De Leidse buitenwijken z'il'en evenals in 1945 het leeuwenaandeel in bevrijdingsfeesten krijgen Bij terreur in de Jodenbuurt liet Nederland de tanden zien (herinneringen uit donkere dagen Bevrijdingsvuur wordt ontsteken op het tijdstip doofhetoS: dat Canadezen de stad binnenrukten |!em^SejrSLengC:?mtthasf,ho°u2 JDEN VIERTEL 90DSCHE W'JKJj1j| Mevr* Zierikzee begraven WAT LEIDEN MAANDAG 21 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Na de nederlaag. Na deze nederlaag begon de W.A. in andere stadsdelen Joden lastig te vallen. Café's werden overvallen en Joden mishandeld. Op straat kwam het ook vaak tot handgemeen, maar hoofdzakelijk bepaalde men zich tot kleine gelegenheden, die door Joden geëxploiteerd werden. In die dagen kwam in Nederland de eerste knokploeg tot stand. Er werden wapens en zaklantaarns ge kocht en iedere avond werd er op de toegangswegen naar Amsterdam- Zuid een oogje in het zeil gehouden. Het succes bleef niet uit, maar he laas werd dat ook de ondergang. Al lerlei onverantwoordelijke elemen ten gingen aan de actie deelnemen. Tenslotte werd de knokploeg opge rold en de leider, Chan, viel voor het vuurpeloton. Op de dood van Koot en het oprol len van de knokploeg volgden ver schrikkelijke dagen. Tegen de be denkingen van Rauter en Seyss-In- quart in gaf Himmler persoonlijk het bevel tot razzia's bij wijze van re presaille. Op 22 Februari razen de auto's van de Grüne Polizei door de Jodenbuurt en alle mannen van 20- tot 35 jaar worden bijeen gedreven. Als de arbeiders van hun werk ko men, zien zij de gevangenen op commando kniebuigingen maken en op de Zondagse markt van het Wa- terloopein zien zij de volgende dag hetzelfde. 8 Mei 1945: de eerste jeep op de Breestraat De Jordaan kwam in actie Met begon op 27 Januari 1941. Reeds enige weken was er in Amster dam een uitgebreide anti-semieti- apfce propaganda gevoerd door mid del van kranten, pamfletten en scheldpartijen. De W.A. achtte het ogenblik aangebroken om provoce rend te gaan optreden. Joden werden van de tram gedrongen en bij café's werden bordjes aangebracht met het opschrift „Joden niet gewenst". Maar daarbij bleef het niet. In de drukke stadsdelen van Amsterdam gaven N.SJI.'ers tartende demonstraties eR Hl gevolg van dat alles was, dat er fHnke vechtpartijen uitbraken. Het werd reeds spoedig duidelijk, dat de W.A. pogingen deed om de straat te veroveren. Overal werden de zwarthemden gesteund door de Grüne Polizei en als de Nederland se politie ten gunste van de belaag den ingreep, werd zij uitgescholden voor „Jodenknecht". Desondanks bleef de politie ihaar taak vervullen en het gevolg daarvan was, dat zij slaa^ raakte met de 'Duitsers en van zelfsprekend het onderspit moest delven. Toen het zover gekomen was, begon de laffe aanval op de Joden buurt. Laffe vertoning. Op Zondagavond 9 Februari mar cheerde N.S.B. en W.A. onder be scherming van de Duitse politie naar Waterlooplein en Lange Houtstraat, waar de armste Joden woonden. Er weiden deuren ingetrapt en ruiten kapot gegooid. Een danslokaal werd leeg gesleuid. De Nederlandse politie werd 3 door soldaten van het ge vechtsterrein weggehouden, maar zij trok de revolvers en sloeg toe. Aan weerszijden werden vuurwapens gebruikt en er vielen vrij veel gewonden. De straat was een grote ravage. Het meubilair was kapot geslagen en naar buiten gesmeten; radio's, servie zen, klokken en kleding, niets werd gespaard. Zelfs het beetje geld en de distributiebescheiden haalde men uit deze arme wijk weg. „Men kan dit alles terugvinden", zo schrijft mr. Abel J. Herzberg in „Onderdrukking en Verzet", „in ieder verhaal over een pogrom. Alleen de straat en de stad heten anders. Am sterdam had het nog nooit beleefd. Het had in een windstille hoek van Europa gelegen, maar nu woei de wereldgeschiedenis over zijn daken. De wereldgeschiedenis gooit altijd Joodse ruiten in. Amsterdam hoorde het gerinkel en kwam kijken. En het zei: „Dat nemen we niet!" Toch mislukking. De houding van de Amsterdam mers is in de eerste aanval op de Joden voortreffelijk geweest. De stad trilde van woede. De jongens van de Eilanden en de Jordaan lieten het niet op zich zit ten. Zij scharrelden een stukje gas- pijp op en trokken naar de Joden buurt. Op Maandag 10 Februari werd de N.S.B. afgedroogd, waar ze zich ook vertoonde. Verschillende „kamerhden" gingen Over brugleu ningen en konden met moeite tus sen de ijsschotsen worden opgevist. Toen ging het gerucht, dat de synagoge in brand zou worden ge stoken. Iedereen maakte zich gereed, om daar een stokje voor te steken. Op het Waterlooplein werd een ware veldslag geleverd, waarbij de W.A. Op het Waterlooplein lagen de Joden op hun knieën, terwijl de Grüne Pölizei met de wapens dreigde. Maar Nederland liet het niet op zich zitten. aan het kortste eind trok Bij dit gevecht is de W.A.-man Koot dodelijk gewond en daarmee kwam het einde. De Duitsers hadden nu wat ze nodig hadden. Het lijk van een nationaal-socialist. De Grüne Polizei bezette de Joden- breestraat, plaatste enkele mitrail leurs, liet alle bruggen, die naar de Jodenwijk leidden, ophalen en sloot de toegangswegen af. Zij hadden een ghetto! Maar niet lang. Amsterdam wilde het niet. De niet-Joden wilden niet uit de Jodenbuurt weg, de gemeente protesteerde, iedereen en alles was er tegen. De problemen stapelden zich op en tenslotte lieten de Duitsers de brug gen neer en beperkten zij zich tot het plaatsen van bordjes met „Joden- kwartier". 'n Misrekening. De bedoeling van deze demonstra tie is, om eens even te laten zien „hoe wij Duitsers reageren". Men moet geïmponeerd worden. De uitwerking is echter averechts. Veel kunnen de Amsterdammers misschien verdragen, maar in geen geval, dat een mens wordt verne derd. Dat hij kniebuigingen moet ma ken of een poosje met de handen in de hoogte moet rondkruipen. Amsterdammers zijn geen Duit sers en zij werden door de demon straties niet geïmponeerd! Zij gaven een antwoord, dat niet misverstaan kon worden. Op 25 Febuari brak er een staking uit, die zich uitbreidde over de Zaanstreek, Bussum, Utrecht en Haarlem. De Amsterdamse Gemeentereini ging gooide het bijltje er het eerst bij neer. Direct daarna greep de staking om zich heen. De trambestuurders, die nog wilden rijden, werden met stenen van het voorbalcon gekogeld. Zo zeer is Rauter door deze actie verrast, dat de tegenmaatregelen even op zich laten wachten. Dan komt de Duitse politie in actie. Zij gooit met handgranaten. De avond klok wordt ingesteld. Er worden ar restaties verricht. Na een paar dagen was de staking verlopen. Nederland had zijn tanden laten zien en in de harten van de Joden herleefde de hoop. De hoop helaas van de terdoodveroordeelde, die maar niet in zijn eigen vonnis kan gelo ven. Aantrekkelijk programma op Donderdag 5 Mei I van Leiden zal men op geen van de Het is weer bijna tien jaar geleden dat wij beseften wat de spreuk: „vrij- tochten uit het oog verliezen, heid is voor geen geld te koop" werkelijk waard was. Hoewel veel van wat toen voor de hand lag nu, doordat wij met onze vrijheid geen raad wisten, Massale opmars uiterst gecompliceerd is geworden, is er toch alle reden om de tiende be-j vrijdingsdag met vreugde te vieren. Omstreeks 11 uur komen alle deel- Leiden zal op Donderdag 5 Mei een programma voorgeschoteld krijgen nemers aan de puzzletochten op de dat klinkt als de klokken, die, na lange jaren van gedwongen afwezigheid, weer onze torens sieren en dat alle kansen biedt voor de ware feest vreugde, die ons volk tien jaar geleden bezielde. Naast enkele zeer originele programmapunten is namelijk een groot deel van de viering in handen gegeven van de buurt- en speeltuinverenigingen, die op 5 Mei 1945 de vrijheid kleedden in het stemmigste feestgewaad dattepunt van de ochtendviering wordt men zich kan denken, de spontane volksvreugde. namelijk gevormd door een gezamen I lijke opmars van alle Leidse vereni V.V.V., Koninginnedag, Expoge's, i gingen, die nu al weer tien jaar in Buurtverenigingen en vele andere vrede ademen, naar het centrum van feestelijke of traditioneel gegrondves- de stad. Voorafgegaan door een fak te instanties hebben plaatsgenomen, keidrager en een muziekkorps zal de zal de gemeenteraad Maandag a.s. het stoet over Hogewoerd en Breestraat ontwerp voor een viering voorleggen, I naar 'het Stadhuisplein wandelen, Burggravenlaan samen. Hier zullen zij een zee van vaandels en vlaggen aantreffen, .waaronder zich afgevaar digden van bijna alle Leidse vereni gingen hebben verzameld. Het hoog VENDELZWAAIEN EN BEVR1JDINGSSPEL Het comité 5 Mei, waarin afgevaar digden van 3 Octoberverenigingen, SBi Het Ghetto ging niet door. De bruggen moesten omlaag en alleen de bordjes met Jodenkwartier werden gehandhaafd. dat heel Leiden in de vreugde zal be trekken. Men heeft gemeend de stad uiterlijk niet te veel op te moeten doffen, daar de versieringen, in ver band met de dodenherdenking, de voorafgaande avond in het duister op de tast aangebracht zouden moe ten worden. De bevolking kan zijn te- vredënheid over de viering echter voldoende uiten door de vlag uit te steken. Hieraan zal zij herinnerd wor den door de klokken, die van 8 tot 8.15 uur zullen luiden en die vooral de jeugd meteen laten weten waar deze dag de klepel hangt. In dichte drommen zullen de kleinsten, die aan de eerste 5 Mei-opruiming en opluch ting nog geen deel hebben gehad, naar de speeltuinen en -weiden van onze stad trekken waar ook zij een in druk kunnen opdoen wat de bevrij ding voor Nederland betekend heeft. Handleiding als aandenken De jeugd die het eerste kroonjaar reeds achter de rug heeft, zal in klei ne groepjes kunnen proberen een puz- zletocht tot een goed einde te bren gen. Hierbij zal zij geholpen worden door een fraai uitgevoerde handlei ding, waarin gevelstenen en gebou wen in Leiden, die als richtingaan wijzer moeten dienen, uitvoerig be schreven zijn. Terwijl de jongeren veilig binnen de muren van Leiden hun puzzle oplossen, gaan de ouderen het platte land in. Hier geen gedenk stenen en windvanen die houvast ge ven, maar slechts een enkele molen of boomgroep, welke de jeugd weer naar Leiden terug zal voeren. Men be waar het bevrijdingsvuur op de ge bruikelijke wijze ontstoken zal wor den. Op het tijdstip dat in 1945 de Ca nadezen onze stad binnentrokken, zal de gasvlam het hart van Leiden ver warmen. Er bestaan plannen om deze plechtigheid door de aanwezigheid van het enige Canadese muziekkorps dat nog in Europa gelegerd is, een bij zonder stemmig tintje te geven. Maar het corps dat omstreeks de vijfde Mei een korte tournee door ons land maakt en natuurlijk overal een zeer geziene gast is, zal hoogstwaarschijn lijk instrumenten te kort komen om het alle feestvierende steden in Hol land naar de zin te maken. Om deze reden zal Leiden 't waar schijnlijk met de niet minder gewaar deerde korpsen van eigen boden moe ten doen. De plechtigheid op het Stad huisplein zal door een rede van de burgemeester besloten worden. Vendelzwaaiers uit het Zuiden In de middaguren wordt een wel haast klassieke voetbalwedstrijd ge speeld. Nederlandse en Belgische mi litairen zullen het elkaar op zo vreedzaam mogelijke wijze zo moei lijk mogelijk maken. De luchtmacht kapel verzorgt de muzikale omlijs ting. Buiten dit nimmer falende pro grammapunt heeft het comité in de middaguren voor een bijzondere ver rassing gezorgd. Op verscheidene pleinen van Leiden zal aan een groep vendelzwaaiers de ruimte worden ge geven voor hun prachtige spel met stok en vlag. Het gilde uit Beek en Donk in Noord-Brabant zal veertien van haar beste leden naar onze stad afvaardigen. Dansfeest in de buitenwijken De namiddag en de avond zijn ver der geheel voor de buurtverenigingen. Men heeft in de viering een derge lijke grote plaats voor de buurtfees ten ingeruimd, omdat immers in de maanden na de bevrijding het de buurtverenigingen waren die het „be vrijdingsvuur" op hun leden deden overslaan en met nimmer aflatend enthousiasme de ware vreugde in praktijk brachten. De verschillende verenigingen zijn reeds met feest programma's voor de dag gekomen, die de verwachting wekken dat men in de buurten het feest van 1945 nog eens dunnetjes over wil doen. Op de brink van elk buurtdorp zul len kraampjes verrijzen en zal tot laat in de nacht gedanst kunnen wor den. De vrijheid is een assepoester Het centrum dat, wat het buurtle- ven betreft, een slag achter ligt, zal in de avonduren toch niet geheel en al verstorven zijn. Op het Pieters kerkplein wordt namelijk door Leidse amateurs het bevrijdingsspel van Hella Haase „De vrijheid is een As sepoester" gespeeld. Dit is de eerste keer dat voor het Gravesteen een openluchtspel wordt opgevoerd. Mocht de regen spelbreker worden, dan zullen de amateurs Zaterdag avond in staat worden gesteld het door Henk Schaer ingestudeerde in praktijk te brengen. „De vrijheid is een Assepoester" speelt in een Hol lands stadje omstreeks 1600. Men heeft zich juist ontdaan van de Spaanse furie en maakt welgemoed plannen voor het bevrijdingsfeest. Er wordt een vrijheidskoningin gekozen en dit blijkt nu juist een meisje te zijn dat nooit de werkelijke vrijheid gekend heeft. Alle notabelen trachten vervolgens ieder op zijn manier het meisje een indruk te geven van de „vrijheid". Assepoester doorziet hen echter en wijzer en gelouterd brengt Een herinnering aan het eerste be vrijdingsfeest. De mannen van de spoorwegen stellen zich op voor een triomphtocht door de stad. zij tenslotte de ware vrijheid in prak tijk. Het spel vangt om negen uur aan en zal ongetwijfeld een pracht sluit stuk vormen van deze tiende bevrij dingsdag. Zaterdagmiddag werd in alle een voud op „Rhijnhof' het stoffelijk overschot van mevr. M. C. Zierikzee Roozendaal begraven, de oudste inwoonster van Leiden, die de vorige week 101 jaar oud is overleden. Ds. M. Ottevanger, Ned. Herv. Predikant te Leiden heeft de rouwdienst ge leid. Hij sprak onder meer: „De over leden laat een ledige plaats achter, vooral omdat zij in haar leven zo heel veel liefde heeft betoond". De schoonzoon van de overledene de heer H. Piekaar uit Leiderdorp, heeft namens de familie een dank woord gesproken. Een tweetal kran sen dekten de kist. Sjors en Sjimmie in Leiden Sjors en Sjimmie van de Rebellen club hebben Zondagmiddag de Leid se jeugd van hun Chinese avonturen laten genieten. De kinderen leefden zo fel mee, dat de kalk van de Stadsgehoorzaal muren naar beneden kwam. Geluk kig waren in dit spannende stuk voor de kleinen ook adembenemende momenten, die het voor de volwas sen toeschouwer mogelijk maakten om even op adem te komen. Onder de jeugdige toeschouwers was Patsy, het dochtertje van minis ter Karner, uit Curarsao. Patsy is met haar ouders op vacantie in Eu ropa. Dit vond zij een unieke gele genheid om eens met haar rebellen- vriendjes uit een van Nederlands ge- illustreerde bladen kennis te maken. Patsy kreeg een echt Sjors-cow- boycostuum en zoals alle kinderen een Sjors-ballon VERLOOR en VOND In het tijdvak van 1 t.m. 15 Maart werd te Leiden gevonden: Padvindersriem, dop van benzine tank van hulpmotor, sleutels, kaarten (verm, van verzekeringsagent), he renschoen (linker), tas inhoudende motorgereedschap, 2 tochtlatten met rubberband, paar motorwanten, kin derspeelpop, geldsbedrag, schoor steenloper, sjaal, paar schaatsen, ball point, halsketting, wanten, handschoe nen, 2 zakken anthraciet, portemon- naie met inhoud, kinderpantoffeltje, haakpen, kinderslede, vulpen, hoes van paraplu, rolletje gelinieerd pa pier, portefeuille inhoud geldsbedrag, damespantofiels, waterpistool, dames tasje met inhoud, doublé schakelarm band, kinderlaarsjes, kindercape met capuchon, medaillon verm. doublé waarin twee foto's, zakmesje, broche, hoofddoek, handwarmer van rijwiel, uitlaat van motorrijwiel, oorbel (dou blé), zak eierkolen, nachtjapon waar in een wasnummer, bril, rol zeil, dic taatcahier ten name van G. v. d. Bijl, kussensloop (nieuw), boodschappen- tas inh. brood, ceintuur, etui ind. pas- I ser en trekpen, damespolshorloge, vulpotlood in etui. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveld straat 10 op Woensdag- en Zaterdag middag tussen 2 en 4 uur nam. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8