Verhuizing Gemeentewerken naar lulianastraat ging niet van harte Ondernemer moet zich op stijgende welvaart richten Causerie drs Rerksen Kath. Werkgevers Kring Leiden Dure avond voor gemeente WOENSDAG 30 iViAAHT 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE B1.AD - PAGINA 3 Geen angst voor een crisis „De leden uit Noordwijk en omge ving zijn steeds zo trouw naar Leiden gekomen, dat de Leidenaars als. ré- férence, maar eens Noordwijk hebben opgezocht". Zo motiveerde gister avond de heer J. A. E. Aalders, voor zitter van de kring Lelden van de katholieke werkgevers, het vergade ren in het „Hof van Holland" te Noordwijk. De opkomst was bevredigend. Voor een aandachtig gehoor heeft de heer J. H. Derksen, algemeen secretaris STOMPWIJK Wit-Gele Kruis. Dat het Wit- Cfele Kruis in het verenigingsleven in Stomp wijk een zeer belangrijke plaats inneemt werd weer eens be wezen door het grote aantal leden, dat dit jaar de vergadering bezocht in café „Het Blesse Paard". Voorzit ter J. Boogmans begroette in zijn welkomstwoord dr. Perquin, zr Lo- vis en de oud-secretaris J. v. Maren. De notulen werden goedgekeurd. Het uitgebreide verslag van de werk zaamheden in 1954 vermeldde o.a. huisbezoeken zieken 2312, bezoeken kraamverpleging 454, t.b.c.-bestrij- ding 108, aantal bezoeken zuigelin- genibureau 144, prenatale zorg 35, 26, nieuwe leden en aantal uitleningen 305. Verschillende artikelen uit het magazijn zijn vervangen cn verbe terd. Bij punt 3 van de agenda memo reerde de voorzitter het overlijden van zuster Vink, een zuster die vitaal en opgewekt haar liefdetaak vervul de. Staande werd voor haar zielerust gebeden. Een schrijven van verhin dering was binnengekomen van dc heer Verbrugge, directeur van het Prov. Bur. Z.H. v. h. Wit-Gele Kruis. Een belangrijke mededeling was de inenting tegen dyphterie, slijmhoest en stijfkramp. Deze inenting is thans van de vereniging vervolgens een interessante causerie gehouden over dc loon- cn prijspolitiek In verband met onze nationale economie. Spreker betoogde, dat het algemeen beeld van de Nederlandse economie bemoedigend is. Uit de cijfers van het Bureau voor Statistiek onder meer kan men vaststellen, dat er welvaart is. De reële consumptie per hoofd van de bevolking is gestegen, de stand van de arbeidsmarkt is gun stig, zo zelfs, dat er gebrek is aan arbeidskrachten en er is een ruime deviezenreserve van 4.6 milliard gul den, Vooral aan dit laatste punt wijd de de heer J. H. Derksen grote aan dacht. De economische toestand van ons land is in hevige mate afhankelijk van de im- en export. De deviezen reserve is een dyk, die ons land moet beschermen tegen conjunctuurgol ven. Een crisis kan door deze dijk bezworen worden, want de reserves laten toe, dat wij enige tijd kunnen importeren zonder export. De crisis vóór de laatste wereldoorlog heeft de sen gaf als ziin mening te kennen, dat een dergelijke crisis een abnor maal ziektebeeld heeft gegeven; de middelen, die een herhaling moeten '/oorkomen heeft men thans men selijkerwijs gesproken in handen. Hij zei dit om de ondernemers van de angst voor een herhaling van deze crisis te genezen. In het belang van de economische ontwikkeling moet de ondernemer zich niet blind staren op het schrikbeeld van deze crisis, maar zich mentaal instellen op een stijgende conjunctuur. Spreker ver heelde niet, dat er toch gevaren si|n, die de stijgende lijn van de welvaart omlaag kunnen trekken. Hij noemde onder meer het vooruitlopen v in de ondernemers op te verwachten loons verhogingen met prijsstijgingen cn omgekeerd. Dit gevaar moe* door loonbeheersing en looncoordmatie in handen gehouden worden. De rege ring streeft er thans naar om het loon en prijsniveau de tijd te geven zich tc consolideren. Maar hu voerde nog andere middelen aan, I>e de inflatie moeten tegengaan. Kostprijs-verlagen do factoren moeten voo/ de onderne mer ook aanleiding zijn inderdaad zijn prijzen te verlagen. De onderne mer is eerder geneigd alleen verho gingen van de kosten in zijn prijzen te calculeren. Arbeids-productiviteit moet er toe bijdragen, dat de kost prijs der producten verlaagd kan worden. In dit verband betoogde spr., ook, dat de concurrentie een zeer nuttige invloed heeft op de prijsvorming en Vergeten groepen. De heer Derksen noemde tenslotte het gevaar, dat de regering naar machtsmiddelen grijpt als zij haar doel niet kan bereiken, met maatre gelen, die de persoonlijke vrijheid en het persoonlijk initiatief (motor van de welvaart) zullen aantasten. In het laatste deel van zijn causerie weidde spreker enige tijd uit over een zwarte vlek in een helder beeld: de vergeten groepen: de slachtoffers van de geldontwaarding. Verschil lende categorieën personen zijn het slachtoffer van het feit, dat het geld sinds 1939 63 in waarde is ver minderd. De regering streeft er naar het kwaad in de wortel aan to tasten; zij zoekt een blijvend geneesmiddel te gen een gedurige inflatie. De inter nationale wisselkoersen hebben hier op een grote invloed. Daarom gaan er reeds stemmen op die pleiten voor vaste wisselkoersen, zodat wij tegen buitenlandse invloeden beveiligd zijn. Een ander plan, dat al in een gevor derd stadium van voorbereiding is, wil de staat de z.g. index-obligaties uit laten gevon. Deze obligaties zul len gelijk met de geld-ontwaarding in waarde stijgen. Met deze obligaties krijgt men een vaste kern in onze geldmiddelen. Een harde bodem waaraan de monetaire wereld kan ankeren. Na de causerie volgde een intense ge dachten wisseling, die «zoals de heer Derksen opmerkte ook van belang was voor het vaststellen van economen veel geleerd. De heer Derk- op de maatschappelijke vooruitgang, het bestuursbeleid der vereniging. Gemeenteraad Alphen a d Rijn De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn, Dinsdagavond in speciale •zitting bijeengekomen voor dc be handeling van een betrekkelijk kor te agenda, 't overschot van de vori ge week Vrijdagavond gehouden be raadslagingen, zag zich vanavond, o.l.v. loco-burgemeester J. v. d. Berg voor een aantal belangrijke vraag stukken geplaatst, vraagstukken, si---w uioiw - nut ecu menie j x^.uuu uniexue axs geregeld en zal kosteloos geschieden iJirhlun—nw jaarlijkse uitgaven voor een speciale voor de kinderen van X—8 jaar. ■>*<«'«'11' hebben, ook belanernke. i. De heer v. d. Akker verklaarde zich dadelijk voor het voorstel in tegennstelling met de heer v. d. Lee, die bezwaar koesterde. Het is niet dé oplossing die men behoeft. Naast financiële bezwaren zag spr. ook ve le practische moeilijkheden. De heer Slootjes vond bijval van de heer Gesman, die bij dit bedrag nog een kleine 12.000 bijtelde als Hiertoe zal zitting worden gehouden elke 2e en 4e Woensdag van de maand te beginnen in April. De 2e Woensdag zal zitting hebb.en dr. Per quin en de 4e Woensdag dr. W. Kort- mann. De daarvoor in aanmerking komende niet leerplichtige kinderen zullen worden opgeroepen. Het is de bedoeling dat dan ook tegelijk de tot het gezin behorende schoolgaande kinderen meekomen. De inenting is ongevaarlijk. Ook de „Fotu" komt weer cn wel op 21 en 22 April a.s. Hierbij zijn geen leeftijdsgrenzen gesteld. De bij drage is gesteld op 0,95 per per- éoon. Alle kinderen gratis. Voor deze massadoorlichting zijn medewerkers nodig o.a. voor huisbezoek. Zij die zich voor dit mooie werk willen in zetten kunnen zich melden bij C. v. d. Bosch, Meerlaan 5. Na de pauze kwam 'de penning meester C. Boer aan het woord. Na ontvangsten en uitgaven tc hebben voorgelezen deponeerde de penning meester een nadelig saldo op tafel van 502.73, veroorzaakt door een storting in het bouwfonds van 543.50. Het aftredende lid van de kascommissie A. Knijnenburg bracht een gunstig verslag uit. Tot nieuw lid werd benoemd F. v. Swieten. De be groting 1955 werd goedgekeurd met een post van onvoorziene uitgaven van 456.De aftredende en her kiesbare bestuursleden C. Boer en C. Waayer werden bij acclamatie herko zen. Dopr het bedanken van de heren L. Stijnman en J. v. Maren ontston den 2 vacatures. Na stemming wer den gekozen de heren G. Janson en Louis Luiten. De 78-jarige L. Stijnman die, zo als de voorzitter-zei, het zoetjes aan tijd vond dat jongere krachten zijn taak overnamen, kreeg tot afscheid een kist sigaren. De heer v. Maren, een van de mede-oprichters, die 31 jaar zijn krachten had gegeven voor het W. G. Kruis en Stomp wijk nu had verlaten kreeg een grote inge lijste oorkonde aangeboden. Zuster Loois, districtszuster besprak de moe dercursus. Bij voldoende deelname zal weer een moedercursus worden gegeven, waaraan vrouwelijke per sonen vanaf 18 jaar kunnen deelne men op Maandagavond of Vrijdag- avpnd. Verdere inlichtingen cn opga ve voor deelname bij wijkzuster Jansen. Zr. Lovis heeft ook plannen voor een Oma-cursus, gedurende 4 middagen. Wanneer er 6 oma's zijn kan al worden begonnen. Deze cur sus is heel belangrijk. Ook brak zij nog een lans voor de opleiding van kraamverzorgster. De opleiding duurt 3 maanden in een internaat te Was senaar en daarna 12 maanden in kraamcentrum te Leiden of Voor burg. Tijdens leerlingentijd wordt reeds salaris genoten. De ge°adigden moeten huishoudelijk onderlegd ziin en de leeftijd van 20 jaar bereikt hebben, Een dergelijke cursus begint 2 Mei a.s. en in Sept. a.s. Bij de rondvraag dankte de heer v. Maren voor de jarenlange mede werking van het bestuur en de pret tige samenwerking en het aanden ken. A. Luk lag het nadelig saldo zwaar op de maag. Hij kwam tijdens de rondvraag met het voorstel dit nade lig saldo weg tc jassen. Het bestuur was er voor, zodat in het najaar een kaartavond zal worden gehouden. Tot slot hield dr. Perquin aan de hand van filmstrips een lezing over tb.c.-bestrijding. betekenis hebben, ook belangrijke \Vi S6 financiële offers vragen. De raad, I bode om het contact het raad" die niet voltallig was, want de wet houders Deerenberg (met kennisge ving) en Nijman (wegens ziekte) waren absent, besloot tot, vernieu wing van de drinkwatervoorziening waarmede, voorlopig althans een kleine 325.000.gemoeid zal zijn, voorts tot inrichting van een nieuwe behuizing voor de dienst van ge meentewerken in het pand waar thans nog Tricotage Hollandia is ge vestigd aan de Julianastraat, het geen 42.000.eist De raad bekrachtigde verder de aankoop van de dhr. v.g.l.o.-school aan de Julianastraat, naast het post kantoor voor ruim 80.000.en van het pand Julianastraat 84, waarin mej. G. C. Boere, het sigarenmaga zijn „Over dc Post" beheert, voor welk perceel 23.000.werd gevo teerd. Men besloot ook tot aanleg van straten, verbreding van het par keerterrein en aanleg van een markt terrein naast het Nutsgebouw, totaal voor ongeveer f 177.000, en verleen de een subsidie groot 14.000. voor de restauratie van de oude Oudshoornsekerk. Sterke weerstand. De sterkste weerstand van de raadsleden ondervond het voorstel tot inrichting van het pand Juliana straat 34, als tijdelijke huisvesting voor de dienst der gemeentewerken. Ruim anderhalf uur werd hierover gediscussieerd. Het had er na de eerste ronde alle schijn van ,dat het voorstel van het college geen voet aan de grond zou krijgen, maar na de tweede en derde ronde capitu leerden enkele leden en het college zegevierde tenslotte met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heren Slootjes, Honout, Ruijssenaars, Ges man, v. d. Lee en v. d. Meent. Merk waardig was het bij de bespreking vooral, dat nu het college met ditt voorstel kwam als tijdelijke oplos sing van de huisvestingsmoeilijkhe den ten raadhuize, men het bedrag hiervoor te hoog vond en zich re aliseerde, dat in 1950 10.000 be schikbaar was gesteld voor het doen ontwerpen van een plan tot uitbrei ding van het raadhuis met een vleu gel waarvoor een kleine 800.000 kosten werden geraamd destijds van welke plannen later nooit meer iets van de bestuurstafel was ver nomen. Men informeerde nu hoe 't ermee stond. Met geen mogelijkheid was toe geld aan te trekken ant woordde dc voorzitter! De heer Slootjes was de eerste, die zich er over verheugde dat het gemeentelijk apparaat zo sterk is uitgegroeid, dat het raadhuis te klein is geworden. Openbare werken is een belangrijke dienst en verdient, uit practische en economische over wegingen een betere behuizing dan dit voorstel zal gaan verschaffen. Het gebouw voldoet niet aan de daaraan te stellen eisen. Bovendien becriti- seerde de heer Slootjes dat parkeren daar niet mogelijk is en becijferde heel vlug dat dit ondeugdelijk geval niet 42.000.— maar wel 100.000.— zal gaan kosten, terwijl het onder houd ook niet weinig zal zijn. Spr. drong bij het college aan om het voorstel ter nadere bestudering terug te nemen en ovzrwoog daarbij ook, dat burgemeester Witschey afwezig is, voor wie het wel een beetje pijn lijk moet zijn dat tijdens zijn afwe zigheid zulke belangrijke beslissin gen genomen worden. Hij vroeg ten slotte een houten gebouw op te trek ken voor deze dienst. Niettemin heeft de gemeente intus sen op spoed aangedrongen, mede op verzoek van de middenstand. Weth. Dekker, voorzitter van de markt-commissie deelde mee, dat aan de markt alle kans op behoud wordt gegeven. De secretaris van de vereniging van marktkooplieden, de heer Schouten meent ook, dat de Alphense markt reden van bestaan heeft. Hierna werd tot verlenging besloten. Bij het voorstel stratenaanleg, uit breiding parkeerterrein en in gereed heid brengen van marktterrein na bij het Nutsgebouw, informeerde de heer Rogaar, of de gemeente al ver vanging heeft voor de af te breken woningen. De panden zijn een steen huis te onderhouden, een aparte ty piste enz. Benoem een architect met spoed, adviseerde spr. voor de uit- De heer Geerlof herinnerde aan ^"vnnr Hg nf het plan van 1950 en Informeerde De voorzittel eel, dat voor de of hoe 't er mee stond. Om uit de im-1 passé te Eeraken kan hü zich metl 5i de tijdelijke ooIossinE verenigen,- woningnood ook drukt, eens maar zag graag het bedrag 10 000 moet toch ook met de krotopruimmg verlaagd. In tegenstelling tot de ppn heer Slootjes geloofde de heer Geer lof, dat de burgemeester zich wel met de gang van zaken zal kunnen verzoenen. De heer Ruijssenaars was teleur gesteld, dat, hoewel destijds 10.000 was gevoteerd voor een principe plan, er nog niets bereikt is. Hij vindt dit bedrag hoog, vooral de post stoffering en meubilering. Hij raadt aan het raadhuis spoedig uit te brei den. Met deze cijfers voor ogen kan spr. zijn toestemming aan dit voor stel niet geven. De heer Verdonk informeerde naar de toestand van het gebouw en steunde de tegenstanders. De heer Honout hoopt op een op lossing in de bouw van een afzonder lijk gebouw b.v. bij de Kievit. Is be ter dan verbouw van het raadhuis. Kentering. De heer Duin ontraadt overhaastig te werk te gaan door nu de verbou wing van het raadhuis door te druk ken. Waarom niet eerder naar de oude plannen geïnformeerd? Mist in voorstel het tegen elkaar afwegen van vroegere plannen, wel vier zijn er al geweest, meent hij zich te her inneren. De raad mag zich niet blind staren op de 42.000.al vindt hij ook enkele „overname-posten" rij kelijk hoog. De voorzitter zegt, dat ook het col lege lang en serieus over de plannen heeft nagedacht. Hü becüfert de on doelmatigheid van vorige plannen en concludeert, dat gemeentewerken een aanvang worden gemaakt. Het is ook in het belang van de bewo ners zelf. Hierna aangenomen. Drinkwater. By het voorstel tot het beschik baarstellen van een crediet ad 325.000.voor de verbetering van de drinkwatervoorziening, infor meerde de heer v. d. Akker of de waterwingebieden in de gemeente nog toereikend zijn. Vroeger werd dit bestreden, De voorzitter zegt, dat de gemeen te moet afgaan op het rapport van deskundigen, die zeggen dat deze situatie nog voor vele jaren te aan vaarden is. Weth. Dekker wijst op het belang van de volksgezondheid, dat hier mede wordt gediend. De kwaliteit van het water is niet best. De schoolarts heeft bij vele kinde ren struma geconstateerd en dit ver schijnsel toegeschreven aan de min der goede kwaliteit van het water. De heer Ruijssenaars zat de angst nog in de benen van een vorig geval een van veertien jaren geleden. Ook toen waren deskundigen aan het werk geweest en toch kwam de ge meente weldra bedrogen uit. En het betrof toen ook een provisorische aansluiting gelijk nu wordt voorge steld. Hij wil niet tweemaal in een zelfde val lopen. Voorz. vraagt vertrouwen in het bureau, dat de gemeente adviseert. De heer Ruijssenaars vroeg tot tweemaal toe: „Toezicht voorzitter, toezicht a.u.b.". Hierna aangenomen. De raad besloot, na breedvoerig het beste kan' verhuizen. Zegt toe discussie, vervolgens tot aankoop dat een deskundige de „overname goederen" zal taxeren. De gemeente heeft zioh tot overname van bepaal de dingen verplicht. Diverse posten zullen nog critisch worden bezien en zo mogelijk verlaagd. Een geheel nieuw gebouw zou renteverlies ge ven, overeenkomende met dit be drag. De voorzitter ziet geen bezwa ren geen deelname van drs. Goed hart aan bespreking en stemming, 't Gaat over crediet om het gebouw op te knappen, niet over een koop of verkoop met Hollandia. De voorzitter deelde mee, dat het college in principe al opdracht heeft gegeven aan een architect voor een ontwerp uitbreiding van het raad huis. De heer Geerlog herziet zijn stand punt, nu verlaging van het bedrag is toegezegd. Nadat bijna alle leden nog enke le malen in de „sprekers-arena" had den rondgelopen en op vele punten elkaar van repliek hadden gediend, j van het schoolgebouw en woning Ju- lianastraat 95 en 93, op grond' van verkeersoverwegingen. voorlopig zal de Beschutte Werkplaats hierin wor den ondergebracht. De koop kostte ruim 80.000. Verschillende sprekers vonden dit bedrag te hoog en fictief. In wer kelijkheid kost het geval straks 200.000.aldus becijferde de heer Ruijssenaars het. Na een toelichting van weth. Dek ker, die de standpunten weerlegde, nam de raad het voorstel aan, met de stem van de heer v. d. Meent te gen. Vervolgens verleende de raad een subsidie ad 14.000.— in de restau ratiekosten van de Oudshoornsekerk. De heren Brokaar en Dekker waren verheugd, dat ook het rijk en pro vincie hun bijdrage hebben verleend, zodat het werk kan aanvangen. Het resterende ad f 35.000.zal de ker kelijke gemeente bijeen moeten brengen. Tot grote vreugde van vele bracht de voorzitter het voorstel an Raadsleden deelde de heer stemming, hetwelk werd aangeno men met llstemmen voor en 6 tegen, gelijk in de aanhef is vermeld. In antwoord op een desbetreffen de Informatie van de heer v. d. Ak ker, bij het voorstel tot verlenging van de weekmarkt met een proeftijd van twee jaar, deelde de voorz. mee, dat vastgehouden wordt aan de toe zegging van de provincie, dat de nieuwe Alphense brug October of Meent mee, dat dit bedrag bijeen is. Tot slot besloot de raad tot aan koop van het pand „Over de Post", Julianastraat voor 23.000. NKJM. Dinsdagavond kwamen de katholieke jonge middenstanders in hotel „Toor" bijeen. De aalmoezenier, kapelaan L- M. G. Biemans leidde het onderwerp „Mentaliteit van de Rijnstreek" in, dat uiteraard boeiend en leerzaam was. Bijzonder aantrekkelijk was ook November van dit jaar klaar zal zijn. hetgeen de heer Nic. Kubbinga me dedeelde over het verenigingsleven van enige jaren geleden. De aandaoht werd tevens gevestigd op het gebrek aan passende ontspan ning en gezocht werd naar de oor zaak van het een en ander. Het culturele leven laat in ons ge west te wensen over zo was de conclusie over het algemeen deels omdat er bij de grote groep weinig belangstelling voor Is, deels omdat tot nu toe weinig aandacht besteed is aan de mogelijkheid ervan in de Rijnstreek. Na een vruchtbare discussie werd besloten dat in de eerstvolgende NKJB-vergadering, welke Maandag avond a.s. gehouden zal worden, de resultaten van de by eenkomst nader onder de loupe zullen worden geno men. Vertrouwd wordt dat dan con crete oplossingen kunnen worden aangegeven. Dierenbescherming. De Vereni ging ter Bescherming van Dieren is in belangrijkheid toegenomen. Zij omvat nu o.m. de volgende plaatsen: Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Bodegraven, Nieuwerbrug, Hazers- woude (dorp en R. D.), Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Bilderdam, Nieuwkoop, Noorden, Nieuwveen, Rijnzaterwoude, Ter Aar, Langeraar, Korteraar, Aardam, Woubugge, Hoog- made, Zevenhoven en Zwammerdam, met een gezamenlijk aantal leden van ruim 250. Vanwege deze belang rijke vooruitgang is in de Dins dagavond in hotel „Centraal" ge houden jaarvergadering het aan tal bestuursleden met vier uitgebreid, in hoofdzaak dames. Het zijn mevr. J. de KeijzerKopmels, mevr. A. GreversKloostra, mevr. C. v. d. Put —Kroon en de heer H. v. d. Zwam. Voorts is de heer P. V. N. J. Osen- brug, die als voorzitter bedankte, doch bestuurslid bleef, vervangen door de heer J. v. d. Put. Het secre tariaat wordt waargenomen door de heer J. M. Verkerk, Vsn Eeghen- straat 20, tel. 2675, die tevens het pen ningmeesterschap waarneemt. De overige functies worden nader ver deeld. Verder besloot men om in de bovengenoemde gemeenten een con tactpersoon in het bestuur op te ne men. Het inspectiewerk wordt waargeno men door de heren P. Osenbrug, J. M. Verkerk en N. D. v. Klaveren. Deze laatste bracht hiervan verslag uit. In het afgelopen jaar werden 60 honden, een aantal poesjes en een 20-tal vogels geplaatst. Een ergerlijke dieren mishandeling werd vastgesteld te Bodegraven. In de behoefte aan een dierenasyl is helaas nog steeds niet voorzien. De vereniging zal nu alle krachten inspannen om door grootscheepse propaganda gelden in te zamelen om tot dit doel te gera ken. Besloten werd een EiHBO-cursus in het leven te roepen voor hulpverle ning aan dieren. Een dierenarts zal de cursus leiden. Een actie zal worden ontplooid te gen het houden van honden aan de ketting. Gongdainwedstrijd. Ter gelegen heid van het eerste lustrum van de Oefendamclub van D. en Joh. Boot N.V.'s combinatie werd Dinsdagavond in het Verenigingsgebouw van Kapel Gouwsluis o.l.v. de heer C. H. v. d. Wolf, de voorzitter een goed geslaag de gongdamwedstryd gehouden. Hieraan werd door 36 personen deel genomen. Een dertigtal prijzen, be schikbaar gesteld door plaatselijke middenstanders, zorgde voor de no dige strijdlust. De prijzen werden achtereenvol gens behaald. Groep I: W. B. de Knyf, Chr. Blauw, P. Heemrood, H. Dirk zwager, J. v. Ofwegen, Fr. Blom, C. Verkade, C. Idelenburg, C. v. d. Lin den, D. Boogaard, W. J. v. Berkel, D. van Ewijk, C. Bruinis, M. de Graaf, A. Oost, G. Blaauw, P. Brug man, L. Tuinen'burg, P. Kalbstein, A. Heemrood. Groep II: C. Looijenstein, M. De- moet, J. Punt, A. v. d. Gog, W. v. d. Stouwe, C. Dirkzwager, J. Demoet, C. v. Es, J. Folkertsma, W. Burger, J. v. d. Berg, M. v. d. Neut, N. Riet- dyk, A. v. d. Kemp, H. Vis, J. Dom burg. Bridgen. De stand in de paren- competitie van dc Alphense Bridge club is als volgt: Vrijdagavond-afde ling: Van Engelen—Zfjerveld 169.64; Griethuizen—Schouten 167.86; Van HeijnlngenDe Vos 162.21; Meijer— Wanrooy 161.61; ArlmanZijerveld 159.83; v.d. HelmDen Hartog 156.26; StarrenburgStebouwer 155.96; me vrouw Smit—Van Winkel Jr. 152.39; JansenVan Wijk 148.81; Oudshoorn Zijerveld 146.13; Van Sprang- Zaal 145.24; Kromhoutmevr. Schou ten 144.95; OppelaarVerduyn 142.26; KorenSmit 134.28; SluysPartner 128.57; Dames StarrenburgVan Wijk 124.11. Woensdag-afdeling: mej. de Roon Hertoge—Noordenbos 114,17; v. d. BosMeirik 112.50; CouveeVisser 112.08; BroekmanOttens 107.91; Smit—Verwegen 104.58; Carsjens— Van Oort 102.50; v. d. LeedenSep- pen 98.75; De JongLeeuwenhoek 96.66; Bahlmann—Van Winkel St. 96.33; mevr. HooyerOskam 92.92; mevr. Seppen—Tuyn 83.33; Blom— v.d. Hulst 78.34. ter diverse practische punten o.a. het lopen leren, het spreken leren en het feval dat de eerstgeborene zich te ort voelt gedaan, als de tweede ge boren wordt. Het is dan zaak dc oud ste voor te bereiden en zo mogelijk een rol te laten spelen bij de verzor ging van de jongste. Het dank- en slotwoord werd ge sproken door dc heer v. d. Poll, die de zeer talrijke aanwezigen hoopte terug te zien op Woensdag 6 April, als Dr. He ij 6 ter komt spreken over de kleuters. LEIDERDORP K.V.P. De afdeling Leiderdorp houdt Donderdag 31 Maart a.s. haar jaarvergadering in het Dorpshuis, des avonds 8 uur. Geb.: Greta, d. van J. Marijt en K. Baars. Ondertr.: W. P. Koolhaas, 27 jaar te Breda en A. C. C. Spaans, 21 jaar; H. Verhoogt, 24 jaar cn J. L. de Jong, 30 jaar. Getr.: J. Verhoogt cn S. van Dijk. Overl.: A. de Ridder, 1 jaar (doch ter); J. Th. P. Alofs, 74 jaar. NIEUWVEEN Jaarvergadering Groene Kruis. Het Groene Kruis hield gisteravond in het wijkgebouw haar jaarvergade ring. De voorz., de heer P. Spreij, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige leden. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat zr. Firet in het afgelopen jaar voor ziekenverpleging 493 bezoeken heeft afgelegd, voor praenatale zorg waren dit 23 bezoe ken, voor tuberculosebestrijding 70 bezoeken, terwijl nog 48 bezoeken voor andere doeleinden werden ge daan. Op het consultatiebureau voor zuigelingen waren er 37 zuigelingen ingeschreven en werden er op de 26 zittingen 241 consulten gegeven. Op het kleuterbureau waren 36 kleuters ingeschreven, terwijl op dc 12 zit dagen 60 consulten werden gegeven. Voor beide bureaux heeft de zuster 354 huisbezoeken afgelegd. Vervolgens hield de penningmees- teresse haar financieel verslag. De aftredende bestuursleden mej. H. Hoogendoorn en de heer J. v. d. Bregen werden herkozen. Reis van dc ouden van dagen. Naar wij van het comité Ouden van Dagen vernemen is op de laatst ge houden vergadering een voorlopig reisplan opgemaakt. Deze reis zal de ouden van dagen brengen naar Apel doorn met een bezoek aan „Berg en Bos". De reis is vastgesteld op Woens dag 6 Juli a.s. B0DEQRAVEN Tweede avond oudercursus. De grote toeloop maakte het noodzake lijk de grote zaal van het Parochie huis te gebruiken. De voorzitter van „Onze Parochie" sprak het openings woord en begroette o.a. ook de zus ters, die voor het eerst van de partij waren. Dr. Heijster begon haar betoog met te wijzen op het belang van de zui- gelingcntijd o.a. voor de gewenning aan bepaalde gewoonten. De ouders magen genieten van het kind, maar niet ten koste ervan. Beperkingen zijn geboden. Met liefde moet 't kind tegemoet worden getreden. Opvoeders zijn helpers bij de ontwikkeling. Ze moeten niet te veel willen ingrijpen. Laat het kind zijn ruimte veroveren, zoveel mogelijk alleen. Als practi sche wenk wees spr. op de noodzaak van rust en regelmaat voor de baby, die geen kykpop Is voor vrienden en familieleden.. Heel aardig gaf spr. aan hoe het kind tot zindelijkheid kan gebracht worden. Na de pauze behandelde Dr. Heijs- W0UBRUGGE Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Vrijdag 1 April te 19.30 uur. Op de agenda staat o.a.: Subsidie aanvragen van: a. het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies, afd. Alphen aan den Rijn; b. de Stichting 1940—1945. Aan gaan van een kasgeldlening van 100.000,—. Verlenging van de van Foelgeestlaan te Hoogmade. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP DE KVP EN HET MANDEMENT Een mooie leerzame avond voor de leden van de KVP in Zoeterwoude en Leiderdorp is geworden de behande ling van het Mandement 1954 door pastoor Kouwenhoven. De voorzitter, de heer Van Mil, meende te kunnen constateren, dat na de verschijning van liet Mande ment cn de gebeurtenissen in de laat ste maanden vele katholieken zich willen aansluiten bij de Katholieke Volkspartij, waarvoor in dc komende dagen in de provincie Zuid-Holland een ruime gelegenheid zal worden géboden. Pastoor Kouwenhoven, die zich op verzoek van de beide besturen be reid verklaard had het Mandement eens nader te behandelen, wilde zich wegens de grote omvang van de vraagstukken bepalen tot het eerste hoofdstuk: „Godsdienst en Leven", daarbij vooral wijzende op de nood zaak van het kindschap Gods, waar bij al onze handelingen moeten over eenstemmen met onze bovennatuur lijke waardigheid en roeping. Als so ciaal wezen en levend lidmaat van de menselijke gemeenschap heeft ieder van ons een bepaalde taak te vervul len. Dat is de taak om mede te wer ken aan de opbouw van een christe lijke maatschappij cn daardoor aan de bloei en dc uitbreiding van- het Godsryk op carde. Daarom behoeven wij voor niemand onder te doen in waardering voor de natuurlijke deug den: gemeenschapszin, vaderlands liefde, burgerzin, medelijden en ka- 1 raktervastheid. Daarvoor is persoonlijke vorming j noodzakelyk. De godsdienstige ver- enigingen zoeken steeds meer naar J de verwezenlijking van haar eerste doelstelling, bewuste en consequente christenen te vormen. Vervolgens behandelde Pastoor Kouwenhoven „Persoonlijkheid en Organisatie" „Openheid en geslotenheid" en ten slotte priester en leek onder leiding van de bisschoppen. Dit leerzame betoog werd met aan dacht gevolgd. Na een korte pauze v/erden verschillende vragen gesteld en soms breedvoerig beantwoord. De voorzitter dankte pastoor Kou wenhoven voor deze mooie avond en hoopte, dat pastoor bereid zou zijn het tweede hoofdstuk van het Mande ment op een nader te bepalen dag ook te willen behandelen. Voor de komende iedenwervingsactie ver zocht de voorzitter de volle medewer king, na de vergadering van 2 April in Den Haag zullen ae actle-plan- nen worden bekendgemaakt. Marktberichten VEUK. 90 Maart. Groente. Rnen- sla A 23.40—29.20; rüensla B 16.00— 20.90; kassla A 20.00—21.90; stoofsla 5967; spinazie 45—56; prei 5468. WOERDEN 30 Mtarl Kaas. Aan gevoerd 5 partijen; le soort 222—230. Handel kalm.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3