Wilde stakingen vloeken met waarachtig volksbelang Naiet geloof van rood Amsterdam Schoolradio een boeiend gezel van de onderwijzer Ouders zeiden per enquête hun mening over het huiswerkmaken Data mondeling examens bij middelbaar onderwijs vastgesteld Zilveren katholieke verkenners in Nederland wacht drukke f eestzomer KVP in Zoeterwoude (dorp) heeft thans ook n werkgroep MAANDAG 4 APRIL 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Verbondsvoorzitter van de K.A.B. „Amsterdam, onze veelgeprezen hoofdstad, staat dezer dagen door een bedenkelijke primeur weer volop in de publieke belangstelling" al dus de voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis. Daar zijn de communistische en E.V.C.-demagogen er opnieuw in ge slaagd een groot aantal werknemers ir. een wilde staking te drijven. Een bedenkelijk feit, en omdat wilde stakingen in de tegenwoordige sociale structuur en bij de verkregen rechtspositie van de arbeiders een voudig vloeken met het waarachtige arbeiders- en volksbelang, doch te meer is deze actie bedenkelijk en verwerpelijk, omdat hier gestaakt wordt door mensen in overheids dienst tegen de wettige overheid. Is het dan nodig, nogmaals te ver klaren, duidelijk en voor iedereen, dat de Verbondsleiding van de KAB. deze staking onvoorwaarde lijk afkeurt, zoals ook onze Katho lieke Bond van Overheidspersoneel deze wilde staking ten sterkste af wijst? De volksmisleiders, die geen mid del onbeproefd laten volgens het hun zo vertrouwde recept van het doel heiligt de middelen, strooien thans, naar gebleken is, het praatje rond, dat de K.A.B. deze staking zou goed keuren. Niets is natuurlijk minder waar dan dat. Onze mensen verkeren weer eens In uitermate moeilijke omstandighe den. Het is hard tegen je mede-ar beiders stelling te moeten nemen. Het odium van maffer, en onderkrui per of verrader weegt zwaar in de arbeiderswereld. Er is meer dan ge wone moed voor nodig om in te gaan tegen de zinsbegoocheling en een- heidsverbijstering, welke een grote massa opnieuw bevangen schijnt te hebben. Is men vrijwel overal in den lande, geleerd door bittere ervaringen, meer en meer ontoegankelijk geworden voor de communistische stakings-ma- niakken, uitgesproken in Amsterdam schijnt een grote arbeidersmassa nog steeds een naïef geloof te hebben in de reeds door en door verouderde, heilloze, directe actie-stakingen. Bedroevend verschijnsel. Dit is wel een bedroevend ver schijnsel; bedroevend ook, omdat door deze staking tallozen worden getroffen, om niet te zeggen gedu peerd, die juist de minst draagkrach- tigen een warm hart toedragen, ook, omdat zij er zelf toe behoren. Om het levensbestaan van de minst draagkrachtigen gaat het; niet alleen bij het overheidspersoneel, ook in het vrije bedrijfsleven is dat het geval. Het gaat om een recht- ZWANENBERG HAD EEN ZEER VOORSPOEDIG JAAR. Het jaar 1954 was voor de Konink lijke Zwanenberg-Organon te Oss zeer voorspoedig. Het bereikte resul taat stemt tot des te groter voldoe ning, daar 1954 zich zowel voor de vleeswaren-sector als voor de phar- maceutische sector kenmerkte door een verscherping van de concurrentie op de afzetmarkten. Daarnaast wer den weer in toenemende mate moei- ljjkheden ontmoet van handelspoli tieke aard. De druk, welke hierdoor op de winstmarges ontstond, werd nog geaccentueerd omdat de grond stof fenprij zen voor de belangrijkste producten in 1954 een stijging ver toonden. Bovendien werden de kostprijzen ongunstig beïnvloed door de sterk gestegen kosten van lonen en sala rissen. Zowel op de binnenlandse markt als voor de export moesten deze gestegen kosten geheel voor eigen rekening worden genomen, terwijl ook voor de naaste toekomst ce directie geen mogelijkheden ziet deze zwaardere lasten door verho ging van de verkoopprijzen op te vangen. Dat de winst ondanks deze factoren een stijging vertoont van ruim 13 is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de omzetten wederom konden worden verhoogd. De met de hogere omzet gepaard gaande productievermeerdering had een gunstige invloed op de kosten per eenheid, terwijl de grote bedra gen, welke telken jare aan research worden besteed, in 1954 opmerkelijke vruchten afwierpen. Al deze elkaar gedeeltelijk tegenwerkende factoren hebben geleid tot een financieel re sultaat, dat het hoogste is in enig jaar door het concern behaald. De winst na belasting doch vóór af schrijving bedroeg n.l. f 9.050.484, tegen 7.942.942 over 1953. In 1954 stelde de financiering van de bedrijven hogere eisen dan in 1953, zodat de beschikbare middelen incl. effecten daalden van 10.6 mil- lioen tot ruim f 8 millioen. De direc tie verwacht, dat de kasmiddelen in de loop van 1955 verder zullen da len, mede omdat de uitvoering van het investeringsprogramma belang rijke bedragen zal blijven vragen. In 1954 is geïnvesteerd f 3.245.000, te gen 1.628.000 in 1953. De omzetten in de eerste maanden van 1955 waren bevredigend. De winst is echter iets achtergebleven ten gevolge van een doorwerking van verscheidene ongunstige facto ren. Voor zover het zich thans laat aanzien belooft 1955 opnieuw een goed jaar te worden. vaardig aandeel van de massa des volks in de toegenomen welvaart. Voor de mensen in de laagste loon- groepen is het overal nog moeilijk, vooral nu, in deze tijd van goederen overvloed, hoge prijzen en hoge hu ren van nieuwbouw-woningen. In tienduizenden gezinnen is er voortdurende en nijpende zorg om de eerst benodigde dingen des levens. Dat stelt andermaal en met klem de vraag van het sociale minimum, een vraag, die niet is af te doen met een verwijzing naar de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zonder meer. Deze vraag is ook niet af te doen met zonder meer te verwijzen naar de geleide loonpoli tiek. Zowel het een als het ander heeft goede diensten bewezen in een voor bije periode van nationale armoede en beperkingen. De vraagstukken van thans eisen een aanpak vanuit een ruim inzicht in de toestanden en verhoudingen en mogelijkheden van thans. Bedorven sfeer. Maar met wilde stakingen lost men niets op. Daarmee wordt alleen maar dc sfeer bedorven, haat, nijd en wan trouwen-gesticht tussen mensen, die in vertrouwvol beraad en samenwer- blijven". king telkens weer de eigen-tijdse middelen zullen moeten vinden voor de eigen-tijdse problemen. Die eigen tijdse problemen omvatten heel wat meer dan het loon vraagstuk alleen. Hoe belangrijk dat loon vraagstuk ook is, het is slechts juist te beoorde len in verband met al de andere voor het leven belangrijke vraagstukken als die van de werkgelegenheid in de toekomst, de industrialisatie, volkswoningbouw en andere. Juist omdat de K.A.B., dag in dag uit zorg heeft voor een waarachtig en rechtvaardig stuk arbeiders-wel vaart, moet zij deze stakingen in Am sterdam ten stelligste verwerpen als vijandig en in strijd met het arbei dersbelang. Bij deze voor ons volk en dus ook voor de arbeiders zo schadelijke strijdmethoden moeten onderlinge verschillen en concurrentie zwijgen. Hier moeten allen, die het wèl me nen elkaar steunen en aan deze af brekende en ontwrichtende acties definitief een einde maken, niet het minst om het arbeidersbelang zelve. De mannen van de K.A.B,O. en de K.A.B. wensen wij in deze moeilijke dagen de kracht en de moed toe om hun zware plicht te doen. Die plicht is: zo enigszins mogelijk en zo goed mogelijk de Amsterdamse diensten gang houden en aan het werk LEIDEN Jantientje Dekker begraven Koningin betuigt haar deelneming Onder grote belangstelling vond Zaterdagmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Jantientje Dekker, die op 1 Maart j.l. door het ijs van de poel in de Meerburgerpolder zakte en de vori ge week op aanwijzing van de heer G. Croiset, telepaath te Enschede werd gevonden. Ten sterfhuize heeft ds. H. Sweepe, geref. pred. te Lei derdorp een rouwdienst geleid. Het stoffelijk overschot werd bij gezet in de groeve, waar het even eens verdronken zusje Dekker rust. Een oom van de overledene, de heer N, Teegelaar uit Oegstgeest, dankte namens de familie voor het mede leven. Hij dankte op de eerste plaats koningin Juliana, die schriftelijk van haar medeleven getuigde. Voorts dankte hij de Minister van Water staat en Verkeer, ingenieurs en be ambten, het college van B. en W. der gemeente en vele anderen, die hulp hebben geboden; de heren G. Croiset, telepaath te Enschede, en prof. Ten- haeff, hoogleraar in de para-psy- chologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Vergadering „St> Auguslinus Causerie van Leni Verstegen De katholieke onderwijzers (essen) van „St. Augustinus" uit Leiden en omstreken moesten Zaterdagmiddag j.l. in „De Doelen" vergaderen met blinden omlaag, want een krachtige voorjaarszon maakte het de verga derden moeilijk. Ondanks het opval lende mooie lenteweer, was er van de zijde der onderwijzers (essen) veel belangstelling hetgeen de spreekster van de middag: mej. Leni Verstegen van de K.R.O., een compliment ont lokte. Leni Verstegen is voor de leer krachten van Leiden en omgeving geen onbekende: negen jaar geleden verruilde zij haar baan aan een school te Oegstgeest voor het interessante werk aan de radio. Naast de onderwijzer. Deze verandering van loopbaan heeft haar niet berouwd, dit is aan de opgewekte toon, waarop zij de le zing hield, wel vast te stellen. Zij vertelde van de grote klas, die zij Het Katholieke Onderwijzers Verbond en de Katholieke Bond voor het Gezin hebben twee enquetes over het actuele huiswerkvraagstuk gehouden; het K.O.V. onder de onderwijzers, de Katholieke Bond voor het Gezin onder de ouders. De uitslag van de enquete onder de ouders is thans be kend. De vragen van de Bond voor het Gezin zijn door 202 gezinnen beantwoord en hebben dikwijls verrassende antwoorden opgeleverd. Zo is bijvoorbeeld gebleken, dat 110 van de 160 ouders van kinderen op de lagere school bezwaar hadden tegen huiswerk, maar dat 110 van de 167 ouders er toch wel voordeel in zagen. Voor de U.L.O. en het middelbaar onderwijs liggen de verhoudingen geheel anders. Daar wordt de noodzaak en het nut van huiswerk meer geaccepteerd, ofschool allen beperking wensen. Geen ouder had bezwaar tegen het thuis leren van de catechismus. Voor en tegen De interessantste antwoordenru- briek is die der vrije opmerkingen. De voorstanders van het huiswerk vinden o.m., dat studie thuis de- ge zinsband versterkt, de kinderen van de straat houdt en hun wat positiefs te doen geeft. De tegenstanders ma ken vooral bezwaar tegen de overla ding. Zij zijn van mening, dat de le vensvreugde wordt beknot en studie- afkeer wordt bevorderd. Kinderen in grote gezinnen hebben geen gelegenheid tot rustige studie. Over het algemeen moeten de kin deren meer van hun jeugd kunnen genieten, terwijl andere ouders weer wijzen op de zenuwachtige sfeer in huis en het tekort aan nachtrust als gevolg van het huiswerk. Voor wat betreft het L.O. hebben 72 der ouders bezwaar tegen huis werk voor kinderen van de eerste en tweede klasse, 64 hebben bezwaar \oor de derde en vierde klassers, 32 voor de vijfde en zesde klas sers, terwijl 75 accoord gaat met het, huiswerk voor de twee laatste leerjaren en 24 tegen is. 77 Ouders hebben geantwoord op de vraag of zij voor de U.L.O. voor of tegen huis werk waren; 56 had geen bezwaar tegen matig huiswerk, 34 wel. De voornaamste conclusies van de eerste enquête onder de ouders zijn o.m., dat voor de laagste vier klassen van de la gere school het huiswerk dient te worden afgeschaft. De vijfde klassers kunnen wel wat huis werk maken, doch niet meer dan een half uur per dag, uitgezon derd Woensdag, Zaterdag en Zondag, die huiswerk-vrij dienen te zijn. Voor de zesde klassers geldt hetzelfde, maar dan wordt drie kwartier toelaatbaar geacht. Voor de lagere school mag het aantal vakken, waarvoor huis werk gegeven wordt, echter niet meer dan 1 per avond bedragen, voor de U.L.O. niet meer dan 3. Bij het U.L.O. zal de aan huiswerk te besteden tijd niet meer dan 1 J4 uur per dag voor de laagste klassen (l en 2) en maximaal 2 uur voor de hoogste klas(sen) moeten bedragen. C. A. O. bouwbedrijf Na langdurige onderhandelingen tussen de werkgeversorganisaties, samenwerkend in de raad van be stuur bouwbedrijf, en de werkne mersorganisaties, is overeenstemming bereikt over een collectief arbeids contract voor het bouwbedrijf. Dit contract, de eerste CAO na de oor log, bestaat uit een mantelcontract met bijlagen voor de burgerlijke en utiliteitsbouw, de water-, spoor- en wegenbouw, het „zwarte corps", het hei-, het straatmakers- en het steen- zettersbedrijf. Partijen zullen zich nog nader be raden over een CAO voor de chauf feurs, werkzaam in het bouwbedrijf. De nieuwe CAO zal op korte ter mijn ter goedkeuring worden voor gelegd aan het college van rijksbe middelaars. Vooruit lopend op deze goedkeuring is overeengekomen, dat de bepaling in de CAO, dat bij ziekte van twee weken of langer de wacht- dagen zullen worden doorbetaald, reeds op een nader te bepalen datum in de loop van deze maand van kracht zal worden. Zc mogelijk dient het weekend vrij gehouden te worden, of zal er al thans per maand tenminste één huis werkloos weekend moeten zijn. De verdeling van de huiswerkvak ken over de week moet bepaald wor den door de leiding van de school en deze dient er op toe te zien, dat hier aan de hand wordt gehouden. Het aantal vakken per avond mag voor de U.L.O.-leerlingen niet meer dan drie bedragen. Op de scholen, die zichzelf hebben ingedeeld bij de groep „opleidings scholen", kan het geheugenwerk als huiswerk vervallen (aardrijkskunde, geschiedenis), als deze vakken voor het toelatingsexamen afgeschaft wor den, wat algemeen wenselijk wordt gevonden. Vele ouders merken nog op, dat het voortgezet onderwijs, niet gebaat is met voor het toelatingsexamen „af gerichte" kinderen. Het toelatings examen heeft dan geen zin meer, daar zodoende niet te beoordelen is of het kind werkelijk de capaciteiten bezit om het M.O. of U.L.O. met vrucht te volgen. De ouders zijn ten slotte overwegend de mening toege- op kunnen uitoefenen. De data voor het mondelinge exa men aan de middelbare scholen zijn als volgt: GYMNASIA. Alphen a. d. Rijn: Chr. Lyceum 23, 24. 25 en 27 Juni. Gouda: Coornhert gymnasium 21, 22, 23 en 24 Juni. 's-Gravenhage: St. Aloysiuscollege 1 2, 3, ,4, 6, .7, 8, 9, 10, 11, 16, 17 en 18 Juni; R.K. Meisjeslyceum 18, 20, 21, 22, 23, 24 en 25 Juni. Haarlem; Gem. gymnasium 1, 2, 3 en 4 Juni; Lorentz lyceum 29 en 30 Juni; Chr. lyceum 16, 17, 18, 20, 21 en 22 Juni; „Sancta Maria" 22, 23, 24 en 25 Juni; Triniteits lyceum 1, 2, 3, 4, 6 en 7 Juni. Leiden: Gem. gymnasium 1, 2, 3, 4, 6. 7, 8, 9 en 10 Juni. Maastricht: Gem. gymnasium en 17 Juni; R.K. Gymnasium 22, 23, 24, 25 en 27 Juni; R.K. Meisjeslyc. 6, 7 en 8 Juni. HOGERE BURGERSCHOLEN. Alphen a. d. Rijn: Chr. lyc. A: 15 eri 16 Juli; B: 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 11 Juli. Gouda: Rijks H.B.S. A: 28, 29 en 30 Juni; B: 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 27 Juni; St. Antonius A: 24 en 25 Juni; B: 17 en 18 Juni. Leiden: Gem. H.B.S. A: 11, 12, 13 en 14 Juli; B: 18, 20, 21, 22, 23 en 24 Juni; Gem. H.B.S. voor meisjes B: 27 en 28 Juni; Chr. lyc. A: 6, 7 en 8 Juli; B: 30 Juni en 1, 2, 4 en 5 Juli; „St. Bonaventura" A: 20, 21, 22 en 23 Juni; B: 24, 25, 27, 28 en 29 Juni. Wassenaar: Rijnlands lyceum A: 17, 18 en 20 Juni; B: 30 Juni en 1, 2, 4, 5, 6 en 7 Juli. M1DDELB. MEISJESSCHOLEN. Leiden: Gemeentelijke H.B.S. voor meisjes 30 Juni en 1. 2, 4, 5, 6, 7 en 8 Juli; „St. Agnes" 20, 21 - 22 Juni. Voorschoten: R.K. M.M.S. 23, 24, 25, 27, 28 en 29 Juni. Wassenaar: Rijnlands lyceum 21, 22, 23, 24 en 25 Juni. De zilveren daad Voor de padvinderij in Nederland is 1955 een belangrijk jaar. Behalve de „Nederlandse Padvinders", die 45 jaar bestaan, vieren namelijk ook de verkenners van de Katholieke Jeugd beweging dit jaar een jubileum, en wel hun zilveren jubileum. Een pro gramma met velerlei activiteiten is voor de feestviering opgesteld. Op Zondag 24 April komen verte genwoordigers van troepen uit het ge hele land bijeen op het buitencen trum van de V.K.J.B. „St. Walrick" te Overasselt bij Nijmegen. Zij zullen hier aan een vertegenwoordiger van het episcopaat het geld aanbieden, dat door de Rooms-Katholieke ver kenners gedurende de afgelopen maanden bij wijze van „zilveren goede daad" is bijeengebracht. Dit geld is bestemd voor de opleiding van nieu we priesters. 24 April. Zeshonderd jongens en ongeveer honderdvijftig gasten worden deze dag op „St. Walrick" verwacht. Des middags wordt een bijeenkomst ge houden, waar de hoofdcommissaris baron van Voost tot Voorst en hoofd aalmoezenier Verhoeven aan de gas ten een uiteenzetting zullen geven van hetgeen zij het belangrijkste ach ten voor de toekomst van de Roóms- Katholieke Verkennerij. Intussen is er voor de jongens op het terrein van het buitencentrum een groot spel. 21 en 22 Mei. Voor de leiders en leidsters wordt op 21 en 22 Mei een grote koempoe- lan gehouden op de Goudsberg te Lunteren. Ongeveer vierduizend deel nemers worden hier verwacht. Jour nalisten onder de verkenners zullen hier een eigen kampkrant uitgeven, die Zondagmiddag zal verschijnen met alle nieuws van het weekend en de laatste foto's. 2 en 3 Juli. Op 2 en 3 Juli staat een bedevaart naar de St. Joriskapel in Persingen op het programma. Deze kapel is in dertijd gerestaureerd met behulp van de opbrengst van de eerste actie „een heitje voor een karweitje". In de ka pel bevindt zich een beeld van St. Joris, vervaardigd door de beeldhou wer Termots. Dit "beeld heeft een paar jaar geleden een tocht gemaakt langs alle Nederlandse troepen. Het is de bedoeling, dat de deelnemers aan de bedevaart langs een door hen zelf te bepalen route naar Persingen trekken en onderweg kamperen. 11 September. De gecommitteerden. De gecommitteerden voor het gym nasiumexamen aan het St. Aloysius college zijn: prof. dr. W. den Boer, Leiden, prof. dr. H. L. M. van Rooyen, Leiden, dr. J. Teixeira de Mattos, 's-Gravenhage en prof. dr. J F. Reith, Utrecht. Gymnasium Leiden: prof. dr. P. Minderaa, prof. dr. W. Lampen o.f.m. Utrecht, dr. F. W. Nijhoff, 's-Graven hage en prof. dr. E. J. Slijper. Aan de R.K. Lycea van Leiden en Gouda voor de afdeling H.B.S. A dr. D. Langedijk, 's-Gravenhage, W. A. de Rijk, 's-Gravenhage, mevr. A. Boekevan Rijnbach, Noordwij R.K. Lyceum, Gouda afd. H.B.S. B dr. G. W. M. Kallenberg, Leiden, dr. J. W. B. van der Stigchel, 's-Gra venhage, dr. T. Hommes, Hilversum. R.K. Lyceum Leiden afd. H.B.S. B dr. H. C. M. van Dijk, 's-Gravenha ge, dr. H. Swiers, Delft, mr. F. P. E. Bloemarts, Rotterdam. Aan het R.K. St. Agneslyceum, de Gemeentelijke H.B.S. voor Meisjes en de R.K. Middelbare Meisjesschool te Voorschoten hebben voor de exa mens van de M.M.S. zitting: G. 01- deman, Amsterdam, mej. dr. Th. Voigt, Voorburg en mevr. W. Nieu- landPelkman, 's-Gravenhage. nu voor zich heeft; de naar de radio luisterende kinderen van heel Ne derland. Zij sprak van de mogelijk heden, die de schoolradio voor het onderwijs biedt. Het is zeker niet zijn bedoeling in de plaats van de onderwijzer te treden. De onderwij zer moet juist de tussenpersoon zijn tussen de studio en de klas. Met muziek, hoorspel en reportage heeft de radio kansen, die de onder wijzer niet kan benutten. Het klank beeld brengt nieuw leven in de oude geschiedenissen; de historie gaat op nieuw leven, omdat zij vertolkt wordt door mensen van deze tijd. Om dit te bewijzen liet mej. Verste gen enige klankbeelden vergezeld van lichtbeelden horen. De voorzitter bedankte de spreek ster hartelijk, de vergadering onder streepte dit met een warm applaus. Priesterstudiefonds. Enige tijd werd stilgestaan bij de specificatie van het salaris van het diocesaan hoofdbestuurslid. In de komende vergadering zal ook als voorstel worden behandeld een onderzoek naar de vermoeid heidsverschijnselen bij de schoolkin deren in verband met de vacantie- spreiding. Men liet het licht schijnen over „licht en lucht" omdat een en an der bij de leden duister was. De voorzitter, de heer S. W. Neef jes, toonde zich in zijn openingsrede niet ontevreden met de gang van, za ken in de onderwijswereld. De secre taris, de heer L. van Veldhoven, bond allen op het hart de kaart van het priesterstudiefonds ingevuld naar Haarlem te retourneren. Bij de rondvraag werd een ernstig woord gesproken over het verloop van de leerlingen bij het katholiek kleuter- en lager onderwijs. KATWIJK Jongetje onder een vrachtwagen geraakt Zaterdagmiddag is er in het duin gebied van Katwijk een tragisch on geval gebeurd, waarbij de 10-jarige Hans Lamboo uit Oegstgeest om het leven is gekomen. Met vrachtwagens was men in de duinen puin aan het vervoeren, dat afkomstig was van bunkers. Een groepje jongens hing aan de achter zijde van zo'n vrachtwagen. Op een gegeven moment moest de chauffeur achteruit rijden. De jongens, die dit bemerkten, lieten de wagen los en sprongen opzij. Ook Hans Lamboo trachtte weg te lopen, doch hij strui kelde en werd overreden. De jongen was op slag dood. De feestviering wordt op 11 Sep tember besloten met een landelijk spel. Wat dit spel inhoudt moet een verrassing blijven. De organisatoren wilden slechts onthullen, dat de ra- dio er bij zal worden ingeschakeld, meer ter sprake kwam, dat katholie- De radio zal overigens nog meer aan- ken dikwijls uit leidende functies ge- Een reeds lang gekoesterde wens van de KVP,-afdeling in Zoeter woude dorp is in vervulling gegaan. De oprichting van een werkgroep of debatclub is een feit. In zijn openingswoord gaf de voor zitter in het kort ontstaan en doel der werkgroepen weer als volgt: De KVP heeft bü de verkiezingen in 1952 een zware nederlaag geleden en als één der oorzaken werd aan gewezen te weinig belangstelling en werklust voor de katholieke zaak. Nieuwe wegen werden sindsdien inge slagen, waarvan één was het oprich ten der werkgroepen waarvan thans 400 in het land bestaan. Mede dank zij deze methode van werken kan vorig jaar worden vastgesteld, dat de KVP weer de grootste partij in Ne derland was. Ook in Zoeterwoude is thans zo'n groep, bestaande uit men sen van verschillende standen en verschillende leeftijd. Het devies van deze werkgroep of debatclub is: Elke maand een keer bijeen om een inte ressant politiek onderwerp te be spreken. De heer Frans Baten van het algem. secretariaat hield een causerie, waar in hij het werk van de KVP na 1945 belichtte. Na de oorlog zat het de KVP aanvankelijk niet mee, met het gevolg dat er tussen de diverse klas sen in het katholieke kamp spannin gen optraden, die mede oorzaak wer den, dat wij zoveel stemmen aan de Partij van de Arbeid en aan de Wel terpartij verloren in 1952. Na deze gevoelige klap zijn de groeperingen meer tot elkaar gekomen, de KVP ging resultaten boeken: belastingver laging, gezinspolitiek enz., zodat op heden van het program heel» veel verwezenlijkt is. Na deze inleiding volgde een le vendige gedachtenwisseling, waaraan allen deelnamen en waarbij onder dacht schenken aan dit jubileumjaar. De K.R.O. zal namelijk minstens drie radio- en twee televisie-uitzendingen over de Rooms-Katholieke Verken ners verzorgen. De Haagse ziekenauto's zullen hoogstwaarschijnlijk wanneer de raad een voorstel van B. en W. goed keurt binnenkort voorzien worden van mobilofoons, zodat zij zo spoedig mogelijk naar de plaatsen, waar zij nodig zijn gedirigeerd kunnen wor den; Den Haag is de derde stad, die dit systeem op zijn ziekenauto's aan brengt; Rotterdam en Amsterdam gingen voor. weerd worden. Als het reglement van orde vast gesteld wordt, blijkt dat de nieuw opgerichte club geen voorzitter of secretaris zal kennen, wel een ge spreksleider, die telkens wisselt en een rapporteur die verslag uitbrengt. De bijeenkomsten worden gehouden bij één der leden thuis, dus in de ge zellige huiselijke sfeer. Tijdens deze eerste bijeenkomst kwam een actie-punt naar voren: de KVP-club zal aan B. en W. van Zoe terwoude een schriftelijk verzoek doen, om bij de feestelijke herden king van de bevrijdingsdag aan de ondersteunden ingevolge de Armen wet en zo mogelijk ook aan andere minvermogenden een extra-uitkering te verstrekken. Nadat nog gesproken was over de „bliksemactie", die binnenkort in heel Zuid-Holland, dus ook in Zoe terwoude, door de KVP zal worden gevoerd, en vervolgens over de mo gelijkheid tot toetreden van vrouwe lijke leden tot de debatclub, werd deze zeer geslaagde oprichtingsbij eenkomst beëindigd. PALMPASEN. Een groep, groter dan vorige jaren, van gidsen, kabouters en welpen, kwam voor de Palmzondag-plechtig heden aangetreden met wel 25 palm pasen voor het hoogaltaar van de kerk van de H. Kruisverheffing om daarna mee te trekken in de palm- processie. Na de H. Mis kwam de palm-pasen in het jeugdhuis voor de jury ter be oordeling. De bekroningen werden uitgereikt aan: Gidsen: 1 e prijs: José Friebel; 2e pr.: Joke v. Aalsum; 3e pr.: Agnes v. Krogt. Kabouters: le prijs: Joke en Gerda Lelieveld; 2e pr.: Joke v. d. Krogt; 3e pr.: Anneke Groenendijk. Welpen: le prijs: Jacque de Jong en oop Bosman; 2e pr.: Jan Schuur en Joop Klink; 3e pr.: Piet Kaiser en Jacques v. Slingerland. LEIDERDORP Gistermorgen omstreeks tien uur, ontdekte de portier van de Ver. Touwfabrieken, op zijn ronde over de terreinen, dat een partij afvalstof fen, afkomstig uit de Hekelarij, in brand stond. Deze afvalstoffen, opge hoopt achter een der fabrieksgebou wen en grotendeels bestaande uit met olie doortrokken hennep, is» gaan broeien en heeft vlam gevat. Toen de portier zijn ontdekking deed, sloegen de vlammen omhoog. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer van Leiden, die op haar beurt de Leider- dorpse brandweer alarmeerde. De Leidse brandweer, uitgerukt met drie wagens, was spoedig ter plaatse en pakte de brand met een paar stralen aan. De Leiderdorpse brandweer, die even later arriveerde, behoefde geen dienst te doen en daar de brand zich niet ernstig liet aanzien en er geen gevaar dreigde voor de gebouwen kon zij weer inrukken. De Leidse brand weer had de brand, welke geen scha de veroorzaakte, spoedig geblust en kon om ongeveer 11.15 uur weer in rukken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2