r In 10 jaar kan tekort van 214.000 woningen ingelopen worden President Heuss tekent ratificatiewetten Het viel daar niet mee Eerste kievitsei zoek geraakt A'damse lokettiste was wanhopig en monteur volkomen op z'n gemak Bankrekening Amsterdam is nieuwsgierig VRIJDAG 25 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 V. en D. mode-shows Instructieve snufjes uit het buitenland. Gisteren werden bij V. en D. weer drie korte mode-sihows gegeven, de zogenaamde '.flitsen", deze keer niet aarzelend over de nadering van lente en zomer, maar enthousiast dit blijde jaargetijde aangekondigd in een reeks fleurige en elegante modellen, waar bij enkele zó uit het buitenland en anderen geïnspireerd op ideeën, in Parijs opgedaan. De modeflitsen van V. en D. heb ben het uitgesproken voordeel, dat zij in kort bestek het essentiële te zien geven, niet bangelijk weggemof feld, maar royaal en toch ook weer zo, dat de Nederlandse vrouw het meestal wel accepteren kan. Begonnen werd met vier mooie peignoirs, waaronder één van nylon, een luxe gevalletje, dat herinnerin gen opwekte aan Amerikaanse films met zeer rijke dames erin. Je hebt bij zo'n peignoir beslist een boudoir no dig! Maar natuurlijk zijn er ook in Nederland boudoirs! En warme zo meravonden! In de mantels werd veel tweed ge toond in de nieuwe pasteltinten en ook nogal wat zijden ottoman. Veel japonnen waren natuurlijk uitge voerd in de zo in de mode komende katoen, vooral de als satijn bewerkte katoen, in piqué en in van die nieuwe stoffen, waarvan bijna niemand nog de naam onthouden kan, maar die 't zo buitengewoon doen, omdat zij zo elegant zijn en zo mooi afkleden. Ook in deux-pièces worden die stoffen verwerkt. Men durfde het ook aan helemaal echte H's en A's te tonen. Vooral de A's deden het goed, omdat deze nogal eens gebracht werden in de Italiaan se versie. Een snufje was het pied-de-poule pakje met een kort jasje en een ge- plisseerde rok. Pied-de-poule is er enkele jaren helemaal uitgeweest. Maar in Parijs was aan te voelen, dat het er weer in zal komen en men heeft zich gehaast er een pakje van te laten maken, een modelletje, dat overduidelijk aantoonde, dat de stof elegant èn jeugdig is. Ook imprimé blouses schijnen op het ogenblik Parijs te veroveren. In de gisteren getoonde collectie was er óók een en die was alleraardigst. Uit Zwitserland kwam behalve veel van de verwerkte stof ook een rood tweed mantelcostuum. Heel apart, óók chique, maar lang niet voor iederéén. Het jongste manne quin-type droeg o.m. een Fath-cos- tuumpje met sterk blousende rug op een lage taille. Natuurlijk in tweed. De couture- afdeling Grégoire was na lange afwezigheid weer present met een interpretatie van de A-lijn in Franse katoen. En tenslotte drie mooie avondtoiletten en een heel mooi bruidstoilet. De Mei-maand, maand van de bruiden, is in aan tocht! Dat de accessoire volkomen in orde waren, behoeft wel geen toog. De shows waren overvol en het publiek waS enthousiast. C. Th. R. Hoofdambtenaren gaan „fooi" weigeren! Alhoewel over het advies yau de Centrale voor Hogere Ambtenaren om „modeldienst" in te voeren, wat inhoud, dat er geen overwerk meer gedaan zal worden, in de kringen van hoofdambtenaren niet gunstig gedacht wordt, zijn deze ambtena ren toch van mening, dat zij uiting moeten geven aan hun misnoegen, nu de regering zo weinig genegen blijkt aan hun wensen tot denivelle ring van de salarissen gevolg te ge ven. Zij zijn nu besloten om de 3% ver hoging, die minister Beel hun aange boden heeft, als „ongewenste fooi" af te wijzen. Naar de Nieuwe Gids verklaart, heeft de minister van buitenlandse Zaken het besluit ondertekend, waar bij baron Van der StratenWaillet, thans ambassadeur van België in Ar gentinië, tot ambassadeur in Den Haag zou worden benoemd. Tweede Kamerlid voor Leidse federatie Bouw openbare werken geremd Voor de oorlog hadden wij een wo ningproductie van rond 40.000 wo ningen per jaar en thans van plm. 68.000 woningen. Ondanks dit grote verschil zitten wij altijd nog met een tekort van 214.000 woningen. Dit deelde gisteravond de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer, mede tijdens een lezing, welke hij in het „Gulden Vlies" hield voor de Fe deratie van te Leiden en omstreken gevestigde woningbouwverenigingen. Behalve een - groot aantal afge vaardigden van diverse woningbouw verenigingen, waren deze avond ook aanwezig de wethouder van Openba re Werken, de heer A. J. Jongeleen, de heer G. F. E. Kiers, hoofd-inge- nieur-directeur van de Prov. dienst voor Wederopbouw en Volkshuisves ting, tal van gemeenteraadsleden en Zonder uitspraak van het Hof af te wachten President Heuss van West-Duits- land heeft de ratificatiewetten der Parijse verdragen ondertekend en deze zullen in het eerstvolgende „Bun- desgesetzblatt" worden afgekondigd. De president heeft het op grond van zijn onderzoek der grondwettelijke complicaties der verdragen niet no dig geacht met zijn beslissing te wachten op een eventuele behandeling van het Saarverdrag door het Consti tutionele Gerecht. Het gerecht zal Maandag beslissen of het zal ingaan op het verzoek van een aantal af gevaardigden om het verdrag aan de grondwet te toetsen. In kringen der oppositie heeft het Twee Engelsen, broers van elkaar, die vrijwillig naar Oost-Duitsland waren gegaan, zijn diep teleurgesteld teruggekomen. Na vijf weken in het arbeidersparadijs hadden zij er al ge noeg van. In de Oostelijke zone hadden de communisten de gebroeders de 27- jarige Bernard Maher en de 31-jari- ge John Maher gevraagd voor hen in het Westen te spionneren. Zij hadden dat geweigerd en werden toen in een huis opgesloten, waar een draad die onder stroom stond om heen liep. In de tuin liepen honden rond. De broers trachtten te ont vluchten, maar zij werden door de wachten gegrepen. Zij kwamen toen in een kleine kelder terecht en kre gen weinig eten. In het huis bevon den zich ook een soldaat van de Royal Scots Fusiliers en een Engels meisje. Tenslotte lieten de communis ten hen vrij. Bernard, die in Enge land lid was geweest van de commu nistische partij, zei: „Ik word weer lid van een C.P. de conservatieve partij". NU FRANKRIJK NOG. De Franse premier Faure heeft Donderdagmiddag een beroep op de Franse Senaat gedaan, de Parijse ac- coorden, volgens welke West-Duits- land in het Westeuropese verdedi gingsstelsel wordt opgenomen, te be krachtigen. Hij verklaarde dat zijn regering, indien de verdragen wor den verworpen, niet de taak op zich zal nemen, een nieuwe oplossing te vinden. Het merendeel van de senatoren applaudiseerden herhaaldelijk gedu rende de rede van de minister-presi dent. die ook pleitte voor een Frans- Westduitse toenadering. Men is van oordeel, dat de eerste- minister door zijn rede van Donder dag vele weifelaars voor het rege ringsstandpunt heeft gewonnen. besluit van de president enige ver rassing teweeg gebracht. Men had daar verwacht, dat Heuss de beslis sing van het Gerechtshof zou af wachten. Het feit, dat de president zulks op grond van het advies van zijn eigen deskundigen niet nodig heeft geacht, heeft de papieren der klagers nog verder doen zinken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het Gerecht de klacht niet ontvankelijk zal verklaren, aangezien zij door niet voldoende stemgerechtigde leden van de Bondsdag zou zijn ondersteund. De socialisten hebben namelijk het vereiste minimum van één derde der afgevaardigden slechts bijeen kun nen brengen door ook de Berlijnse afgevaardigden te laten tekenen. Deze afgevaardigden hebben echter geen stemrecht. Volgens mededeling van het bureau van president Heuss zal de Bondsre gering de documenten der ratificatie eerste deponeren op een tijdstip, dat met de overige Navo-landen dient te worden afgesproken. Reeds vroeger had dr. Adenauer aangekondigd, dat hij een gelijktijdig deponeren van de oorkonden door alle regeringen zou voorstaan. De nieuwe koers in Rusland De Sowjet-Unie tracht bestellin gen, die verleden jaar bij Engelse industrieën zijn gedaan, in te trek ken of te beperken. De bestellingen, die de Russen ge heel of gedeeltelijk trachten in te trekken, hebben betrekking op ma chinerieën voor de vervaardiging van textiel, meubelen, rayongarens en zuivel en op televisiematerieel. Getracht wordt de bestellingen met ongeveer 4 millioen pond sterling te beperken. In kringen der Engelse industrie gelooft men, dat dit verband houdt met de recente wijzigingen in de re gering der Sowjet-Unie en met de nadruk, die tegenwoordig weer op de zware industrie wordt gelegd. Ook in andere West-Europese lan den ondervindt men moeilijkheden met de Russische bestellingen voor verbruiksgoederen. De voedselhalers zijn er weer Duizenden Oostduitsers komen de laatste dagen naar West-Berlijn om levensmiddelen te kopen, die zij in de Sowjet-zone niet kunnen krijgen. Het feit, dat zij tegen dure West marken voedsel komen halen, toont aan, dat geen waarde moet worden gehecht aan de ontkenning van com munistische zijde van voedseltekorten in Oost-Duitsland. De Oostduitsers, die naar West-Ber lijn komen, zeggen, dat er geen hon gersnood in het Oosten heerst, maar dat het heel moeilijk is de gewenste artikelen te krijgen. enkele architecten en hoofdambtena ren van de gemeente Leiden. 214.000 woningen tekort. Na een inleidend woord van de voorzitter van bovengenoemde Fede ratie, de heer Oostveen, sprak de heer Bommer over „Woningnood en Woningbouw". In het begin van zijn inleiding wees spreker er op, dat wij zeer voorzichtig moeten zijn met de samenstelling van de omvang van het woningtekort, aangezien de vraag rijst of wel ieder huishouden in Ne derland een woning nodig heeft. Bo vendien is er een aantal van toelaat bare samenwoningen. Gaat spreker echter af op de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dan blijkt daaruit, dat wij eind 1948 een woningtekort van 276.000 wonin gen hadden. Na een tijd van stil stand zijn wij na 1950 op dit tekort gaan inlopen. Hoewel een eenvoudi ge berekening uitwijst, dat wij on der de huidige omstandigheden on geveer 15 jaar zouden nodig hebben om het huidige tekort van 214.000 woningen in te lopen, is de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting niet zo pessimistisch en rekent hij op een periode van 9 a 10 jaar. Indien deze berekening uitkomt zul len wij ongeveer 19 jaar hebben ge daan over het wegwerken van het woningtekort. Een aantal jaren,* dat vergelijking met de perioden na eerste Wereldoorlog (toen wij over een minder groot tekort tö'ch altijd nog 11 jaar deden) nog niet eens zo gek is. Behoefte 51.000 per jaar. Vervolgens wees spreker op de 2 factoren, die de toeneming van het aantal huishoudens (woningen) be palen, te weten het groot aantal hu welijken en het lage sterftecijfer. Was de jaarlijkse woningbehoefte vóór de oorlog gemiddeld 33.000 wo ningen per jaar, van 1946 tot heden is deze reeds opgelopen tot 51.000 woningen. Gezien dit grote tekort, hetgeen in vele gevallen noopt tot een gedwon gen samenwoning, met alle onple zierige gevolgen van dien. begrijpt spreker het algemeen verlangen om meer woningen te bouwen. Veelal hoort men de klacht: „het ons toege wezen bouwvolume is te gering", doch spreker zou dan wel eens wil len vernemen welke gemeente in Ne derland een te veel aan bouwvolume kreeg toegewezen. De grote vraag is of wij de woningproductie in haar geheel kunnen opvoeren. Dit is een kwestie van arbeiders en bouwmate rialen. In 1952 is b.v. een financie ring voor de bouw van 73.000 wonin gen gegeven, doch deze konden niet gereed komen. Teneinde de woning bouw niet in de weg te staan wordt momenteel sterk afgeremd op de bouw van Openbare gebouwen. Mede met het oog op een toekom- Positie van de watermolenaars Naar de afdeling Zuid-Holland van de Bond voor Ambtenaren bij de Wa terschappen mededeelt, duurt de ac tiviteit tot verbetering van de positie der Watermolenaars nog steeds voort en heeft men reeds diverse gunstige resultaten mogen boeken. Molenaars, die klachten hebben, kunnen deze bij de bond indienen. De klachten, die reeds binnengeko men zijn, zijn doorgezonden naar Gedeputeerde Staten en in verschil lende gevallen zijn via deze weg ver beteringen bereikt. Gedeputeerde Sta ten hebben zich bereid verklaard als er klachten worden kenbaar gemaakt, deze ook te onderzoeken. Naast deze activiteit, waarbij de medewerking van de molenaars zelf onontbeerlijk is, tracht de bond nog steeds tot overleg te geraken met het bestuur van de Zuidhollandse Waterschapsbond. Ook op eigen ini tiatief hebben enkele polderbesturen de positie van hun watermolenaar bekeken en verbeteringen tot stand gebracht. Dit neemt echter niet weg, dat het totale beeld nog zeer ongunstig is en er in vele molenaarsgezinnen nog van een noodtoestand sprake is. De bond verslapt echter niet in activiteit, om verbeteringen te bewerkstelligen. Onder leiding van oud-minister mr P. Lieftinck zal een missie van de Wereldbank een algemene studie maken van de economie van Jorda nië. Dit onderzoek geschiedt op ver zoek van de regering van het land. De missie wordt 26 Maart te Amman verwacht. Haar werkzaamheden in Jordanië zullen vermoedelijk 3 a 4 maanden duren. Geheel Ulicoten, het kleine dorp tegen de Belgische grens, is in op schudding geraakt. Het begon gister middag om drie uur, toen de twaalf jarige Thomas van Engelen op de heikant een kievitsei vond. Het eer ste kievitsei in den lande, zo stond onomstotelijk vast. Thomas, die nooit verwacht had, op zijn vrije Woens dagmiddag zulk een belangrijke vondst te doen, holde naar huis om zijn vader te waarschuwen. Vader van Engelen belde terstond de burge meester van Baarle Nassau, onder welke gemeente Ulicoten ressorteert, op. Grote opwinding, nu ook op het gemeentehuis. Men kon zich niet heugen, dat Brabant ooit eerder het eerste kievitsei op zijn kruimige bo dem mocht ontvangen. Er werd direct getelefoneerd met paleis Soestdijk, want het goede gebruik om H. M. de koningin het eerste kievitsei aan te bieden, zou in ere worden gehouden. Toen alles geregeld was voor het op zenden van het ei naar paleis Soest dijk, kwam plotseling als een bom inslag het bericht: het ei is weg! Wat was er gebeurd? De twaalf jarige vinder was zo opgewonden ge weest over het feit, dat hij de geluk kige was die het eerste ei mocht aanschouwen, dat hij zonder verdere overwegingen naar huis holde. Het ei liet hij in het nest liggen. De mo lens begonnen intussen te draaien en Thomas beloofde alvast het ei te zul len gaan ophalen. Toen hij bij het kievitsnest aankwam, bleek het ei echter verdwenen te ztfn. Bijna huilend kwam hij van zijn expeditie terug. De verslagenheid deelde zich al spoedig mee aan zijn omgeving. Waar is het ei gebleven? is de vraag die iedereen bezighoudt in Ulicoten. Het verschil tussen f 100.- en f 1.000.- Voor de 2e maal: vrijspraak Een 30-jarige lokettiste op het cen trale postkantoor te Amsterdam deed op een middag in de afgelopen No- vembermaand de weemakende ont dekking, dat zij die dag aan een klant i.p.v. 13 bankjes van 100.dertien bankjes van 1.000.had uitbetaald, zodat zij met een kas tekort van ruim 11.000.— zat. De politie werd ingeschakeld en spoedig kwam aan de hand van de staten aan het licht, dat hoogstwaar schijnlijk een 28-jarige monteur met de 13 bankjes van duizend naar huis was gegaan, want deze had die dag een cheque van 1.300.geïnd. Enkele rechercheurs togen naar het arbeidsveld van de jongeman en vroe. gen hem 2ijn portefeuille te tonen. Lichtelijk verbaasd, maar volkomen kalm overhandigde de monteur zijn portefeuille en was oprecht verwon derd, toen daaruit bankjes van 1.000.tevoorschijn kwamen. Ondanks deze verbazing werd de zaak aanhangig gemaakt, maar de rechtbank sprak hem vrij. „Inderdaad merkwaardig". Toch waren er enkele aanwijzingen, dat de vergissing niet zo onopgemerkt aan de monteur voorbij was ge gaan, want hij had met het geld een schuld van 500.afbetaald en deze betaald met een bankje van duizend, waarna hij het wisselgeld te goed hield, omdat zijn schuldeiser geen 500.terug kon geven. „Wanneer U toch van mening was, dat U 13 briefjes van ƒ100.ontvan gen had op het postkantoor, dan moet het U toch verbazen, wanneer U plot seling een bankje van 1.000.uit Uw portefeuille haalt", zei de presi dent van het Amsterdamse gerechts hof gisteren. Ja, dat vond verdachte nu ook wel, maar op dat moment was het niet tot hem doorgedrongen. Bewijzen van onschuld. De justitie, die overwoog, dat ver dachte die een vlekloos verleden heeft eerlijke verbazing had ge toond, toen de bankjes uit zijn por tefeuille waren gekomen, dat hij in het geheel niet zenuwachtig was ge worden bij het bezoek van de re chercheurs en dat hij ook tijdens de behandelingen van zijn zaak kalm en stige krotopruiming en het in de toe komst splitsen van duplex woningen, doch bovenal in het belang van de opvuering van dq woningbouw, zul len wij volgens spreker, alles moe ten doen om het bouwvak voor de arbeiders aantrekkelijk te maken. Tenslotte weidde de heer Bommer nog uit over het woningpeil, dat z.i. een vergelijking met het buitenland zeker kan doorstaan, en de onlangs in de Tweede Kamer gevoerde dis cussies over de huurverhoging, waar van wij uiteraard reeds eerder een beschouwing gaven. Na een korte pauze was er gele genheid om met spreker in discussie te treden. SPOORSTUDENTEN NAAR LEIDEN Van 14 tot 20 Mei zal een groep van tachtig leden van een Engels studenten spoorwegverbond in Ne derland haar jaarvergadering hou den. Dit op zichzelf alleen maar merkwaardige feit wordt voor Lei den interessant, doordat de studenten na afloop van de vergadering een be zoek zullen brengen aan het Leidse station. Voor de goede orde vermel den we nog, dat deze spoorstudenten niet vergelijken zijn met de studenten die in corpskringen te Leiden als „knorren" te boek staan. De bezoe kers studeren namelijk spoor wegwe- tenschappen aan de economische ho geschool van Londen. Examen Aan de Economische Hogéschool van Rotterdam is de heer N. S. Zon dervan geslaagd voor het toctoraal- examen in de economische weten schappen. Geen sof-cantlne In de goederenloods van Van Gend en Loos aan de Haagweg zal op Dins dag a.s. de Stichting S.O.V.-cantines een nieuwe recreatiezaal openen. De stichting levert hiermee reeds haar 23ste cantine af, zodat men nu be paald niet mag spreken van een sof- cantine. Vijfde cursusmorgen De katholieke jeugdraad houdt Zondag a.s. haar vijfde cursusmor gen. Het programma vermeldt een H. Mis in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, ont bijt in de Romanuszaal en een inlei ding van drs. W. d Hey over Vor mingsmogelijkheden voor jongens. Tussen de bedrijven door krijgen de zangers en volksdansers gelegenheid Agenda Leiden VRIJDAG: Stadhuis, kamer 125, 7.30 uur Jeugd- parlement. Schuttershof, 9.30 uur v.m. Ope ning VEBO. Zaal Evert Castelein, Hooglandse Kerkgracht, 8 uur nam. Sociaal Cha ritatief Centrum. Mej. W. Hillen over: De samenwerking in het So ciaal Charitatief Centrum. in plaats van bloemen De directie van de chemische fa briek „Naarden" had bij haar gou den jubileum haar relaties, die van plan waren bloemen te zenden, ver zocht het daarvoor bestemde bedrag te storten op een rekening ten bate van het kindersanatorium „Hoog Blaricum". De directeur-geneesheer van dit sanatorium, dr W. Steyling, heeft thans medegedeeld, dat op deze spe ciale rekening een totaal bedrag van 12.600 is binnengekomen. De be doeling is, dat het geld wordt be steed voor de eerlang te bouwen re creatiezaal voor de patiëntjes van dit Amsterdamse kindersanatorium. Het aantal Nederlanders, dat tij dens de oorlog of kort daarna in Russische gevangenschap is geraakt, is volgens de gegevens van het in formatiebureau van het Ned. Rode Kruis tot ongeveer 40 gedaald. Hon derden landgenoten, onder wie zich vele oud-SS-ers bevonden, zijn al uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. Verwacht wordt, dat de meeste Nederlanders, die daar^ nog onvrij willig vertoeven, nog vóór het einde van hun straftijd zullen repatriëren, want dit schijnt de laatste tijd bij de Russen gebruikelijk te zijn. In vele gevallen is de reden, waar om zij tot nu toe worden vastgehou den, niet duidelijk. Wel zijn, zoals bekend onlangs van Russische zijde de namen bekendgemaakt van elf landgenoten, die zich aan strafbare feiten zouden hebben schuldig ge maakt en daarvoor moesten boeten. De Amsterdamsche publieke wer ken en dc hoofdstedelijke politie zijn nieuwsgierig met welk doel de vele honderden automobilisten, die via de hoofdwegen naar en van de hoofdstad komen, hun reis begonnen zijn en daarom hebben zij het voor nemen opgevat om Donderdag 31 Maart een enquête te houden op de weg Den HaagAmsterdam. Op die dag wanneer het weer erg slecht is wordt het een weekje uitgesteld zullen alle automobi listen, die van of naar de hoofdstad gaan, een briefkaartje uitgereikt worden, waarop hun gevraagd wordt, waar het beginpunt van de rit lag en waar het doel op het moment, dat zij de controle passeerden. Enkele automobilisten zullen te vens aan een mondelinge enquête onderworpen worden, maar wan neer de reactie op de briefkaartjes bevredigend blijkt, zullen bij de vol gende enquêtes ,die op alle wegen naar Amsterdam zullen plaatsvin den in de toekomst, alleen maar briefkaartjes uitgereikt worden, zo dat een oponthoud door het vragen stellen voorkomen kan worden. openhartig was, hield rekening met de mogelijkheid, dat de monteur in derdaad de vergissing niet opgemerkt had en de openbare aanklager vroeg daarom vrijspraak. Niemand ongelukkig. De verdediger was het daar natuur lijk mee eens, maar om de zaak ge heel veilig te stellen, betoogde hij, dat de monteur geen poging had gedaan om het geld te verbergen, dat hij voorts gerechtigd was geweest om de ƒ1000.die hij aan zijn schuldeiser gegeven had, als deel van zijn 1.300.uit te geven en dat zelfs al zou de monteur de vergissing be merkt hebben er nog geen sprake van wederrechtelijke toeëigening was. Feitelijk waren er allemaal gerust gestelde mensen in het paleis van ju stitie te Amsterdam. De lokettiste zat tevreden in de getuigenbank, om dat zij haar geld weer terug had, de verdediger zag een gemakkelijk te winnen zaak en de monteur bleef met overtuigende rust zijn onschuld vol houden. He Hof besloot tenslotte om veer tien dagen over de eis tot vrijspraak na te denken en dan uitspraak te doen. Knoeierij in grintliandel Werkgevers machteloos? De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft gister middag tijdens de behandeling van een rechtzaak voor de Haarlemse rechtbank meegedeeld, dat er in dc grinthandel speciaal bij de bouw der Amsterdamse tuinsteden veel ge knoeid wordt. Er is daar een centraal verkoop kantoor van grint dat, volgens de officier, het centrum van deze acti viteiten is. De chauffeurs doen daar aan mee, en rijden vrachten, die voor liet werk bestemd zijn, naar particulieren. Zij krijgen daarover geen last met hun patroons, „omdat zij teveel van hen weten". Verschei dene chaufferus zijn voor spreker geleid, maar aangezien zij verdacht worden van misdrijven gepleegd in het arrondissement Amsterdam, zul len zij zich eventueel voor de Am sterdamse rechter moeten verant woorden. 4 Maanden voor kwitantie. Voor de rechtbank te Haarlem had zich een 68-jarige veehandelaar uit de Haarlemmermeer te verantwoor den, wegens valsheid in geschrifte. Hij zou als tussenpersoon zijn opge treden tussen een chauffeur, die op eigen houtje enige ladingen grint van 't werk aan 'n particulier wilde leveren en een landbouwer die van hem negen ladingen grint van 45 gulden per lading had gekocht. Er was een bedrag van 405 betaald, maar de veehandelaar had een kwi- bedrag van 600. Dit zou hij gedaan hebben in verband met belasting aangifte door de landbouwer. De officier van justitie achtte de vervalsing van de kwitantie bewe zen en eiste een gevangenisstraf van vier maanden. De rechtbank zal op 7 April a.s. uitspraak doen. Marktberichten LEIDEN, 25 Maart. Vee. Op de veemarkt zijn heden aangevoerd: stieren 5, melkkoeien 135, vette koeien 350, varekoeien 101, vette kal veren 12, nuchtere kalveren 502, gei ten 12, vette schapen 50, weidescha- pen 70, vette lammeren 233, weide- lammeren 128, varkens/zeugen 58, schrammen 309, biggen 470, paarden 3, veulens 2. Totaal 2520. Notering: melkkoeien 710960, vette koeien slacht ƒ2.002.75, vare koeien 430680, vaarzen 500775, pinken 360450, nuchtere kalveren slacht 3340. schoon f 0.901.10, vette schapen 100145, wcideschapen 140160, vette lammeren 100140, schapen slacht 1.50—1.75, weide- lammeren 180210, drachtige zeu- gen 280400, schrammen 0.65 1.10, biggen f 0.400.55, geiten 15—30. Overzicht: melk- en varekoeien, vaarzen en pinken traag; vette koeien stug; nuchtere kalveren zeer stroef; zeugen, schrammen en biggen matig; schapen en lammeren matig; TBC- vrije afdeling goede aanvoer, 136. Kaas. Op de kaasmarkt zijn heden aangevoerd: .10 partijen Goud se kaas. Notering: Goudse le soort 2.222.26. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN, 24 Maart. Bloemen. Sneeuwklokjes f 0.25 0.27, Anemonen 0.540.69, BI. druif jes ƒ0.15—0.29, W. Pitt 0.81—1.03, Snowdon ƒ0.791.07, Zenober ƒ0.71 ,096, Sonja 0.650.95, Rose Cop land ƒ0.89—1.30, Red Pitt ƒ0.87— 1.19, White Sail ƒ0.81—1.12, Sutane 0.76—0.85, Golden Harvest ƒ0.89— 1.29, Truman 0.921.04, Crown Im perial 0.680.95, Prunus 0.901.03, Campfire ƒ0.871.07, Bartigon ƒ0.86 —1.12, Piccadilly ƒ0.72—1.04, E. Ed dy ƒ0.71—0.96, Albino ƒ1.15—1.23, Bandoeng 0.901.12, v. d. Eerden 1.02—1.23, Olympiade ƒ0.90—1.08, Pink Gem f 0.85—0.92, Tthleet ƒ1.13 1.22, Early Queen 0.850.91, Dub bele tulpen 0.510.83. Narcissen: Whrestler 0.560.67, Actea 0.52 0.59, Early Glory 0.63—0.77, Kos ters ƒ0.50—0.55, Carlton ƒ0.66—0.73, l'Innocense 0.520.58. VINKEVEEN,, 23 Maart. Groente. Spinazie 6163 ct., Waspeen 29 30 ct., Witlof A I 67 ct., id. B I 68 ct., id. B II 5361 ct. per kg. Radijs 32 ct. per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3