Bevlagde broden zullen op 6 en 7 Mei a.s. herinneren aan dageraad na sombere nacht 'Schietende commando met AKKERTJES DONDERDAG 24 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wittebroodsweken" voor iedereen Gedenkdie deze woorden leestmijn ma rkers in de nood A LLEEN OP FILMS EN IN onwaarschijnlijke boeken komt het voor, dat na tien jaar de „wittebroodsweken" gehouden worden; in het harde, nuchtere leven dient men deze blanke weken te houden, zodra de gelegen heid zich voordoet, want anders komt het er nooit meer van. Nederland gaat daar echter een uitzondering op maken en gezamenlijk zal eenieder in de eerste week van Mei een „wittebroodsweek" houden, die weliswaar slechts 2 dagen zal duren, maar die door zijn algemeenheid toch de nodige indruk zal maken. Ongeveer 10 jaren geleden kwamen in Delfzijl enkele schepen met tarwe bloem aan en voor Nederland, dat doorgaans honderden schepen per dag ziet komen en vertrekken, was dit feit een gebeurtenis, die in geen enkel gezin onbesproken bleef. Want tien jaren geleden voedde Nederland zich met bloembollen en afvalstoffen, die in normale tijd nog niet goed genoeg voor beesten werden geacht en die toen een onmachtige poging moesten doen om de honger te verdrijven. HET GOUDEN BROOD. Nederland hongerde toen en stond op de rand van de afgrond; velen wa ren bezweken en duizenden leefden op de grens van de dood. Toen de nood het hoogste was en zelfs de kracht om tegen de honger te strij den door velen niet meer op te brengen was, kwamen vanuit Zwe den enkele schepen met zuiver tar webloem en het uitgeputte Nederland wist, dat de dageraad nabij was. Enkele dagen later lagen in de leeggeplunderde bakkerswinkels blanke wittenbroden als fonkelende diamanten in een verwaarloosd en versleten juwelenkistje en enkele weken later vlogen tientallen vlieg tuigen boven Nederland, die redding- brengend voedsel aan parachuten om laag brachten. VERGEETACHTIG? De verslagen bezetter moest deze hulp van de bondgenoten dulden, v/ant mèt het voedsel kwam de vrij heid en voor hem de definitieve ne derlaag. In de maanden en jaren, die op deze ontroerende voedselzending volgden, heeft men wel eens de in druk gehad, dat Nederland zijn grau we ellende erg vlug vergeten was, maar thans na tien jaren hebben de bakkers van Nederland, die bij de eerste hulp zo'n voorname rol ge speeld hebben, besloten om deze ont roerende dagen bij het Nederlandse volk weer in gedachten te brengen. DE PRIJS DER VRIJHEID. Op 6 en 7 Mei a.s. zullen de thans weer welvarende winkels van de Nederlandse bakkers gevuld worden met blanke wittebroden, die een vlaggetje zullen dragen. De wit tebroden zullen voor de normale win kelprijs te koop zijn, maar de vlag getjes zullen met één kwartje betaald moeten worden. Met dit kwartje zal Nederland weer een deel van de schuld afbeta len, die het tijdens de oorlog gekre gen heeft bij duizenden landgenoten, voor wie de dag der bevrijding ver duisterd werd door een .zware scha duw, omdat een vader of man deze dag niet meer had mogen bëleven, daar hij in de maanden en jaren, die aan deze zonnige Meidag voorafgin gen, gevallen was in de strijd voor de vrijheid. LAATSTE AFLOSSING. Vlak na de oorlog werd in Neder land de Stichting '40'45 opgericht, die zich ten doel stelde om hen, die in de strijd om de vrijheid him ge zondheid verloren hadden en de na bestaanden, wier man of vader ge vallen was, de helpende hand te rei ken. In de komende maanden zal Jan Campert in zijn beroemde gedicht voor het laatst een beroep op Neder land doen. Gedenk, die deze woorden leest, Mijn makkers in de nood, en die hen nastaan het allermeest in hunne rampspoed groot. Naast de andere acties, die de Stichting '40'45 in de komende maanden zal ontplooien om de laat ste 5 ton te bemachtigen, die zij nodig heeft om aan al haar verplichtingen te kunnen voldoen, zal deze actie waarvan zij de opbrengst zal delen met het Roode Kruis, dat zo'n grote rol in de voedselzendingen heeft ge speeld haar aan enkele tonnen kunnen helpen. GEEN ONKOSTEN. De volledige opbrengst van de vlaggetjes zal aan de beide stichtin gen ten goede komen, want de bak kers en de „Koninklijke Gist" te Delft zullen alle kosten dragen, die aan deze actie verbonden zijn. En niemand twijfelt eraan of het Nederlandse volk zal met een simpel gebaar deze grootse nationale actie steunen, om daarmede tot uiting te brengen de dank voor de vrijheid en de dank aan hen, die deze vrijheid voor ons bevochten. REIZEN UIT DE LUCHT. Daarnaast zal ook weer een drop ping gehouden worden; op elf thans nog onbekende plaatsen van Nederland zullen parachuten neer gelaten worden, die belast zullen zijn met een wittebroodje en een vlagge tje. De gelukkige vinder van dit vlaggetje zal van de zomer zonder kosten een buitenlandse reis kun nen maken. Ook zal tijdens het bezoek, dat het Zweedse koningspaar eind April aan ons land brengt, door het Nationale Bakkerscomité een geschenk aange boden worden, dat vervaardigd door een Nederlandse kunstenaar, de ellen de, hoop en hulp in beeld brengt. Van de zijde der K.V.P. deelt men ons mede, dat in aansluiting aan d< ledenwervingscampagne die onlangs in de provincie Noord-Brabant Is ge- nouden, thans in geheel Nederland een ledenwervingsactie zal worden gehouden. Deze ledenwerving geschiedt onder verantwoordelijkheid van de onderscheidene kringbesturen, wier plannen zoveel mogelijk zullen wor den gecoördineerd in tijd en tempo. Deze actie, die in verscheidene kringen reeds is aangevangen, zal in de laatste week van April worden afgesloten. 1200 NIEUWE K.V.P.-LEDEN IN ALMELO. Een ledenwerfcampagne voor de resultaat ongeveer 1200 nieuwe leden jaar gevangenis gestratt opgeleverd. Aan de actie werd door een hon derdtal propapandisten meegewerkt, die in een week 887 nieuwe leden inschreven. De andere nieuwe K.V. P.-ers waren reeds eerder aangewor ven. Daar de actie nog niet geheel is afgewerkt verwacht men, dat de totale ledenwinst ongeveer 1400 zal bedragen. In Almelo, een stad met bijna 50.000 inwoners, van wie er bijna 11.000 katholiek zijn, telde de K.V. P. eind December ongeveer 600 leden PAARD OP HOL. Vier voertuigen beschadigd. Woensdag is te Maastricht een paard op holgeslagen; het rende met een platte boerenwagen, waarvoor het was gespannen, tegen vier voer tuigen aan, die alle aanzienlijke schade opliepen. Op de Wilhelmina- brug ramde het span een bestelauto en een luxe wagen, op de Éranciscus Romanusweg een vrachtauto van een houthandel en een melkwagen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. 80-JARIGE HAARLEMMER DODELIJK VERONGELUKT. Conform de els, heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag een sergeant van de leerling-com mando's veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst wegens zware mishandeling, meermalen gepleegd. Onder leiding van een vaandrig kreeg in October 1954 een afdeling leerling-commando's uit het tenten kamp Rucphen opdracht een oud ka nonnetje van het voorplein der ka> zerne ongemerkt weg te kapen; het was de tweede poging, die werd on dernomen. Commandant en man schappen werden echter ingerekend en tot de volgende morgen zes uur in de cel gezet. De wachtcomman dant haalde echter een sergeant uit de cel en zette hem in het wacht lokaal aan het poetsen van uitrus tingstukken. Op een gegeven moment liet de wachtcommandant zijn pistool op ta fel liggen. De „gevangene" kreeg het te pakken, zette het vrij en beval de wachtcommandant en een aanwezige soldaat de handen op te steken. De wachtcommandant sprong toe, waar na „de gevangene" hem, zowel als de soldaat neerschoot. Nadien liep hij de kazerne uit, inplaats van zijn mak kers en commandant te bevrijden, zoals in zijn voornemen zou hebben gelegen. Wegens mishandeling zwaar licha melijk letsel ten gevolge hebbend, werd de onbesuisde sergeant door de Vanmorgen om kwart over tien is e 80-jarige J. van der Maal, wonen de Schotersingel 89 (het Syatenbol- krijgsraad te velde West tot een half werk) te Haarlem aangereden door jaar gevangenisstraf met ontslag uit een autobus van de NZHVM. De de dienst veroordeeld. De auditeur man was onmiddellijk dood. militair ging echter in beroep. Receptie zilveren directeur Ned. Vereniging Dierenbescherming rillerig, lusteloos, Neem U toch in acht bij de eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee AKKERTJES"en ga vroeg naar bed'UZrAj) helpen direct Zij maakten de beste reclame-affiches (Advertentie) De heer G. Nieuwenhuyse vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als directeur van de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming. Tijdens een receptie in Bosch lust te Den Haag werd hem namens de vereniging een een boekwerk aangeboden „Kerk en Dierenbescherming", geschreven tloor de voorzitter van deze vereniging, mr. dr. W. Hugenholtz. Het aanbieden van het boekwerk, v.l.n.r. mr. dr. W. Hugenholtz, mevr. dr. PostDe Waal (vice-voorz.) en de heer G. Nieuwenhuyse. Meisje vermoord Drama bij Tilburg Een 24-jarige gezinsverzorgster uit Gilze-Rijen vertrok Dinsdagavond met de trein naar Tilburg en keerde 's avonds niet meer in haar woon plaats terug. Haar ouders deden de volgende morgen aangifte bij de poli tie, die een aanvankelijk vergeefs on derzoek instelde. Gistermiddag om streeks half vier vonden enkele spe lende kinderen op de Lovense kanaal dijk langs het Wilhelminakanaal te Tilburg het stoffelijk overschot van een meisje, dat na een kort onder zoek de vermiste gezinsverzorgster bleek te zijn. De melding van de kinderen bracht onmiddellijk een staf deskundigen op de been, want het bleek, dat het meisje op afschuwelijke wijze ver moord was. Diepe sneden in haar hals en de sporen van een korte worsteling toonden de wijze aan, waarop de misdaad geschied moet zijn. Alhoewel de politie rekening houdt met het werk van een krankzinnige, tast men voorlopig nog in het duis ter zowel wat betreft de identiteit van de moordenaar als het motief. Daar de plaats van het misdrijf vla'k bij de drukke rijksweg Tilburg Den Bosdh ligt en tevens in de on middellijke nabijheid van een bouw werk in aanbouw, neemt men aan, dat de moord na het intreden van de duisternis gepleegd moet zijn. Inlichtingen gevraagd. De Til'burgse politie, die in samen werking met het parket van de Til- burgse arrondissementsrechtbank het onderzoek leidt, verzoekt de reizi gers, die het vermoorde meisje Dins dagavond alleen of in gezelschap in de trein of in Tilburg gezien hebben, zich met de politie in verbin ding te stellen. Het signalement van het meisje luidt: lang 1.50 m. tot 1.65 m., ten ger figuur, blootshoofds, donkerblond hoog kapsel dat waarschijnlijk kort geleden is gepermanent. Ze was ge kleed in zwart-wit gespikkelde tweedjas, gele shawl, groen blousje, zwarte rok, lichte nylonkousen, zwar te schoenen, model „flatje". Kans oo huwelijk &as f. 750.- waard Bedrijfsleidster opgelicht Zeven honderd en vijftig gulden was het totaal bedrag waarmee een 54-jarige assistent in een hotelbedrijf uit Gouda zich had verrijkt door de hem bekende bedrijfsleidster uit Am sterdam een onwaar verhaal op de mouw te spelden. Hij vertelde de vrouw, dat hij een goede baan zou kunnen krijgen in een hotelbedrijf te Valkenburg en dat hij geld nodig had onder meer om een zwart pak te kopen voor de verkoop van sigaren, briefkaarten en ijs in het hotel. Ook had hij bedekte toe spelingen gemaakt op een mogelijke scheiding, waardoor hij „vrij man" zou zijn, hetgeen de bedrijfsleidster had uitgelegd als een mogelijkheid tot een huwelijk te geraken. Wegens oplichting van de vrouw heeft S. gisterochtend terecht ge staan voor de rechtbank te Amster dam. Bovendien was hem verduiste ring ten laste gelegd van ƒ112.ir vreemde valuta, die de man van de vrouw ter inwisseling had ontvangen. De verdediger voerde aan, dat ver dachte steeds van plan is geweest het geld terug te betalen, waarvan niets is gekomen omdat hij werd gearres teerd. De eis luidde acht maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal op 6 April a.s. vonnis wijzen. OPRICHTING HOGERE SCHOOL VOOR VERPLEGENDEN IN NIJMEGEN Het bestuur van de Stichting Ka tholieke Hogere School voor Verple- genden heeft aan de gemeenteraad van Nijmegen gevraagd de noodza kelijkheid uit te spreken voor de op richting in Nijmegen van een school voor opleiding voor hogere functies in het ziekenhuiswezen "en de maat schappelijke gezondheidsleer. De school, die in 1952 is opgericht, heeft in 1954 haar eerste tweejarige cursus beëindigd. Nijmegen is als vestigingsplaats voor de school gekozen, omdat in de ze gemeente, zo wordt opgemerkt, de medische faculteit der R.K. Univer siteit is gevestigd en men derhalve daar kan beschikken over de mede werking van vele instituten op het gebied van de volksgezondheid. De school is toegankelijk voor per sonen van alle gezindten, mits zij vol doen aan zekere vooropleidingsnor men. Burgemeester en wethouders van Nijmegen stellen de raad voor de ge vraagde noodzakelij kheidsverklaring af te leggen. Organisaties, waaron der de federatie van Nederlandse verenigingen, die de belangen van de verpleging en de verpleegden be hartigen, hebben zich reeds met de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland voor de instandhouding van de school ver klaard. In „Esplanade" te Utrecht werden Woensdag prijzen uitgereikt aan de ver vaardigers van de vijf beste affiches van het jaar 1954 en hun opdracht gevers. De foto toont de Amsterdamse ontwerper Dick Elffers (links), die met twee prijzen ging strijken, waarvan hij er een verdiende met het ont werpen van de affiche voor de schaakolympiade, welke eind vorig jaar in Amsterdam werd gehouden en waarmee hij hier is afgebeeld. Rechts de heer L. Prins, de organisator van de schaakolympiade, en als secretaris- oprichter van de Stichting voor Internationale Schaaktraditie voor Amster dam, opdrachtgevers van Elffers. Politieschool Wassenaar wordt 2 April geopend Zaterdagavond 2 April zal de com missaris van de Koningin in Zuid- Holland de nieuwe politie-oplei- dingsschool aan de Meyboomlaan te Wassenaar openen. Deze school is ontstaan uit het initiatief van de bur gemeesters van vijftien Zuidholland se gemeenten en is een novum voor Nederland. De adspirant-politie-agen- ten van de deelnemende gemeenten zullen hier een volledige opleiding van een jaar krijgen voor het poli- tiediploma. Tot nu tos was de regeling voor de opleiding zo, dat nieuw politie personeel een vooropleiding van drie maanden kreeg aan een politieschool, die elders te Wassenaar was geves tigd. Daarna werd de opleiding vol tooid aan de corpsen, waar de ads- piranten thuishoorden. Deze methode had het nadeel, dat daarvoor func tionarissen bij de diverse corpsen soms lange tijd aan de normale dienst moesten worden onttrokken. De nieuwe politieschool heeft nu de vorm van een rechtspersoonlijk- hend bezittend lichaam gekregen, dat wordt voorgezeten door de bur gemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusden, secretaris is de commissa ris van politie te Delft, de heer G. J. van Mulbregt. Directeur van de school is de Wassenaarse commissa ris van politie de heer J. J. Maandag. Zelfbedieningszaak wil zich warenhuis noemen De firmanten van een zelfbedie ningswinkel te Alkmaar, de heren P. van Bodegraven en J. van Weert, die behalve kruidenierswaren ook nog andere artikelen zoals speelgoed, zui- velartikelen en schrijfbenodigdheden verkopen en daarom van mening zijn, dat zij niet als kruideniers kun nen worden aangemerkt, hadden hun zaak op Dinsdagmiddag, waarop in Alkmaar alls kruidenierswinkels ge sloten moeten zijn, geopend gehou den. Zij verwachtten daarvoor een proces-verbaal wegens overtreding der Alkmaarse winkelsluitingsveror dening. Dat was ook de bedoeling, want zij wilden de rechter in een proefproces laten uitmaken of hun zaak een kruideniersbedrijf is of een zgn. gemengd bedrijf of warenhuis. De officier van justitie, mr. J. Vel- linga, vond de houding van de heren B. en W. niet elegant. Door hun zaak op Dinsdagmiddag open te houden hadden zij tal van kleine kruideniers- bedrijven ernstig benadeeld. De he ren hadden voor zij deze zelfbedie ningswinkel openden zelf een krui deniersbedrijf en thans maken krui denierswaren nog 90 procent van de verkoop uit. De verkoop van andere artikelen is van ondergeschikt be lang. -De officier eiste 50.boete. De raadsman, mr. C. Berkhouwer, betoogde, dat de Hoge Raad wel de gelijk gemengde bedrijven, erkent, die Maandagmorgen niet geopend mo gen zijn. De heren van B. en van W. rekenen hun zaak ook daaronder. Dat er meer kruidenierswaren dan andere artikelen verkocht worden doet niets ter zake. Pleiter was het niet eens met de officier dat zijn cli ënten onelegant hadden gehandeld omdat zij Maandagmorgen hun zaak gesloten hadden gehouden en er nog geen uitspraak is gevallen dat zij Dinsdagmiddag gesloten moeten zijn. Van oneerlijke concurrentie .was dus ook geen sprake. De politierechter zal volgende week Woensdag uit spraak doen. IJSBERICHT. Het ijs op het IJsselmeer neemt langzaam in betekenis af. Lemmer is bereikbaar voor schepen boven de 100 p.k. De prinses Margrietsluis is voor alle schepen bereikbaar. Op het zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer bevindt zich zo hier en daar middelzwaar drijfijs. DODELIJK ONGELUK TE R'DAM. Gistermiddag om k*vart over vijf is te Rotterdam op de Maashaven hoek Brielselaan het tienjarige meis je A. Verschoor uit de Paul Kruger- straat overreden en gedood. Het meisje stak plotseling de rijweg over, waardoor de bestuurder van een vrachtauto geen gelegenheid meer kreeg tijdig te stoppen. In zeer ern stige toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd, maar bij aankomst bleek, dat zij reeds overleden was. ROOFOVERVAL IN GRONINGEN MISLUKT. Gisteravond heeft een man een po ging gedaan een roofoveral te ple gen op de Christelijke Spaarbank „Eigen Haard" te Groningen. Het bleef bij een poging, want dank zij de tegenwoordigheid van geest van de directeur, de 54-jarige W. M. mislukte de overval. Toén öm negen uur gebeld werd, deed de heer M. zelf open. Hij zag zich geplaatst te genover een onbekende, die hem met een revolver dreigde. De direc teur greep naar de loop van het pi stool waarfop een worsteling volgde. De aanvaller viel van de stoep en nam vervoglens ijlings de benen. De heer M. waarschuwde de politie, doch de man kon niet worden ach terhaald. De politie stelt thans een onderzoek in. AUTOMOBILIST VRIJGESPROKEN De kantonrechter te Delft, mr. J. A. de Jong heeft de rijwielhandelaar Van der K. uit Maasdijk gisteren vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, niet de nodige voorzichtig heid in acht te hebben genomen, toen hij enige maanden geleden met zijn auto op de Maasdijk tussen Maassluis en 's-Gravenzande een zoontje van de familie Ottevanger uit Maasdijk (gemeente De Lier) had aangereden. De jongen was tenge volge van de aanrijding overleden. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie had 75.of 20 dagen hechtenis geëist. De ambtenaar van het O.M. was van mening, dat verdachte niet had gereden, zoals in de gegeven om standigheden gewenst was geweest. Er was ter plaatse een ophoping van mensen met het oog op een concert. Hij zag het dodelijk ongeval als een illustratie van de gelaakte wijze van rijden ofschoon de verdachte aan de aanrijding geen schuld heeft. De raadsvrouwe van de verdachte mej. mr Marcus merkte in haar plei dooi op, dat haar cliënt alle mogelij ke voorzichtigheid in acht had ge nomen. Uit het getuigenverhoor was geble ken, dat verdachte met een snelheid van 45 tot 50 km had gereden. Plot seling was de jongen met zijn fiets op de alleen voor het snelverkeer bestemde rijweg verschenen en had vlak voor de auto een „rondje" ge maakt. De getuigen verklaarden una- nieum, dat een aanrijding onvermij delijk was geweest. Ondergrondse atoomontploffing Voor de eerste keer sinds 1951 is gisteren op de Yucca-vlakte een atoombom ondergronds tot ontplof fing gebracht. De explosie was niet zichtbaar in Las Vegas, op ongeveer 120 kilometer afstand. De atoomontploffing van gisteren, de zesde in de huidige reeks, had tot gevolg dat een atoomwolk ontstond die korte tijd later over de stad Las Vegas dreef. Van 10 kilometer hoogte daalden onzichtbare stofdeeltjes neer die lichtelijk radioactief waren. De commissie voor atoomenergie achtte geen gevaar aanwezig. Er was geen paniek in de stad, die 55.000 inwo ners heeft. De atoomwolk dreeg ver volgens verder naar het Zuidwesten, naar de staat Arizona.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6