Kosten naar ieder land worden practisch gelijk en spaargelden blijven in bezit Emigranten-bijdragen overeenkomstig draagkracht gaan variëren tussen een maximum en een minimum assistent kreeg een wagentje Ned. geeft steeds de voorkeur aan de buitenlandse industrieproducten Margarine vandaag 2 ct omlaag Keukenhof gereed voor de ontvangst Werkgevers richten zich tot de Tweede Kamer DINSDAG 29 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Regering maakt revolutionnair subsidiestelsel voor emigranten bekend Alle emigranten, die voor steun in de kosten hunner emigratie in aan merking komen, zullen per 1 April een bijslag ontvangen, die het verschil overbrugt tussen de eigen bijdrage (aan een maximum gebonden en lager dan de werkelijke kosten) en de werkelijke kosten, gebaseerd op de goed koopste Nederlandse vervoersgelegenheid overzee. In het algemeen wordt van elke emigranteneenheid (gezin of individu) een bijdrage in de kosten gevraagd, waarvoor een minimum is vastgesteld. De eigen bijdrage wordt gebaseerd op de aanslag in de loon-, c.q. inkom stenbelasting en varieert, al naar gelang er al dan niet door het land van bestemming en/of de ICEM (Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie) wordt bijgedragen. Verwacht mag worden, dat het aantal zelfbetalers, dat na 1952 is terug gelopen, thans weer zal toenemen. Zij toch zullen niet meer voor het volle pbnd in de kosten bij te dragen hebben. Voorts zal door het systeem van egalisatie der emigratiekosten, ongeacht de bestemming, de keuze van het immigratieland niet meer in die mate door het verschil in kosten worden beïnvloed. Vrijdag in werking De minister van Sociale Zaken heeft met dit stelsel de belofte, tij dens het begrotingsdebat gedaan, thans verwerkelijkt. Teneinde geen stagnatie te veroorzaken in de emi gratie heeft de minister gewacht met het bekendmaken van dit stelsel tot enkele dagen voor zijn inwerkingtre ding en de minister kondigt aan, dat de nieuwe subsidiëring reeds vanaf 1 April van kracht zal zijn. Onder deze nieuwe subsidierege ling zullen vallen alle emigranten, die vanaf die datum naar een nieuw vaderland vertrekken, tenzij deze reeds een subsidie genieten, die voor deliger is, dan de thans ontworpen regeling; in het laatste geval zullen zij nog kunnen profiteren van de oude regeling. WERELDPRIMEUR. Het nieuwe stelsel mag een belang rijk Nederlands initiatief worden ge noemd, dat de belangstelling zal trek ken van alle landen, die als ontvan gend of uitzendend land onmiddellijk met het vraagstuk van de migratie te maken hebben, of daarvoor om sociale of politieke redenen zijn geïnteres seerd. Het nieuwe stelsel van subsidiëring van emigranten is een unicum in de j toekomstige en de bovengenoemde internationale migratiepolitiek. Er i ICEM, welke laatste organisatie op- worden. gedachten in verwezenlijkt, gericht is om het bevolkingsvraagstuk die al eerder in internationale kring,van Europa tot oplossing te brengen, werden geuit; het is voor emigratie- Het nieuwe stelsel voorziet in de politieke doeleinden hanteerbaar, het mogelijkheid om de emigratie in zijn brengt duidelijker het onderscheid tot j algemeenheid te remmen, wanneer uitdrukking tussen de immigratie- hiervoor voldoende gronden aanwe- landen, waarmee ons land een over-1 zig zouden zijn en tevens kan het de eenkomst heeft en die dus ook in de emigratie naar een bepaald land sti- emigratiekosten bijdragen en de lan-muieren of remmen, den, waarmee we geen overeenkomstTevens is rekening gehouden met VRIJERE KEUZE. Door het nieuwe stelsel wordt de toekomstige emigrant vrijer in het kiezen van een emigratieland, daar de emigranten thans per persoon aan vervoerskosten, alsmede minimum- boord en landingsgeld hetzelfde of practisch hetzelfde zullen gaan beta len, ongeacht het land waarheen zij zullen emigreren. Iedere emigrant zal echter genood zaakt zijn een bijdrage te betalen in zijn emigratiekosten, die aan een mi nimum gebonden /al zijn. De bijdrage der emigranten kan mogelijk herzien worden, wanneer de emigrant niet draagkrachtig genoeg is om de kosten te betalen. De regering heeft echter besloten de totale bekostiging der emigratie, zoals die in het verleden toegepast werd, vervallen te verkla ren, zodat iedere emigrant aan zijn emigratie zal moeten bijdragen. Voorts staat men op het standpunt, dat, als de ontvangende regering of/en de ICEM, niet in de kosten bij dragen, de eigen kosten van de emi grant zullen moeten stijgen. VIER BELANGHEBBENDEN. Er zijn dus vier „partijen", die zich bij de emigratie geïnteresseerd ach ten: De emigrant zelf, het land van herkomst (hier dus Nederland), hetj uitgegaan van een bestemming, waar heen een belangrijk deel Nederland se emigranten is vertrokken: Ontario, Canada. Het minimum werd gesteld op 190.voor een gezin en op 150. voor een zelfstandig emigrerende ongehuwde emigrant. De bijdrage tussen minimum en maximum wordt gebaseerd op de aanslagen in de loon-, c.q. inkomsten belasting in het jaar, voorafgaande aan de emigratie. Men kon in ons land die belasting als uitgangspunt kiezen, omdat daar in in ons land al les is verwerkt, ook de sociale om standigheden van de emigrant.. De norm voor de bijdrage van een heden, in wier emigratiekosten noch het ontvangende land, noch de ICEM bijdraagt is drie maal het belasting bedrag. Wanneer hetzij het ontvangende land, hetzij de ICEM bijdraagt twee maal dat bedrag. Wanneer èn het ontvangende land èn de ICEM bij dragen V/ maal dat belastingbedrag. DIVERSE LANDEN. Voor de onderscheidene immigra tielanden komen de volgende percen tages: Australië: voor emigranten onder de overeenkomst V/ maal het bedrag der belasting. Voor „landingspermits" 2 maal. (De ICEM draagt bij: Australië niet). Nieuw Zeeland. Onder de overeen komst 2 maal het bedrag. Voor de groep „entry permits" 3 maal. (Nieuw Zeeland was tot voor enkele weken geen lid van de ICEM. Er zullen be sprekingen geopend worden; tenein de ook voor emigratie naar Nieuw Zeeland een bijdrage van de ICEM te krijgen). Rhodesia. Totnutoe was er alleen een overeenkomst met Zuid-Rhodesia. Er wordt thans onderhandeld met de gehele federatie van Rhodesia, ten einde een overeenkomst aan te gaan. Kort geleden is ook Rhodesia lid van de ICEM geworden. Totnutoe was Rhodesia in dezelfde categorie als Zuid-Afrika, Canada en ook de Ver. Staten. De norm hiervoor is drie maal het belastingbedrag. Brazilië. Voor de migratie onder de betreffende overeenkomst V/ maal het bedrag. Voor de anderen 3 maal. DE MILLIOENENNOTA. De minister heeft besloten om van meet af aan het stelsel emigratiepo- litiek te hanteren. De normen, die in het nieuwe sub sidiestelsel zijn vastgesteld ligg.en vol gens de regering nog binnen de aan vaardbare grenzen. Men kan zeggen, dat er nu geen egalisatie meer is van mensen, maar wel een egalisatie van afstanden en de daaraan verbonden kosten. Op deze wijze wordt voorts een differen tiatie bereikt voor hetgeen men in de eigen sfeer had intact gehouden. Voor 1955 is er op de begroting van Sociale. Zaken een bedrag van 32 millioen gulden opgenomen voor de kosten verbonden aan het vertr.ek, vervoer en de aankomst van emig- granten en hun bagagt en anders daarmee verband houdende kosten. Naar de commissaris van de emigra tie meedeelde, is .dit bedrag voor dit jaar, op een aantal emi granten van 40.000 ruim voldoen de om mee uit te komen. Ook voor het volgend jaar wordt het niet nood zakelijk geacht daarvoor een hoger bedrag te vragen, uitgaande van een zelfde aantal emigranten. Dat bete kent/ dat de meerdere kosten, die het nieuwe subsidiestelsel meebrengt, deels reeds in het begrotingsbedrag zijn verwerkt, deels worden opgevan gen door de meerdere bijdragen van bijvoorbeeld de ICEM en de toene ming van het aantal thans gesub sidieerde zelfbetalers. Met een tevreden snoet zit „Astor" in zijn zijspanwagentje, dat zijn baas agent Johann Miiller uit Hamburg voor hem bouwde. Toen agent Müller van de gewone fiets op de bromfiets overging, besefte hij, dat het geen doen zou zijn voor zijn trouwe dicnstmakker om naast hem te blijven draven. In zijn vrije "tijd maakte hij toen dit practische zijspan. Zo was „Astor" geholpen én de dienst, want op deze manier vormen zij een van de snelste politieteams van de stad op de radiodienst na. hebben en die niet bijdragen. SPAARGELD WORDT BASIS. Volgens het nieuwe stelsel zal er niet meer die egalisatie bestaan zo als die zich totnutoe voor vele emi granten voordeed, bij aankomst in het nieuwe land. In dit verband her inneren we eraan, dat het totnutoe gebeurde, dat een gezin, dat b.v. ƒ8000.gespaard had en een gezin, dat niets gespaard had, beide met niets in Australië moesten beginnen. Het eerste gezin zal thans een bedrag overhouden, om daarmee in de moei lijke aanvangsperiode in het nieuwe land te beginnen. Het ontvangt thans, evenals het tweede gezin, ook een subsidie, afgestemd op zijn draag kracht. Tenslotte is het niet uitgesloten, dat 't nieuwe stelsel invloed zal heb ben op de migratiepolitiek van die ontvangende landen, met wie ons land op het ogenblik geen emigratie overeenkomst heeft en die geen bij drage in de emigratiekosten verle nen. de wens, dat het rijk zo min moge lijk administratieve beslommeringen met de toekomstige emigrant zal hebben. HOE DUUR HET WORDT. Het maximum van de eigen bij dra. ge voor een persoon van 12 jaar en ouder is gesteld op 900.Men is duet. Minister Ziilstra bij 40-jaris N.F. Merkwaardige historische groei Tijdens een buitengewone leden- De minister ging in korte lijnen de historische groei van dit ver schijnsel na en kwam tot de conclu sie, dat Nederland in de achter ons liggende eeuwen een handeldrijven de natie is geweest, die afhankelijk vergadering, die de vereniging „Ne- was van de industriële opbrengsten derlands Fabrikaat" bij gelegenheid vreemde landen. Onze industrie van haar 40-jarig jubileum te Utrecht ÏS eerst in laatste tientallen jaren hield, heeft de minister van Econo- tot ontwikkeling gekomen en daar- mische Zaken, prof. dr. Zijlstra, een door bestaat in Nederland een ver pleidooi gehouden voor het Neder-, groeide nijging om het buitenlandse landse product, dat door vele Neder-1 product te kopen, terwijl men in de Heer Von Balluseck terug in Nederland Mening over V.N* De heer D. J. von Balluseck, die ge durende vijf jaren de functie heeft vervuld van hoofd van de permanen- j te Nederlandse delegatie bij de Ver, I Naties te New York, is weer in ons land teruggekeerd. Hij arriveerde gis- j teravond te Rotterdam met de „Wes- terdam" en hij vertelde onder meer nog niet te weten wat hij gaat doen; dit hangt af van een beslissing van hoger hand Zijn indruk van de afgelopen vijf jaar was, dat de organisatie van de Verenigde Naties nog verre van vol maakt is, doch hij meende, dat deze instelling noodzakelijk en onvermij delijk is. Er zijn mensen ,die in deze snelle tijd eenzelfde snelheid van de V.N. I Nieuwe Belgische ambassadeur landers nog achtergesteld wordt ten eigen industrie minder vertrouwen j eisen- Men wenst op korte termijn opzichte van het buitenlandse pro- De heffing op margarine wordt met zes cent per kilogram verlaagd en op nihil gesteld. Deze verlaging, die door het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening is voorgesteld, maakt het mogelijk met mede werking van de margarine-industrie en onder handhaving van de procen tuele marge voor groot- en detailhandel de prijs van margarine met ingang van heden met twee cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groot- en detailhandel zullen zoals gebruikelijk in dergelijke gevallen, een financiële tegemoetkoming ontvangen teneinde de overgang naar. de verlaagde prijs vlot te doen verlopen. Daar de heffing op spijsoliën en spijs- vetten eveneens verlaagd wordt kan ook voor deze producten, met uitzon dering van reuzel en rundvet van binnenlandse herkomst, een verlaging van de prijs voor de consument worden verwacht. Aan de groot- en klein handel in spijsolie en spijsvetten zal eveneens een restitutie worden verleend. Werksters zijn druk bezig het terras in gereedheid te brengen, waar de bezoekers vanaf Donderdag aanstaande zich kunnen verpozen.... tenminste wanneer het zonnetje zoals vandaag, haar gloed aan de aarde niet onthoudt. Dit tafereel werd door onze fotograaf aangetroffen op het terrein van de „Keukenhof" te Lisse, de bloemententoonstelling, die ook dit jaar weer talloze bewonderende toeschouwers tot zich zal trekken.... heeft. Ongegrond. De minister betoogde echter, dat heden en merkte op, dat imen in Sep tember a.s., wanneer de tiende assem blee bijeenkomt, een beslissing wil nemen over een herziening van het handvest. Om deze te doen slagen heeft men de vijf „vetostemmen" no dig en het zag er volgens de heer Von Ballusedk niet naar uit, dat de grote mogen d'hden het hierover eens zullen zijn of worden. vrede en welvaart, doch deze kunnen de V.N. niet geven. Sommige zeggen dan „schaf deze organisatie maar af", maar dit noemde spr. domheid van 't ongeduld. Spr. wees verder onder deze voorkeur "'ongegrond'"^1'sinds op de taalkundige moeilijk- Nederland vooral in de na-oorlog- se jaren een industrieel apparaat opgebouwd heeft, dat in kwaliteit en prijs kan wedijveren met de bui tenlandse industrieën. Door het buitenlandse product de voorkeur te blijven geven, beïn vloedt men de eigen industrie op on gunstige wijze en belemmert men de ontwikkeling van een van de pijlers der Nederlandse welvaart. Ook in groot verband. Men kan zich afvragen zo stel de de minister of de thans jubi lerende vereniging wel een bijdrage levert in de internationalisering van het wereldverkeer en de wereldwel vaart. De bewindsman was van oor deel, dat dit zeker het geval is, daar de internationale economische sa-" menwerking streeft naar een zo ge zond mogelijke internationale ar beidsverdeling en daarmede naar een zo efficient mogelijk gebruik van de productieve i krachten, waarover de wereld beschikt. Belangstelling gevraagd. De thans jubilerende vereniging nu heeft tot doel een ongemotiveerde voorkeur voor het buitenlandse pro duct weg te nemen, waardoor de binnenlandse productieve krachten beter tot hun recht zullen kunnen komen. De bewindsman besloot zijn rede voering met de wens, dat het Neder landse publiek bij gelijkwaardige kwaliteit en prijs de nodige aandacht zal gaan schenken aan het Neder landse product, opdat hierdoor de grondslag gelegd zal worden, zowel voor een gezonde uitbouw van het Nederlandse economie, als voor een internationale economische samen- werking. Baron Van der StraetenWaillet, die wordt genoemd als de opvolger van de heer E. Graeffe als ambassa deur van België in ons land. De heer Graeffe zal een dezer dagen naar Bel gië terugkeren in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. GELIJKE BELONING VOOR MANNEN EN VROUWEN AFGEWEZEN DODELIJKE VAL Doordat de leuning het plotseling, begaf is Zondagmiddag de 79-jarige samen: De in de raad van Bestuur in Ar beidszaken samenwerkende centrale werkgeversorganisaties hebben in een adres aan de Tweede Kamer uiting gegeven van hun ernstige bezwaren tegen aanvaarding van het beginsel mogelijk toekomstige kostwinners zijn. Ook bij een stijgend welvaarts peil zal deze behoeftenfactor geldig blijven. De hogere productiekosten, aan l cgtu aauvaaiunig van nei, UCKIUSCI van gelijke beloning voor mannen en v,rouwenax*beid verbonden, kunnen op vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. Hun bezwaren richten zich zowel te gen ratificatie van het in 1951 door de Internationale Arbeidsconferentie aanvaarde verdrag als tegen tenuit voerlegging van het programma van de staatssecretaris van Sociale Zaken, die acht punten formuleerde ter be vordering van het beginsel. „Ernstige economische gevolgen" De adresserende organisaties (het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, Katholiek verbond van werkgevers vakverenigingen, Verbond van prot.- Chr. werkgevers in Nederland, Kon. Ned. Middenstandsbond, Chr. Midden standsbond, Ned. Kath. Middenstands bond, Kon. Ned. Landbouw-comité, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond zichzelf reeds tot een zeker verschil in beloning leiden. Hogere kosten vloeien voort uit het feit dat het ge- niddelde verlooppercentage van vrou welijk personeel ongeveer drie keer zo groot is als dat van mannelijk per soneel. Het ziekteverzuim van vrou wen ligt ook enigszins hoger dan dat van mannen, hoewel dit niet gelijk is in alle bedrijfstakken. De pensioen lasten, verbonden aan vrouwen-, resp. mannenarbeid, verschillen weinig. 3. Het toepassen van gelijke belo ning zou ernstige economische gevol gen teweegbrengen," vooral in die be drijfstakken, welke in belangrijke ma te op vrouwenarbeid zijn aangewezen. Uitvoering van het programma van de staatssecretaris kan er toe leiden dat de loonvorming zou worden door- en Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- kruist door een van overheidswege ge- bond) vatten hun bezwaren als volgt mevr. A. de Klerk te Roosendaal van het balkon van haar woning gevallen. Ze liep ernstige verwondingen op aan rug en hoofd en is in de loop van Maandagmorgen intfHÉBÉT Oharitas overleden. 1. Bij loonvorming in ons ldnd heeft de behoeftenfactor steeds een niet onbelangrijke rol vervuld. Dit bracht mee dat men bij beloning van de vol- forceerde toepassing van een beginsel, waarover in de kring van het bedrijfs leven zeer uiteenlopende opvattingen bestaan. De werkgeversorganisaties staan op het standpunt dat ratificatie van het het ziekenhuis wa*~cn mann-1 ijk- a beids krachten er verdrag onmiddellijk doorvoering van I van uitging dat zij kostwinners of het beginsel vereist.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5