De orders van Marine-werf te Den He!dèr dienden tot vermeerdering van het familiebezit Gokken op de gladiolenmarkt eindigt vaak bij de purriehoop E WEET,... B.B. Waakzaam voor concurrentie Murillo-sports uit Voorhout domineerden op b'oemenkeuring n Niet veel wijzigingen in de zomerdienstregeling NZHVM WEET U HET OOK NIET DINSDAG 29 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Onwaarschijnlijk grote zwendel voor Nederland Sta at& haafdteueiancie'i d%eeg <zijn zuiage* at& een cancuwent Gistermiddag is voor de Aikmaarse rechtbank het proces begonnen, dat in de Nederlandse rechtskundige ge schiedenis bekend zal blijven als „De Marinewerf-zwendel", en dat een omvang dreigt aan te nemen, die nniek voor Nederland is te noemen. Gedurende ten minste drie jaren hebben enkele lieden'op de Marine werf te Den Helder een knoeierij kunnen plegen, die hun en hun fa milie duizenden guldens opgeleverd heeft, welke door een onwetende rijkskas geduldig betaald werden, totdat ook deze zwendel aan het licht der openbaarheid kwam, want mis daad betaald nu eenmaal niet; men kan zich zelfs afvragen, hoe het mo gelijk is, dat in het pijnlijk georden de Nederland een dergelijke brutale zwendel zo lang heel't kunnen stand houden. In het kort komt de zaak op het volgende neer: Een techniseh-inge- nieur aan de werf te Den Helder had een doorslaggevende stem in het gunnen van orders aan de industrie ten behoeve van de werf. Gedurende de eerste jaren werden alle orders gegund aan een industrie, waarvan zijn vader de directeur was. „Dit kwam", zo legde de vader gisteren beminnelijk aan de officier van jus titie uit, „omdat geen een andere in dustrie tegen ons kon concurreren". Maar deze verklaring wordt op zijn zachtst gezegd een weinig onwaar schijnlijk, wanneer blijkt, dat de „industrie", waar de vader directeur van was, weinig meer dan een „een mans-zaak" was, die de verkregen orders liet uitvoeren door andere in dustrieën en deze dan met een niet onbeduidend winstje aan de werf doorleverde. „CONCURRENTIE!" De zoon, die zijn vaders zaak zo tot bloei bracht, kreeg zijn beloning, want hij werd benoemd tot adjunct- directeur en ontving uit hoofde van die functie een niet onaanzienlijk maandsalaris. Toen de zaken tot volle tevreden heid van de familie een tijd lang ge lopen hadden, bedacht men, dat het wel eens argwaan in Den Haag zou kunnen wekken, wanneer alle orders van de werf aan één firma ten goede kwamen en daarom kreeg de schoon zoon van de directeur, die de zwager van de technisch-ingenieur is, eén seintje,, dat hij met een „nieuwe in dustrie" op de markt moest ver schijnen. Ook déze „industrie" kwam weldra tot grote bloei en de orders werden nu broederlijk verdeeld. Deskundige ambtenaren. De technisch-ingenieur gaf zijn zwager een tip, waardoor deze twee ambtenaren van de werf wist aan te trekken als technisch-adviseurs; deze werden feitelijk deelgenoot van de nieuwe industrie, want zij kregen van het stichtingskapitaal ƒ400, ieder twee aandelen van 50, Tenslotte kreeg men het toch te druk in de nieuwe industrie en de direc teur van de eerste industrie de vader van de technisch-ingenieur werd een tweede directeurschap aan geboden. Deze had het natuurlijk wel erg druk met zijn eigen zaken, maar het salaris van 1000,per maand verzoette de extra arbeid. „Alles wettelijk". Nu deze massale familiezwendel aan het licht gekomen is, zou men verwachten, dat de verdachten de ongerijmdheid van deze gehele zwen del inzien, maar niets is minder waar. Men weerlegt voor de rechtbank beminnelijk de aantijgingen van de justitie en legt met kalme stem uit, dat alles op een misverstand berust en dat alles erg wettelijk gegaan is. Gisteren diende in hoofdzaak de aanklacht tegen de technisch-inge nieur, die als de hoofdschuldige in deze zwendel wordt beschouwd, maar tot een vast omlijnd beeld van alles, wat er gebeurd is, kwam men nog lang niet. De verdachten komen met verklaringen en adviezen van 'n hooggeplaatste autoriteit, die overle den is en pogen zich op rustige wijze zo goed mogelijk te verdedigen, door steeds nieuwe facetten aan de zaak toe te voegen, die het parket voor verrassingen stellen. De officier van justitie te Alkmaar meende deze zwendel in drie proces- dagen te kunnen behandelen, maar, afgaande op het verloop van de eer ste dag, moet dit weinig waarschijn lijk worden geacht. Delinquent zat liever wat langer Een 60 jarige metselaar uit Sassen heim, die terecht stond, omdat hij zijn dochter had verborgen voor opspo ringsambtenaren, was wel een heel merkwaardige verdachte. Nadat de Haagse Politierechter hem had voor behouden, d .t hij uit zijn ouderlijke rjiacht was ontzet, omdat hij die doch ter steeds maar op straat liet zwer men, weigerde 'hij antwoord te geven cjp de vraag of het waar was, dat hij Zijn dochter heimelijk naar Duits land had gebracht. Hij wilde niets liieer zeggen. „Wilt u er liever eens in de cel over nadenken?", vroeg de rechter. „Daar geef ik niets om. Hoe langer hoe liever", zei de verdachte. De po litierechter beloofde met deze wens rekening te zullen houden. De officier van Justitie eiste een •maand gevangenisstraf, waarna ver dachte gelegenheid kreeg voor zijn laatste woord. Hij zei „Ik 'had liever drie jaar opzending naar Veenhuizen gehad. Ik heb nu jaren voor mijn huishouden gewerkt en zou nu wel eens een poosje weg willen". Ver dachte kreeg zijn zin niet, want hij werd conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een goed B.B.'er is een goed burger. Aetherklanken WOENSDAG 30 MAART 1955 TELEVISIEPROGRAMMA'S N.E.S. 16.2518.45 Eurovisie: Rep. van de voetbalwedstrij d DuitslandItalië; 2-0.1521.30 Filmavond. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuimb.meded. 12.33 Voor het olatteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.18 Tèntoonstellingsagends. 13.21 Strijk trio. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de kinderen. 14.30 Kinderkoor. 14.50 Pianorecital. 15.30 Voor de jeugd. 10.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Dansmuz.' 17.50 Reg'e- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Dr. G. J. Kruyer: „Sociologische verken ning van de bovenwindse eilanden der Nederlandse Antillen". 10.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh: „Ook België heeft zijn probleemge bieden". 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.1-0 Joodse liederen (met comm.). VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Voor de mil. 20.40 Gram. 20.50 „De bril en de oortrom pet", klankb. 21.35 Rhythm, muz. 22.15 „Een irriterende gast", caus. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 Rhythm, muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord v.d. dag". 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.20 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De keu ze", hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinib.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Kamer muz. 13.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Or gelspel. 18.15 Viola da gamba en cla- vecim'bel. 18 45 Literaire wedstr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 muzikale caus. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ka- merork. en soliste. 20.55 Lijdensover denking. 21.35 Vocaal ens. en sol. 21.55 Radio-schaak wedstr. 22.15 Kon. Mil. Kapel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Dc weg van de vaderlandse gla- acclamatie herkozen en daarna ver- diolenkwekers is het afgelopen jaar telde de heer Van Til het een en an- der van zijn reis door Israël. Er wor den ginds nog niet veel gladiolen ge teeld, maar hij was er van geschrok ken, zo hax-d als de knollen daar groeien. Eén kraaltje groeit in negen maanden uit tot een zift veertien! Is raël importeert voor „eigen ver bruik" jaarlijks plm. 30.000.000 gla- diolenknollen. De heer Van Til kon dat moeilijk aannemen en had trou wens vernomen, dat Israël het afge lopen seizoen enkele millioenen knollen in Engeland en de Scandina vische landen had weten te plaat sen. In verband hiermee vroeg hij zich af, of men de concurrentie uit déze hoek niet zou kunnen beteuge len door geen kleine maten mèer te exporteren. Het had spreker niet be- baat bij een achterhouden. Men moet i paald prettig aangedaan, dat hij op de knollen aanbieden als het export-de landbouwstations in Israël, om seizoen er is. De export kan alleen j het met zijn eigen worden te zeggen, floreren bij een stabiele markt en de benen, had gebx-oken" over de niet. ids er grote spfongen gemaaktHollandse ingenieurs, die de kwekers worden zoals dit seizoen het geval I ginds gingen vertellen hoe het j meer dan gewone belangstelling wi was! moest en niet moest. geluisterd! niet uitsluitend over rozen gegaan. Weliswaar boekte men op tentoon stellingen in Zweden en Engeland mooie successen en gingen het afge lopen seizoen aanvankelijk de knol len tegen zeer hoge prijzen van de hand, maar daar staat tegenover, dat de oogst door het natte weer in vele gevallen slecht was, terwijl de ban der na Januari beduidend minder vlot werd. In de ledenvergadering van dc Ne- öerlandse Gladiolenvereniging werd daar gisteren het een en ander van gezegd. De voorzitter, de heer C. v. Til, laakte in deze de politiek der bloembollenveilingen en de kwekers uit „De Zuid". De handel is niet ge- Minimumprijzen. De heer Nieuwenhuis wees echter op een uitspraak van dr. Verhage, de directeur van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Nederland zou namelijk niet meer dan 10 van de wereldbehoefte aan gladiolen produ- ceren. Met andere woorden: als Is raël gladiolenplantgoed wil hebben, clan heeft men daar Nederland niet voor nodig. Men dacht, dat Holland echter juist als leverancier van nieu we soorten de export op peil kon houden. De heer Van Til noemde het gebied tussen Den Helder en 's-Gra- venzande, zeer sierlijk „De Kalver- slraat van de gladiolencultuur". Wat de minimum-exportprijzen be- tieft: het bestuur van de Ned. Gla diolenvereniging wilde dezelfde prij- ::en van verleden jaar aanhouden. Dan zou men de race met de buiten landse concurrentie wel kunnen vol houden. Hiertoe werd besloten. Bij de rondvraag kwam aan het licht, dat e en machinefabriek nog dit jaar een rooimachine in de han del zal brengen. Een mededeling, waarnaar door de grota kwekers met erd Crote bouwplannen in Haarlem Als men de zomerdienstregeling van de N.Z.H.VJVI. bekijkt, dan is het meteen duidelijk, dat cle vele wijzigin gen, die de laatste tijd zijn beproefd, in de practijk hebben voldaan. Wij leiden dit af uit het geringe aantal wijzigingen, dat op dc tabellen voor de zomer voorkomt. Dit jaar zal het ingaan van de zo merdienstregeling niet samenvallen met die van de Nederlandse Spoorwe gen. De laatste start op 22 Mei en de N.Z.H.V.M. op 19 Mei, omdat dan He melvaartsdag in de nieuwe regeling kan vallen. Voor deze streek is van belang, dat de buslijn Haarlem Noordwijk Den Haag ook Noordwijkei-hout zal aandoen, waardoor een rechtstreekse verbinding wordt vei'kregen Bollen streek Noordwykerhout(dorp). Van de Vlashoven woi'dt via de Kerk- en Havenstraat naar het dorp gex'eden en daar vandaan vervolgt de bus dan weer de gebruikelijke route. Tegenwoordig rijden er enige extra bussen van Bennebroek via De Glip naar Haarlem, omdat de reizigers van De Glip geen plaats kunnen vinden in de volle bussen van Noordwijk. In de zomerdienst zal 's morgens en 's middags een pei-manente dienst Haarlem De Glip Bennebroek v.v. worden ingevoerd. Op het traject Leiden Noordwij- kerhout (Sancta Maria) komt enige wijziging in de vertrek- en aankomst tijden, om een betere aansluiting te krijgen op de aankomende en vertrek kende treinen in Leiden. Tevens zal de gedeeltelijke 40-minutendienst ver- Voor de afloop van het seizoen kon de heer Van Til de kwekex-s niet veel moed geven. De kwekers uit „De Noord" hebben gehoor gegeven aan de oproep om knollen ten ver koop aan te bieden. Uit „De Zuid" riet. Die hebben gegokt en nu kun nen ze zien, waar het op uitloopt. De krollen stegen eerst van twee cent naar tien cent en nu zijn ze weer gezakt naar twee cent met een beste leans, dat de rest nog op de purrie hoop terecht komt. Di eigen huis. De verhouding met het B.V.S. en het Centraal Bloembollen Comité kon men niet beter wensen, zo ver telde de heer Van Til. Door de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur was men vex'zocht van de Ned. Glad. Vereniging ook een groep te maken en dus een onderafdeling van de „Koninklijke" te wox-den. Het be stuur had dit voorstel overwogen, maar er toch de voorkeur aan gege ven baas in eigen huis te blijven. De heer Van Til achtte het nood zakelijk, dat alle gladiolenkwekers zich aanéénsluiten om de buitenland se concurrentie, in de nabije toe komst met succes het hoofd te kun nen bieden. De secretaris, de heer J. H. L. Vink, wiex-p in zijn jaarverslag nog even een blik terug op het afgelopen sei zoen. Daar waren o.rn. de tentoon stellingen in Stockholm, Camborne er. Milaan, waar de Hollandse kwe kers met hun producten de concur rentie op alle wacens vei-sloegen en vond men in Amerika een goede propaganda-mogelijkheid door knol len te laten ooplanten op het fraaie buitengoed Kingwood Center, dat nu is ingericht als een permanente tentoonstelling van siergewassen. Het exportcijfer der gladiolen steeg van 15.954.000,— naar 17.494.000 en die vergroting is zeker ook voor een belangrijk deel te danken aan de krachtige px-opaganda, die de Ned. Gladiolenvereniging weet te voeren. Keuringsverslag. Uit het keuringsverslag van de di recteur der keuringsdienst, de heer 1'. Limburg, bleek, dat botrytis weer bovenaan de lijst kwam te staan als cox-zaak voor het afkeuren der par tijen, n.l. 30 Ook voor droogrot moesten vex-schillende partijen wor den afgekeurd. Deze ziekte nam 15 van 'alle afgekeurde manden voor haar x-ekening. In hoofdzaak betx-of dit partijen, die op de oude zand gronden waren geteeld. Hardrot kwam daarentegen meer voor op de kleistreken in Noord-Holland. Ook hiexwan is het percentage vrij hoog: 20 Fusarium kwam viermaal zo veel voox' als verleden jaar, terwijl cok scab meer werd aangetroffen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Fr. Roozen uit Vogelenzang bij Het is geen geheim: de fa. P. v. Feu Superbe en van de fa. E. Kooi, Reisen Zn te Voorhout beschikt over een sortiment Murillo-sports, dat ongetwijfeld enig is op de oude aardkorst. En wie daaraan soms nog getwijfeld mocht hebben, is stellig gisteren voor 100 overtuigd. Want de Voorhoutse firma etaleerde in de Keuringszaal van het Krelagehuis te Haarlem een tafel vol van deze tul pen in een bonte kleurenmengeling. Het zou te ver voeren ze allemaal te noemen. Men étaleerde tientallen verschillende verlopingen, maar sterk in het oog soringend waren de wijnrode Corn. Kuijpex's, de goud oranje Sungleom, de intens-rose An nie Smulders, de rode, geel-gerande Hex-man Boekaert, de heldergele Max Schmelz, de diep cardinaalrode 23, oe crème 124, de rose 123, en 171, lichtrood met warm-gele rand. Meer eigenaardig dan mooi waren twee parkiet verlopingen uit deze dubbele vroege tulpen: 112, zeer grillig ge vormde, melkwitte bloemen, die bij het verbloeie'n een rose tint krijgexi en de helderrose parkiet 29. Daxi stond daar nog de fx-aai rocke ry met kleinbloemige crocussen, waarmee de fa. G. H. Hageman Zn, Heemstede, vorige week een gou den medaille behaalde. De meeste soorten waren nog prima en hadden een complete „zee" van bloemen ontwikkeld. Nu kwam eerst goed de enox'me bloeirijkheid van een Cream Beauty, een Advance en een Haar lem Gem naar voren. Crocussen waren er gisteren trou wens méér. J. Valkering Zn, Limi- men, bracht n.l. een klein groepje grootbloemige nieuwigheden. Zeer mooi was de zilverachtig-blauwe Sil very Queen, terwijl aan de gestreep-""1 te diep-blauwe Striped Glory een ge tuigschrift van verdienste en aan de blauwe Spring Trophy een getuig schrift eex-ste klasse werd toegekend. Om nog even op de tulpen terug te komen: Van J. Rijkelijkhuizen, Hillegom, was er nog de fraaie rode Fosteriana Px-inceps, van Th. v. d. Gulik, Spierdijk, de dubbele late tulp. Early Light, van P. v. Kooten, Bree- zand, de vlammend-rode Fosteriana NA 15 BORRELS OP DE FIETS Overeenkomstig de eis veroordeél- de de Haagse Politierechter een niet •vex-sc'henen instrumentmaker -uit- Leiden tot 30.boete of 15 dagep. Verd. had een fiets bereden tfern wijl hij onder drankinvloed was. Hij •had op de bewuste 11e Januari 1 borrels gedronken en was toen op ae flets geklommen. i - Vrouwenparochie, de gele Bellona en Copland Record, Do fa. Guldemond, Lisse, zorgde er voor, dat ook de hyacinten wei-den vertegenwoordigd en wel met de for se witte hyacint Colldseum. Men had bollen van 1516 cm opgezet en had er behoorlijke bloemtrossen op ge- kiegen, die gedx-agen werden door korte, gedrongen stengels. Speelde koopman in geldnood voor pater? De Utrechtse rechtbank hield zich gisteren bezig met de vraag of een 28-jarige koopman in geldnood zich al dan niet voor een pater had uit gegeven. De koopman zou namelijk van een kennis de raad hebben gekregen aan een zekere dame om het geld te vra gen, waarover een pater telefonisch zou hebben gesproken. De koopman ging naar het adres en bevond zijn informaties aan de werkely kheid getest. Er lag geld klaar voor een arm gezin en de koop man' nam het in dank aan. De dame kreeg echter argwaan en belde het klooster op, vanwaar de pater be weerd had haar op te bellen. Men kende echter geen pater die naar de opgegeven naam luisterde en de da me waarschuwde de politie. Hoewel de koopman voor de recht bank bleef volhouden dat een ander had opgebeld, was de rechter van me ning dat hij voor de telefoon voor pa ter gespeeld had. De advocaat van verdachte beweer de echter dat hij met de grote onbe kende gespi-oken had al wilde hij geen namen noemen. De officier geloofde er échter niets van en eiste acht maanden. ZO VERDWENEN DE LEPELTJES De officier van Justitie bij de Haag se Politierechter eiste veertien dagen voox-waardelijk met drie jaar proef tijd en 30.boete of 15 dagen, te gen een werkster uit Leeuwarden, die in Hotel Huis ter Duin te Noordwijk lepeltjes, handdoeken, glazen e.d. had gestolen. Zij had daar het vorig seizoen gewerkt en misbruik maakt van het vertrouwen dat men haar schonk. Verd. was al eerder met de justitie in aanraking geweest. De gestolen voorwerpen had zij met fa milieleden meegegeven De officier van Justitie vond de reclasseringsmogelijkiheden niet roos- vallen en gedurende de gehele dag een 30-minnutendienst worden ge reden. De zomei-lijn Voorschoten Was- senaarseslag zal xiiet meer afhanke lijk zijn van de weersomstandighe- den en er zal gereden worden op Zon en Feestdagen 19, 22, 29, 30, Mei; 5, 12, 19, 26 Juni en 3 Juli; daarna van 4 Juli tot en met 11 September da gelijks. Nu door de verbinding Haarlem De Glip Noox-dwijk een pei'manente vex-binding Bollenstreek is geschapen, komt de zomerlijn Sassenheim Noordwijk aan Zee te vervallen. Grote plannen. Hoewel er dus van de zomerdienst- regeling niet zo bijzonder veel valt te melden, is er bij de N.Z.H.VJM. hard gewerkt aan grootse plannen. Hoewel de minister nog geen toestem ming heeft verleend voor het omzet ten van de tramdienst Zandvoort Haarlem Amsterdam in een bus dienst, is men reeds overgegaan tot het bestellen van 65 nieuwe bussen, waarvan de kosten van aanschaffing ongeveer 70.000 per stuk bedragen. Als het einde voor de genoemde tramdienst heeft geslagen, zal het N.Z.H.V.M.-complex aan de Leidse- vaart te Haarlem op het hoofdkantoor na gesloopt worden. Uiterst moderne garages met cantine, onderhoud- en repai-atieruimte zullen daax-voor in de plaats komen. Naast het hoofdkan toor komt een magazijn voor gevon den voor-werpen, plaatsbewijzen e.d. Voorts wordt er een aparte garage ge bouwd voor pex-sonen- en dienstauto's, met daarboven twee dienstwoningen. De begroting voor dit nieuwe com plex beloopt 2,6 millioen gulden. Abonnee: Eén van mijn kippen pikt twee andere kippen kaal. Wat kan ik daar aan doen? Antwoord. Verenpikken kan ver schillende oorzaken hebben. Te enge behuizing, ledigheid, tekort of gebrek aan bepaalde voedingsstoffen, jeuke rige huid, al dan niet door parasieten (vedermijt), zijn factoren, die bij het vaststellen van de oorzaak in ogen schouw moeten worden genomen. De behandeling bestaat allereerst in het opsporen en uitschakelen van mogelijke oorzaken. Heeft men dit ge daan, dan kan men soms volgens me dedelingen in de literatuur neel goe de resultaten bereiken met het ver hogen van het zoutgehalte van het voer gedurende 2 of 3 dagen. Deze verhoging van het zoutgehalte heeft geen preventieve betekenis en kan dus niet uit voorzorg worden inge steld. Als we aannemen dat de gemid delde pluimveevoeders 0.3% zout be vatten, dan kan dit gehalte bij een uitsluitende meelvoeding tot 2% wor den verhoogd. Wordt naast meel graan gegeven, in de verhouding half om half bijvoorbeeld, dan kan men tot 4% totaal zout in het meel voer geven. De percentages gelden voor volwassen dieren, die steeds over vol doende zuiver drinkwater kunnen be schikken. Kuikens zijn mogelijk wat gevoeliger voor zout en wanneer het er om gaat hierbij het verenpikken op te heffen, moeten de percentages wat lager zijn. Is het zoutgehalte te hoog, zodat het slecht verdragen kan wox-den, dan bemerkt men dit aan verlies aan eatlust, gx-ote dorst, diar- x*hee en ziek voorkomen. Geeft de zoutbehandeling, die slechts een dag of drie mag duren, geen resultaat, dan kan nog worden overwogen om de bovensnavels in te korten. Dit geeft voor 2 of 3 we ken verbetering. Bij een goede uitvoe ring kan dit zonder pijn verlopen. Uit voorbehoedend oogpunt zal men er goed aan doen, de dieren zoveel mo gelijk een vrije uitloop te geven met veel groen. Het voer moet van goede samenstelling zijn, waarbij vooral aandacht is besteed aan eiwitten en ruwvezeli kleurig, maar hij wilde rekening hou den met gezinsomstandigheden. Ver dachte werd conform de eis veroor deeld, zij het dan ook dat de boete werd verlaagd tot 25.— of 10 dagen PLEZIERRITJE Een 21-jarige los-ai-beider uit Lei den moest voor de Haagse Politie rechter vanchijnen, omdat hij op Woensdag 23 Februari op de Oude Vest een motor had gebruikt, die hem niet toebehoorde en waarvoor hij geen toestemming had. Verdachte 'had bovendien nog geen rijbewijs ge had. Hij liep spoedig tegen de lamp, toen hij werd aangehouden omdat hij over de noodbrug bij de Mare reed die verboden is voor gemotoriseerd verkeer. Officier en rechter vonden het twijfelachtig of dit geen diefstal was, maar voor ditmaal wilden zij aannemen dat het een kwajongens streek was. Verdacht' werd overeen komstig de eis veroordeeld tot 30. boete of 15 dagen. In het oude- en nieuwe gasthuis te Delft is overleden de 23-jarige schil der J. W. uit Amsterdam. Hij was ernstig gewond toen hij Dondex-dag j.l. in het windtunnelgebouw van de technische hogeschool te Delft van een hoogte van ongeveer vier en een halve meter was gevallen. De man was acht maanden geleden in het huwelijk getreden. Aanbevolen wordt ook wel vast houden der dieren en het bestrijken der ramen met een rode kleurstof of het laten branden van een rood licht in een donker gemaakt hok. Het schijnt, dat vooral de rode kleur van het bloed 'n bijzondere aantrekkings kx-aoht bezit en door deze verlichting vallen de jonge, rose vérenpennen niet zo goed op. Vraag: Hoe luidt het adres van dé Federatie van niodevakbonden in Ne derland? Antwoord: Wij nemen aan, dat wordt bedoeld de Federatie van Mo devakschoolbonden in Nederland. Het secretariaat van deze federatie i3 thanst gevestigd bij mevrouw Ida de Leeuw-van Rees, N.2. Voorburgwal 288 te Amsterdam. Abonné. Kan een vreemdeling ook in aanmerking komen voor de noodwet ouderdomsvoorziening? Antwoord: Vreemdelingen en sta- tenlozen, die 20 jaar onafgebroken in. Nederland hebben gewoond (voor Belgen 6 jaar) kunnen in aanmerking komen als zij verder aan de gestelde eisen voldoen. Stel u zonodig in ver binding met de Raad van Ax-beid. G. S. In mijn haar velours kleed zit een vlek van rode stempelinkt. Wat moet ik doen? Antwoord: Het is niet eenvoudig vlekken van stempelinkt uit stof te verwijderen. Men kan voor zijn po gingen hiertoe alleen gebruik maken van spiritus en men doet goed door het karpet op te nemen en een flin ke hoeveelheid spiritus ter plaatse van de vlekken er langzaam doox'heen te gieten. Men moet er wel op be dacht zijn, dat de vlekken zich niet uitbreiden. Ofschoon de kans hier op gering is, bestaat er een mogelijk heid, dat de kleur van het karpett door de spiritus wordt aangetast. Probeert u eerst deze behandeling eens op een klein hoekje van het kleed, waar het niet zo direct in het oog springt. Denkt u om brandge vaar? W. v. d. L. Bij ons thuis doet zich een merkwaardig geval voor. Twee zoons zijn in militaire dienst geweest. Nu volgt een tweeling. Wie van deze twee jongens moot nu op komen? Antwoord L.: De jongelui kunnen dit onder elkaar uitmaken. Zodra him beslissing genomen is, dient hiervan kennis te worden gegeven aan de minister via de afdeling mili taire zaken van uw gemeente. V. D. Ik ben in het bezit vaxi een metalen, geschilderd (wit) vo gelkooitje; welke soort verf kan ik hiervoor gebruiken, om het opnieuw te schilderen, met het oog op vergif tiging van de kanarie als hij hieraan pikt. Antwoord: Do tegenwoordig in de handel zijnde synthetische lak is zeer hard als het droog is, dus neemt u deze soort, Goed door laten drogen en afwassen jnet water en azijn, zo dat de lak daardoor nog iiax-der wordt. R. Als een faillissement wegens- gebrek aan actief is opgeheven is er dan ook een tijd van verjaring? Het is momenteel 25 jaar geleden. Antwoord: Wanneer het faillisse ment is opgeheven, keert alles tot de vroegere toestand terug. Dit houdt in, dat de schuldeisers hun individuele vorderingsrechten weer kunnen uit oefenen. Alhoewel u niets vermeldt over de aard van uw vordering, kun nen wij wel zeggen, dat er moge lijkheden te over zijn, die aanleiding geven om alsnog uw recht tot vor dering aan een nader onderzoek te onderwerpen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9