EUEK1KKI1UWS De rosse bandiet 11 pet. toeslag voor tandartsen Middenstanders willen in Den Haag demonsteren Het ontwerp provinciewet door Zuid Holland besproken Opgang naar 1t Paasfeest Boeiende levensbeschrijving van Paus Pius XII DINSDAG 29 MAART 1955. DE I.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Conflict voorlopig opgelost De tandartsen zullen voortaan weer kunnen trekken in de volle gemoeds rust die bij het verdwijnen van een conflictsituatie past. Dank zij bemiddeling van de zie kenfondsraad is namelijk een accoord bereikt tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Het conflict dat zou 3 voor gestegen onkosten uitbe taald. Van hun kant hebben de zieken fondsen begrip gevraagd voor hun streven een controlesysteem in te voeren, waarbij de tandartsen aan kwaliteitscontrole van het door hen geleverde werk zouden worden onder- ontstaan, omdat de tandartsen met in- j worpen. Het is de bedoeling dat op gang van 1 April alle relaties met de 1 Juli van dit jaar een nieuwe regeling fondsen wilden verbreken kan men van kracht wordt, nu rustig als een één-Aprilmop be schouwen. Voorlopig is overeengekomen dat de tandartsen over het eerste half jaar van 1955 een toeslag van 11% op hun declaraties krijgen. Daarna zal z spoedig mogelijk de nieuwe regeling van kracht worden. Over hun declaraties in 1954 krijgen de tandartsen nog een toeslag van Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw Uit het eerst heden verschenen ver slag over 1953 van het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw blijkt, dat het aantal verzekerden (daaron der begrepen de pensioentrekkers) per 31 December 1951: 210,544 beliep, per 31 December 1952: 228,774 en per 31 December 1953: 255,914. In 1953 bedroeg 't bedrag der pen sioen-uitkeringen 3,539,627 tegen 3.009,363 in 1952, verdeeld over 12,939 tegen 10,853 gevallen. De per 28 September ingegane ver hoging der premie van 2,50 tot 3. deed in het jaarverslag ten volle haar gunstige uitwerking voelen. In to taal werd aan premiën ontvangen 17,784,460. Het belegde vermogen beliep per 31 Dec. 1953 88 322,333 tegen 76,631,058 per einde 1952. Van het vermogen per einde 1953 was 78,3 millioen belegd in leningen op schuldbekentenis. De premie reserve per einde 1953 steeg tot 85,146, tegen 55,370,820 per eind 1952. Uitgedrukt in een percentage van de ontvangen premiën beliepen de onkosten over de jaren 1951, 1952 en 1953 resp. 13%, 12% en 10 3/4%. Hoe wel er derhalve procentueel van een vermindering der onkosten kan wor den gesproken, is het absolute bedrag jaar voor jaar toegenomen n.l. 1,727,598 in 1951, 1,810,275 in 1952 en 1,909,988 in 1953. De verhoudingsgewijs hoge onkos- tencijfer vindt zijn oorzaak in de noodzakelijkheid van een even om vangrijk als kostbaar buitendienst apparaat. Op een dezer dagen te Breda ge- ke Middenstandsvereniging aldaar houden vergadering van de Katholie- is een motie aangenomen, waarin wordt voorgesteld een middenstands demonstratie te houden in Den Haag. De bedoeling van deze manifes tatie is, om op 5 April door een mas sale „wandeling" langs het Binnen hof te protesteren tegen de recente „handelsmargebeschikking 1955". Het Bredase initiatief veronderstelt de medewerking van de Christelijke en de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. Het hoofdbestuur van de Katho lieke Middenstandsbond kon ons nog geen commentaar op de Bredase voorstellen geven omdat deze in Den Haag nog niet zijn ontvangen. Het hoofdbestuur van de christelijke en de koninklijke middenstandsbonden De provinciale staten van Zuid- Holland hebben door middel van een commissie-rapport hun men'ng over het nieuwe ontwerp provincie wet bekend gemaakt. Algemeen was men teleurgesteld, dat de minister van binnenlandse zaken geen grond wetswijzing, betreffende de provin ciale wet, in het vooruitzicht heeft gesteld, omdat men van men'ng is, dat een herziening zonder frrondwets- wijzingen niet wel mogelijk is. De wensen, die in de loop der tijd ten aanzien vón een herziening naar voren waren gekomen, behelsden: 1. Geen beperking van het aantal gewone en buitengewone zit tingen; 2. Vergoeding reis- en verblijf kosten voor het bijwonen van afdelings- en commissieverga deringen; 3. Mogelijk tot het verplichtstel len van geheimhouding. Over deze wensen heerste in de commissievergadering eenstemmig heid. Vrijwel alle leden waren van me ning, dat de onverenigbaarheid van het lidmaatschap van de provinciale staten met dat van de Eerste Kamer komt te vervallen. V erantwoording. Vrijwel algemeen was men van oordeel dat de eis van koninklijke goedkeuring op provinciale verorde ningen kan vervallen; alhoewel dit niet zal moeten gelden ten aanzien van waterschapsreglementen en be lastingverordeningen. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat de goedkeuringseis ten aanzien van de provinciale begroting gehandhaafd dient te blijven. Over het algemeen was men van mening dat de vraag, of het juist is, dat de leden van Prov. Staten, die hun stem hebben uitgebracht voor het doen van een uitgaaf buiten de begroting, voor die uitgaaf persoon lijk aansprakelijk zijn, indien aan de desbetreffende begrotingswijziging de koninklijke goedkeuring wordt onthouden, bevestigend moest be antwoord worden. Bezet Bergens raadslid onwettig zijn zetel? Beroep bij de Kroon Enkele weken geleden kreeg de ge meenteraad van Bergen uit Limburg een advies van B. en W., waarin werd gesteld, dat het gemeenteraadslid G. A. Smals ten onrechte lid van de raad was, daar hij een gemeentefunctie be kleedt. De arts Smals was weliswaar ge meente-arts, maar deze functie be stond slechts op papier en sinds zijn benoeming tot raadslid had de dok ter geen enkele vergoeding gekregen gevraagd voor deze papieren functie. Dit overwegende verwierp de raad het advies van B. en W. en conclu- deerre, dat dokter Smals wel aan de deelden ons bij navraag mede, dat eisen, die gesteld worden aan een hun bonden aan een dergelijke mani- gemeenteraadslid, voldeed. festatie geen medewerking zouden verlenen. MILITAIR TE ROOSENDAAL OP VLUCHT NEERGESCHOTEN Een militair van het corps comman dotroepen, die op de Engel'brecht van Nassaukazerne te Roosendaal in ar rest zat, heeft tijdens het luchten ge tracht te ontvluchten. De dienstdoen de wacht loste tweemaal waarschu wingsschoten, waarop de militair ech ter niet reageerde. Het derde gerichte schot trof hem echter in de long, waardoor hij in ernstige toestand in het ziekenhuis Gharitas moest worden opgenomen. Gedeputeerde Staten hebben thans dit raadsbesluit nietig verklaard, waardoor dokter Smals dus weer zijn raedszetel dreigt kwijt te raken. Maar de gemeenteraad geeft het nog niet op en in de zitting van vo rige week heeft men zich tegen het besluit van Gedeputeerde Staten ver klaard en werd beroep aangetekend bij de Kroon. Een historische optocht, die in beeld brengt de ondergang, bezetting, ondergrondse strijd, bevrijding en heropleving van Nederland, zal het hooptepunt vormen van het bevrij dingsfeest te Roosendaal; de optocht zal 1 kilometer lang zijn. Een half ei is beter dan Twee jongens uit Deventer 5 vonden gisteren in een weide aan de SnippeJing een kievits- X ei, dat zij voor het eerste van dit - seizoen hielden. De treinkaartjes voor een reis naar Soestdijk wa ren al gekocht, toen een der fa milieleden van de jongens er echter achter kwam, dat het een loos ei was. Een Deventenaar had een uit geblazen ei van het vorig jaar met water gevuld en het daarna behendig weer dicht geplakt. De jongens zijn toen maar thuis gebleven want men vrees de terecht dat het eitje er in Soestdijk nu bepaald niet als Deventer koek in gegaan zou zijn. Spoorwegen verhogen wagenladingen-tarief De Nederlandse Spoorwegen delen ons het volgende mede: „De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft de Nederlandse Spoor wegen gemachtigd het tarief voor wagenladingen op 1 Mei a.s. te ver hogen. De verhoging bedraagt in het algemeen 12,5 procent. Het minimum per wagen wordt echter van 35. op 50.gebracht teneinde dit mi nimum meer in overeenstemnrng te brengen met de van de afstand on afhankelijke kosten per wagen. De overige in de tarieven opgenomen minima per wagen worden in dezelf de verhouding verhoogd. Teneinde de vrachtprijzen per 100 kg. welke znij opgenomen in de vrachtprijsta bellen, meer in overeenstemming te brengen met het minimum per wa gen, war len de vijf-, tien- en vijf- tientonsprijzen op resp. tenminste 42 cent, 37 cent en 32 cent per 100 kg. gesteld. Het in de aanhef genoemde besluit betekent, dat de minister thans aan één van de onderdelen van de tarief- voorstellen van N.S. zijn goedkeuring heeft gehecht. Deze tariefverhoging houdt derhalve geen enkel verband met de eerlang in te voeren door gaande degressieve spoorwegtarie ven voor producten der E.K.S.G." Rode Haan kraaide bij bruiloftsmaal 70 VARKENS OMGEKOMEN Terwijl de bewoners zich vlak in de buurt bezig hielden met het ver orberen van een bruiloftsmaal, brak Maandagavond brand uit in de stal len van de grensboerderij op de Meenweg in de gemeente Herken bosch in Midden Limbrug. Een-en- zeventig varkens, met een gezamen lijke waarde van 13.000 kwamen in de vlammen om of moesten later worden afgemaakt. Dank zij het optreden van de brandweer uit het naburige Duitse plaatsje Oberkruchten en de hulp van buurtbewoners kon de woning behouden blijven. De oorzaak van de brand is onbekend. Ex-poÜtie-agent tegen de lamp gelopen Een oud-politieman uit Bilthoven, die enkels jaren geleden ontslag had genomen als adspirant-wacht- meester bij de Rijkspolitie in Die- men, is in het afgelopen weekeinde bij zijn oude werkgever maar nu als arrestant teruggekeerd. Hij wordt ervan verdacht elf fietsen en een bromfiets te hebben gestolen. Woensdag na Passiezondag DE KERK WAARHEEN de christenen van Rome met de doopleer lingen trokken is toegewijd aan de heilige paus Marcellus. Het kerkgebouw was aanvankelijk een van de oude tituli-kerken die uit de vierde eeuw dateren. Het bedehuis is thans geheel verbouwd. In de negende eeuw heeft men de reliquieën van de heilige Marcellus naar deze kerk overgebracht, welke men in een bazalten urn onder het hoogaltaar kan vereren. Zoals wij reeds enige malen hebben vastge steld, komt vooral ook op de Woensdagen de gedachte aan de aanstaande nieuw-gedoopten naar voren. Ook op deze Woensdag is dat het geval. En dat heeft zijn reden. Is het immers niet precies twee weken geleden dat de cate chumenen de geboden hebben ontvangen? Welnu, ook op deze dag lezen we in het epistel een uittreksel uit de afkondiging van de ge boden, zoals God deze aan Moses heeft gegeven, terwijl het Evangelie spreekt over degenen die naar de stem van de Heer luisteren. Naast deze gedachte domineert toch vooral de gedachte aan het lijden. In het Evangelie zijn het de Joden die de Heer omringen toen men te Jeruzalem het feest van de tempelwijding vierde. De woorden wisseling tussen de Joden en de Zaligmaker wordt zo erg, dat zij zelfs stenen namen om Hem te stenigen. Maar temidden van al deze aanvallen van zijn vijanden blijft Christus vertrouwvol opzien naar Zijn hemelse Vader. Het zijn vooral de zangstukken, waarin dit sterk naar voren komt. Zo luidt o.a. de offerzang: „Mijn God, bevrijd mij van mijn vijanden en red mij, o Heer, van hen die zich tegen mij verheffen". Legt de Kerk deze woorden Christus in de mond; wij op onze beurt kunnen ze overnemen om te bidden voor bevrijding en redding van de aanvallen van de wereld, van de duivel en van ons eigen tot zonde geneigd vlees. K. P. MINDER HAAGSE WONING ZOEKENDEN. Voor het eerst in de na-oorlogse jaren is het aantal woningzoekende in Den Haag niet toegenomen. In het afgelopen kwartaal kwamen 4.000 aanvragen voor een nieuwe woning binnen, terwijl een groter aantal werd ingewilligd, vervallen verklaard of afgewezen. Wanneer men in dezelfde statistiek leert, dat er nog 22.827 woningzoekenden in Den Haag zijn, ontdekt men, dat er nog geen reden tot jubelen is. Wereldpijprookdag trekt de aandacht Voor de proclamatie van de we reldpijprookdag, die Donderdag, 21 April te Purmerend geschiedt Za terdag, 23 April wordt als zodanig geproclameerd bestaat zowel in binnen- als buitenland grote belang stelling: In een Spaans toonaangevend blad op het gebied van de tabakshand el zal eerstdaags een artikel met foto's van de Purmerender pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" verschij nen en een Amerikaanse pijprokers club te Montreal in Amerika heeft alle leden van de Purmerender club tot erelid voor het leven benoemd uit sympathie voor het idee een we reldpijprookdag te proclameren. Duitse pijprokersclubs uit Koblenz en Wurzeln (bij Aken) hebben reeds bericht gezonden op de avond van de proclamatie aanwezig te zullen zijn en ook pijprokersclubs uit Dordrecht, Den Haag, Leeuwarden, Amsterdam en Vaals willen afgevaardigden zen den. Op de avond van 21 April zal be halve de officiële proclamatie, die in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Noors en Ethiopisch zal wor den voorgelezen, een pijprookwed strijd worden gehouden tussen ver- tegenwoordigers van binnen- en bui tenlandse pers en radio. Het lijkt een hachelijke onderne ming, het leven en werken te be schrijven van onze grote paus, die met zijn sterk vergeestelijkte per soonlijkheid zozeer alle beschrijving schijnt te tarten. Prins Constantijn van Beieren, een telg uit het beroemde geslacht van Wittelsbach, zo\vel verwant aan de Oostenrijkse tak der Habsburgers als aan die der Spaanse Bourbons, heeft zich desondanks geroepen gevoeld deze taak op zich te nemen. Evenals de overige leden van zijn familie, heeft Prins Constantijn de gevolgen van het Hitler-regiem aan den lijve ondervonden. Reeds in 1941 werd hij op bevel van Hitier uit de militaire dienst ontslagen. In 1944 werd hij na de mislukte aanslag op Hitier geïnterneerd. Na de oorlog was hij aanvankelijk correspondent voor Associated Press, sinds 1950 re dacteur van „Revue", een der groot ste Duitse geïllustreerde weekbladen. Dit tijdschrift kreeg in 1952 de pri meur van „Der Papst", zijn biografie van de Heilige Vader, die als nuntius in de hoofdstad van Beieren getuige was van de laatste regeringsjaren van de grijze koning Lodewijk III, wiens abdicatie in 1918 twee dagen voor- dat keizer Wilhelm de wijk nam naar Holland het einde betekende van de regeringsperiode van het huis Wit telsbach. Prins Constantijn beschikt over een unieke inside-informatie, en daar- een meeslepend verslag van zijn be zoek aan het Vaticaan, dat labyrinth van zalen en hallen, waarin men zich al lezende thuis gaat voelen als in de directe omgeving van zijn woning. Iedereen die met eerbied en ontzag opziet naar de serene en indrukwek kende persoon van Pius XII, zal dit boek willen lezen. Het is een Zonnewijzer-boek en verkrijgbaar voor slechts 1.25. „Vlaamse dichtkunst van kennen als een fascinerende per soonlijkheid, die zeker geen last heeft gehad van een minderwaardig heidscomplex en op allerlei gebied zijn schitterende kwaliteiten heeft ontplooid. Hij stierf als graaf Bea- consfield (in 1876 werd hij in de aaelstand verheven) in het jaar 1881, Ija zijn devies tot waarheid te heb ben gebracht: „Het leven is te kort om klein te zijn". Wie belang stelt in de rol, welke deze staatsman in de wereldgeschie denis heeft gespeeld, vindt in deze voortreffelijke Prisma-uitgave een prettige gids. Commodore Hornblower door C. S. Forester. Uitgave Zuid-Hollandse uitgevers Mij te Den Haag. Prijs 8.90. Foresters geesteskind Horatio Horn- blowers heeft op de boekenmarkten van vele landen zijn weg gevonden en wij twijfelen er niet aan, dat ook Rijck. Uitgave van Lannoo te Tielt en Den Haag. Het is thans ruim drie jaar gele den, dat dr. De Ryck zijn bloemle zing „Vlaamse dichtkunst van deze tijd" het licht deed zien. Dit werk, deze tijd" door dr. Paul de „Commodore Hornblower", een reeks m t - nieuwe zee-avonturen, veel belang stelling zal ondervinden. Deze keer krijgt Hornblower het commando over een smaldeel oorlogsschepen, dat een zeer delicate taak moet ver richten in de Oostzee. Het verhaal speelt zich af in de t ncl voor Napo- dat een keur van gedichten bevatte leons inval in Rusiand. het Oost- de veelbewogen periode 1920— I ^.gebjed heerst een onstabiele po- 1945, bleek een reeks lang gevoelde ütieke toestand. De scheepsweg naar leemte te vullen. In korte tijd was .de Engeland dient open gehouden te bloemlezing uitverkocht. Het werk,WOrden, maar er mag niets gebeu- dat wij hier thans aankondigen, mag reni dat Zweden of Rusland aan de men niet als een herdruk-zonder-kant van de Fransen kan brengen, meer beschouwen. De critiek op deTegen deze politieke achtergrond eerste uitgave is aanleiding gewor-; m0et de zeeheld de kanonnen laten den, dat de vele inleidingen achter-j bulderen. De naar onze moderne wege zijn gebleven. Daar tegenover smaak primitieve zeeslagen hebben staat echter, dat het werk van „de j nog een beetje de romantiek van het jongsten in veel ruimere mate is op- „man tegen man" en worden door genomen en zelfs tot een apart deel Forester op meesterlijke wijze be is uitgegroeid. j schreven. De avonturen zijn gevat Deze nieuwe uitgave bevat twee jn een grappig web van diplomatie- delen met de ondertitels „Van El- schot tot Peleman" en „Van Renica tot Claus". De uitbreiding van het oorspronke lijke werk heeft het beeld van de ontwikkeling der Vlaamse dicht kunst sinds 1920 duidelijker ge maakt. Belangrijk is voorts, dat er gestreefd is naar een onpartijdige keuze, waarbij alleen de beperking naast over een filmisch gevoel voor 2°Id» dat de beide delen zonder be- détail en anecdotische portretteer- kunst. Daardoor komen in dit boek achtergronden en meespelers van de langdurige werkzaamheid van Pius XII tot leven, tot een soms intieme vertrouwdheid. Hij laat de lezer van nabij beleven: de ineenstorting van het Duitse keizerrijk en de catastro fale ontwikkeling van de republiek van Weimar naar de Hitlerdemonie tijdens de nuntiatuur van kardinaal Pacelli; de Amerikaanse betrekkin gen tot het Vaticaan, sedert het be zoek van kardinaal Pacelli aan Roo sevelt; vooral de samenzwering voor de vrede, waarvan het Vaticaan het geïsoleerde centrum was in een in tweeën gespleten Italië tijdens de tweede wereldoorlog. Daardoor is dit boek een belangrijke bijdrage tot on ze kennis van de geschiedenis van de laatste 35 jaar. Maar op de eerste plaats is het de gestalte van de Heilige Vader zelf die Prins Constantijn met beschroomde eerbied nadert. Ontroerend en hart- veroverend schrijft hij over zijn ont moeting met Pius XII, de grote een zame tussen hemel en aarde. Hij geeft zwaar bij het literatuuronderwijs zouden kunnen v/orden gebruikt. Wie zich interesseert voor de dicht kunst, zal dit werk van dr De Ryck niet kunnen missen. Benjamin Disraëli, door An- dré Maurois. Prisma-uitgave. Het Spectrum. Benjamin Disraëli was een Engels staatsman uit de vorige eeuw, wiens persoonlijkheid, waard is in de her innering teruggeroepen te worden. Hij was de vader van het Britse im perialisme en samen met koningin Victoria heeft hij een glansrijke pe riode van de Engelse historie helpen opbouwen. Zoals zijn naam reeds aanduidt was hij oorspronkelijk van Joodse afkomst en zijn Levantijnse afstamming weerspiegelde zich in zijn karaktereigenschappen. De Fran se schrijver André Maurois heeft daarvan een boeiende schets geschre ven in een heldere en klare taal, v/elke voor deze Prisma-uitgave in het Nederlands is omgezet door Tilia Gorter. Aan de hand van André Maurois leren wij Benjamin Disraëli ke intriges, die de commodore zon der zwaar geschut op een voor zijn doen zeer tactische wijze weet te doorbreken. Een interessant stuk ge romantiseerde geschiedenis. „Terugkeer naar Bridës- head" door Evelyn Waugh. Uitgave van Het Spectrum, Utrecht. Prismareeks. Prijs 1.25. In de reeks boeken, die Waugh reeds schreef, valt de „Terugkeer naar Brideshead" op door een zekere mildheid. De hoofdpersoon, kapitein Charles Ryder, wordt door de gril len van 'n oer-saaie en volkomen on begrijpelijke garnizoensdienst naar een onbekend landgoed gedetacheerd Na een nachtelijke reis ziet hij ech ter eensklaps de koepel van Brides head oprijzen in de grauwe morgen van een Februaridag anno 1945. Hij kent het landgoed. Brideshead is voor hem onverbrekelijk verbonden met twee mensen, Sebastiaan en Julia en tegelijk met een wereld van vrijheid en waan. Een waan, die bezit nam van Sebastiaan en hem tenslotte in de vuilste achterbuurt van een Noord-Afrikaanse stad bracht; en ook de herinnering aan Julia, een herinnering van verrukking en bit terheid. Fascinerend beschrijft Waugh de herinneringen aan Brideshead en met zijn grootste wapen, een hekelende humor, gaat hij de dingen, die de sfeer en het leven op het landgoed bepaalden, te lijf. Een uitstekende roman. door HENRY CAUVAIN 33) Ik zou moeten beginnen met de gou verneur-generaal van Indië, die mij vereerde met zijn vriendschap, toen ik uit Cayenne was ontsnapt, om eindelijk te komen bij gravin de Bréant, ten wier huize het mij ver gund was, met mijnhee. een partijtje écarté te maken. Dus zal ik er mij toe bepalen, u de voornaamste episoden van mijn leven te vertellen, maar alleen in grove trekken; want ik ben van plan gedurende mijn verblijf in de gevangenis mijn „Memoires" te schrijven, die door honderdduizenden verslonden zullen worden. Veronder stelt althans, dat ik geen lust krijg om nog eens te ontsnappen. Geef u niet de moeite, vragen te stellen. Ik zal trachten, zo gauw mogelijk te komen aan het punt, dat u, begrijpelijker wijze, het meest interesseert: hoe ik 't kasteel van Kerguen, die oude wolf, ben binnengeslopen en vervol gens naar Parijs gegaan, om het tes tament van zijn broer te zoeken". Toen begon de beschuldigde zijn verhaal, dat heel lang was en tot ze ven uur duurde. Ik zal 't u niet in alle bijzonderhe den weergeven: de kranten zullen u gauw genoeg vertellen, hoe die man zoveel en zo schrikkelijke misdaden heeft begaan, zonder in handen der justitie te vallen. Boulet-Rouge heeft altijd harts tochtelijke liefde voor de ontleedkun de gehad en dat stortte hem in het verderf. Op de leeftijd van 25 jaar werd hij wegens moord naar Cayenne gezonden. Bij zijn aanhouding beston den er slechts bewijzen van luttele betekenis tegen hem en men was op het punt hem buiten rechtsvervolging te stellen, toen in zijn kamer een arm van het slachtoffer werd ontdekt. Die arm was met ongelooflijke be hendigheid afgezet. Had ik in deze laatste zaak, die hem waarschijnlijk het leven zal kosten, niet in 't half donker het geraamte van Bréhat-Ker- guen in 't hol van de moordenaar op gemerkt, dan zou ik misschien geen verder onderzoek hebben ingesteld; ik j zou dan de leren zak niet gevonden hebben en de steek in mijn hiel zou dodelijk zijn geweest en dè baniet zon er al weer straffeloos afgekomen zijn. De rechter van instructie vroeg, hoe Boulet-Rouge er toe gekomen was, een zo compromitterend bewijsstuk, als het geraamte van zijn slachtoffer, te bewaren. „Och", antwoordde hij, „ik ben hér- haaldelijk van plan geweest mij ervan te ontdoen: Eens heb ik 't zelfs naar de vijver gedragen; maar ik verweet mijn zwakheid en lafheid en ging 't weer op zijn plaats in het donkere kamertje brengen. En dan 't was zo heerlijk geprepareerd! Een kunst voorwerp, een trofee van de overwin ning, die ik op de politie had behaald. Voorwaar geen kleine overwinning. De bandiet, op wiens hoofd een pre mie was gesteld, was niet slechts aan de arm van de politie ontsnapt, maar had zich bovendien op een oud kasteel geïnstalleerd en heerste er als een groot heer uit de oude tijd. Daarna vertelde hij ons, door welke middelen hij tien jaar geleden aan de speurhonden van politie en justitie was ontsnapt; hoe zijn medische ken nis, na zijn ontsnapping uit Cayenne in Indië opgedaan, hem in staat had gesteld, in tien jaar tweemaal de rol van dr. Wickson te spelen, welke rol voor hem al de salons van Parijs had geopend en de fijnste speurhonden, tegen hem afgezonden, op een dwaal spoor hadden gebracht. Die man is werkelijk in hoge, zeer hoge mate begaafd en bovendien bui ten gewoon sluw en stoutmoedig. Zijn koelbloedigheid grenst aan het onge looflijke. Laat me er J?ij voegen, dat hij een goed verteller is; ieder woord, iedere zin is wèl gekozen en met span ning luistert men naar hetgeen er moet volgen. Boulet-Rouge sprak niet als een boosdoener die het schavot gaat beklimmen, maar als een ont dekkingsreiziger, die, in 't strelend be wustzijn van de vervulde plicht, zijn wonderlijke avonturen vertelt. Wij luisterden dan met gespannen opmerkzaamheid. Ik zal nu aan het verhoor enige feiten ontlenen, die rechtstreeks verband houden met wat spoedig de zaak Bréhat-Lenoir zal worden genoemd. De bekentenissen van Boulet-Rouge aangaande de moord, op Bréhat-Kerguen gepleegd, bevestigen in alle delen Yvonne's ont hullingen. Ik vroeg hem, waarom hij in de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn medeplichtige had willen overhalen, i het kasteel te verlaten en naar Ren- nes te vluchten en waarom hij, toen zij weigerde, had besloten, haar te vermoorden. ,,Och", antwoordde hij, „ik vermoed^ de wel, dat gij mee was gekomen, om mij te bespieden en mijn geheimen te achterhalen. Zolang gij alléén was, had ik niets van u te vrezen en het leed voor mij geen twijfel, dat ge van de tuinman, die idioot, niets te weten zou komen. Trouwens, die sukkel kon u niets verraden, hij heeft me altijd voor zijn echte heer en meester ge houden. Maar in betrekking tot Yvon ne was ik niet gerust. Gij weet even goed als ik, dat de vrouwen onderhe vig zijn aan gewetenswroeging en ze nuwtoevallen 't zou u de een of an dere dag gelukt zijn, haar aan 't pra ten te brengen, daarom wilde ik het schepsel naar Rennes sturen. Zij wei gerde en ik moest mijn toevlucht nemen tot een afdoende maatregel, om haar het zwijgen op te leggen. „Gij wist, wie ik was. Waarom mij dan niet uit de weg geruimd, zoals gij het met Yvonne wilde doen?" „Dat zal ik u zeggen. Toen gij mij in Parijs uw diensten kwam aanbieden, hield ik u voor een echte, onnozele, onschadelijke boer: Gij was uitstekend I vermomd! Uw diensten waren mij welkom, want er moest in de kamer van de overledene veel in orde wor den gebracht. Ik wilde voor dat werk de intendant Prosper niet gebruiken, want die kerel is erg nieuwsgierig en babbelziek. En dan, een jong diplomaat, die ik twee dagen tevoren in de Rue de l'Université had ont moet, had mij zo'n lelijke knak in de lenden gegeven, dat ik niet kon buk ken. Ik nati u dus voorlopig in dienst; bij mijn vertrek uit Parijs kon ik u wegsturen, als mij dat wenselijk was Maar op de Soirée van mevrouw de Bréant herkende ik u, toen gij tegen over mij plaats nam aan de speeltafel. Ja, ik herkende u aan die zonderlinge schittering in uw ogen; ik had die eigenaardige glans reeds vroeger op gemerkt... Die avond maakten uw ogen mij waarlijk bang. En dat werd er niet beter op, toen ik u met uw lange vingers de kaarten zag tellen. Ja, ik was bang, ik, Boulet-Rouge! en ik durfde niet meer vals te spelen, wat ik nog kort te voren had gedaan met de heer de Ribeyrac, procureur des konings! Ik begreep, dat ik met een sterke tegenpartij had te doen;, en om vervolgingen af te leiden maakte ik een stout plan; zelfs te stout, want ik had er de gevolgen van moeten doorzien.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6