Pater Rombouts sprak over missie van Nieuw Guinea DUINSTREEK SLAGERIJ MAASDAM i.iAAKl' 1^55. DÜ LiÜiDSE EüKSTE Bl.AD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Pater Bernardinus Rombouts O.F.M., een priesterzoon van de parochie van de H. Bonifa- cius te Alphen aan den Rijn, heeft Zondag avond in de Sint Josephzaal gesproken over de missie in Nieuw Guinea, waar hij een aantal jaren heeft gewerkt. Pater Rombouts is op last van zijn kerke lijke overheid naar Nederland teruggestuurd en kreeg de opdracht, om zich te bekwamen in het. onderwijzersvak. De nood aan hulpkrachten is ook in de missie onder de Papoea's groot. Een van die onmisbare hulpkrachten is de onder wijzer. Het bewijs is geleverd, dat in de plaat sen waar een katholieke onderwijzer werkt de bevolking vrijwel in haar geheel behouden blijft voor het eenmaal gevestigde katho licisme. De beste weg. Voor de 23 vacatures, waarvoor op roepingen geplaatst zijn, heeft zich slechts één onderwijzer aangemeld. Nu gaat pater Rombouts, die in de missie reeds tot pastoor was benoemd, zelf voor onderwijzer studeren, mede omdat men beseft, dat de vestiging van het geloof het beste te bereiken is, bij de jeugd via de scholen. Pater Rombouts hoopt, dat t.z.t. meerderen (leken) als onderwijzer met hem zul len meegaan. Om te komen tot een beter begrip van het land en volk van Nieuw Gui nea schetste pater Rombouts in vo gelvlucht de historie van de Papoea's en vertelde daarna veel over hun le ven, werken, opvattingen en gebrui ken. Hij sprak over de talrijke merk waardige gebruiken. Elke berg, plaats of dorp, plant of dier heeft zijn eigen betekenis, die veelal in de diepste historie is gewor teld. Er is daar maar weinig; waar aan niet het een of ander bijgeloof wordt gehecht. Sprekend over de gebruiken, de adat van het volk, noemde spr. b.v. dat tweelingen daar niet gewenst zijn. Als de kinderen 5 a 6 jaar zijn wor den ze al er op uit gestuurd om voed sel te verzamelen. Een muis b.v. is al een lekkernij en geldt zelfs op school vaak als beloning voor het kind dat zijn best doet. Bij de papoea's geldt nog het kin derhuwelijk. Vaak zijn kinderen van 3 jaar (als ze nog op school zijn) al getrouwd. Ruil- en koophuwelijken b.v. tegen een zusje, schelpen, oude klederen, kralen enz. zijn normaal bij de papoea's. De huwelijksontrouw wordt streng gestraft. In de binnenlanden van Nieuw Gui nea is grote behoefte aan geneeskun dige verzorging. Omdat de leken-art- sen, die hoofdzakelijk in de kust streek werken en blijven, krijgen de paters, die naar de binnenlanden trekken, tegenwoordig in Rotterdam opleiding in elementaire geneeswijze, welke speciaal gericht is op de daar vrij algemeen heersende ziekten. De vrouwen doen daar bijna al het zware werk. Zij sterven dan ook vaak jong. Een natuurlijke dood kent men daar evenmin en altijd wordt de doodsoorzaak toegeschreven aan een of ander persoon, die behekst zou zijn en als straf dan ook moet sterven. Een sterfgeval staat daar dus nooit alleen. Niets te vrezen. De Europeaan behoeft van de pa poea's niets te vrezen, mits hij niet tracht te overheersen, tactisch te werk gaat en rekening houdt met de gewoonten van het volk, gewoonten, waaraan altijd religieuze waarden ten grondslag liggen. De dans wordt daar veel beoefend, maar die heeft daar een religieuze betekenis, in tegenstelling tot onze begrippen. Een dansfeest duurt ge woonlijk zes maanden aan een stuk, terwijl daaraan nog een lange tijd van voorbereiding vooraf gaat. Inte- BODEGRAVEN Zilveren jubileum. De heer B. Weissenbach was 25 jaar in dienst van de hout- en metaalbewerkings- fabriek Hero B. de Groot. In de loop van dé morgen werd de jubilaris in het bijzijn van familieleden toege sproken door de directie bij monde van de heer P. Snoep, die hem een geschenk onder couvert overhandig de. Bovendien kreeg de heer Weis senbach de zilveren legpenning en een fraaie oorkonde namens de Ver eniging van Handeldrij venden te Gouda. Het personeel van Hero B. liet zich ook niet onbetuigd en bood ae jubilaris een mooi rookstel aan or.der een toepasselijk woord. De jubilaris dankte voor deze niet ver wachte huldebetuigingen. Been gebroken. De 6-jarige W. B. uit de Prins Bernhardstraat was Zaterdagmiddag aan het schomme len. Plotseling gleed het ventje van de schommel af en had het ongeluk zijn onderbeen, juist boven de enkel, te breken. Dr. v. Beek en de Roode Kruisman v. Waveren verleenden de eerste hulp, waarna vervoer naar liet Goudse St. Josephpaviljoen plaats vond. ressant was de uiteenzetting, die pa ter Rombouts gaf van de zin, beteke nis en verloop van dag tot dag van een dergelijk dansfeest, waarbij elk onderdeel, kledingstuk, veertje of ringetje hun eigen symbool hebben. Eens telde pater Rombouts niet min der dan 120 verschillende dansen, waaronder vele met opvoedende strekking. Het kerkelijk leven onder de pa poea's is niet slecht, beter dan onder de daar wonende Europeanen. Na de pauze dankte pater Rom bouts voor de opbrengst van de door hem gehouden collecte, die ruim ƒ.100.heeft opgebracht. Deken Nieuwenhuizen, alsmede vele paro chianen, woonden de avond bij. AGRARISCHE SECTOR ARBEIDSPROBLEEM IN De L.T.J.-ers hébben zich Zaterdag avond in hotel „Toor" bezonnen op het arbeidsvraagstuk in de agrarische sector. De besprekingen stonden on der leiding van de heer L. Captein. Inleider over het onderwerp was de heer Th. W. J. Verhoef, technisch adviseur van de Handelsraad van de L.T.B. in de provincie Zuid-Holland. De arbeid is een zeer belangrijke productiefactor, welke momenteel reeds schaars en duur is, zei de heer Verhoef. In de veehouderij is volgens de LEI-berekeningen 42 a 43% van de productiekosten arbeidsloon .De Nederlandse voortbrenging van goe deren betrof voor de oorlog in hoofd zaak agrarische producten. Na 1945 is de verhouding gewijzigd en kreeg de industriële productie de overhand met als gevolg, dat ook velen uit de landbouwkringen hun arbeidsvermo gen naar de industriële sector ver plaatsten. De. toename van de bevolking be draagt ongeveer 160.000 per jaar. Voor deze toename zijn per jaar on geveer 40.000 arbeidsplaatsen meer nodig, ongerekend vermindering door emigratie enz. De werkgelegenheid in de landbouw stijgt' niet in verhou ding. De landbouw gaat zelfs rela tief genomen steeds iets achteruit. De eeuw van de techniek, waarin we leven, de ruime gelegenheid om na de lagere school een ambacht- j school te bezoeken, stimuleert en stuwt de jongeren in die richting. De ouderen in de landbouw blijven daar nog wel hangen, maar het zijn vooral de jongeren in de landbouw, die de landbouwarbeid vaak als minder waardig beschouwen en gaan opzien tegen de Zaterdag- en Zondagsarbeid. Verder werken ongunstig de lan gere werktijden, het onbeschermd te gen weer en wind werken in de openlucht, weinig promotiekansen en ontoereikende sociale voorzieningen. En als gevolg van deze en meerdere onvolkomenheden vervreemdden zij zichzelf meer en meer van de land bouw en zoeken het werk op een an der terrein. Maar men is al een goed eind op de juiste weg, om tot de wetenschap te geraken, op welke wijze het euvel bestreden kan en moet worden. Zo redeneerde de heer Verhooef, die na zijn voormelde conclusie ook de weg aangaf om de moeilijkheden op dit terrein het hoofd te bieden. Hij noemde b.v. als eerste mogelijk heid de werktijden in de landbouw aan te passen aan die van de indus trie. Dit is niet eenvoudig, maar men zal de bedrijfsvoering hierop moeten instellen. Voorts sociale voorzienin gen moeten opvoeren. Ten tweede zal men ook in de landbouw de me chanisatie sterker moeten doorvoeren en een rationeler werkmethode in voeren. Uiteraard ontlokte de heer Verhoef zeer veel vragen, waardoor zijn inlei ding nog aan betekenis en actualiteit won. L.T. M. Nadat op 24 October 1954 de L.T.M., de Land- en Tuinbouw- meisjes, diocesaan was opgericht in het Bisdom Haarlem, volgde weldra de oprichting van een plaatselijke af deling te Alphen aan den Rijn. Dit vond plaats-op 24 December van het vorig jaar. De afd. startte met 17 meisjes. Nu, drie maanden later ,is het ledental gestegen tot 25 leden. De leiding berust bij mej. Kort- mann, die tevens voorzitster is. Het secretariaat wordt waargenomen door mej. P. Captein en mej. T. Oostdam zorgt voor de financiën. Binnenkort zal het bestuur worden uitgebreid met twee personen. Zaterdagavond waren de meisjes in Hotel „Toor" in groepsgesprekken verwikkeld waarin de spanningen in het boerengezin en de oorzaken hier van aan een ongedwongen visie wer den onderworpen. Talrijke vragen werden de meisjes gesteld, welke ten doel hadden in de ondei'seheiden omstandigheden in be drijf en gezin ,de eigen houding te be palen, een houding die in grote lijnen vangen van spanningen en moeilijk ten grondslag dient te hébben het op- heden. De onderwerpen, welke besproken werden waren o.a. tegenspoed in het bedrijf, de liefde van de vrouw voor het bedrijf, slecht weer, seizoenwerk, het meewerken van de vrouw in het boerenbedrijf, samenwerikng in be drijf en gezin. De gedachtenwisseling, na de be handeling in groepsverband, werd ge- leiid door mej. A. Kortmann. De con clusies van de diverse groepen kwa men vrijwel met elkaar overeen en liepen parallel met die van het be stuur. Op Zaterdag 16 April a.s., in de namiddag tussen 14.00 en 15.30 uur zal de plaatselijke BB-organisatie te Alphen aan den Rijn een oefening in groot verband houden, uitgeschre ven vanwege het Gewestelijke Com mando. De plaats van handeling en de op gaven voor de onderscheidene onder delen zullen niet van te voren be kend zijn. Aan deze oefening nemen deel van de zelfbescherming: vier blokken t.w. de blokken 1 ,,'s-Mole- naarsbrug", 6 „Nabij", 13 „Hofbrug" en 17 „Hoorn". Van de overheidsorganisatie de diensten: brandweer, reddingsdienst, geneeskundige dienst, bomdemon- teerploeg, politie (beroeps en reser ve), dienst sociale verzorging en de verbindingsdienst. Dit voor wat Al phen aan den Rijn betreft. Bij de oefening worden verschillende ande re gemeenten uit de kring Z.H. 3 worden betrokken. Wandelmars B.B. De eerste wandelmars van de B.B.-kring Z.H. 3 zal op Zaterdag 23 April te Alphen aan den Rijn palats vinden. De rou te bedraagt ongeveer 12 km. Het vertrek is bepaald op 15 uur vanaf de Commandopost aan de Schoolstraat en Sint Jorisplein. De tijd van aankomst is gesteld op plm. 17.00 uur. Een muziekcorps zal de wandelaars bij vertrek een eindweegs vergezel len en later bij het binnenkomen weer opvangen. De wandeltocht geldt de gehele BB-Kring Z.H. 3, dus alle hieronder horige gemeenten in de Rijnstreek. BOSKOOP Mand met eieren te vondeling ge zet? Toen de heer K. Zaterdag morgen bezig was zijn kranten bij de diverse abonné's te bezorgen zag hij op de Berkenweg een mandje staan, zonder dat er een levend wezen was te bespeuren. Nieuwsgierig geworden door dit vreemde feit onderzocht de heer K. de inhoud van het mandje en vond tien flinke kippeneieren. In de mening, dat één der omwonenden wel de eigenaar zou zijn werd links en rechts geïnformeerd, doch zonder resultaat. In verband hiermede werd de vondst bij de politie aangegeven, doch teneinde de eieren niet te laten bederven heeft de vinder deze maar geconsumeerd en de mand bewaard. "Wanneer de eigenaar zich meldt zal hv in het bezit worden gesteld van de mand en dan met 10 verse eieren. H00GMADE Uitslag Verkeersexamens. Za terdagmorgen werd het practisch ge deelte van de verkeersexamens afge nomen door de leden van het politie corps te Woubrugge en Hoogmade en het onderwijzend personeel. De start was bij de O. L.-school en via ver schillende geplaatste verkeersbor den, welke elk een probleem op zich zelf vormden eindigde het parcours bij de C.N.-school. 's Middags vond in de O.L. school de uitreiking plaats van de diploma's door burgemeester J. C. van Wageningen. Ook wethou der B. Heenk en de gemeentesecre taris gaven van hun belangstelling blijk. Wachtmeester Treuren en wachtm. 1ste kl. Been, die te Wou brugge en Hoogmade de lessen op school hadden gegeven werd tenslot te een cadeau aangeboden. Alle 36 candidaten slaagden, de volgende zes, alle leerlingen van de Parochieschool te Hoogmade, hadden geen enkele fout gemaakt: Gerard van Goozen, Gerrit v. d. Meer, Simon Mooren, Bernard v. Vliet, Koos Wit- teman en Jos Zwetsloot. Voorts slaagden: Annie Lieverse, Lies Ludlage, Annie Volwater, Dina Zoetemelk, Nellie Zwetsloot, Wim Hongeveen, George Jansen, Rinus v. d. Laan, Jacobus Ludlage en Henk v. d. Meer. Van de C.N.-school slaag den: Annie v. Lienden, Bert Boer, Leen Bregman, Leen Koetsier, Jan v. d. Lip, Eldert' v. Luling, Dirk Windhorst, Hennie v. d. Berg, Ada de Blaakers, Lies Roos, Corrie Ver does, Gerrit Noordam, Jan Roosema- len, Anton Vrolijk, Adriaan Vrolijk, Cor Wolvers, Freek van Delft, Adrie Blom, Imkje Dijkstra en Jan Ver does. Na afloop werden alle leerlin gen nog getracteerd. NIEUWKOOP Visserij vereniging. De visserij- vereniging „Nieuwkoop-Noorden" kwam in Café Leliveld bijeen om tot samenwerking te komen tussen de di verse bootjesvei'huurders, die wonen tussen het begin van het Zuideinde en het molenpad. De heer v. d. Heij den, inspecteur van de visserij was wederom aanwezig, om de besprekin gen bij te wonen en om eventuele ge schillen uit de weg te ruimen. Zeven van de acht bootjes verhuur ders hebben zich aangesloten, het achtste en laatste lid zal naar men hoopt nog volgen. Dit besluit is voor de sporthenge- laars en voor de waterpolitie van groot belang. De hengelaars kunnen nu overal rustig hengelen, behalve in enkele percelen, welke behoorlijk moeten worden afgezet. Aan 't einde van het viswater zullen worden wor den geplaatst. Het bestuur der ver eniging is gemachtigd vergunningen aan de bootjesverhuurders uit te rei ken a 0,10 per stuk. Dit geld wordt besteed voor administratiekosten e.d., het grootste gedeelte wordt omgezet in pootvis voor de sport visserij. Het snoekseizoen gaat niet open voor 1 September a.s. De heer A. Leliveld dankte de heer v. d. Heijden voor z'n raadgevingen en hooptè dat ook het laatste lid over z'n bezwaren zal heen stappen, zodat dan allen samen kunnen werken. Schaken. Uitslagen onderlinge competitie: A. VijfhuizenTh. J. F. Teunissen 01; H. v. d. MareiTh. Ruiterman 10; D .v. d. LaanP. J. Verkleij 01; G. H. BremerA. Plaizier 01; J. G. VroonhofC. Eijs 01; PI. v. d. MareiW .v. d. Bosch 01; P. de RooijJ. G. Langen- doen 10. KIEUWVEEN DR. W. NOUT OVERLEDEN. Zaterdagavond is na een langdu rige ziekte in het Diaconessenhuis te Leiden dr. W. Nout overleden. Dr. Nout werd op 29 Juli 1917 alhier ge boren. Na eerst de gemeentelijke H.B.S. te Leiden te hebben doorlopen, studeerde hij voor arts aan de Uni versiteit te Utrecht en slaagde voor het artsexamen op 14 April 1949. Dr. Nout was daarna gedurende 13 maan den als vervanger werkzaam op Ter schelling. Op 1 Augustus 1950 nam dr. Nout de practijk van zijn vader dr. B. H. Nout over. Dr. Nout was gehuwd en had 2 kinderen. De be grafenis zal plaatsvinden Woensdag middag op de algemene begraaf plaats. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. De afd. Nieuwveen van het Wit Gele Kruis kwam in hotel Leliveld bijeen vOor de jaarvergadering. De secretaresse mej. Th. Speet, geeft een overzicht van het afgelo pen jaar. Het ledenaantal is gestegen van 188 tot 197. Door de wijkzuster mej. De Boer zijn ruim 1300 bezoe ken afgelegd verdeeld over 31 zieken, 8 tbc-patiënten en 31 hulpbehoeven den. Kleuter- en zuigelingenzorg werd door 116 kleintjes 1029 maal bezocht. 't Overzicht van de penningmees ter de heer D. P. Akerboom, gaf een blijvende stijging te zien van het financiële gedeelte. De aftredende bestuursleden, mevr. M. van der WeijdenRekelhof, mevr. M. AartmanVan der Pijl, mej. Th. Speet en de heren W. Stokman en Jac. Verhaar werden met bijna alge mene stemmen herkozen. J. Burgmeijer ziet er een groot ge vaar in, dat er vijf bestuursleden ge lijk aftredend zijn. Veronderstel dat ze niet herkozen zullen worden, dan zou men met een zo goed als nieuwe samenstelling moeten komen met al de gevolgen van dien. Aangezien het reglement dit zo voorschrijft zal door de secr. worden aangevraagd, om dit punt te mogen wijzigen, daar men het met de heer Burgmeijer volko men eens is. Na enige minder belangrijke pun ten te hebben afgewerkt krijgt de geestelijk adviseur, pastoor Schret- len, het woord. Spreker roept alle Katholieken op, om hun verenigin gen en in 't bijzonder 't Wit Gele Kruis financieel te blijven steunen, mede in verband met de ook voor de parochie zo belangrijke op te richten gezinszorg. Een en ander vol gens bisschoppelijk voorschrift. Ook wees spr. op het grote gevaar van Staatssocialisme, aangezien steeds meer bijdragen en subsidies door het Rijk worden overgenomen. Pastoor besloot met een beroep te doen op alle katholieken van Nieuw veen, om mede te helpen om onze afdeling van het W. G. Kruis zowel geestelijk als stoffelijk zo sterk mo gelijk te maken en daardoor baas te blijven in eigen huis. Boekenweek geopend. Wat men door wilskracht en samenwerking- kan bereiken heeft 'het bestuur van de R.K. bibliotheek op afdoende wijze bewezen. In één week is er een tentoonstel ling in elkaar gezet, die klinkt als een klok en een unieuim genoemd kan worden in Nieuwveen's geschie- LEIUSCHENDAM Massa-onderzoek op TJB.C. Van half April tot half Mei zal hier voor de derde maal een massaal onderzoek op tuberculose plaats vinden. Mocht de commissie in 1949 en 1951 tevre den zijn over de medewerking van de bevolking, bij dit derde onderzoek zijn de verwachtingen nog hoger ge spannen. De medewerking kan in de eerste plaats gegeven worden door een zo groot mogelijke opkomst naar de diverse doorlichtingsposten en op de tweede plaats door zich op te ge ven als medewerker(ster) voor het voorafgaande huisbezoek. Aanmeldingen worden gaarne inge wacht bij de heer K. Pater (ter ge meentesecretarie) en bij de heer A. A. van Delft, Damlaan 31. STOMPWIJK H.V.SDe H.V.S. dames kwamen ook weer eens na maanden in het veld en wel tegen H.V.L.. Op het zware veld was snel handbal niet mogelijk, toch zagen wij een aardige wedstrijd, waarin nogal valpartijen voorkwamen. Binnen enkele minuten had H.V.L. de leiding, doch slechts voor korte tijd. De gelijkmaker werd binnen 2 minuten in het vijandelijk doel gede poneerd. De zelfde speelster die het le doel punt in H V.L. scoorde nam dit niet en bezorgde H.V.L. weer de leiding nog voor de rust. (12) Na de rust was de dekking van de H.V.S. verdediging beter en ging de aanval het ook iets meer in de breedte zoeken. Dit leverde in de 2e helft 3 doelpunten op, zodat H.V.S. deze wed strijd won met 42, een prestatie die ze zelf niet verwacht had, maar daar om met des te meer gejuich ontvan gen werd. WASSENAAR Een groot aantal BB.-ers van de wijk Wassenaar-Noord heeft Zater dag deelgenomen aan een grote oefe ning, die in Deyleroord en omgeving gehouden werd. Het startsein voor deze oefening werd vijf minuten voor half vier gegeven door enkele vlieg tuigen van Valkenburg, die over de buurtschap vlogen. Aangenomen werd, dat de toestellen bommen af wierpen en dat op verschillende plaatsen mensen waren getroffen, huizen waren vernield, branden ver oorzaakt, straten versperd en gas-, water- en electriciteitsleidingen be schadigd. Twee blokplogen werden het eerst het rampgebied ingezonden door het wijkhoofd, de heer G. J. v .d. Stoel, die zijn post had in Deylerhuis. Van uit de commandopost op het Politie bureau werden later, toen het wijk hoofd om assistentie vroeg, gemeente lijke teams ingezet: een mobiel ge neeskundig team met twee ambu lance-auto's, een opruim- en red dingsteam brandweereenheden en 20 man reserve-politie, die niet alleen de getroffen straten moesten afzet ten, maar ook enkele „plunderaars" opsporen, die in het rampgebied ge signaleerd waren. De situatie was het ernstigst bij de H.T.M.-remise. De remise stond in brand en er dreigde gevaar voor over slaan van de vlammen naar een mu nitie-opslagplaats. Bovendien waren door 7 personen gewond. Er werd door de BB.-ers met veel animo gewerkt. Burgemeester van Wijnbergen en de heer K. D. Gerth denis. Onder de bezielende leiding van de geestelijk adviseur, kapelaan Keesen, is er door bestuur en de oud ste leerlingen van de school haast dag en nacht gewerkt om alles tot in de puntjes te verzorgen. En ze hebben eer van bun werk! Keurig uitgestald lagen de honderden boe ken, netjes op volgorde van inhoud. Vrijdag kreeg iedere parochiaan een prisma-boekje thuisbezorgd met een zeer geestig samengestelde folder ter kennismaking. Zaterdagavond was er om acht uur een muzikale rond gang door het dorp en te half negen werd de tentoonstelling ter gelegen heid van de opening van de algemeen bekende boekenweek een feit. Voor de ingang van hotel Leliveld was een levensgroot boek geplaatst. Door het omslaan van een groot blad werd de tentoonstelling symbolisch geopend door de Pastoor. De talrijke aanwezigen werden door hem ver welkomd. Als attractie Averd aan iede re 33ste bezoeker een boek naar keu ze aangeboden. Ieder, die zich inte resseerde voor een of meerdere boe ken, kon dit op een speciale kaart kenbaar maken. Dan werd er door het bestuur voor de rest gezorgd. In een onderhoud, dat we mef de G.A. hadden, toonde deze zich zeer tevre den over de gang van zaken, zowel wat het aantal bezoekers betrof als de ingeleverde bestelkaarten. Maan dag is de tentoonstelling voor de scholen geopend, waarna 's avonds om ongeveer half negen op enigszins feestelijke wijze deze expositie offi cieel door de geestelijk adviseur zal worden gesloten. van Wijk, kringhoofd van de B.B. ir> Katwijk, alsmede de heer A. Borst Pzn., wijkhoofd in Wassenaar-Zuid volgden de oefening met veel belang stelling. In het Roode Kruis-gebouw- tje in de van Zuylen van Nijevelt- straat werkten een arts en verpleeg sters en E.H.B.O.-ers. Zij verzorgden ie gewonden, die per ambulance-auto werden aangevoerd. Na afloop begaven alle medewer kers en medewerksters zich naar Dey. lerhuis, waar de Dienst sociale ver zorging het laatste woord had: de da mes voorzagen allen van een kop smakelijke erwtensoep. Kasteel Meerssenhoven wordt jongens-tehuis Stichting broeders H. Joseph De gemeente Maastricht is van plan haar bezitting het kasteel Meerssenhoven, met een oppervlakte van ruim 13 hectare, te verkopen aan de congregatie der Broeders van de Heilige Joseph te Heerlen. Deze con gregatie wil hierin vestigen een te huis voor werkende jongens, waar door plaatsingsmogelijkheid wordt verkregen voor pupillen, die noch in de maatschappij kunnen worden ge handhaafd noch doelmatig kunnen worden opgenomen in reeds bestaan de kinderbeschermings-instituten. Er is met de congregatie door de ge meente Maastricht overeenstemming bereikt over een door deskundigen geschatte prijs van f 177.275. Het kasteel Meerssenhoven omvat met het kasteel en bijgebouwen, park, tuin, vijver, gracht, bossen en een pachthoeve met erf, schuur, stallen en boomgaarden. Bouwkas Ned. Gem 2000 woningen Aan het jaarverslag van de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten ontlenen we, dat er op 31 December j.l. 10998 deelnemers waren n.I. 7015 bouw- spaarders en 3983 aflossers. Er tra den in het afgelopen jaar 5275 deel nemers toe met een totaal gecontrac teerd kapitaal van 53.250.000. Het saldo der uitstaande hypothecaire leningen beliep f 37.500.000. Met behulp van de N.V. Bouwkas kwamen in het jaar 1954 1626 deel nemerswoningen in aanbouw, ge raamd wordt dat in 1955 ruim 2000 woningen gebouwd zullen worden. De technische staf van deze inter gemeentelijke bouwkas wordt thans uitgebreid o.m. met een researchaf deling, die onderzoekingen zal ver richten om te komen tot een goed kopere maar toch deugdelijke details en constructies, en om een efficiën ter bouwmethode te beproeven. Voor dit doel zal in Assen een experi menthuis worden gebouwd. Marktberichten ROTTERDAM, 28 Maart. Vee. Aanvoer 1899. Vette koeien 1197; varkens 702. Vette koeien 256270, 230—250, 200—220; varkens 188, 186, 183. Vette koeien iets minder, kalm, onveranderd primas boven notering; varkens groter, stroef, niet lager in prijs. Tot onze diepe droef heid is heden na een langdurig geduldig ge dragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden overleden, onze innig Seliefde Echtgenoot, Va- er, Behuwdvader en Broer, de Heer JOHANNES LAURENTIITS VAN DER VOORT. Echtgenoot van PETRONELLA SIKKING. in de leeftijd van 63 jaren. Sassenheim: P. VAN DER VOORT— SIKKING P. L. VAN DER VOORT Christchurch Nieuw Zeeland: L. VAN DER VOORT M. VAN DER VOORT- OPSTAL Sassenheim. 28 Maart 1955 Rusthofflaan 40. De Gezongen H. Uit vaartdienst zal gehou den worden op Donder dag 31 Maart a.s.'s mor gens 9.30 uur in de Pa rochiekerk van de H. Pancratius te Sassen heim waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof al daar. Rozenkransgebed 's avonds 8 uur Rust hofflaan 40. Wij gaan door niet het brengen van goede kwaliteit Vlees voor een LAGE PRIJS. RUNDERLAPPEN, vet 1.40 RUNDERLAPPEN, DOORREGEN L50 MAGERE LAPPEN L70—1.80 RIBLAPPEN 180 ROSBIEF 2.— GEHAKTE BIEFSTUK, 100 gram 40 ct. GESNEDEN VET o.co HARD RUNDVET 0.70 VARKENS FRICANDEAU 2.30 HAMLAPPEN 2.— CARBONADE L70 - 1.80 - 1.90 VERSE WORST 1.30 SPEKLAPPEN DOORREGEN 0.90 VERS MAGER SPEK 1.50 VET GEROOKT SPEK L10 BLADREUZEL 0.75 STEENSTRAAT 18-20 - HAARLEMMERSTRAAT 216 Het enorme succes en de geweldige drukte bij de opening van onze nieuwe zaak, is voor mij en mijn trouwe medewerkers een mooie beloning geweest en een grote voldoening. Ieder die hieraan medegewerkt heeft en speciaal onze klanten van de zaak op de Steenstraat en onze nieuwe klanten van de zaak op de Haarlemmerstraat, onze oprechte dank. Onze VLEESWAREN munten uit in smaak en kwaliteit. Weekredame Onze Margarine 100 crani PEKELVLEES 31 CENT per pak 230 gram 150 gram ROOKWORST - samen 79 Ct. TONGENWORST 31 ct. 100 gram 1IAM ct- 200 gram HAM 90 ct. ONTBIJTSPEK 40 ct. GEBRADEN GEHAKT 30 ct. Onze bekende HAMWORST 30 ct. ROOKWORST. 500 gr. 1.25 GEKOOKT SPEK 84 ct. LEVERWORST, 250 gram 0.50 GEBRADEN ROSBIEF 50 ct. BLOEDWORST. 250 gram 0.50 pcr IQO gram

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3