Mgr. Huibers hield pleidooi voor eenheid in gezin en maatschappij Gaan ambtenaren voorlopig geen overuren meer maken Opgang naar 1t Paasfeest Woonoord voor militaire oorlogs invaliden wordt 'n werkelijkheid oil 3 Millioen parachuutjes brachten 1280 prijzen Trambotsing bij Purmerend MAANDAG 21 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 36.000 Deelnemers aan 2e Stille Omgang In de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben 36.000 personen, onder wie 13.000 Amsterdammers, deelge nomen aan de Stille Omgang te Am sterdam. De mensen van buiten de hoofd stad waren gebracht door 20 extra treinen en 145 autobussen, terwijl er 1.000 personen te voet en 2.500 per rijwiel waren gekomen. In de ochtenduren bevond zich de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in de stoet. Groter wonder. „Groter wonder nog dan het Mira kel van Amsterdam", zo sprak Mgr. Huibers na de rondgang tijdens de H. Mis in de kapel van de Begijnhof tot de deelnemers, „is de persoonlij ke vereniging van Christus als mens met elk van ons, zoals wij eenmaal hopen met Hem, de Vader en de H. Geest één en verenigd te zijn in de hemel. Hiërnaac moeten wij zoveel mogelijk streven door ons gebed, maar ook door ons best te doen on derling in vrede en harmonie te le ven, ruzie te vermijden of bij te leg gen, die de oorzaak zijn van zoveel huiselijke en maatschappelijke moei lijkheden. Trachten wij, zo zeide mgr. Hui berszoveel het ons mogelijk is één te zijn in alles, waarin wij één kunnen zijn; niet hardnekkig vast te houden aan eigen mening, en trach ten wij dit te doen op elk gebied, vooral waar Paus en bisschoppen op die eenheid aandringen. Pleidooi voor eenheid. Op die eenheid ook in het maat schappelijk leven hebben de bis schoppen zoals men weet zo nadruk kelijk en zo eensgezind telkens op nieuw aangedrongen. Wij verheugen ons, dat ons katholieke volk in zijn grote meerderheid duidelijk toont, dat het die oproep heeft verstaan. Bidden wij de goede God, dat Hij die goede geest in ons bewaren en versterken mag, en dat allen door die geest mogen worden bezield om één te zijn in alles waarin wij één kunnen zijn. En beijveren wij ons zelf iedere dag, ook wanneer het ons moeite kost, het grote voorbeeld na te volgen van onze goddelijke Zalig maker, die in ons woont en in ons werkt om bij alle strengheid in onze beginselen de liefde, de vrede, ook met hen, die anders denken dan wij, zoveel wij kunnen te bewaren en te versterken. Daarom bidden wij in de Secreta van de H. Mis „unitaties et pacis dona". Dat is het grote won der, dat wij van Hem moeten afbid den, dat Hü door godsvrucht tot Zijn H. Sacrament allen, die Hem ont vangen als kinderen Gods één doet zijn met elkander, zoals Hij één is met de Vader en de H. Geest. Waarom atoeds moer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Hhenmatlek. Doe toch een bloedzuiverende kuur Met Kruschen Bij talloze Rheoma- tieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuive rende organen gaan deze weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de on zuiverheden, die Uw pijnen veroor zaken Krusc.ien's zes minerale zouten zyn over de hele wereld beroemd En niet zondei reden Begin ook met Kruschen. L.ever vandaag dan mor gen. (Advertentie) GESCHILDERD PORTRET VAN KONINGIN VOOR VEGHEL. 30 Maart om 19 uur zal tijdens een bijzondere raadszitting een groep fa brikanten akn het Veghelse gemeen tebestuur een geschilderd portret aanbieden van H.M. koningin Juliana. Het portret dat van de hand is van de oud-Bosschenaar de 76-jarige schilder Jan Boogaarts te Wassenaar, zal dienen ter opluistering van de gerestaureerde raadzaal. Gisteren ontstond brand in de schuur van een boerderij onder Aduard (Gr.). Het vuur breidde zich snel uit naar het woongedeelte. De Groningerbrandweer kan het woon gedeelte grotendeels vuurvrij hou den .De schuur brandde achter vol ledig af. Ontwerper systeem-Groote door dr. Drees geëerd Dr. W. Drees heeft Zaterdagmiddag in de „Scheveningse Bosjes" dicht bij de Bankastraat in Den Haag, hat naambordje van de A. W. Grootelaan onthuld. Behalve in gewoon schrift geeft het bordje de naam ook aan in stenografische tekens. De laan is n 1. genoemd naar de ontwerper van hf-t Nederlandse stenografiestelsel „Groo- te". Een dochter van wijlen de heer A. W. Groote, mevrouw J. J. L Groo- te was bij de onthulling aanwezig. Het systeem-Groote wordt ook ?n Tweede en Eerste Kamer door de ste nografen gebruikt. BERKELSE MOORDZAAK Derde psychiatrisch onderzoek van broer Geen hoeer salaris; wel meer werk' Ambtenarencentrale bereidt advies voor De centrale voor hogere ambtena ren is Zaterdag naar aanleiding van het mislukken der onderhandelingen tussen regering en ambtenarenorga- nisaties om te komen tot een herzie ning van de rykssalarisregeling, tot het besluit gekomen op 2 April a.s. een buitengewone verenigingsraad te beleggen, waarin aan de leden zal worden geadviseerd voortaan zich te bepalen tot de strikte uitvoering van het door hen aanvaarde ambt, voorzover dit binnen de officieel gel dende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verder gaande salaris- verbeteringen zullen uitblijven. De centrale baseerde dit besluit op het feit, dat de regering doof blijft Henri Kuijpers f Bekend persautoriteit In de ouderdom van 76 jaar is Za terdagavond te zijnen huize in Lisse overleden de heer Henri Kuijpers, een bekende figuur in de kringen van het dagbladbedrijf in ons land. De heer Kuijpers is op 8 Septem ber 1878 in Rotterdam geboren. Van 1903 tot 1940 was hij directeur van enkele persorganen, waaronder „De Maasbode". Als directeur van dit dagblad maakte hij in de Meidagen van 1940 moeilijke dagen door, toen het door hem gestichte bedrijf als ge volg van het bombardement geheel in vlammen is opgegaan. Voorts was de heer Kuijpers enige tijd voorzit ter van de vereniging „de Katholieke Nederlandsche Dagbladpers" en on dervoorzitter van de „Nederlandse Dagbladpers". Hij is tevens lid ge weest van de raad van beheer van het Algemeen Nederlands Persbureau A.N.P. Ook van de perscommissie, die tijdens de tweede wereldoorlog door het college van vertrouwens mannen was ingesteld, maakte hij deel uit. Verder is de heer Kuijpers lid ge weest van de raad van toezicht van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. De heer Kuijpers was drager van verscheidene binnen- en buitenland se onderscheidingen. Hij was officier ir. de Orde van Oranje Nassau, offi cier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg, ridder in de Orde van de Kroon van België, comman deur- in de Orde van de Kroon van Italië, commandeur in de Orde van het herstelde Polen „Polonia Resti- tuta", commandeur in de Orde van St. Gregorius de Grote en comman deur in de Orde van St. Sylvester BEHANDELING DER RAPPORTEN OP O.I.C.-CONGRES TE DEN HAAG. Voor de derde maal wordt thans de broer van de Berkelse arts, die be schuldigd is van het vervalsen der beruchte „zelfmoordbriefjes", aan een psychiatrisch onderzoek onder worpen. Dit onderzoek wordt thans inge steld door de Apeldoornse zenuwarts dr. W. Rriët. Zoals men zich zal herinneren trok de broer van de arts een 'bekentenis, die hij deed kort na zijn arrestatie, naderhand weer in, en verklaarde, dat hij slechts met het doel om vrij te komen, de schuld van de verval sing op zich genomen had. Prof. Carp, die enkele maanden ge leden een psychiatrisch rapport over deze broer heeft uitgebracht, ver klaarde daarin, dat de man gemak kelijk gebracht kan worden tot het verklaren van dingen, die hij niet kan verantwoorden. Nauw met deze zaak verweven is het nog steeds niet afgesloten onder zoek tegen een der verdedigers van de Berkelse arts, die kort na de ar restatie van de broer beschuldigd werd van het aanzetten tot verval sing. De voltallige zitting van de inter- momenteel in Den Haag vergaderen, heeft in de loop van de dag en van middag zich bezig gehouden met de rapporten van de verschillende or ganen. Onder andere werd het rap port ter sprake gebracht van de commissie Gezin en Kind", die aan drong op de vorming van deskundi gen op het gebied van huwelijksmo raal, dit vooral met het oog op de stromingen, welke momenteel sterk pleiten voor de geboortebeperking. Veel belangstelling trokken de voorlopige rapporten over de Pius XII-stichting. Deze stichting, die door de H. Vader zelf in het leven werd geroepen en diens naam draagt, heeft tot doel het werk der katholie ken op internationaal gebied te steu nen en te propageren. In Frankrijk is reeds een grote inzameling gehou den door de Franse Katholieke Pers, die enige millioenen francs heeft op geleverd. Deze zijn onlangs door een dele gatie aan de Paus overhandigd. Ook in Canada is een belangrijk bedrag bijeengebracht, terwijl in Nederland de op 27 Februari jl. in alle kerken gehouden collecte naar schatting een bedrag van 100.000 heeft opgele- verd. In veel landen wordt momen- teel een comité gevormd, die daar de inzameling ter hand zullen nemen, zodat men kan rekenen, dat de Pius XII-stichting binnen afzienbare tijd een groot succes zal worden. voor de redelijke eisen, die door de organisatie gesteld zijn. Steeds meer ambtenaren in de ho gere en middelbare functies zo werd gesteld verlaten de rijks dienst om een functie te aanvaarden in de particuliere sector. Daarnaast is het overheidsapparaat in de laatste jaren steeds zwaarder belast, hetgeen tot gevolg heeft, dat vele hoofd- en middelbare ambtena ren vele overuren maken in het be lang van de gemeenschap zonder ex tra honorering hiervoor te ontvan gen. Deze toestand heeft tot gevolg, dat steeds minder bekwame krachten in rijksdienst treden, hetgeen de huidi ge functionarissen steeds zwaarder belast. Auto tegen boom 1 Dode; 2 zwaar gewonden Zaterdagmiddag omstreeks half vier is op de rijksweg tussen Beek en Maastricht even voorbij het vlieg veld een personenauto tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. De bestuurder, ir. P. J. M. van Empelen uit Weert, werd op slag gedood; zijn echtgenote en de heer L. Heuvelmans uit Weert, die bij hem in de auto zaten, werden ernstig ge wond en moesten worden opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal t< Maastricht; hun toestand is niet le vensgevaarlijk. Mevrouw Van Empe len kreeg verwoningen aan het hoofd en een shock, de heer Heuvelmaus kreeg onder meer een bovenbeen fractuur. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend; vermoedelijk heeft de bestuurder een voor hem rijdende auto willen inhalen of passeren en is hij toen tijdens een sneeuwbui ten gevolge van de gladheid geslipt. De overledene was vader van zeven kin deren. Definitief jeugdprogramma K.V.P. in vergadering Ter bespreking van een ontwerp- jeugdprogramma van de Jongeren- raad van de Katholieke Volkspartij, wordt op 2 April in Utrecht een ver gadering van de Jongerenorganisatie gehouden. Het is de bedoeling, dat tijdens deze bijeenkomst een defini tieve vorm voor dit jeugdprogram ma wordt vastgesteld en dat het daarna wordt aangeboden aan het partijbestuur van de K.V.P. Terrein aangekocht Binnenkort zal worden overge gaan tot de practische uitvoering van de plannen van de Bond van Neder landse Militaire Slachtoffers tot op richting van een woonoord voor mi litaire oorlogsslachtoffers met rug- verlammingen. Hiertoe werd in Doorn een terrein van 17 h.a. aan gekocht, waarop voorlopig 14 bun galows en een „moederhuis" met plaats voor 27 ongehuwden zullen verrijzen. Het „moederhuis" zal ver der een moderne werkplaats huis vesten en een recreatiezaal. Ook wordt de mogelijkheid geschapen voor gezamenlijke sportbeoefening, waarbij gebruik mag worden ge maakt van de sportvelden van het nabijgelegen .Aardenburg". Op deze wijze zal een aantai mili taire oorlogsslachtoffers, die door verwondingen aan de rug verlamd zijn, in staat worden gesteld zelfstan dig te leven en te werken. Tot de oprichting van dit oord werd o.m. bijgedragen door het Rijk, de ge meente Doorn en de actie van de AmerikaansNederlandse filmster Audrey Hepburn, die een aantal maanden geleden ons land bezocht Begroting nog open. De gelden voor volledige uitvoe ring van de plannen voor dit woon- De directie van de KLM voerde tot nu toe slechts overleg over de ar beidsvoorwaarden van het vliegend corps met de bij het NVV aangesloten Federatie van Verenigingen van vlie gend personeel. De Ned. Kath. Bond van Vervoers- personeel „Sint Raphaël", die sedert 1949 door middel van zijn bedrijfs groep Burgerluchtvaart als enige ka tholieke vakorganisatie de belangen van het katholiek georganiseerde KLM-personeel behartigt, maakte te gen dit feit herhaalde malen bezwaar. Zowel in de Tweede als m de Eer- Kamer bracht de KVP deze discrimi natie eveneens ter sprake. Thans heeft de heer I. A Aler, de president-directeur van de KLM, aan „Sint Raphaël" medegedeeld, dat de directie besloten heeft deze bond in hei overleg voor het vliegend perso neel te betrekken. Voor het grondpersoneel was di reeds sinds 1949 het geval. oord zijn nog niet beschikbaar, maar vertrouwend, dat deze gelden er wel zullen komen, wordt met de uitvoe ring reeds een begin gemaakt. Op 24 Maart wordt in het gemeen tehuis te Doorn de raad van toezicht van de B.N.M.O.-stichting voor het nieuwe woonoord, geïnstalleerd. In deze raad hebben zitting: mr J. Meynen, oud-minister van oorlog, J. H. E. baron Van Nagell, burge meester van Doorn, genereal-majoor C. F. Pahud de Mortagnes, chef van het militaire huis van H. M. de Ko ningin, de heer J. H. Wieffering, di recteur personeel van het Ministerie van Oorlog en kapitein ter zee K. G Tiel, plaatsvervangend vlagofficier personeel van het Ministerie van Ma rine. Na de installatie van deze raad van toezicht zal het terrein voor het nieuwe woonoord, dat reeds op Maart werd aangekocht, symbolisch aan de stichting worden overgedra gen. PATER ZENO ONVERWACHTS OVERLEDEN. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is gistermorgen overleden pater Zeno O.F.M. (Johannes Anto- nius Hubertus Moors). Pater Zeno behoorde tot de com muniteit van de paters Franciscanen te Maastricht. De overledene is ge boren op 12 October 1909 te Tungel- roy, in 1929 in de minderbroeders orde getreden en in 1935 te Weert priester gewijd. Hierna vertrok hij in hetzelfde jaar naar Nieuw-Guinea, waar hij tot de pioniers van de mis sie van Noord-Guinea (Apostolisch Vicariaat Hollandia) behoorde. Door de zware missiearbeid en vooral door de gevangeschap in Ja panse kampen lichamelijk verzwakt, keerde hij na de oorlog naar Neder land terug. Na een medische behan deling kon hij weer naar de missie vertrekken. Zijn gestel was echter zodanig ondermijnd, dat hij spoedig moest terugkeren. Sinds 1951 was pater Moors ma gister van de pasgewijde priesters en lector in de missiologie aan het min derbroedersklooster te Maastricht Tevens vervulde hij de functie van rector van de psychiatrische inrich ting aïdaar. Geruime tijd is pater Moors verpleegd in het ziekenhuis St. Annadal in de Limburgse hoofd stad. Voor een medisch onderzoek verbleef hij enige dagen in Gronin gen, waar hij gistermorgen onver wacht is overleden. «OIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII 3110II Oil OII Tweelingen uit 7 landen zullen op 21 Mei a.s. een congres houden in Oirschot. Momenteel hebben zich al 300 tweelingen aangemeld, maar dit aantal is nog voor uitbreiding vatbaar. De voorzitter is de bekende leider van 'de „vrijgezellencongres- sen" in Grevenbioht, de heer G. Greijn; tijdens het congres zal aan de meest sympathieke tweeling de titel „Europees tweeling" worden toege kend. Gisteren om 10 over vier is er een storm door Nederland gegaan van ruisend papier en ongeveer 3 millioen maal heeft men de gaatjes voor de 5 getallen-reeksen gebracht. Ongeveer 1200 personen voelden bij deze schuifpartij plotseling hun haren ten berge rijzen, omdat zij na de twee getallen opge teld te hebben (niet naast elkaar zetten!) de cijfers 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120 als uitkomst kregen. Deze gelukkigen hebben onmiddellijk een aangetekende brief klaargemaakt voor het Kath. Thuisfront, Gedempte Burgwal, Den Haag en omdat de lootjes opgestuurd moeten worden, is de uitslag nog niet bekend. Het cijfer 111 geeft ƒ5,—; 112: ƒ10,—; 113: ƒ25,—; 114: ƒ50,—; 115: ƒ100,—; 116: 250,—; 117: ƒ500,—; 118: 750,—; 119: 1.000,—; 120: 5.000,—. Over het algemeen hebben de thuisfrontafdelingen zich weer dapper geweerd; ons zijn bekend enkele getallen'uit het dekenaat Leiden. In vier van de vijf Leidse parochies, waar de lootjes gisteren aan de kerk verkocht zijn, werden 19.000 parachuutjes geplaatst; Hoogmade: 1600; Katwijk 2800; Oegstgeest 5600; Oud Ade: 1000; Rijpwetering: 1600; Voorschoten: 4000; Haagse Schouw: 600; en twee Wassenaarse parochies samen 9000. Het gehele dekenaat Leiden verkocht dus 45.000 parachuutjes. Dinsdag na de 4e Zondag ZOWEL DOOR DE COLLECTAKERK, waar de christenen zich verzamelden om in processie naar de statiekerk te trekken, als door de statiekerk zelf, die van Sint Laurentius in Damoso staat de liturgie in het teken van de liturgische activiteit van de eerste eeuwen. Men werd samengeroepen in het heiligdom van Maria, waar vroeger de lectoren en cantores werden opgeleid voor de eredienst in de Sint Jan van Lateranen Van daar uit trok men naar de kerk van Sint Laurentius, de pa troon der catechumenen. Het is die kerk welke door paus Damasus (366384) werd gebouwd. In het koor kunnen wij nog het wijdings opschrift lezen: „Aan U, o Christus, wijd ik, Damasus, dit gebouw; beschermd word ik door de hulp van de heilige martelaar Laurentius". Paus Damasus omgaf de eredienst der bloed getuigen met grote luister, terwijl hij hun graven met marmeren platen liet versieren, waarin zijn verzen gebeiteld stonden. Rondom de canon der Mis legde hij verschillende gebeden vast en regelde de liturgie in vele opzichten. Aan de statiekerk van vandaag ver bond hij het archief van de Romeinse Kerk, waarover ?ijn vader de leiding kreeg. De liturgische teksten spreken over het aanstaande lijden van de Zaligmaker. Van de gezangen zijn introitus en graduale ernstig, ter wijl offertorium en communio zegeliederen zyn die reeds aan de ver rijzenis Christi doen denken. Het epistel en Evangelie, die de zang stukken nader verklaren, zijn zeer waarschijnlijk gekozen naar aan leiding van paus Damasus, die de statiekerk van heden liet bouwen en wiens relieken in deze Laurentius bewaard worden. Toen Damasus tot paus werd gekozen, zag hij nl. een gedeelte van de christenheid van zich afscheuren. Dit feit gaf aanleiding tot de keuze van epistel en Evangelie. Overigens dienen wij niet te vergeten dat geheel de liturgie als het ware één grote les is van zachtmoedigheid en geduld in de beproevingen. K. P. Zwaargewonde overleden De 58-jarige ploegbaas H. Groot uit Monnikendam, die bij 't tramongeluk tussen Monnikendam en Broek in Waterland op 9 Maart j.l. zwaar ge wond werd, is Zaterdag in het St. Liduina-ziekenhuis te Purmerend overleden. A.N.W.B. HERSTELT VACANTIE- CONTACT. Een kampeerder uit Stuttgart, die in Augustus van het vorige jaar met de auto door Spanje trok, ontmoette op een kampeerplaats 'n Nederlandse familie uit Den Haag, die eveneens per auto een vacantietrip maakte. Er wei-den afspraken gemaakt en men zou elkaar schrijven met het oog op nieuwe reisplannenmaar, zzoals dat zo vaak gaat. de plannen werden nimmer werkelijkheid. Tot de Duitser zich dezer dagen de prettige tijd in het zonnige Span je herinnerde, zich tot schrijven zette en tot de ontdekking kwam, dat hij het adres van zijn reiskennissen kwijt was. Dit had tot gevolg, dat de A.N.W.B. gisteren een schrijven uit Stuttgart kreeg, met het verzoek de ingesloten brief ter hand te stellen aan de familie de Roy, die in Den Haag moest wonen en het vorig jaar Augustus met een zwarte auto door Spanje had getoerd. Een verzoek dat de Bond, die waarlijk wel aan moeilijke vragen gewend is, toch even voor een puzzle stelde. De A.N.W.B.-administratie ver meldde in Den Haag een goede vijf tig leden met namen die de opgege- vene nabij kwamen. Een vrijwel on begonnen werk om daaronder na sporing te gaan doen. Men koos daarom een andere weg en informeerde eens op de afdeling Reisdocumenten, waar uit de gege vens omtrent de duizenden afgege ven documenten bleek, dat 'n Haag se meneer van Rooy in Augustus 1954 een carnet de passage voor Spanje had aangevraagd voor een auto, die, dat bleek uit de aantekeningen, zwart was. Eén telefoontje en het bleek, dat men aan het goede adres was. Zo kon de A.N.W.B. een uur na ont vangst de brief met de vage aandui ding aan zijn bestemming doorzen den. Ontbrande twist.... Te Pont-Rousseau (Frankrijk) is een echtelijke twist zo hoog open, dat het dak van het huis er af vloog, het huiselijke meubilair vernield werd, een buurman uit het puin gegraven moest worden en de echtgenoot naar het ziekenhuis overgebracht moest worden Twee echtelieden hadden n.l. een twist en de ma ndreigde zijn vrouw met een pistool. Zij ruk te hierop een gasbuis los om ich te verdedigen, niet lettend op he tontsnappende gas. Dit kwam door een haardvuur is de kamer tot ontploffing. lllOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOilOIIOIIOIIOIIOIIOHOl NOGMAALS: DE BOUWPLANNEN VOOR EEN KERK IN HEELSUM. Zoals reeds eerder gemeld werd, is er heel wat te doen geweest rond om het uitbreidingsplan van de ge meente Renkum, met name het ge deelte in Heelsum, dat voor villa- bouw werd bestemd. Toen dit plan destijds in de raad werd gebracht, hield B. en W. zich het recht voor om aan een gedeelte van dit terrein een andere bestem ming dan villabouw te geven. Dit uitbreidingsplan werd door de Raad goedgekeurd, maar de plannen tot bouw van een R.K. kerk aldaar, ge opperd door het kerkbestuur van Heelsum, werden door de raad afge wezen. Genoemd kerkbestuur werd echter door Ged. Staten in het ge lijk gesteld. Deze zaak is nu wederom in het brandpunt van de belangstelling ko men te staan, doordat een aantal in gezetenen van Heelsum een adres aan de Raad heeft gericht, waarin bezwaren tegen deze kerkbouwplan- nen werden aangevoerd. Men sprak van een sterke waarderingsvermin dering van de gronden en beperking van rust n.b. Een voorstel van B. en W. om een partieel uitbreidingsplan Renkum Heelsum alsnog goed te keuren, werd in een dezer dagen gehouden raads vergadering met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Merkwaardig is wel, dat de leden Mulder en Breuker (prot.- chr.) die destijds voor het voorstel stemden, thans voor de ontwikkelde bezwaren van de Heelsumse adres santen zijn gezwicht en hun stem te gen het voorstel van B. en W. uit brachten. Welke beslissing Ged. Staten van Gelderland zullen nemen aangaande het besluit van de Renkumse Raad, die haar aanvankelijke besluit heeft vernietigd, is nog niet bekend. TIENDE HUISHOUDBEURS. Gesterkt door allerlei hapjes, over laden met proefjes en monsters, voor gelicht over verkeersproblemen en toegerust met gedrukt materiaal van verschillende voorlichtingsbureaux, kunen de dames tot en met 27 Maart ronddolen over de jongste Huishoud beurs. Dat is de tiende in successie, zoals mevr. E. KortekaasDen Haan, presidente van de Ned. Huishoudraad ter officiële opening heeft getuigd. Dwalende langs de ongeveer 200 stands in RAI-gebouw, kan men ook het een en ander bestellen, iets eet baars, iets voor het huishouden, maar ook iets naar aanleiding van de ver schillende soorten modeshows, die op gezette uren onder muzikale opluis tering worden gehouden. Voor zover zij niet aanstonds nodig zijn in ver band met de portemonnaie, kunnen de begeleidende echtgenoten der da mes zich onderwijl verpozen in de voor ehren ingerichte hobby-beurs. Overigens kan worden gezegd dat deze beurs als voorloopster van een bepaald onderdeel van de komende Utrechtse Voorjaarsbeurs laat zien, waartoe ook het Nederlands product in staat is. De Haagse politie heeft van de Wassenaarse 2 zestien jar. ambachts scholieren overgenomen, die in de laatste genoemde plaats op heterdaad werden betrap bij diefstal uit auto's. Bij huiszoekingen bleken zij een heel arsenaal van voorwerpen te hebben, ontvreemd uit geparkeerde auto's. De jongens hebben bekend sinds Mei 1954 zich aan dergelijke practij- ken te hebben schuldig gemaakt. In totaal hebben zij hier ter stede 25 a 30 dergelijke diefstallen gepleegd. Zij sloopten daarbij antennes van auto's af, namen kostbare vorwerpen weg zoals een waterpaskijker enz. Verder pleegden zij diefstallen uit bouwketen en in aanbouw zijnde hui zen. Uit de laatste stalen zij koper en lood, dat zij voor honderd gulden verkochten. In Katwijk namen zij 16 flesjes limonade weg. De diefstallen in Den Haag werden gepleegd in de omgeving van de Lange Vijverberg en het Tournooiveld. Volgen hun zeg gen waren de auto's, die zij beroof den niet op slot of hadden een raam openstaan, zodat zij gemakkelijk naar binnen konden komen. KORTE golf Het stoffelijk overschot van AI- berdingk Thijm, de katholieke litera tor, naar wie de vereniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder katholieken, het „Thijmenootschap", werd genoemd, zal wanneer de plannen van het bestuur van dit genootschap gerea liseerd worden van het thans af gesloten R.K. kerkhof te Amsterdam ,\De Liefde" overgebracht worden naar het R.K. kerkhof „Sint Bar bara". De eerste radijs, die 29 cent per bos opbracht, werd Zaterdag door tuinder Voskamp uit De Lier op de veiling aldaar gebracht. 180 Delftse studenten zullen binnenkort een onderdak kunnen vinden in de studentenflats, die aan de Maria Duystlaan geplanned zijn, wanneer de onderhandelingen tus sen gemeente en stichting studenten huisvesting een gunstig verloop zul len hebben.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2