De kwaliteit van 't vee opgevoerd tot het beste, dat in Nederland getoond kan worden Uw /aat&e 6au&/ Oude schilderingen in kerkers van het Gravensteen blootgelegd Stucadoors deden verrassen- sende ontdekking in Leiden Filiaal Bata geopend Paasvebo 1955 hedenmorgen geopend W-' Kim- J De boer ploegt voort, ondanks ge brek aan inkomsten en waardering VRIJDAG 25 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 JAARTAL 1563 De arbeiders, die aan de restauratie van het Gravensteen werken hebben vorige week in drie van de kerkers in het gebouw een muurschildering bloot gelegd. Blijkens een jaartal da teren deze schilderingen uit het jaar 1563. Kortstondig bestaan. De gebruikte kleuren zijn rose, bruin-rood, oker, groen en zwart. De schilderingen hebben iets weg van de fresco's. Dit is een techniek, waarbij de kleuren op een nog verse natte kalklaag worden aangebracht (al fresco). Het is echter niet waar schijnlijk, dat hier werkelijk sprake van fresco's is, omdat deze techniek in onze gewesten weinig werd toege past. De verf zal wel op de droge- kajk zijn aangebracht. Dat d£ze afbeeldin gen zo goed zijn geconserveerd is ver moedelijk te danken aan het feit, dat hét schilderwerk een zeer kortstondig bestaan heeft gehad. Het is wel aan te nemen, dat de schilderingen enige tientallen jaren na hun ontstaan met een nieuwe kalklaag zijn bedekt. Leidse praalwagen won in U.S.A. eerste prijs Een praalwagen die meereed in het bloemencorso, dat jaarlijks dn Los Angeles wordt gehouden en ge heel aan Nederland was gewijd heeft de eerste prijs, de zogenaamde „Na tions Trophy" gewonnen. De wagen was "bemand door zes studenten, wa.arvan er vijf uit Leiden kwamen. Deze studenten waren door bemid deling van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer naar Amerika gereisd. Examen aan Leidse Analystenschool Aan de Leidsche Analysten School slaagden deze maand voor het exa men „Leerling-analyst chemische ridhting (analystendiploma le gedeel te), schriftelijk examen der Kon. Ned. Ohem. Vereniging: de dames: N. Vis, Leiden, C. J. Diemer, Sassen- heim, S. de Hoog, Rijnsburg, M. Krijl, Delft, C. van Eek, Den Haag, A. Veu- ger, Tilburg, L. de Weger Gouda (med. ged.), M. Schlitman, Wasse naar, C. Kieviets, Voorschoten. De heren: R. F. Guiohert, Lisse, Br. Du- britius, Noordwijkerhout, J. Bosma, Leimuiden, A. G. Bouw, Voorscho ten, R. v. d. Haak, Leiden, C. van Hooidonk, Leiden, W. F. Neuteboom, Helaas beschadigd. De schilderingen zijn ongewild ern stig beschadigd door de stucadoors, die de kalklaag moesten verwijderen. In de eerste kerker bevindt zich op de rechter muur een bijna geheel ver nietigde afbeelding van de bespotting van Christus, links een afbeelding van Christus aan het krhis met links en rechts de moordenaars, genageld aan een kruishout, dat geheel afwijkt van de vorm, die gewoonlijk aan het kruis gegeven wordt. Boven de kerkerdeur is een op schrift, dat onleesbaar is geworden. In de tweede kerker ziet men op de linker muur een afbeelding van de geseling van Christus, rechts een zwaar gehavende voorstelling van de kruisiging. Boven de deur is het eer ste woord van een in zwart geschil derde wandspreuk zichtbaar. Aan de andere zijde van de gang vindt men in de kerker boven de in gang een wandspreuk die luidt: Komt al tot mij, die met sonden syt beladen Ik ben een God (u?) van alle ghenaden. Rechts bevindt zich de schildering van de kruisiging in een iets gewij zigde vorm. Links zijn nog de sporen te zien van een voorstelling van de geseling. In de Haarlemmerstraat ter hoog te van de Hartebrug is vanmorgen een nieuw filiaal van de schoenen magazijnen Bata geupend. Het is een hypermoderne zaak, waarin de laatste snufjes op het ge bied van winkel-interieuren zijn toe gepast. Men heeft vooral de nadruk gelegd op het „wie de schoen past, trekke hem aan". Op z.g. pre-selectors staan de schoenen in rijen opgesteld, om betast en bekeken te worden. De deuren van securiet-glas zijn op zodanige wijze aangebracht, dat het voor de aspirant-koper moeilijk vast te stellen is hij (zij) binnen of buiten staat. Het gehele lijnenspel in muren en vloeren is er op gericht deze suggestie te versterken. De oppervlakte van de winkel ruimte bedraagt 250 m2. De breedte van de etalages is 15 meter. Aan de zaak zijn 35 personeelsleden verbon den. In de zaak zelf treft men geen enkel schoenendoos aan, hetgeen het interieur, dat in de pasteltinten is geschilderd, ten goede komt. Aan de winkel zijn ook een pedicure-afde ling, een schoen- en kousenreparatie bar verbonden. De reeds bestaande zaak van de Bata in de Haarlemmer- meerstraat zal worden opgeheven. De Vereniging van Reclasserings- instellingen zal op Maandag 18 April in Esplanade te Utrecht een leden vergadering houden. Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden zal spre ken over: ,,De reclassering van lang en levenslanggestrafen". Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Jozefina Maria or van F. J. Jekkers en C. A. C. Bak ker; Maria Christina dr van A. v. Haarlem en J. F. Sierat; Petronella dr van J. Hoogeveen en A. van Al phen; Albert Frank zn van C. L. v. d. Touw en H. N. v. d. Beek; Mar iene Jacqueline dr van A. M. H. Rooijackers en J. M. v. Seters; Nico- lette Maria dr van A. Schotel en C. C. Leget. Overleden: R. M. v. Boxel zn 10 maanden. f&É 1 Voor de vijfde maal heeft de Paasvebo hedenmorgen op het marktterrein boeren, burgers en buitenlui in staat gesteld, de blikken te laten weiden Leiden, E. H. Soheepe, Oegstgeest,1 over het beste wat er in Nederland op fokveegebied gepresteerd wordt. D. Wielkens, Oegstgeest, P. van Reeds in de vroege morgenuren toen het dichte wolkendek een openlucht- Muilwijk, Schoonhoven, J. van Eg- tentoonstelling tot een hachelijke onderneming scheen te maken, dromden mond Rijnsburg, A. J. Buys, Hoe.' Ie edelste viervoeters der schepping voor het afgeschoten gedeelte van de - - - - - - - /eemarkt samen en nog geen uur later rijden de dikbillen zich in de ientoonstellingsvakjes aaneen tot een hecht front van nog ongemodelleerde biefstukken. Het algemene oordeel van de keurmeesters was dat er nog nooit in Leiden een dergelijke superklasse van rood-bonten en dikbillen te zien was geweest. v. Holland, J. C. de Wachter, Rotter dam, J. H. Schmieman, Zeist, H. Ras, Rotterdam, J. de Jong, Haarlem, J. W. Bergmeester, Elxloërmond, A. van Fennip, Boxtel. Het weer hield zich goed en de lammetjes, die het bestaan nog niet zo donker inzagen, behoefden om geen andere dan om drankzuchtige redenen onder moeders wol te krui pen. Terwijl de keurmeesters moeite hadden om in de dichtbezette vak ken elke koe de aandacht te geven, waarop zij recht had, kwam in het Schuttershof een select gezelschap bijeen om deze vijfde Paas-Vebo of ficieel te openen. De openingsplechtigheid. Het welkomstwoord werd gespro ken door de vice-voorz. van de Vebo, de heer G. J. van der Stoel, die zich speciaal richtte tot mr. H. A. A. Din ger als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Jongele^n en Van der Kwaak, enkele gemeenteraadsleden en de vele andere autoriteiten, die zich onder zijn gehoor bevonden. Spreker memoreerde de nog korte geschiedenis van de Paasvebo, die als waagstuk begonnen, uitgegroeid is tot een van de belangrijkste ge beurtenissen op fokveegebied. Kwa litatief biedt de tentoonstelling het beste wat op Nederlandse grond ge toond kan worden. Dit bewijst, al dus spreker, dat Leiden omringd wordt door een achterland, waarop het ten alle tijden kan rekenen. Veel en betere opbrengsten. Wethouder D. van der Kwaak be gon zijn openingsrede met het me moreren van het ontstaan van de Paasvebo. Een behoefte aan een der gelijke manifestatie als tegenhanger van de grote najaarstentoonstelling werd sterk gevoeld en het gemeente bestuur verleende dan ook alle me dewerking om een voorjaarshow mogelijk te maken. Spreker meende vervolgens bij een aandachtige be schouwing van het woord Vebo daar uit de zinssnede Veel en Betere Op brengsten te mogen concluderen. Deze goede hoedanigheden zijn op de Vebotentoonstelling 1955 in rui me mate aanwezig. Dit maakt de waardering voor de boeren in de omtrek die na de moeilijke zomer van 1954 deze unieke prestatie gele verd hebben, vrij wat groter. Spreker trok vervolgens een vergelijking met de veestand tussen 1930 en '55. Het totale veebezit in de dertiger jaren bedroeg 4.869.000 stuks. On danks de bezettingsjaren is dit ge tal in de naoorlogse jaren overtrof fen en in 1954 zelf uitgegroeid toj 5.537.000 stuks vee in totaal. Spreker besloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken dat met de ze tentoonstelling weer eens bewe zen wordt, dat alle goede dingen in drieën gaan: een goede prijs voori de veehouders, een goede koe voor j Door het kopen van een lot a f. 40.- stelt U ons in staat de Hartebrugkerk volledig te restaureren. U heeft dan kans op één der zeer aantrekkelijke prijzen. R.K. Kerkbestuur in de Parochie Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen te Leiden. 6000 loten 1.10.- 120 prijzen met een totale waarde van t. 16.500.- Aan alle deelnemers zal vóór 8 April a.a. gratis een trekkingslljst worden toegezonden. De netto-opbrengst der loterij zal worden aangewend voor restauratie van de Hartebrugkerk te Leiden I Loterij t.b.v. Hartebrugkerk Trekking op 31 Maart a.s. 1 AUSTIN A 30 1 ERRES televisietoestel 10 ERRES radio's 10 Solexen de Luxe 10 R.S. Damesrijwielen 10 R.S. Herenrijwielen 10 PRISMA Dameshorloge* 10 PRISMA Herenhorloges 28 OSMIA Vulpensets 30 SOLAR strijkbouten Goedgek. bi] Besl. v. d. Min. van Justitie dd. 29 Deo. 1954,2e Afd. A. Nr. L.0.540/148. Bestel nu door storting of inzending van deze bon Hierlangs afknippen en in enveloppe zenden aan Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat 106, Leiden Telefoon K 1710 - 20421, Postgiro 668718. Ondergetekende wenstloten ad..f. 40.» te ontvangen I onder rembours na ontvangst per giro/postwissel. HANDTEKENING Voorkeur voor Nr (Advertentie) GENEALOGEN BESTUDEERDEN HANDSCHRIFTEN. De genealogen van de kring Leiden hebben zich gisteravond kunnen be zighouden met de handschriften en verzamelingen van hun voorgangers. In de Kleine Burcht gaf gisteravond de heer H. L. Kruimel, conservator bij het centraal bureau van Genealo gie te Den Haag voor een klein doch sterk geinteresseerd gezelschap een beschouwing over de handschriften van de vroegere genealogen. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van de kring, dr Swart Voorspuy, begon de heer Kruimel zijn lezing met een korte uiteenzetting over de moeilijkheden die de vroege re genealogen bij het bijeengaren van hun gegevens te overwinnen hadden. Terwijl de genealogen vroeger dik wijls geen toegang tot de officiële bronnen kregen, genieten him opvol gers de grootste steun van de instan ties. Hierdoor is 't mogelijk de hand schriften aan een nader en zeer leer zaam onderzoek te onderwerpen. Spr. illustreerde zijn lezing met enkele handschriften uit de verzameling van het Bureau voor Genealogie. de slagers en een goed stukje vlees bij het Paasmaal voor de consumen ten. Over de rug van de boer. Een minder optimistische kijk op de stand van zaken in het veehou- dersbedrijf werd door de heer A. van den Hoek, voedselcommissaris van de beide Hollanden gegeven. Spreker was van oordeel dat de toe komst er voor de veehouders donker uitziet. De natte zomer van het vorig jaar jaar heeft het bedrijf zeer grote schade toegebracht en de gevolgen hiervan zijn nog duidelijk merk baar. In Nederland doet zich boven dien het merkwaardige en betreu renswaardige feit voor, dat de hoog- conjuctuur, waarvan een groot ge deelte van ons volk prof'tee"t bere:kt is, over de ruggen van de boeren. Terwijl namelijk het inkomen van de burger met elke nieuwe loonron- de omhoog gaat, daalt het loon van de boer, die ondanks de stijgende onkosten, zijn producten moet afle veren tegen ongeveer de zelfde prijs als. vlak na de oorlog. Na een kort dankwoord door de heer Van der Stoel werd een rond wandeling over het tentoonstellings terrein gemaakt. Jaarvergadering van „St. Antonius" De R. K. Bond van Houtbewerkers St. Antonius heeft gisteravond haar jaarvergadering gehouden, tijdens welke de heer J. Klein een inleiding hield over de ondernemersraad. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Driessen die een kort overzicht gaf van de huidige stand van zaken in de houtverwer kende industrie. Spr. herdacht vervol gens met enkele woorden het overlij den van de oud-voorzitter de heer Th. de Groot Het jaarverslag van de secretaris, de heer Klein, vermeldde de belang rijkste gebeurtenissen in de bond van het afgelopen jaar. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. Humme, bleek, dat het batig saldo van 254.04 met een jubileum in zicht, enigszins teleurstellend was. De voorzitter wekte de aanwezigen dan ook op de afdeling bij de viering van het jubileum zoveel mogelijk te steunen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren J. Driessen en W. Elzinga ibij acclamatie herkozen. Na een korte pauze hield de heer Klein een interessante lezing over de ondernemingsraad en het belang er van voor de arbeider. De leden van Sint Antonius wer den tenslotte uitgenodigd om met het gehele gezin aanwezig te zijn in de Hoogmis van 9.15 uur in de St. Pe- truskerk, die door de geestelijk Al- viseur op Zondag 27 Maart opgedra gen zal worden. KLAVERJA-STEAM L B.F. LEIDS KAMPIOEN. Het kiaverjas-achttai van de Leidse Broodfabriek is gisteravond kampioen geworden in de hoogste afdeling van de Nederlandse Bedrijfsklaverjas-af- deling Leiden. Het team zal hierdoor uitkomen op het stedelijk klaverjas- tournooi in Utrecht. Het team dat in September van het vorig jaar de thans bekroonde competitie begon, bestaat uit de he ren A. Fasel, M. Prins, J. Kapaan, J. Mulder, M. van Leeuwen, J. Klink en de gebroeders Henzen. Als team leider gungeert de heer Kapaan. Het zwarte schaap van de tentoonstelling. Bij de foto's: Geheel boven de muur-1 schildering op de linkermuur in de eerste kerker. Hiernaast: wandtekst boven ker kerdeur. (Foto's: „De Lzidse Courant"). I

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5