RIJNSTREEK Drinkwatervoorziening gaat Alphen heel veel geld kosten 'n Avond zonder licht Gemeentewerken gaat verhuizen van raadhuis naar Julianastraat Zijn grote fantasie werd door de tijd nog overtroffen DONDERDAG 24 MAART 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN De drinkwatervoorziening te Al- T>hen aan den Rijn begint langzaam aan een nieuwe factor van grote zor gen te vormen. B. en W. vragen nu reeds een bedrag van 325.000.be schikbaar te stellen en delen daarbij aan de raad mee, dat het niet moge lijk is thans reeds een nauwkeurige raming te geven van de totale kos ten, die met de sanering en uitbrei ding van het pompstation zullen zijn gemoeid. Voorshands kan gerekend worden op een bedrag van 325.000.- waarin begrepen is een bedrag van 25.000voor de provisorische op stelling van een voorfilterketel, voorts de kosten van het bestekklaaf- maken van de plannen en van het voeren van de directie door het rijks instituut voor drinkwatervoorziening. De technische inrichting van het pompstation van het waterleiding bedrijf is sterk verouderd. Mede door een voortgaande stijging van het wa terverbruik zal zij binnen afzienbare tijd de grens van de leveringscapaci teit hebben bereikt. Teneinde te voor komen, dat le drinkwatervoorziening in de gemeente in gevaar komt, heb ben B. en W. een uitgebreid onder zoek naar de toestand van het water leidingbedrijf laten instellen door het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening. Voor dit onderzoek werd on langs reeds een bedrag van 6000. beschikbaar gesteld. Overbelast Dit instituut heeft vastgesteld, dat het pompstation vrijwel in al zijn on derdelen in meer of mindere mate overbelast is. Tot nu toe kon aan de toenemende vraag nog slechts wor den voldaan, doordat het door inten sieve controle gelukt is het legver- lies en het ongemeten verbruik aan zienlijk te beperken. Het productie vermogen van het pompstation dient in de nabije toekomst op 6000 m3 per etmaal of op rond het duibbele van de huidige capaciteit te worden gebracht. Aangenomen mag worden, dat het voor drinkwaterwinning beschikbare terrein groot genoeg is om daaraan de benodigde hoeveelheid gedurende een reeks van jaren te onttrekken. Voor het behoud van de kwaliteit van het water dient de waterwin- plaats met de nodige omzichtigheid te worden geëxploiteerd en met zorg tegen verontreiniging uit de omgeving te v/orden beschermd Voor de winning van water zijn thans zes a zeven putten nodig. Met het oog op enige reserve dienen t.z.t. ten minste acht a negen putten be- drijfsvaardig te zijn. Aanwezig zijn nu zes putten. Voorts adviseert het rijksinstituut voornoemd om een ho- ge-druk-pompinstallatie te ontwer pen, waarvan de capaciteit enerzijds op het verbruik, anderzijds op de buffervoorraad in de watertoren(s) moet worden afgestemd. Het huidige zuiveringssysteem, waarbij gebruik wordt gemaakt van cocasbedden, is verouderd en dient te worden vervangen door de metho de van droogfiltratie. Hiervoor is het nodig, dat bijvoorbeeld vijf filters en eventueel nog drie nafilters worden geplaatst in de bestaande ronde fil ters, nadat deze zullen zijn ontruimd, en dat enige aggregaten v/orden ge plaatst in de nieuwe machinekamer. Het bedrijf beschikt voor 'het opvan gen van de verschillen tussen pro ductie en verbruik slechts over een kleine reinwaterkelder met een in houd van 100 m3 en over ruimte van 100 en 200 m3 in de watertorens. Opvoeren Het is zeer gewenst, aldus het ad vies van het desbetreffende rijksin stituut, de reinwaterberging op te voeren tot ten minste 20% van het maximale etmaalverbruik, dius tot 600 m3. De rechthoekige filters, welke vry zullen komen door de wijziging van het zuiveringssysteem, zullen kunnen worden ingericht als reinwaterkel- ders met een bergruimte van 400 m3. Als deze reinwaterkelder gereed zal zijn, zal de uit 1903 daterende wa tertoren (in wijk Hoorn), welke drin gend restauratie of vervanging be hoeft, afgebroken kunnen worden dan wel na restauratie op andere wij ze benut kunnen v/orden. Vernieuwing post kantoor bijna gereed Zaterdagmiddag verhuist de gehele dienst van de P.T.T. van de achter de bijgebouwde nieuwe ruimte naar de geheel vernieuwde en gewijzigde oude kantoorruimte aan de voorzijde. En een nieuw soort roeiwedstrijd de be- Opdat het instituut voor drinkwa tervoorziening het onderzoek op ra tionele wijze zal kunnen voortzetten, is het allereerst nodig, dat t.b.v. in voering van een nieuwe zuiverings methode een voorfilterketel met ag gregaat en instrumenten provisorisch wordt opgesteld. De kosten daarvan worden geraamd op 25.000. Vervolgens dient de ronde filter te worden ontruimd en in deze filter de genoemde filters voor de droogfiltra- tie te worden opgesteld. Hierna kun nen de rechthoekige filters worden verbouwd tot reinwaterkelders. Ver volgens kan een nieuw machinege bouw worden ingericht, waarvoor zo mogelijk van het bestaande gebouw gebruik gemaakt zal kunnen worden. Dit is uiteraard nog maar een globale opzet en daarom kunnen om verschil lende redenen de totale kosten nog niet worden 'begroot. LEIMUIDEN Gistermiddag om kwart over vijf viel de electriciteit uit. De gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwoude waren daardoor van electriciteit verstoken. Hoewel de SLF direct met het herstel begonnen, duurde het toch tot over tienen, eer de lichten weer gingen branden. TER AAR Oranje-comité Naar wij verne men is in de vacature van de heer C. Lok Jr. als secretaris van het Oranje Comité, benoemd de heer C. Heyboer. Deze benoeming was in de laatst ge houden vergadering nog aangehou den. In verband met de bevrijding is het comité nu volop werkzaam. Geboren: Petrus C. H. zn van H. v. d. Laan en M- G. Valentijn. Leonar- dus H. zn van J. L. v. d. Pijl en W. van Tol. Ondertrouwd: H. Dinkelman 28 jr en S. Verboom 29 jr. Getrouwd: G. H. Gerling 30 jr en P. Verboom 21 jr. Overleden: C. T. de Bruijn 86 jr; M. Koopman 86 jr; A. de Leeuw 85 jr Het tekort aan ruimte in het raad huis te Alphen is een vraagstuk, dat reeds lange tijd het college van B. en W. bezighoudt. Zowel bij enkele af delingen van het secretarie, als bij de gemeente-ontvanger, de dienst der gemeentewerken en de politie doen zich de daaraan verbonden bezwaren bijna dagelijks gevoelen. Dit tekort aan ruimte staat in menig opzicht in de weg aan een efficiënte werkwijze en aan een doelmatige groepering van personen én dienstonderdelen. Achtereenvolgens zijn enkele com missiekamers, de leeskamer voor de leden van de raad, de wethouderska mer en een wachtkamer, alsmede en kele gedeelten van de gang in het sousterrain als dienstruimten inge richt Verdere mogelijkheden in dit op zicht zijn niet aanwezig. Intussen is door het gemis van deze voor de ambtelijke diensten in ge bruik genomen, doch voor andere doeleinden bestemde vertrekken een toestand ontstaan, waarvan de be zwaren zich in ernstige mate doen gevoelen. Uitbreiding van het raadhuis op niet onbelangrijke schaal zou deze bezwaren kunnen wegnemen. Het is bekend, dat reeds enige jaren gele den de gedachten in die richting gin gen. Realisering van een dergelijk plan, gesteld dat een daartoe strekkend be sluit te enigertijd genomen zou wor den, zal echter meerdere jaren ver gen. Het gemeentelijk bestuurscolle ge is van mening, dat de bestaande toestand niet zo lang bestendigd kan worden, maar veel eer een oplossing moet worden gezocht in het onder brengen van een van de in het raad huis gevestigde diensten in een ander gebouw. Het vroegere plan om eventueel de politiedienst elders in de gemeente onder te brengen, ontmoette bij nader inzien overwegende bezwaren. De gedachten van het college gaan i.cLv. thans uit naar de dienst der gemeentewerken, omdat overplaat sing daarvan het meeste effect zal geven. Als ruimte voor huisvesting van deze dienst denken B. en W. aan het pand Julianastraat 34, hetwelk mo menteel nog in gebruik is bij Hollan- dia Tricotagefabriek N.V., tot het na jaar. Dit pand is geschikt te maken voor genoemde dienst. De nodige ZEIL- EN ROEIVERENIGING „HOLLANDIA" In hotel ,,'s Molenaars" hield de Zeil- en Roeivereniging „Hollandia" gistermiddag haar jaarvergadering, waarvoor grote opkomst was van le den en roeiliefhebbers, vooral uit de gelederen van Laga en Njord. Het jaarverslag van de secretaris, mr W. J. Suermondt, gaf een gezond beeld van de vereniging. Het leden tal neemt steeds toe en bedraagt thans 200. Hieraan werd een opwek king toegevoegd, om mede te werken de volgende mijlpaal, 300 leden, dit jaar te bereiken. Besloten werd om de jaarlijkse roei- wedstrijden op de Oude Rijn te Al phen aan den Rijn dit jaar op 3 en 4 Juni a.s. te houden in samenwerking met Njord i.v.m. het lustrumfeest van deze vereniging- Uit de vergadering werden sugges ties gedaan om door het inlassen van voorzieningen worden geraamd op een kostenuitgave van rond 42.000.- waarin begrepen 10.000.- voor over name van een cantinegébouw, rij wielberging, centrale verwarmings installatie, alsmede een gedeeltelijke verlichtingsinstallatie, voorts ruim ).000.voor timmer-, stucadoor- en schilderwerk en ruim 11.000. voor stoffering en meubilering. Na er op gewezen te hebben dat dit niet is te zien als de meest gewenste definitieve oplossing, vragen B. en W. aan de raad genoemd bedrag beschik baar te stellen. 78 INPLAATS VAN 66 ETAGEWONINGEN •Het aanvankelijk plan van de ge meente om aan de Prinses Beatrixlaan de weg naar „Baronie" en de Prins Bernhardlaan, door de fa. J. van Wieringen te doen bouwen 66 etage woningen, kan met 12 woningen wor den uitgebreid, aangezien nader is gebleken, dat de ruimte voor het langs de Prins Bernhardlaan geprojecteerde blok, hetwelk 36 woningen zou om vatten, de genoemde vermeerdering toelaat. De genoemde fa. is bereid gevon den om inplaats van 66 thans 78 eta gewoningen te bouwen tegen een aan- neemsom van 749.848(vorig be drag 634.487). Voor toekenning van steun uit 's rijks kas worden de grond- kosten geraamd op 138.666.,38 (v.b. 120.600.en de bouwkosten op 788.657,— (v.b. 664.900.—) Restauratie Oudshoornse kerk. Het is bekend, dat de Oudshoornse kerk van de Ned. Herv. kerkgemeen te, daterende uit de jaren 1661, in be scherming genomen door Monumen tenzorg, sedert jaren dringend res tauratie behoeft. Aanvankelijk werden de kosten hiervan begroot op 140.000.In bevoegde kringen rekent men er evenwel op, dat door het verloop van enkele jaren deze kosten intussen wel op 10.000.méér geraamd kunnen worden. De minister van onderwijs, heeft zich bereid verklaard in de restau ratiekosten een rijkssubsidie te ver lenen van 50% met een maximum van 70.000.De Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben beslo ten een subsidie te verlenen van 15 tot een maximum van 21.000. B. en W. zijn van mening, dat ook de gemeente een bijdrage behoort te geven ten behoeve van het behoud van dit in de gemeente gelegen mo nument. Het college meent, dat een subsidie als Maandagmorgen de dienst hervat wordt, kan het publiek ontvangen worden in de zo goed als geheel nieuwe lokaliteit, ruimer, frisser en overzichtelijker dan het oude. Met ingang van Maandag a.s. zal er dus een einde komen aan het vaak langdurig wachten. Dan zullen meer loketten dan voorheen het geval was in gebruik worden genomen. Waren er in het oude kantoor vier loketten beschikbaar, waarvan doorgaans slechts twee, hoogstens drie door em ploye's bezet konden worden, in de nieuwe hall zal men er vijf a zes vin den. Het gehele werk zal Maandag nog niet niet voltooid zijn. Enkele voor zieningen zullen nog moeten plaats vinden. Voorts zal, als de voorzijde in gebruik is genomen, de nieuwe achterruimte moeten worden inge richt en ingedeeld, speciaal ten dien ste van het postwezen. Hiermede zul len nog enkele weken gemoeid zijn en pas dan zal de vlag in top gaan. langstelling voor de Hollandia wed strijden te stimuleren en het peil van de roeisport omhoog te brengen. Een en ander zal in samenwerking met de technische commissie van de roei- bond worden geregeld. Het financieel overzicht, eveneens verzorgd door mr. W. J. Suermondt, die secretaris-penningmeester is, gaf een tevreden beeld. Niettegenstaande dat de exploitatiekosten jaarlijks schrikbarend omhoog gaan heeft „Hollandia" een redelijk bestaan. De heer Ernst Crone, die tevens voorz. is van de Kon. Zeil- en Roei vereniging te Amsterdam en de heer W. J. Suermondt, beiden periodiek aftredend, werden bij acclamatie in het bestuur van „Hollandia" herkozen. Voorts wijdde de vergadering brede aandacht aan de organisatie van de komende wedstrijden welke, in tegen stelling tot de festiviteiten, die elders worden gevierd, te Alphen aan den Rijn zullen worden gehouden nabij 's-iMolenaars. van 10% tot 'n maximum van 14.000 aanvaardbaar is.. Indien de raad over eenkomstig dit voorstel besluit, zal 75% van de kosten van overheids wege verkregen worden en zal der halve de kerkelijke gemeente 25% van de ;kosten zelf moeten financie ren, hetgeen niet onredelijk wordt ge acht. BESPREKING OVER MANDEMENT De heer A. v. d. Veldt uit Haarlem, hoofdbestuurder van de Diocesane Katholieke Arbeidersbeweging heeft Woensdagavond in de Sint Joseph- zaal te Alphen aan den Rijn gespro ken over het Mandement. Het Mandement geeft richtlijnen aan de katholiek met betrekking tot zijn deel in het openbare leven. Dé katholiek in het openbare leven van déze tijd, daaraan is het gewijd. Hierin ligt de volledige verant woording van het episcopaat, zei spr., die er onmiddellijk aan toevoeg de, dat zij die het Mandement be strijden niets begrijpen van het to tale beeld ervan. Uitvoerig ging de heer v. d. Veldt in op dat deel van het Mandement, waarin de organisaties aan de Bis schoppelijke visie worden onderwor pen. Het is uitgesloten dat de mens in dividueel datgene kan bereiken wat voor zijn maatschappelijk welzijn wenselijk en noodzakelijk is. De or ganisaties welke hiertoe moeten die nen hebben him waarde bewezen. De Pauselijke encyclieken hebben de instelling van de desbetreffende or ganisaties bevorderd. Zij zijn in kracht toegenomen. Die kracht moet benut worden. De leuze van de ka tholieke organisaties kan niet anders zijn dan de som van alle individuen tezamen. Wat voor de individuele katholiek geldt, is van kracht ook voor de organisatie van de katholiek: bezield met de evangelische bood schap, de vestiging van Christus Kerk op aarde. De heer v. d. Veldt wees met aan drang op de grote verantwoordelijk heid van de katholieke arbeiders ten aanzien ook van de totstandkoming van de PBO, om daarvoor de nodige bestuurders te leveren, opdat het ge hele bedrijfsleven moge v/orden op gebouwd als onderdeel van de chris telijke maatschappij tot ons volledig zieleheil. De heer Ruijssenaars, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de KAB, onder wiens auspiciën te bij eenkomst plaats vond, dankte de spreker en sprak de wens uit dat zijn woorden goede vruchten mogen af werpen. DAK DOOR STORM VAN DIRECTIEKEET GERUKT. Tengevolge van een hevige ruk wind werd Woensdagmiddag omstr. 16.25 uur het dak van een directie keet van de firma Gebrs. Breur na bij de Tolstraat te Alphen afgerukt en enkele tientallen meters verder neergeworpen. Enkele balken vond men zelfs op een afstand van meer dan 25 m. verder terug. Gelukkig be vond zich niemand noch in de keet, noch in de nabijheid. Daar het overi ge deel van de keet gevaar opleverde werd het door gemeentewerklieden afgebroken, een werkje waarmede enkele uren gemoeid waren. Kon. Wilhelminafonds. De grote propaganda-avond ten bate van het Kon. Wilhelminafonds, die in „Ons Genoegen" werd gehouden, mag zeer geslaagd genoemd worden. In zijn openingswoord besprak de pl. voor zitter, dokter P. Vegt, over het ont staan van kanker. Hierna was het woord aan de heer Van Wijk, die verduidelijkte, dat er enorme 'bedragen nodig zijn om sub sidies te verlenen aan de inrichtin gen, die zich bezig houden met de be strijding van deze gevreesde volks ziekte. Drie grote ziekenhuizen in verschillende delen van ons land hou den zich hiermee speciaal bezig. Röntgenapparaten, radium en diverse installaties alsmede de kosten, van onderhoud en vernieuwing van de Wil het K.W.-Fonds over voldoende Bpparatuur vergen grote kapitalen middelen blijven beschikken, dan is het noodzakelijk, dat het aantal con tribuanten zeker vertienvoudigd wordt. Een veertigtal dames stelde zich be schikbaar om zo intensief mogelijk AFDELING RIJNLAND VAN RODE KRUIS VERGADERDE. Op de jaarlijkse algemene verga dering van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis in het Witte Huis te Oegstgeest kon dr. Mulder als voor zitter 15 leden begroeten. Uit het uitgebreide jaarverslag over 1954 bleek dat de afdeling thans 1032 leden telt, die gemiddeld 1.86 contributie betalen. Benadrukt werd dat de hoofdtaak van de afdeling is het instandhouden en verder uitbou wen van de Rode Kruis-colonne, die in tijd van nood paraat moet zijn om op te treden, waar dat nodig mocht zijn. De colonne heeft thans 50 deel nemers en deelneemsters. Ze heeft in 1954 deelgenomen aan verschil lende activiteiten, die haar paraat heid kunnen verhogen. Niet ten on rechte dankte de voorzitter dan ook de colonne in de persoon van haar commandant dr. Keegstra voor wat de leden in hun vrije tijd en zonder enige beloning doen. Gememoreerd werd de hulp, die het Rode Kruis mocht geven bij de organisatie van de jaarlijkse zieken dag in de R.K. kerk te Oegstgeest. De administratie van de penning- meesteresse was gecontroleerd door de heren Hi1 brands en De Visser. Het jaar 1954 leverde een batig sal do op van 18.97, een bewijs hoe krap de fondsen zijn van de afde ling. De begroting 1955 raamt op een uitgaven to laai van 4776, een nade lig saldo van 1386. Er zal dus hard gewerkt mceten v/orden aan wer ving van meer leden, terwijl ook de verdere inkomsten zoals uit bridge drives, de jaarlijkse collecte en de pastzege'acVe gestimuleerd moeien worden. Besloten werd tot een uitbreiding van het bestuur der afdeling met twee leden uit Vooihout, n.l. mevr S .Y UhlenbeckOttevanger en dr A. W. Bots. donateurs 'te werven. Hierna werd de suggestieve film „Er is een tijd van komen.vertoond, die een duidelijk 'beald gaf van de doelstel ling en werkv/ijze van het kanker fonds. REDDERS ONDERSCHEIDEN. Op 5 Augustus 1954 geraakte de 2- jarige Frits Slootweg te Hazerswou- de te water en alhoewel hij door zijn moeder op het droge werd gebracht, zou dit moedige optreden wellicht nog geen succes gehad hebben, wan neer mej. Arda Slootweg lid van de E.HB.O. en de opperwacht meester der Rijkspolitie, de heer N. Deegenaars niet ter plaatse waren geweest, om kunstmatige ademha ling toe te passen. Dank zij deze as sistentie kon het kereltje gered wor den en hedenmorgen kon de burge meester aan deze reds.tef en reddèr de bronzenmedaille met" draagpen- ning en getuigschrift, beschikbaar gesteld door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen uitrei ken. De uitreiking vond plaats ten hui ze van de heer Deegenaars, die door ziekte verhinderd was op het ge meentehuis zijn onderscheiding in ontvangst te nemen. Oranje-vereniging. Gisteravond heeft de Oranje-vereniging in het Oude Raadhuis de jaarlijkse leden- vex*gadering gehouden, die onder lei ding stond van G. Drexhage. Uit de verslagen bleek, dat het de vereni ging goed is gegaan in het afgelopen jaar, al is er nog steeds een nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Drexhage, J. H. Pels en Joh. de Bruin herkozen. Tenslotte kwamen het programma voor 1955 en de ledenwerfactie ter LEIDERDORP Raadsagenda. Morgenavond te negen uur komt de raad bijeen ter behandeling van o.a.: vaststelling voorschotten exploitatievergoeding 1955 bijzondere scholen; idem voor vakonderwijs; wijziging bouwveror dening; voorstel verkoop grond aan de heer G. S. Nagtegaal; aangaan geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; subsidie aan stich ting 19401945; gedeeltelijke beëin diging pachtovereenkomst; verhoging Op 24 Maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de wereldvermaarde Franse schrijver Jules Verne op 77-jarige leeftijd in zijn huis te Amiens, Frmkrijk, voor het laatst, zijn ogen sloot. Ter gelegenheid van deze vijftigjarige sterfdag geven wij U hierbij twee foto's van deze schrijver. Links ziet men hem op nog jeugdige leeftijd, toen hij nog secretaris was van het „Theatre Lyrique". Rechts ziet men hem, gefotogra feerd kort voor zijn dood. storting stratenfonds; voorstel on derhandse aanbesteding uitbreiding openbare lagere sohool; voorstel op dracht voor het maken van een schetsplan bouw .nieuw gymnastiek lokaal; voorstel aanwijzing van een bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand. Leiderdorpse Schaakclub. De voorronden van de strijd om het kampioenschap van Leiderdorp zijn thans beëindigd. In de laatste ronde werden de volgende uitslagen ver kregen: Rector de GrootC. van Tol YsY', G. VerlintJ. G. Vervooren Yi Yi J- KarstensP. C. v. d. Leek 1; B. de GoederenJ. Neuteboom 01; A. KarstensT. Rasser 10; Ch. SterkJ. Karstens 01; H. S. GinjaarJ. de Jong YYiA. v. KlaverenA. v. Haasteren 10; Ch. SterkA. v. Klaveren YY- Door deze uitslagen hebben zich geplaats in de eindstrijd: J. de Jong; P. C. v. d. Leek; A. Smit (kamp.) rector J. C. de Groot; R. Marbus en de debutant J. Karstens. NIEUWKOOP Geboren: Gerardus Johannes Maria zn van N. G. van den Helder en M. A. Kwakkenbos. Ondertrouwd: H. T. van Steijn 23 jr en A. A. Kwakkenbos 22 jr. J. Kra nenburg 28 jr en A. M. Peet 22 jr. 0UD-ADE Handbal Aangezien de zaal van café v. d. Poel in verband met de ouderavond niet beschikbaar is, zijn er hedenavond geen lessen. Vermoe delijk zeer binnenkort weer buiten training op het sportveld. R0EL0FARENDSVEEN Missie Villa Maria dankt Missienaal- krans. Op sociaal- en charitatief ge bied treft men gelukkig nog vele wer kers, vooral stille werkers, die zich uit idealisme inzetten voor het wel zijn van de evennaaste. Tot deze groep behoren ongetwijfeld ook de dames van de missienaaikrans. Toevallig kregen wij dezer dagen een schrijven in handen, waarin dank gebracht werd aan de dames van de Missienaaikrans en waarin tot uiting kwam, det het werk dat zy verrich ten, vooral in de Missie zoveel zegen kan afwerpen. Sr. M. Cornelia van de White Sisters te Villa Maria in Masaka (Uganda) wier missiestatie een pakket in ontvangst mocht nemen, schreef hierover, dat de geborduurde superplies van priesters en misdie naars zo prachtig van pas kwamen, omdat zij in een diocees waren van 'n zwarte bisschop, hetgeen betekent, dat het er niet rijk is. Sr. Cornelia schrijft ook over het zegenrijke missiewerk in de scholen, ziekenhuizen en patronaten. Over het algemeen, aldus Sr. Cornelia, zijn de Uganda negers zeer godsdienstig, al hoewel ook hier een communistische merkbaar is. Zij vraagt daarom om veel gebed opdat dit onkruid niet zal opgroeien. RIJPWETERING JAARVERGADERING K.V.P. Gisteravond hield de Katholieke Volkspartij haar jaarvergadering, de ze keer in café Daleman. De uitnodi ging tot deze bijeenkomst was gezon den aan alle katholieken boven de 18 jaar, die, zoals bekend, lid kunnen zijn van deze onmisbare katholieke organisatie. Het stemt dan ook tot grote vreug de, dat zovelen aan het opwekkend woord van de secretaris op de uitno digingen geplaatst, gehoor hadden gegeven, zodat werkelijk van een massale vergadering gesproken kon worden. Onder leiding van de voor zitter werd het huishoudelijk gedeel te snel doorgewerkt. Als bijzondere punten dienen hierbij te worden ver meld: het korte kernachtige jaarver slag van de secretaris, speciaal dat gedeelte, waarin deze als het ware waarschuwend de rechterwijsvinger opstak om allen er van te doordrin gen, dat niet een groep, maar heel (katholiek) Nederland in de naaste toekomst op zyn zaak zal moeten let ten. De penningmeester had de duiten zo zuinig beheerd, dat er nog iets was overgebleven. De heer H. P. van der Poel bracht vervolgens verslag uit over de door hem als afgevaardigde bijgewoonde vergaderingen van kieskring en sta- tenkring. Overduidelijk bleek hier uit hoe goed en noodzakelijk het is dat een afdeling beschikt over goed geschoolde vertegenwoordigers. Het was niet overbodig, dat er na deze verslagen op werd gewezen, hoe dringend nodig het is, dat zich jonge krachten aanmelden, die nu reeds bereid zijn naar zulke vergaderingen te gaan om daar de nodige ervaringen op te doen om straks de openvallen de plaatsen te kunnen gaan bezetten. Daartoe is op de allereerste plaats nodig een grote belangstelling onder de jongeren, die tot nu toe in dit op zicht veel te kort schieten. Opge merkt werd, dat afdelingen in de om geving in dit opzicht als lichtend voorbeeld kunnen dienen. De contributie werd onveranderd op twee gulden vastgesteld per lid en per jaar. In vergelijking met de con tributies van andere politieke forma ties buitengewoon laag. Bij de binnenkort aan te bieden contributiekaarten is een apart strookje gevoegd. Door middel hier van wordt door het partijbestuur ge vraagd twee kwartjes te willen stor- tnn in een verkiezingsfonds voor de komende Tweede Kamerverkiezin gen in 1956. Reclame maken ligt ons als katholieken niet. Maar we kun nen toch niet lijdelijk toezien en goedvinden, dat anderen ons met dit middel grote afbreuk doen. Voor eenmaal dus een paar kwartjes extra dit jaar. De rondvraag leverde heel wat op en nu en dan ontspon zich een leven dig debat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2