2>e CddóeSotvïcmt Overleg om te komen tot 'n conferentie met Rusland DE WINTER Adenauer voorziet ver mindering der spanning Saigon ingesloten Belgische regering oefende censuur uit De winter laat zo gauw niet los Saaraccoord voor het Hof De locomotief kan het ook A 4 A DINSDAG 29 MAART 1955. v I Ü?L# 46ste JAARGANG Directeur: C. M v HAMERSVELD. KAÏHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACIfl 52 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 102003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ 12.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertentie»: 18 ct. p. tn.m- Telefoontje» 1J0 wil nog niet □aar huis HET WAS DUIDELIJK 1"\E KATHOLIEKE DEMONSTRA- TIE te Brussel tegen de wets- ontwerpen-Collard, welke het Katho lieke onderwijs in België willen muil korven, is grandioos geslaagd. Dit staat als een paal boven water. Het doel immers van elke demon stratie, van elke publieke betoging is: op spectaculaire wijze de aandacht trekken op het feit, dat een grote massa volk het met iets eens of niet eens is. Dat is de Belgische Katholieken uitstekend gelukt, mede dank zij de maatregelen van de al te angstige regering. Wanneer men de Katholie ke betogers kalm hun gang had laten gaan, was er ongetwijfeld 0 een indrukwekkend aantal Belgen naar de hoofdstad ge trokken; zij hadden geluisterd naar een paar redevoeringen; er was een of andere motie aangenomen en er zou een boodschap naar de regering gezonden zijn. Maar daarmee zou het afgelopen zijn geweest. Een bericht je in de pers en duizenden zelfs in de naaste omgeving van Brussel zouden er niet eens wat van ge merkt hebben. Maar nu is er niet één Belg in heel het land, die onkundig is.gebleven van de grote demonstratie noch van het doel, dat zij beoogde. Zelfs het buitenland weet er nu alles van. Is met zo'n resultaat de demon stratie gelukt of niet? Neen, schrijft het socialistische blad „Le Peuple", neen, die betoging is mislukt, want „de manifestanten hadden Brussel willen verlammen en de regering omverwerpen". Welnu, de regering zit er nog, ergo de ma nifestatie is mislukt. Grappenmakers zijn die lui van „Le Peuple". „Het is voor niemand een geheim", zo heet het in eei^nder artikel in dit blad, wat de CVw martelaars wilde hebben. Zij heeft deze echter niet ge kregen, want op haar provocaties heeft de arbeidersklasse kalm en vastberaden geantwoord". De „arbeidersklasse" is wijselijk thuis gebleven hetgeen inderdaad het besté was, dat zij kon doen en heeft dat antwoord op de „provo caties" overgelaten aan de politie en de gendarmen. Neen, heren van „Le Peuple", U deedt beter met te erkennen, dat de Katholieken van Uw land duidelijk en overtuigend hebben getoond, dat zij het niet eens zijn met de onder wijsplannen der regering. Dat is hun goed recht in een democratische staat. Wij willen graag onze Zuiderburen hun eigen boontjes laten doppen, maar bevelen hun de lezing van de geschiedenis over onze eigen school strijd van harte aan. Nogmaals de Luther- voorlichting Walvissen brachten onplezierige erfenis Londen vjil op laag niveau beginnen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Amerika, Engeland en Frankrijk reeds in overleg zijn getreden over methoden om tot een conferentie met Rusland te komen. Eden zei, dat, nu Frankrijk de Westduitse herbewapening be krachtig heeft, men de beloofde procedure kan gaan volgen om tot een vier-mogendhedenconferentie te komen. De minister zei, dat Engeland het liever wil zoeken in beraadslagingen van deskundigen op lager niveau dan in besprekingen op ministerieel peil. Wanneer de besprekingen van de deskundigen succes hebben, kan altijd nog overgegaan worden tot een conferentie op hoger niveau, meende de Britse bewindsman. ADENAUER VOORSPELT. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft voorspeld, dat na de definitieve bekrachtiging van de Pa- rijse verdragen belangrijke diploma tieke pogingen gedaan zullen worden om de spanningen in de wereld te verminderen. In een interview zei Adenauer, dat de verandering in de toestand van de wereldpolitiek, die voortkomt uit de goedkeuring van de Westduitse her- De drie particuliere legers in Zuid- Vietnam, die zich verzetten tegen pre mier Ngo Dinh Diem, zijn vanmor gen begonnen met een blokkade van Saigon, teneinde de stad af te snij den van haar voedselvoorziening uit de rijke rijstgebieden van Cochin- China. Volgens sommige berichten ech ter zou het leger van de Bao Daisecte niet zo veel voelen voor een blokkade als de twee andere legers van de Hoa Hao en de Binh Xoejen. Het wordt mogelijk geacht, dat dit leger, dat zich ten Noordwesten van Saigon be-1 sing, welke de vrijheid van berioht- vindt, rijstti;ansporten naar de stad geving en de beroepseer van.de ra- van 1.500.000 zielen zal doorlaten. diojournalisten aantast". bewapening, de Sow jet-leiders er toe zal brengen hun huidige politiek te herzien. De kwestie van de Duitse hereni ging zal zeker een grote rol spelen in de op handen zijnde diplomatieke manoeuvres, zei hij. Adenauer verklaarde, dat de Fran se uekracntigimg van de Parijse ac- coorden aantoont, dat dit land zich realiseert, dat de verdragen een toe komstige oorlog tussen Frankrijk en Duitsland onmogelijk maken. Plannen voor een viermogendhe- denconferentie of een eventuele be middelingsrol voor Zweden inzake in ternationale ontwapening, zijn geen onderwerpen van gesprek geweest tij dens het bezoek dat de Russische eer ste vice-minister Gromiko aan Stock holm heeft gebracht. Dit heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Gromiko is gisteren per vliegtuig naar Moskou vertrokken, na een be zoek van drie dagen aan Stockholm. Het schijnt dat hij alleen een be leefdheidsbezoek heeft gebracht. Protest van radio-journalisten Het comité van de Belgische Ver eniging der Radiopers, dat Maandag Het rooms-katholieke blad „La Na tion Beige" schrijft, dat Zaterdag na het nieuwsbulletin van 13 uur slechts het volgende één-regelige bericht werd voorgelezen door iemand buiten adem: ,,Het kabinet van de eerste mi- o nister deélt mede dat iedere poging buitengewone vergadering is bij°tot manifesteren te Brussel mislukt eengeweest, heeft vastgesteld, dat de is". In de Vlaamse uitzending was - - - volgens het blad zelfs de bron van het bericht gewijzigd in: „Van ge zaghebbende zijde". „De Standaard" schrijft dat de om geving van de eerste-minister druk heeft willen uitoefenen op het pers agentschap Belga omdat dit te veel berichten over de manifestatie gaf en herhaaldelijk sprak over „een stoet" of een „optocht". Volgens het blad zou Belga echter blijk hebben gege ven van „veel onafhankelijkheidszin en zich niet hebben laten intimide ren". Belgische regering het nodig geoor deeld heeft om, van Donderdag 24 Maart 's avonds tot Zaterdag 26 Maart te middernacht, de nieuwsuit zendingen aan een voorafgaande cen suur te onderwerpen. Het comité ver klaart: „De leden van het comité, tot welke politieke overtuiging zij ook behoren, komen op tegen deze beslis- Koude Golf in Amerika De winter laat niet zo gauw los. Hier blijft het bij een hagelbuitje, maar in het Noordoosten van de Ver. Staten heeft een koudegolf geheerst, welke aan 36 mensen het leven heeft gekost en aan de landbouw een scha de van naar schatting 50 millioen dol- MET DE BEDOELING, wat zélf op i lar heeft toegebracht. In de staat New de wond te leggen, heeft de heer York is een dik Pak sneeuw geval- Rein Brouwer in het „Leidsch Dag-len- De sneeuw waaide hier en daar blad" een laatste Luther-artikel ge- j °P *ot lagen van drie of vier meter schreven, dat de titel draagt „De dlk- °P verscheidene wegen en spoor- vreest men, dat de gehele fruitoogst van dit jaar verloren zal gaan. In vele delen van het zuiden heeft pien de gehele nacht vuurpotten laten branden om te pogen de perzikboom gaarden te redden. Ook in Canada heeft een zware sneeuwstorm gewoed. In Ontario werden op zijn minst vijf personen gedood. Overstromingen in Australië Door de wervelstorm zijn in vele streken van Zuidoost Queensland in Australië overstromingen van onge kende omvang ontstaan. Regen en wind hebben een uitgestrekt gebied geteisterd: van Gladstone ongeveer Door drijvende ijsschotsen dreigt!800 km ten Noorden van Brisbane, schade te worden toegebracht aan de tot aan het Noorden van Nieuwzuid- lijnen was het verkeer onmogelijk. I De rivier de Niagara is bevroren. bü grote electriciteitscentralen watervallen. In de Zuidelijke Staten is grote schade toegebracht a.n boomgaarden. Hier'en daar stonden de bomen reeds in bloei en op sommige plaatsen Eeuwen verzoenen1 Ridderlijker ware het geweest, als in dit, gelukkig, laatste artikel de schrijver melding gemaakt had van onze critiek, dat hij de figuur van Luther eenzijdig verheerlijkt had ten koste van de historische waarheid en ten koste van de Katholieke Kerk. Zijn mis-tekening van Luthers op treden was zo onhoudbaar, dat ver weer tegen onze geuite critiek blijk baar niet mogelijk is. Blijkens de instemming, welke wij mochten ondervinden, werd onze er gernis over het verwrongen beeld, van de Kathoheke Kerk gegeven, door velen gedeeld. In het vroege voorjaar huizen de slakken nog in hun winteroordpn. Het Westduitse constitutionele hof zodat we er niet toe zullen overgaan heeft besloten een socialistische be- het laatste Luther-artikel met al te j schuldiging, waarin de rechtsgeldig- veel zout te bestrooien. Het be^an- heid Tan de Frans-Duitse Saarover- delt de Boeren-opstand. Op Luthers eenkomst betwijfeld wordt, in be- rol daarbij gaan we niet in. Iedereen handeling te nemen, denke van Luther, wat hij wil. Wij j denken er het onze van. Maar op-1 De socialisten proberen aan te to- meuw verbazen wi.i ons hoewel nen dat het verdrag in strijd is met geen historicus zijnde oyer het i de grondwet, om op deze wijze de vreemde geschiedkundig inzicht van Parijse verdragen alsnog ongedaan te i Rein Brouwer, die in dit slotartikel maken. Wales, het gebied van de ernstige wa tersnood van de vorige maand. Londen zonder krant Sinds enige dagen zit Londen zon der kranten. Er is namelijk een sta king onder 700 man technisch perso neel van de Iondense krantenbedrij- ven. Voor de redactie betekent dat geen vrije dagen want hun werk gaat gewoon door, om op alles voorbereid te zijn, wanneer de staking eens plot seling zou worden opgeheven. In het overige deel van het land komen de kranten wel uit en de Lon- denaren verslinden de exemplaren die naar de hoofdstad komen. De directies van deze bladen had den goede zaken kunnen doen door hun oplagen te vergroten en het sur plus in Londen te slijten, maar wijse lijk besloot men dit na te laten, om dat het personeel deze onderkruipe rij tegenover de Londense makkers zeker niet genomen zou hebben. De Londenaren luisteren nu maar naar het nieuws van de radio. Drie en zestig walvissen gingen een gewisse dood tegemoet, toen zij in ondiep water bij de rotsen ter hoogte van het eiland Wcstray terecht kwamen, een van de eilanden van de Engelse Orkney-groep. Door de weers omstandigheden was men nog niet in staat de karkassen van deze „gewel denaren" weg te slepen; de gevolgen van dit uitstel blijken niet zo erg prettig te zijn. De omwonenden klagen over de doordringende vieze geur, die door de overblijfselen van deze beesten wordt verspreid. Eén walvis maakte het zelfs wel zeer bont. Als laatste ligplaats koos hij precies het puntje van de pier uit van de plaats Pierdwall. De bewoners kunnen nu hun plezier wel op Een Franse electrische locomotief heeft gisteren op een recht stuk spoorlijn tussen Bordeaux en Hen- daye een snelheid bereikt van 320 kilometer per uur en daarmee het wereldsnelheidsrecord gebroken. De locomotief, die zelf 107 ton weegt, trok op deze rit drie gestroom lijnde wagens van elk 34 ton. De locomotief was de CC 7107, die beschikt over een vermogen van 4.400 pk. Het oude record stond sinds vér leden jaar Februari met 243 kilome ter per uur op naam van de CC 7121, een „zusje" van de 7107. Jndia Gxtuwi zich eett nieuwe tae&amót ap Berkelse moordzaak Bevestiging gevraagd De procureur-generaal bij do Hoge Raad concludeerde heden tot verwer ping van het casatie-beroep van de 38-jarige Berkelse arts, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De Hoge Raad zal arrest wijzen on 3 Mei a.s. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG BEWOLKING. Over het algemeen weinig be- wolkinig en op de meeste plaat- I i sen droog weer. Zwakke, tijde- II lijk overwegend matige wind uit i Noordelijke richtingen. Vannacht X lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets X hogere. o.m. schrijft: „Na alles wat men tm?' Het hof heeft de regering verzocht, I vóór 7 April op de socialistische be-1 schuldigingen te antwoorden. Daarna van kerk en kerkdienaars, begon krijgen de socialisten tot 18 April de men te beseffen dat de muiis ontzenuwen. Dan zal een datum voor niets menselijks vreemd is. Toen -tijom het regeringsantwoord te men maar eerst uit eigen ogen de behandeling worden vastgesteld, durfde kijken, zaten de fouten overal. Wel behielden millioe- nen het oude geloof, en bleven dus aanhanger van de leer der „Alleenzaligmakende Kerk", doch ten opzichte van de lagere gees telijkheid ontwaakte de critiek". Wanneer de schrijver nu eens de moeite nam deze zinnen op hun his torische betrouwbaarheid te toetsen (ook wat hij, iets verder, Erasmus in de schoenen schuift), zou hij ten aanzien van zijn eigen voorstelling van zaken eveneens tot de conclusie komen: „zaten de fouten overal" Er werd, en er wordt nog stééds, van binnen-uit critiek op de mense lijke vorm van de Kerk gegeven, maar in de late middeleeuwen was deze critiek in woord en beeld al heel erg openhartig en hevig gepe perd, waarbij de hoge geestelijkheid a!Jorm;nst werd ontzien. Want 1 30 Maart: zon op 6.24 en onder 19.10; maan op 10.10 en onder 2.24 Het weer in Europa Kerk" welke benaming niet in houdt, dat buiten de Kerk de mens niet zalig kan worden! is de me- nings-uiting altijd vrij geweest, mits de christel'jke geloofsleer ongerept en zuiver gehandhaafd blijft. De zalf op de wond heeft de schrij ver voor het laatst bewaard. Hij ci teert met zijn, en onze, instemming, een woord van dr. Gerstemaier, voorzitter van de West-Duitse Bonds dag over het elkaar vinden na de godsdienst-twisten. Wij waarderen natuurlijk de goede bedoeling, waar- j J*:-J' mede de heer Rein Brouwer aan het' -..y i r 158 slot een vermaning geeft tot samen- j gaan, na eerst zelf zulk een ontmoe- Een overzicht van de werkzaamheden aan de enorme Bhakradam bij Nangal in India. Wanneer deze dam in digend voorbeeld gegeven te hebben. 1960 gereed zal zijn, zal zij met haar hoogte van ruim 230 meter slechts enige meters lager zijn dan de aanvaarden deze goede bedoe- grootste dam ter wereld, de Bouderdam. De dam zal zowel voor bevloeiing van het omliggende land als voor .1A..:.-1 de opwekking van electriciteit gebruikt worden. De op^me werd gemaakt ter gelegenheid van het bezoek, dat minister-president Pandit Nehru aan de de aanbouw zijnde dam bracht. Wij ling als getuigenis van een beter in- in de „Alleenzaligmakende zicht. HELSINKI sneeuw —11 STOCKHOLM licht bew. —11 OSLO önbew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN zwaar bew. 1 1 DUBLIN licht bew. LONDEN onbew. 2 AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL onbew.. 2 PARIJS onbew. 0 BORDEAUX motregen 5 GRENOBLE nevel 6 NICE zwaar bew. 9 FRANKFORT zwaar bew. 1 MüNCHEN sneeuwbui 1 ZURICH hagelbui 2 GENèVE nievel 5 LOCARNO regen 9 WENEN geheel bew. 0 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME nevel 13 Korreltje 'n Wijze is zelden slim.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1