RIJNSTREEK DUINSTREEK Dr* Delfgauw sprak over toekomst van Nederland Jongetje onder vrachtauto De Atoomtuin DINSDAG 22 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT F.F.RSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEH AAN DEN RIJN Nederlands economisch leven in de toekomst, was het onderwerp, waar over dr. J. G. >1. Delfgauw Maandag avond in hotel „Toor" sprak voor de leden van de N.R.K.M. te Alphen aan den Rijn. En met die toekomst reken de spr. met een periode van ongeveer twintig jaar. Uitgaande van de indexcijfers van 1950 kan verwacht worden, dat de be volking, toen 10,7 millioen, omstreeks 1970 ongeveer 12 millioen zal bedra gen. Verwacht kan worden, dat de consumptie dan ongeveer 40% meer per hoofd zal belopen. Onze totale productie verwacht spr. dan op onge veer 60% mèèr te zien dan thans het geval is. Wij gaan dus, aldus conclu deerde spr. in elk geval een sterke ontwikkeling in vele opzichten tege moet, al valt het juiste aantal in de onderdelen niet te voorspellen. Tot heden is er steeds een groot overschot geweest aan vrouwelijke bevolking in Nederland, ondanks het feit, dat er steeds een geboorte over schot viel waar te nemen van jon gens. Maar onder het grote aantal sterfgevallen van babys' in de voor gaande periode telde men het meest van het mannelijk geslacht. Mede dank zij de enorme vooruitgang in de geneeskunde en de geperfection- neerde verzorging van de babys is de sterfte onder hen veel minder en dus worden meer jongens in het leven gehouden. Dit heft het overschot van meisjes op en uitgaande van deze ten- denz meent spr. tot de conclusie te moeten komen, dat de bevolking over 15 jaar een tekort aan vrouwen zal vgrtonen. Bij een toename van de bevolking zal uiteraard ook de consumptie stij gen De totale productie berekent spr. op ongeveer 60% mèèr. Belangrijk zal het dan zijn dat de werkgelegen heid op peil gehouden wordt. Ten aanzien hiervan toonde spr. zich niet pessimistisch en herinnerde er aan, dat er nu een aanzienlek tekort is aan arbeidskrachten. Spr. verwacht, dat het aantal on derwijskrachten over 20 jaren onge veer verdubbeld zal zijn. In 1880 telde men slechts 1000 studenten nu 30.000. Waren er in dat jaar aan technische scholen 1000 leerlingen ingeschreven, thans telt men er 3OC.000. Een grote toevlucht nam ook het onderwijs aan de middelbare scholen van 25.000 tot 150.000. Dit toont ook aan, aldus dr. Delf gauw, dat het maatschappelijk leven een grotere ontwikkeling, kennis en deskundigheid eist en dit in de toe komst nog sterker zal gaan doen. Vlucht der industrie Wat de industriële productie van Nederland over 20 jaar zal zijn sprak dr. Delfgauw zijn verwachting uit, dat die niet ver van het dubbele van nu zal zijn, behalve in de sector voedelvoorziening, waar een toe name van plm. 40% wordt verwacht. De chemische- en metaalindus trie zullen ontzaglijk toenemen en derhalve een enorme toekomst bie den aan de jeugd van heden. Ook de bouwnijverheid en het verkeers wezen zullen goede perspectieven bieden. Nadat spr. diverse sectoren individueel in cijfers had geïllus treerd voor wat hun toekomstbeeld betreft resumeerde dr. Delfgauw: Nederland heeft een prima, toekomst. Een andere conclusie iS; dat ons land zeer snel volkomen van struc tuur zal veranderen, want was Ne derland vele eeuwen een agrarisch export land, dit beeld is al sterk aan het veranderen. De industrie zal winnen. Eigen lijk is Nederland ai een kleine 50 jaren op het gebied van de indus- trieële productie groeiende, maar wij worden het nu pas bewust. Immers 40% van de bevolking werkt nu al in de industrie en slechts 20 in de land- en tuinbouw. Hierin ligt ook opgesloten, dat onze exportproducten binnen niet al te lange tijd meer industriële producten zullen worden en minder agrarische. Dr. Delfgauw die tal van vragen te verwerken kreeg, weerlegde o.a. de mening, dat de sociale voorzienin gen voor de arbeiders een zware last voor het land zou betekenen en wees in dit kader, daartoe voorge licht door de voorz. van de pl.afd., de heer C. J. Winninghoff, op een lijst inhoudende de sociale voorzie- niingen in tal van Europese landen,, waarbij op Italië na Nederland het laagste staat. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is het vier-jarig jongetje .J N. v. Dijk, wonende in de Nieuwstraat te Alphen aan den Rijn, in de Hooftstraat on der het achterwiel van een vracht auto terechtgekomen. Hij is, nadat dr. J. Pilon de eerste geneeskundige hulp had verleend, met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Als een gelukkige omstandigheid mag worden genoemd, dat de auto, bestuurd door de groentengrossier Z. net even tevoren langzaam wegreed voor een zaak, waar hij groenten had gelost.. De auto had dus nog geen vaart. De bestuurder merkte het on geval direct op en stopte. Nadat de heer Winninhoff dank had gebracht aan dr. Delfgauw, deelde hy mee, dat de contributie met 4.per jaar zal worden ver hoogd, voor het eerst sedert 1947 en dat het kernwerk, o.l.v. pater Rem- bertus opnieuw een aanvang neemt. Men kan zich opgeven bij de se cretaris, de heer P. C. M. v. d. Bosch, Havestraat 12. De openbare school aan de Ouds- hoornseweg, waarvan hoofd is de heer C. H Knook, en in welke school ge woon lager onderwijs wordt gegeven alsook m.u.l.o., zal een kleine verbou wing ondergaan, noodzakelijk gewor den door de voorgenomen splitsing van het v.g.l.o. en het m.u.l.o. elk on der een afzonderlijk hoofd. De school krijgt, na demping van de sloot aan de westzijde van het schoolgebouw, een afzonderlijke in gang voor de m.u.lo.-school aan die zijde en een afzonderlijke personeels- kamer. In de school wordt de schei ding tot stand gebracht door een in de gang aan te brengen muur. Een en ander zal gebeuren in over leg niet het hoofd de heer Knook, die hoofd van de m.u.l.o. wordt voor de g.l.o.-school wordt een nieuw hoofd benoemd het schoolbestuur, de in specteur van het onderwijs en de gemeentelijke instanties. In plan West zal o.m. ook een chris telijke school voor g.l.o. worden ge bouwd. Aanvankelijk zal het een 4- klassige school worden. Dit plan is thans herzien en er wordt medewer king van het gemeentebestuur ge vraagd voor de bouw van een 6-klas- sige school. Na ingewonnen advies van de In specteur van het L.O. zijn B. en W. tot het inzicht gekomen, dat zulks zowel uit financieel oogpunt, alsmede in het belang van het onderwijs zeer gewenst en verantwoord is. i Demping sloten. Het verdient aanbeveling, aldus delen B. en W. aan de raad mee, dat de sloten, wel ke het in de Hoorn gelegen fabrieks terrein van de firma Scheerder aan de Noord- en de Oostzijde begrenzen, worden gedempt, mede i.v.m. de aan leg van de Prinses Beatrixlaan tus sen de Prins Bernhardlaan en de Hoorn. Hierdoor moeten t.b.v. ge noemde firma enkele voorzieningen worden getroffen. De kosten daarvan worden geraamd op 6.500.B. en W. stellen de raad voor hiertoe te be sluiten. BODEGRAVEN K.V.P. De belangstelling voor de jaarvergadering van de afdeling Bo aegraven van de K.V.P. had groter kunnen zijn. Voorzitter A. v. d. Heij den opende en verontschuldigde de afwezigheid van weth. v. d. Heijden. Hij wees verder op de noodzakelijk heid van 'n ledenwervingsactie, voor al ook met het oog op de verkiezingen van 1956. Hij herinnerde aan de op roep van de kardinaal tot eenheid. De afdeling Bodegraven kon 800 le den hebben, maar telt er slechts 360. Dit moet 500 worden. De secretaris, de heer A. Veelenturf, vermeldde in zijn jaarverslag een teruggang van 40 leden, deels door vertrek, overlijden of bedanken zonder meer. De penn. had een batig saldo en verwachtte een flinke kas voor de propaganda. De heer v. Doorn gaf een overzicht van hetgeen op gemeentelijk terrein was verricht en beantwoordde daarna diverse vragen o.a. aangaande de winkelsluiting op de Overtocht. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren H. v. Beek en v. d. Poel gekozen, de eerste tot voorzitter. De heer v. d. Heijden sprak een afscheidswoord bij zijn vertrek en de heren v. Beek en v. Schaik dankten de scheidende voorzitter. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de heer v. Beek deze bijeenkomst sloot. LTJ. De leden van de LTJ kwa men voor de laatste maal bijeen on der leiding va ovnrzottenien en der leiding van voorzitter A. Droogh. Mede aanwezig waren de Geestelijkucr vuues en winsu Adviseur, kapelaan J. Voortwist en 14.826.98. De vergadering de heer C. v. Schaik als technisch ad' viseur. Secretaris W. Bakker gaf een uit gebreid jaarverslag en toen bleek dat vele verenigingen zich kunnen spie gelen aan de veelheid van activitei ten die door de afdeling zijn onder nomen. Het financieel overzicht gaf een batig saldo. Er werd besloten de jaarlijkse uitgaansdag te houden in samenwerking met de afdeling Al phen aan den Rijn, terwijl de toaht naar de Passiespelen in Tegelen zal ondernomen worden, zo mogelijk in combinatie met andere afdelingen. De heer C. van Schaik hield vervolgens een lezing met lichtbeelden over Voortplanting in de natuur. De be stuursverkiezing ging niet van een leien dakje. Tenslotte werden geko zen W. Bakker, voorzitter, J. Ver geer, M. v. Veldhuizen en J. Vink. Een secretaris zal nog gekozen wor den. Oud voorzitter Droogh had zich niet herkiesbaar gesteld. Geb.: Margaretha Jacoba d.v. J. H. Kraan en A. W. Borst; Iefje d.v. C. Brunt en I. den Brave. LANGERAAR Jongensclub. De gewone Zon dagse bijeenkomst van de jongenrclub had deze keer een ander karakter dan normaal. De oorzaak hiervan was ge legen in de viering van de verjaardag van de geestelijke leider, kapelaan G. Lagerberg. "Voor de betrokkenen was dit een verrassing, en de jongens hoe kan het ook anders hadden er eens echt zin in. Zij waren in feeste lijke stemming en wilden deze gele- i genheid gebruiken, om hun waarde- 1 ring te uiten voor alles wat de kape laan doet voor hen. Zij hebben zich geuit in voordracht en zang, alles om hun geestelijke leider te huldigen en te danken. Want het is niet alleen het streven om de jongens een paar ge zellige uurtjes te bezorgen, maar vooral ook om hen een of ander lesje van levenswijsheid mee te geven. De kapelaan toonde zich dankbaar voor de wijze, waarop hem deze aardige attentie was bezorgd. Men bleef ge zellig bijeen de jarige en leidsters en de leiders en de jongens, en toen tot besluit klonk in een daverende zang wat met de kapelaan toewenste, dat hij lang zal leven. HAZERSW0UDE Godsdienstexamen. De volgende leerlingen van de R.K. Mulo-school te Boskoop, legden het mondeling en schriftelijk examen af in Godsdienst en kregen het godsdienst-diploma. Joop de Boer, Toos Heijker, Leo van Jaarsveld, Annie van Meurs, Arie Nederhof, Annie van der Poel, Toos Rietveld met lof, Annie van Rijn met lof en A tie de Ru ij ter. 0UDE-WETERING Schaak- en damclub „Kijk Uit". 9e Ronde kampioenschap van Alke made. Dammen: J. H. ZandvlietC. Vis 02; G. v. LeeuwenA. de Blaey 2—0; II. GortzakT. Katsburg 11; J. GortzakG. Roest 20; G. Meyer A. v. Tol 11; J. v. ZoenJ. Gort zak 11. Sdhaken: J. v. ZoenG. Meyer 0 2; Th. OlyerhoekJ. Spaargaren af gebroken. R0EL0FAREMDSVEEN „Dropping-actie Kath. Thuisfront". Voor de „Dropping-actie" van Ka tholiek Thuisfront werden te Roelof- arendsveen goede resultaten be haald. In de parochie St. Petrus Ban den werden 4000 stuks verkocht met als opbrengst 499.93. In de paro chie „Maria Presentatie" 2400 stuks voor 295.47 en in de parochie „St. Jacobus" te Oude Wetering 1200 stuks voor 142.91, een totaal opbrengst dus van 938.31. TER AAR Boerenleenbank boert goed In café Kramer werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Boerenleenbank Langeaar. De vergadering werd gepresideerd door de directeur, de heer M. Keij- zer. Het afgelopen jaar is een goed jaar geweest voor de tuinderij, en dit heeft ook de gang van zaken aan de bank gunstig geïnvloed. De omzet is gestegen. Het bestuur en de Raad van Toezicht hebben veel werk ge had in verband met de grote aanvraag van credieten voor kassenbouw e.d. De directeur spoort aan, om in tijden, dat de zaken goed gaan eens te den ken aan het doen van extra aflossin gen. Bij de mededelingen bespreekt de directeur enige ervaringen opge daan bij de boekjescontróle. Vooral bij de podende rekening is men niet altijd attent om de boekjes tijdig te laten bijwerken. Verder wordt de spaarbank bijzonder aanbevolen. In een tijd waarin veel credieten ver strekt worden is het voor de bank van groot belang dat er een ruime toe vloed is van spaargelden. Het jaarverslag werd voorgelezen door de secretaris, de heer Th. Hoo- gervorst. Het ledental groeit lang zaam en bedraagt nu 80. Het aantal spaarboekjes gaf een kleine terug gang te zien, de voorschotboekjes daarentegen waren in aantal toegeno men. Het aantal dagboekposten was 4412. Een toename van 264 posten. De totale omzet bedroeg 1.855.932. Dit is ƒ468.586.meer dan vorig jaar. De spaargelden waren toegeno men. Aan voorschotten is ƒ74.000 meer verstrekt dan in 1953. De ge maakte winst is de hoogste die tot nu werd verkregen en bedraagt 3.853.92. Verder gaf de secretaris een overizcht van het nu geldende renteschema. De Balans en Verlies en Winstre kening werden ongewijzigd met alge mene stemmen goedgekeurd. De tel lingen derBalans beliepen 395.646.98. Die der Verlies en Winstrekening dering besloot om van de gemaakte winst 1000. te bestemmen voor afschrijving op het woonhuis en de rest toe te voegen aan de reserve. De heer C. A. J. Koeleman werd met bijna algemene stemmen herko zen als lid van de Raad van Toe zicht. W0UBRUGGE Verkeerst-examen schooljeugd. Aan het enige dagen geleden in deze gemeente gehouden schriftelijk ver- keersexamen namen 36 kinderen deel, t.w. 16 kinderen van de R.K. Parochiale school te Hoogmade en 20 kinderen van de o.l. school te Wou- brugge. Uit de uitslag bleek, dat alle kinderen met goed gevolg het examen hebben gedaan. Op 26 Maart e.k. zal het practische gedeelte worden gehouden. Het exa men wordt door het politie-personeel en het onderwijzend personeel afge nomen. Gelijk vorige jaar de leerlingen van de R.K.Parochiale school te Hoog- mede, zal door de leerlingen van de Christelijke school dit jaar een bezoek worden gebracht aan Amsterdam om aldaar kennis te nemen van de ver keersproblemen. HILLEG0M WONINGONDERZOEK. Om een zo volledig mogelijk in- zich te verkrijgen in de sociale en so ciaal-hygiënische problemen van de volkshuisvesting in Hillegom heeft het gemeentebestuur besloten een woning-kartotheek te doen samen stellen, waarin de verschillende van belang zijnde gegeven, zoals bijv. de toestand van de woning, de indeling daarvan enz., zullen worden opgeno men. Deze registratie heeft uitsluitend ten doel vast te stellen, welke be hoeften en gebreken de volkshuis vesting in deze gemeente vertoont, zodat daarmede o.m. bij de vaststel ling van het bouwprogramma in de komende jaren rekening kan worden gehouden. Deze gelegenheid wordt tevens be nut, om de gegevens van het bevol kingsregister te controleren. Ten behoeve van het sociaal-eco nomisch onderzoek, dat in de gehele bloembollenstreek wordt ingesteld, dient eerst een inzicht te worden verkregen in de woningtoestanden van de bloemistarbeiders. In verband daarmede zal worden begonnen met het verzamelen van gegevens van de woningen van deze groep inwo ners. In de loop van deze week zal met het onderzoek worden aange vangen. De enquêteurs zijn van een ge waarmerkt legitimatiebewijs voor zien. Het is van belang, dat een ieder zijn medewerking verleent. Gemeenteraad. De raad der ge meente is bijeengeroepen op 24 Maart a.s. des avonds om 8 uur. LISSE Claus Versteege wint een fiets Door de R.K. Landarbeidersbond St. Deus-Dedit is een teken-, kleur- en raadwedstrijd gehouden voor kinde ren van leden. Hieraan hebben deel genomen 10.000 kinderen verdeeld in groepen van 69 jaar; 912 jaar en 1215 jaar. Claus Versteege heeft in de groep van 912 jaar de eerste prijs gehaald en daarmede een prach tige fiets in de wacht gesleept. Maandagavond had ten huize van de heer L. C. Elfering in de Lisbloem straat de uitreiking van de prijs plaats in het bijzijn van de ouders van de winnaar. De heer Elfering liet uit komen, dat Claus en zijn ouders voor een bijzonder doel naai zij n woning waren geroepen en dat dit verband hield met de teken-, kleur- en raadwedstrijd van de R.K. Landarbeidersbond. Hij deelde mede, dat hieraan hebben deelgenomen een 10.000 kinderen en dat de jury een zeer moeilijke beslissing had te ne men. Claus had' tot onderwerp van zijn tekening gekozen het zichten en binden van het koren en dit op zulk een sublieme wijze weergegeven, dat de jury van oordeel was, dat dit niet door een jongen van onder de twaalf jaar was gepresteerd. Claus, zich van zijn eigen prestaties op dit gebied be wust, had het zekere voor het onze kere genomen en bij de inzending van zijn tekening er op gewezen, dat na vraag kon worden gedaan bij de heer Strik, het hoofd der school. Dit heeft de jury ook niet nagelaten en de waardering voor de tekening steeg hierdoor nog hoger. De heer Elfering verklaarde, dat de tekenaar een prijs had gewonnen en feliciteerde hem hiermede van harte en vroeg terloops welke prijs Claus dacht, dat hij ge wonnen had. Hierop durfde 't ventje geen antwoord te geven, doch uit zijn blikken was de spanning merk baar, zodat hij niet langer in het on zekere werd gelaten en de eerste prijs een spiksplinter nieuw rijwiel in be zit mocht nemen. Claus kon nog net een dankwoordje uitbrengen. Met een kleur van opwinding ging het ventje met zijn ouders en de nieuwe fiets. LEDENWERVINGSACTIE KVP. De KVP, afd. Lisse dorp, heeft het voornemen, om zeer binnenkort een grote ledenwervingsactie te houden en daartoe is reeds een bijeenkomst gehouden met enkele tientallen per sonen, die aan de actie willen deel nemen. De heren Van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer, Van Mil, be stuurslid van de Kamer- en Staten- kieskring Leiden en Oosterveer, voor zitter van de Statenkring Leiden, hebben op deze bijeenkomst het een en ander verteld omtrent de KVP- politiek in het algemeen, de interne J werkwijze en de propaganda. Op be- j vattelijke en populaire wijze werd I uiteengezet, wat door de Tweede Ka- j mer in het afgelopen jaar was ver richt en het aandeel dat de KVP daarin heeft gehad. De voorzitter, de heer Floor, was op het einde van deze bijeenkomst verheugd, dat alle aanwezigen zich spontaan hebben opgegeven om aan deze actie te zullen medewerken. R.K. Voetbalvereniging Lisse In een ledenvergadering van de R.K. Voetbalvereniging „Lisse" werd het wel en wee van de vereniging onder de loupe genomen, temeer daar hier mede bereikt werd, dat het contact tussen de leden en het bestuur ver stevigd zou worden nu er in zulk een lange periode niet was gespeeld. Aan de spelers werden verschillende wen ken en raadgevingen gegeven, meer in het bijzonder betreffende de trai ning. LEIffSCHENDAM AFSCHEID PASTOOR v. d. VEN. Zondag a.s. van 12 uur tot half twee is er gelegenheid afscheid te nemen van pastoor v. d. Ven in de pastorie. De grote afscheidsavond is op 31 Maart in het patronaatsgebouw. Uit alle plaatselijke verenigingen is een comité samengesteld, die deze avond voorbereiden. De avond zal opgeluisterd worden met zang en voordracht van de schoolkinderen. NOORDWIJK AANBESTEDING 117 WONINGEN. het raadhuis te Noordwijk is hedenmorgen aanbesteed het bouwen van 117 woningen, in twee percelen, namelijk 60 woningen nabij de We-' teringkade te Noordwijk-Binnen en 57 woningen te Noordwijk aan Zee, alsmede in massa. Er werd als volgt ingeschreven: A, B en massa: M. v. d. Bent en Zn, Wassenaar 790.000, 970.000, 1.760.000; v. d. Pol, Heemstede 756.000. 965.000, 1.721.000; C. J. Strijk, Oegstgeest 759.400, 954.000, 1.713.400; Zuid Hollands Bouwbedrijf, Leiden f 701.000, 1.027.000, 1.707.000;- N.V. Erica, NoordwijkDen Haag, 772.000, 935.000, 1.707.000; C. v. d. Wiel, Noordwijk 743.000, 956.000, 1.699.000; Gebr. den Ouden, Oegst geest 734.000, 959.000, 1.693.000; N.V. Klijnoord, Noordwijk 791.000, 896.500, 1.687.500; B. v. d. Wiel, Noordwijk 788.000, f 895.000, 1.683.000; Verdoes en Vooys, Kat wijk aan Zee f 726.500, 942.500, f 1.669.000; A. C. v. d. Oever, Leiden 782.905, 884.000, 1.666.905; West- lands Bouwbedr., Rijswijk f 774.850, 870.000, 1.644.850; N.V. Vlaande- ren's Bouw Bedr., 's-Hertogenbosch 754.700, 865.050, 1.619.750; v. d. Heiden Bouwbedr., Leiden ƒ740.000, 856.000, 1.580.000; perp. A: C. J. Veth, Wormerveer 802.367; perc. A: W. Oudshoorn en J. Evers, Leiden 790.000. Raming 1.616.033. De gunning is aangehouden. WARMONDf Ook de Warmondse Atoomtuin heeft het moeten afleggen tegen de vorst. De opening op 2 April a.s. kan niet doorgaan en het zal vermoede lijk 16 of 23 April worden eer deze nieuwe attractie voor het publiek kan worden opengesteld, aldus meld de het Alg. Dgbl. Binnenkort zal echter met de op bouw worden begonnen. Er komt een originele molen uit 1600, die ervoor zal zorgen, dat er water in de vijvers komt, waar karpers, snoekbaars, fo rel, zeelt en paling een thuis zullen krijgen. Verder komt er een antieke rozentuin en een kruidentuin, een tentoonstelling van bloemen - vogel stegels uit de zestiende eeuw. In te genstelling tot deze bejaarde aange legenheden zullen de bezoekers kun nen genieten van de resultaten, wel ke werden bereikt met röntgen- en atoombestraling van bolgewassen. Voorts komt er een pamfletten verzameling over „Dwaze tulpenhan del anno 16361637". Maar dat is nog niet alles. De geschiedenis van Warmond, vanaf de heer Walewijn (1083), zal men kunnen volgen in een klein mu seum. En verder.... bassins voor kreeften, oesters e.d. Elke veertien dagen zullen de bol ler.exporteurs een nieuwe bloemen tentoonstelling inrichten met d< nieuwste bolvariaties. Er komen ook kassen met een speciale belichting, zedat men er in November komkom mers kan plukken. breiding van het korps, dat tot nu toe 63 man telde, aangedrongen, omdat de bezetting te klein was om alle ta ken naar behoren te vervullen. Ge vraagd was om een uitbreiding met tenminste 10 man. Aan dit verlangen is thans door de minister gedeeltelijk voldaan. Aanbesteding wegaanleg bij zwem bad. Op 4 April a.s. zullen door B. en W. openbaar worden aanbesteed het aanleggen van wegen en riolerin gen aan weerszijden van de Zande rijvaart en -het maken van een par keerterrein bij het sportfondsenbad. Buurtvereniging Nieuw Wassenaar vergaderde. Burgemeester dr. S. baron van Wijnbergen bevond zich onder de belangstellenden, die gister avond in restaurant „Bijenhorst" de jaarvergadering bijwoonden van de Buurtvereniging Nieuw Wassenaar. En bij de rondvraag, waarin zoals ge bruikelijk is, verschillende zaken, de buurtschap betreffende aan de orde komen, ontspon zich een genoegelijk gesprek tussen bestuur, leden en burgemeester. De burgemeester getuigde van de grote waardering, die het gemeente bestuur heeft voor de activiteiten van de buurtverenigingen en van de gro te aandacht, die altijd besteed wordt aan wensen van deze verenigingen. Buurtverenigingen kunnen veel bij dragen, aldus de burgemeester, tot versterking van de onderlinge con tacten tussen de bewoners van Was senaar. Onder voorzitterschap van mr. M. J. Broekhuijsen werd de agenda af gewerkt. De secretaresse, mevrouw van Velzen, bracht haar jaarvei-slag uit, waarin de verschillende activitei ten in het afgelopen jaar werden opgesomd. Het bestuur besteedde o.m. aandacht aan kwesties als de straat verlichting en de bestrating. Ook werd de bezorgdheid van de buurt bewoners tot uitdrukking gebracht over het voornemen, om over het via duct een weg aan te leggen, die op de Wittenburgerweg uitkomt. Het ver keer op deze weg zal daardoor onge twijfeld veel drukker worden dan thans. Het ledental der vereniging steeg met enkele tientallen tot 239. In twee vacatures in het bestuur werd voorzien door benoeming van mevrouw DekkerKnappert en ir. J. Steenhuis. Wat de plannen voor het nieuwe verenigingsjaar beti'eft ,op het pro gramma staat weer het Paashazen- spel, de St. Maartensoptocht en een St. Nicolaasviering en verder zal het bestuur doen, wat „de hand vindt om te doen". VOORHOUT KAV. De voorzitstei-, mevr. De Graaff, opende de vergadering. Na dat de jaarverslagen waren goedge keurd hield mevr. Kraan een lezing over Amerika. Zij tipte vooral aan de persoonlijkheid van de Amerikaanse Marktberichten LEIDEN, 22 Maart. Vette varkens. Aanvoer 223 vette varkens. Zware geen notering. Lichte 105180; sla gersvarkens 192186; zeugen 167 160. Handel aanvankelijk vlot voor de prima sclagersvarkens; voor de lichte minder. 31 Nuchtere kalveren 30 40; levend 90100. BODEGRAVEN, 22 Maart. Kaas. Aanvoer 16 partijen. Notering 2.20 2.30. Handel flauw. ROTTERDAM 22 Maart. Vee. Aanvoer 5777 (7643) stuks totaal, waarvan 740 vette koeien. 1407 (963) gebruiksvee, 48 vette kalv. 209 (184) graskalveren, 2720 nuchtere kalve ren, 184 varkens, 164 biggen, 125 paarden, 133 schapen of lammeren, 15 weide zuiglammeren, 32 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.562.70, 2.30—2.50, 2.00—2.20, vette kal veren 3.00—3.25, 2.80—2.95, 2.30 2.60 per kg lev. gew.; graskalveren 335265175; nuchtere kalveren 444036; biggen 65—5444 p. stuk; slachtpaarden 2.242.10—1.94 vrouw. Ook liet zij uitkomen, wat', per k£- lev- *?ew- schapen 140—130 daar met het huishoudgeld gedaan kon worden. Iedere Amerikaan heeft een auto, maar ieder koopt ook op afbetaling. De Amerikaanse jeugd wordt erg vrij opgevoed; elke Ame rikaanse vrouw heeft bijna een baan buitens huis. Er zijn weinig sociale verzekeringen. Na de pauze werd de film over het leven van de Ameri kaanse arbeider gedraaid, gevolgd door een natuurfilm van Ameri kaanse nationale parken. Aan mevr. Kraan en de filmer Bach werden respectievelijk bloemen en sigaren aangeboden. De voorzitster deed nog verschillende mededelingen. Het be stuur werd uitgebreid met mevr. NieuwendijkVink. WASSENAAR „STELLA MARIS" ZONG „DIE JAHRESZEITEN'. De R.K. Oratoriumvereniging „Stella Maris" heeft Zondagavond in het ge heel gevulde R.K. verenigingsgebouw Haydn's „Die Jahi'eszeiten" uitge voerd. Een moeilijk werk voor een amateurvereniging, dat echter dank zij de gedegen voorbereiding onder leiding van directeur Q. H. J. Calis op een zeer behoorlijke wijze werd uitgevoerd. Stella Maris had zich van de medewerking van een 8-tal strijkers leden van het orkest van Dirk Balfoort verzekerd en als solisten traden op: de sopraan Elisabeth Stoltenhof, de tenor Wim Bruning en de bas Joop van Andel. Onder de belangstellenden, die de jaarlijkse uitvoering bijwoonden wa ren mevrouw J. Baronesse van Wijn bergenMichiels van Kessenich en de wethouder van onderwijs, de heer K. Huibregtse. Zij allen hebben genoten van Haydn's meesterwerk, van de enthou siaste' zang van Stella Maris in de verschillende koren, van de prach tige soli van de, sopraan en de twee andere solisten, van de voortreffe lijke wijze waarop het uiteraard tè kleine orkest zich van zijn taak kweet. POLITIEKORPS WORDT MET 4 MAN UITGEBREID. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken toe stemming gegeven tot het uitbreiden van het Wassenaars politiekorps met 4 man. Zoals bekend was door de burgemeester herhaaldelijk op uit- •90; lammei-en f 130110—95; kalf- koeicn 1050900750; melkkoeien 1050900750; vare koeien 710 635550; vaarzen 675—575—475; pinken f 425—325—275. Handel: vette koeien aanvoer iets meer, handel flauw, prijzen vooral niet hoger dan gisteren, prima's bo ven notering; vette kalveren, aan voer matig, handel vlug, prijzen sta biel; graskalveren aanvoer iets rui mer, handel kalm, ruim prijshou dend; nuchtere kalveren, aanvoer •groot, handel i-edelük, prijzen sta- tionnair; biggen, aanvoer even meer, handel levendiger, wat stijver in prijsslachtpaarden aanvoer iets minder, handel stug, prijzen hoger; schapen, aanvoer even korter, han del tamelijk, prijzen duui-der; lam meren, aanvoer even korter, handel tamelijk, prijshoudend; kalfkoeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijs houdend; melkkoeien, aanvoer rui mer, handel kalm, prijshoudend; vare koeien aanvoer even groter, handel redelijk, ruim prijshoudend; vaai'zen, aanvoer gewoon, handel ta melijk, prijs wat stijver; pinken aan voer gewoon, handel tamelijk, prijs wat stijver; tbc-vrij, aanvoer ruimer, handel kalm, vooral niet lager in prijs. ROELOFARF.NDSVEEN, 21 Maart. Bloemen. Freesia's 90—100; Ane monen 50—74; BI. druifjes 15—27; La thyrus 65—70; Tulpen: Rose Copland 801.26; Crown Imperial 72—1.04; Golden Harvest 89—1.22; Zenober 72 —1.01; v. d. Eerden 87—1.22; E. Eddy 821.04; Piccadilly 891.09; Sultane 77—89; Aristocrate 1.00—1.10; White Sail 82—1.07; Prunus 90—1.04; Olym piade 87—1.12; Bartigon 89—1.09; W. Pitt 81—1.10; W. Copland 77—89; Bandoeng 82—1.15; Cordel Huil 90— 97; Sonja 82—97; Bruno Walter 1.03— 1.06; Sulpher Cloud 1.00—1.05; Ath- leet 821.16, Moederdag 1.001.25; Pink Gem. 3695; Parkiettulpen 1.4)0 1.90; Dubbele tulpen 5396; Nar cissen: Early Glory 53—67; Friihling 70—75; Wlhrestler 52—62; King Alfred 67—71; Kosters 39—54; Actea 51—57; Fire Tail 4549; Fortuna 5664 per 'bos. Am. Anjers 17—31 per stuk. TER AAR, 21 Maart. Groente. Witlof 1 0.56—0.68; idem 2 0.34— 0.56; idem stek 0.07—0.29; spinazie 0.64—0.72; spruiten 0.47; idem B 0.29; uien 0.09; waspeen 0.270.29, alles per kg; sla I 0.12—0.15; idem 2 0.08; knolselderij 9.090.16.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3