S)e CcidóeSoii^cmt Het Sowjet-blok krijgt een gezamenlijk opperbevel Ruslands antwoord op de Westduitse herbewapening Europa is te verdedigen ook zonder Frankrijk Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX; PAPENGRACH1 32 DINSDAG 22 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13455 i Nu nog één gezamenlijk opperbevel over Oost en West Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103000. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.80 Neutrale Luther- voorlichting 'TERWIJL het protestantse zo- wel als het katholieke te Lei den verschijnende dagblad rond het vertonen van de Lutherfilm een wij ze matiging betrachten, heeft het „Leidsch Dagblad" zich geroepen ge voeld in vier artikelen met grote op maak Luther te verheerlijken. Wat hét „Leidsch Dagblad" er toe bewogen heeft Luther in de stralen van zijn journalistieke zon te zetten cn de schaduwen voor de Katholieke Kerk over te laten, kunnen we ons slechts afvragen. Maar wij hebben toch meer waar dering al is het dan geen „neu traal" dagblad voor de Nieuwe Leidsche Courant, zoals anderzijds de Nieuwe Leidsche Courant wel meer waardering zal hebben voor onze houding. In verantwoordelijke christelijke kring, of het nu protestanten zijn of katholieken, is er geen behoefte aan de bestaande en niet te verdoezelen tegenstellingen aan te dikken. Er wordt niet ieder jaar voor niets ge beden voor de hereniging van de verscheurde Christenheid. Wanneer we zo eenzijdig te werk mochten gaan maar ons geweten en onze verantwoordelijkheid ver biedt ons dat als Rein Brouwer in het „Leidsch Dagblad" nu vier we ken achter elkaar doet (en misschien gaat hij met dit „opbouwend" werk nog voort!), zouden wij over Luther een nummertje weg kunnen geven, dat niet vleiend voor hem uitviel. Twee van zijn beroemdste tijdgeno ten t.w. Erasmus en Thomas More, waren al heel slecht over Luthers manier van optreden te spreken, al konden ook zij zich niet verenigen met de wantoestanden, welke toen maals in de geloofsbeleving hier en daar (maar lang niet overal) waren binnengeslopen. Luther was waarlijk r.iet de enige, die zich over een her vorming van de Kerk „in hoofd en leden" druk maakte. De grote trage die in Luthers optreden is, dat hij de eenheid van de Christenheid ver scheurde. Dit is een objectief ge schiedkundig gegeven. Het greep plaats vier-en-halve eeuw geleden en het is zeer moeilijk op zulk een afstand van tijd een rechtvaardig en eerlijk-evenwichtig oordeel te vellen zowel voor het uiterst-gecompliceer de karakter van dr. Martin Luther als over de algemene geestes-gestel- tenis van die eeuw der „renaissance". Het moderne Luther-onderzoek, waar aan katholieke en protestantse we tenschapsmensen meewerken, poogt tot een objectief oordeel over de be wogen gebeurtenissen rond 1517 te komen en schaamt zich niet te er kennen, dat in het verleden aan bei de zijden fouten zijn gemaakt. Het is te betreuren, dat de voor opgezette eenzijdigheid bij de ge- schiedbeschrijving in het verleden, door het geschrijf van Rein Brouwer in het heden wordt voortgezet. Daar mede is de wetenschap niet gediend en nog minder het beter begrip van ieder christen voor de van hem ge scheiden geloofsgenoten. Omdat wij de reeks artikelen rus tig over onze kant hebben laten gaan, zou zich de mening kunnen post vatten, dat wij na al die' onthul lingen in een hoekje zaten te bib beren. Evenals na het zien van de verklaarbaar-eenzijdige voorlichting door de Luther-film gegeven (want deze is bedoeld als protestantse pro paganda) zijn we echter gestijfd in onze overtuiging, dat als op zulk een historisch-eenzijdige wijze het optre den van Luther moet worden aange prezen, dat optreden zijn bedenke lijke kanten heeft gehad ook van niet-katholiek standpunt bekeken. Dan voelen we de onbevangenheid jn het gebaar van paus Leo XIII, die de geheime archieven van het Vati- caan een tot dan toe ondoorzochte c-norme bron van historische gege vens voor elk wetenschappelijk doel openzwaaide, omdat, wat er ook in gevonden zou worden (en er is heel wat gevonden!) de Rooms Ka tholieke Kerk daar niet van onderste boven zou gaan! Schoolstrijd op straat Het socialistische comité voor ge meenschappelijke actie roept zijn le den te Brussel in een manifest op om op 26 Maart aanstaande in de straten van de Belgische hoofdstad aanwezig te zijn „om iedere provocatie van de aanhangers der C.V.P. te beantwoor den". „Voortaan", zo heet het verder, „zal geen enkele aanslag van de handlangers der katholieke volkspar tij, in de hoofdstad noch in de lande lijke gemeenten, ongestraft blijven". Aan Katholieke zijde gaat men in tussen voort aan te sporen tot deelne ming aan de, inmiddels door burge meester Vandemeulebroeck verbo den, opmars naar de hoofdstad om daar te protesteren tegen de school politiek der libaraal-socialistische re gering. Indien de Katholieke leiders de massademonstratie niet op het laatste ogenblik afzeggen, dan mag verwacht worden, dat de Belgische rijkswacht en de politie alle toegangswegen tot Brussel aanstaande Zaterdag zullen afzetten, alle autocars uit de provin cie zullen terugzenden en zelfs de treinenloop uit de provincie zullen stopzetten. f3>iulizt tkad „leulacMiq," o-fi de. iwolyland De feitelijke toestand wordt er niet door veranderd Radio-Moskou heeft Maandagavond een bekendmaking van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken omgeroepen, waarin wordt verklaard, dat op onlangs in Moskou gevoerde besprekingen volledige overeenstemming is bereikt over het organiseren van een verenigd opperbevel voor de acht Oosteuropese landen, die hebben deelgenomen aan de Moskouse conferentie van het vorige jaar. Bij de onlangs gevoerde besprekingen, die aansloten op die Moskouse conferentie, is tevens gesproken over verdragen van vriendschap en weder zijdse bijstand tussen acht landen. Deze landen zijn: de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië, Albanië en Polen. correspondent van Reuter uit Mos kou, dat, naar men geloofde, gene raals uit de Oost-Europese landen in Moskou besprekingen voerden. Men De Moskouse conferentie, van 29 November tot 2 December 1954, was, zoals men zich nog wel herinneren zal, het antwoord van Moskou op Westelijke pogingen om een Weste lijke defensie-organisatie die West- Duitsland zou omvatten, op te zet ten. Aan het einde van deze confe rentie werd in een communique ge waarschuwd, dat de Oost-Europese landen gezamenlijk maatregelen zouden nemen als West-Duitsland bewapend zou worden. In de officiële bekendmaking van Maandag heet het nu, dat bij het on langs in Moskou gevoerde overleg volledige overeenstemming is bereikt over de beginselen van een vriend schapsverdrag en de organisatie van een verenigd opj. Drbevel, dat zal worden ingericht als de Parijse ver dragen worden geratificeerd, „ten einde de veiligheid van de (deelne mende) landen en 't handhaven van de vrede in Europa te verzekeren". Eerder in deze maand meldde een geloofde toen, dat maarschalk Kon- stantin Rokossowski, Sowjet-held in de strijd om Moskou en Stalingrad, die op het ogenblik opperbevelheb ber van de Poolse strijdkrachten en minister van defensie van Polen is, wellicht opperbevelhebber van de Oosteuropese „NAVO" zou worden. LONDEN KIJKT ER NIET VAN OP. In Londense diplomatieke kringen ziet men in de bekendmaking van het Sowjet-ministerie een poging om nog op het laatste ogenblik ratificatie der Parijse accoorden door de Franse Se naat te verhinderen. Het besluit om een verenigd op perbevel voor Oost-Europa te schep pen heeft in deze kringen overigens geen opzien gebaard. Men verklaart, dat e endergelijk opperbevel wei- ning zal veranderen aan de militaire doeltreffendheid van het commu nistische blok, aangezien de strijd krachten der Oost-Europese landen toch reeds onder toezicht van de Russische stafchefs in Moskou staan. Wat Churchill schreef De vroegere Franse premier Men- dès-France heeft de tekst vrijgege ven van brieven over de Parijse over eenkomsten, die hij kortgeleden met de Britse premier Sir Winston Chur chill heeft gewisseld. De publicatie gebeurde vlak voor- In Indonesië gevallen Wacht die Rus de „Aruba" op De aankomst van een Russische tanker in Singapore heeft geruchten doen ontstaan dat die wel eens be stemd zou kunnen zijn om de 13.000 ton kerosine van de „Aruba", de Finse tanker ,die onder protest van de bemanning op weg is naar com munistisch China, over te nemen. Het is de 7.961 metende Kertsj, die op weg is van Wladiwostok naar Odessa. Vandaag vaart het schip weer uit. De bemanning van de „Aruba" zou dit schip naar de internationale wa teren tussen Ceylon en Malakka bren gen en daar op verdere orders wach ten. GEHUURDE MOORDENAAR. Leden van de Westduitse en de Amerikaanse politie hebben Maandag te Neurenberg een Duitse Sowjet- agent aangehouden, die tot opdracht had een voormalige Russische staats burger werkzaam bij een Amerikaans bureau te Regensburg, te vermoor den. De man droeg bij zijn arrestatie een pistool bij zich. Zjjn naam is niet bekend gemaakt. Zaterdagavond is de heer J. van Heyningen, derde vlieger bij de K. - LJVI. bij de beschieting van een mon Gutzado, die beschuldigd wordt auto, die het bewaakte havengebied binnenreed, door een kogel dodelijk getroffen. Het was de eerste maal, dat de 24-jarige vlieger Indonesië bezocht. f dat de Franse Senaat zich over de accoorden zal uitspreken. Het is dui delijk dat Mendès-France de senato ren er van wilde doordringen dat zij de Duitse herbewapening niet langer met goed fatsoen konden uitstellen of voorkomen. Mendès-Franse heeft Churchill op 5 Januari 1955 een persoonlijke brief geschreven, waarin hij de Britse pre mier de moeilijkheden uitlegde, die hij ondervond bij zijn pogingen om de verdragen door de Franse Natio nale Vergadering geratificeerd te krijgen. In zijn antwoord schreef Churchill, dat hij, als er nog meer vertraging in de bekrachtiging van de accoorden zou komen, gedwongen zou zijn de politiek te steunen om „Frankrijk's stoel in internationale conferenties onbezet te laten". Naar zijn mening zijn de V.S., met hun „geweldige su perioriteit op het gebied van kern wapens", in samenwerking met het Britse gemenebest en West-Duits land, sterk genoeg om in de komende jaren de veiligheid van de Benelux- landen en andere bondgenoten te waarborgen. Tenslotte gaf Churchill als zijn vas te overtuiging te kennen, dat vier- mogendhedenbesprekingen nuttig zijn, mits het tijdstip daartoe goed wordt gekozen. Hij voegde hieraan toe, dat Engeland en de V.S. er be slist niet toe te bewegen zullen zijn, een dergelijke conferentie te beleg gen, voordat de Parijse accoorden door alle betrokken landen zijn gera tificeerd. EX-PRESIDENT STAAT TERECHT. Voor de Nationale Vergadering van Panama is Maandag een proces be gonnen tegen ex-president José Ra- van medeplichtigheid aan de moord op president Jasé Remon, die in Ja nuari plaats vond. Guizado zegt on schuldig te zijn. Het proces zal naar verwachting vier dagen duren. Zondagmiddag vond in Brussel een grote optocht plaats. Onze Zuiderburen zijn altijd vol enthousiasme voor een dergelijk schouwspel, zodat het geen wonder heet, dat de belangstelling enorm ws. Onze foto toont een tweetal figuren, die in de optocht meeliepen: de reuzen van Rhode,-St. Genèse: Trist en Triene. Kamerleden bezochten nieuw filterstation te Bergambacht Een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal heeft Maandag een bezoek gebracht aan het nieuwe filterstation te Bergambacht; hier wordt n.L water aan de Lek onttrokken en naar het huisgebied bij Scheveningen gepompt. In het filterstation worden de zwevende bestanddelen gefilterd, in de duinen verdwijnen dan nog de kleinste vuiltjes, zodat het water geschikt is voor de consumptie. Onze foto toont de Kamerleden tijdens de rondgang over het nieuwe filterstation. Perzisch prinsje verdwenen Prinses Pahlevi, de Franse wedu we van de troonopvolger van Perzië, is met haar zevenjarig zoontje Ali Patrick ongemerkt uit de Zwitserse plaats Gstaad verdwenen. Men neemt aan, dat zij in een auto naar Frank rijk is gereisd, met de hulp van vrienden. De prinses was uit Teheran naar Gstaad gekomen om in overeenstem ming met de wens van haar zwager, de sjah van Perzië, de kleine prins Ali Patrick naar een kostschool te brengen. Zondag was zij uit haar hotel weg gegaan voor haar normale wande ling met Ali Patrick en haar zoontje uit 'n vorig huwelijk. Toen haar moe der Maandag om de hotelrekening vroeg, realiseerde men zich dat de prinses vertrokken was. De sjah had de Zwitserse politie verzocht op discrete wijze over zijn neef te waken. Voordat de prinses naar Zwitser land kwam, had zij al vergeefse po gingen gedaan de kleine Ali, die mo gelijk eens sjah van Perzië zal zijn, naar Frankrijk te brengen. Zij ver toefde toen in een hotel in Rome, dat op verzoek van de Perzische autori teiten door de politie werd bewaakt. Winter op terugtocht Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds 10 Februari is de tempera tuur in De Bilt vrijwel zonder onder breking beneden normaal geweest, gemiddeld zelfs meer dan 4 graden en de laatste dagen zelfs ongeveer 6 graden. De afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen in ons land weer lichte vorst voor. In Midden-Engeland daalde de tem peratuur vannacht tot 6 a 7 graden onder nul. Als gevolg van de krachtige lucht drukstij gingen boven Frankrijk en onze omgeving is sinds gisteren een zodanige wijziging in de lucht druk- verdeling opgetreden, dat waarmede lucht van de Oceaan thans tot onze omgeving kan doordringen. Dat betekent een overgang naar zachte voorjaarsweer. Aangezien echter de Oceaanstorin gen dicht langs ons land zullen trek ken, zal er af en toe wat regen kun nen vallen. Vanmorgen bevond zich een regen- gebied voor de ingang van het Ka naal, dat zich in Noordoostelijke richting verplaatste en vanavond in onze omgeving zal zijn aangekomen. Als gevolg van de bewolking zal de komende nacht de temperatuur bo ven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft zich de winter voorlopig nog. In Midden-Zweden meldden som mige stations vanmorgen- 20 tot 30 graden vorst. Ook in Finland komt nog strenge vorst voor. In Rusland is de winter echter op de terugtocht. SMYRfeA LOPERS VOOR TRAP EN GANG 57 cm. br29,f 21.90 70 cm. br34,50, 26.90 BULTHUIS BOTERMARKT 23 - TEL. 20854 Voor betere woninginrichting. (Advertentie) Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt 1 te 10 uur. VANNACHT GEEN VORST. Zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen, maar later ook op klaringen. Vannacht geen vorst. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. 23 Maart: zon op 6.40 en -onder 18.58; maan op 5.55 en onder 18.37 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp HELSINKI mist 9 STOCKHOLM zwaar bew. —16 OSLO onbew. —12 KOPENHAGEN sneeuw 1 DUBLIN zwaar bew. 2 LONDEN mist 1 AMSTERDAM onbew. 1 BRUSSEL onbew.' 1 PARIJS regen 2 BORDEAUX onbew. 4 GRENOBLE zwaar bew. 6 NICE half bew. 1 BERLIJN geheel bew. 2 FRANKFORT licht bew. 0 MüNCHEN zwaar bew. 5 ZüRICH geheel bew. 8 GENèVE zwaar bew. 8 LOCARNO licht bew. M WENEN half bew. 3 INNSBRUCK zwaar bew. 2 ROME licht bew. 11 Korreltje Liefdeloosheid staat lager dan haat

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1