3)e £aidóe(Botvfca/nt Ernstige onlusten In de Vietnamese hoofdstad Zuid-Vietnam Zelfs de honden krijgen genoeg van 'f hondenweer Honger in Nepal Overstromingen in Australië Eén der particuliere legers opende het vuur te Saigon Minder koud Bevan aan de tand gevoeld WOENSDAG 30 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13462 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN raakt in de knoop BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.ra. Telefoontjes f 150 EEN DUBBEL HUWELIJK? r\E huwelijkskwestie, waarvan elders in dit blad wordt be richt, zal niet nalaten Stof op te wer pen in de pers. In feite heeft zij dit reeds gedaan, want „Het Parool" ver bond aan de berichtgeving onmiddel lijk een vinnige beschouwing, waar in de woorden „onduldbaar" en „machtsusurpatie" vielen. Daarom is het goed enige toelich ting op dit vrij zeldzame geval te geven, dat kerkelijk en burgerlijk recht niet samengaan. In Haarlem is een huwelijk ingeze gend, waarvan de man, die tot de Kerk is overgegaan, reeds wettelijk gehuwd was met een andere vrouw. Uit een brief van het bisschoppe lijk secretariaat blijkt, dat het eerste huwelijk ongeldig was, voor de Kerk. Hoewel we de motivering van deze ongeldigheid niet kennen, ligt een veronderstelling voor de hand, dat de man in kwestie zijn eerste huwe lijk, alleen maar voor de wet ge sloten had met een katholiek-ge doopte vrouw. Ieder burgerlijk huwelijk tussen! niet-gedoopten en tussen protestants- gedoopten is, voor de Kerk, onver brekelijk. Een katholiek-gedoopte, kan, omdat hij of zij lidmaat van de Kerk is en blijft, het huwelijk echter niet anders geldig sluiten dan als een Sacrament. Voor de toediening van dit Sacrament heeft de Kerk be paalde voorschriften, en alleen de Kerk is daartoe gerechtigd. De omstandigheid kan zich ook voordoen, dat in een wettelijk geslo ten huwelijk tussen twee ongedoop- ten of twee protestants-gedoopten een van de twee partijen overgaat tot de Katholieke Kerk. Wanneer de r.iet-katholieke partij op grond van de geloofs-verandering, de katholiek- geworden partij het leven onmogelijk maakt, kan de Kerk op grond van het z.g. Paulinisch voorrecht het hu welijk ontbinden. Dat is een godde lijk recht, op grond van I Cor. 12-15: „Niet ik zeg u, maar de Heer.... Maar wanneer de ongelovige schei den wil, laat hem scheiden; in aulke gevallen is de broeder en zuster niet gebonden. God heeft u toch tot vrede geroepen". Hoe de situatie precies ligt- in het Haarlemse geval, is niet bekend. Het is duidelijk, dat hier een over treding heeft plaats gehad van art. 449 van ons Wetboek van Strafrecht, dat luidt: „De bedienaar van den gods dienst die, voordat partijen hem hebben doen blijken dat haar huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken, eenige gods dienstige plechtigheid, daartoe betrekkelijk, verricht, wordt ge straft met geldboete van ten hoogste 600 gulden". De geestelijkheid in ons land heeft van de kerkelijke overheid opdracht, zich stipt aan dit voorschrift te hou den. Maar evenals er (helaas vele) ge vallen zijn, dat de Staat een huwe lijks-verbreking toestaat, welke de Kerk niet erkent, zo zijn br ook ge vallen mogelijk, dat de Kerk een burgerlijke huwelijks-verbreking toe staat, welke de Staat niet erkent. Na een burgerlijke echtscheiding leeft (alleen wanneer het een ka tholiek huwelijk betreft) de opnieuw huwende voor de Kerk in concubi naat. Na een kerkelijke ontbinding van het huwelijk leeft de opnieuw-hu- wende voor de Staat in concubinaat. Het ene geval erkent de Kerk het nieuwe huwelijk niet als wettig ge sloten, het andere geval erkent de Staat het niet. Het goddel ij k-apostolisch - recht heeft de Kerk te handhaven, ook als het met het burgerlijk recht in strijd is. Dit uiteraard zeldzame geval heeft zich te Haarlem voorgedaan. Hier is „machts-usurpatie", maar van toe- ,.machts-ordonpatie", maar van toe passing van een goddelijk-aposto- lisch recht, dat in dit geval niet overeenstemt met het Burgerlijk Wetboek. GELIJKE BELONING Het is met die gelijke be loning voor mannen en vrou wen een eigenaardige geschiedenis. Deze zaak is door de regering in de Kamer gebracht via een Nota, waar in het standpunt van de Nederlandse regering is vervat betreffende gelij ke beloning voor mannen en vrou wen voor arbeid van gelijke waarde. Deze gelijke beloning is vastgelegd in een verdrag, dat door de Interna tionale Arbeidsconferentie in 1951 is aanvaard. Maar met de aanneming van zulk een verdrag door alle lan den, die aan deze arbeidsconferentie deelnamen is die gelijke beloning nog niet direct een feit. Men kan zich in beginsel voor een bepaald stand punt uitspreken, maar dat wil dan nog niet zeggen, dat dit in de prac- tijk dan ook direct te verwezenlijken valt. De regering heeft hierop blijkbaar enkele jaren gestudeerd en heeft de Kamer tenslotte als haar conclusie voorgelegd, dat deze „equel pay" zo als het in het verdrag wordt genoemd, nu practisch nog niet te verwezen lijken valt en dat zij dus niet van plan is dit verdrag te ratificeren. In ieder geval heeft de regering deze beslissing niet zo maar zonder onderzoek en zonder ingewonnen advies genomen. Het hard werkende adviescollege voor de regering, de S.E.R., heeft zich vooraf ook met de ze zaak bezig gehouden. De regering had de S.E.R. de vraag voorgelegd of het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor ge lijkwaardige arbeid aanvaardbaar en uitvoerbaar is. De vraag van al of niet ratificatie werd niet aan de S.E.R. voorgelegd. De discussie in de S.E.R. ging dus niet tussen voor- en tegenstanders van het Verdrag, doch tussen voor- en tegenstanders van aanvaarding van het beginsel van gelijke belo- nirig, zoals dat in het Verdrag is neergelegd. En reeds hierin was de S.E.R. ver deeld. Dit doet echter verder niet ter zake, waar de regering zich vóór het beginsel van gelijke beloning uit sprak, maar wegens de gevolgen van de toepassing van dat beginsel meen de (nog) niet tot ratificatie te kun nen overgaan. F%E KERN van deze hele zaak is U eigenlijk geworden de vraag of geleidelijke invoering van gelijke be loning bij ratificatie van het verdrag mogelijk zou zijn. Waar immers door de regering het beginsel werd er kend. konden er alleen maar prac- tische bezwaren bestaan. Deze practische bezwaren waren, dat het bedrijfsleven verplicht zou zijn via het Bijzonder Besluit Ar beidsverhoudingen de gelijke belo ning ook door te voeren. Dit punt dient men goed in het oog te houden, daar dit argument een geleidelijke invoering van de gelijke betaling on mogelijk zou maken. Indien dit waar is, zou ook het collectief arbeidscontract mogen goed- collectief arbeiscontract mogen goed keuren, waarin de gelijke beloning niet is opgenomen. Voor het koninklijke paleis van de Nepalese hoofdstad, Katmands, heb ben zich Dinsdag ongeveer honderd boeren uit Charicot verzameld, die voedsel eisen. In hun streek, ongeveer honderd ki. lometer ten Oosten van de stad, heerst hongersnood, omdat de oogst mislukt is. In het geheel kwamen ongeveer 1.000 mensen uit Charicot de stad binnen en naar verluidt zijn nog meer onder weg. Volgens sommi gen zijn reeds meer dan 40 personen in genoemde streek verhongerd. Honderden mensen hebben Dinsdag, hun huizen in laaggelegen voorsteden van Brisbane moeten verlaten, toen modderig overstromingswater van de rivier de Brisbane de voorsteden bin nendrong. De overstroming is een gevolg van de wervelstorm „Bertha", die in het afgelopen weekeinde over de kust van Zuid-Queensland raasde. Een deel van Brisbane staat geheel onder water. Vervolg op pag. 2 Bij opgravingen onder deskundige leiding zijn aan de Waalkade ter hoogte van het Valkhof te Nijmegen weer resten opengelegd van een zwa re Romeinse ringmuur, opgetrokken uit tufsteen. De afgravingen gaan verder. Men vermoedt onder de af te breken huizen aan de Waalkade aan de oostzijde der stad nog meer Romeinse muurresten op te delven. Inmiddels blokkade door oppositie-generaal Kort voor middernacht (van Dinsdag op Woensdag), enkele uren, nadat de oppositie-generaals met hun blokkade van Saigon begonnen, zijn in Saigon ernstige gevechten uitgebroken. Vólgens het nationale leger hebben leden van de particuliere legers van de godsdienstige secten het vuur ge opend met zware mortieren en machinegeweren. Nationale troepen snelden naar de bedreigde punten in pantserwagens, vrachtauto's en andere auto's. In de stad bevinden zich ongeveer 12.000 leden van het nationale leger en 9.000 man de particuliere legers van de „oppositie-generaals" van de godsdienstige secten. Leden van de Binh Xuyen bestook ten het hoofdbureau van politie met mortiervuur. Ook het paleis van pre- Bevan probeert het met voorzichtigheid sident Ngo Dinh Diem is met mor tiervuur geschoten. In de Chinese wijk en in de buitenwijken klonken eveneens schoten. Andere berichten spreken tegen, dat het paleis van de premier onder vuur genomen was. Volgens A.F.P. hebben de onlusten zich geconcentreerd bij het hoofdbu reau van politie en het hoofdkwartier van de Binh Xuyen, dat door de po litie beschoten werd. In de Europese wijken was het rustig en de troepen van de Franse unie hebben niet in gegrepen. De schietpartij zou onge veer een uur geduurd hebben. Later ontbrandden de straatge vechten echter weer toen het natio nale leger een tegenaanval deed, ge steund door pantserwagens, om de leden van het oppositieleger uit hun I stellingen te verdrijven. De gevech- I ten woedden hoofdzakelijk in drie sectoren van de stad, waar de Binh Xuyen binnengedrongen waren. Ook nationale troepen van buiten de stad snelden te hulp en het lukte om de Binh Xuyen gedeeltelijk terug te drijven. t Dinsdag op Woensdag werd ook ar- tillerie gebruikt. De aanvoerders aan een cocktailparty. De bevelhebber van de Binh Xuyen generaal Le Van Vie, bevond zich te zamen met premier Ngo Dinh Diem en generaal Tran Van Soai, van de secte der Hoa Hao, bij de plaatsver vangende Franse hoge commissaris, Jean Darridan, op een cocktailparty, toen de gevechten begonnen. Ge noemde twee secten hebben tezamen met de Cao Dai een verenigd front gevormd, dat streeft naar een rege- 'ngshervorming op een „brede na tionale basis". De drie oppositie-generaals hebben het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, in Zuid-Frankrijk een telegram gezonden, waarin zij hem verzoeken, cm, na de straatgevechten van de nacht, alle volmachten aan de pre mier te ontnemen. De gevechten namén tegen vier uur in de morgen een einde. Een vinger bezwerend omhoog houdt Aneurin Bevan, in Doncaster in Yorkshire, zijn eerste openbare toespraak nadat hij door zijn partijgenoten tijdelijk uit de Labour-fractie in het Britse parlement is gestoten. Bevan om wie sindsdien veel is te doen geweest, sprak er tot een vergadering van de Nationale Unie van Mijnwerkers. Het was dit in tegenstelling me de temperamentvolle spreker bij andere gelegenheden een voorzichtige Bevan, die verklaarde, dat het natuurlijk niet verstandig zou zijn met he oog op de belangen van de Labour Party, wanneer hij iets zou loslaten betreffende het onderhoud, dat een speciale commissie uit de partij kort geleden met hem had. Ik bevind mij op het ogenblik in een ietwat onzekere situatie aldus Bevan. De honden hebben naar wij hoorden óók schoon genoeg: van 't barre Noorden. Het is voor hen ook géén genoegen cm barr'voets door de sneeuw te zwoegen. Ze maakten daarom naar verluidt een slogan: „Trek er ook op uit!" Zo ziet V hier in Amsterdam, vol aandacht voor een Paasprogram, een hulsvriend [staande in de vlokken die 't Zonnig Zuiden reeds ziet lokken. Slachtoffers. Tegen de vroege ochtenduren zou den er reeds meer dan 100 slachtof fers gevallen zijn. Een Franse kolo nel raakte gewond, toen hij zich naar zijn woning spoedde. Onder de ge wonden zouden zich talrijke burgers bevinden en volgens andere ramin gen waren er reeds enige honderden slachtoffers. De Binh Xuyen is één van de drie particuliere legers, die Dinsdag met de blokkade van Saigon begonnen, teneinde de Katholieke premier, Ngo Dinh Diem tot aftreden te bewegen. Bij de gevechten in de nacht van Surinaamse seizoen is in de war De lange winter in Europa blijkt zelfs van invloed te zijn geweest op het seizoen in Suriname. Het inter- tropisch front, het scheidingsvlak tussen de Noordelijke en Zuidelijke luchtstromingen, dat voor deze tijd van het jaar bij de Surinaamse Zuid grens dient te liggen, is een eind naar het Noorden gekomen, met het gevolg dat de kleine droge tijd in een grote regentijd veranderde. Het meteorologisch station te Zan derij registreerde een gemiddelde re- geval per dag van 15.2 mm., en een percentage zonneschijn van slechts 15 pet. Het regent reeds 3 weken vrij wel constant. Voor de landbouw kan dit weer fu- „Maart roert zijn staart" zou het opschrift van dit weeroverzicht kun nen luiden. Terwijl Zaterdagavond na eeni warme dag onweersbuien op traden, die een belangrijke weersom- slag aankondigden, stroomde Zondag aan de achterzijde van oorsprong arc tische lucht naar ons land. De tempe ratuur daalde overal meer dan 10 graden en 'overdag steeg het kwik nauwelijks tot 5 graden. Voeg hierbij, dat de wind nu en dan tot krachtig toenam en dat het 's nachts enkele graden vroor, dan was het niet te verwonderen, dat het weer af en toe een guur karakter bezat. De oorzaak van dit alles is een Noordelijke lucht stroom, die in stand gehouden wordt tussen een depressie boven Rusland en een hogedrukgebied bij Schotland. Enkele storingen liepen in deze stroming naar het Zuiden en veroor- zaakten sneeuw en hagelbuien. Op de weerkaarten van hedenochtend zijn er echter aanwijzingen, dat wat war mer en vochtiger lucht in aantocht is. Boven het Noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich namelijk een warme sector, de langzaam over de Noordzee naderbij komt, terwijl het zwaartepunt van het hogedrukgebied ergens in Zuid-Engeland terecht komt. De wind gaat om naar West tot Aneurin Bevan is gisteren versche nen voor een speciale commissie van de Britse Labourpartij, die hem moest polsen over zijn toekomstige gedragslijn als lid van de partij. Uit welingelichte bron wordt later vernomen, dat Bevan waarschijnlijk zijn „hoofd" heeft gered. Over de vraag of hij zijn excuses voor zijn ge drag heeft aangeboden of beterschap heeft beloofd tegenover het politieke „tribunaal" was echter geen inlich ting te verkrijgen. De bevindingen van de speciale commissie worden vandaag voorge legd aan het nationale bestuur van de partij, dat daarop zal besluiten of Be van uit de gelederen van de partij zal worden verwij'derd. Bevan en Attlee verlieten beiden glimlachend het partijbureau. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te i 10 uur). MINDER KOUD. Half tot zwaar bewolkt met i plaatselijk wat lichte regen of i motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord, j Minder koud. J 31 Maart: zon op 6.22 en onder 19.12; maan op 11.31 en onder 3.09 uur. Het weer in Europa nest worden. De groentengewassen te Noordwest en de bewolking neemt tij- velde beginnen reeds te rotten, en de,delyk weer toe. Er kan plaatselijk rijstplanters, die ip deze tijd hun eer- wat lichte regen of motregen vallen, ste bibit plegen uit te zaaien, hebben maar de neerslaghoeveelheden zullen nog niets kunnen doen. Iniet noemenswaard zijn. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. onbew. licht bew. licht bew. geheel bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbew. half bew. sneeuw nevel zwaar bew. licht bew. zwaar bew. sneeuw geheel bew. temp. - 6 C. - 5 0 - 3 2 1 0 10 - 3 Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1