Communistische agitatoren poogden vannacht de staking voort te zetten en uit te breiden De politieke wegen-tol op de weg naar Berlijn raas-verkoop Nylons De Belgische Kamer over censuur op de radio vni.irvii-iiiriü Maart was koud West-Duitsland overweegt tegen-maatregelen VRIJDAG 1 APRIL 1955 46ste JAARGANG No. 13464 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Algemeen gewetensonderzoek in België Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p mnd,. f 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes 11-50 DE AMSTERDAMSE STAKINGEN Hedenmorgen reden echter weer 20 trams ALHOEWEL DE TOESTAND hedenmorgen in Amsterdam nog niet geheel duidelijk was, kreeg men toch de indruk, dat de staking, die gisteren onder kennelijke leiding van te communisten uitgebroken is, zijn kracht al verloren had, al waren er brandpunten aan te wijzen, waar de staking zich eerder uitbreidde, dan afnam. Gisteravond en vannacht leek het, dat de beslissing bij het Amsterdamse Gemeentevervoer lag; daar is de staking begonnen en de diverse afdelingen, die min of meer uit solidariteit met het vervoersbedrijf het werk eveneens neergelegd hadden, verklaarden weer aan het werk te willen gaan, wan neer ook de conducteurs hun trams en bussen zouaen beklimmen. Toestand nog onzeker waar zü «emakkel,jker een beslis Dat deze staking geen uiting is van opgekropte gevoeiens tegen onhoud bare toestanden bleek duidelijk tij dens de vergaderingen. Wel poogden communisten met brallende leuzen en opwindende plannen de mannen warm te maken om de staking voort te zetten, maar het merendeel bleek hun gezonde nuchtere verstand niet thuis gelaten te hebben en voel den na één stakingsdag bitter weinig om het gevaarlijke speileetje voort te zetten. „Laten we chaos maken!" De agitatoren spiegelden verleide lijke beelden over de chaos, die zou. ontstaan, wanneer de staking voort- gezet werd tot na Zondag, waardoor er grote moeilijkheden zouden ko men tijdens de interlandwedstrijd HollandBelgië, maar de stakers waren minder enthousiast en dach ten wellicht meer aan het dreige ment van B. en W., die ontslag aan gezegd hebben, wanneer vandaag het werk niet hervat zou worden. Daarbij voelde men zich ook vrij wel zonder steun, omdat alle bona fide vakbonden zich tegen deze wilde staking uitgesproken hebben en de communisten weer met steunlijsten op de straten verschenen, die in het verleden al eens bewezen hebben, maar zeer moeilijk de loonzakjes te kunnen vullen. Uitbreidingsplannen. Alhoewel er gisteren geopperd werd om de arbeiders van enkele grote industrieën in de hoofdstad tot een sympathiestaking over te halen, en er zelfs plannen ontwikkeld wer den om contact op te nemen met Rotterdamse arbeidersorganisaties, besloot het merendeel van de arbei ders om vandaag weer gewoon aan het werk te gaan, tenzij het Gemeen tevervoer de staking zou voortzetten. Achter deze beslissing kan men mo gelijk de laatste communistische po ging zien om de staking te verlengen, want zoals bekend heeft deze politieke partij enorme invloed bij het Amsterdamse vervoersbedrijf, zo dat zij zodoende de beslissing zouden hebben verlegd naar een centrum, sing konden forceren. „Vervoer" besloot verder te staken. Tijdens een nachtelijke vergade ring, die door zeer velen bezocht werd, besloot het Vervoerspersoneel de staking voort te zetten en er wer den posters aangewezen, die de werkwilligen zouden moeten over halen zich bij de stakers aan te slui ten. Een poging om de IJ-schippers bij de staking te betrekken, leed eerst schipbreuk, maar toen het tegen de morgenuren bij de ochtendploegen nogmaals geprobeerd werd, had men meer succes en het merendeel be sloot tot een sympathiestaking. Alhoewel echter door het besluit van „Vervoer" de staking op alle fronten voortgezet had moeten wor den, hebben hedenmorgen de stads reiniging, de vuilveroranuing, de technische dienst van „Vervoer", de kraandrijvers en de waterleiding ge woon het werk hervat. Hedenmorgen vond met voor de tramremises tientallen posters, die werkwilligen tot verder staken moesten overhalen. Nergens kwam het echter tot ongeregeldheden, al hoewel er om half zeven wel ongeveer 20 trams uitreden. Ontslagbrieven verstuurd. De posters deden pogingen om de tramconducteurs, die uitreden, te herkennen, maar daar het donker was en deze mensen met afgewend gelaat de remises verlieten, slaagden zij hier niet al te best in en beperk ten zich tot het roepen van scheld woorden en smalende opmerkingen. De busdienst gaf echter een ander beeld; daar lag het werk hedenmor gen nog volkomen stil en één werk willige, die de garage binnengegaan was, durfde deze niet te verlaten, omdat dreigende posters hem bui ten opwachtten. Later op de morgen zijn echter uit een garage van Am sterdam-Noord 3 gemeentebussen uit gereden. Ook het personeel van de bestra- tingswerf en de stratenmakers heb ben het werk nog niet hervat en overeenkomstig de hedennacht geno men beslissing wacht men daar op de gemeente-tram; wanneer deze weer geheel aan het werk zal zijn, zullen ook deze diensten de staking opheffen. Inmiddels hebben B. en W. hun dreigement van gisteren waarge maakt en nadat hedennacht de be slissing bij „Vervoer" gevallen was, heeft het personeel van de giro dienst hedennacht de ontslagbrieven bij het stakende gemeentepersoneel thuisbezorgd. Marine bevaart de ponten. Gisteren is van hoger hand een contingent marine-mensen naar de Amsterdamse ponten gedirigeerd om daar de stakers te vervangen, zo dat het gewone dagelijkse verkeer zoveel mogelijk gehandhaafd koh j blijven. De marine-mannen kwa men zonder r. oeilijk'heden aan boord van de diverse vaartuigen en herstelden de verbindinggen, die door de staking verbroken waren. En nu aCCeen nag- „Mammig" inatden Gewetens onderzoek in Paasvacantie" De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft gistermid dag. de interpellatie aanhoord van de heren de Schrijver en Gilson, die ge richt was tot de eerste minister, de minister van binnenlandse zaken en de minister van verkeerswezen, be treffende de censuur door de regering op de berichtgeving van de Belgische radio. De vergadering was zeer woe* lig. De heer Gilson verklaarde, dat de regering, gezien het feit, dat zij een afgevaardigde heeft in het N.I.R. wel een veto-recht heeft, maar geenszins over het recht beschikt politieke cen suur uit te oefenen. Hij maakte vervolgens verscheidene ironische opmerkingen over het feit, dat de berichtgeving van België door de censuur van de regering vooral in het buitenland belachelijk was ge maakt, waar radio- en televisieuitzen dingen van eigen correspondenten in Brussel een totaal ander beeld van de toestand in België gaven. De minister van verkeerswezen Anseele trachtte de beweringen van de heren de Schrijver en Gilson te ontwrichten door op zijn beurt te verklaren, dat tijdens de konings kwestie in 1950 door de toenmalige C.V.P.-regering eveneens een zekere censuur was uitgeoefend en dat de radio-journalisten destijds eveneens hiertegen hadden geprotesteerd. De regering had dergelijke maatregelen, die men nochtans geen censuur kan noemen, genomen om te voorkomen, dat onruststokers onder invloed van de radio-uitzendingen van de gele genheid gebruik zouden maken al te grote verwarring te stichten. 1769 VKWAUTE1TSKOFFIE EN THEELEIDEN (Advertentie) Voorts zeide spreker nog, dat ver scheidene buitenlandse journalisten absoluut niet objectief waren geweest over de gebeurtenissen van de 26ste Maart en noemde in dit verband met name de Nederlandse radio-omroep. Toestand niet normaal. Eerste-minister van Acker zeide van oordeel te zijn, dat de verwijten van de interpellant gerechtvaardigd zouden zijn indien de toestand nor maal was geweest. De manifestatie was echter verboden en iedere rege ring zou op dezelfde wijze gehan- .deld hebben. De Belgische minister deed hierna een beroep op de Kamer leden om hun kalmte te bewaren. „Ik doe mijn uiterste best om een oplos sing te vinden en wij moeten allen van de Paas-vacantie gebruik maken om een gewetensonderzoek in te stel len. Tot iedere prijs moeten wij ver mijden dat een lange periode van po- iitieke haat en sectarisme ontstaat. Wij zijn allen te nerveus op het ogen blik en moeten ons realiseren dat al leen het belang van het land telt. Ik doe dus een beroep op u allen mee te helpen aar» het vinden van een vreedzame oplossing voor onze pro blemen". Hierna ging de Kamer over tot de behandeling van de begroting van pu blieke werken. Turkse troepen naar Syrische grens Twee Turkse brigades zijn naar de Turks-Syrische grens overgebracht en over enkele dagen zal een derde brigade volgen, heeft een officiële Turkse woordvoerder verklaard. De brigades zijn gepantserd en gemoto riseerd en tellen elk 5000 man. Dit besluit zou de nadruk leggen op Turkije's oppositie tegen het zich scharen van Syrië aan de zijde van Egypte en Saoedi-Arabië in een voor. gesteld Arabische verdedigingsver- bond. Voor de militaire versterkingen werd geen officiële reden opgegeven. Dezelfde officiële woordvoerder heeft verklaard, dat zij bed9eld zijn om een einde aan het smokkelen te maken. Dc geraamten van het Bloemencor so zijn er reeds. Het wachten is al leen op de hyacinten, die bij dit weer slechts moeizaam hun kop tus sen de aarde door zullen steken. Maar men laat de moed in de Bol lenstreek niet zo gauw zakken. Moeder en kind mogen nu nog in stro staan wachten, zij hebben in ieder geval de zekerheid om over enkele weken „lekker blommig" voor het publiek te kunnen ver schijnen. Minder Chinezen in Korea Volgens radio-Peking is Donderdag de voorhoede van zes communistisch. Chinese divisies, die in Noord-Korea zijn gelegerd, te Antoeng aan de Chl- nees-Koreaanse grens aangekomen. Vorige week maakte Peking be kend, dat in Maart en April zes di visies „volksvrijwilligers" uit Noord- Korea zouden worden teruggetrok ken. Zaterdag 9 uur begint onze grote MOOIE GEMINDERDE NYLONS m. fantasie-hiel 3.75 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Het KNMI deelt mede: De zojuist geëindigde maand Maart heeft wel bijzonder veel koude ge bracht. De gemiddelde temperatuur is te De Bilt 1.9 graden Celsius ge worden tegen 4.9 graden Celsius nor maal. Dit betekent, dat de afgelopen maand even koud was als Maart 1917, maar dat wij tot 1883 moeten terug gaan om een koudere Maart te vin den. Het betekent ook, dat de afgelo pen lentemaand even koud was als een normale maand Januari. Van de 31 dagen, die de maand telt, waren er 26 aan de koude kant. Slechts 4 dagen deden aan het voorjaar den ken. Bijzonder koud was het op 8 Maart, toen de temperatuur te De Bilt de gehele dag onder het vries punt bleef, hetgeen voor Maart een zeer ongewone gebeurtenis moet wor den genoemd. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen vrijwel normaal. Wel moet worden opgemerkt, dat er her haaldelijk sneeuw viel, in De Bilt zelfs op 11 dagen tegen op 4 nor maal. Elf sneeuwdagen in Maart is ook al iets, dat niet veel voorkomt. Zowel in 1916 als in 1944 bracht Maart op elf dagen sneeuw, maar dit aantal dagen is tot nu toe in deze eeuw in de lentemaand nooit groter geweest. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Eilt 158 tegen 133 nor maal, zodat wij in dit opzicht zeker niet te kort zijn gekomen. Voorlopig geen tijd voor interzonale hande De Westduitse Bondsdag heeft Don derdag zijn misnoegen uitgesproken over de financiële blokkade, die de Oostduitse regering voor de autostra da tussen West-Duitsland en Berlijn heeft afgekondigd. De Bondsdag heeft de regering verzocht, terstond via de hoge commissie van de Russische ho ge commissaris het intrekken van de verhoogde belasting voor het gebruik van de autoweg te eisen. Bovendien werd verlangd, dat de regering ook 1 bij de bespreking over de handel tus- Op onze foto ziet men twee Marinemannen in actie op een van de ponten sen beide delen van Duitsland alles van de verbinding met de Mecuvenlaan in Noord, welke door toedoen van in het werk zal stellen om de maat- de Marine kon worden hersteld* 1 regel ongedaan te maken. Inmiddels hebben de permanente onderhandelaars der Bondsregering over de interzonehandel Donderdag in Berlijn hun Oostelijke tegenpartij doen weten, dat zij voorlopig „geen tijd" hebben om nog over handelsza ken te spreken. Zij zouden nu al hun tijd moeten besteden aan het opvan gen van de gevolgen, die de tienvou dig verhoogde belasting voor het ver keer naar en van Berlijn zou kunnen hebben. Met deze motivering hebben de Westelijke onderhandelaars de Oostduitse regering met gelijke munt betaald, nadat deze had verklaard, dat de verhoogde belasting wegens de slijtage der wegen nodig was ge worden en niet als een politieke geste behoefde te worden gezien. De Westduitse regering is van plan 13 extra goederentreinen dagelijks naar West-Berlijn in te leggen bij wijze van eerste practische maatregel tegen de verhoging van de wegentol. Na overleg met dr. Adenauer heeft de geallieerde hoge commissie beslo ten, bij de Russische hoge commis saris in Oost-Duitsland een protest in te dienen tegen de door de Oost duitse regering ingevoerde „politieke tol". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf later een ver klaring uit, waarin wordt gezegd, dat de V.S. met de Britse en Franse rege ring, met West-Duitsland en de West- Berlijnse autoriteiten overleg plegen over de vraag „we ke maatregelen noodzakelijk zullen blijken om de goederenstroom naar en uit Berlijn te verzekeren". weer Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur. Nu en dan opklaringen, maar hier en daar ook gedurende kor te tijd wat lichte regen. Matige wind tussen Noordwest en West. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgenmiddag iets hogere temperaturen dan van- 2 April zon op 6.17; ondet 19.16 u. maan op 14.07 u., onder 4 °3 uur. Het weer in Europa HELSINKI licht l" -12C. STOCKHOLM onLt-* - 6 OSLO onbew; 4 ontx - 3 KOPENHAGEN - 1 ABERDEEN half be licht b' 2 DUBLIN 1 LONDEN zwaar 1 2 AMSTERDAM goh. 4 BRUSSEL mot! 4 PARIJS n. A 3 BORDEAUX ou'oew. 1 GRENOBLE geh. bew. 5 NICE zwaar bew. 11 BERLIJN regen 3 FRANKFORT zv/aar bew. 2 MUNCHEN on.^ew. 4 ZURICH nevel 4 GENEVE half bew. 2 LOCARNO half bew. 3 WENEN onbewolkt 1 INNSBRUCK half bew. 3 ROME geheel bew. 4 Korreltje Ergens te zijn geweest maakt de mensen gelukkiger dan er te zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1