sta op STERLING! Van Oosterhout werd Zater dag kampioen kader 71/2 Verdiende overwinning van Turkije op Nederland HAARLEM VERLOOR MET 2-1 VAN VITESSE Daar hoef je geen zeebenen voor te hebben Feestvierend Arena zal Leiden 'n unieke bootrace bieden MAANDAG 21 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Van OosterhQut ïs Zaterdagmiddag een stapje dichter bij de titel gekomen. Ditmaal versloeg hij de kampioen 1954, zijn vriend Kees de Ruyter, met zo'n groot machtsvertoon, dat er zelfs van een klasseverschil gesproken mocht worden. Een prachtige serie van 79, waarin alle facetten van zijn groot talent schitter den, gaf hem in vijf beurten een voor sprong van 102 tegen 41. De Ruyter bood krampachtig tegenstand, produceerde nog een uitmuntende reeks van 51 in zijn zevende beurt, maar verslapte toen weer terwijl Van Oosterhout zich op hetzelfde peil handhaafde. Voor de tweede maal haalde de winnaar in dit tournooi een partij-moyenne van 25. Van de Pol speelde aanvankelijke ake lig onvast tegen Mol waardoor hij zich zelf allerlei narigheid berokkende, of schoon Mol, spoedig geintimideerd na een goed begin, hem tal van kansen bood Pas in de 16e beurt vond de grote Piet de juiste cadans, daarbij ook zijn vreug de in het spel en zij'n zelfvertrouwen. En toen was liet pleit meteen beslist, want hij kwam met een in recordtempo ge scoorde serie van 106 op de 300. Dit was de derde serie van boven de hönderd van Van de Pol en wat kwaliteit aan gaat waarschijpluk ook wel de beste. Razend snel werden de punten k la ligne bijeengepikt, en op de rappèls, lang of kort, kleefde ditmaal geen smetje. Maar ondanks zijn zege had Van de Pol, met nog slechts twee partijen te spelen, nog altijd drie matchpunt'en achterstand op Van Oosterhout. De andere twee middagpartijen waren alleen voor de rangschikking in de be nedenste helft van belarig. De Kleine speelde zijn gewone beloftenrijke spel tegen de gehandicapte Kobus, die hem voortreffelijk p.artij gaf. En zo werd. het een aantrekkelijk duel met vaak briljant spel aan de kant van De Kleine, een so lide verweer van de geroutineerde Ko- bus. De Zwollenaar noteerde een uit stekend moyenne: 23,07, maar ook de 16.30 van Kobus mocht er wezen. Teegelaar, de onvervaarde carambo- leur, die de vorige dag Van de Pol in een hoek geduwd had, moest alle zeilen bijzetten om de zich eensklaps heftig verwerende Sweering in bedwang te houden. Na een desastreus begin (84 ca ramboles in 17 beurten, Teegelaar had er toen 211) kwam de Amsterdammer plot seling op stoot en hij eindigde ten slotte, ook al doordat Teegelaar de cadans kwijt raakte, slechts 30 punten achter ae winnaar. Toen Cees van Opsterhout Zaterdag nacht glunderend zijn keu losschroefde, Van Oosterhout achter de biljarttafel, waarop de ballen nog liggen zoals zij na de laatste carambole van de nieuwe kampioen uitliepen, wordt gefeliciteerd door de verslagen v. d. Pol (r.) na een overwinning zonder veel glans op Mol. was hij Kees de Ruyter als natio naal kampioen 71/2 opgevolgd, alhoewel men pas zes van de zeven ronden achter de rug had. En door eigen sterk spel in de voorgaande ronden, èn door het falen van de andere groten, was zijn positie zo sterk geworden, dat hij zich door die zege op Mol buiten bereik van zijn naas te concurrent had geplaatst. Bovendien leed diè naaste concurrent, in casu Piet van de Pol, in dezelfde ronde nog een niet voorziene nederlaag tegen De Ruy ter. Zo is te Haarlem, in weerwil van het met zoveel raffinement ontworpen Avé-systeem, de beslissing al op de voor laatste dig gevallén. Het zijn geen grootse duels geworden, die partijen van Zaterdagavond. Alle vier deelnemers stonden onder een druk waaraan alleen De Ruyter zich gaande weg kon ontworstelen. Sterkste speler van het ogenblik Ongetwijfeld is de titel in handen ge komen van de veelzijdigste en sterkste 71/2 speler van het moment. Misschien mag men hem wel zonder meer onze veelzijdigste speler van het ogenblik noe men. Zijn staat van dienst voor het sei zoen 1954/55 is indrukwekkend: natio naal kampioen bandstoten, tweede in het Europees kampioenschap bandstoten, tweede in het nationaal 47/2 kampioen schap met het beste algemeén gemiddel de, nationaal kampioen 71/2 ziedaar zijn successen tot nu toe. En misschien is het lijstje nog niet coiftpleet, want het nationale libre-kampioenschap staat voor de deur, en als libre-speler staat de crack van de „Linker Maasoever" even eens hoog genoteerd. Van Oosterhout 300 12 79 25.— De Ruyter 146 12 51 12.16 De Kleine 300 22 134 13,63 Teegelaar 262 22 80 11.90 Kobus 195 29 42 6.72 Sweering 300 29 65 10.34 Van de Pol 241 21 74 11.47 De Ruyter 300 21 105 14.28 Van Oosterhout 300 27 51 11.11 Mol 248 27 57 9.18 Teegelaar 300 21 41 14.28 Kobus 257 21 101 12.23 Sweering 300 39 45 7.69 Mol 300 39 54 7.69 De Kleine 276 29 44 9.51 De Ruyter 300 29 72 10.34 Van de Pol 236 20 55 11.80 Van Oosterhout 300 20 83 15.— De eindstand luidt: v. Oosterhout 4 2100 122 96 17.21 De Ruyter 9 1761 144 105 12.22 Teegelaar 8 1843 149 100 12.36 Van de Pol 7 1935 134 125 14.44 De Kleine 7 1908 151 134 12.63 Mol 7 1756 163 70 10.77 Sweering 4 1815 191 65 9.50 Kobus 1323 140 101 9.45 Het tournooi gemiddelde bedroeg 12.09 (het vorig jaar 12.61). Twee spelers, Sweering (9.50) en Ko bus (9.45) hebben het voor de hoofd- klasse voorgeschreven moyenne van 10 j niet gehaald. Degradatie bestaat voor deze klasse niet, omdat er geen eerste klasse is. De geklassificeerde spelers krijgen een plaats op de voor de hoofd klasse aangelegde ranglijst. En nu Swee ring en Kobus voor de eerste maal bene den de tien gebleven zijn, betekent dit voor hen wat men een halve schrapping van de lijst zou kunnen noemen. Het eindklassement van het te Fleurus gehouden kampioenschap van België hoofdklasse 71/2 luidt als volgt: Vingerhoedt 8 1470 73 10? 20.13 Wafflard 8 1408 94 137 14.97 Boulenger 6 1407 83 143 16.22 Vervest 4 1272 70 95 18.17 Van Hassel 4 1265 84 117 15.05 v. d. Branden 0 941 90 118 10.45 Reglementair moesten Wafflard en Vingerhoedt een barragepartij spelen om de eerste plaats. Internationaal militair voetbaltournool Het Nederlands militair elftal is het eindtournooi om het intergeal- lieerd voetbalkampioenschap slecht begonnen. In het fraai gebouwde en prachtig tussen de bergen geleden gemeentelijk stadion van Florence heeft het ten aanschouwe van 20.000 Italiaanse toeschouwers met 30 van Turkije verloren. Het peil van deze wedstrijd stonid een klasse lager dan dat van de ontmoeting tussen Egypte en Italië, welke aan NederlandTur kije was voorafgegaan, uitstekend geleid door onze landgenoot Bronk- horst. Op een enkele uitzondering na bleven onze landgenoten beneden hun normale vorm, onze internatio nale linksachter Kuys inbegrepen. Zjj speelden nerveus, plaatsten slordig en het was of zij lood in de schoenen droegen. Daarbij kwam, dat het team sterk aan homogeniteit verloor, toen nabij na en half uur spelen de PSV-er Brusselers zich in verband met een knieblessure moest laten vervangen door la Croix (GVAV). Het oranjeteam was overigens over alle linies zwakker dan dat van de Turken, dat zich niettemin nog- lang niet de favoriet mag noemen van dit door de Italiaanse organisatoren zorgvuldig voorbereide tournooi. Men kan voor de teleurstellende presta ties van ons militair elftal verschil lende verontschuldigingen aanvoe ren: dat het nog niet voldoende was geacclimatiseerd, dat diverse spelers de Italiaanse kost nitt konden waar deren noch verdragen en dat zij niet meer gewend waren op een zo mooi veld als dat van het Florentijnse sta dion te spelen. Daar kwam nog bij, dat de Spartaan Boot op de midvoor- plaats, die last kreeg van een onwil lige dij beenspier, zich niet mocht la ten vervangen, aangezien Brusselers reeds was uitgevallen. Opmerkelijk was, dat het moreel van de ploeg niet sterk genoeg was om tegenslag te verdragen en dat verscheidene spelers, na de zeer onverwachte ope ningstreffer van de Turken, volko men het hoofd verloren. Tot aan de rust bleef de balans in evenwicht. Het verloop van het duel was toen al, zacht gezegd, pover te noemen. Het werd spoedig duidelijk, dat aan valsleider Boot niet zo snel uit de voeten ïfon als hij wilde. Succesvol le combinaties en vooral goed gerich te schoten, zoals wij in de ontmoetin gen tegen Portugal en België hadden gezien, bleven uit. Bovendien toonde onze verdediging zich deze middag, op aanvoerder Kerkum na, al bij zonder wankel. Kuys en stopper Frö. lich misten soms de eenvoudigste bal len, zodat onze halfspelers Verhoeven en Van Woerden zich genoodzaakt zagen het middenveld prijs te geven ten einde de defensie te ondersteu nen. Snelle beslissing. Na de rust beslisten de Turken de strijd snel in hun voordeel. Zij for- Haarlem heeft gistermiddag op eigen terrein in het bezoekende Vitesse met 21 zijn meerdere moeten erken nen. De foto toont een spelmoment voor het doel van Vitesse: als een tijger werpt de Vitesse-tR elman l'Amie zich op de bal om die in veiligheid te brengen, voordat Kamperveen (L.) gevaarlijk kan worden. V.l.n.r. Kam perveen (H.), Van Voorst, H. Herberts, Beekman (allen V.) en Groeneveld (H.). ceerden in de tweede minuut al "7eer een hoekschop en linksbuiten Kadi scoorde van de rechter cornervlag af direct met een „inswinger", waarnaar Feyt tevergeefs met de vuist sloeg (10). Dit doelpunt was voor ons elftal feitelijk reeds de ge nadeslag. Iedereen was er door van de kook. Daar maakte rechtsbinnen Sabahattin in de zesde minuut ge bruik van door Kuys kansloos voor bij te sprinten. De Turk speelde de bal tamelijk ver voor zich uit. Stop per Frölich had het leder kunnen op vangen, maar hij trapte er volkomen over heen. Toen was het voor Saba hattin niet moeilijk meer onhoud baar voor doelman Feyt in te schieten. (2—0). Kort daarna bracht rechtshalf Verhoeven een ogenblik hoop in de weinige Nederlandse harten. Maar zijn halve omhaal, na een hoekschop van Van der Wel, flitste een meter naast de paal. In de 12e minuut ruk ten de Turken wederom in gesloten gelederen op, vrijwel onstuitbaar. Onze halfspeler Van Woerden ver gat zich daarbij een seconde en hield Sabahattin met beide handen vast. Strafschop, besliste de Italiaanse scheidsrechter Marchetti. Sabahattin nam ook deze kans, haast niet te mis sen, waar en de stand was 30 in het voordeel van de Turken. Neder land was hiermee een geslagen ploeg. De uitslagen van de eerste dag lui den: ItaliëEgypte 11; Turkije Nederland 3-^9. De stand luidt: Turkije 1 1 0 0 2 3—0 Italië 1 0 1 0 1 1—1 Egypte 10 10 1 1—1 Nederland 1 0 0 1 0 0—3 De tweede ronde wordt Woensdag te Napels gespeeld. VVSBHBC 0—3. De Bavo-club nam de gelegenheid te baat een oefenwedstrijd te spelen tegen het sterke HBC, dat tot de lei ders behoort in de derde klas. Op een alleszins goed bespeelbaar veld startten beide elftallen in een hoog tempo van start. Nu ging HBC, malen in de aanval ging. Na een half uur spelen loste de HBC-rechtsbinnen een schot waar de VVSB-doelman to taal overheen dook (01). Na de rust ging VVSB weder in hoog tempi van start. Nu ging HBC, gesterkt door de 01 voorsprong, rustiger voetballen. Was men in het bezit van de bal dan zag men bijna iedere speler een vrije positie kiezen, waarbij WSB de fout beging de dekking te verwaarlozen. Hierdoor werd HBC de betere ploeg al was hun 2e doelpunt een uitloopfout van de VVSB-keeper, waardoor de stand 02 werd. Doordat VVSB iri de laatste fase van de wedstrijd op de aanval speel de kreeg de midvoor, 'n speler van groot allure, een dieptepass, die hij prompt benutte, door onhoudbaar langs Van den Berg in»te schieten (0—3). ALPHIA—ALPHENSE BOYS 5—2. Op het goed bespeelbare terrein van Alphia speelden de beide eer ste elftallen van Alphia en de Al- phense Boys een zeer nuttige wed strijd. Beide elftallen telden enkele invallers, terwijl bij de Oranjehem den de nieuwe aanwinst Dweelaard van EDO voor het eerst binnen de lijnen verscheen. Ongetwijfeld zal deze ex-EDO- speler een aanwinst gaan betekenen voor de Alphianen. Reeds nu liet hij verschillende goede staaltjes voetbal zien. De Boys rsamen in de eerste helft de leiding en wisten de rust zelfs met 'n 20 voorsprong te laten ingaan. Daarna kwam Alphia steeds meer in de aanval en met enkele felle schoten had Dweelaard de stand op gelijke voet gebracht (22). S. Bout- j hoorn scoorde 32 en Slagter 42. Uit een fraaie pass van Dweelaard wist S. Bouthoorn kort voor het ein- de de stand op 52 te brengen, waar mede het einde kwam van deze uit- j stekend door M. Tuinienburg geleidde wedstrijd. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Voor de Zaterdagcompetitie van de KNVB werd slechts één wedstrijd in het District II gespeeld, nl. in 3A: Ter LeedeScheveningen, met uit slag 42. Wei als je, zoals ik, vaak op een deinend dek moet verkeren. Maar als het om Sterling gaat, heeft ieder gauw z'n standpunt bepaald. Sterling Shag, daar sta je goed mee, 't beste uit de Virginia-oogst. Je draait er je eigen, originele Virginia's van. Goudgeel, pittig en geurig! Neem Sterling en u zult het met Stuurman Steven eens zijn: Lustrum oudste sportvereniging Cambridge en Oxford op het Galgewater De oudste sportvereniging van ons land de Leidse Studenten vereniging Arena Studiosorum zal volgende week haar vijf-en-twintigste lustrum vieren. Hoewel het feest natuurlijk voor een groot deel bihnen de muren van sociëteit Minerva zijn beslag zal krijgen, heeft het bestuur van de ver eniging gemeend ook de Leidse be volking iets van de sportverrichtin gen te land en te water te laten mer ken. Zonder Njord concurrentie aan te doen zal Arena namelijk op een van de wateren rond Leiden een wedstrijd tussen de geduchte rivalen Oxford en Cambridge organiseren. Het bijzondere van deze bootrace is echter dat de Engelse gasten vol komen argeloos naar Leiden komen. HOOG DE BAL BIJ FEUENOORD-RAPID Arena heeft de twee universiteiten namelijk uitgenodigd om een hockey- ploeg voor het feest beschikbaar te stellen. Zo zullen Maandag twee en twintig Engelsen de Nederlandse bo dem betreden zonder maar het ge ringste benul te hebben hun univer siteitseer te water tegen elkaar te moeten verdedigen. Het kan natuur lijk zijn dat de ploegen uit personen bestaan, die nooit een riem in de handen hebben gehad, maar zelfs dan zal de bootrace doorgaan. De marine bezit immers sloepen die door geen enkele snoek uit het vaarwater te brengen zijn. Deze race zal Woens dagmorgen om elf uur verroeid wor den. De rest van het programma, dat over de gehele week is uitgesmeerd zal alle sporten bevatten, die men in Arenaverband kan beoefenen.' Upper-ten plus één. Arena werd in 1830 als een scherm- gezelschap opgericht. Men kreeg spoedig de beschikking over een eigen zaal en weldra zag men kans ook verschillende andere binnen sporten in Leiden te introduceren. In 1880 had de eerste interacademiale plaats, waarop Leiden uiteraard de boventoon voerde. Omstreeks 1890 gingen de balspor ten een woordje meespreken en werd de gezelligheid voor een groot deel naar het sportveld verplaatst. Het schermen »bleef echter een grote plaats in het sportleven van de Leidse student innemen. Een spre kend voorbeeld hiervan is wel, dat niet minder dan twee dagen van het feest, Donderdag en Vrijdag, aan deze sport gewijd zijn. Morgenmiddag zal de voetbal ech ter rollen. Om twee uur vindt een ontmoeting plaats tussen een Engelse ploeg en de upper-ten plus één van Arena. Verder wordt eveneens in de Leidse Hout een hockeytournooi ge speeld. Feyenoord heeft Rapid met 3—1 de deur gewezen. Een beeld uit deze wedstrijd: Van Melis (R.) links, vecht hier een kopduel uit met Van Woerden (6), terwijl een andere Rapid-speler gespannen toeziet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5