Galerij aan Vijzelstraat stortte in Schoolstrijd te Kerkwervc Minister waarschuwt de hogere ambtenaren Onverantwoordelijk breken aan een ongewapende pilaar Incident wonderlijk goed afgelopen De B*B* door blijft door burgerlijk en Raad van Oss wil spoedzitting voor interpellatie over gesloopte huizen öBeer brak uitO Dure bacteriën ffieg.'cafenfo aan de heet 3i. Jiuypetö te üi&óe DONDERDAG 24 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 PANIEK IN AMSTERDAM Te Kerkwerve op Schouwen is eni ge tijd geleden een kleine school strijd ontbrand, die zich thans in het laatste stadium bevindt, waar de Kroon haar beslissen moet. De school met de Bijbel in een buurtschap buiten Kerkwerve werd door de watersnood met deze buurt schap practisch tot een ruïne ge maakt en daar de buurtschap slechts ten dele weer zal wordtn opgebouwd, stelde het schoolbestuur voor de school elders op te bouwen. B. en W. konden zich hiermede verenigen, maar de gemeenteraad vond het be ter om de school toch maar op de oude plaats op te bouwen. Gedeputeerde Staten gaven het schoolbestuur weer gelijk, waarop de gemeenteraad antwoordde met een beroep op de Kroon. Over enkele weken zal de defini tieve beslissing van deze hoogste be roepsinstantie verwacht kunnen wor den. Aangegeven salaris verhoging gaat door Minister Beel heeft gistermiddag in de Eerste Kamer medegedeeld dat de regeringsvoorstellen waarover met de ambtenarenorganisaties in het georganiseerd overleg niet tot overeenstemming kon worden geko men zo spoedig mogelijk zullen wor den uitgevoerd zodat de daarin aan gegeven salarisverhogingen voor de ambtenaren met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1955 tot stand komen. Het crediet hiervoor zal wor den aangevraagd bij de Staten-Ge- neraal. Minister Beel die zijn teleurstelling uitsprak over het feit dat geen over eenstemming kon worden bereikt Gistermiddag even voor half vier is de vloer van twee etagewoningen boven de galerij Arcade in de Vijzelstraat no. 78 en 80 te Amsterdam om laag gestort. Wonderlijk genoeg werden slechts twee mannen en een vrouw bedolven. De laatste hunner kon eerst na een half uur bevrijd worden uit de puin hopen. Geen van drieën had ernstig letsel opgelopen. Twee arbeiders waren bezig met het uithakken van een stenen pilaar, waarop flats boven de galarij rustten. Eén van hen, de 68-jarige J. de Leeuw, liep een beenbreuk, enkele kneuzingen, schaafwonden en een hoofd wond op. De 45-jarige ir. Frank Mackenzie (bekend door zijn uitvinding van de synthetische diamant), die in een van de woningen op bezoek was, liep enkele schaafwonden en lichte kneuzingen op. Beiden zijn opgenomen in het Binnengasthuis. De 46-jarige weduwe H. A. KlausEngels, bewoon ster van één der flats, kreeg vleeswonden aan handen en benen. stond immers nog altijd, dat de los gescheurde muren het zouden bege ven en de drie daarboven gelegen étages, die inmiddels ontruimd wa ren, mee zouden slepen. Heel voor zichtig werden op maat gezaagde stutbalken aangebracht en om kwart voor zeven was men zover, dat er, Slechts drie lichtgewonden Alsof er een bominslag was ge weest zo zag de ravage er gisternacht in de Vijzelstraat te Amsterdam uit. Pilaar begon te splijten. Twee ooggetuigen, een voorbijgan ger de heer Straeter en een der werklieden de 18-jarige metselaar M. J. Kleerebezem hébben het volgende gezien. Volgens de heer Straeter, de enige, die zich op het moment van de ramp als voorbij ganger onder de Arcade bevond, be gon de pilaar, waaraan twee werk lieden bezig waren, plotseling van boven naar beneden te. splijten. „Ik stond voor de étalage van de lampe- kappenzaak van de heer Berk en zag maar één uitweg: Ik trapte de étala- geruit in, worstelde door de- goede ren heen en kon mij via de achter zijde in veiligheid brengen", aldus vertelde de heer Straeter. De 18-jarige Kleerebezem, die zeer onder de indruk was van het ge beurde, was met de 68-jarige H. de Leeuw de werkzaamheden aan de pi laar aan het verrichten. „Wij zou den met metselen beginnen en ston den even te kijken. Plotseling vie len er stukjes kalk naar beneden en ik rende de straat op ,waar gelukkig geen verkeer was. Achter mij stortte de boel in. De Leeuw had zich niet kunnen redden en werd door het puin bedolven". Naar beneden gestort. Onmiddellijk schoot van alle kan ten na het ongeluk hulp toe. Een snel onderzoek leverde als resultaat op, dat er drie personen gewond waren. De door het puin bedolven De Leeuw was er het ergst aan toe. Zijn benen waren vastgeklemd onder een groot stuk muur, maar hij was bij kennis. Met de vloer van een der woningen waren ook de bewoonster, mevr. H. A KlausEngels en ir. F. Mackenzie, die bij haar op bezoek was, naar beneden gestort. De eerste taak van de brandweer was de ongelukkige De Leeuw te be vrijden. Het was 'n hachelijke taak, want de voordeur van de twee flat woningen was gescheurd en doorge zakt en kon ieder ogenblik instorten. Met ware doodsverachting echter werd door de brandweermannen een dik touw om het stuk muur, dat de bevrijding van De Leeuw tegenhield, bevestigd. Ongeveer twintig sterke mannen traden aan en trokken aan het touw. Langzaam, heel langzaam kwam het stuk puin in beweging. Met ingehouden adem volgden de toe schouwers de reddingspoging en een zucht van verlichting steeg op, toen het stuk muur over het draaipunt kwam en met een harde klap op het plaveisel in stukken viel. De Leeuw werd onmiddellijk op een brancard gelegd en naar een ziekenhuit ver voerd. Hij had een grote diepe wond aan een der benen er, een hoofdwond, die men, voordat zijn redding begon, al had verbonden. Gevaarlijk. Nu begon voor de brandweer op nieuw een moeilijke en gevaarlijke taak. Met vrachtauto's werden grote balken aangevoerd om de resten van volgens de toezichthoudende ambte naren van bouw- en woningtoezicht, geen gevaar voor instorting meer be stond. Toen kon men beginnen met de puinhopen op te ruimen. De drie tramlijnen, die door de Vij zelstraat rijden, zijn omgelegd. Ongewapend steen. Enige maanden geleden zijn onder toezicht van bouw- en woningtoe zicht de werkzaamheden aan een aantal pilaren, die de Arcade stutten, begonnen. De pilaren vertoonden na melijk grote scheuren van soms wel twee meter lengte. Het werk aan de bewuste pilaar was gedurende een maand doorde vorst gestagneerd. Men had een laag ter dikte van een steen weggehakt en gedurende de vorstperiode zolang met plankjes gestut. Gisteren wa ren de werkzaamheden aan de pilaar hervat. In deze pilaar bevond zich geen ijzeren stutbalk, zoals in de an dere. Dat was duidelijk te zien in'de ravage. De wethouder wist, dat de pilaar ongewapend was. Bouw- en Woning toezicht, zo deelt de wethouder mede, hadden stopzetting van het werk ge last. EERSTE KAMER e begroting van Binnenlandse Zaken werd gistermiddag door de Eerste Kamer goedgekeurd. Minister Beel merkte bij de beantwoording van de duplieken nog op, dat het irreëel zou zijn reeds thans bij de organisatie Bescherming Bevolking rekening te houden met de mogelijk heid dat op Nederland een H-bom zal worden geworpen. De ontwikke ling van de H-bom wordt zeer nauwgezet gevolgd. Maar het is niet mogelijk op deze ontwikkeling voor uit te lopen. Minister Beel antwoordde op een vraag van de heer Tjalma, dat niet behoeft te worden gevreesd, dat vliegtuigen, die een atoombomlast vervoeren en boven Nederlands grondgebied worden neergeschoten, meer gevaar opleveren dan andere vliegtuigen, die boven Nederland worden onderschept. De atoombom men, die naar beneden komen, zullen niet ontploffen, omdat het ontste kingsapparaat van deze bommen buiten werking blijft wanneer de pi loot geen bepaalde handeling ver richt. De dienstplichtigen, die zullen wor den gebruikt voor de Rijks Mobiele De voltallige gemeenteraad van Oss wil over de affaire van de afbraak der twee clandestien gebouwde houten huizen ingelicht worden. De gemeenteraad heeft te kennen gegeven nog vóór de afbraak van het tweede huis een spoedvergadering te willen beleggen. Er is dan een gerede kans, dat het tweede huis gespaard zal blijven. Het college van B. en W. zal over deze kwestie worden geïnterpelleerd. De raad heeft in overweging ge nomen, dat voor het tweede gezin (Van Dijk) met baby na afbraak, niet eens een woning beschikbaar is. De meerderheid van de raad zou ook op het standpunt staan, dat de reeds af gebroken woning door de gemeente weer dient te worden opgebouwd. Hierdoor zou het gemeentebestuur zijn ernstig geschokte prestige weer het pand te stutten. Het gevaar beoiioilOIIOIIOII pn cdii on on cdii cdii on one Q 0 r Een beer van circus „Boltini", 0"" die al zes jaren naar de pijpen 0 van zijn meester gedanst had, en 0~ die dezer dagen wederom uit zijn Q hok gehaald werd om een paar uurtjes te oefenen, vond, dat hij n U te weinig zelfstandig werk te z doen kreeg en om te bewijzen, 0 dat hij wel tot persoonlijk ini- U tiatief in staat was, nam hij de Q benen. U Nu, het maakte de vereiste in- Q druk! U Het gehele circus, dat bij Het 0 Loo zijn tenten opgeslagen heeft, U kwam tot actie en geassisteerd Z Q door politiemannen zette men de U achtervolging in. Q De beer vond het echter zon- U - de om zijn bevochte vrijheid zó Q spoedig weer prijs te geven en U hij liet nu eens ruim drie uren n lang de mensheid naar zijn pij- Q y pen dansen, hetgeen een politie- 0"" man tenslotte zo verdroot, dat Q hij zijn revolver trok en een Z paar schoten loste. Q y Dit achtte de beer onsportief 0" en met waardigheid en enkele Q schampschoten gaf hij zich over. - IIOIICDjO Colonnes, dienen hun eerste mili taire oefening te hebben genoten.-Zij zullen slechts tweemaal voor 30 da gen herhalingsoefeningen moeten meemaken en niet, zoals de heer Brandenburg meende, vijf jaar lang voor deze oefeningen worden opge roepen. In antwoord op vragen van mr. Van Walsum (Arb.) of het ka rakter van de B.B. niet wordt aan getast en niet wordt vervormd tot een onderdeel van het militaire ap paraat, verzekerde minister Beel, dat hiervan geen sprake zal zijn. De status van de B.B. blijft door en door burgerlijk en vrijwillig. Zij ontvangt alleen bijstand van het mi litaire apparaat in de vorm van RM C's. Juist om te voorkomen, dat een mengvorm ontstaat, 'heeft de rege ring er van afgezien de RMC's te bemannen via toepassing van de bur- gerdienstplicht. De burgerdienst- plicht zou direct het karakter van de B.B. aantasten. Na de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken ging de Eerste Kamer over tot beschou wingen over de begroting van Oorlog en Marine. De heren RUYS DE BEEREN- BROUCK (KVP) en DE VOS VAN STEENWIJK (WD) bespraken uit voerig de gevolgen van de atoomoor log voor de Nederlandse defensie en lieten tal van andere onderwerpen de revue passeren. Het debat werd afgebroken en zal volgende week Dinsdag worden voortgezet. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Buys" (5 April); Ned. Nieuw-Guinea m.s. „Bintang" (7 April); Ned. Antillen m.s. „Delft" (29 Maart), m.s. Ado nis" (5 April); Suriname: Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Win chester Castle" (26 Maart), m.s, „Bosch fontein" (5 April); Canada s.s. „Waterman" (30 Maart), m.s. „,Westerdam" (31 Maart); Argenti nië m.s. „Yapey" (26 Maart) „Brasil Star" (29 Maart); Chii „Westerdam" (31 Maart); m.s. „Brasil Star" (29 Maart), „Presidente Peron" (2 Apri"' stralië via Engeland (26 Ma: „Stratheden" (31 Maart); Zeeland via Engeland (26 Mai Engeland (2 April). Inlichtingen betreffende de aingsdata van postpakketten de postkantoren. Logies Informatiedienst opgericht In samenwerking met de V.V.C. te Amsterdam en de bij de federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeeka naal aangesloten V.V.V.'s in de kop van Noord-Holland, heeft de A.N. V.V. voor de komende toeristische hoogtijdagen, zoals Pasen, bollenzon- dag, Hemelvaartsdag en Pinksteren een logiesinformatiedienst (L.I.D.) georganiseerd, die zal voorkomen, dat, zoals vorig jaar is gebeurd, vreemdelingen in politiebureaux moe ten worden ondergebracht, of op weg naar een hotel in de provincie, waar zij via de V.V.V. te Amster dam telefonisch logies besproken had den elders onderdak zoeken. De L.I.D. van de V.V.V. te Amster dam zal met de L.I.D.'s in een groot aantal grensplaatsen in verbinding staan. Hij zal tijdig beschikken over de volledige gegevens betreffende be schikbare logiesruimte in de bij ie federatie aangesloten V.V.V.'s in veer 100 zijn uit de levensmidde- Noord-Holland, die gezamenlijk over len-industrie afkomstig, een reservoir van 5000 bedden be schikken. voor een deel kunnen herstellen. Men neemt aan dat de leden van de gemeenteraad het algemeen volks gevoelen zullen vertolken, n.l. dat de getroffen sanctie, die weliswaar for meel juist is, veel te zwaar is; zeker in dit jaargetijde. Bedrijfscursus te Amsterdam Onder het motto: „Bacteriën kos ten meer dan U denkt" is het bureau voor exclusieve industriële producten te Amsterdam een gratis cursus be gonnen ter opleiding tot bedrijfshy- gienist. Alhoewel de laatste jaren de in zichten over preventieve bedrijfshy- giëne in Lederland aanzienlijk ver beterd zijn, is het bureau van me ning, dat de meeste industriën in Nederland nog ver verwijderd zijn van een verantwoorde bedrijfshy- giëne. De cursus van 10 weken, die giste ren in de kleine aula van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen de eerste les beleefde, eindigt met een examen, waarmee men het diplo ma bedrijfshygiënist kan verwerven. Een goede bedrijfshygiënist zo werd op deze eerste les medegedeeld kan voor zijn bedrijf per jaar dui zenden guldens „verdienen" en een verantwoorde bedrijfshygiëne zal Ne derland per jaar vele millioenen gul den besparen. De eerste groep cursisten onge- „Het ei is weer best" in Duitsland Nederlandse actie: Nederland zal een reclame-cam pagne voor het gebruik van méér eieren in Duitsland gaan financie ren: de campagne zal op 26 Maart beginnen en zich op enkele grote ste den der bondsrepubliek concentre ren. Uitverkoren zijn daartoe de steden Essen, Dusseldorp, Keulen, Bonn en Frankfort. De Nederlandse eierenexport heeft tot deze campagne besloten, nadat de Duitse eierenhandelaren reeds lange tijd vergeefs hadden getracht zelf een campagne van deze aard te voe ren. 50.000ste BEZOEKSTER HUISHOUDBEURS. De 50.000ste bezoekster, die Woens dagavond een bezoek heeft gebracht aan de huishoudbeurs te Amsterdam, mejuffrouw P. Hulscher uit Duiven- drecht, heeft een haard ten geschenke gekregen. Tot de bezoekers van gisteravond behoorde de 96-jarige heer G. P. Sas- bach, die zijn 70-jarig huwelijksfeest vierde en daarmede de oudste brui degom van Amsterdam is. Hij ontving vele geschenken, o.a. een stofzuiger. Drie Marva's zullen 22 April a.s. naar de West vertrekken, waar zij bij de verbindingsdienst ingedeeld zullen worden; zij zijn de eerste vrou welijke militairen van de marine, die in de West worden gestationneerd. over de salarissen, vertrouwde dat een nieuwe phase in het overleg tus sen regering en ambtenarenorganisa ties zich thans zal inzetten. Bijzon der betreurde de minister de publi catie van de hogere ambtenarenorga- n^satie die hij een onverantwoorde lijke houding verweet. De minister had begrip voor acties tot materiële verbetering van de po sitie der hoogste ambtenaren, mits de spelregels in acht worden geno men en geen bepaalde organisatie die tot het georganiseerd overleg be hoort, zich plotseling daarbuiten plaatst. De minister hoopte dat dit enkel waarschuwend woord voor deze ambtenaren voldoende zou zijn. Spreker herinnerde er aan dat de regering indertijd als uitgangspunt heeft genomen een beperkt denivel- leringsvoorstel voor de middelbare en hogere ambtenaren. De ambtena renorganisaties kwamen in het geor ganiseerd overleg met zoveel andere voorstellen voor de dag dat tenslotte de gëhele salarispositie van het rijks personeel aan de orde werd gesteld. Het wordt door het kabinet niet aanvaardbaar geacht, dat een bepaal de verhoging over de hele linie van het rijkspersoneel zou moeten wor den toegepast. De denivellering van de ambtenarensalarissen is thans van de baan. Afzonderlijke verho gingen zullen tot stand kunen ko men als aangetoond wordt dat de sa larissen niet juist zijn. Ten aanzien van enige groepen van het rijksper soneel is thans volgens minister Beel een onderzoek gaande. Rust geboden De minister van Binnenlandse Za ken verklaarde dat ten aanzien van de ambtenarensalarissen niet verder kan worden gegaan omdat er op dit ogenblik rust in de lonen en prijzen geboden is. De overheid dient met betrekking tot de lonen daarbij zelf het voor beeld te geven. Het kabinet vraagt zich af of het al niet te ver is gegaan. In de pe riode 19?i8 tot 1953 zijn de salarissen van het rijkspersoneel 12 tot 16 pro cent meer gestegen dan de prijzen. Het komt het kabinet onbegrijpe lijk voor dat de ambtenaren-organi saties thans geen verantwoording meer kunnen nemen voor de salaris sen. Hervatting van het overleg heeft volgens minister Beel geen zin, want de regering is zover gegaan als in redelijkheid van haar kon worden verwacht. Aan de hand van statis tische gegevens toonde prof. Beel aan dat de overheidslonen niet lager lig gen dan in het particuliere bedrijf. Het zou onjuist zijn wanneer de over heid door verhoging van de salaris sen personeel uit het particuliere be drijf tracht aan te trekken, omd'at het tekort bij het bedrijfsleven gro ter is dan bij de overheid. MILITAIR EN BURGER RIJBEWIJS Op 1 September 1954 werd voor militairen in werkelijke dienst, die in het bezit zijn van een militair rij bewijs, de mogelijkheid opengesteld een verklaring van rijvaardigheid te verkrijgen, waarop zonder nader rij examen een burgerrijbewijs kan worden aangevraagd. Sedert September kon deze ver klaring worden verstrekt aan 12.600 personen, van wie ongeveer de helft behoort tot het beroepspersoneel en de helft tot het reserve- en dienst plichtig personeel, dat na die datum de eerste oefentijd heeft beëindigd. Daar het personeel van de andere lichtingen uitsluitend bij opkomst voor herhalingsoefening in de gele genheid wordt gesteld de verklaring te verkrijgen, kon deze tot heden slechts aan ruim duizend militairen van deze lichtingen, voor het meren deel behorende tot de 3e divisie, wor den verstrekt. Geleidelijk zal ook personeel van andere eenheden tij dens herhalingsoefeningen de ver klaring kunnen verkrijgen na geble ken rijvaardigheid. Op het R.K. Agathakerkhof tc Lisse is Woensdag het stoffelijk overschot van de heer H. Kuyper, in leven directeur van het dagblad „De Maasbode" ter aarde besteld. Onze fotograaf maakte deze opname van de stoet bij het verlaten van de kerk, waar de plechtige Requiem-mis werd opgedragen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5