Eindelijk weer 'n Oranje-zege op Belgis Herstel van het Nederlands spelpeil tot een matig internationaal niveau 1905-1955 Zwitserse ..spionnare"! met het oog op 19 Mei MAANDAG 4 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t Techniek en tactiek gepaard aan enthousiasme, overwon gevreesde tegenstander Eindelijk heeft het Oranje-elftal dan weer eens gewonnen van de ge vreesde Rode Duivels.... Met 10 zegevierde de Nederlandse ploeg over de Belgen, die de laatste jaren hun woordje wel meespreken op interna tionaal voetbalgebied. Of de zege verdiend wasmisschien hadden de Belgen wel een gelijk spel mogen hebben, maar onverdiend was de Oranje zege geenszins, want als bij iedere wedstrijd gaat het om de doelpunten en de wijze, waarop Dillen met een juweel van een doelpunt de Neder landse aanhang tenslotte reden tot juichen gegeven heeft, was voortreffelijk. Maarevenals wij bij de HollandBelgië-wedstrijd op 4 April 1954 in Antwerpen de 43 nederlaag deis Oranje-spelers een eervol resultaat noem den, zo willen we de 10 zege van gisteren niet alleen zien als een over winning, maar meer no gals een herstel van het geschokte vertrouwen in het kunnen van ons vertegenwoordigend team. Hersteld vertrouwen. Inderdaad er is ondanks het te leurstellende spel in de wedstrijd tegen Denemarken toch blijkbaar wel iets veranderd. Er zijn in de re sultaten van de oefenwedstrijden der laatste maanden en nu weer in die 10 zege op België inderdaad aan wijzingen, dat de K.N.V.B. niet ten Vijftig jaar geleden, om pre cies te zijn op 30 April 1905/ werd te Antwerpen de eerste landenwedstrijd tussen Neder land en België gespeeld. De strijd eindigde onbeslist, 11, maar en dit moge thans won derlijk heten, er werd verlengd' en in de verlenging wón het' Nederlands elftal met 41.. Twee honderd toeschouwers1 woonden die ontmoeting bij Op 3 April '55 werd voor de 80e maal Holland-België gespeeld In het olympisch stadion waren 65.000 toeschouwers aanwezig. De strijd werd door het Neder lands elftal met 1—0 gewonnen,g slechts enkele ex-voetballers uit. de periode van 1905 waren van- deze overwinning getuigen. DatJ is voetbal-historie. onrechte ten aanzien van de interna tionale betrekkingen zijn vleugels wijder zal kunnen gaan uitslaan. De laatste jaren was het aantal tegen standers van onze nationale ploeg eigenlijk maar heel beperkt en men kreeg de indruk, dat wij in dit op zicht in een kringetje rond draaiden. Het programma van het lopende sei zoen vormt daarvan nog een weer spiegeling: twee wedstrijden tegen België, één tegen Denemarken, Ier land en Zwitserland, waaihij slechts de Ieren eindelijk weer eens een nieuwe noot vormen. Dat gaat anders worden! Voor het volgend seizoen zien wij immers wedstrijden vastgesteld tegen Noor wegen (tot bedoelde categorie be horend) en verder Duitsland en Joe- go-Slavië. Met andere woorden: onze bondsleiding durft het eindelijk weer aan de Nederlandse ploeg tegen de Europese topklasse te laten optor nen. Van harte hopen we, dat dit stre ven ook in de toekomst merkbaar zal zijn en dat t.z.t. landen als Oosten rijk, Italië, Spanje, ja zelfs Hongarije en Rusland en wie weet ook weer eens Engeland en Schotland als onze tegenstanders zullen fungeren. Maar in één opzicht lijkt het vol gend seizoen op dit en op talloze vo rige,: er is een goed en gelukkig ver schijnsel, want bij alle variaties, die stellig zullen worden toegepast en waarbij natuurlijk goede relaties als Zweden, Denemarken e.d. niet wor den vergeten zullen de ontmoetin- Het enige doelpunt uit de wedstrijd: Uit een mooie voorzet van links kopte Coen Dillen de bal langs de Belgische doelman Meert. V.Ln.r. Carré, Timmermans, Mees Dillen en Meert. gen tegen België nooit kunnen en mogen ontbreken. Er is maar één HollandBelgië Voor elke rechtgeaarde voetballief hebber is en blijft dit de aantrekke lijkste wedstrijd van het jaar. Mis schien niet de mooiste of speltech- nisch de beste, maar qua sfeer on vergelijkbaar uit torenend boven wel ke andere wedstrijd ook. Dat is hier te lande het geval, maar in België ongetwijfeld ook. Antwer pen wil de wedstrijd voor geen geld van de wereld missen en als het Ant- werp-stadion te Deurne in de toe komst zal worden uitgebreid tot het een accomodatie heeft van 90.000 toeschouwers, is dat alleen en uit sluitend voor deze landen-derby, practisch gesproken de enige landen wedstrijd die te Antwerpen wordt gehouden. De laatste jaren is bij onze Zuider buren wel eens te beluisteren weest, dat men voor deze wedstrijd niet zo buitengewoon meer voelde. Men achtte niet ten onrechte onze ploeg geen volwaardige tegen partij meer. Het feit, dat onze Zui derburen herhaaldelijk grote moeite hadden om te winnen, zelfs nu en dan wel verloren ook, deed daaraan niets toe of af, want voor een elk was het duidelijk geworden, dat het Nederlandse spel ongunstig afstak bij het Belgische. Nu is de situatie anders geworden Het mag waar zijn, dat de Oranje- ploeg tegen Denemarken en ook in de oefenwedstrijd tegen London Com bination onder de verwachtingen is gebleven, de verbetering, die het spel van onze topploeg bij een jaar geleden heeft ondergaan, valt niet te miskennen. Bewijs geleverd. Dat bewees thans overduidelijk de wedstrijd van gisteren, de wedstrijd, die de „proef op de som" moest worden van wat theoretici hadden opgezet en wat de toeschouwers uit Met enig.e daetpunt van acfitei het doet de laatste wedstrijden hadden kun nen concluderen. Er zat verbetering in het Neder lands spelpeil en ondanks het feit, dat de Belgen zelf wisten, dat ze het ditmaal lang niet cadeau zouden krij gen. Want ze waren daarvoor ge waarschuwd. Coppens zelf, de mid- voor-aanvoerder der Rode Duivels, die zijn weet je-wel-weet was ten aan zien van het uiteindelijk resultaat voor zijn ploeg weinig optimistisch. De Belgische pers had de Belgische spelers trouwens reeds gewaar schuwd. Immers, via NederlandDe nemarken, waaraan de Belgische pers meer aandacht had gewijd dan ge bruikelijk bij onze interland-wedstrij den, schreef b.v. „Les Sports": „Laat men bij ons toch heus niet denken, dat Nederland er sinds de laatste BelgiëHolland niet op vooruit is gegaan". En in „Vooruit" lazen we: „Men mag vooral niet de conclusie trekken, dat de Rode Duivels het op 3 April minstens even goed zullen doen als de Denen en dat het niet on mogelijk is, dat de Nederlanders weerwraak zullen nemen voor de reeks nederlagen tegen België." Als het waar is, dat een „gewaar schuwd man voor twee" geldt, dan waren de Belgen ditmaal toch wel zeer in het voordeel om de tachtigste ontmoeting te winnen. Want niet ver geten mag worden, dat het Oranje team gisteren bovendien danig ge handicapt was door het ontbreken voetbaltournée in Florence, Napels en Rome veel heeft geleerd, als Theo Timmermans, die evenals tegen Dene marken opnieuw op een voortreffe lijke wedstrijd kan terugzien en als Bertus de Harder, die dribbelde langs de lijn alsof hij tien jaar jonger was en w'ens spel van groot inzicht ge tuigde, heeft Cor van der Hart in derdaad de basis gelegd voor de klei ne, maar ons inziens volkomen ver diende overwinning op de Belgenr Maar wat belangrijker dan deze be geerde zege voor de spelers en voor de leden van de keuze commissie* moet zijn geweest, is het feit, dat het spel, door het Oranjeteam vertoond, ten minste gelijkwaardig aan dat van de Belgen is gebleken en dat van la ger spelniveau, zo duidelijk aan het daglicht getreden gedurende de jaren, waarin onze beste cracks in het bui tenland speelden, geen sprake meer is. Gelijkwaardige elftallen. Twee gelijkwaardige elftallen ston den in het veld, met weliswaar ver schillend spelkarakter, maar in strijd lust, energie en uithoudingsvermo gen elkaar niets toegevend. Het vaak zo korte spel van het drietal Lenstra, Wilkes, Timmermans in de wedstrijd tegen Denemarken, heeft onze voor hoede tegen de Belgen voor een be langrijk deel laten varen. De vleu gelspelers, in het bijzonder De Har der, werden vaak in de combinaties betrokken en Coen Dillen, die van Rinus Schaap niet zoveel steun on dervond als Bertus de Harder van Theo Timmermans, kwam herhaalde lijk naar binnen om profyt te trek ken van de gevaarlijke situaties, wel ke zowel voor als na de rust voor het doel van aanvoerder Meert ontston- Van der Hart over Coppens. „Ja, het was de eerste keer, dat ik tegenover Coppens in het veld stond" vertelde Cor van der Hart ons na af- lccp van de wedstrijd. „Maar na al les wat men van hem verteld had cn dat was heus niet allemaal zo lief, viel het heel erg mee. Gemeen heeft hij absoluut niet gespeeld. Natuur lijk, het is geen kleine jongen en iedereen moet tegen een duwtje kunnen, hij net zo goed als ik. Maar ik vond Coppens zeer sportief spelen en toen ik een keer op de grond lag is hij direct op mij toe gekomen om me weer op te trekken. Eén ding be grijp ik echter niet van Coppens. Zo'n goed voetballer als Rik Cop pens ongetwijfeld is, heeft het niet r.odig om af en toe met zijn, laat ik maar zeggen „heup te zwaaien" en zijn tegenstander een zetje te geven. Ik geloof als hij dat niet zou doen, de man nog gevaarlijker zou zijn". en Coppens over.... Van der Hart „Ik vond het een prettige wed strijd", vertelde Rik Coppens. „En er is tussen van der Hart cn mij geen kwaad woord gevallen. De Neder landse stopperspil heeft met verstand gespeeld, hij is een zeer intelligente voetballer. En als het al te dreigend werd riep hij zeer handig zijn half backs terug. Menigmaal heb ik hem horen roepen: Jan (van Schündel), kom terug! En Jan kwam terug. Het is een sportieve kamp geweest en het Nederlands elftal heeft verdiend ge wonnen. Een daetpunt, dat yetd w-aaxd uiat Meert, de Belgische doelverdediger stond er van op zijn kop. Waarvoor? Dat weten we niet, maar wellicht wel voor de nederlaag. van Lenstra, die juist de afgelopen maanden zo buitengewoon in vorm was. Met de 10 overwinning achter de rug, mogen we dus onomwonden zeggen, dat het bewijs werd gele verd, dat de verwachtingen in 't her steld vertrouwen op onze Oranje- ploeg niet zijn beschaamd. Door deze 10 zege, behaald op een technisch bekwame en bovendien fanatieke te genstander, is het bewijs geleverd, dat de ommekeer in de Nederlandse voetbalwereld van betekenis is. Reden tot tevredenheid. En niet alleen die zege, maar ook het vertoonde spel geeft reden tot te vredenheid. En al herhalen we wat we ook na vroeger behaalde over winningen wel geschreven hebben dat we er nog niet zijn, we zijn er daarnaast van overtuigd, dat deze zege een aansporing zal zijn om op de hervonden weg voort te gaan. De wedstrijd van gisteren geeft reden tot tevredenheid. Het is een aardige, vlotte wedstrijd geworden, natuurlijk nog niet geheel feilloos ge speeld, doch in ieder geval uitzicht biedend op verder herstel. Het spelbeeld in deze van begin tot einde spannende strijd werd feitelijk beheerst door het duel tussen de Ned. stopperspil Cor van der Hart en Rik Coppens, de snelle en gevaarlijke midvoor van de Rode Duivels. Dank zij het kranige defensieve spel van de man, die vele seizoenen in Lille heeft geschitterd, kon de Belgische aanvalslinie haar technisch zo goed verzorgde en snelle combi naties niet ontplooien. En al bleef de vol trucjes zittende Rik Coppens altijd gevaarlijk, als hij de bal in zijn bezit kreeg, Van der Hart dekte hem zo zwaar en schaduwde de Beerschot man zo volkomen, dat de stootkracht uit de roodgehemde voorhoede tot een minimum werd teruggebracht. Hard maar zeker niet unfair ging het tussen beide „kerels" toe, een duwtje in de rug, een zwaai met de heup, och dat alles was begrijpelijk en zo wel Van der Hart als Coppens von den deze kleine overtredingen zo ver- k'aarbaar, dat zij elkaar, vóór dat nog een vrije trap tégen een van beiden werd genomen, reeds de hand toestaken. Zonder overigens iets te kort te wil len doen aan de grote verdiensten van spelers als De Munck, die weer soepel en volkomén betrouwbaar zijn doel verdedigde, als Kees Kuys, die er Italiaanse allures op nahield en bewees, dat hij tijdens de militaire den. Dat zijn schot hem in deze wed strijd vaak in de steek heeft gelaten, komt waarschijnlijk door het feit, dat de bal op het droge veld wat sprin gerig was. En de P.S.V.'er komt eigenlijk pas goed op dreef op een modder veld! Abe Lenstra werd ge mist in de Oranje-voorhoede, dat kon men duidelijk constateren op deze Zondagmiddag in het stadion. Schaap bleef veel achter, fungeerde als verbindingsman tussen voorhoede en middenlinie, maar hij miste vaak de aansluiting. Hij bleef vaak „han gen" tussen beide linies, terwijl de bal op een geheel ander gedeelte, van het veld was. En toen Schaap in de tweede helft, zes minuten voor het einde, een haast niet te missen kans van Dillen kreeg, trapte de Gooi- speler precies tegen doelman Meert op. Zijn lang en droog en vooral goed geplaatst schot had hij in Hilversum achtergelaten. Voorts opereerde onze voorhoede met vier in plaats van met vijf man, waardoor de taak van de Belgische defensie, waarin rechtsback Dries en rechtshalf I-Iuysmans uitblonken, ten zeerste vergemakkelijkt werd. De fijne trekjes in onze voorhoede kwa men van de linkervleugel De Harder Timmermans; Roosenburg en Dil len deden het zware werk, zij fun geerden als tank, welke echter de Belgische verdedigingsmuur nauwe lijks kon verontrusten. Te weinig schoten afgevuurd. De schutterscapaciteiten in de Oranje aanvalslinie waren deze mid dag echter volkomen zoek. Noch door Dillen, de goalgetter, noch door Roo senburg, die nuttig werk heeft ge daan, maar nu eenmaal geen mid voor van grote allures is, noch door Timrnermens, zijn kogels op doel man Meert afgevuurd, welke de Belg hebben doen wankelen. Alleen dat ene doelpunt, na een feilloze combi natie van Klaassens, De Harder, Roo senburg en Dillen, zette het voetbal- hart van het legioen in lichter laaie en de ovatie, \velke het dankbare voetbalpubliek voor dit fraaie ge schenk het viertal oranjehemden bracht, deed het stadion op zijn grondvesten wankelen. Voetbal van hoge internationale klasse werd in het Olympisch Sta dion niet gedemonstreerd. Emoties beleefden de 65.000 toeschouwers wel, maar toch niet zoveel als men in de enerverende derby zou hebben ver wacht. En al lag er gedurende de ge hele ontmoeting over het goed be speelbare stadion die waas van onbe rekenbaarheid, zo kenmerkend voor de echte HollandBelgië-duels, al voelden wij in enkele perioden vóór en na de rust tussen de krijtlijnen en op de tribunes die speciale sfeer van de ontmoetingen tussen het Oranjeteam en dat van de Rode Dui vels, onvergetelijk qua spelpeil zal deze 80e ontmoeting zeker niet blij ven. De jeugdige president van do tech nische commissie van de Zwitserse voetbalbond, W. Baumgartner uit Bern was tijdens cn na de wedstrijd Nederland—België gast van de KN VB. En dat nog wel ondanks het feit, dat de heer Baumgartner in Amster dam kwam „spionneren", zoals hij het zelf uitdrukte. Op Hemelvaartsdag (19 Mei) wordt te Rotterdam de wedstrijd tegen Zwitserland gespeeld en de technicus van de Zwitserse voetbalbond is eens een kijkje ko men nemen hoe het Nederlands elf tal op het ogenblik speelt. En dat is hem blijkbaar zeer meegevallen, want na de wedstrijd vertelde hij het volgende: „Het Nederlands elftal heef{ de wedstrijd volkomen verdiend ge wonnen. Wat mij het meest is opge vallen, is de snelheid, waarmede de bal werd afgegeven. De combinaties kregen daardoor tempo, een groot verschil met ons spel, dat veel be dachtzamer wordt opgebouwd. Wat een mooi doelpunt is dat geweest! En l«; het niet ontstaan uit diezelfde snel heid van handelen? Het verband in de Nederlandse ploeg vond ik beter dan dat bij de Belgen. Stopper van der Hart was de grote man, hij heeft de handige maar te invididuaiistisch spelende Coppens uitstekend partij gegeven. En verder zeg ik niets meer, maar ik ga met vele gegevens naar Bern terug".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5