RIJNSTREEK DE IJZEREN SCHELVIS De msse bandiet Proeftijd van de Alphense markt wordt weer verlengd Prof. club A'dam 3.V.V. Gemeenteraad Hillegom VRIJDAG 25 MAART 1955. DE LE1DSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA l Het tweede proefjaar van de we kelijkse goederenmarkt, nu op Za terdag gehouden, loopt 1 April a.s. af. De commissie is van oordeel, dat nog lang niet gesproken kan worden van een bloeiende markt. Verschillende factoren, zoals de slechte weersomstandigheden van de laatste maanden, de slechte oeverver binding en het niet voldoen aan de eisen van het huidige marktterrein op het Toussaintplein, hebben het marktbezoek ongunstig beïnvloed. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie is nochtans van mening, dat de markt in een behoef te voorziet en dat voortzetting zeer zeker verantwoord is. De verwachting werd voorts uit gesproken, dat de markt ongetwij feld betere tijden tegemoet zal gaan zodra de plannen tot aanleg van een nieuw marktterrein nabij het Nuts- igebouw verwezenlijkt zijn en de nieu we Alphense brug gereed zal zijn. De commissie werd in haar mening omtrent de levensvatbaarheid van de markt gesterkt door het van de kooplieden ingekomen verzoek om 't sluitingsuur van de markt een uur later te stellen, waarmede zij blijk geven wel iets in de markt te Alphen aan den Rijn te zien. Een minderheid in de commissie verklaarde zich tegen inwilliging van dit verzoek, daar zij hiervan moei lijkheden voor de plaatselijke mid denstand verwacht. De meerderheid daarentegen meent dat al het mogelijke gedaan moet worden om Jiet marktbezoek te be vorderen en ziet hierin een stap in de goede richting. Het college van B. en W. is met de commissie van mening, dat het marktbezoek, in het bijzonder door het ontbreken van een goede oever verbinding, ongunstig beïnvloed wordt en dat hierdoor de juiste maat staf voor de beoordeling van de vraag of voortzetting van de markt al dan niet verantwoord is, ontbreekt. Alvorens definitief over het voort bestaan van de markt wordt beslist, aohten B. en W. het juist eerst af te zien hoe de markt zich zal ontwikke len na het gereed komen van de nieuwe Alphense brug en het even tueel betrekken van het vorenbedoel de marktterrein nabij het Nutsge- bouw. In verband hiermede geven zij er de voorkeur aan de proefperiode van de markt te verlengen tot 1 April 1957. Ten aanzien van het wijzigen van het sluitingsuur van 17 in 18 uur kan de grootst mogelijke meerderheid van het college zich met het standpunt van de meerderheid van de commis sie verenigen. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het verlengen van de proefperiode van de markt tot 1 April 1957, tot het wijzigen van het slui tingsuur van 17 in 18 uur en tot het PLAATS VOOR DE MARKT I.v.m. aanvragen voor aankoop van bouwterrein, gelegen ten oosten van de Hooftstraat en bij het uitbreidings plan in onderdelen (Oost I) voor bebouwing bestemd, dient dit gebied te worden ontsloten, berichten B. en W. aan de raad. Het betreft het ge bied ten noorden van het Nutsge- bouw, waai- naar men voornemens is o.m.,het marktterrein te verplaat sen. 1 Voor deze ontsluiting is bet nodig, dat de als onbewoonbaar aan te mer- 32, 34, 36 en 38 worden gesloopt en een tweetal straatgedeelten wordt aangelegd. Als gevolg van het slopen van ge noemde panden zal het parkeerter rein, gelegen naast en ten noorden van het Nutsgebouw, aanmerkelijk worden verruimd. Het veiruim.de parkeerterrein zal uitermate geschikt zijn voor markt terrein. Als voordelen hiervoor zien B. en W. dat het in het winkelcen trum ligt en dat. in de onmiddellijke nabijheid een behoorlijk café-restau rant (Hotel Centraal) aanwezig is. De aanleg van de straatgedeelten en de verruiming van het parkeer terrein zullen naar raming 177.000.- kosten. De voorzieningen voor de verlichting zullen 750.kosten. B. en W. stellen de raad voor de bedragen beschikbaar te stellen en tot de uitvoering te besluiten. verplaatsen van de markt naar voor meld terrein met ingang van een na der te bepalen datum, doch in elk geval zodra de nodige voorzieningen bestratingen en uitbreiding par keerterrein aldaar zullen zijn ge troffen. Verkoop Chr. VGLO-school. I/vtfn. plannen tot verbetering van de ver keerssituatie in het centrum der ge meente is het van belang, aldus B. en W. dat de gemeente de beschik king krijgt over het erf, behorende bij het aan de Julianastraat no's 95 i 93 gelegen schoolgebouw. De school is thans in gebruik als VGLO-school bij de stidhting voor chr. VGLO. Het laat zich aanzien, dat het ge bouw, wanneer dit niet meer voor het VGLO gebruikt zal behoeven te worden er zijn n.l. plannen tot bouw van een nieuw schoolgebouw voor dit doel in plan-West, ten noor den van het Bospark onderdak zal kunnen verschaffen aan de onlangs door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in het leven geroepen ciale werkvoorziening de z.g. be schutte werkplaats welke thans provisorisch is ondergebracht in het pand Raadhuisstraat 116, de voorma lige chr. lagere landbouwschool. De eigenaresse, de vereniging tot bevordering van lager en meer uit gebreid dhr. schoolonderwijs, is be reid de beide gebouwen school en woning met bijbehorend erf aan de gemeente te verkopen voor 80.069.41, welk bedrag B. en W. aanvaardbaar achten en de raad in overweging geven tot aankoop te be sluiten. Belastingambtenaar met pensioen. Na ruim 41 dienstjaren zal de heer J. C. Zwijgers wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 April a.s. de inspectie van de belastingen, waar hij als controleur werkzaam is, verlaten. BODEGRAVEN Ernstige aanrijding De oude heer G. Walraven kwam met een bakfiets uit de Beursstraat gereden, toen op de Nieuwe Markt een wagen van Transneerlandia na derde. Deze reed op de bakfiets in, die deerlijk werd vernield. De heer Walraven werd ernstig gewond en bekwam een schedelbasisfractuur. Pater Boermans en dr. Ragay waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd vervoerd naar het St. Joseph- paviljoen in Gouda. Zijn toestand is ernstig. Oudercursus. - Groot en verheu gend was de belangstelling voor de oudercursus, waarvan de eerste avond gegeven werd door dr. S. Heijster over het onderwerp: Vader en Moe der. Nadat de heer H. v. d. Heijden de bijeenkomst had geopend en ge wezen had op nut en noodzaak van een dergelijke cursus in deze dyna mische tijd, ving dr. Heijster haar inleiding aan. Zij gaf aan, hoe deze cyclus van 5 avonden het kind zal volgen vanaf de prilste jeugd tot aan de volwassenheid. Spr. belichtte eerst de juiste basis, de grondslag, die nodig is om tót een juiste opvoe ding van de kinderen te komen. De verhouding tussen vader en moeder moet door liefde gedragen worden. Vervolgens gaf zij enkele raadgevin gen, die vooral voor de gewetensvor ming der kinderen onontbeerlijk zijn, zoals het nalaten van wederzijdse verwijten in het bijzijn van de kin deren, altijd één lijn trekken e.m. Aan de hand van enkele practische voorbeelden maakte spr. haar stof duidelijker en aantrekkelijker. In het tweede deel van haar toespraak be sprak Zij diverse eigenschappen die èn vader èn moeder moeten bezitten om de beste gezinssfeer te krijgen, waarin de opvoeding goede resulta ten kan bereiken. De heer v. d. Heijden sloot deze bijeenkomst met een „tot ziens" op Maandag a.s. als dr. Heijster komt spreken over de allerkleinsten. KOUDEKERK Onder leiding van burgemeester mr, J. P. de Herder kwam het Oranje comité in het raadhuis in vergadering bijeen. Breedvoerig werd gesproken over de a.s. herdenking van de be vrijding op 5 Mei a.s. Om zoveel mogelijk alle bewoners van het dorp bij de feestelijkheden te betrekken, moet men wel degelijk re kening houden met de beschikbare financiëh. Natuurlijk zal de gemeen te wel een bijdrage geven, zodat de eerste stoot kan worden opgevangen, doch ook de burgerij zelf zal diep in de beurs moeten tasten, wil een waar dige en feestelijke herdenking moge lijk zijn. Daarom zal begin April een rondgang door de gemeente wor den gemaakt door de leden van het Oranjecomité, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen, zijn bijdrage te geven. Voorlopig kwam men tot het vol gende program, dat echter nog voor wijziging vatbaar is: De dag zal om acht uur worden begonnen met klok gelui. Om kwart over acht zal er een samen^ng zijn van groot en klein. Plannen bestaan, om van 9 tot 10 uur kerkdiensten te houden. Na half elf zijn er dan op het terrein, waarschijn lijk het voetbalterrein, kinderspelen. 's Middag zijn er volksspelen, een voetbalwedstrijd en er wordt een ron de van Koudekerk verreden. Voor de avond staat een bonte avond Op het program. Medewerking zal worden gevraagd aan de plaatselijke gymnas- stiekvereniging. Er zal een stoelen dans zijn en een openluchtfilm zal worden vertoond. Gedurende de ge hele dag zal „Kunst na Arbeid" ge heel belangeloos zijn muzikalè mede werking verlenen. Op het terrein zul len geen vermakelijkheden staan, zo dat diegenen, die daartegen bezwaren opperden, nu zeker ook zullen mee- doen. NIEUWKOOP 5 MEI VIERING In ,,Het Oude Raadhuis" werd een vergadering gehouden van het Oranje comité ter bespreking van de feest viering op 5 Mei a.s. Het ligt in de bedoeling dat, nu de gemeente de organisatie hiervan aan het Oranje comité heeft opgedragen, reeds nu plannen worden gemaakt. In grote lijden is hierover gesproken. De vijfde Mei zal naar alle waar schijnlijkheid worden aangevangen met kerkdiensten die zeer vroeg zul len worden gehouden. De feestelijk heden zullen daarna door de burge meester officieel worden geopend. Daarna zal de ochtend worden ge vuld met kinderspelen. Voor deze spelen is uit het onderwijzend perso neel een afzonderlijke commissie ge vormd. Het ligt in de bedoeling deze spelen op het sportterrein te houden. Verder zullen de Ruitervereniging uit N'veen en de plaatselijke motor club een demonstratie houden, terwijl voor de avonduren de medewerking is toegezegd voor verschillende to neel-, zang- en muziekverenigingen. Een moeilijkheid bij de plaatsbe paling wordt het, omdat geen zaal in Nieuwkoop te yinden is om de te ver wachten grote belangstelling te kun nen opvangen, waar-door verdeling over verschillende zalen word,t over wogen. Ook zal echter nog de mogelijk heid worden bezien het gehele pro gramma uit te voeren in de Kerk straat. Hier heeft men de ruimte, er vindt geen scheiding plaats maar hier voor is de medewerking van het weer een vereiste. Overigens kon defini tief nog geen besluit worden geno men, aangezien een groot gedeelte afhankelijk zal zijn in hoeverre fi nanciële steun van gemeentewege kan worden verkregen. Na overleg met de gemeente zal zeer spoedig wederom een vergadering worden be legd ter nadere vaststelling van het feestprogramma. NIEUWVEEN SCHOORSTEENBRAND Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vyf werd de hulp ingeroepen van de brandweer voor een schoor steenbrand aan de Ruige Kade (ge meente Mijdrecht) in de woning van de heer van Kessel. Toen de brand weer arriveerde was de brand door omwonenden reeds geblust en kon de brandweer zich beperken tot het schoonmaken van de schoorsteen. Biljarten. Gisterenavond werd vijfde ronde gespeeld voor de aanvul lende competitie van de biljartver eniging D.I.T.O. De uitslagen waren als volgt: Afdeling A. H. A. Leliveld verliest van A. J. v. Trigt; G. J. v. d. Berg verliest van Th. Noteboom; L. Kesting wint van J. v. Eijk. Afdeling B. A. Straathof wint van G. J. Keij zer; A. Lenting wint van J. Gieling. Stand van groep A.: A. J. v. Trigt, 5 gesp. 10 pnt.; Th. Noteboom, 5 gesp. 8 pnt.; L. Renting, 5 gesp. 6 pnt.; G. J. v. d. Berg, 5 gesp. 4 pnt.;J. v. Eijk 5 gesp. 2 pnt.; H. A Leliveld 5 gesp. 0 pnt. Stand van groep B.: J. Gieilng 5 gesp. 6 pnt.; A. Straathof, 5 gesp. 6 pnt.; G. J. Keijzer, 5 gesp. 6 pnt.; J. Pietersen, 4 gesp. 4 pnt.; A. A. M. Schoorl, 4 gesp. 4 pnt.; A. Lenting, 5 gesp. 2 pnt. NOORDEN MISSIE NAA1KRING OPGERICHT. Woensdagavond is ten huize van de fam. M. Baas officieel een missie- naaikring opgericht. Tijdens de va- cantie van father Knaap is bij enkele klasgenoten van de lagere school het plan gerijpt om,-hetzij de studie te betalen van een inlandse priester student van de father of om een mis- sie-naaikring voor het missiehuis op te richten. Woensdagavond zijn de plannen voor een missie-naaikring, in tegenwoordigheid van de pastoor, in daden omgezet. Noorden bezit thans weer een missie naaikring met de naam Pius X, de patroon van het, seminarie, waarvan father Knaap rector is. Dat deze' naaikring over geld moet beschikken, is iedereen wel duidelijk. Daarom zal over enkele weken een circulaire rondgestuurd worden, waarna een geldinzameling zal plaats vinden. Enkele naaisters hebben zich reeds opgegeven en een eerste gift van 100,is reeds inge komen. Op ieders spontane medewer king wordt gerekend. ROELOFARENDSVEEN JAARVERGADERING PROEFTUIN HOLLANDS—-UTRECHTS—VEEN- DISTRICT. Onder de Proeftuin „Hollands Utrechts Veendistrict" ressorterende veilingen Amsterdam, Hilversum, Roelofarendsveen, Ter Aar, Vinke- veen en Bussum, waarbij roulerend eens in de 4 jaar de jaarvergadering te Roelofarendsveen gehouden wordt. Dan komt de Proeftuin zij het op papier naar haar leden, zoals voor zitter C. H. Bakker uit Amsterdam in zijn openingswoord zeide. Vervol gens zette voorzitter Bakker uiteen, wat de betekenis is van de Proeftuin en constateerde daarbij met vreugde, dat het bezoek der leden aan de Proeftuin van 341 in 1953 gestegen was tot 999 leden in 1954, Dit bete kent, dat steeds meer leden het be lang van de Proeftuin gaan gevoelen en wekte de leden op om b.v. mid dels excursies dit bezoek in 1955 nog belangrijk te doen zijn. Voor de Proeftuin is 1954 een zeer belangrijk jaar geweest, omreden men er in ge slaagd is hier een vruchtvuurvrije komkommer te kweken, waarvoor ■van kwekers, alsook van handelszijde grote belangstelling bestaat. Voorts heeft men 3 rassen vliesloze peulen verkregen, waarvan het zo goed als zeker is, dat deze een succes zullen worden. Nadat secr. G. J. Kempers uit Am sterdam de notulen der vorigei jaar vergadering had gelezen werd de be stuursverkiezing aan de orde gesteld. Hierbij zagen de heren C. H. Bakker, veiling Amsterdam, P. J, Otten, vei ling Hilversum, Jac. de Jong Gzn., veiling Roelofarendsveen en C. W. v. d. Hoorn, veiling Ter Aar, zich herkozen. De directeur der proeftuin ir. G. W. v. d. Helm, sprak hierbij een woord van gelukwens ook tot zich zelf, omdat hij er van overtuigd is met deze bestuursleden weer op prettige wijze te kunnen samenwer ken. Bij de rekening en verantwoor ding over 1954 bleek, dat. het ook fi nancieel voor de Proeftuin een gun stig jaar is geweest. Uit een totaal r.an inkomsten van 90.192,was een batig saldo ad 12.082,verkre gen. Dit overschot was gebruikt tot aflossing van een schuld van 11.000. Voorts werd een sluitende begroting voor het jaar 1955 aangeboden. De chef vai> de Proeftuin, de heer W. Sol, gaf in vogelvlucht een overzicht van de in 1954 genomen proeven, o.a, van aardbeien, andijvie, stambonen, komkommers, kropsla, bloemkool, peulen (waarbij de rassen vliesloos heid in 1955 in de Veenstreek in teelt te bezichtigen zullen zijn), prei, ra dijs. witlof, peen, alsook frambozen en blauwe bessen. Op gelijke wijze gaf de heer Sol een overzicht van het Proefplan 1955, waarbij tot uit drukking kwam, dat men in deze proeven zoveel mogelijk landelijk gaat samenwerken ook met de be staande instituten op tuinbouwge bied. (7) Vooruit, ito daar niet eointemant te doen! [r lit geen hsget meer indite spuit! Ve si het men iJn er vandoor, en mmoeten T een pion naken! 0Wif [Hl/iSKE WITCH oen tammer veslh- pemlnMsiereuKcr womeoNmem.le bellen rnnreSimin wrner msup/ce dopp opotmrmecem met se mm re nomen oPHüien. Samen merle- mn canrStoon in op wee. voor Leiden en omstreken. LICHTWEDSTRIJD 30 MAART A.S. NAMIDDAG 8 UUR SPORTPARK HAAGWEG (met volledig competitie-elftal) tegen (met Van Schijndel enz., enz.) Prijzen der plaatsen: jongenskaarten 50 cent; tribune 2,overige rangen 1, LEIDERDORP Geb.t Theodorus Martinus z.v. Th. A. Baak en A. G. Wouters; Felix Henri Pierre z.v. F. J. H. Op 't Eijn- de en H. E. Vree. Ondertr.: J. P. van der Poel, 23 jaar, te Alkemade en L. P. M. van der Geest, 20 jaar; G. J.Verhoog, 30 jaar, te Oegstgeest en M. van der Meij, 26 jaar. Overl.: N. P. van Elk. 77 jaar, weduwe van J. de Jong; M. J. Freund, 82 jaar, weduwe van P. van der Spek. W0UBRUGGE Ondertr.: Theodorus Wilhelmus Ne- derstidht, 29 jaar en Anna Johanna van Leijden, 31 jaar; Bastiaan Hen drik de Wit, 23 jaar en Marijtje Jo hanna Kamlade, 23 jaar. Een groot plan tot reconstructie van de Meerstraat te Hillegom zal 432.800.— kosten. B. en W. achten dit wenselijk en nodig, omdat deze straat nu toch moet worden opge knapt, kunnen meteen alle andere zaken, als riolen en verlichting onder handen worden genomen. Tevens zul len de voortuinen worden opgehoogd op kosten van de gemeente, als de be woners er mee accoord gaan, dat het onderhoud voortaan door de gemeente zal geschieden en de bewoners daar voor 60 cent per week zullen bijdra gen. De heren van Lierop, Beyersbergen en Kéizer waren bevreesd, dat de be woners niet allemaal daarmede ac coord zullen gaan. De voorz. verklaar de, dat er dan ook niets aan de voor tuintjes zal worden gedaan en ook niet aan de aansluiting der woningen op de nieuwe riool. De heer Degenaars deed een hartstochtelijk beroep op de bewoners van de Meerstraat om me dewerking te verlenen aan de plan nen van de gemeente, want wat deze in dit opzicht zal doen is veel meer waard dan 60 cent per week. Het voorstel werd daarna met alge mene stemmen aangenomen. Moeilijker ging het daarna met een voorstel van B. en W. om een perceel grond in de omgeving van de Beurs, in te richten tot parkeerterrein. Dit zou 9.000.kosten en de Beurs- commis&ie nam 5.000.— daarvan voor haar rekening. De heren Bey ersbergen, van Lierop, Keizer en De genaars waren hier tegen. Zij vonden het genoeg, dat er indertijd 100.000,— aan de beurs was cadeau gedaan. Het moest nu maar uit zijn. De heer van Lierop vond, dat de bewoners van de Hoofdstraat werden achtergesteld en recht hadden op meer belangstelling. Tenslotte werd het voorstel aange nomen met de stemmen van de vier genoemde heren tegen. Er lagen gedeelten van het uitbrei dingsplan voor de raad ter inzage, waarbij de bouw van 447 woningen aan de orde was. Besloten werd geen gelden ter beschikking te stellen voor het KASKI onderzoek inzake de bouw van een R.K. H.B.S. in de bloembol lenstreek. OEGSTGEEST Geboren: Sicntje Willempje dr van A. Heemskerk en S. Haasnoot. Overleden: M. A. M. van Fraassen 70 jr. Getrouwd: P. Roeland en L. E. den Breejen. door HENRY CAUVAIN 31) Mijn horloge stond op elf uur. 't Was ruim een uur geleden, dat ik het sein had gegeven. Het beslissend ogen blik kon dus niet ver meer zijn. Ik beefde van neerslachtigheid: waar bleef mr. Donneau zo lang? Ik opende heel zacht het venster en luisterde scherp om 't signaal op te vangen, dat mij van de aanwezigheid van de rechter en zijn mannen moest verwittigen. Ongelukkigerwijze raasde de storm op dat ogenblik nog gewel diger dan een uur te voren. Er verliep weer een kwartier. Ein delijk de wind huilde toen niet meer zo ontzettend meende ik een lang gerekt gefluit te horen. De laat ste zucht van de storm? Maar dat ge fluit werd drie-, viermaal herhaald. Het kwam van de kant van de tuin, waar de vijver zich bevond Geen twijfel; 't waren Donneau en zijn mannen! Ik trok een der laken» van mijn bed en wrong het gauw tot een soort van touw, dat ik vastmaakte aan de ijzeren staaf van mijn venster. Ik liet mij aan dat koord langs de muur afglijden, totdat ik een lange tak van de pijnboom onder het bereik van mijn hand kreeg. Aan die tak klemde ik mij vast en het ene eind van 't laken bevestigde ik er stevig aan, zo dicht mogelijk bij de stam. Zo had ik een soort van brug tussen de boom en het venster aangebracht. Toen klauterde ik naar beneden en ijlde naar de muur, die de tuin afsloot. Halverwege werd ik door een vervaarlijk gebrom tegengehou den. 't Was Jaquot, die in 't dichte kx-eupelhout had gelegen en mij nu de weg versperde. Ik sprak hem heel zacht toe, om hem tot zwijgen te brengen, maar de beer was slecht geluimd, omdat ik hem in zijn slaap had gestoord. In antwoord op mijn gekoosi ging hij op zijn achterste poten staan en kwam op mij af... Toen hij zich op een halve meter afstand van mij bevond, stak ik plot seling de hand uit en greep de ring, die hij in het oor droeg. De beer liet een dof gebrom van gramschap horen, viel zwaar terug op zijn vier poten en strekte zich uit op de grond. Ik stak mijn gordel door de ring en maakte hem stevig vast aan een boompje. Jaquot bleef roerloos-in de sneeuw liggen. Ik liep door naar de muur, en wist er mij boven op te werken. „Zijt gij daar?" vroeg ik heel zacht. „Ja", antwoordde een stem, welke ik onmiddellijk als die van de jonge rechter van instructie herkende. Mogen wij komen?" „Geen ogenblik te verliezen! Kom gauw! Een minuut later waren de rechter en de vijf gendarmen, die hem ver gezelden, in de tuin en bij de vijver. „Goed", zei ik. „Volgt mij nu zo zacht mogelijk en bukt u". Wij slopen langs de muur, totdat we het kasteel in schuinse richting voor ons hadden en gingen toen in rechte lijn naar de dichtsbijzijnde hoek van 't huis. Zo kon men ons on mogelijk vanuit de vensters in de ge vel zien. Verder langs de muren slui pend kwamen wij aan de voet van de grote pijnboom. Daar bleven wij staan en beraadslaagden fluisterend. Wij spraken af, dat ik op 'Verken-1 ning zou gaan en ik klauterde naar boven, gevolgd door de rechter en zijn flinke gendarmen, die gemaks halve hun sabels hadden afgelegd en alleen hun pistolen bij zich hadden. Wij klauterden heel langzaam en met de uiterste voorzichtigheid om hoog. Op het ogenblik, dat ik mij ter hoogte van de eerste verdieping, te genover het venster van de moorde naar bevond, werd het venster open gerukt, Ik zag de bandiet in z'n ka merjapon en met een foulard om het hoofd; hij leunde met de armen op de vensterbank en rookte smakelijk zijn pijp. Zijn gezicht bevond zich op nau welijks 'n meter afstand van 't mijne. Ik verborg me achter de stam van de boom. De storm was bedaard. Diepe stilte was op het gehuil van de wind gevolgd. Had op dat ogenblik een on zer, zwichtende voor de vermoeienis, de tak, waaraan hij zich vasthield, losgelaten, dan zou van onze onder neming niets terecht zijn gekomen. 't Koeltje lichtte een der gordijnen van 't venster op. Bij 't licht van een kaars, die op tafel stond, zag i'k ver scheidene dissectie-instrumenten, van de soort, die men bij lijkopeningen ge bruikt, alsmede een grijs slijpsteentje Dr. Wickson maakte toebereidselen l voor anatomische operaties en men behoefde mij niet te zeggen, op welke personen die operaties toegepast zou den worden. Toen hij zijn pijp had uitgerookt, klopte hij ze met zojg uit op de ven sterbank en sloot het raam. Ik klau terde omhoog en bereikte vijf minu ten later mijn hangende brug, waar langs ik mij opwerkte, na mij eerst ervan overtuigd te hebben, dat zij ste vig genoeg was om ook de zes man nen, die mij volgden, passage te ver lenen. „Wel", zei de rechter van instructie, toen hij na mij in de kamer sprong, „we zijn er goed afgekomen!" De ogen van de jonge magistraat schitterden van voldoening. Hij had iets buitengewoons verricht en mocht dus over zichzelf tevreden zijn. De gendarmen schaarden zich om ons heen; ik stak hun lantaarntjes aan en verzocht hun dringend, het licht naar hun borst gekeerd te houden. Die voorzorg was niet overbodig, want weldra hoorde wij in de gang de stap van de moordenaar. Hij gaf zich zelfs de moeite niet meer, het ge luid van zijn zware schreden te dem pen. Ik legde de rechter van instructie mijn hand op de arm. Zijn hart klopte luid en snel, maar ik las op zijn ge zicht steeds nog dezelfde moed, de zelfde vastberadenheid. Hij valt vanzelf in de strik", fluis terde ik hem in 't oor; wij behoeven het monster niet in -zijn hol te gaan opzoeken. Maar de beroemde dokter liep de deur van mijn kamer voorbij en scho deur mijner kamer voorbij en schokte voort naar die van zijn medeplichtige. Ik verwijderde snel de barricade vóór mijn deur en wij waagden ons voor zichtig in de gang. Ik plaatste myn mannen op twee rijen. Zo hielden zij de gang over geheel de lengte bezet; de heer Donneau en ik stelden ons aan hun hoofd. Eensklaps hoorden wij in de ka mer van de „dode" een ijzingwekken de kreet. Het geluid van snelle voet stappen.. wij zagen de moordenaar te voorschijn komen; de ogen stonden hem woest in 't hoofd en hij wilde blijkbaar d> vlucht nemen. En achter hem, met opengereten borst, overdekt met bloed, een grote vrouw, die ik on middellijk herkende. (Wordt vei ilgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11