S)e £oid6e(Bou^a/nt Negen-en-dertig doden bij 'n brand in Belgische bioscoop Communistische stakingsactie in A'dam vond hedenmorgen einde Kinderen in paniek onder de voet gelopen Vaardigheid der militairen en ka!mte van publiek voorkwamen gister chaos Trein in 'n ravijn gestort MAANDAG 4 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13466 Directeur.' C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEEN PALEIS maar toch 'n paleis-revolutie j BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ONVERDIENDE SMAAD deel van het Amsterdams overheidspersoneel bij de bedrijven werkzaam druiste zo fel in tegen het volksgeweten, dat het overbodig mag heten er commentaar op te leveren. „Wie het schriklijkst ervan swijgt, heeft het beste ervan gezeid". „Naief" heeft de KAB-voorzit- ter, de heer Middelhuis de houding van de door de EVC (communisten) opgehitste stakers genoemd „naief", d.w.z. onnozel. Naief en „ver ouderd". Het is geen complimentje voor rood-Amsterdam, dat meent als hoofdstad haantje-de-voorste te moe ten kraaien. Eendrachtig hebben de organisa ties de staking afgekeurd, omdat in deze moderne tijd alleen langs de weg van het georganiseerd overleg voor het overheidspersoneel een ver hoging van welvaart kan worden be reikt. De staking werd afgekeurd niet het streven naar loonsverhoging. Eendrachtig waren de organisaties in het afwijzen van de staking, maar wat de loonsverbetering betreft is de houding van het NW zonderling. Het NVV beticht de beide andere vakbonden, de KAB en het CNV er van, door te hoge eisen te stellen de voedingsbodem van de staking te hebben gelegd. De heer Middelhuis verklaarde, er begrip voor te hebben, dat speciaal het NVV zich in Amsterdam niet gelukkig voelt met de huidige situ atie. Het NW is in Amsterdam, ook onder het overheidspersoneel, de sterkste partij, en merkwaardig is het, dat juist in deze vaste burcht van het NW tegen de zin van het NW de onzalige staking uitbrak. Zijn leden lieten zich gemakkelijk op sleeptouw nemen door rode rad draaiers. Dat duidt op een gebrek aan autoriteit van het NW bij zijn aangeslotenen. „Unfair noemde de heer Mid delhuis de aantijging, dat de con fessionele bonden de grondslag voor de staking zouden hebben gelegd door betere xoon-eisen te stellen, ter wijl het NVV zich bij de regerings voorstellen had neergelegd. Unfair, niet sportief, is nog te wel willend gezegd voor een zo ernstige beschuldigintg, waarmede het NW zich de handen in onschuld tracht te wassen. Deze onware beschuldiging want wanneer is het gehoord dat vakbon den bij onderhandelingen geen eisen mogen stellen, welke misschien wat te hoog zijn? spruit slechts voort uit nijd en jalouzie van het NW, dat teveel aan de regeringspolitiek gebonden, zijn tijd voorbij liet gaan. Het NVV plukt de wrange vrucht van het verbreken van de samenwer king met de andere vakcentrales, die, na de hooghartige afwijzing van het NW, natuurlijk niet meer van plan zijn voor hun acties gezamenlijk overleg te plegen. Dat het NW daarbij achter-aan tippelt getuigt van weinig activiteit. Dit ruiterlijk in te zien betaamt het NW meer, dan onverdiend smaad te werpen op de confessionele vakcen trales. Aardbeving eiste meer dan 400 doden Bij de aardbeving op de Philippij- nen van verleden week Vrijdag zijn, volgens officiële mededelingen in to taal 432 personen om het leven ge komen. Meer dan 2.000 personen lie pen verwondingen op. Zaterdag wer den in hetzelfde gebied, op het eiland Mindanao, weer enige lichte aard schokken waargenomen. De president van de Philippijmen Ramon Magsaysay, heeft van rege ringswege een millioen pesos Voor hulpverlening aan de slachtoffers in de provincie Lanao ter beschikking gesteld. Communisten werd „grootste troef" ontnomen N.V.V. poogde verantwoording af te schuiven Alhoewel de communistische stakingsagitatoren in de hoofdstad Zaterdag en Zondag niets onbeproefd hebben gelaten om de door hen zo zeer ge wenste chaos compleet te maken, heeft het Amsterdamse bestuurscollege, gesteund door de bona-fide vakbeweging, de toestand volledig in handen weten te houden, zodat zowel de bezoekers van de interlandwedstrijd, alsook de Amsterdammers zelf niet die overlast van de staking ondervonden heb ben, die de communistische leiders hen hadden toegedacht. Nadat Zaterdagmiddag ook de gas- en electriciteitscentrales bij de sta king betrokken waren geworden, zag het er enkele ogenblikken in de letter lijke betekenis van het woord, somber uit voor Amsterdam. Maar de Amsterdammers herinnerden zich het primustoestel en de petroleumkachel en de petroleumverkopers beleefden een gouden dag. De ESSO, die de meeste petroleum aan de Amsterdamse winkeliers levert, schakelde Zater dagmiddag een dubbele besteldienst in en geen enkele huisvrouw behoefde met een leeg kannetje naar huis te gaan. GEEN WASDAG VANDAAG. Ondertussen hadden burgemeester en webhouders wederom een beroep op het Nederlandse leger gedaan en in de loop van Zaterdagnacht arri veerden enkele afdelingen techni sche marinemensen, die de centrales bezetten. Gistermorgen kwam er al weer druk op het gas en alhoewel de toevoer natuurlijk enigszins gebrek kig is, krijgen de Amsterdamse huis vrouwen voldoende gelegenheid om hun warme maaltijden te koken. De grote was, die voor vandaag in het sop stond, zal nog enkele dagen moe ten weken, want het gemeentebe stuur heeft een oproep aan de inge zetenen gedaan om het gasverbruik tot het uiterste te beperken. Onverantwoordelijk. Tijdens de vergaderingen, die door de stakingscomité's werden gehou den, bleek overduidelijk, welke be doelingen de heren hadden. Want niet alleen zouden de Amsterdam mers enorm veel ongemak hebben van het wegvallen van de gasvoor- ziening, doch eveneens dreigden een groot aantal ziekenhuizen en inrich tingen in de grootste moeilijkheden te geraken. „Laat de fabrieken maar in de lucht vliegen!" werd er dema- gogischgeschreeüwd tijdens een van de vergaderingen, maar een groot ge deelte van de stakers liet hun ver antwoordelijkheidsgevoel niet over schreeuwen en wilden een tussen voorstel aan B. en W. Het bestuurscollege had echter bekend gemaakt, dat het alleen met de erkende vakbonden zou onderhan delen en na een bespreking met deze bonden, kwam er een verklaring van de K.A.B. en het C.N.V., die vele arbeiders de communistische val, waarin zij getrapt hadden, duidelijk liet zien. Werfpersoneel wilde weer werken. Een van de eersten, die hierop rea geerden, waren de schippers en de dokwerkers van de werven. Zij ver zochten om weer aan het werk mogen gaan en alhoewel zij reeds hun ontslagbrieven ontvangen had den, kregen zij van B. en W. het ad vies hun namen bij hun chefs te laten noteren en Maandagmorgen op de werven 'te komen. Ook de arbeiders bij de gas- en electriciteitsvoorziening reageerden aanvankelijk gunstig op de verkla ring van de K.A.B. en het C.N.V., maar een tussentijdse en tegen de afspraak in belegde vergadering van de communisten, deed de werkwillig heid aanmerkelijk afnemen, alhoe wel de toestand in deze bedrijfstak gisteren nog niet geheel duidelijk was. De communistische stakingsleiding had B. en W. een soort ultimatum voorgelegd, waarin werd geëist, dat de militairen van de fabrieken terug, getrokken zouden worden en dat Vervoerwil weer rijden Nadat gisteravond en vannacht de communistische stakingsleiders in Amsterdam wanhopige pogingen in het werk hadden gesteld om de steun van de erkende vakbonden voor hun stakingsactie te bemachtigen en deze poging schipbreuk leed op de standvastigheid van de vakbonden, die de staking met haar leiding niet wensten te erkennen, hebben de stakers hedenmorgen ingezien, dat verdere staking nutteloos was en gingen er aller- wege stemmen op om het werk te hervatten. Dit blijkt echter voor de stakers moeilijker te zijn, dan enige dagen ge leden het werk neer te leggen, want alle stakers zijn van gemeentewege geschorst en naar B. en W. bekend gemaakt hebben, ligt het niet in de be doeling om alle stakers weer in dienst te nemen. Ondanks dit vooruitzicht hebben de tram- en buschauffeurs, benevens de technische diensten van deze bedrijfstakken besloten de staking op te hef fen en hedenmiddag hebben zij zich practisch allen bij hun chefs gemeld. Voorlopig rijden de militaire chauffeurs echter nog op de bussen en hoe de toestand verder zal worden geregeld is nog niet bekend. Ook zonder dit massale besluit was het hedenmorgen al duidelijk, dat de staking, tot mis lukking gedoemd was, want het aantal trams, bemand met werkwilligen, dat hedenmorgen de remises verliet, was weer aanmerkelijk groter dan Zaterdag. binnen veertien dagen bekend zou worden gemaakt, of de lonen ver hoogd zouden worden. B. en W. ant woordde hierop, dat zij slechts met de erkende vakbonden zouden onder handelen en dat zij de eisen niet wil den inwilligen. Tijdens een zeer ru moerige vergadering, waarin met veel lawaai de stemmen van de werk willigen gesmoord werden, besloot men de staking voort te zetten. Geen vervoerstagnatie. Het zwaartepunt van de staking lag echter het afgelopen weekend nog steeds bij het vervoer. Dank zij de krachtige maatregelen van B. en W. reden voldoende bus sen uit om de stroom bezoekers naar en van de interlandwedstrijd te ver voeren en de ruim 250 militaire chauffeurs hebben blijk gegeven niet voor een kleintje'1 vervaard te zijn. Onbewogen voor de scheldwoor den, die'zij aan de haltes van de sta kers kregen te verduren, reden zij de volgeladen bussen door de stad en zij brachten het er beter af, dan de 29 tfams, die bemand met werkwilli ge conducteurs en wagenbestuurders op de straat verschepen, daar dëze dikwijls in de grote voetgangers- stroom vastreden, omdat de Amster damse politie nog niet helemaal in geschoten was op de nieuwe toe stand. Tot ongeregeldheden kwam het practisch nergens. Op bepaalde pun ten van de stad poogden stakers de passagiers te beletten de vervoer middelen te bereiken, maar zonder geweld wist de Amsterdamse politie deze lieden van de stopplaatsen te verwijderen. Nuchter Nederland. De stakers poogden op het Sta tionsplein en bij het stadion sympa thie te verwerven voor hun staking door het uitdelen van pamfletten, waarin zij de bezoekers verzochten geen gebruik te maken van de open bare vervoermiddelen, die door „on derkruipers" en militairen werden bemand. Het nuchtere Nederlandse publiek las echter glimlachend de pamfletten en ging geduldig in de rij staan om op de bus of tram te wach ten. Dank zij de vaardigheid van de militaire chauffeurs, de moed van het werkwillige trampersoneel en de gedisciplineerdheid van het Neder landse publiek werd de communisten gisteren hun „grootste troef" uit handen geslagen. Binnen de drie kwartier was de grote stroom bezoe kers van het stadion weer naar het station gebracht en keerde de rust v/eer terug in de hoofdstad. Voortzetting zinloos. De communisten zullen moeten in zien, dat zij deze stakingsslag verlo ren hebben en iedere dag, dat zij hun hetzcampagne voortzetten, be rokkenen zij nog slechts schade aan de arbeiders, die zij met hun dema gogie meesleuren en aan de Amster damse bevolking, die zich behelpen moet. Maar een kans, dat zij ook maar het minste succes uit deze staking zullen halen voor hun eigen partijtje moet onwaarschijnlijk worden ge acht, te meer daar zowel de radiore de van de voorzitter van de K.A.B., Middelhuis, als ook de verklaringen van de twee Christelijke vakbonden een dermate indruk op de stakers hebben gemaakt, dat velen een ma nier zoeken om zo geruisloos moge lijk weer aan de slag te gaan en het gehele dolle avotuur te vergeten. MERKWAARDIGE HOUDING N.V.V. Het C.N.V. heeft de volgende ver klaring afgelegd op de merkwaardige houding, welke het N.V.C. bij de Amsterdamse staking' heeft aange nomen. Het Verbondsbestuur van het C. N. V. heeft kennis genomen van de ver klaring van het dagelijks bestuur van het N.V.V. inzake de stakingen te Amsterdam. Deze verklaring beves tigt, dat het N.V.V. en de bij dit ver- bevinden. Onder de leden van de laatstbedoelde organisatie heerst grote ontstemming over het gedrag van haar vertegenwoordigers tijdens het overleg over de ambtenarensala rissen. Deze ontstemming is zo groot, dat het N.V.V. het kennelijk nodig acht door middel van radioverklaringen, persberichten e.d. de aandacht van zichzelf af te leiden en de verant woordelijkheid voor de door commu nisten geleide staking te leggen op de confessionele vakbeweging in het al gemeen en op het C.N.V. in het bij zonder. Het N.V.V. volgt hierin een tac tiek, welke klaarblijkelijk meer in ge richt op het belang van de eigen or ganisatie dan op het landsbelang, dat voor het breken van de staking een eenheid in optreden van de bona fide vakbeweging eist. Het verbondsbestuur van het C.N. V. acht het onnodig zich ten behoe ve van zijn eigen positie tegen de ver klaring van het N.V.V. te verweren. Het laat het oordeel over het gedrag van dit verbond gaarne over aan de bona fide loon- en salaristrekken- den. Het C.N.V. bestuur constateert slechts, dat de N.V.V.-verklaring een nieuw symptoom is van de richting, waarin dit verbond zich beweegt. Voor de verklaring, die de K.A.B. afgelegd heeft, als reactie op de N.V. V.-houding, zie men elders in dit blad. WEER AAN DE SLAG. In antwoord op de ongerustheid, die allerwege bij de Amsterdamse stakers heerst, dat zij niet aan het werk zullen kunnen, hebben B. en W. hedenmorgen een verklaring af gegeven, dat alle arbeiders heden middag om twee uur toegang zullen hebben tot hun werkplaatsen onder Prinses Margaretha van Denemarken aangenomen voorbehoud van enkele elementen, I ?„er?eenSe Kroonprinses, Margaretha is Vrijdag in de kapel van Fredens- ..si I aangenomen. Onze foto toont de prinses, in een speciaal voor deze die het bestuurscollege uit de ge meentediensten wil weren. gelegenheid gedragen witte jurk, temidden van haar ouders, Koningin Ingrid (links) en Koning Frederik (rechts). NOODUITGANG WAS DOOR INSTORTING VERSPERD Bij een verschrikkelijke brand in een bioscoop in het Belgische dorp Sclessin bij Luik zijn gisteravond 39 personen om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich een groot aantal kinderen. Volgens de politie vielen de meeste slachtoffers door het gedrang van het publiek voor de nooduit gangen. De brand ontstond achter het doek doordat een reservoir met kerosine voor de centrale verwarming van het gebouw tot ontploffing kwam. Een van de drie uitgangen van de bioscoop werd door de explosie verwoest. Terwijl de vlammen uit de zaal opschoten en het projectiescherm in een ogenblik verteerden, drongen de 200 toeschouwers in paniek naar de nood deuren. Mannen, vrouwen en kinderen werden onder de voet gelopen. Ruim dertig personen moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Verscheidene van hen zijn er ernstig aan toe. de scholen om te zien of hun kinde ren zich onder de slachtoffers bevon den. Volgens de politie waren sommige van de slachtoffers dusdanig ver brand, dat zij niet meer konden wor den herkend. weer EXPLOSIE SCHUDDE HET GEBOUWTJE Ooggetuigen vertelden ontdaan, dat een verschrikkelijke paniek zich van de toeschouwers meester maakte, toen het bioscoopgebouwtje om zes uur in de namiddag door een explo sie letterlijk heen en weer werd ge- S (Geldig van Maandagavond tot 5 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). aanhoudend zacht. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen en j hier en daar mist. Later opkla- ringen. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Volgens Newyorkse radioberichten zijn negen rijtuigen van een Mexi caanse passagierstrein, vol met va- cantiegangers ter gelegenheid van Pasen, in een 180 meter diep ravijn gestort. Het ongeluk gebeurde Zon dagavond nabij Guadalajara. Volgens een Mexicaans blad, dat i'i de radioberichten wordt aange- bond aangesloten ambtenarenorgani- haald, gelooft men, dat 300 mensen satie zich in ernstige moeilijkheden om het leven zijn gekomen. 5 April zon op 6.10, onder 19.21 u; maan op 17.49, onder 5.04 uur. schud. In het vreselijke gedrang, dat j te midden van uitslaande vlammen 17 ontstond, hoorde men het gillen van j 1101 W00I* 111 LUrOpcl vrouwen en tieren van mannen. Sommige vrouwen werden met kin deren op de arm onder de voet ge lopen. HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM De bioscoop, die 300 mensen kon t-^ttccvt bevatten, brandde binnen een half uur uit. Zij stond bij de Maas, op de weg tussen Luik en Namen, dicht bij de hoogovens van het Ougre-Mari- haye-concern. Het bioscooptheater, dat Rio heette, had olieverwarming. De brand brak uit op het ogenblik, dat de middagvoorstelling ten einde liep. Brandweren van verschillende omliggende gemeenten werden ijlings te hulp geroepen. Met haar schuimblussers waren zij het vuur spoedig meester. Haar taak was in hoofdzaak het wegdragen van de ver koolde lichamen. De doden werden ondergebracht in twee scholen, waar noodkapellen werden ingericht. Voor de scholen speelden zich aan grijpende tonelen af. Wanhopige va ders en moeders wensten toegang tot NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 8 C. geheel bew. 1 nevel 3 regen 7 regen 7 geheel bew. 8 zwaar bew. 7 onbewolkt 10 regen 6 geheel bew. 3 regen 5 geheel bew. 3 licht bewolkt 2 half bew. 3 zwaar bew. 1 zwaar bew. 4 licht bew. 5 Korreltje Ongelijk bekennen betekent de waarheid meer lief hebben dan zich zelf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1