De rosse bandiet Gevangenen haalden vier hammen uit de mast Twee gevangenen in Groningen ontsnapten DINSDAG 22 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 In de Haarlemse „parapluie" In de recreatiezaal van de Haar lemse gevangenis, de zogenaamde „parapluie", hebben gisteravond vijf vette hammen in het topje van een mast gehangen, weliswaar niet lang want Johan Bodegraven heeft daar tijdens een. ontspanningsavond, ver zorgd door de N.C.R.V. het mastklim- men geleid. Voor gevangenen is de kans uitgesloten er met zijn allen uit te breken voor een bezoek aan een steravond in de studio en dus kwam de N.C.R.V. naar de gevangenis. De enorme mast, die door de gevange nen zelf was gemaakt, werd behan gen met precies zulke hammen, fruitmanden en dozen bonbons als op de Donderdagavonden voor de ra dio-mastklimmers in de studio. De meer dan honderd, „bewoners" van de gevangenis, waren onder lei ding van hun directeur naar de re creatiezaal gekomen, om te zien en te horen, hoe hun medegevangenen het er af zouden brengen. Het resul taat was niet pover: van de vijf kop pels, elk van drie gevangenen, won nen, er vier de ham en bovendien werd viermaal een lik-op-stuk vraag beloond met een worst. Het was een avond vol hilariteit, waaraan bovendien werd meege werkt door de pianist en zanger Henk Eggersman en de bas-bariton Gerard Ho. De gevangenen konden het waar deren, toen Johan Bodegraven op een gegeven moment, bewonderend naar de fikse mast kijkend, zeide: „En ik heb wel de indruk, dat alles hier even stevig en solide is Dank zij de scherpzinnigheid van de twaalf gevangenen, die in vier kop- Aetherklanken HILVERSUM 1, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: K. v. d. Geest: Sprookjes v. Andersen. 11.30 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Politiekapel. 13.50 Gram. 14.00 Medi sche kron. 14.10 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.35 Gi- taarens. 17.50 Regerings uitzending: Nedrland en de wereld: J. A. Eshuis: „Welke betekenis hebben kennis en ervaring op het gebied van ontgin ning". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Sport. 18.25 Vara-Varia. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Groen: Psychosomatische ge neeskunde. 19.00 Sport. 19.05 Liedjes voor de jeugd. 19.15 „Aandacht voor de Noordwest Veluwe", caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Voor de soldaten. 20.40 Operaconc. 22.15 „Diamant", caus. 22.30 Am us. muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II, 402 M. 7.00—24.00 NCRV NORV7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gi-am. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Beter voorkomen dan genezen", hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 „Guilio Cesare", opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelsp. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 „Specti'um van het Chr. orga nisatie- en verenigingsleven", caus. 19.00 Nieuws- en weersber. 19.10 Oude muz. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork. en solist. 21.10 Lijdens overdenking. 21.40 Geestelijke liede ren. 22.10 Radiosehaakwedstr. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. pels vier hammen omlaag lieten ko men, zullen de boterhammen in de Haarlemse gevangenis de komende dagen wellicht extra-dik zijn belegd. MINISTER: Beter salaris voor soc. werkers (sters) De minister van Maatschappelijk Werk, Van Tiel, stelt zich voor een passende salariëring van de maat schappelijke werkers en werkster te bevorderen, wanneer hij overgaat tot subsidiëring in de kosten van tewerk stelling van beroepskrachten. Hij vindt, dat de salariëring van maatschappelijke werkers(sters) niet moet achterblijven bij die van ver gelijkbare krachten bij de verpleging en het onderwijs. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begroting van Maatschappelijk Werk. Wat het buurthuiswerk betreft deelt de minister mee, dat hij in be ginsel bereid is deze instellingen te subsidiëren. De ministers is voorts voornemens een poging te doen nog in de huidige wetgevende periode een ontwerp van wet tot vervanging van de armenwet in te dienen. PASTOOR P. KEMPER MET EMERITAAT De pastoor van de kerk van de H. Theresia van het Kindje Jezus aan de Apeldoornselaan te Den Haag, de zeereerwaarae heer P. Kemper zal gaan rusten. Een vrij plotseling bericht, daar vorige maand de eerste besprekingen v/aren gehouden over de viering van het zilveren bestaansfeest van de pa rochie in September 1956, hetgeen te vens 't vijf en twintig-jarig pastoors- feest van de herder zou zijn. Pastoor Kemper achtte het echter, in verband met zijn hoge leeftijd en zijn gezond heidstoestand niet langer verantwoord het bestuur van een moderne paro chie in een grote stadswijk te blij ven uitoefenen. De bisschop van Haarlem heeft pastoor Kemper eervol ontslag ver leend. Men verwacht, dat de pastoor enkele weken na Pasen met emeri taat zal kunnen gaan. Pastoor Kemper werd 20 Februari 1884 tc Edam geboren. Zijn H. Pries terwijding ontving hij 15 Augustus 1909. Hij was achtereenvolgens kape laan in Oegstgeest, Vlissingen en Dor drecht. In 1928 kreeg hij opdracht een nieuwe parochie op te richten in Den Haag. In 1931 werd de parochie van de H. Theresia van het Kind Jezus geconsacreerd. K.A.B.-er Steinmetz is bij afscheid gehuldigd Dertig jaren bestuurslid Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Amsterdam van de Katho lieke Arbeiders Beweging, die Maan dagavond in Krasnapolsky in Am sterdam is gehouden, is de wethou- dre van sociale zaken van de hoofd stad ,de heer W. Steinmetz, gehul digd. De heer Steinmetz is geduren de dertig jaar bestuurslid van de afdeling geweest, waarvan 27 jaar voorzitter. Kort geleden heeft hij de wens te kennen gegeven zijn werk zaamheden voor de K.A.B. neer te leggen. Uit dank voor de vele verdiensten bood de heer T. B. Rossen, die staan de de vergadering als opvolger van de heer W. Oorthuizen tot voorzit ter was benoemd, de scheidende functionaris een smyrnatapijt en het erelidmaatschap aan. De voorzitter van de Haarlemse diocesane bond van de K.A.B.de heer Joh. Korting bracht de heer Steinmetz, die een van de voorman nen van de K.A.B. is geweest, even eens dank. De heer H. J. A. van Olffen, directeur van de N.V. Lindbergh's Touringscars, is te Amsterdam in de leeftijd van 55 jaar overleden. De overledene was voorzitter van de fe deratie-van de Nederlandse organisa ties voor personenvérvoer en lid van de commissie voor vervoeraangelc- genheid van de S.E.R. De heer Van Olffen was ere-burger van Parijs. Vragen in de Kamer over de ambtenarensalarissen Een lid van de Tweede Kamer heeft aan de ministers van binnen landse zaken en van financiën de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat verscheidene verenigingen, aangeslo ten bij de centrale van hogere rijks ambtenaren, ontevreden zijn over de trage gang van zaken bü het georga niseerd overleg inzake salarisherzie ning? 2. Is het de ministers bekend, dat reeds meer dan VA jaar geleden voorstellen aan het georganiseerd overleg zijn gedaan ter salarisver betering van de adjunct-accountants lste klas en van de waarnemend ac countants bij de rijksaccontants- dienst? 3. Kan de minister bevorderen, dat op korte termijn de behandeling van genoemde voorstellen in het ge organiseerd overleg kan plaats vin den? Werkwillige werd lastiggevallen Bij diamantbewerkers-staking. Vrijdagmorgen zal de president van de Amsterdamse rechtbaaik in kort geding uitspraak doen in zake een eis van de zelfstandige ongeorgani seerde diamantbewerker W. H. van Staveren te Amsterdam tegen de Al gemene Nederlandse Diamantbewer kers Bond. Eiser heeft zich er over beklaagd door leden van de genoem de bond lastig gevallen te zijn bij de uitoefening van zijn werkzaamheden. Hij heeft de president van de recht bank verzocht deze bond een dwang som op te leggen van 10.000 voor elke keer, dat hij opnieuw door le den van de bond wordt lastig geval len. Mr. W. L. Spijer, de advocaat van de heer v. Staveren, verklaarde gis termorgen bij de behandeling van deze zaak, dat de heer J. Mug, voor zitter van de ANDB, zijn cliënt had gezegd, dat deze geen werk meer zou krijgen in de Amsterdamse diamant industrie, als de staking gunstig voor de ANDB zou verlopen. De heer Van Staveren en zijn ge zinsleden zouden vervolgens Dinsdag en Woensdag j.l. zijn gemolesteerd door de stakende diamantbewerkers, doch hij hervatte Vrijdags daarop zijn werk, nadat het bestuur van de ANDB zijn leden had gesommeerd werkwilligen niet meer lastig te val len .Mr. Spijer had de indruk, dat de ANDB achter de molestaties heeft gestaan en zijn cliënt had deze bond daarom gedagvaard om er ze ker van te zijn, dat hij en andere kleine zelfstandige diamantbewer kers verder met rust gelaten zullen worden. De pleiter voor de ANDB, mr. R. J. Polak, ontkende, dat de ANDB het initiatief tot de molestaties ge nomen had. Het bestuur had integen deel, zodra het hiervan'hoorde, alles gedaan om er een eind aan te maken. Sindsdien was er niets meer gebeurd. Verder begreep mr. Polak niet, waar om eiser alleen de ANDB had gedag vaard en niet de R.K. Diamantbewer- kersbond. Eiser had, toen hij lastig gevallen was, zich dadelijk bij de ANDB moeten beklagen, maar heeft dit nagelaten. Tenslotte kon pleiter ook niet in zien, dat een bond aansprakelijk ge steld kan worden voor hetgeen zijn leden eigenmachtig hebben gedaan. De 64-jarige grondwerker J. de V. uit Zeist is vanochtend door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek, alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Gedurende de proeftijd zal hij zich moeten laten opnemen in een psychiatrische in richting. Hij zou hebben geprobeerd de 54- jarige weduwe S. de K. uit Rockanje na rijo beraad van het leven te bero ven door vergift in het drinkwater reservoir van haar woning te depone ren. Het werd echter tijdig ontdekt. Aan militairen, die op 31 Maart voor eerste oefening onder de wape nen komen doch op 3 April wensen tc worden bevestigd als lidmaat ener kerkelijke gezindte, resp. open bare belijdenis des geloofs wensen te doen, wordt te dien einde buitenge woon verlof verleend van Zaterdag 2 April 13.00 uur tot Maandag 4 April eerste reisgelegenheid. VRIJDAG a.s. feestelijke opening van een nieuw SCHOENEN PALEIS Leiden Koningspaar voor korte vacantie naar Sardinië Gisteren vertrokken Gistermiddag zijn koningin Julia na en prins Bemhard strikt incogni to met een gevolg van 12 personen per vliegtuig voor een korte vacan tie naar Sardinë vertrokken. De koninlijke reizigers zijn gister avond op het vliegveld van Caglia- ri aangekomen, waar zij werden ver welkomd door de plaatselijke auto riteiten. Het koninklijk paar is voornemens tot 29 Maart te Sardinië te blijven Nieuwe veiligheidsmaatregel voor militaire vliegvelden Barrière als ..grondrem" In Korea werd voor de eerste maal op militaire vliegvelden „barrières" gebouwd, die een veiligheid vormen voor vliegtuig, vlieger en buiten staander, wanneer de landing niet geheel volgens wehs verloopt, of wanneer de start een mislukking dreigt te worden. De barrières zou men kunnen ver gelijken met een extra rem voor het vliegveld. Zij is tweeledig; teneerste worden er na de officiële landings- of startbaan scheepskabels langs de uitloopbanen gelegd, die het vlieg tuig, dat op deze verlengde baan te recht komt met de wielen grijpen; zodoende krijgt een het kettingmas sa van 20.000 kg mee te slepen, het geen de snelheid van het vliegtuig spoedig tot nul reduceert. Voorts spant men een nylonband op een meter hoogte van de grond en het vliegtuig krijgt nu ook de aan deze band bevestigde staalkabel te slepen; dit dus ingeval de vliegtuigwielen de ketting in eerste instantie niet ge grepen hebben. Thans heeft men besloten naast de gewone veiligheidsmaatregelen op onze militaire vliegvelden in Neder land; ook deze „barrière" aan te brengen De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen 'n zestal personen, pomp bedienden en chauffeurs uit Schie dam en Rotterdam veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen variërend van twee tot zes maanden, voor allen met drie jaar proeftijd. Zij hadden onderling de afspraak gemaakt, dat wanneer de chauffeurs zouden komen tanken bij de pompbe dienden er een hoger aantal liters benzine op de bonnen zou worden ge schreven dan werd opgenomen. De eisen waren tegen de hoofdda ders zes en vier maanden gevangenis straf en tegen de anderen straffen van twee maanden en voorwaarde lijke gevangenisstraffen met geldboe ten. Door gasverstikking omgekomen Te Winschoten is gistermiddag de alleenwonende weduwe G. om het le ven gekomen door gasverstikking. Zij werd levenloos gevonden door een buurman, die gas rook en een onder zoek instelde. Men vermoedt, dat bij het schoonmaken van de keuken de gasslang van de kraan is geschoten. MOND- EN KLAUWZEER. Maandag zijn veertig stuks rund vee en meer dan tachtig varkens van de landbouwer H. J. Nelissen, te Ge leen, in beslag genomen en afge slacht naar aanleiding van het al daar heersende mond- en klauwzeer. Vrijdag waren ook al vier runderen Gegrepen in een kippen-boerderij In de afgelopen nacht zijn twee ge- angenrti uit de strafgevangenis aan de Heereweg te Groningen ontsnapt. Toen men omstreeks zes uur de ont- napping ontdekte werd onmiddellijk het gehele apparaat van de rijks- en gemeentepolitie ln werking gesteld. Het resultaat was dat omstreeks half negen een team van de verkeersbri- gade van de Groninger gemeentepo litie erin slaagde de ontsnapten in de buurt van Waterhuizen te arresteren. Het waren de 30-jarige Klaas van B. en de 27-jarige Dirk B. De groentenhandelaar E. Doornbos uit Groningen reed vanochtend op een bromfiets op de Heereweg. Op het moment dat hij de gevangenis passeerde zag hij twee mannen in gevangeniskleren aan de linkerzijde van het gebouw op het smalle pad rechts van het Sterrebos over de muur klimmen. Ze verdwenen tussen de bomen. De heer Doornbos achter volgde het tweetal op zijn bromfiets, maar hij was hun spoor spoedig kwijt. Hij alarmeerde toen de Gro ninger politie. Later kwam bericht binnen dat de mannen waren gesignaleerd in de omgeving van het station te Haren. De aanhouding van de twee vluchte lingen geschiedde later op een ter rein tussen de Middelhorst en de Waterhuizerweg. Zü zaten verscho len tussen de kippenhokken van het hoenderpark „De Woudbloem". Een patrouille van de Groninger politie en collega's uit Haren trok langzaam maar zeker het net om de vermoede verblijfplaats nauwer aan, tot op een gegeven moment een bri- godier-rechercheur van de Harense politie de mannen op het terrein van de kippenboerderij kon aanhouden. Met een wagen van de Groninger verkeerspolitie werden ze daarop raar de strafgevangenis terugge bracht. Een van de ontsnapten had tijdens zijn vlucht nog een nat pak opgelopen. Bij de pogingen om aan zyn belagers te ontkomen was hij in de buurt van de eendenkooi in de sloot geraakt. De ontsnapte gevan genen behoren niet tot de zwaar ge straften. Beiden hebben nog onge veer een jaar „zitten" voor de boeg. De twee gevangenen waren de 30-jarige K. v. B. uit Amsterdam en de 27-jarige D. B. uit Venlo. Op welke manier van B. en B. kans) hebben gezien te ontsnappen is voor alsnog onbegrijpelijk, want aan de binnenzijde van de gevangenismu ren zijn twee wachten geplaatst, die vojledig overzicht over het bin nenterrein van de gevangenis heb ben. Bovendien bevindt zich in de koepel boven op de gevangenis nog een wachtpost, die het geheel kan overzien. De gevangenis-directie en de jus titiële autoriteiten in Den Haag konden ons niet mededelen, hoe het uitbreken in zijn werk is gegaan. MADURODAM OPENT WEER. Op 2 April a.s. des namiddags om 3 uur zal de miniatuurstad Maduro- dam te Den Haag heropend worden. Mr. L. A. Kesper, commissaris dei- koningin in de provincie Zuid-Hol land, zal de officiële opening ver richten. Wat lezers schrijven TE GOEDKOPE EN TE DURE MELK De heer Baars van het hoofdkan toor van de L.T.B. in Haarlem heeft op de vergadering van de L.T.B. te Noorden gesproken over de P.B.O. Hij zei o.a. dat de L.T.B. zich, wan neer het de agrariërs niet goed ging in hun bedrijven moest wenden tot de P.B.O. en zij dan gezamenlijk moesten opkomen voor hun leden, dat ook zij een redelijk bestaan in hun bedrijven en voor hun gezinnen kunnen vinden. Het voorlezen van grote speeches en veal beloven en weinig geven, daa1" hebbei. de betrokkenen uitein delijk niets aan; als zij niet de kost prijs kunnen halen voor hun produc ten en enige ondernemingswinst, is dat toch een onhoudbare toestand. De melkprijs is en blijft te laag; de lonen worden steeds hoger en de inkomsten steeds lager, dat kan toch niet op de duur. Dat de lonen steeds noger worden is op zichzelf heel ge woon; een goed arbeider is zijn loon waard, maar dan moet het ook be taald kunnen worden uit de inkom sten van het bedrijf en dat kan nu juist niet. Minister Zijlstra schrijft wel van economische welstand, maar dan is die toch verkeerd ingelicht. Als "hij eens gaat informeren bij de verschil lende leveranciers van veehouders, dan zou hij zeker tot andere gedach ten komen. Toch zeker 80% van de veehouders moeten betalen van hun inkomsten en kunnen dan ook niet meer uitgeven als zij ontvangen. Dat verschillende groot-fabrikanten grove winsten maken is inderdaad wel waar, maar die worden dan ook niet zo aan banden gelegd als de agrariërs. Een veehouder die in 1954 niet te gen het werk opzag kaas te maken, kon nog niet de vastgestelde garan tieprijs voor zijn melk halen, waar moeten dan de zoet-leveranciers aan komen? Een veehouder, die momenteel z'n melk aan de fabriek levert en 3.7% vet heeft, krijgt na alle heffingen en kortingen 21 ct per kg., terwijl de garantiepijs toch hoger is vastgesteld, laten we maar een rond getal noe men, bv. 22 ct en 2 ct. voor vervoer, 6 ct. voor de slijter, wat uiteindelijk 30 ct. wordt; en dat is dan volle melk en de consument moet voor afge roomde melk nog meer betalen; dat is onjuist en onnodig. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de melk een veel te gro te omweg moet maken, in geen en kel ander land gebeurt zoiets. De consument in Nederland heeft recht op volle melk, waarom moeten de fabrikanten er eerst de boter uitha len om ze dan weer met verlies te exporteren, terwijl hierop dan door het Zuivelfonds moet worden bijge past. De fabrikanten verdienen er dik en dubbel aan en de producen ten krijgen te weinig voor hun melk. Nu zeggen de Coöperatieve fabrie ken wel, dat deze van de leden zyn. maar deze leden zullen er nooit een steen van krijgen, al hebben zij ze zelf opgebouwd. In Duitsland rijdt een grote melk wagen door de straten, waaraan een ieder zijn begeerde hoeveelheid melk kan afhalen, dat is een heel wat kor tere weg. Nu weten wij wel, dat zul'ks in Nederland op moeilijkheden zou stuiten, want dan komen de slij ters weer in het geding, maar de om weg, welke de melk nu maakt is te lang en te kostbaar; wanneer de melk een matige prijs zou kosten voor de consument, dan zou er ook meer gebruikt worden en zou ze haar naam van „volksvoedsei" eer aandoen. Thans is het zo, dat de producent te weinig voor zijn goede melk ont vangt en de consument tc veel hier voor moet neertellen. Ook de Hol landse Maatschappij van Landbouw heeft hierover haar misnoegen uit gesproken. De regering heeft dc veehouders alle mogelijke verplichtingen opge legd en allerlei kortingen en heffin gen voorgeschreven. Laten ze nu ook werkelijk eens begrijpen nu het niet meer mogelijk is het bedrijf redelijk gaande te houden en men niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen, dat de regering ook een plicht heeft tegenover deze groep en een prijs dient vast te stellen, welke redelijk is en nodig. Wij vragen geen 8-urige werkdag, geen vrije Zaterdagmiddag, geen va cantie, ook gaan wij niet staken, maar wij vragen een lonende prijs voor onze goede producten. Wij zouden willen vragen aan de gezamenlijke organisaties overleg te plegen met elkaar en het eens niet bij pi aten alleen te laten, maar ook daden te stellen, waarmede deze groep belanghebbenden inderdaad zün gebaat. Het gaat hier om een rechtvaar dige zaak en voor een rechtvaardig loon voor nceste arbeid; laten zij nu dasuwerkelijk eens opkomen voor 't recht en het welzijn van hun leden, die hiervoor zeer dankbaar zullen zijn. Een Veehouder, G. M. te Z. 28) Dat viel mij op. Ik nam zeer nauw keurig de hoogte op van het ge raamte en zette toen mijn nasporin gen voort. Ik zag op de muren niet het minste scheurtje, dat mij op het spoor van een geheime bergplaats kon brengen; zij waren met hard cement besmeerd en zeer glad. Ter wijl ik de wanden nog eens scherp bekeek, stiet ik met de voet tegen een hard voorwerp. Ik hield mijn toorts dicht bij de grond en zag, dat door de aanraking met mijn voet een der rode vloertegels even was opgelicht. Ik zette mij op de knieën en kon, met mijn lange vingers, de tegel zon der veel moeite uitlichten. Ik vond I op die plaats een zeer diep en zeer nauw gat, waaruit ik een lange dunne I lederen zak te voorschijn haalde; hij was eenvoudig met een schuif geslo- 1 ten De zak bevatte verschillende voorwerpen, die ik je even zal op- i noemen. Maak je dan een juist denk beeld van de betekenis mijner ont dekking. Ie. Een verzameling heelkundige instrumenten voor dissectie, van En gels maaksel. Ik bezit niet veel ken nis van die zaken, maar geloof niet temin, dat niet vele chirurgijns op het bezit van zulke geperfectionneerde instrumenten kunnen roemen; 2e. Een rond étui, met vijf zeer fijne en zeer sterke naalden, waarvan de punt bruin was gekleurd. Het onder ste gedeelte van dat étui kon los wor den geschroefd; ik vond er een klein kristallen flesje, bijna geheel gevuld met 'n bruinachtige vloeistof. Ik stak het étui met zijn inhoud in mijn zak. 3e. Vijf zilveren couverts, gemerkt „C. B." en met een gravenkroontje boven dat naamcijfer; 4e. Een ring met een prachtige bril liant; 5e. Een gouden horloge, rijk gegra veerd, met een naamcijfer, waarbo ven een ridderhelm. Verder geen kleinodiën. De moor denaar had ongétwijfeld slechts die medegebracht, welke hij te Parijs niet had kunnen verkopen, zonder gevaar te lopen ontdekt te worden; hij zou waarschijnlijk trachten, die juwelen in Engeland af te zetten. Mijn nasporingen hadden een beter resultaat opgeleverd, dan ik had kun nen verwachten. Deze eerste ontdek king was een uitstekende vingerwij zing in het doolhof mijner vermoe dens. En, wat je misschien het meest ver wonderen zal: nu mijn onderneming bijna is geslaagd, maakte zich een soort van onverschilligheid van mij meester. De behaalde triomf heeft nu al niet veel waarde voor mij en ik herinner mij nauwelijks de slapeloze nachten en het morele en physieke lijden, die deze" belangrijke ontdek king mij heeft gekost. VIII. Kerguen, Zaterdag 5 uur in de namiddag. Jean-Marie heeft me vandaag de brief gebracht, waarin je meldt, dat dr. Wickson is verdwenen uit de hoofdstad en dat je niet meer hoort spreken over nachtelijke aanrandin gen in Parijs. Dat verwondert mij trouwens niet; je weet waarom. Ik dank je harte lijk voor de blijken van vriendschap, die je mij geeft en voor de bezorgd heid voor mijn gezondheid. Helaas! ik moet erkennen, dat zij gegrond is; de taak, die ik mij heb op gelegd, is zo zwaar, dat ik de last er van niet langer kan dragen. Wils kracht, tot het uiterste gespannen, baat niet meer. Deze brief is waar schijnlijk de laatste, die je zult ont vangen. Ik verwacht tegen de avond mijn meester thuis; de strik is gespan nen; zodra de bandiet zich in handen der justitie bevindt, keer ik terug naar Parijs. Ik laat hier nog enige bijzonder heden volgen over het vervolg van mijn nasporingen. Toen ik mijn on derzoek ten einde had gebracht, klau terde ik naar beneden. Ik had het doosje met de grote naalden in mijn zak en ging naar mijn kamer. Daar krabde ik de punten van de naalden af, die zoals je weet, met een bruine stof waren overdekt; die stof viel weg in zeer fijne poeder. Toen ledigde ik het flesje dat het schrikkelijke vocht bevatte en spoelde het zeer zorgvul dig uit. Vervolgens mengde ik wat roet met water dooreen en deed dit in het giftflesje. Ook de punten der naalden bestreek ik met dit vocht. Toen herhaalde ik de expeditie en kroop door het venster nog eens het akelige hok binnen. Daar deed ik alles weer in de leren zak en stopte deze weer in hetzelfde gat, waarna ik de tegel weer behoorlijk op zijn plaats legde. Verder bediende ik mij opnieuw van myn heetgemaakt mes, om het ruitje weer in zijn loden om lijsting te brengen; cn toen dat werk was afgelopen, het vorderde nog al veel tijd klauterde ik langs de takken van de pijnboom naar bene den. Het was half één: hoog tijd om Jean-Marie te gaan opzoeken. Ik vond mijn kleine Bretagner heel teneerge- slagen. Het water van de vijver was bevroren en met grote stenen trachtte hij het ijs te breken, dat hem zijn gewone,buit onthield. „Dag mijnheer Pierre!" riep hij met 'n zilveren stemmetje. „Bent u weer beter?" ,,Niet helemaal, beste jongen, maar het schikt toch wel. Het gaat van daag niet met de visserij, is 't wel?" Hij streek met zijn hand door zijn blonde haardos en riep: „Dat ys is harder dan steen! En ik zou toch zo graag iets willen vangen, want de oude Ruch is er erg aan toe. Hij zou kunnen sterven, als ik hem niets breng..." Ik begreep dat onrechtstreeks be roep op mijn liefdadigheid en gaf hem een zilverstuk voor de oude Ruch en nog een voor hem-zelf. Een kreet van verbazing; zijn ogen fonkelden van blijdschap. „Hoe ver zijn we hier van Locne velden vroeg ik. De jongen dacht even na. „Ik ben er nooit geweest", ant woordde hij toen, „maar het moet, heb ik horen zeggen, wel twee en een half of 'zelfs drie uren ver zijn". „Kent ge niet een rijtuigverhuurder of voerman, die mij er heen zou kun nen brengen?" „Gij wilt dus het kasteel verlaten?" „Ja; de meester heeft mij twee da gen vrijgeven en ik zou gaarne de stad eens zien". „Zoudt ge onmiddellijk willen ver trekken?" „Ja". „Wacht.., De smid heeft een wa gentje en een goed paard. Die bedient ook mijnheer Kerguen, als hij lust heeft om uit te gaan. Maar de smid is juist gisteren tegen de midda'g naar de stad vertrokken en nog niet terug gekeerd.., Dan hebben we Pére Claude; die heeft een paard voor zijn molen... maar geen wp*»°ntje\

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7