3)e £eid6e(Bot4/fcci/nt MARIANNE Grootse demonstratie te Brussel is zonder bloedvergieten verlopen Franse Senaat aanvaardt Parijse accoorden Ondanks de scherpe controle en versperringen pr lil 2f li sji Diem geeft toe Bevan bekeerd Boelganin voelt voor een grote conferentie Worosjilof waarschuwt Na jaren stemt Frankrijk in met Duitse herbewapening MAANDAG 28 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13460 Directeur: CM» HAMERSVELD. Hoofdredacteur U C. J ROUZEN. KA1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN over de brug BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon; Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20820 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Bereden Belgische Rijkspolitie met getrokken sabel in actie op een der grote boulevards in Brussel bij het verspreiden van een groep demonstranten. Politie vermocht niets tegen de tienduizenden De demonstratie der Belgische "Katholieken tegen de nieuwe schoolwetten van de regering, welke Zaterdag in Brussel is gehouden, is geheel anders verlopen dan men verwacht had. Vooreerst is zij doorgegaan ondanks alle controle der politie en ondanks alle cordons, welke om de Belgische hoofd stad waren gelegd. Ongeveer 100.000 betogers bevonden zich Zaterdag in de stad. Vervolgens is de geweldige demonstratie rustig verlopen. Wel heb ben zich zowel te Brussel als elders in het land incidenten voorgedaan, zowel met rumoerige studenten als met betogers, die verhinderd werden naar de hoofdstad op te trekken, maar de demonstratie te Brussel zelf is zonder bloedvergieten afgelopen. DE OPMARS VANUIT DE VOOR-STEDEN. vre de strijd voor intrekking van dankte voor de voortreffelijke hou- Zaterdagmorgen bleek, dat er on-! -Wij r«n bereid aldus Lefè- danks alle controle en afzetting toch vre de stnJd voor intrekking van nog heel wat Katholieken van buiten het regeringsplan inzake de school- de stad in Brussel waren doorge- politiek op elk niveau voort te zet. ^7dgendoorT¥een.ei^rsU,ïet'Scrs^! ala d* „verzamelen" geblazen en uit de i om program door een nieuw te voorsteden stroomden de demon-1 vervangen, dat aanvaardbaar is voor stranten naar de binnenstad. Er gehele volk, inwilligt, dan zullen vormden zich grote groepen, waar- tegenover de politie machteloos stond w" de str"d beperken tot he' parle" ment. Aan het hoofd van die groepen liepen o.m. mee de vroegere voor zitter van het parlement, Frans van Cauwelaert, en de voorzitter der C. V.P., Theo Lefèvre. De straten wer den door de brede linies geheel ge- Vuld. Om kwart voor drie deed zich een botsing voor tussen politie en betogers. Er werden verschillende personen gewond. De politie ver richtte tal van arrestaties. De afzon derlijke stoeten sloten zich spoedig aaneen en niemand vermocht meer iets te ondernemen tegen de tien duizenden betogende Katholieken. Zij trokken van station naar station. Bij het station in het Noorden der stad werd Lefèvre op de schouders gehesen en als verzetsheld 'geëerd. Om drie uur bereikten de manifes tanten he Ztuid-station, waar Lefè- Tot slot verzocht de voorzitter der C.V.P. de betogers rustig heen te gaan, wat het einde betekende van de nationale manifestatie. Het Katholieke Comité' voor Vrij heid en Democratie die de betoging georganiseerd heeft verklaarde, dat de politie zich, behoudens enkele uit zonderingen, op tactvolle wijze van haar taak heeft gekweten. Van tegen- manifestaties van socialisten is het comité niet gebleken. Het comité komt tot de slotsom, BELGISCHE SCHOOLSTRIJD Saa De spanning te Saigon, waar de troepen van de regering en die van de drie opstandige politiek-religieuze sekten tegenover elkaar staan, is ver minderd, doordat premier Diem enigszins is tegemoet gekomen aan de ultimatieve eisen der opstandigen tot wijziging van zijn kabinet. Diem is thans bereid die ministers ui+ zijn regering, „die men mogelijk zou,beschouwen als mijn persoonlijke vrienden", te doen vervangen. Vandaag Poujade-staking Vandaag, Maandag, beginnen dui zenden Franse winkeliers, die aan hangers zijn van de anti-belasting beweging van Poujade, een staking van één dag om aan hun protesten tegen de huidige belastingwetgeving kracht bij te zetten. demonstratie vindt plaats in Grenoble, waar zelfs dele gaties uit Italië en Zwitserland ko men. Tevens begint vandaag in de Na tionale Vergadering het „belasting- debat", waarin premier Faure zal vragen om de speciale volmachten, waartegen de beweging van Poujade fel gekant is. In een te Sheffield gehouden rede heeft Bevan verklaard, dat hij „zijn uiterste best zou doen" om zijn ge schil met de Labour-party bij te leg gen, zodat „tegen het eind van de week de partij als een gesloten een- beid tegenover de conservatieven kan staan". Doch hij voegde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat aan enig individueel lid van de partij, dat er een indivi duele mening op een bepaald punt cp nahoudt, een volstrekt stilzwijgen kan worden opgelegd". Ondanks alle Parijse accoorden Een paar uur voor de Franse Se naat de accoorden van Parijs goed keurde heeft maarschalk Boelganin, de minister-president van de Sovjet unie, zijn instemming geuit met de gedachte van een conferentie van de grote mogendheden. Kort geleden heeft president Eisen hower gezegd, dat er een dergelijke Maarschalk Klimenti Worosjilof, president van de Sovjet-Unie, heeft Zaterdag het Westen gewaarschuwd dat een oorlog niet, zoals het Westen altijd beweert, het einde van de be schaving zou betekenen, maar van het kapitalistische stelsel, dat zijn tijd heeft overleefd. De president sprak deze woorden in het Kremlin tot de Opperste Sov jet van de Russische federale socia listische republiek, de grootste repu bliek van de Sovjetunie, in tegen woordigheid van de Russische leiders met uitzondering van oud-premier Malenkof. Zijn redevoering volgde op een plechtigheid, waarin de Russi sche federatie de orde van Lenin werd verleend ter gelegenheid van de vorig jaar gevierde driehonderd ste verjaardag van de unie van Rus land en de Oekraine. Voor de afwezigheid van Malenkof is geen enkele reden opgegeven; op rJle voorgaande vergaderingen van rif Opperste Sovjet was hy aanwezig geweest. Hij hééft zich de laatste twee weken opvallend dikwijls in het openbaar vertoond in gezelschap van leidende en in de gunst staande leden van de regering. conferentie zou moeten worden ge houden na de bekrachtiging van de Parijse accoorden. Boelganin, die antwoordde op vra gen van het Russische persbureau Tass, liet de Parijse accoorden bui ten beschouwing, hoewel er van Rus- siche zijde herhaaldelijk is betoogd, dat er geen sprake meer zou kunnen zijn van een conferentie tussen Oost en West na de bekrachtiging van die accoorden. De enige voorwaarde die de Rus sische premier stelde was dat er een redelijk vooruitzicht zou zijn dat een conferentie zou bijdragen tot ver mindering van de spanning in de we reld. President Eisenhower en mi nister Dulles hebben diezelfde voor waarde ook gesteld. Zowel in Groot-Brittannië als in de Verenigde Staten heeft de bereid willigheid van de Russische premier, die wordt uitgelegd als een verzach ting van de afwijzende houding van de Sovjet-Unie tegen een conferen tie na de ratificatie van de Parijse verdragen, een hartelijk onthaal ge vonden, al is men wat voorzichtig in zijn optimisme. Moet de koffie weer verbrand worden? Brazilië is bang, dat de huidige koffieprijzen vele producenten moe ten ruïneren, vooral als de prijzen nog verder zakken, in verband met het surplus van 6 tot 7 millioen ba len van de oogst 1954'55. Op een persconferentie in New "iork deelde de Braziliaanse koffie- oxporteur, de heer Abrah0 Jabour, mee, dat er wellicht geen andere op lossing zal zijn dan deze 6 a 7 mil lioen balen koffie te verbranden, om de prijs op peil te houden. Vóór de oorlog heeft Brazilië en kele malen deze noodmaatregel toe gepast en soms zelfs de surpluskoffie gebruikt als brandstof voor locomo tieven. Na overtuigend pleidooi van Faure en Pinay dat de nationale protestmanifestatie heven. der Katholieken volledig is geslaagd. Uit de provincie zijn betogingen op kleine schaal gemeld. De meeste winkels en ook de kolenmijnen, wa ren gesloten. Rust weergekeerd. Zaterdag te middernacht heeft de gouverneur van Brabant het verbod op samenscholingen van meer dan vijf personen in Brussel opgeheven, 24 uur vóór het verstrijken van de oorspronkelijk vastgestelde duur van het verbod. Omstreeks middernacht verlieten de laatste afdelingen van de rijks wacht het centrum van Brussel. Alle ve;li"heidsmaatregelen waren opge- STEMVERHOUDING. De Senaat aanvaardde de Parijse verdragen met de volgende stemmen verhoudingen: 1. Oprichting van de nieuwe West- europese Unie: 184 tegen 110 stem men. 2. Beëindiging van het bezettings systeem en herstel van de Westduitse souvereiniteit: 234 tegen 75 stemmen. 3. Toelating van Duitsland in de NAVO: 200 tegen 114 stemmen. 4. „Europeïsering" van Saerland: 217 tegen 29 stemmen. Vier van de zeven leden van de De walvis beet niet Teleurstellende resultaten Op 19 Maart j.l. middernacht is het seizoen voor de vangst op baleinwal vissen in de Zuidelijke IJszee geslo ten. Aan boord van de „Willem Ba- rendsz" van de Ned. Maatschappij voor de walvisvaart is in de 72 da gen van het seizoen geproduceerd: walvistraan 9722,5 ton, spermolie 1067 ton. In 1953/54 met 75 da-en waren de cijfers als volgt: traan 15132 ton, spermolie 1162 ton. De teleurstellende resultaten van het afgelopen seizoen zijn in hoofd zaak te wijten aan het buitengewoon slechte weer, waarmede de expeditie te kampen heeft gehad, zo deelt de directie der maatschappij mede. De traanproductie is in haar geheel ver kocht voor 85 pond sterling per ton. De geproduceerde hoeveelheid sperm olie is op een klein restant na ver kocht voor prijzen, variërende van 70 tot 73 pond sterling per ton. De „Willem Barendsz" is nu op weg naar Kaapstad waar het schip Woensdag wordt verwacht. Daar blijft het een paar dagen liggen en aanvaardt dan de thuisreis. Eind April keert de walvisvaarder in Am sterdam terug. Machteloos staat een aantal zware vrachtauto's aan de Belgisch—Nederlandse grens te wachten: de doorgang is door demonstrerende Belgische studenten volkomen versperd met afgehakte bomen en betonnen riolerings buizen. Ook de telefoonverbindingen werden door de demonstranten doorgesnedenOpname bij de grens overgang te Goirle-Poppel. Zondagmorgen vroeg om 5 uur, heeft de Franse Senaat de parlementaire bekrachtiging voltooid van de Parijse accoorden. Hiermede heeft Frankrijk na vier jaren van aarzeling eindelijk ingestemd met een herbewapening van Duitsland binnen het kader van de Westeuropese verdediging. Bij de stemming over het voornaamste verdrag, dat voorziet in bewape ning van West-Duitsland stemden alleen de communisten allemaal tegen. Van de gematigd conservatieven stemden er 58 voor en 25 tegen, van de socialisten 47 voor en 10 tegen; van de radicalen 46 voor en 21 tegen; van de volksrepublikeinen 17 voor en 4 tegen; van de Gaullisten elf voor en 30 tegen. Westeuropese Unie Engeland, Ita lië, West-Duitsland en Frankrijk hebben nu de parlementaire behan deling van de Parijse verdragen vol tooid. Nederland, België en Luxem burg moeten, dit nog doen. Volgens Reuters correspondent Ha. rold King schijnen het machtige plei dooi, dat Faure Zaterdagavond voor aanvaarding van de verdragen ge houden heeft en de verklaring van de Russische premier, Boelganin, dat hij het denkbeeld van vier-mogend- hedenbesprekingen goedkeurt, twee factoren te zijn, die er toe bijgedra gen hebben de aarzeling onder de Franse senatoren te overwinnen. Premier Edgar Faure en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, An- toine Pinay, hadden de senatoren ge waarschuwd, dat Frankrijk diploma tiek alleen zou komen te staan als zy de verdragen verwierpen of wijzi gingen aannamen waardoor ver traging in de goedkeuring zou kun nen ontstaan. Op de laatste avond van het debat heeft Faurt niet min der dan viermaal het woord gevoerd. „Frankrijk heeft jarenlang geoor- zeld", zei hij, „maar er komt een tyd dat het niet langer kan aarzelen. Faure verklaarde, dat de regering de leden van de NAVO zal verzoeken, de banden te versterken, die de ver schillende leden-landen verenigen. De NAVO, zei Faure, moet niet be perkt blijven tot militaire kwesties, maar moet een politieke, economische en sociale eenheid onder haar leden tot stand brengen, zowel binnen als buiten Europa en met name in het gebied van de Middellandse Zee en in Afrika. VOLDOENING IN WESTERSE WERELD. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft de bekrachtiging van de Parijse over eenkomsten door de Franse senaat „een gebeurtenis van grote betekenis van de vrije wereld" genoemd. „Dit_ besluit van de Fr; nse parle mentaire procedure, dat kort volgt op de Duitse bekrachtiging, verschaft een hechte basis voor de ontwikke ling van de Frans-Duitse betrekkin wikkeling van grotere eenheid in -de Atlantische gemeenschap, niet slechts op militair doch ook op andere gebie den", aldus Dulles. Te Londen, Bonn en Rome heeft het besluit van de Franse senaat eveneens grote voldoening gewekt. Radio-Moskou verklaart, dat het besluit van de senaat „niet de werke lijke wil van het Franse volk verte genwoordigt en slechts het resultaat is van verscheidene manoeuvres en druk op de Franse parlementsleden door het buitenland". weer (Geldig van Maandagavond tot j 5 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG WEER. i Vannacht lichte vorst en hier j en daar mist. Morgen droog en 5 X over het algemeen zonnig weer. I t Weinig wind en dezelfde tempe- j raturen als vandaag of iets j I hogere. 29 Maart: zon op 6.26 en onder 19.09; maan op 9.10 en onder 1.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. zwaar bew. —6 C. half bew. —11 onbew. —4 onbew. —2 zwaar bew. 2 licht bew. 2 onbew. 0 licht bew. —2 licht bew. —2 half bew. 1 regen 11 zwaar bew. 8 nevel 12 licht bew. —1 half bew. 1 regen 3 regen 5 >i zwaar bew. 9 mist 3 regen 3 regen 6 zwaar bew. 12 Korreltje gen en voor de vordering naar de ont-wilmie tuinman is"'"' waarvan onze

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1