DE IJZEREN SCHELVIS De rosse bandiet 25 jaar katholieke geestelijke gezondheidszorg herdacht Opgang naar t Paasfeest Maria boodschap Arka spreekt ontevredenheid uit jegens de regering DONDERDAG 24 MAART 1955. DE LEIPSE CQVRANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Een staat van volwassenheid is bereikt Prof. dr F. J. J. Buitendijk commandeur H. Gregorius UTRECHT, 23 Maart. In hoge tegenwoordigheid van de Excelcenties Suurhoff en dr. De Waal, mej. W. Hillen als vertegen woordigsters van minister Van Thiel, de provinciale commissarissen van Limburg en Overijsel, Kamerleden en andere autoriteiten en in aanwezig heid van honderden geestelijke en leken, medici en verpleegsters, die zich met de katholieke geestelijke ge zondheidszorg bezig houden, heeft de aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink uit naam van het Hoog waardig Episcopaat het commandeur schap in de Orde van de H. Gregorius de Grote overhandigd aan prof. dr. F. J. J. Buitendijk. Bij deze onder scheiding werd de mededeling ge voegd: uit erkentelijkheid voor bewe zen grote verdiensten als voorzitter van de 25-jarige Kath. Centrale ver eniging voor geestelijke volksgezond heid en als geleerde. Taakomschrijving. In een knappe rede, vol weten schap. wijsheid en geest, heeft dr. H. M. M. Fortmann een geslaagde en -door allen bewonderde poging ge- Aetherklanken VRIJDAG 25 MAART 1955 HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 2L00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gam. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.44 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram, 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. AVRO: 1-2.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kamerork. en 'soliste. (Intermezzo 14.1514.35 Boefc- bespr.). 15,15 Gevar. progr. VARA: 18.00 Orgelspel. 18.30 Voor de jeugd. 17.00 Amus. muz. 17.20 Muz. caus. 17.53 „Helpt bouwen", toespr. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.45 „De strijd voor meer welvaart", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Het dogma voor ons", caus. 19.50 Meded. 20.00 Nws. 20.05 De Boekenweek 1955. 20.15 Voordr. en muz. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Le ven in de cultuur", caus. VARA: 21.00 „Leert Uw landgenoten kennen", kiankb. 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Rhythm, muz. 22.20 ,.Zij willen U wel helpen", klankb. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Amus. muz. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengeb. en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Schoolradio. 10 00 Amus. muz. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koorzang. 11.50 Gram. 12-00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor de vrouw. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Musetteork. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamei-ork. en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Piano- voordr. 18.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Pianospel. 18.00 Lichte muz. 18.30 Vragenbeant. 18.45 Gram. 18.55 Toespr. door Prof. Rom- me. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitzen ding., Verklaring en toelichting waar in opgenomen het 'emigratiepraatje, door N. A. van Luyk. 19.30 Avondge bed en lit. kal. 19.45 Gram. 20,40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Pol. fo rum. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Kamer ork., koor en sol. 22.35 Gram. 22.45 „Kampvuren langs de evenaar", caus. 23.00 Nws. 23.15—24.C0 Dans muz. daan tot historische plaatsbepaling en taakomschrijving van de gees telijke gezondheidszorg, in het bij zonder voor het katholieke volksdeel in ons land. In de doelstelling van de beweging voor geestelijke gezond heid zag de geleerde spreker een tot stand gekomen tweevoudige wijzi ging. Ze werd allesomvattend en po- sitief.Die wijziging kan winst wor den genoemd, mits bepaalde geva ren die dr. Formann duidelijk beschreefworden vermeden. Positief. De taak van de geestelijke gezond heidszorg is vooral het spuien van juiste ideeën. Zij heeft een directe handelende taak in geval van concre te noden, waarin niet anderen kun nen voorzien, en zij is thans positief gericht op de gezondheid. Doch dr. Fortmann waarschuwde voor het kweken van een ideologie, die aan het lijden zijn zin zou ontnemen. Nader bepaald is de taak vooral: juis te begrippen te verspreiden over geestelijke gezondheid vanwege haar belangrijkheid en over het verwer ven van een juist beeld van deze cul tuur, in zover deze de psychische ge zondheid belemmert. Onder de verzekering, dat de ka tholieke geestelijke gezondheidszorg na 25 jaar de staat der volwassenheid inderdaad heeft bereikt, legde dr. Fortmann nochtans nadruk op deze waarschuwing, dat onze geestelijke gezondheidszorg een werkelijke be kommernis van allen moet zijn. In zijn beroep op tact wees hij er op. dat nog vele priesters over dit werk spreken in een taal, die de toehoor ders niet begrijpen, terwijl op hun beurt die priesters spreken over iets, dat zij zelf niet begrijpen. In hun gesprekken over geestelijke volksge zondheid mogen zij bedenken, dat zij doorgaans met volwassen katholieken te maken hebben. Een dr. Kortenhorstfonds. De grote verdienste van de stich ter der 25-jarige vereniging kon niet beter worden erkend dan door het stichten van een Dr Carel Korten horstfonds. Zoals prof. Buitendijk meedeelde, is het de bedoeling, dat de in dit fonds bijeengebrachte gel den vóór alles worden beschikbaar gesteld voor belangrijke nieuwe ini tiatieven die de geestelijke gezond heid kunnen bevorderen, èn voor de opleiding van mede-arbeiders voor de uitvoering van het werk temid den van hét volksleven. Voorts zeide prof. Buitendijk te hopen op nauwe samenwerking met andere instanties. Onder degenen, die tijdens de openlijke feestviering het woord voerden, waren dr Zegers van de Belgische zustervereniging en prof. dr Querido, die namens de nationale federatie geluk wenste en die met bewondering herinnerde aan de 70 publicaties, welke de jubilerende vereniging reeds heeft verspreid. De priester naast de medicus. Ook de aartsbisschop-coadjutor mgr. dr B. J. Alfrink en minister J. Suurhof hebben tijdens de bijeen komst belangrijke inlichten omtrent de geestelijke gezondheid ontwik keld. Mgr. Alfrink beriep zich op de er varing van iedere dag, die de mens heeft geleerd, dat lichaam èn geest onze situatie bepalen. Lichaam en ziel beiden vormen 'n eenheid; het ene deel kan niet gezond zijn zon der het andere. Voor de gelovige mens wordt de geestelijke gezondheid mede bepaald door de menselijke geaardheid tot God. Daarom zal hij niet alleen de medicus nodig hebben, maar óók de px-iester. Hetgeen niet wegneemt, dat ook de medicus iets van de priester moet hebben. Geloofsovertuiging. Voor andersdenkenden is het vaak moeilijk te begrijpen waarom katho lieken zo veel in eigen verband wil len ondernemen. Dat is geen achter lijke hobby, zoals mgr. Alfrink het noemde, maar gevolg van geloofs overtuiging, die van grote invloed is op de menselijke psyche. De christelijke charitas streeft er naar, mensen goed te doen vanuit de eigen levensvisie, nochtans behoe ven anderdenkenden niet bevreesd te p zijn, waar toch de drang naar sa menwerking met anderen aanwezig is Monseigneur dankte uit naam van de Bisschoppen voor het vele en goede, dat de thans jubilerende ver eniging gedurende een kwarteeuw heeft verricht. Het symbool van dre dank ligt in de hoge pauselijke on derscheiding voor de voorzitter. Weefsel van activiteit. Minister Su,urhoff, die de geluk wensen en de dank van de regex'ing ovex-bracht, wees er op, dat voor ve- lext de geestelijke volksgezondheid nog een begx-ip zonder veel inhoud is. Toch is langzamerhand een weef sel van activiteit ontstaan, waardoor •Nederland een van de gezondste lan den ter wereld is geworden. Na er op te hebben gewezen, dat ook op het terrein van de psychische hygiène de achterstand is ingelopen en dat verschillende pax-ticuliex-e ini tiatieven op het gebied van de gees telijke gezondheidszorg fedex'atief zijn gebundeld, wees de minister op de bestaande behoefte aan differentia tie. Ook volgens Z. Exc. behoren pastorale zielzorg en vei'zoi'ging van geestelijke hygiène bij elkaar; voor de aard van het werk moet nauwe verwantschap bestaan. PROF. DR. F. J. J. BUYTENDIJK COMMANDEUR IN DE ORDE II. GREGORIUS D EGROTE. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, voor zitter van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksge zondheid, tevens voorzitter van het Katholiek Nationaal Bureau voor geestelijke gezondheidszorg is be noemd tot commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Deze mededeling werd vanmiddag gedaan door mgr. B. J. Alfi'ink, Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht tijdens de herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de Katholieke Centrale vereni ging voor Geestelijke Volksgezond heid. OP ZOEK NAAR HET PRINSJE. Prins Hamid Reza Pahlevi, broer van de Sjph van Perzië, is Woensdag incognito in Parijs gearriveerd om te trachten liet verdwenen neefje van de Sjah, prins Ali Patrick, op te sporen. De prins, vergezeld van een lid van de Perzische koninklijke huis houding, x-eist op een diplomatiek paspoort. Vaste overheids-functie: vaste armoede Cii'ca 600 R.K. ambtenai-en hebben gisteravond in Krasnapolsky te Am sterdam een buitengewone algemene ledenvergadering van dc ARKA (Al gemene Rooms Katholieke Ambte- naren-vex*eniging) bijgewoond, die zoals de voorzitter in zyn ope ningswoord mededeelde met spoed belegd was, nadat het afbreken van het georganiseerd ovex'leg over de salai-isverhoging voor het overheids personeel op 18 Maart bekend ge worden was. „Het gaat niet om het salarisbe- leid alleen", aldus de voorzittei', mr G. Boo, die in het dagelijks leven voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem is, „maar om onze gehe le rechtspositie, waarvoor de rege ring niet de zorg blijkt te hebben, die een goed werkgever betaamt. Zy heeft haar zox'gen by het behoud van de arbeidsvreae meer uitgestrekt tot de werknemers in het private be drijf. dan tot haar eigen werkne mers". Mr Boot betoogde, dat de reële sa larissen van het overheidspersoneel niet zijn gestegen. Nu moeten deze salarissen dienst doen als sluitpost van de geleide loonpolitiek. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat de regering niet inziet, „hoe een der gelijk beleid om de fictie van de functieionen hoog te houden, het le ven in eigen diensten op den duur volledig doet verstikken". Hij betreurde het, dat de minister van binnenlandse zaken, die hij nog steeds erkexitelijk was voor zyn de- nivelleringmaatregelexi, geen beleid had kunnen voeren, dat de instem ming van de ARKA had. Dat de AR KA, die in 1954 gi-otei-e vooruitgang had geboekt dan welke andei'e ka tholieke organisatie, ook en er in de afgelopen VA maand 1820 leden bij had gekregen, zo weinig weerklank ondervindt bij de regering, achtte hy onbegrijpelijk. „Wij wensen te strijden niet tegen een fictie, doch tegen de realiteit, dat een vaste overheidsfunctie ook vaste armoede betekent in grote groepen van het overheidspersoneel In dit verband roerde mr Boot het bestaande verschil van mening aan tussen de ARKA en de Algemene Bond van Ambtenaren de (ABVA). Spreker besloot lijn openings woord met de mededeling, dat het hoofdbestuur niet bereid was om ook maar te spreken over de mogelijk heden van staking, langzaam-aan- tles, het niet verrichten van over werk of wat dies meer zij. Hij sprak zijn dank uit aan de leden van de Eerste Kamer, die gisteren „alle aan- dacht hebben besteed aan onze pro blemen." Vervolgens sprak de gemeentesecre taris van Heerlen, mr dr J. B. Sens, een inleiding uit, die telkens door instemmend applaus der uit het hele land naar de hoofdstad gekomen aan wezigen werd onderbroken. Mr Sens verweet de regering, dat zy de verhoging van de salarissen der ambtenaren niet doorzet op grond van een vergelijking met de functie HOEWEL WE DIT FEEST in de Oosterse Kerken slechts met één enkele benaming, de blijde boodschap van de heilige maagd Maria, vinden aangeduid, heeft men in het Westen een tiental bena mingen gekend. Naast de titels die rechtstx-eeks over Maria spraken, waren er ook meerdere die de aandacht op Christus vestigden. Zo o.a. „Aanvang der verlossing", „Ontvangenis van Chi'istus" en „Feest der menswording". Deze laatste benamingen zouden doen vex-moeden dat hier 'Sprake was van een feest van de Za ligmaker. Toch is dit geenszins hei geval daar zowel de misgebeden als het breviergebed be wijzen dat het een uitgespi'oken Mariafeest is. De oorsprong van het feest is nogal duister. De Bollandisten, alsmede paus Benedictus XIV veronderstellen dat de oorsprong tot de apostolische tijden teruggaat, terwijl een zekere Colvenerius uit toespraken van kerkvaders uit de derde eeuw meent te mogen afleiden dat dit feest uit die tyd stamt. Meer vaststaande gegevens vinden we op het concilie van Toledo in 656. De toen in Spanje vergaderde bisschoppen waren van oordeel dat de datum van 25 Maart vanwege de Vasten minder geschikt was en verplaatsten het feest daarom naar 18 December. Ook in het Oosten was Maria Boodschap een zeer gxoot feest, want daar er in dc vastentijd slechts op Zaterdag en Zondag een heilig Misoffer werd gevierd, maakte men voor dit feest toch een uitzondering. In Rome bepaalde paus Sex'gius I (687701) dat er slechts op vier feestdagen een grootse processie uit de Hadrianuskerk mocht trekken. Hieronder was ook Maria Boodschap, welk feest toen dus reeds als een hoog feest werd gevierd. In het boek van paus Gelasius I (491 496) vinden we een misformulier voor deze dag zodat dit wel het oudste geschiedkundige bewijs is. Paus Gregorius de Grote f590604) heeft echter de tekst van Gelasius door een geheel nieuwe vervangen en dit staat nu nog ongewijzigd in ons missaal afgedrukt. Had Spanje het feest in 656 naar 18 December verplaatst: later ging men het weer op 25 Maart vieren. In de Ambx'osiaanse ritus te Milaan alsmede in de Syrische vinden we de viering thans nog tijdens onze Advent. Waar wij ons Kex-stfeest op 25 December vieren .is het rede lijk om de ontvangenis negen maanden vóórdien, dus op 25 Maai't te herdenken. Het misformulier vertoont veel overeenkomst met de mis van Quatertemper-Woensdag in de Advent. IN DE KERK VAN DE PRIESTER-MARTELAAR Eusebius komt de christenheid bijeen. De kerk dateert uit de vierde eeuw en stond midden op het heidense kerkhof. Zodoende trokken de christenen vanuit de collectakerk over de nadien vervallen massagraven naar het bedehuis van Sint Eusebius. Daar de twee lezingen over de opwekking uit de doden spreken, zien we ter stond het verband met de statiekerk. Trouwens deze kerk diende ook geruime tijd als kerk der algemene begraafplaats, waar zich de gemeen schappelijke graven der armen bevonden. Deze dag wijst naar het lijden over twee weken hebben we reeds de grote en heilige Vrijdag! maar ook naar de verrijzenis en het leven. In het epistel gaat Eiies de Christus vooraf met ten leven opwekkende kracht. Voor de doopleerlingen is de gehele liturgie een zinnebeeld, want in Christus vex*wachten zij met Pasen hun geestelijke opstanding. Over de wonderen Gods zingen wij dat ,de hemelen de heerlijkheid Gods verkondigen". De collects slaat op de noden van het geestelijk en tijdelijk leven .terwijl het graduale het vertrouwen uitdrukt van hen die Gods hulp verwachten. Het offertorium tenslotte stelt de nederigheid als voorwaarde voor deze hulp. K. P. Vrijdag na de 4e Zondag lonen in het particuliere bedrijf, „maar de functieionen, die de rege ring ons voorhoudt bestaan, niet", riep hü uit. „Als wij de werkelijke functieionen plus de gereglementeer de toeslagen zouden hebben, zouden wij hoogst tevreden zijn". Hij deelde mede zelf in tal van be drijven op onderzoek te zijn uit ge weest en somde een reeks van mini mumlonen voor diverse arbeidsgroe- pen en klassen op, waarna hij tot de slotsom kwam, dat vrijwel alle groe pen van arbeiders, maar ook hogere functionarissen, beter betaald wor den dan de ambtenaren. Als voor- (6) beeld van een slecht-betsald ambte naar haalde hij de grenscommies aan die inclusief de 6 procent „welvaart- toeslag" per maand f 201.verdient en na 8 dienstjaren 310 per maand. „Dit is een politieke kwestie ge worden", besloot hij. „Wij moeten ons onpartijdig gedragen, maar wij zijn nu gekomen aan het punt, dat wij een beroep moeten doen op het geweten van het Nederlandse volk en het verantwoordelijkheidsbesef van de volksvertegenwoordiging". Motie aan de regering. De vergadering nam tot slot bij acclamatie een motie aan, die aan de regering, de K.V.P. en de R.K. Centrale wordt gezonden. In deze motie wordt geconstateerd, dat „bij de regering geen geneigdheid be staat om afdoende verbetering der salarissen tot stand te brengen, waardoor de nood in veel ambtena- rengezinnen tot ongekende hoogte is gestegen, grote ongerustheid wordt verwekt en grote ontevredenheid groeit bij alle overheidsdienaren, zeer tot schade van het landsbelang". De vergadering spreekt tenslotte de minister haar ontevredenheid uit over de wyze, waarop de regering als werkgeefster de belangen behar tigt van haar personeel en voorts haar volle vertrouwen in het beleid van het hoofdbestuur der Arka. GEVAARLIJK SPEL BERECHT. Het hoog militair gerechtshof te Den Haag heeft eeix dienstplichtige soldaat uit Groningen veroordeeld tot 100,sub. 40 dagen hechtenis. Bij een stoeipartij in een kazerne te Steen wijkei-wold had de soldaat op een slaapzaal een krib scheef ge trokken. Het gevolg hiervan was dat de soldaat, die in de bovenste krib lag, tegen de muur viel, zwaar ge wond werd en later stierf. Dc krijgsraad had dc onvoorzich tige soldaat indertijd vr ij gesproken van de beschuldiging de dood van een kameraad te hebben veroor zaakt. In hoger beroep had de advo caat-fiscaal een maand gevangenis- stx-af geëist. door HENRY CAUVAIN 30) Wij waren aan het eind van de kastanjelaan gekomen. Ik sprong van 't paard en zette Jean-Maxie op de grond. „Geef dit aan père Clauds voor 't gebruik van zijn paard en houdt de rest voor u", zeide ik. „Doe je stipt wat ik zoeven heb gezegd, dan krijg je tien van die zilverstukken". De jongen stamelde enige woorden van dank en ik ging 't kasteel bin nen. X. Kantoor van de Rechter van Instructie. Locnevinen, Zondag. Er woedde gisteravond een schrik kelijke storm en de sneeuw drong door het venster van mijn kamer. Tegen zeven uur begaf ik mij naar mijn observatiepost. Mijn ogen ge wenden zich aan de duisternis en ik jkon 't hek voor het kasteel goed on- I derscheiden. Jacquot doolde om het huis heen en huilde akelig. Ik had. gelukkigerwijze in de keuken een groot stuk vlees gevonden en dat wierp ik hem voor, om zijn woede tot bedaren te brengen. De tijd verliep langzaam. Iedere minuut scheen mij een eeuwigheid toe. En hevige angst begon mij te kwellen. Ik overdacht nog eens het door mij opgemaakte plan om ons van de bandiet meester te maken. En nu vond ik het in al zijn bijzonder heden slecht in elkaar gezet.... Ik vreesde, dat het in duigen zou val len en dat de moordenaar nogmaals aan de arm der gerechtigheid zou ontsnappen. Als hij niet terugkwam... Als die reis eenvoudig een list was om aan de nasporingen, die hij duchtte, te ontsnappen.... Hij had misschien de weg naar Brest, instede van die naar Rennes ingeslagen en dan kon hij nu reeds veilig aan boord van een schip zitten! Al die gedachten maakten voor mij de uren nog langer. Het wachten werd een onuitstaanbare foltering. 't Sloeg tien 'uur. Eensklaps meen de ik, in de verte een lichtje te be merken. dat langzaam dichterbij kwam; het schijnsel ervan tekende zich af op de sneeuw in de tuin. Ik boog mij uit het venster, keek met gespannen aandacht het licht was verdwenen. En ik slaakte een' zucht van moedeloosheid. Toch bleef ik staren op het punt, waar ik de lichtstx-eep had zien ver dwijnen. Nu kwam het mij voox\ dat het op die plek donkerder was dan elders. Ik ondex-scheidde een gx'ote zwaxte vlek op de sneeuw. En die vlek splitste zich in tweeën. „Hij heeft een medeplichtige!" zei ik bij me zelf. Alles is verloren". Een lang gerekt gebrom kwam mij geruststellen. De medeplichtige was Jacquot, die mijn meester begroette. Weldra zag ik het licht van de dieven lantaarn weer vooruitkomen. Het kwam door de poort van de binnen plaats en richtte zich naar de donkere hoek, waar de kooi van Jacquot .zich bevond. Hij gaat onderzoeken, of men.aan zijn verbod heeft gehoorzaamd en of Jacquot werkelijk in geen drie dagen eten heeft gehad, dacht ik. Eindelijk kwam het licht weer even 'traag en voorzichtig vooruit en ik hoorde de deur van het kasteel zacht toegaan. Toen nam ik myn lamp, die ik ach ter de gordijnen van mijn bed had verborgen, stak mijn arm uit het ven ster en beurde ze driemaal achtereen op. Ik wachtte enige minuten. Mijn hart klopte met hoorbare slagen. Als Jean-Marie maar op zijn post is! Ik herhaalde het sein. Een klagend geluid drong, ti'ots de hevigheid van dc storm, tot mij door. 't Kwam uit de richting van de Lavandiéres-heuvel en liet zich nog viermaal hoi*en. Toen zag ik van mijn hoge observatiepost af, op ongeveer een mijl afstand van het kasteel een rode vuurpijl opgaan: het sein, dat tussen mij en de rechter van instructie was afgesproken. De heer Donneau wachtte te Loc-ahr in een herberg het gunstig ogenblik af. Ik sloot myn vefister en blies mijn lamp uit. Maar ik wilde met zekerheid weten, of het inderdaad de bandiet was, die het kasteel was binnengeslo pen. Ik verliet dus mijn kamer en ging al tastende naar de deur van zijn ver trek, om te luisteren. Op het ogenblik, dat ik op het eind van de gang was gekomen en de voet p de bovenste trede van de trap zette, hoorde ik op de eerste verdieping een deur sluiten en 't geluid van een lang zaam schokkende stap klonk in de stilte van de nacht. Ik had gelukkig de voorzorg geno men. mijn schoenen uit te trekken, zodat ik onhoorbaar naar mijn kamer kon terugkeren. Ik wierp mij te bed trok de dekens op tot aan mijn kin en deed alsof ik sliep. Na verloop van ongeveer een mi nuut kwam de nachtelijke wandelaar mijn deur voorbij zonder stil te staan. Hij opende heel zacht die van de ka mer zijner medeplichtige. Enige tijd later hoorde ik hem terugkomen van de dode. Hij stak een sleutel in 't slot van myn deur. kwam binnen en schreed op mijn bed toe; ik voelde het licht van zijn dievenlantaarn op mijn gesloten oogleden. Hij liep enige malen mijn kamer op en neer en scheen alles nauwkeurig te onderzoe ken. Vervolgens hoorde ik de deur weer toegaan. Ik meende, dat hij zich verwijderd had. maar hoorde, hoe scherp ik ook luisterde, geen stappen in de gang. Diepe stilte; geen ander geluid dan die van de hevige wind stoten. Ik bleef liggen, uit vrees, dat hij zou terugkomen. En plotseling voelde ik, dat er een hand onder mijn dekens werd gesto ken; mijn rechtervoet werd als in een schroef geklemd en op hetzelfde ogen blik kreeg ik een pijnlijke steek in de hiel. Ik slaakte een kreet en verloor het bewustzijn.. XI. Die bezwijming, veroorzaakt door dc schrikkelijke verrassirig en door de zenuwachtige opgewondenheid, waar in ik mij reeds een paar uren bevond, redde mij het leven; want de moorde naar meende, dat Ik dood was en hij verliet e kamer. Toen ik weer tot be wustzijn kwam, liep ik naar de deur, die ik sterk barricadeerde. Vervol gens keek ik' nrar de lichte wonde, die mij aan de hiel was toegebracht. Er vloeiden enige druppels bloed uit, gemengd met een bruinachtig vocht: het roetwater, waardoor ik het schrik kelijke curare vervangen had. Ik nam mijn geladon pistolen en stak ze in mijn zakken, vastbesloten de moordenaar, mocht hij terugko men, een kogel door de kop te jagen, al zou ik daardoor mr. Donneau van de eer beroven, de bandiet levend in handen te krijgen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9