RIJNSTREEK De bona-fide vakbonden verklaren zich tegen de A'damse stakingen DONDERDAG 31 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALKEMADE Gemeenteraad. De gemeenteraad is ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdagavond 5 April te 7 uur. De agenda vermeldt een aantal ingekomen stukken en voorts de navolgende voorstellen: Verkoop van een perceel bouwgrond aan de Coöp. Verbruisveveniging „De samen werking te Roelofarendsveen. Idem voor de bouw van vier woningen aan particulieren, gelegen in de Spoor straat. Verlening van een garantie ten behoeve van de bouw van drie wo ningen door de Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten. Verlening van een crediet van 600.voor aan schaffing van materialen voor plaat sing van een afscheiding rond de speetuin te Kaag. Beschikbaarstelling van een crediet van 2000.voor de viering ter gelegenhed van de 10-ja- rige herdenking onzer bevrijding. Be schikbaarstelling van gelden als be doeld bij art. 72 der L.O.-wet. Reor ganisatie van de reinigingsdienst en vaststelling van een tweetal verorde ningen op de heffing en invordering van reinigingsbelasting. Aankoop van landerijen in de Geógerpolder. De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. v. d. Bijl en dr. v. d. Werf. BODEGRAVEN Kruishulp. De stichting Kruis hulp vergaderde in het Consultatie bureau. Toen voorz. J. Vink opende, bleken mevr. v. Muiswinkel en de heer J. v. Loo met kennisgeving af wezig. De secretai'esse, mevr. Ver- hoeffSchuttelaar, las notulen en jaarverslag, waaruit bleek, dat tij dens het voorbije jaar 548 gezinnen gebruik hadden gemaakt van het zie- keninstrumentarium en dat bijna 1100 uitleningen hadden plaats ge had. Voor Zwammerdam waren deze cijfers resp. 116 en 196. Uitvoerig werd hierna gesproken over de tijd van uitleen en de vergoedingen voor overschrijving van de termijn van 8 weken. Elk geval zal afzonderlijk bekeken worden. De penninmeester, de heer G. de Jong, gaf en behandelde het finan- tieel overzicht van 1954, dat een te kort aangaf van bijna 3000.waar van het grootste deel terugkomt in de vorm van gemeentelijke subsidie. De begroting voor 1955 sloot met een deficit van ca. 1700.Er wer den geen moeilijkheden gezien om de inkomsten te verhogen, daar de drie plaatselijke Kruisverenigingen onlangs hun bijdragen verdubbeld hadden, en dit de enige bron van in komsten is, buiten de subsidies. Het zieken ver,plegingsmateriaal werd* in orde bevonden en men kan met recht gazijn, waarvan de gehele Bode- graafse bevolking profijt heeft. - - Aanbesteding. Door B. en W. is ten gemeentehuize aanbesteed het bouwrijp maken van gronden, gele gen in het uitbreidingsplan. Er ver sohenen 14 gegadigden. De bekend making gaf het volgende resultaat: F. W. Hennepman, Leiden 645.00; F. J. Stam, Voorschoten 59.800: F. A. Nordheim, Soesterberg 58.800; H. Zaanen, Bergambacht 56.700; D. de Jong, Haarlem 56.489; C. Langeveld, Alphen- aan den Rijn 56.400; F. v. Staveren en Versluys, Gouda 56.000; Fa. Gouwers, Capelle aan de IJsel 56.000; H. Oudenes, Alphen aan den Rijn 55.555; Fa. Deer en-berg en Van Wijk, Alphen aan den Rijn 55.375; Fa. Versluys Zn., Bodegraven 54.400; D. de Rooy, Badhoevedorp 54.250; A. Versloot, Bodegraven 53.200; F. v. d. Steen, Nieuwerbrug 52.700. De gunning is aangehouden. ESTOWegens de interlandwed strijd zullen de senioren a.s. Zondag niet spelen. Wel komen de junioren a.s. Zaterdag in het veld. Esto A trekt naar Noorden om NSV te ver slaan. Esto B ontvangt ZVV B en Esto C ontmoet in een uitwedstrijd Moordrecht B. BOSKOOP BOUW VAN 92 WONINGEN AAN DE WILHELMINALAAN. Nu de plannen voor de bouw van 48 grotere woningen langs de Goudse Rijweg in een zodanig stadium ver keren, dat de uitvoering niet lang meer op zich zal laten wachten, neemt het gemeentebestuur reeds maatrege len, om te kunnen overgaan tot de bouw van 92 woningen aan de Wil- helminalaan. De benodigde grond is reeds eigen dom der gemeente. Dit betreft de grond ten Noorden van de Wilhelmi- nalaan. De bebouwing zal enigszins afwijken van het oorspronkelijke plan, doch dit zal de structuur niet aantasten. Het komt B. en W. zelfs juister voor de aanvankelijk gepro jecteerde blokjes kleine woningen te doen vervallen. Het plan zal daardoor belangrijk winnen in uiterlijk aan zien, terwijl de behoefte aan wonin- WARMOND Mutatie in belastingdienst. De heer L. Hage, assistent dienstgelei- der bij de Directe Belastingen, In- oerrechten en Accijnzen te Leiden is met ingang van 1 Mei 1955 in ge lijke functie benoemd bij de post Lei derdorp, terwijl in zijn plaats alhier is aangesteld de heer Lindeman uit Leiden. De heer Hage, die vanaf 1947 als zodanig in deze gemeente werkzaam is geweest, heeft zich gedurende die tijd in deze gemeente zeer vele vrien den verworven. Waar nodig, was hij steeds bereid de helpende hand te bieden, waarbij zijn onkreukbare eerlijkheid boven iedere twijfel ver heven was. gen van normaal type nog zo groot is, dat aan deze bouw de voorkeur dient te worden gegeven. Alsdan zul len op dit terrein 92 woningen kun nen worden gebouwd. Een gedeelte der kosten zullen ten laste worden gebracht van de alge mene dienst, aangezien deze kosten 'betrekking hebben op de aanleg van verbindingsweg] es tussen de verschil lende complexen en op de aanleg van een openbaar plantsoen, terwijl de helft van de kosten der riolering daaronder dient te worden begrepen. Deze riolering is bestemd, zowel voor de te bouwen woningen, als voor de afwatering van het overige gedeelte van het terrein. Omtrent de op dit terrein te bou wen woningwetwoningen zullen tijdig plannen voor de woningbouw moeten worden ontworpen, teneinde in 1955 het restant van het over de jaren 19541956 beschikbare bouwvolume, dat ongeveer 35 woningen zal bedra gen, te kunnen realiseren. Het ligt in de bedoeling, dit restant in het Julianakwartier te doen bouwen. Daarom is het gewenst nu reeds op dracht te verlenen voor het ontwer pen van het bouwplan voor vorenbe doelde 92 woningen. SUBSIDIE SPEELTUIN VERENIGING „GOUDSE RIJWEG' De speeltuinvereniging „Goudse Rij weg" heeft zich tot B. en W. gewend met een verzoek, om steun van ge meentewege ter realisering van een speeltuinplan. Verzocht wordt het braakliggend stukje grond, in de z.g. „knik" in de Goudse Rijweg, voor de inrichting van een speeltuin te mo gen gebruiken, terwijl daarnaast de financiëla steun niet ontbeerd kan worden. Hiervoor heeft de vereni ging 't verzoek gedaan, om een voor schot uit de gemeentekas ten bedra ge van 1500.teneinde de financie ring van de eerste inrichting van het terrein mogelijk te maken. Aangezien in deze gemeente geen kinderspeel plaatsen aanwezig zijn, en er zeer ze ker sprake is van een behoefte op dit gebied; hebben B. en W. zich bera den omtrent de wijze, waarop van gemeentewege steun aan de uitvoe ring van het onderhavige speeltuin plan kan worden verleend. Zulks zal in eerste instantie kunnen geschieden door het hierboven bedoelde terrein aan de vereniging in gebruik te ge ven, al zal dit dienen te geschieden onder de bepaling, dat bij een des betreffende aanzegging van de zijde van het gemeentebestuur tot ontrui ming zal moeten worden overge gaan. Aangezien op de begroting een bedrag van ƒ1000 is uitgetrokken voor twee verenigingen kar» aan één vereniging, i.e. Goudse Rijweg, een jaarlijkse subsidie worden verleend van" 500.Teneinde de zelfwerk zaamheid van de vereniging te sti muleren komt het B. en W. gewenst voor deze subsidie te verhogen met een bedrag gelijk aan het bedrag var de door de vereniging ontvangen par. ticuliere bijdragen. JAARVERGADERING „HET GROENE KRUIS" Voor de jaarvergadering van het Groene Kruis te Boskoop bestond maar weinig belangstelling. De onderafdeling Zuigelingenzorg had een uitgave van f 1114.45 tegen een inkomen van 510.79. Het con sultatiebureau ontving 210.73 en had een uitgave van 422.40. De moe dercursus had aan noodzakelijke uit gaven 80.42. De begroting voor 1955 werd gesteld op 8605.aan in komsten tegenover 10.209.aan uitgaven. Door de wijkzusters werden in 1954-niet minder dan 4375 zieken bezoeken afgelegd. De inkomsten bedroegen -8338.en de uitgaven 8297.46. De afdeling t.'b.c.-bestrijding heeft 10 personen in sanatoria verpleegd, terwijl 36 gezinnen met 39 patiënten onder toezicht stonden. Hiervoor wer den 2-92 huisbezoeken, 33 verpleeg- bezoeken en 48 maatschappelijke be zoeken afgelegd. De inkomsten be droegen 5276.33 en de uitgaven 5276.10. De Kinderuitzending had in het afgelopen jaar 31 kinderen uit gezonden. De inkomsten waren ge lijk aan de uitgaven met 3310,42. De afdeling huiszorg werkte in 22 gezin nen in totaal 394 dagen. Ook hier dek ten de inkomsten de uitgaven tot 'n bedrag van 2157.75. Bij de rondvraag informeerde Jon- geneel of het juist was, dat in sóm mige gevallen voor wat betreft de zuigelingenzorg, pressie op de ouders werd uitgeoefend. De wijkzusters deelden echter mede, dat zij zich tot gewoonte 'hebben gemaakt de moe ders één keer te vragen en zij ver der niet meer lastig gevallen worden. Ongeveer 75% der zuigelingen wordt op het consultatiebureau gecontro leerd. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat, om het tekort op de begroting te doen verdwijnen de Boskoopse in gezetenen zullen worden opgewekt tot vrijwillige bijdragen en als deze niet toereikend zijn, zal aan een con tributie-verhoging niet kunnen wor den ontkomen. Hiertoe zal echter nog een ledenvergadering worden be- Bevrijdingsfeesten. Door B. en W. var» Boskoop is de voorbereiding van de bevrijdingsfeesten in handen gegeven van de Oranjevereniging „Boskoop". Deze vereniging heeft nu aan B. en W. een begroting van kos ten ingediend, waarbij tevens een programma der feestelijkheden werd overgelegd. Hoewel hieromtrent geen richtlijnen zijn ontvanger», is het B. en W. wel bekend, dat geen bezwa ren bestaan om aanvragen tot be schikbaarstelling van subsidie met de nodige soepelheid te bezien. Voorge steld wordt dan ook aan de Oranje vereniging „Boskoop" een subsidie te verlenen, overeenkomende met een bedrag van 0.50 per inwoner; HAZERSW0UDE In de raadsvergadering van 28 Ja nuari 1955 werd besloten tot de aan leg van een tegelpad langs de Rijks weg no. 11 aan de kant waar de hui zen staan, vanaf de werkplaats van J. Zwartjes tot perceel Jaagpad 38, tegenover de pastorie van de R.K. Kerk in 't Zwaantje. Nu de werk zaamheden aan de rijksweg een einde gaan nemen is de fa. K. van Barne- veld uit Zeist begonnen met de aan leg van het tegelpad. Thans wordt het bestaande grint pad over de gehele lengte geëgali seerd, waarna diverse vrachten zand zullen worden gestort. Het betegeld voetpad zal een breed te hebben van 1.30 meter en bij de verschillende afritten zullen speciale tegels worden gelegd van 7 cm dikte. Het zal echter nog wel geruime tijd in beslag nemen voordat de voetgan gers van het betegelde voetpad ge> bruik kunnen maken. Woningbouw en wouingverdeling. De eerste flatwoningen in deze gemeente, staande nabij de Koude- kerksebrug, naderen hun voltooiing. Alhoewel al het schilder- en binnen werk nog moet worden gedaan «zijn de gelukkigen reeds door burgémees- ter en wethouders aangewezen. Nu er een verbetering in de weers omstandigheden is ingetreden is thans ook een begin gemaakt met het verrichten van de grondwerk zaamheden voor de bouw van de 12 nieuwe woningen op Rijnenburch door de fa. J. Boers te Hazerswoude. Voor echter deze woningen voor de bewoning geschikt zullen zijn zal nog menig maandje verstrijken. LANGERAAR JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. In het Parochiehuis hield het Wit Gele Kruis en de onderafdeling Be grafenisfonds St. Jozef de jaarverga dering. De voorz., de heer C. Hooger- vorst, verwelkomt bestuur en leden. Deze laatste zijn niet talrijk opgeko men. Als bijzonderheden van het af gelopen jaar noemt de voorz. de op richting van het kleuterbureau, de verhoging van de gemeentelijke sub sidie van ƒ2.50 tot ƒ4.50 per lid waarvoor dank gebracht werd aan de gemeenteraad. Ten aanzien van de bouw van een wijkgebouw is er nog weinig gevorderd. Dit gebouw is ge projecteerd in het uitbreidingsplan Langeraar. Verder dankt de voorz. vooral de wijkverpleegster zuster Corneli en de Overste van het St. An- tonius Rustoord waar de consultatie- bureaux een onderdak vinden. Het financieël verslag werd uitge bracht door de penningmeester, de heer A. W. v. d. Hoorn. Deze liet een optimistisch geluid horen. Financieel is het afgelopen jaar gunstig geweest. Dat er een behoorlijk batig saldo te vermelden viel is aan verschillend^ gunstige factoren te danken, die in hoofdzaak echter slechts voor dit jaar golden. Namens de controle commissie bracht de heer C. A. Vol- gering rapport uit. Alles bleek in uit stekende orde bevonden te zijn. Met algemene stemmen verleende de ver gadering decharge voor het beheer. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. J. Pieterse, bracht een zeer uitgebreid overzicht van de werk zaamheden in het afgelopen jaar. De hogere subsidie en de nieuwe gunstig werkende contributieregeling hebben een gunstige invloed gehad op de fi- nancieële positie der vereniging. Het ledental is 433. Het consultatiebureau voor kleuters onder leiding van dok ter GrevelinkSchers blijkt te voor zien in een grote behoefte. 76 kleu ters werden ingeschreven ën 82 c sulten verleend. Dit jaar werden 71 zuigelingen voor de le maal inge schreven bij het Zuigelingenbureau. Hier waren 593 consulten. Zuster Corneli heeft het grootste deel van het werk voor haar rekening. 84 Zie ken werden verpleegd waarvoor 2938 bezoeken afgelegd, 54 adviezen wer den gegeven aan a.s. jonge moeders met 63 bezoeken. In totaal werden 3796 bezoeken afgelegd en 724 advie zen gegeven. 320 maal werd een of ander verplegingsartikel uitgeleend. Mevr. Sassen van Veldhoven ver leende in 14 gevallen hulp als kraam verzorgster. Hierbij werden 261 be zoeken gebracht. Verder werd nog melding gemaakt van de geslaagde Moedercursus onder leiding van Zus ter De Greeuw. Voor dit verslag ont ving de secretaris dank. De aftredende bestuursleden de he ren A. W. v. d. Hoorn en J. Zwirs werden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de controle-commissie voor dit jaar werden benoemd de he ren Herm. Koeleman, M. Keijzer en G. v. d. Hoorn. Vervolgens is aan de orde een be stuursvoorstel om de oude statuten, waarvan de koninklijke goedkeuring volgend jaar afloopt te laten verval len, en hiervoor nieuwe statuten in de plaats te nemen. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aange nomen. Verder verkreeg hetbestuur mach tiging om verlenging van de konink lijke goedkeuring te vragen over sta tuten, welke met algemene stemmen de goedkeuring verkregen. Over een enkel onderdeel, o.a. de mogelijkheid om ook vrouwen verkiesbaar te ma ken als bestuurslid ontstond enige ge- dachtenwisseling. Het bestuur ver kreeg volmacht om ten aanzien van dit punt nog te handelen naar goed dunken. Het volgende agendapunt is het fi- nancieël verslag van het Begrafenis fonds „St. Jozef". De penningmeester de heer J. Zwirs, kon eveneens mel ding maken van een gunstig jaar. Het aantal sterfgevallen is uitzonderlijk laag geweest en daardoor de uitgaven laag. Er was een gunstig saldo, dat het totaalbezit niet onbelangrijk ver hoogde. Dit is wel nodig met uitga ven die in het vooruitzicht zijn. De controle-commissie rapporteerde bij monde van de heer M. Keijzer gun stig. In de controle-commissie wer den benoemd de heren L. Borst en P. Blom. KOUDEKERK Geb,: Teunis, z. van N. v. Ginho- ven en M. v. Bostelen. Schaaknieuws. De uitslagen van de onderling gespeelde schaak competities zijn als volgt: A. Hooge- veenR. Geerhof A. v. d. MijdenR. Geerhof 0lj H. Boelce E. Dorrepaal 10; A. V. d. Meijen N. Cok Yiy«\ A. Hoogeveen— J. C. v. Egmond 10; G. de WitH. v. Vliet 1—0. NIEUWKOOP „Helpt elkander". 47 Leden van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" waren in de zaal van café Leliveld bijeengekomen, om de jaarvergade ring bij te wonen. Voorzitter J. G. Zwart opende deze vergadering met een kort woord, waarna de secre taris, P. de Rooij, de notulen en jaar verslagen voorlas, welke onveran derd worden goedgekeurd. De penn., P. Boer, liet eveneens een optimis tisch geluid horen. Uit zijn jaarver slag bleek, dat de vereniging voor het eerst sinds de verhoogde uitke ring van kracht is, een batig saldo heeft t.w. 36.65. In het afgesloten boekjaar waren aan 64 zieke leden over 87 ziektegevallen een totaal be drag van 3057.55 uitgekeerd. De bestuursleden J. G. Zwart, P. de Rooij, J. A. Tijsterman en P. de Haan werden met overgrote meer derheid van stemmen herkozen, ter wijl P. v. Houten Azn. als lid der financiële commissie werd benoemd. Na de rondvraag, waarvoor geen be langstelling bestond, volgde de ver loting van boetegelden. Niet minder dan 20 der aanwezigen ontvingen 1 gulden. De voorzitter sloot hierna de vergadering, waarna het Steunfonds nog even in vergadering bijeenkwam. Na voorlezing van notulen en de jaarverslagen sloot de voorzitter deze in bliksemtempo gehouden vergade ring (9 minuten!) na een vraagloze rondvraag. De netto opbrengst van de gehou den collecte tot steun aan de Rheu- matiekbestrijaing, bedroeg 57.08 en in Noorden 31.42. Geboren: Pieter z.v. B. van Voor bergen en G. van der Neut, Wilhel- mina Petronella d.v. A. van Steun en Th. H. Koperdraad; Maria Anna d.v. Th. Tersteeg cn R. B. Pieterse. Ondertrouwd: J. M. Sassen, oud 35 jaar, wonende te Ter Aar en C. J. F. Douven, 31 jaar; A. Kuijf, 26 jaar en H. A. M. v. d. Zwet, 25 jaar, J. Snij ders, 28 jaar, wonende te Haaks bergen en A. H. P. Kalshovcn, 26 jaar. NIEUWVEEN Dr. Noul ten grave gedragen. Woensdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling van alle zijden der bevolking en zelfs van buiten Nieuwveen de jonge dokter Nout, die j.l. Zaterdag aan een ernstige ziekte was overleden, ten grave gedragen. Ds. Kater, die thuis needs de rouw dienst had geleid, sprak in de Ned. Herv. kerk die als aula dienst doet, een kort woord en deelde mede, dat op uitdrukkelijk verzoek van de fa milie niet gesproken zou worden, dan door hem alleen. Ds. Kater zeide, dat van de jonge dokter nog zeer veel verwacht werd en dat hij een zegen was geweest voor velen en dit nog had kunnen zijn. Voor velen zal de vraag oprijzen: „Waarom moet dit ge beuren. Doch God heeft dit in Zijn wijze raad alzo besloten. Het kerkge bouw was geheel gevuld met belang stellenden en velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Na de kerkdienst werd het stoffelijk over schot aan de schoot der aarde toe vertrouwd en bad ds. Kater het Onze Vader. De oudste broer van de over ledene bedankte met een kort woord voor de grote belangstelling en het medeleven. Een schat van bloemen dekte het graf. NOORDEN Jaarvergadering Coöp. Brandwaar borg-Mij. Dinsdtgavond werd in de zaal van de Wed. A. Kuyf de alge mene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. P. v. d. Wey- den, heette alle aanwezigen welkom. Spreker begon met te zeggen, dat er in het afgelopen jaar in de lande geen buitengewone dingen waren ge beurd, waarna hij de economische problemen releveerde en vooral de a.s. belastingverlaging onder de lou pe nam, welke voor de maatschappij belangrijke voordelen gaat opleve ren. Nu moest jaarlijks nog 40% van de winst aan de fiscus geofferd wor den. Ook dit jaar is de winst weer aan het reservefonds toegevoegd. Mocht men t.z.t. overgaan tot wijzi ging van de statuten, dan zou het bedrag van 1% teruggebracht kunnen worden tot 34%. want nu zou het re servefonds opgevoerd moeten worden tot 160.000, want het verzekerd ka pitaal bedraagt zowat ƒ16.000.000. Ook verzocht de voorzitter, om toch vooral het brandgevaar te voorkomen en niet zelf aan electrische leidingen te knoeien. Na nog de heer S. v. Ros- sum, die door de dood aan de brand weer is ontvallen herdacht te heb ben, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De heer W. Breedijk verklaarde als lid van de controlecommissie, dat de boeken en bescheiden, bij de secr.- penn. in orde waren bevonden. De heer D. Stam werd bij accla matie in het bestuur herkozen. Als lid van de controlecommissie was de heer W. Breedijk aftredende en niet herkiesbaar, voor hem werd W. v. Zutphen benoemd. Over 19551956 werd evenals vorig jaar de grondpremie geheven, met dien verstande dat de premie voor burgerwoonhuizen wordt verlaagd tot 60 cent per mille, maar dan zou men niet na 14 jaar voor halve premie in aanmerking komen. De rietprijs werd voor dit jaar vastgesteld op ƒ40. voor gesluikt- en 35.— voor onge- sluikt riet. Het verzekerd kapitaal bedroeg per 31 Dec. 16.330.594.—. Afgeschreven Communistische agitatie „Ongeoorloofd" In de loop van de ochtend werd het duidelijk, dat ongeveer 3/4 van het tram- en gemeentereinigingspersoneel aan de staking deelnam, hetgeen het Amsterdamse college van B. en W. tot een spoedeisende vergadering dwong, om de ontstane situatie te be zien. Behalve het gemeentepersoneel, komen ook berichten van stakingen op de werven. Bij het waterleiding bedrijf heeft het personeel van de machinedienst het werk echter niet in de steek gelaten, zodat de water voorziening gewaarborgd blijft. Zoals te begrijpen heeft de staking van het trambedrijf het hoofdstede lijk verkeer danig ontwricht en de Amsterdammers, die hedemnorgen overal te laat kwamen, hebben niet zo bijster veel sympathie voor de actie. Het stakende trampersoneel heeft deze antipathie de kop in pogen te drukken door het uitgeven van een pamflet, waarin zij de staklngsgron- den aan het publiek bekend maken. Nadat een deputatie van het tram personeel tevergeefs gepoogd had een onderhoud met de wethouder van openbare werken te verkrijgen, werd medegedeeld, dat hedenavond om 11 uur beslist zal worden of de staking verlengd zal worden. „Blijf aan het werk". Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer L. Middelhuis, zeide ons des gevraagd, dat de K.A.B. iedere destructieve actie afwijst, en dat het haars inziens overheidsdienaren niet werden 32 leden en 41 leden traden toe, het ledental is thans gestegen tot 831. Er zijn totaal 1102 polissen uit gegeven. De balans over 1954 sloot met 125.353.37. De verlies- en winstre kening gaf een bedrag van ƒ31.381.74 aan, daaronder stond een winst van ƒ27780.72; hiervan was echter ƒ3000 voor belasting gereserveerd en als brandschade stond er 1475.28 in ver meld. Ook dit jaar was de winst weer aan het reservefonds toege voegd, waardoor het fonds de 90.000.overschreed. F. v. Diemen vroeg de uitkering wanneer er niet herbouwd werd te verhogen b.v. van 5034 tot 75%. Dit zou volgens de voorzitter alleen ge wijzigd kunnen worden bij een wijzi ging van dc statuten. Het bestuur zou dit nader overwegen, maar veel stel de men zich daar niet van voor. De heer Th. v. d. Helder vroeg of het mogelijk was om het brandweer corps deel te laten nemen aan wed strijden. Voor wat de B.B. betrof zou men als particuliere mij. daar niet aan meedoen, doch voor onderlinge wed strijden zou met het corps overleg gepleegd worden. De heer G. v. d. Helder vroeg naar de controle op de hooibroei. Na veel gepraat en diverse voorstellen kwam men tot de conclusie dat het huidige systeem nog het beste was. ROELOFARENDSVEEN Onder auspiciën van de KVP, cen trale Alkemade, was gisteravond in café Heemskerk een z.g. forumavond belegd, welke was gewijd aan de ge meente-politiek. De voorz. van de Centrale, de heer L. J. v. d. Poel, sprak een welkomstwoord. De raadsleden vormden het forum en de heer Ponsioen, hoofd der school te Oud-Ade, was de gesprekleider. Dat het beleggen van deze forum avond een goede gedachte geweest is, bewees niet alleen het grote getal in gediende vragen, maar vooral ook de zeer grote belangstelling. Het zou ons te ver voeren alle gestelde vragen met de antwoorden van het forum weer te geven. Wij willen derhalve volstaan met een kleine bloemlezing van het allerbelangrijkste. Betreffen de het onderwijs werd besproken de opleidingsschool, ambachtsschool, als mede ULO-school. Vooral deze laat ste werd urgent geacht. Uit het ant woord van het forum waarin weth. v. d. Poel onverwachts verhinderd was zitting te nemen maar zijn visie op de gestelde vragen toch schrifte lijk had ingediend bleek o.m. dat in het uitbreidingsplan de mogelijk heid tot bouw van een ULO-school is opgenomen. Echter ook dat de taak tot bouwen is weggelegd voor een schoolbestuur en de gemeente deze alleen maar behoeft te subsidiëren. Betreffende lichamelijk onderwijs door een klasse- of vakonderwijzer bracht een verdeelde mening, waarbij de grootste en eerste noodzaak is een in deze gemeente passende lokaliteit. Betreffende de nieuwe straatverlich ting te Roelofarendsveen werd vast gesteld dat deze lampen niet geheel voldoen. Betreffende de woningbouw werd de aandacht gevraagd voor wo ningen voor grote gezinnen. Binnen zeer korte tijd, aldus het forum, zal dit in de reeds uitgewerkte plannen tot nieuwbouw tot uiting komen. Tot nu toe was dit door financiële bezwa ren en geldende voorschriften niet mogelijk geweest. Ook' kwam de fi nanciële positie der gemeente ter sprake, waarin begrijpelijk de finan ciële verhouding Rijk- en Gemeente werd betrokken, alsmede werd aan gegeven uit welke bronnen de ge meente haar inkomsten betrekt. De technische onmogelijkheid tot demping van het Westeinde, waar door een onsmakelijk gedeelte uit de gemeente zou verdwijnen en een ver fraaiing van de entree zou betekenen past te staken. Hoewel de K.A.B. be grip heeft voor de moeilijkheden van de bescheiden groep van Amsterdam se betrokkenen, die in de K.A.B. zijn georganiseerd, wenst zij zihh op het ogenblik van elke actie te distan- ciëren en geeft ij hun het advies aan het werk te blijven. De secretaris van het C.N.V., de heer Van Nierop, deelde ons mede, dat het C.N.V. zich eveneens afzij dig houdt. De van het N.V.V. deel uitmakende algemene bond van ambtenaren, waarbij een groot deel ook van het Amsterdamse, gemeentepersoneel is aangesloten, wijst de staking af, uit overweging dat een bona fide orga nisatie, die overleg met de overheid wil voex-en, zich onmogelijk adhter een wilde staking kan stellen, zo deelde het bestuur van deze bond mede. Deze bond ziet achter deze staking agitatie van CPN en EVC. De com munisten houden het trampersoneel steeds voor dat het tot de slechtst be taalde werknemers behoort. Vast staat dat de salariëring van het Am sterdamse trampersoneel tot de beste in het Nederlandse vervoerswezen behoort. KABO verklaring. Het secretariaat van de Katholieke Bond van Ovei'heidspersoneel afde ling Amsterdam deelt het volgende mede: Met betrekking tot dc in Amster dam ontstane staking onder het tram personeel en het personeel van wa terleiding cn reiniging, richt het hoofdbestuur van dc Katholieke Bond van Overheidspersoneel zich tot al zijn leden te Amsterdam, werk zaam bij de onderscheiden gemeen telijke diensten met dc dringende op roep allen zonder uitzondei'ing cn volledig hun werkzaamheden te blij ven verrichten. De weg die door het actiecomité is ingeslagen wordt door het hoofdbestuur als een ongeoor loofd middel veroordeeld. Het hoofd bestuur moet de aandacht er op ves tigen, dat deelneming aan deze actie slechts tot nadeel van de betrokke nen kan strekken. Ook stilte op 't Y. Omstreeks het middaguur heeft ook een groot deel van het circa 250 man tellende personeel van de IJ-veren 't werk neergelegd. Slechts met de Valkenweg-pont wordt, zo goed en zo kwaad als dat kan, het verkeer voor de vitale bedrijven en ook voor het vervoer van zieken voortgezet. ONTSLAGDREIGING. B. en W. van Amsterdam hebben besloten heden aan de stakers een brief te doen uitgaan waarin zy ge last worden, morgen het werk te her vatten. Bij niet-voldoening aan deze last zal ontslag volgen. PASTOOR VOLLAERTS IN ZIEKENHUIS Pastoor Vollaerts van de St. Pe- trusparoohie is vorige week Donder dag in het St. Elisabeth-ziekenhuis opgenomen. De toestand vaji de pas toor is echter zo gunstig, dat hy waarschijnlijk Zatei'dag a.s. het gast huis weer kan verlaten. zal vooralsnog wel door velen in twij fel getrokken worden. Diverse weg- verbeteringen, alsook het provinciaal plan tot aanleg van rijwielpaden bin nen de gemeente, kwamen ter sprake. Ten aanzien van de reorganisatie Vuilnisophaaldienst, alsmede de aan koop van 29 h.a. land in de Googer polder van eigenaar G. de Wit, zei de het forum, dat voorstellen van B. en W. op de e.k. raadsvergadering op Dinsdag 5 April a.s. aan de orde ge steld zullen worden, zodat wij hier op dan nog nader zullen terugkomen. Uit dit summier overzicht blijkt wel dat voor deze forumavond een Li-ede belangstelling was. Leerzaam voor de aanwezigen, maar ongetwijfeld ook voor de raadsleden zelf, die onge twijfeld zich enkele gedane suggesties ten nutte kunnen maken. De heer Ponsioen mogen wij een woord van lof voor de prettige gesprekleiding van deze avond niet onthouden, en wij kunnen ons volkomen bij zijn re sumé aansluiten n.l. dat deze avond, gezien het grote succes, alleszins voor een herhaling vatbaar is. ZEVENHOVEN AANBESTEDING R.K. SCHOOL. De uitslag van de aanbesteding, ge houden op Woensdag 30 Maart 1955 voor het bouwen van de uitbreiding van de bestaande R.K. L.O. school met bijbehorende werkzaamheden te Zevenhoven. F. B. Beekman, Zeven hoven 117320; F. Aartman en Zn., Leimuiden 118385; J. Kwakkenbos, Nieuwveen 119500.; Gebr. van Dijk, Nieuwveen 127900; N. Kiefst, Sas- senheim 128400; fa. van Wengerden, Zevenhoven 128448; Chr. Overde- vest, Rijnsaterwoude 129720; C. J. Strijk, Oegstgeest 130602 fa. H. S. Strijk. Oegslgeest f 131900; S. Lan geveld en gebrs. Oosterom. Alphen a d. Rjjn 133000; fa. G. Gruson, Amsterdam 135500; N.V. v.h. H. Munsterman, Amsterdam 136300; B. Janmaat De Jong, Nieuwveen 137000; c.V. Willem Geels, Amster- dam 141000. De raming opgemaakt in De cember 1954 bedraagt 111000. De gunning ia aangehouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3