Verstrekkende conclusies betreffende de vorming en beloning van de jonge arbeider i De msse handiet Hoogleraren weerleggen bewering het Indonesisch H. C. van Besprekingen mei tandartsen hebben een gunstig verloop Heiersstaking beëindigd MAANDAG 28 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 K.A.J. hield tweedaags congres te Eindhoven Tot 16 jaar geheel, tot 18 jaar gedeeltelijk onderwijs Het sociaal-economisch jeugdcon- gres, dat Zaterdag en Zondag door de KAJ te Eindhoven gehouden werd, mocht zich niet alleen in een grote belangstelling van de leden verheu gen, maar ook in de aanwezigheid van verschillende autoriteiten uit het geestelijk en wereldlijk organisatie leven. De landelijk voorzitter van de KAJ stelde in zijn openingswoord, dat het gehele arbeidsmilieu in Nederland herkerstend zal moeten worden, wil de jeugdige arbeider de gunstige ge legenheid vinden zich te ontplooien tot volwaardige arbeiders en chris tenen. Belasting voor vorming Drs. Souren, van het katholiek bureau voor opvoeding en onderwijs, bezag vooral de sociaal-economische moeilijkheden van de jonge arbeider. Spreker achtte het noodzakelijk, dat er meer aandacht aan de vorming" zowel technisch als geestelijk ge schonken wordt en meende, dat een aantal deskundigén uitgenodigd moest woifden om de problemen van opleiding en alle daarmede verband houdende vraagstukken te beziën en hieromtrent advies uit te brengen. Per jaar komen ongeveer 60.000 jon gens tussen 1416 jaar in het ar beidsproces terecht en de minder jarige arbeiders betalen per jaar on geveer 30 millioen gulden loonbelas ting. Drs. Souren zou het niet vreemd vinden, wanneer dit bedrag aange wend zóu worden voor de verdere vorming van de jonge arbeiders. De morgenzitting van de tweede congresdag werd door het verbonds- bestuurslid van de KAB, de heer F. v. d. Gun besteed aan een beschou wing over de beloning dèr jeugdige arbeiders. De heer v. d. Gun toonde met cij fers aan, dat de lonen voor deze groep sinds de bevrijding niet aangepast zijn aan de prijsstijgingen, die zich sindsdien hebben voorgedaan. Verlanglijstje Spreker achtte het van belang, dat het loon gericht zou zijn op een groei en zelfstandigheid van de jonge ar beiders, die eigen gezinsvorming mo gelijk maakt. Als conclusie van het congres wer den door voorzitter Bakel de volgen- de wensen naar voren gebracht. Spoedige wettelijke voorziening betreffende een arbeidsverbod en tevens verlenging van vol ledig dagonderwijs tot en met 16 jaar. Spoedige wettelijke regeling voor „part-time" onderwijs tot en met 18 jaar. Voor de laatste groep een door betaling van het loon gedurende de „schooltijd". Een vacantieregeling, die een geleidelijke overgang vormt van de langdurige schoolvakanties naar de beperkte vacantie in het bedrijfsleven. Wettelijk verbod voor Zondag en nachtarbeid voor jeugdigen tot en met 21 jaar. Wettelijk verbod van ploegen- arbeid voor jeugdigen tot en met 19 jaar. Het congres werd o.m. bijgewoond door de voorzitter van de KVP, mr. Van Doorn, baron H. F. M. v. Voorst, Gasten op het congres. Van rechts naar links: KAB-voorz. Middelhuis; Staatssecr. Mej. de Waal (OKW); Mgr. Hanssen (Roerm.); Min. Suur- hof (Soc. Zaken); Ton Marten (KAB) lid van de Raad van State en hoofd commissaris van de katholieke jeugd beweging, dr. F. C. J. Holthuizen, feestelijk adviseur van de algemene atholieke werkgeversvereniging. De tweede congresdag werd ojn. bijgewoond door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, Minister Suurhof van so ciale zaken en volksgezondheid, de staatssecretaris van O. K. en W., mej. dr. A. de Waal, de voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middel huis. Toch mishandeling De hoogleraren prof. Van Bemme- len en prof. Hazewinkel Suringa heb ben, zoals gemeld, in het Nederland se Juristenblad van 26 Februari een protest gepubliceerd tegen de gang van zaken bij de strafprocessen tegen Nederlanders in Indonesië, die er van beschuldigd worden deelgenomen te hebben aan komplotten tot omver werping van het wettig gezag. Het Hoge Commissariaat van Indo nesië in Nederland beschuldigt de hoogleraren in een verklaring van lichtvaardigheid en misleiding, omdat zij, volgens het Hoge Commissariaat, in hun protest als vaststaand hebben aangenomen, dat er nooit een kom- plot heeft bestaan en dat alle Neder landse verdachten door martelingen tot het afleggen van gefingeerde be kentenissen zijn gedwongen. Dit ter wijl het gerechtelijk onderzoek nog gaande is. Prof. Van Bemmelen en prof. Ha zewinkel Suringa hebben Zaterdag in het Nederlandse Juristenblad op de beschuldiging van het Hoge Commissariaat gereageerd. Zij schrij ven, dat hun protest ten doel had aan te tonen, dat ernstige mishandelingen waren bedreven door de politie in In donesië en dat door die mishandelin gen het volstrekt onzeker was ge worden. of er nooit een komplot heeft bestaan en of de thans ver dachten daaraan hebben deelgeno men. „Van een weerlegging van de mis handeling is geen sprake", aldus de hoogleraren. „Dit zou'ook moeilijk zijn geweest. Wij citeerden een aan- :tal brieven, waarin gevangenen klaagden, dat de politie hen mishan deld had. Deze brieven op verschil lende tijdstippen onafhankelijk van elkaar geschreven aan familieleden, vrienden en autoriteiten maken zeer beslist de indruk van betrouwbaar heid. Misleidend. Misleidend is de verklaring van het Hoge Commissariaat, dat ons in de mond legt, dat alle Nederlandse verdachten door martelingen zijn ge dwongen tot het afleggen van ver klaringen. Dat hebben wij niet ge zegd. Er zijn ook verdachten, die men niet heeft durven martelen. Wat de vraag betreft of er een komplot heeft bestaan: In de door de politie gesuggereerde verklaringen wordt gesproken over personen, die in Indonesië allerlei handelingen zouden hebben verricht, terwijl op afdoende wijze kan worden aange toond, dat de genoemde personen reeds lang uit Indonesië weg waren op het moment, waarop zij de hun in de schoenen geschoven handelin gen zouden hebben verricht. Elementaire beginselen. Het Hoge Commissariaat schrijft voorts, dat door ons elementaire be ginselen van strafprocesrecht zouden zijn geschonden. Welke beginselen vindt het niet nodig om er bij te zeg gen. Niet onwaarschijnlijk bedoelt het de stelregel, dat buitenstaanders niet over een proces moeten schrijven zolang 'n onbevoordeelde rechter zijn uitspraak nog niet heeft gegeven. Deze regel heeft de nuttige strek king, dat de rechter niet op partijdi- PRINSES WILHELMINA NIET NAAR AMSTERDAM. Prinses Wilhelmina heeft tot haar leedwezen moeten afzien van een vobrgenomen veertiendaags verblijf in. Amsterdam in de tweede helft vah Maart- Oorzaak was een lichte keelontste king, waarvan de prinses nu herstel lende is. De ziekenfondsen en de tandartsen zijn elkaar zeer dicht genaderd in het conflict, dat Vrijdag aanstaande opgelost moet zijn. Het is bijna ze ker, dat de tandartsen na 1 April de behandeling van de ziekenfondspa tiënten zullen voortzetten. Zo meldt ,.De Volkskrant". Woensdag verga dert de Ziekenfondsraad, die dan waarschijnlijk de stand van zaken officieel bekend zal maken. De Commissie van Goede Diensten, die onder leiding van de voorzitter der Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, tot dusver succesvol werk heeft gedaan, is nog niet geheel ge reed gekomen en zal daarom nog blijven bestaan. Op dit ogenblik is mr. Berger, volgens zijn zeggen, nog niet gerechtigd om mededelingen te verstrekken. Zaterdag is de Maat schappij voor Tandheelkunde in een uitgebreide vergadering, onder an dere van haar hoofdbestuur en afde lingsraden, bijeengeweest. De be sprekingen hebben daar een gunstig verloop gehad, doch hiervan is nog geen officieel verslag uitgebracht. COMPROMIS BEREIKT De beiers in stad en provincie Groningen aangesloten bij de Neder- lande federatie van hei- cn funde ringswerkers, die de vorige week Maandag in staking zijn gegaan, heb ben heden het werk hervat. Dc be sprekingen van Zaterdagavond tus sen stakende heiers en de betrokken aannemers hebben het resultaat op geleverd, dat men tot overeenstem ming is gekomen. De stakers hebben hun eis van tien gulden netto per week meer loon laten vervallen, maar hebben de toezegging gekregen van de aan nemers, dat deze al hun medewer king zouden verlenen om te berei ken, dat de heiers in de provincie Groningen ingedeeld zullen worden in de loopgroep I, evenals zulks het geval is in enkele provincies in het Westen van het land. Binnenkort zullen aan het college van rijksbe middelaars voorstellen worden ge daan in deze zin. Door deze staking hebben verschillende werken in stad en provincie Groningen een week lang stil gelegen. V rookt de fijnste sigaret van DOUWE EGBERTS Zilvershag fin fCDII Ol! OII Oil CDU OII CDII CDU C En de trein stopte 0 0 Ieder jaar, zo tegen eind Sep- 0 tember, beleven wij in Leiden 'n E avond, dat de tram op de Bree- U U straat de weg versperd wordt, omdat er studenten op de rails 0 0 zitten. De Delftse studenten meenden Q i Q het Vrijdag nog mooier te moe- ten doen en hebben kans gezien Q Q om de trein naar Den Haag drie I minuten op te houder., door 0 kleine weliswaar ongevaarlij ke bommetjes op de lijn te p O" leggen. De bestuurder van de U trein hoorde de knallen en vond E jr het toch raadzamer om even de U U trein stil te zetten. Dit leverde 3 minuten vertraging op en daar 0 0 de N.S. minder geduldig is dan de Blauwe Tram heeft de Delft- Q Q se politie vanuit Utrecht het ver- r zoek gekregen uit te willen zoe- Q n ken wie voor deze „treinaanslag" aansprakelijk moeten worden n Q gesteld. 5llOIIOIIOIIOIIC3IICDIIOIIO ge wijze zal worden beïnvloed en dat niet iemand, die nog slechts verdachte is, reeds tevoren als schuldig zal wor den aangemerkt. De regel is echter nimmer opgesteld om misbruiken, die zich bij het politieonderzoek hebben voorgedaan te dekken. Integendeel, door mishandelingen en bedreigingen afgedwongen en door de politie ge suggereerde verklaringen moeten zo spoedig mogelijk worden gesigna leerd", aldus de hoogleraren. Amsterdamse beroofd BUIT TWEE GULDEN! Een 59-jarige Amsterdamse liep Zaterdagnacht door de Westzaanstr. te Amsterdam, toen zij werd inge haald door een man, die haar al ge ruime tijd achtervolgd had. De man gaf de vrouw met een hard voorwerp een klap op het hoofd en toen zij zich met haar handtas wilde verwe ren, brak daarvan het hengsel. De man raapte de op de grond ge vallen tas op en nam de vlucht. Erg veel plezier zal hij van de inhoud niet gehad hebben, want de tas bevatte slechts 2.benevens enkele bezit tingen, die slechts persoonlijke waar de hebben. BESTRIJDING RUNDERHORZEL. Binnenkort zal de runderhorzel-be strijding weer in georganiseerd ver band ter hand worden genomen. De bestrijding geschiedt op dezelfde wij ze als voorgaande jaren. Door de ge zondheidsdienst voor dieren wordt een subsidie verstrekt om de kosten voor de veehouders in deze zo laag mogelijk te houden. De runderhorzel, bestrijding is niet verplicht gesteld, maar het is verboden met runderen, die horzelbuiten hebben, buiten da stal te komen. Door de gezondheidsdienst wordt medegedeeld, dat de runderhorzelbe- strijding thans nog met veel meer re sultaat kan worden uitgevoerd dan voorheen. Laatste „Stille Omgang In de Zaterdagnacht te Amsterdam gehouden St le Omgung bevond zich onder de deelnemers uit Utrecht ook Mgr. All'rink die incognito de tocht dor de binnenstad meemaakte,. Onze fotograaf maakte deze opname van Mgr. Alfrink in de Kalverstraat. door HENRY CAUVAIN 32) XII. Locnevinen, Maandag. Wij hebben gistermorgen om zes uur het kasteel van Kerguen verlaten. iMr. Donneau wilde te Locnevinen terug zijn, voordat 't licht was, om de nieuwsgierigheid der brave men- van het plaatsje niet gaande te maken. Toen wij door de tuin liepen, om naar de oprijlaan te gaan, ontmoette wij Jacquot, die een dof gebrom liet horen. Hij lag steeds nog vastgebon den aan het boompje en durfde zich niet verroeren, want de minste be weging zou hem 't oor hebben ge scheurd. Zijn miserabel voorkomen scheen Boulet-Rouge pijnlijk aan te doen. Hij vroeg den gendarmen ver lof, een ogenblik te blijven stilstaan, om afscheid van zijn oude kameraad te nemen. Dat werd hem toegestaan. Hij trok de gordel los, waarmee de beer was vastgebonden. „Vaarwel, mijn arme Jacquot! Vaarwel, mijn arme, goede kerel.... Je meester is niet in deftig gezel schap, hè?Och, er moest toch een einde komen aan al die dingen en dit einde is nog het meest na tuurlijkeDat begrijp je niet, hè? Je kunt het niet snappen, om dat je niet 't geluk hebt, een rede lijk schepsel te zijn. Ouwe kameraad, men zal mij de hals afsnijden en, terwijl ik het schavot beklim zal je in de een of andere managerie het domme volk amuseren. Maar je zult lekker eten krijgen, volop en een warm hok hebben. Wie weet, of de dames je geen koekjes zullen toe gooien!. Begrijp je nu hoe geluk kig 't voor je is, geen menselijk we zen te zijn?" Ik was ook blijven staan kijken, met m'n handen in m'n zak, terwijl mr. Donneau vooruit ging, om te zien, of alles gereed was voor het vertrek. Boulet-Rouge wierp een blik om zich heen, wendde zich toen plotse ling tot Jacquot, die nog altijd in de sneeuw lag, hief zijn geboeide vuis ten op, gaf de beer een schrikkelijke vuistslag op de ruggegraat en riep: „Pak ze, Jacquot! pak ze!wreek mij!" De beer brulde van pijn; zijn ogen schoten vonken; hij ging op zijn achterste poten staan en kwam op mij af. Maar ik had een mijner pistolen gereed; ik schoot en trof hem in 't hart. Hij sloeg tegen de grond en gaf geen teken van leven meer. Boulet-Rouge braakte een afgrijse lijke vloek uit en volgde de gendar men. Mr. Donneau had 't schot ge hoord; hij kwam haastig teruggelo pen en vroeg, of ik niet gekwetst was. Ik wees hem met de hand op het kadaver van de beer. De brave gendarmen waren zó verrast door de snelheid van de gebeurtenissen, dat zij de scherpe aanmerking van de rechter van instructie zelfs niet hoor den Aan de ingang van de tuin vonden wij de paarden van de gendarmen en het rijtuig, waarmee de rechter van instructie was aangekomen. Ik moest met de magistraat in dat rij tuig stappen. De gevangene werd tus sen de vijf gendarmen geplaatst. Een touw, stevig vastgemaakt onder de armen van Boulet-Rouge, was niet minder stevig bevestigd aan de za dels van de twee sterkste paarden en de gendarmen hadden bevel ge kregen, bij de eerste poging om te ontsnappen, op de gevangene te1 schieten. Toen we bij de eerste hui zen van Locahr aankwamen, ver zocht ik de rechter van instructie, wij openden met ons rijtuigje de stoet, een ogenblik stil te houden. Ik wikkelde enige goudstukken in mijn dunne zijden das, en schoof het pakje onder de oude slecht sluitende deur van de stulp, waar mijn kleine Jean-Marie woonde. Na op deze wijze het arme kind, dat mij in zijn schrandere en edelmoedige eenvoud zulke grote diensten had bewezen, mijn dank te hebben betuigd, nam ik weer plaats naast de magistraat, die tot het einde van de reis sprak over de prachtige vangst en over de zeer gunstige invloed, welke zij op zijn carrière zou kunnen hebben. Twee uren later waren wij tc Locnevinen. Ik liet stilhouden aan 'i, logement „l'Ecu de France" en ver zocht mr. Donneau, mij te laten ver wittigen, zodra de gevangene was aangekomen en mij te .veroorloven 't verhoor bij te wonen. Dat werd mij natuurlijk toegestaan. „Trouwens", zei de rechter, „wij klonen ons wel enige rust gunnen; want 't zal nog 'n hele tijd aanlopen, vójordat de gevangene hier is en ik zal hem eerst na de zitting van de rechtbank in verhoor kunnen ne men". Hij nam afscheid van mij. Ik zocht mijn kamer in het logement op, strekte mij in een fauteuil en viel spoedig in slaap. Ik was uitgeput, had mij nauwelijks nog staande kun nen houden. XIII. 'n Harde klop op mijn deur maakte mij wakker. De zitting van de recht bank; de rechter van instructie liet mij halen om 't verhoor van Boulet- Rouge bij te wonen. Toen ik het vertrek van de ma gistraat binnentrad was 't verhoor reeds begonnen. Donneau wilde de instructie van de zaak binnen de kortst mogelijke tijd ten einde heb ben: hij vleide zich met schitterende verwachtingen voor zijn carrière. In de gang waren twee gendarmen ge posteerd. Twee anderen hadden de gevangene vóór het bureau van de rechter geleid. De buitengewone lichaamskracht en levendigheid van Boulet-Rouge hadden die voorzorgsmaatregelen no dig gemaakt. Mr. Donneau stak mij de hand toe en groette vriendelijk. De gevangene stond op, wendde zich tot mij, en zeide met gekunstelde beleefdheid: „Mijnheer, ik heb mij vergist en ver zoek u, 't mij niet kwalijk te nemen. Ik dacht eerst, dat gij een beambte van de préfecture waart, maar nu blijkt het, clat. ge eenvoudig een „amateur" zijt, die jacht maakt op mensen, zoals anderen het doen op wilde dieren. Mijn compliment! Ik bewonder u en heb er waarlijk spijt van, op de gedachte te zijn gekomen, u door Jacquot te laten verscheu renArme JacquotJa, 't was geen kleinigheid mij te pakken te krijgen. 't Is zelfs de slipisten niet gelukt en toch waren zij dik wijls twintig tegen één! En „Zwijg", gebood de rechter, „en ga zitten Gij hebt de justitie beloofd alles tc zullen zeggen, wat gij mis dreven hebt en al uw medeplichtigen te zullen noemen". „Pardon, mijnheer, ik heb alleen beloofd u de geschiedenis van mijn leven te zullen verhellen. Wat betreft de namen van mijn medeplichtigen, dat zou een lange, zeer lange lijst worden. Het aantal mijner helpers is zo groot, dat ik zelfs geen cijfer durf te noemen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9