De walgelijkste soort verraders drong verzetskringen binnen ("herinneringen uit donkere dagen Als het masker afviel ChefarineA Minister Suurhoff breekt met „Het leven begint bij veertig' Werden er bij een bezoek aan Zuid Afrika gekleurde bemanningsleden vervangen? Onvoorzichtig personeelslid zette dekenpakkerij in brand Bij Philips in afgelopen jaar 31 mill, meer winst dan in 53 De wachttijden worden op London Airport een pretje Iedere Nederlander at in 1954 12 chocoladerepen en 1 letter WOENSDAG 30 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Na tien lange jaren, waarin de we reld weer zo ontzettend veranderd is, valt het moeilijk, om de sfeer van het verzet op te roepen. Veel mensen plegen er tegenwoordig laatdunkend over te spreken. Wij moeten denken aan de jongeman, die een zekere dood tegemoet ging en bij het af scheid tot zijn vrienden zei: „Tja, er valt niks te zeggen tussen ons. Ik kan het uitsluitend met Onze Lieve Heer doen..." Het is een voorbeeld uit duizen den, schrijft H. M. van Randwijk in „Onderdrukking en Verzet".'Tot deze idyllische rust kwamen de mensen soms zelfs in de cel. Een boerenjon gen schrijft aan zijn familie, vlak voor zijn dood, wie zijn konijnen krijgt. Een ander vraagt zyn ver loofde bij het laatste bezoek om het overhemd te laten bezorgen, dat hij het mooist vindt. Dat wil hij dragen voor het vuurpeloton. Maar er zijn veel mensen geweest, die in de laat ste week van hun leven door een verschrikkelijke doodsangst werden gekweld. Verraders. Dergelijke taferelen behoeven eigenlijk geen onderschrift. Zij waren vaak het gevolg van verraad. Foto: Rijksinst. Oorlogsdocumentatie de Gestapo te zijn. Hij is ter dood veroordeeld. De veiyleegster vertelt het ver haal verder en natuurlijk wordt de ondergrondse beweging ingeschakeld. Na enkele dagen wordt de man be vrijd, naar een goed adres gebracht. Weer een provocateur. Alle mensen, die hem geholpen hebben, worden aan de Duitse politie uitge leverd. Walgelijk. Het zijn de provocateurs geweest, die velen voor het vuurpeleton heb ben gebracht. Het is bijna onbegrij pelijk, dat er mensen gevonden wor den om zo'n walgelijke rol te spelen. Bij alle vormen van verraad, die we tijdens de Duitse bezetting hebben leren kennen, is deze wel de meest weerzinwekkende. Als een kanker heeft dit verraders- Hoe kwamen al die mensen in het (jom in het verzet gewerkt. Men actieve verzet? Het illegale werk ontstond in vriendenkringen of in kringen van beroeps-, geloofs- of partijgenoten. Vooral de geloofsgenoten C hebben het gemakkelijk ge- had. Pastoors en predikanten waren betrouwbare schakels, .beter dan de partijgenoten. De poli tieke partijen waren immers ontbon den en het feit, dat men er vroeger lid van was, hield nog niet in, dat men nog steeds dezelfde mening was toegedaan. In een pastorie kon men echter binnenstapoen met de zeker heid er een anti-Duitsgezinde pries ter aan te treffen. Later ging men in breder kring werken. Er werden contacten gelegd met andere groepen en mer ging perso nen opnemen, die men zelf niet ken de, maar door anderen werden ge ïntroduceerd. En deze uitbreiding, die noodzake lijk was, schiep tevens een .gelegen heid voor provocateurs om de gele deren van het verzet binnen te slui pen en er hun weerzinwekkend Ju- daswerk te doen. Door hun optreden werden talloze jonge en oude mensen de dood inge- kwam als een vriend en men ontving vriendschap. Niets was er aan deze schurken te bemerken tot de dag aanbrakEn dan was het te laat. Dan wist men, dat het gebeurd was. Het vuurpeloton wachtte of in het gunstigste geval een kamp. In die ogenblikken, dat een vriend zich plotseling als een verrader ontpopte, voelde men zich wee worden. In een flits ging het door de gedachten, wat deze man allemaal kon weten. Hoe veel arrestaties er nog zouden vol gen. En steeds opnieuw kwamen de Duitsers met andere methoden. Hoe zenuwslopend het verzet werd, is moeilijk te schetsen. Overal loerde verraad. Overal werkte de Gestapo. Onbekende relaties leidden meestal naar de cel. Onderstaand bericht uit Vrij Nederland van 2 November 1942 zegt meer dan het grootste artikel. Verraad Gestapo 1. Er bereiken ons berichten uit verschillende delen des lands, dat er telkens weer korfjes met postduiven worden gevonden, die zogenaamd door Engelsen zouden zijn afgewor pen. Op de verzoeken om inlichtin- aagd. Op sluwe wijze wist men de gen zijn reeds verschillende Neder- netten te spannen. H. M. van Rand wijk geeft daarvan frappante voor beelden. landers ingegaan. Hoe weten zij, dat deze duiven inderdaad naar Enge land vliegen? Wij weten beter! Het zijn Duitse duiven! Gestapo-duiven 2. Neergekomen Engelse piloten vragen onderdak. Jodenvrienden vragen hulp bij het verbergen van een Joodse landgenoot. Parachutis ten zoeken contact met geheime or ganisaties Pas op Gevaar Ges tapo 3. De telefoon rinkelt. Onbekende stem vraagt naar Uw man of zoon. Ja, hij weet er alles van. De vreem de blijkt goed ingelichtPas op Antwoord nietGestapo 4. Een volkomen onbekende be zorgt een brief. Of U die even wil openmaken. Wat zit erin? Vrij Ne derland! Die krijgt U toch iedere maand!.... Weiger! Wees op Uw hoede Gestapo 5. Een onbekende brengt geld voor Vrij Nederland. Of U zorgen kunt, dat het op de goede plaats komt en verantwoord wordt in het blad. Als U er op ingaat, is het bewijs gele verd, dat van U een weg loopt naar Vrij NederlandWeigert. Weest uiterst voorzichtig Wetenschappelijk succes! Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen en griepl Dank zij ontdekkingen van geleerden is er nu een middel, dat inderdaad beter en krachtiger helpt Een combinatie van geneesmiddelen elk op zichzelf al we reldberoemd - blijkt namelijk nóg heil zamer dan kon worden verwacht. Zij doet werkelijk wonderen I TEGtN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 (Advertentie) VERFRAAHNG NATUUR RESERVAAT. Het nationale park „De Kennemer- duinen" van welke stichting ir. E. C. M. Roderkerk directeur is, heeft be kendgemaakt, dat op 15 pet. van de oppervlakte van dit 1200 hectare grote natuurreservaat bos zal worden aangelegd, waarvoor 100.000 éénjari ge boompjes van allerlei soort deze week uit Zundert naar Bloemendaal zullen worden overgebracht. De reeds lang bestaande plannen voor de aan leg van een tweede duinmeer vorde ren nu ook gestadig en zal dit jaar een begin mee worden gemaakt. Het eerste werk is het weggraven van 70.000 kubieke meter zand, waarmee weldra begonnen zal worden. In het politieke vlak getrokken Minister Suurhoff heeft elk con tact met de stichting „Het Leven be*- gint bij veertig" verbroken. Hij mo tiveerde dit besluit, omdat gebleken is dat de stichting de bemiddeling van oudere werkkrachten „op nau welijks te kwalificeren wijze" in de politieke strijd betrekt. De minister deelde dit mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Vragen aan minister Het Tweede-Kamerlid, de heer Ver meer heeft aan de minister van Ma rine schriftelijk de volgende vragen 1. Is het juist, dat bij het bezoek van Hr. Ms. „Holland aan Zuid-Afri- ka leden van de bemanning van an dere dan blanke huidskleur door blanken zijn vervangen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat hier sprake is van een maatregel, die in zijn uitwerking d indruk kan wekken van rassendiscriminatie, strij dig met de opvattingen van ons volk? 3. Indien de maatregel, als onder vraag 1 bedoeld, is genomen, welis waar onder verantwoordelijkheid, doch buiten medeweten van de mi nister, kan dan worden meegedeeld, welke waarborgen de minister dan denkt te stellen om herhaling te voor komen? Koninklijk nieuws Weer thuis en aan 't werk Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond teruggekeerd van hun vacantiereis naar Sardinië. Het vlieg tuig, dat het hoge gezelschap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. Donderdag 31 Maart zal Z. K. H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht een kort bezoek brengen aan de onderdelen van het depót aan- en afvoertroepen in Tilburg. De Prins wordt omstreeks 11.15 uur in de Gen. Kromhoutkazerne verwacht en mor gen zal Z.K.H. prins Bernhard 'n be zoek aan de Leeuwardense vliegbasis brengen. Dit bezoek staat in verband met het uitreiken van een beker aan de kapitein-vlieger C. Martens, die de beker verleden jaar won als prijs voor zijn persoonlijke prestaties bij de toen gehouden air-to air schietwed strijden. Kievitseieren vrij voor export naar Soestdijk Zoals is gemeld zijn gistermorgen de eerste (twee) kievietseieren ge vonden in een weiland bij de Parallel weg te Someren. Vinder was de 19- jarige boerenzoon G. Menting. Nadat deze eerste eieren via Eindhoven naar Soestdijk waren gezonden, vond gistermiddag de 11-jarige J. Coumans een kievietsei in de Heikamp. 4. Indien de maatregel met in stemming van de minister is geno men, onder het motief, dat niet-blan- ke leden van de bemanning van een oorlogsschip niet in een onaangename positie moeten worden gebracht in landen, waar rassendiscriminatie wordt toegepast, is de minister dan niet van oordeel, dat het tot dus verre gevoerde beleid te dezer zake dient te worden herzien i dier voe ge, dat aan bemanningsleden van niet-blanke huidskleur steun wordt toegezegd, ingeval zich moeilijkheden zouden voordoen, in stede van hun af te raden mee uit te varen? Een felle brand heeft gisteren ge woed in de dekenpakkerij van de spin nerij „Transvaal" van van Heek en Co. te Enschede. Het vuur is ontstaan doordat een der personeelsleden op onvoorzichtige wijze met lucifers is omgegaan. Het vuur laaide eensklaps langs de duizenden dekens, welke in het magazijn dat gevestigd is op de twee de verdieping, waren opgestapeld en die bestemd waren voor de export. Nadat de brand was ontstaan trad de automatische sprinkler-installatie in werking, waardoor een regen op de opgestapelde katoenen dekens neer daalde. De Enschedese brandweer was spoedig ter plaatse met een mo torspuit en een tankwagen, terwijl ook een ladderwagen op het terrein van de brand verscheen. Na ongeveer een uur was men het vuur meester. Enkele tienduizenden katoenen de kens hebben vuur- en waterschade opgelopen. De schade wordt geschat op ongeveer honderdduizend gulden. Het bedrijf is tegen brandschade ver zekerd. Geen onderdak voor bewoners Vijzelstraat De door de instorting in de Vijzel straat te Amsterdam gedupeerde be woners hebben voor de tweede maal vergaderd, ditmaal in aanwezigheid van twee juristen. Zij hebben beslo ten geen tijdelijke andere woning te accepteren vóór zij van de gemeente en van de huiseigenaar de schrifte lijke garantie hebben, dat zij hun ou de huis weer kunnen betrekken di rect na de restauratie. Deze garantie was onmiddellijk na het ongeluk al toegezegd, maar nu, een week later, is de schriftelijke be vestiging nog niet afgekomen. Inmiddels is, zo werd vastgesteld, het probleem van hun onderdak bij- zoner nijpend geworden. Zij moeten in ieder geval nog minstens een maand wachten voor zij 'n andere ge schikte (tijdelijke) woongelegenheid kunnen betrekken. Waar zij de eerst komende weken ónderdak moeten blijven en op wiens kosten de meesten hebben daarvoor geen con tant geld is nog een onopgelost probleem dat uitvoerig werd bespro ken. Noch de gemeente noch enige particuliere instelling heeft tot nog toe hulp in deze aangeboden. DIVIDEND ONVERANDERD Commissarissen en raad van be stuur van de N.V. Philips gloelampen- fabrieken delen mede, dat de winst van de vennootschap en de beide trusts over het boekjaar 1954 na af trek van belastingen 119 millioen (vorig jaar 88 millioen) bedraagt. Van deze winst zal 71 millioen (vo rig jaar 51 millioen) in het bedrijf worden gehouden. Aan de op 22 April a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voor- gesteld het dividend over het boek jaar 1954 vast te stellen op 14 pro cent voor de gewone aandelen en 7,6 procent voor de preferente aandelen (beide onv.). Waar per 6 Januari 1955 over het boekjaar 1954 een in terimdividend van 6 procent betaal baar werd gesteld op de gewone en preferente aandelen, bedraagt het slotdividend 8 procent op de gewone aandelen en 1,6 procent op de pre ferente aandelen. SNEEUWJACHT MISLEIDDE DORDTSE AUTOMOBILIST. Op de Haagse weg, even buiten Amsterdam is gistermorgen een ruim 50-jarige vertegenwoordiger uit Dor drecht met zijn wagen tijdens de sneeuwjacht op een voor hem rij dende bestelauto gereden. De verte genwoordiger werd ernstig gewond en is naar het WilhelminaGasthuis in Amsterdam overgebracht. Om zijn besluit ondergrond te ge ven citeert minister Suurhoff uit het orgaan van de stichting het volgende: „Denk aan het Duitse verbod tot arbeidsbemiddeling, dat de ambte naren van minister Suurhoff tegen ons uitgespeeld hebben. Denk aan de het handels- en bedrijfsleven. Denk aan de door Hitier als propa gandastunt ingevoerde verzekering; met als gevolg een geringeloor van de Nederlandse dokters en tandartsen Geen sfeer van sentiment. Minister Suurhoff vindt dat de plaatsing van oudere werkkrachten op zakelijke basis moet gebeuren. Het bestuur van de stichting heeft bovendien in een gesprek toegegeven dat het niet over deskundig personeel voor de bemiddeling beschikt en dus voor elke vacature moest volstaan met een schriftelijke verwijzing van een zestal sollicitanten naar een aan vragende werkgever. Dit bestuur kan zich dus niet gegriefd voelen, wan neer deze bemiddeling onverant woord en dilettantisch genoemd wordt. Teleurstellingen zijn dan ook niet uitgebleven. Principieel tumult in de Puttense raad Café's en Humanisten In de gisteren gehouden begro tingsvergadering van de gemeente raad van Putten is het tot heftige to- neden gekomen. Een begrotingspost van tien gulden subsidie, te verlenen aan het humanistisch verbond, leid de tot zeer verwarde debatten en per soonlijke aantijgingen tussen woord voerders van de C.H.U. en de Partij van de Arbeid. De post werd tenslot te geschrapt met twee stemmen tegen. Het voorstel van B. en W. een be perkte Zondags-opensti Hing van ca fé's en restaurants mogelijk te ma ken, leidde eveneens tot hevig tumult. Een woordvoerder van de C.H.U., de Staatkundig Gereformeerde Partij en de halve A.R.-fractie, las een ver klaring voor, waarin B. en W. werd verzocht dit voorstel uit te stellen. Wethouder Schuitemaker verklaarde, dat hij zich vergist had in de verga dering van B. en W. en nu tegen zou stemmen. De rest van het debat ging toen in 'n hevig tumult verloren, zo dat burgemeester Quarles van Uf- ford de vergadering schorste. Na her opening werd het voorstel afgewezen met vijf voor, een onthouding en negen tegen. VERGIFTIGDE WITTE BONEN VERLOREN. De groepscommandant van de rijkspolitie te Kessel (L.) maakt be kend dat Maandag tussen 14.30 en 15- uur te Baarlo (gemeente Maas- bree) op de Maasstraat werd verlo ren een zakje pootgoed, zijnde 6 kg. stam-slabonen (witte bonen). Deze bonen zijn ontsmet en deswege zwaar vergiftigd. De bonen zijn gevonden door een onbekend gebleven persoon. Het gebruik van deze bonen voor de consumptie is dodelijk. Het U.K.D. wordt weer „Het Centrum" Met ingang van 4 Mei a.s. zal het Utrechts Katholiek Dagblad de oude naam van „Het Centrum" opnieuw gaan voeren. Het plan bestond reeds lang, dit jaar, waarin het U.K.D. zijn twee lustrum viert, de naam van het Utrechts Katholiek Dagbled waarin opgenomen „Het Centrum" te wijzigen in U.K.D. „Het Centrum". Geraffineerd. De Duitsers lieten soms hun agen ten in gevangenissen en kampen op sluiten. Deze lieden maakten daar kennis met illegale werkers. Als ze ontslagen werden hadden ze allicht enkele adressen los gewerkt. De Duitsers hadden het er zelfs voor over, dat illegale werkers ontsnap ten. Een provocateur in het kamp Vught ensceneerde een ontvluchting, nam enkele illegale werkers mee en kon dan zijn verraad beginnen. De beruchte v. d. Waals liet zich zelfs aan zijn hand verwonden. Di rect daarna deed de Duitse politie een oproep in de kranten, dat een gevaarlijk individu gezocht werd. Hij was ontvlucht en door een schot in de hand getroffen. Uiteraard had v. d. Waals met zijn gewonde hand een visitekaartje voor het verzet. In een ziekenhuis te Amsterdam bracht men tijdens de oorlog een zwaar verbonden man binnen. Hij mocht alleen door Duitse dokters ge holpen worden. Tegen een verpleeg ster fluistert hü een gevangene van ZOETE BALANS Uit het jaarverslag van de Neder landse cacao- en cacaoproductenver- eniging blijkt, dat iedere Nederlander in 1954 gemiddeld bijna 12 chocolade repen heeft genoten, bijna 1 tablet chocolade, eveneens bijna 1 rol cho colade en ongeveer 1/3 doos bon bons. Voorts reed Sint Nicolaas voor iedere Nederlander een chocolade letter en bracht hij tevens 1 y3 choco ladefiguurtje. De balans van al deze lekkernijen ziet er als volgt uit: Op de binnen landse markt werden 117.9 millioen chocoladerepen verkocht en wij voer den 43.1 millioen repen uit. Voor de tabletten zijn de cijfers 7 millioen en 8.6 millioen; in het binnenland wer den 9.2 millioen rollen of dozen cho colade verkocht en van deze soort werden 6.4 millioen stuks naar het buitenland uitgevoerd. 4.6 Millioen luxe dozen bonbons bleven in Neder land en 2.1 millioen verdwenen over de grenzen. Sinterklaas schijnt een bijzondere voorkeur te hebben voor Nederland se kindertjes, want terwijl hij 13 millioen chocoladeletters door de Nederlandse schoorstenen liet glij den, werden er maar 30.000 buiten landse kindertjes met een Nederland se letter blij gemaakt. Ook de chocoladefiguurtjes schijnt de Spaanse bisschop in hoofdzaak-bij Nederlandse kindertjes te brengen, want 18.4 millioen van deze figuur tjes bleven in Nederland en slechts 1.9 millioen gingen de grens over. Volgende maand zal op de Londense luchthaven, London Airport, aan de Zuidoost-zijde een nieuw hypermodern passagiersgebouw worden geopend. Het gebouw, dat zal voorzien in het „verwerken" van vrijwel alle inkomende en vertrekkende passagiers, zal ten dienste staan van de meeste Europese luchtvaartmaatschappijen waar van de B.E.A. de belangrijkste plaats zal innemen. Behalve alle normale gemakken zal het gebouw bevatten winkels, kapsalons, een consultatiebureau voor baby's, post- en telegraafkantoren, restaurantsen bars Onze foto geeft een doorkijkje op het vliegveld vanuit de galerij, welke rondom het gebouw loopt en waardoor de passagiers straks van en naar het gereedstaande toe stel zullen stappen

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5