DE IJZEREN SCHELVIS Specialisten weer één in strijd tegen de ziekenfondsen Ziekenfondsen hebben meer geld nodig Bouwbedrijf gaat bet komend half jaar maximaal 5 uur per week overwerkeu Bewoners van ingestort flat A dam vormen een comité Stattende diamantbewerkers kregen brief van hun baas Opgang naar 't Paasfeest RIJNSTREEK Geverfde eendagskuikens a!s „etalageversiering" K.A.B. besloot het winterseizoen met een bezinningsmorgen MAANDAG 28 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zuidelijke artsen als voorbeeld genomen De eenheid in de kring der Neder landse specialisten is hersteld, zodat zij weer gezamenlijk op kunnen trek ken tegen alle maatregelen, die hun economische vrijheid beperken. In een algemene vergadering van de landelijke specialistenvereniging is Zaterdag besloten één front te vor men met de Zuidelijke artsen, die ge weigerd hebben kortingen op hun honorarium te aanvaarden en op principiële gronden alle banden met de ziekenfondsen verbroken hebben. Het secretariaat van de landelijke specialistenvereniging kwam tot deze conclusie in een commentaar op het rapport van de commissie onderzoek specialisten-honoraria. Hieraan is het volgende ontleend: Het uitgangspunt van de commis sie, dat het in 1964 nog noodzakelijk zou zijn om kortingen toe te passen op het fondstarief voor specialisti sche verrichtingen dat nog uit 1949 stamt, is ongemotiveerd en niet aan de tijdsomstandigheden aangepast. Het standpunt van de commissie, dat bij toename van de praktijk-om vang een degressie in de onkosten optreedt, zolang het tegendeel niet wordt aangetoond, is ongemotiveerd en houdt een omdraaien van de be wijslast in. Het is dan ook een raad sel hoe de commissie een onbewezen degressie, waarvan zij dus ook de mate niet kent, wil laten verwerken in een tarief. De mening van de commissie, dat het nog geruime tijd zal vergen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het verwerken van een eventuele onkostendegressie in een tarief, wordt duidelijk weerspro ken door de nota van het Nederlands economisch instituut te Rotterdam en het economisch sociologisch instituut te Tilburg, welke concludeert dat dit uitgesloten moet worden geacht. Dit is, aldus de NWS niet mis te ver staan. Haak Uw bloed zniver met Kruschen Salti. En voorkom zo Rheum&tlscho Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen: daarmee bevrijd gij Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie.) stijgen Op een congres te Utrecht Zaterdag j.l. heeft de Federatie van Maatschap pij-ziekenfondsen een motie aange nomen, waarin wordt vastgesteld, dat het voor de goede financiering van het ziekenfondswezen noodzakelijk is, dat de ziekenfondsen meer finan ciële verantwoordelijkheid dragen voor de verplicht verzekerden. Ook meent men, dat de inkomsten moeten worden aangepast aan de noodzakelijke uitgaven; anders is het niet mogelijk met artsen, medewer kers e.d. deugdelijke overeenkomsten af te sluiten. Sociale plicht Teneinde de achterstand, die de vorstperiode in de woningbouw ver oorzaakt heeft, en die geschat wordt op 3 tot 4000 huizen, in te lopen, zul len de bouwbedrijven een algemene overwerk-vergunning van 3 uren per week aanvragen, terwijl in de gebie den waarvoor deze overwerktijd niet voldoende moet worden geacht, een speciale vergunning voor ten hoogste nog twee uur per week zal worden aangevraagd, zodat het maximum De grondwettigheid van het Saaraccoord De Westduitse sociaal-democraten hebben Zaterdag verklaard, dat zij nu over voldoende handtekeningen van Bondsdagleden beschikken om het Constitutionele Hof te Karlsruhe te vragen om een uitspraak over de grondwettigheid van het inmiddels reeds bekrachtigde Saarstatuut. Door dat nog drie vrije democraten hun handtekening hebben gezet, heeft de oppositie nu 163 handtekeningen, pre cies één meer dan vereist. Verzoeken ana het Hof te Karlsruhe moeten n.l. door tenminste een derde van de 487 stemrechthebbende Bonsdagleden zijn getekend. De sociaal-democraten hebben reeds een verzoek bij het Hof inge diende waarbij zij o.m. gebruik had den gemaakt van handtekeningen van Bondsdagleden uit West-Berlijn, die evenwel geen stemrecht hebben. Het Hof zal nu waarschijnlijk niet meer behoeven uit te maken, of dit verzoek met het oog op de handteke ningen van de Westberlijners geldig is. Trei "aans ag in Birma Opstandelingen hebben op 25 Maart ten Westen van Mandalay, tussen Sa- gaing en Myinmoe, een trein met be hulp van drie bommen laten ontspo ren Twintig passagiers kwamen om het leven, een veertigtal werden ge wond. Direcct na het ontsporen vielen de opstandelingen de trein met automa tische wapens aan. Bij de plundering werden twee reizigers gedood, die niet snel genoeg hun bezittingen af gaven. ZWEEDS VLIEGTUIG VERMIST Een eenmotorig Zweeds vliegtuig met twee inzittenden, dat Zondagmid dag van het vliegveld Eelde was ver trokken naar Malmö in Zweden, is daar niet aangekomen. Tot nu toe heeft men geen spoor van het toestel kunnen ontdekken. Het had voor zes uur brandstof aan boord. Met vlieg tuigen en schepen heeft men de Béd- tische zee afgezocht. Het zoeken zal vandaag worden voortgezet. aantal overwerkuren per week 5 zal bedragen, hetgeen neerkomt op 1 uur per dag, de Zaterdag uitgezonderd. Op deze wijze hopen de aannemers de achterstand binnen een half jaar ingelopen te hebben en de erkende werknemersorganisaties hebben be sloten hun leden aan te sporen dit- overigens geheel vrijblijvende verzoek tot overwerk te willen inwil ligen, daar het als een sociale plicht moet worden gezien de nijpende wo ningnood in Nederland zoveel moge lijk te bestrijden. Verwacht wordt, dat niet veel ar beiders het verzoek tot overwerk naast zich neer zullen leggen. Juridische bijstand ingeroepen De 10 gedupeerde gezinnen (totaal over het honorarium zullen loop van dit jaar nog wel enige moeilijkheden met zich meebrengen. Zij betekenen een aanzienlijke ver hoging van de nu geldende tarieven, variërend van 20 tot 70%. De ver langens van de huisartsen zijn onder meer: een verhoging van het bruto- honorarium van 7.tot 11.80 per persoon en per jaar voor de eerste 2500 patiënten. De apothekers willen een verhoging van het netto-hono rarium van 1.44 per ziel en per jaar tot 2.40. De tandartsen verlangen echter ruim 35 procent meer aan honora rium en onkostenvergoeding, de spe cialisten willen ruim 35 procent meer dan de thans geldende tarieven. Als aan de wensen van de mede werkers wordt voldaan, betekent dit een verhoging van de uitgaven van 65 millioen gulden, of wel 16 procent van de totale uitgaven, geraamd op 400 millioen. 45 urige werkweek voorgesteld De Amsterdamse juweliersvereni ging heeft aan de thans 2 weken in staking zijnde diamantbewerkers een brief doen toekomen, waarin zij de stakers meedeelt, dat de diamantin dustrie in Amsterdam een zodanig moeilijke tijd doormaakt, dat er ge sproken kan worden van een be dreiging. Wanneer de diamantbewerkers, zo vertelt de brief, volhouden bij hun eis van een 40-urige werkweek, dan zullen andere gebieden, waar diamant bewerkt wordt, Amsterdam onder de voet lopen. De brief vertelt, dat in andere Ne derlandse gebieden, waar diamant be werkt wordt, een 48-urige werkweek bestaat en dat de juweliers genood zaakt zullen rijn naar deze gebieden hun bedrijven over te plaatsen, in- 30~personenf'van"deÉ'twee tagèstortëfien de Amsterdamse diamantbewer- flatwoningen aan de Vijzelstraat te kers volharden in hun eisen. De ju- Amsterdam hebben „omdat geen en- 1 weliers vragen geen 48-unge werk- kele instantie zich hun lot heeft aan-1 week. maar een 45-urige werkweek getrokken en de meeste bewoners en daarmede zijn de Amsterdammers één gedragslijn willen volgen, al- dus nog steeds in het voordeel, ter- thans zoveel mogelijk" een voor- wijl het voor de industrie mo- lopig comité gevormd, dat Zater- gelijk is de concurrentie op de dag voor het eerst heeft verga- markt vol te houden, aldus de brief Man verongelukte en vrouw kreeg beroerte Tragische dood te Tiendeveen Zaterdagavond kwam de 56-jarige bromfietser H. v. Weide uit Tiende veen even buiten zijn woonplaats in botsing met een voetganger. De brom fietser werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het zieken huis overleed. Zijn 54-jarige echtgenote, die ge waarschuwd werd, begaf zich onmid dellijk naar het ziekenhuis, doch werd onderweg door een beroerte getroffen en overleed in de loop van Zondag morgen. BIJ STOFZUIGEN GEDOOD. De 67-jarige weduwe A. G. van den Berg-Meyer is Zaterdagmorgen in haar woning aan de Vlaggeman- straat te Rotterdam door een elec- trische schok om het leven geko men. De vrouw was aan het werk met een defecte stofzuiger, waarin kortsluiting ontstond. Zij was een hartpatiënte. Ratten-bestrijding krijgt nieuw wapen De Nederlandse ratten, die nog steeds ieder jaar een benauwend deel van de volkswelvaart oppeuzelen, zullen binnenkort met een „nieuw wapen" bestreden worden, daar een vindingrijke Amsterdammer een me thode uitgevonden heeft, die speciaal voor de rioolratten verstrekkende gevolgen zal hebben. Door de „stoptoestellen" wordt de ratten tijdens het schoonmaken van de riolen de pas afgesneden en zij zullen gedwongen worden zich naar een modderbank te begeven, waarna zij vervolgens in een waterreservoir terecht komen. In dit reservoir zullen zij slechts zwemmende het hoofd bo ven water kunnen houden en ver wacht wordt, dat zij tenslotte zullen verdrinken. Dinsdag na Passiezondag kerk van Sint Cyriacus. Deze diaken-martelaar stierf rond het jaar 300 op bevel van Maximianus. De oorspronkelijke statiekerk is sinds eeuwen verdwenen en nadat de statie reeds tweemaal van plaats veranderd was, bepaalde paus Sixtus V in het jaar 1588 dat men voortaan bijeen zou komen in de kerk van Maria in via Lata. Dit is een oude diaconie, een huis waar vroeger de armen werden verzorgd. Het hoofd van de heilige Cyriacus wordt in de kerk, waar men tegenwoordig bijeenkomt, bewaard en vereerd. Daar het misformulier werd samengesteld in de tijd toen de kerk van Sint Cyriacus bestond, ligt het voor de hand dat de teksten van vandaag verband houden met Sint Cyriacus. Lazen wij gisteren uit de profeet Jonas, vandaag zien we de profeet Daniël aangehaald. Omdat het leven van Cyriacus nog al enige overeenkomst vertoont met het leven van Daniël, heeft dit feit ongetwijfeld wel de doorslag gegeven om in zijn kerk de plechtigheden te vieren. Toch is de keuze van de statiekerk niet het belangrijkste. De lijdende Christus treedt naar voren, want wij zijn nu irt de passietijd gekomen. Daniël in de leeuwenkuil stelt Christus voor; hij stelt ook de Kerk in haar vervolging voor. Het beeld van Daniël in de leeuwenkuil is een van de meest geliefde beelden van de Oude Kerk, want in de cata comben vinden we hem regelmatig afgebeeld. Ook uit het Evangelie blijkt dat het lijden van Jesus aanstaande is, want Christus wandelt temidden van Zijn vijanden, terwijl niemand de hand aan Hem slaat. Naast deze gedachten, die op het komende lijden van de Zaligmaker wijzen, wordt ook reeds de zegepraal van de Verlosser aangekondigd. In de introitus worden wij vermaand om nog even te volharden, waarna wij in de collecta horen dat wij door het vasten tot de eeuwige verlossing zullen komen. Uit de overige gebeden en gezangen spreekt een overgroot vertrouwen en smeekbede om uit al onze beproevingen verlost te worden. K. P. LANGERAAR tlerd. Men overweegt zich van juri dische bijstand te voorzien. Hedenavond zal een voorlopig pro gramma worden opgesteld. Inmid dels heeft men besloten zowel de huiseigenaar als de gemeente Am sterdam te verzoeken de garantie te geven, dat de bewoners direct na de restauratie in hun vroegere huizen zullen kunnen terugkeren. Thans hebben de meeste gezinnen onderdak by vrienden en kennissen. Het is, zo wordt van de zijde van het comité medegedeeld, nog niet be kend hoe lang de restauratie zal duren. Er is trouwens nog geen be slissing genomen over de wijze van restaureren. Het centraal bureau huisvesting van de gemeente Amster dam heeft de gedupeerden toegezegd, dat zij andere woningen zullen kun nen betrekken, maar die komen pas tegen 30 April vry van de juweliers aan de diamantbe werkers. Jongetje doodgebloed Vannacht is de 6-jarige A. H. uit de Riouwstraat te 's Gravenhage uit zijn bedje gevallen, het kind sliep in het bovenste van een z.g. dubbelbed. Het ventje sloeg eerst met zijn arm door de ruit van de serre, waar hij sliep en toen op de grond. Zijn ou ders werden wakker van het gerinkel van scherven en toen zij licht maak ten, stond het kind hevig bloedend reeds bij hen op de slaapkamer. Het bleek dat een slagader in de oksel was doorgesneden. Toen de direct gealarmeerde G.G.D. en een arts ter plaatse kwamen, was het jongetje reeds aan verbloeding overleden. Een Amsterdamse industrie, die dit nieuwe bestrijdingsmiddel, waarop patent is aangevraagd, in bewerking zal nemen, heeft grote verwachtingen over de resultaten. Invoerverbod gevraagd Vanuit Denemarken dreigen ter versiering van de komende Paaseta- lages gekleurde eendagskuikens inge voerd te zullen worden. Deze beestjes, die met verf bespo ten worden, zullen deze behandeling echter niet overleven en verwacht wordt, dat zij in de etalages, waar zij per slot ook niet thuishoren, zullen verkommeren. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft thans aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt, een verzoek gericht om deze invoer te verbieden, daar hier geen economi sche belangen op het spel staan en het gezicht van deze ten dode ge doemde beestjes in de etalages vele Nederlanders zal stoten. Jlotte GOLF Na een verblijf van vier weken te Singapore is de 25-jarige heer Jon kers uit Venlo daar door een motor ongeluk om het leven gekomen; de jongeman was 4 weken geleden door een Nederlandse handelsfirma naar Singapore uitgezonden. Na jarenlange afwezigheid is on der zeer groot enthousiasme Zater dagavond Charlotte Kohier weer op het toneel verschenen. Zij droeg voor „Dear Life" van H. E. Baets en be halve een langdurig applaus mocht zij ook vele bloemen in ontvangst ne. men. Na de voordracht had de voor drachtskunstenares een onderhoud met de heer en mevrouw Cals, die deze avond hadden bijgewoond. (9) Reeds vele jaren is het in de K.A. B. gewoonte, om het Winterprogram- ma af te sluiten met een bezinnings morgen. Het is de afsluiting van een reeks bijeenkomsten, waarop diver se aspecten van het katholieke leven worden besproken en bezien. Dit jaar was „Eenheid" de grondtoon. Nu de sluiting van het wintersei zoen weer was aangebroken verza melden de K.A.B.-leden zich met echtgenoten of verloofden in de Pa rochiekerk om te samen de H. Mis bij te wonen, die tot intentie van hen werd opgedragen en waaronder allen naderden ter H. Tafel. Zo was het interprogramma op 19 September 1954 begonnen, zo wilde men het ook sluiten. Gezellig bijeen. Na deze H. Mis begaven allen zich naar het Parochiehuis om daar aan te zitten aan een gemeenschappelijk ontbijt. De deelname hieraan was groot.Toen aan de welvoorziene tafels alle eer was aangedaan werden enige liederen gezongen o.a. Het vlaggelied van de K.A.B. en het nieuwe K.A.B.- lied van Jan Muller en getoonzet door Guus Stoop. Hierna sprak de heer P. Vroonhof, voorzitter van de KAB. het wel komstwoord. De voorzitter geeft uiting aan zijn vreugde en dankbaar heid, dat zovelen gehoor' hebben wil len geven aan de uitnodiging tot deelname aan deze bezinningsmorgen. Vanmorgen hebben we God dank ge bracht voor Zijn gaven. Nu zijn we als vrienden bijeen, en dat is een feest. Voortgaande brengt hij het on derwerp van dit winterprogramma in herinnering. Of het programma ge slaagd is zal afhangen van wat ieder voor zich ervan heeft meegenomen. Spr. dankt ook de vrouwen voor de medewerking, en dat er deze winter een afd. K.A.V. is opgericht stemt ook tot vreugde. Tot slot wijst de voorz. erop dat ieder de plicht heeft mede te werken aan de opbouw van een gemeenschap in Christelijke geest. Onder leiding van de heer J. Zwirs zong vervolgens een jongenskoortje dat met een gevarieerd programma van ernstige en luimige liedjes op keurige wijze de bezinningsmorgen een geslaagde omlijsting gaf. Mandement. De spreker op deze morgen was rector Kraakman, die als oud-kape laan van Langeraar altijd weer graag eens terugkeert naar de plaats, waar hij zijn priesterlijke arbeid is begon nen. Het eerste gedeelte van zijn rede wijdde de rector aan het Mandement van de bisschoppen. Hierin besprak hij vooral ook de bezwaren die ge maakt worden hiertegen. Het mande ment is een werkprogramma voor jaren. We moeten het mandement zien op de juiste wijze tn begrijpen waarom de bisschoppen gesproken hebben, en waarom zij zó gesproken hebben. Dit hebben zij gedaan als dragers van een grote verantwoorde lijkheid voor het instandhouden van de geestelijke volksgezondheid. Het tweede gedeelte behandelde de vraag „Waarom lid van de Kath. or ganisatie?". Drie redenen gaf spr. hiervoor aan: le uit eigenliefde, dat is goed, 2e uit naastenliefde, dat is be ter, 3e uit Godsliefde en dat is het NIEUWE-WETERING DRONKEN BESTUURDER REED AUTO IN DE SLOOT. Op de Roode Laan te Leidschen- dam reed een personenauto van de rijweg af en kwam gedeeltelijk in de berm van de weg en de daarnaast ge legen sloot terecht. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de bestuurder van deze auto, een schipper uit Nieuwe Wetering, onder de invloed van sterke drank verkeer de. Hij was met deze auto gaan toe ren en de weg kwyt geraakt. De schipper kreeg van de politie een proces-verbaal. Met een kraanwagen werd de auto weggesleept. het beste. En deze drie redenen moeten gelijktijdig in ons werken. De voorz. sprak no_; een aansporend woordje tot deelname aan de zege ning van werktuigen op 1 Mei. De geest, adv., kapelaan G. Lager- berg, sprak het slotwoord. Steeds moeten we ons bezinnen op de wijze waarop we leven. Di„ moet zijn zoals God dat van ons vraagt. Deze ochtend moet een aansporing zijn om nog be ter te beseffen waarom we K.A.B.-lid zijn. HAZERSW0UBE OUDERAVOND VAN DE GIDSEN Gisteravond werd de jaarlijkse .ouderavond van de gidsen gehouden. Deze avond werd geopend door de groepsleidster, mej. M. Louwers. Het eerste punt op het programma was het hijsen van de vlag, wat voorafge gaan werd door gebed. Onder het zingen van het Beloftelied werd de vlag in top gehesen. Direct hierna kregen we een toneelstukje te zien in drie bedrijven, dat getiteld was ..Martha en Maria". De senioren- gidsen lieten hier zien, wat ze al waard waren in de toneelkunst, en ook de typische klederdrachten maakten indruk op de toeschouwers. Ook de juniorengidsen lieten zich deze avond niet onbetuigd, dat be wees wel het stukje „Doppie wenst een bril". Direct hierna kregen we een spraakwaterval, waaraan door 3 paartjes in de zaal werd deelge nomen. Sprak de man, dan moest hij praten over de schoonmaak, gezien door de „vrouwenbril", terwijl de vrouw het door de „mannenbril" moest bekijken. Overbodig is eigen lijk dat de grootste ruzie ontstond tussen de paartjes. Na deze spraak waterval v/erden er enkele liedjes gezongen door de senioren-gidsen met als slot een declamatie. „Afge knipte vlechten", een kort stukje, werd hierna opgevoerd door de ju- nioortjes. Toen werd er een begin gemaakt aan de pauze met massale verloting. Eén blik naar de prij zen tafel was voldoende, om een boekje tegelijk te kopen. Na de pauze kregen we een twee stemmig liedje, gezongen door 3 gid sen, en direct in aansluiting hierop kregen we weer een soort spraak waterval, maar nu moest men drie maal 1 minuut spreken over drie onderwerpen. Guido M. Louwers en de heer F. Kouwenhoven gingen ieder met een prijs strijken. Ook een stukje van de H. Petrus en twee en- ;eltjes viel bij het publiek in de maak. Nog verschillende stukjes en declamaties volgden en met een laai end kampvuur en gezang kwam er een einde aan deze mooie avond. Bij de sluiting dankte kapelaan Visser verschillende medewerkers, maar vooral de gidsen, die van groot tot klein hard voor deze avond gewerkt hebben. Kapelaan Visser bekeek nog even het grote nut van deze jeugdvereniging. Op zo'n vereniging krijgt men een geestelijk en lichame lijke opvoeding, terwijl men ook con tact krijgt met andere meisjes. Tot slot kwam de grote verrassing van kapelaan Visser, die beloofde, dat er in de Paasvakantie nog een dag ge geven zou worden voor alle leidsters. „Hou Vast". De Gymnastiek vereniging „Hou Vast" hield haar ledenvergadering in het hotel „Het oude Raadhuis". Wat de financiën van de penningmeester betreft, deze zijn zeer gunstig te noemen. Het ba tig saldo bedraagt 255.73. Tot nieu we voorzitter werd benoemd de heer L. Rademaker, tot secretaresse mej. A. van Dorp, tot 2e penningmeeste- resse mej. R. de Gelder, tot 2e secre taris B. de Gelder, en tot algemeen adj. G. Noordam. Tijdens de rond vraag kwam het a.s. 25-jarig jubi leum ter sprake. Besloten werd in principe een jubileum-uitvoering te geven in de a.s. winter. Tevens be sloot de vergadering de heer M. Jan sen te benoemen als erevoorzitter. Mej. N. Qualm Bd is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het diploma steno-typiste. De heer C. van Aalst Lzn, is geslaagd voor het diploma scheeps- werkt uigkundige.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2