverse records gebroken. En men slaat de plank niet ver mis door te veronder stellen, dat de staking in de hoofd stad hier iets mee te maken heeft gehad. Het was te voorzien, dat door de staking bij de openbare vervoermid delen meer toeschouwers per auto naar het stadion zouden komen. Wel nu, volgens een telling van de ver keerspolitie waren Zondagmiddag niet minder dan 10.970 auto's in de omgeving van het stadion gepar keerd, dat is enkele honderden meer dan enkele weken geleden bij de wedstrijd NederlandZweden. Hoe groot dit cijfer wel is blijkt uit de 9.000 auto's, die de toeschouwers naar de wedstrijd NederlandDenemar ken, drie weken geleden, hebben vervoerd. Uiteraard is de verkeerspolitie, die met de normale staf van 200 posten werkte, even in moeilijkheden geko- van de capaciteiten van Van der Hart en Kuys, probeerde het nu van ver re. Het resultaat bleef beperkt tot twee hoekschoppen. En een geraffi neerd laag schot van Vliers was voor de Munck niet moeilijk genoeg. Een zowaar ook eens om de hoek kijkende zon belichtte in de 36ste minuut fel de „kans van de dag", die de toch al niet gelukkige Schaap miste. Een mislukt schot van de vleugel, van Dillen, kwam niet ver van doel voor zijn voeten. In plaats van met furieuze kracht te schieten, „centerde" de Hilversummer de bal recht vooruit, tegen de voeten van Meert, vanwaar het leer loodrecht omhoog sprong. En daarmee was het gevaar voor Meert geweken. Een even fraaie mogelijkheid ging in de 41ste minuut voor de Belgen verloren, als was dat een gevolg van het anticipatievermogen van on ze keeper de Munck. Het was de zo veelste vrije schop; dit keer tegen van der Hart (die met Coppens vriendelijk handjes bleef schudden). De tacticus Houf nam de vrije trap met een „boogje" over de Neder landse1.,muur". waardoor de toesnel lende linkshalf Mees een schitteren de kopbal kon inzenden. De Munck, een ogenblik uit zijn balans, herstel de zieh razendsnel en ving de bal met een sprong, die men ongeveer zou kunnen omschrijven als een „snoekduik in achterwaartse rich ting". Twee minuten voor het einde ont snapte het Belgische doel ternauwer nood aan doorboring, toen de Harder en Roosenburg de Rode Duivels-de- fensie uit positie speelden en Dillen voor het laatst in dit duel met zorg richtte. Rechtsback Dries, vlak voor de doellijn opduikend, sloeg echter de illusie van de Eindhove- naar aan scherven en trapte de bal uit het doel. men. Voor de wedstrijd ging het nog best, maar niet zodra had het eind signaal geklonken of bijna 11.000 auto's wilden tegelijk weg en dat is nu eenmaal een onmogelijkheid. Maar toch is de verkeerspolitie niet ontevreden over het uiteindelijke re sultaat. Men paste voor het eerst een nieuw systeem toe door in de eerste plaats alle voetgangers gelegenheid te geven zich uit de omgeving van het stadion te verwijderen. Daardoor had het autoverkeer in het begin nog ai wat stagnatie. Ook het grote aan tal door militairen bemande auto bussen van het gemeentelijk ver voersbedrijf was een onvoorzien, ob stakel. Koffierecord. Een ander record is door het res taurant van het stadion verbeterd. De restaurateur, die er rekening mee moet houden, dat hij des Zondags enkele tienduizenden kopjes koffie klaar moet maken, heeft Zaterdag alles in het werk gesteld om deze voorziening door te kunnen laten gaan, toen Zaterdagochtend het be richt over de mogelijke stopzetting van het gas bekend werd. In allerijl heeft hij zijn gastoestellen laten om bouwen voor het gebruik van bu taangas en heeft bovendien uit Den Bosch een 60-tal speóiale butaangas- koker^ gehaald. Om nog minder ri sico te lopen bestelde hij bovendien voor Zondag een tankwagen met 6.000 liter kokend water. Wel was het water, toen het ter plaatse kwam .afgekoeld" tot 80 graden, maar het loond geworden: wellicht had een groot deel van de 65.000 toeschouwers niet 's morgens in de stad een kopje koffie gedronken, want in het sta dion werden 34.800 kopjes koffie ge consumeerd, dat is ruim 8.000 meer dan bij NederlandDenemarken. 630 Kilogram warme worst, ver deeld in 8400 porties van elk 75 gram, 4000 zakjes pinda's, .4500 koeken, 16.000 repen chocolade, 500 ballen gehakt en 1150 koppen soep werden door het publiek genuttigd. Op de goede afloop werden voorts 4925 glazen bier, 3050 flesjes limona de en een onbekend aantal glaasjes helder vocht in de restauratie van het stadion geleegd. Dit alles is door het 283 man tel lende personeal verkocht. De vaste siaf was voor deze ene gelegenheid uitgebreid met 3 butaangasmonteurs, die er zorg voor droegen, dat de vu ren bleven branden. „Lang zal hij leven". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een van de voetballiefhebbers, die zich tot het begin van de wed strijd voor het stadion plegen op te houden in de hoop nog een kaartje te kunnen bemachtigen, tot de geluk kigen heeft behoort, die Nederland met 10 hebben zien winnen. Nog voor de wedstrijd was begon nen, klonk namelijk uit de luidspre kers een boodschap voor de heer B. Geerding uit de St. Anthonie Bree- straat te Amsterdam, die hem naar huis gelokt moet hebben. „De direc tie van het Olympisch stadion feli citeert u met de geboorte van een tweeling". Deze boodschap werd met gejuich van de toen reeds aanwezige tienduizenden begroet. Was het toe- was nu een klein kunstje om het vallig, dat het muziekcorps „Apollo" weer op kookpunt te brengen. uit Good juist op dat moment het De moeite van de restauratie is be-*„lang zullen zij leven" inzette? DE STAND. De tachtig wedstrijden Neder landBelgië en BelgiëNederland geven thans de volgende standen te zien, waarbij het overwicht van Oranje weer iets is versterkt. Thuiswedstrijden: Nederland 40 24 België 40 9 Uitwedstrijden: Nederlandse jeugd stelde teleur, verloor: 2-0 België Nederland Totaal: Nederland België De jeugdwedstrijd Nederland België, welke op het sportpark Ro- zenoord te Bergen op Zoom is ge speeld, is in een alleszins verdiende Belgische zege geëindigd. Reeds na drie minuten namen de Belgen door linksbinnen van der Borre de leiding, terwijl in de 25e minuut rechtsbinnen Gij bels de stand op 02 bracht. De Belgen, die het beste deel van het spel hadden, bleven ook daarna in de meerderheid en keeper Feyt kreeg heel wat schoten te verwerken, het geen hem echter best was toever trouwd. In de tweede helft speelden de Nederlanders iets doortastender, maar over het algemeen schoten zij bij onze Zuiderburen te kort. Het spel was in de tweede helft iets meer verdeeld, maar het meeste gevaar ontstond toch voor het Nederlands doel, waar de backs onvoldoende ruimden. Na een kwartier wist linksbinnen 72121 Boveniers het net te vinden, maar de scheidsrechter floot op hetzelfde ogenblik terecht voor hands. Toch kreeg Nederland nog een kans om tegen te scoren. 15 Minuten voor het einde namelijk was bij een schot van Boveniers de Belgische doelman 9— 74 Dignef reeds verslagen, doch de bal stuitte tegen de paal terug in het veld. De Nederlandse ploeg stelde als geheel teleur, en hield bijzonder wei nig beloften voor de toekomst in. De verdediging bleef onder de maat be houdens doelman Feyt, die mogelijk aan het tweede doelpunt wel enige schuld had, maar verder uitstekende dingen heeft gedaan en onze jeugd voor een grotere nederlaag heeft be hoed. De halflinie speelde teveel verde digend en het plaatsen was onzuiver. Meestal kwam de bal bij een tegen stander terecht. Ook in de voorhoede ging het niet naar wens, men speel de te kort samen en zonder overtui ging. Het stoppen van de bal liet veel te wensen over, waardoor vaak de Belgen in het bezit van de bal kwa men. Het beste deel van de voor hoede was de rechtervleugel, waar Bosselaar en Dahrs dikwijls aardige dingen deden, maar het spel bleef te individueel en kon daarom niet tot succes leiden. De Belgen waren over alle linies beter. De verdediging met back van Rooy aan het hoofd was voor haar taak berekend. De half linie bdheerste het middenveld, ter wijl in de voorhoede rechtsbuiten Verlinden de beste was. Ook de an dere spelers wisten het de Neder landse verdediging nogal lastig te maken. De meer dan 10.000 toe schouwers, die het mooie stadion om zoomden, zullen niet veel goede her inneringen aan deze jeugdwedstrijd in Bergen op Zoom bewaren. Na afloop van de wedstrijd werden de spelers gefelici teerd door de heren Pellikaan en Koolboom van de T.C. en K.C. Onze foto: van links naar rechts: Timmermans, daarachter De Munck. Pellikaan, Klaassens en een gelukkige Wiersma met de bal. Achteraan zien we de heer Hoolboom een der spelers omhelzen, terwijl een der Belgen hen in het voorbijgaan gade slaat....

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6