Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma Om 't kader kampioenschap 71/2 Piet van de Pol: remise tegen de Kleine, verloren van Teegelaar ZATERDAG 19 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Als er een ronde-prijs was voor de beste prestatie dan zou die voor de der de ronde van Vrijdagmiddag zonder een zweem van twijfel ten deel zijn geval len aan De Kleine, de benjamin van het toumooi. Hij heeft zijn partij tegen de grote Piet van de Pol en Van de Pol was deze middag inderdaad groot niet gewonnen, maar hij heeft haar onbeslist gemaakt. En om een remise af te dwin gen van de Rotterdamse grootmeester, die 124 van acquit stootte en ook daarna zeer sterk, zij het niet fortuinlijk speel-, de, moet men van hoge huize zijn, zowel v/at wedstrijdmoreel als wat technisch kunnen aangaat. Die eerste serie van Van de Pol was een lust voor het oog: lange en korte rappels, forse treksloten, subtiel getover op de kaderlijnen, lange verzamelstoten, dit alles werd uitgevoerd met vlekkeloos meesterschap. Toen De Kleine éindelijk aan de beurt kwam keek hij dus tegen een achterstand van 124 caramboles op. Hij gaf zich niet gewonnen, legde in zijn derde beurt een reeks van 56 op tafel, kreeg twee beurten later door een kets van zijn tegenstander het ivoor op de korte kader lijn in de ideale positie ge presenteerd, haalde daar 55 caramboles uit door onbevangen, aantrekkelijk spel en stond na acht beurten nog maar 31 punten achter (167198). Toen reeds voelden de toeschouwers de mogelijk heid van een verrassing. Van de Pol bleef sterk spelen, kreeg echter ver scheidene onmogelijke aanvangsstoten, terwijl hij zelf doorgaans het ivoor goed liet liggen (dat brengt zijn spel nu een maal mee), maar kwam toch in zijn 18e beurt het eerst op de 300. De Kleine had evenwel de nastoot en wist, beheerst en secuur spelend, zo waar de 44 carambo les, welke voor een remise nodig waren, ter tafel te brengen. Een verrichting waarop hij trots mag zijn en die door de toeschouwers met een opgetogen ap plaus werd beloond. Van Oosterhout maakte Sweering al in zijn tweede beurt met een serie van 73 rijp voor de nederlaag. Want de Am sterdammer, van zijn stuk gebracht, had er geen repliek op, kwam in 10 beurten meer dan 100 caramboles achter te staan, bood heftig verzet tegen een Van Oos terhout, die iets verslapte na zijn over weldigend begin, maar moest tenslotte toch de wet van de sterkste ondergaan. Van Oosterhout beëindigde deze partij in 17 beurten, waarmee hij zijn algemeen gemiddelde, wat 17.64 bedroeg, precies handhaafde. Hij is de enige speler die nog geen punt heeft verloren. Anton Mol, -de bescheidene, wiens am bities in hoofdklasse tournooien meestal niet verder gaan dan het behalen van een behoorlijk moyenne, maar die in dit kampioenschap uitstekende prestaties le vert. heeft in de derde ronde Teegelaar in het stof doen bijten. Mol is geen vir tuoos. en ook geen uitgesproken 71/2 speler. Maar hij is wel een kundig bil jarter en hij bleek deze middag te sterk voor de geroutineerde Teegelaar,die trouwens ook geen 71/2 specialist is. Kobus, zwaar gehandicapt door een pijnlijke spieraandoening waarvan hij ook de vorige dag al zoveel last had, dat het nog te bezien staat of hij dit toumooi zal kunnen uitspelen, hield Kees de Ruy- ter aanvankelijk goed bij. Na 10 beurten had hij zelfs een kleine voorsprong: 101 93a De Ruyter moest winnen om een kans op prolongatie van zijn titel te be houden. en het besef hiervan, gepaard aan gebrek aan oefening, scheen hem te verlammen. Hij speelde in het begin zeer traag, miste veel en was geen schaduw van de briljante rappelleur van een jaar of vier geleden. Tenslotte won hij toch, maar pas in de tweede fase van de stryd, in enkele vlotte serietjes waarin hij de a cheval positie als vanouds uitbuitte en in een slotreeks van 69, eveneens in ho ger tempo gespeeld, zag men hem bij vlagen in zijn volle kracht. Sweering—de Ruyter ook remise. In de partijen van de vierde ronde, gisteravond, zorgde Jan Sweering voor een kleine sensatie door tegen de Ruy ter een remise te forceren. Merkwaar dig was het herstel van de Amsterdam mer, die na de zesde beurt bijna 90 pun ten achter stond (158 tegen 245) doch vervolgens, zeer sterk spelend en pro fiterend van een diepe inzinking bij de Ruyter, na 21 beurten met 271 tegen 251 voor kwam te staan. De titelhouder kreeg nog twee kansen op de overwin ning, faalde beide keren toen hij op 284 stond werd een lastig trekstootje hem noodlottig en moest toezien dat Sweering het eerst over de eindstreep var. de 300 ging In de nastoot kon hij nog juist een remise halen De andere partij verliep overeenkom stig de verwachtingen: Kobus is in zijn huidige conditie geen portuur voor Mol. wiens spel een opgaande lijn vertoont en die een zeer goed moyenne, 16,66 liet noteren Aangezien Teegelaar in het jongste 47/2 kampioenschap te Hilversum Piet van de Pol met ruim verschil verslagen heeft zonder zich iets te bekommeren om de reputatie of om de klasse van zijn tegenstander, mag men zich er eigenlijk niet over verwonderen, dat hij deze krachttoer in het 71/2 toumooi her haald heeft. Het een ligt al even: buiten de gewone orde der dingen als het andere. Toch zaten ervaren biljar ters, hoofdklasse-spelers, eikair hoofd schuddend aan te kijken, terwijl Teege laar, die tot dan toe als hoogste serie 69 genoteerd had, in zijn 6e beurt 73 ter tafel bracht, en daar twee beurten later een 100 op liet volgen. „Het is wonder baarlijk, hij blijft maar scoren, ik be grijp er niets van", zei de expert Jacobs. Het wonderbaarlijke zat daarin dat al les aan Teegelaar lukte, de punten vloeiden uit zijn keu alsof het de ge woonste zaak van de wereld was, en zonder dat zich biister grote moeilijkhe den voordeden. Het was voor van de Pol öm moedeloos 'te worden. Maar op hem rust nu eenmaal hët fatum, dat sommige spelers juist tegen hem tot topprestaties komen, en daarbij ver bo ven hun normale peil uit rijzen. Een zege op van de Pol telt nu eenmaal voor twee, en deze prikkel roept blijkbaar verborgen krachten wakker. Hoe het overigens ook moge zijn. Teegelaar liep dank zij die 73 en die 100 in tien beur ten precies 100 punten uit: 191 tegen 91 wees het scorebord. En meer nog dan d;e achterstand prikkelde waarschiji lijk van de Pol de wijze, waarop ze ont staan was. Zonder lang wikken of we gen, zo maar fris van de lever, spon taan. stootte Teegelaar de caramboles bijeen, het leek alsof er niets aan i Toch is Teegelaar geen 71/2 specialist, terwijl van de Pol juist in die speelsoort uitblinkt. De Rotterdammer vocht terug. Maar na 15 beurten was het verschil nog steeds meer dan 100, alhoewel hij in die 15e beurt 66 gescoord had. De stand luidde toen 290 tegen 188. In de 16e beurt kwam Teegelaar op 300, van de Pol bracht zijn totaal met een reeks van 64 in de nastoot op 252. Terwijl van de Pol tegen Teegelaar onderging, versterkte op de andere ta fel de leider van Oosterhout zijn positie door een prachtige overwinning op de Kleine. Een juweel van een serie van 95, a la ligne gescoord aan de korte band in zijn 8e beurt, gaf hem een voor sprong van 182 tegen 26. En alhoewel de Kleine zich verbeten verweerde, daarbij zijn voortreffelijke wedstrijdmentaliteit en ook zijn technisch kunnen demon strerend, had hij toch ditmaal met een veel te sterke tegenpartij te doen. Met een slotserie van 49, waar geen vlekje aan kleefde, bezegelde van Oosterhout zijn succes. Zijn moyenne van 25 was het beste, dat tot nu toe in het tournooi ge realiseerd is. De uitslagen luiden: Maak zélf Uw blouse patronen. Neem hiervoor b.v. ge streepte poplin i 3.95 p. m. of Nylon 4.75 p. m. De Ruyter 300 23 69 13.04 Kobus 207 23 33 9.— Van de Pol 300 18 124 16.66 De Kleine 300 18 56 16.66 Van Oosterhout 300 17 73 17.64 Sweering 171 17 33 10.05 Sweering 300 23 54 13.04 De Ruyter 300 23 68 13.04 Kobus 157 18 24 8.72 Mol 300 18 64 16.66 De Kleine 166 12 60 13.83 Var Oosterhout 300 12 95 25.— Teegelaar 300 16 100 18.75 Van de Pol 252 16 66 15.75 Na de partijen van Vrijdag luidt de stand: 1. v. Oosterhout 2. Mol 3. van de Pol 4 De Ruyter 5. Teegelaar 6. De Kleine 7. Sweering 8. Kobus 8 1200 63 96 19.04 6 1092 81 70 13.48 5 1152 77 125 14.96 5 1015 82 72 12.37 4 981 78 100 12.57 3 1035 87 60 11.89 1 945 95 54 9.94 0 659 77 54 8.55 LEIDSE BILJARTBOND. Het programma voor de Leidse Bil jartbond luidt: le klas A: Maandag: De Carambole 2— T.O.G.; 't CentrumDe Carambole: U.V.S.—D.O.S. le klas B: Maandag: 't ZuidDe Spij- kerbak; De Spijkerbak 2Rijnegom: De Vriendschap't Spoortje. 2e klas: Dinsdag: De MorschpoortDe Sport. Door zijn overwinning op Boon heeft Tli. van Dijk van de Biljartvereniging .'t Groene Laken" uit Lisse ongeslagen het kampioenschap van de 1ste klasse Biljartbond Bloembollenstreek behaald. De laatste uitslagen waren: pnt. brt. gem. C H. Polm 150 21 7.14 B. Elfering 77 21 3.80 J Boon 150 21 7.14 C H. Polm 80 21 3.80 C H. Polm 150 17 8.90 B. Elfering 86 17 5.55 Th. v. Dijk 150 33 4.54 J. Boon 73 33 2.14 J Boon 150 28 5.35 B. Elfering 92 28 3.28 P.. Duivenvoorde 150 27 5.55 C H. Polm 80 27 2.14 SUCCES VAN ALF. DUIVENVOORDE. De heer Alf. Duivenvoorde uit Lisse heeft deelgenomen aan de persoonlijke biljartkampioenschappen libre hoofd klasse van het district Den Haag. In dit tournooi hebben een achttal spelers elkaar bekampt. Alle acht partijen wist de heer Duivenvoorde tot een overwin ning te brengen, waardoor hij ongesla- gei- op het kampioenschap beslag legde. Dat er sterk gespeeld is bewijst wel, dat er verschillende series boven de 100 caramboles gescoord zijn. De hoogste serie behaalde Duivenvoorde met 141 caramboles, terwijl hij het hoogste al gemeen gemiddelde van 14.58 eveneens op zijn naam wist te brengen. In het najaar hoopt de heer Duiven voorde deel te nemen aan de 3de klasse kampioenschappen libre van Nederland. VOETBAL Het Voorlopig Nederlands Elftal, dat Woensdag 23 Maart a.s. in het Feyenoord Stadion te Rotterdam zal aantreden te gen de London Combination is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (Donar) en Mesman (Amsterdam Midden: Schaap (Gooi), tevens aan voerder, Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV '03). Voor: Dillen <PSV), Timmermans (ADO), Roosenburg (Sneek), Lenstra (Hèerenveen) en Cor van der Gijp (Emma). De reserven zullen later worden aan gewezen. Extra treinen. In verband met deze wedstrijd, welke aanvangt te 5 uur, zullen enkele extra treinen rijden. Deze vertrekken uit Lei den: 14.59 uur (aankomst R'dam Stadion: 15.43 uur) en vertrek Leiden: 15.09 uur (aankomst R'dam Stadion: 15.54 uur). De landenwedstrijd NederlandZwit serland, welke op Hemelsvaartsdag (19 Mei) in het Feyenoord-stadion te Rot terdam wordt gespeeld, zal worden ge leid door de Duitse scheidsrechter Schmetzer. Hij zal worden bijgestaan door twee nog nader aan te wijzen Ne derlandse grensrechters. Woensdagavond a.s. zal in Amsterdam het Nederlands jeugdelftal een oefen wedstrijd spelen tegen het Amsterdamse tweede klasse elftal op het terrein van WA. De wedstrijd vangt te 19.30 aan en is bedoeld als voorbereiding voor de wedstrijd NederlandBelgië. Het Mandement Onder de titel „De Katholiek in het openbare leven van deze tijd", zal de KRO een serie van vier beschouwin gen uitzenden gewijd aan het Man dement 1954 van de Nederlandse Bis schoppen. Zaterdag 26 Maart a.s. spreekt Mag. Dr. J. P. M. van der Ploeg O.P. over „Godsdienst en maatschappelijk le ven Openheid en geslotenheid"; Zaterdag 2 April a.s. spreekt Prof. Dr. W. H. v.d. Pol over „De katholieke gehoorzaamheid"; Zaterdag 9 April behandelt Dr. A. J. M. Cornelissen het onderwerp „De Katholiek in het sociale leven van deze tijd", waarna op Dinsdag 12 April Prof. Dr. Jos J. Gielen spreekt over „Mandement en redelijkheid". Maria Boodschap Op de feestdag van Maria Bood schap, Vrijdag 25 Maart a.s. zendt de KRO een plechtige Hoogmis uit, op gedragen door Pater W. Porre in de Kapel van het Juvenaat van het H. Hart te Bergen op Zoom. In het avondprogramma van die dag zal het „Magnificat" van J. S. Bach worden uitgevoerd door Corry Bijster, sopr., Elsa van Bueren, sopr., Wilhelmina Lohmeyer, sopr., Roos Boelsma, alt, Lode de Vos, tenor, Léon Combé, bas, het klein Omroepkoor en het Om- roepkamerorkest, het geheel o.l.v. Roelof Krol. Boekenweek 1955 Evenals in voorafgaande jaren wijdt de KRO verschillende program- UVS—OVERMAAS Morgenmiddag te half drie zal UVS een oefenwedstrijd spelen tegen Over maas als voorbereiding voor de compe titiewedstrijd tegen Unitas, welke vol gende week te Gorinchem gespeeld wordt. SCHORSING OPGEHEVEN De afdeling Leiden van de KNVB heeft onlangs een voorlopige schorsing opgelegd aan de voorzitter van de R.K. Voetbalvereniging Alphense Boys, de heer C. J. Winninghoff. De heer Winninghoff, die zich hierme de niet kon verenigen, heeft uiteraard tegen deze maatregel een beroep aange tekend. De commissie van beroep van de KNVB heeft thans het beroep van de heer Winninghoff gegrond verklaard en de door het bestuur van de Leidse KNVB ten aanzien van de heer Winninghoff uitgesproken voorlopige schorsing opge heven. Lugdunum Voor de morgen te spe len wedstrijd LugdunumAlphen is de opstelling van Lugd. als volgt: Van Well; Quist, Teeuwen; Van Pijlen. Hoekstra. Bonnet; Teeuwen, Filippo, Verhoeven, De Roo, Mizee. Teylingen Morgen zal de wedstrijd TeylingenDOSR gespeeld worden op het Sportpark van Teylingen. Aanvang 2.30 uur. Teylingen 2 gaat op bezoek bij Alph. Boys 2. aanvang 2.30 uur. Weter. Boys 2Teylingen 4, aanvang 2.15. Jun.: Teylingen ALisse A, 1.45 uur. Teylin gen BLisse D 1.45 uur. Adsp.: Teylin gen aVVSB a, 2 uur. Teylingen d— Teylingen c. 12 uur. ATHLETIEK Nieuw wereldrecord 400 meter In de finale van de 400 meter van de Pan-Amerikaanse spelen te Mexico City heeft dc Amerikaan Louis Jones met de fantastische tijd van 45.4 sec. het we reldrecord op deze afstand gebroken. Het oude record was sinds 22 Augustus 1950 in handen van George Rhoden (Jamai ca), die destijds te Eskilstuna tot 45.8 sec. kwam. TAFELTENNIS VVV Het le damesteam van VW verloor met 82 van DVS. Dames 3 kreeg van Cebusta 2 met 91 klop. Da mes 4 liet met 64 de eer aan DHC 2. Dames 5 ging met 91 ten onder tegen Trava. Heren 2 speelde met 55 gelijk tegen DOS 6 en verloor met 73 van Scylla 3. Heren 3 zegevierde met 64 over DSS 7. Heren a klopte St. Hoger a met 91 en heren b Tempo a met 91. Het vervolgprogramma luidt: Heren 2e klasse 19—3: HBS 3—VW 2. Dames le klasse 21—3: VVV 1—Treffers 1. 2e klas se Sportief 1—VVV 2; 3e klasse: VVV 3 DVJ 1. ma's aan de Boekenweek. In de ac tualiteitenrubriek „Echo" van Vrij dag 25 Maart z>al een reportage wor den gegeven van de opening van de Boekenweek door de Minister Presi dent, Z. Exc. Dr. W. Drees in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Deze opening geschiedt enkele minu ten voor het begin van de „Echo", uitzending. Zondag 20 Maart a.s. zal reeds de aandacht op de komende Boekenweek worden gevestigd door middel van het programma „Waar heb ik dat gelezen?" In dit wedstrijd programma leest Wim Quint fragmen ten voor uit werken van verschillen de auteurs dit keer naast het pro za ook fragmenten uit bekende ge dichten waarna de deelnemers aan de wedstrijd, twee dames en vier he ren, moeten aangeven uit welk boek of gedicht en van welke schrijfster of schrijver het fragment genomen is. Goede antwoorden worden met boe ken beloond. Wedstrijdleider is Leo Nelissen; de jury bestaat uit Leni Verstegen, Tom Bows en Louis Lutz. Ook in de Wigwam-uitzending van de KRO op Zaterdag 26 Maart wordt de aandacht gevraagd voor het goede boek. Leden van de Jeugdbibliotheek van de Katholieke Leeszaal te Haar lem worden getest op hun algemene kennis van jeugdboeken. Ook hier worden de goede antwoorden met boe ken beloond. Tenslotte vertelt Mr. C. F. van Veen in het avondprogramma van de KRO op Zaterdag 26 Maart over „Ook kinderzoeken hebben hun 1 historie" in een gesprek met Leni Verstegen en Louis Lutz. Albert van Dalsum speelt gastrol Albert van Dalsum en Johan Fiolet zullen gastrollen vervullen in het hoorspel „De Profeet (Jonas) vóór Ninivé" van R. Humm, dat de KRO op Zondag 27 Maart a.s. zal uitzen den. 25 Jaar geestelijke volks gezondheid De Katholieke centrale vereniging voor geestelijke volksgezondheid be staat thans 25 jaar. De KRO zal in zijn programma van Donderdag 24 Maart a.s. flitsen uitzenden van de viering van dit jubileum te Utrecht. Jubileumdroppings Het Katholiek Thuisfront organi seert thans een grote loterij getiteld „Jubileumdroppings voor de militai ren" welke titel herinnert aan het feit dat tien jaar geleden de voedseldrop- pings in het Westen van het land ve len van de hongerdood hebben gered. De voornaamste prijzen van deze lo terij, welke het werk van het Katho liek Thuisfront ten goede komt, zul len bekend worden gemaakt in de Zondagmiddagrubriek „Katholiek Thuisfront overal" van Zondag 20 Maart a.s. Viering bevrijdingsdag Pater Drs. A. van Straaten O.E.S.A. doet namens het Nationaal Comité 5 Mei 1955 mededelingen over de vie ring van de bevrijdingsdag, in het KRO-programma van Dinsdag 22 Maart a.s. Muzikale notities Werken van H. Andriessen en G. Boedijn worden in het KRO-program ma van Zondag 20 Maart a.s. uitge voerd door het Radio Philharmonisch Koperkwartet. De „Variations traditionelles" van Hugo Godron, uitgevoerd door het Nederlands Studentenorkest o.l.v. Jan Brussen, kunnen beluisterd worden in het avondprogramma van de KRO op Dinsdag 22 Maart a.s. De Franse bariton Bernard Lefort zingt in het KRO-programma van Zondag 20 Maart a.s. sonnetten van Benjamin Britten en Hugo Wolf. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Germaine Tailleferre. In het KRO-programma van Dins dag 22 Maart a.s. verzorgt de altzan geres Res Fischer een zangrecital, aan de vleugel begeleid door Gérard van Blerk. Annie Délorie, alt, zingt verschil lende aria's in het opera-programma dat het Omroeporkest o.l.v. Dr. C. L. Walther Boer Zaterdag 26 Maart a.s. voor de KRO-microfoon uitvoert. Echo-echo's De opening van de Utrechtse voor- jaarsbeurs zal een der onderwerpen zijn van de Echo-rubriek van de KRO op Dinsdag 22 Maart a.s. Er zal tevens een overzicht worden gegeven van nieuwe inzendingen. In de Echo-rubriek van de KRO op Vrijdag 25 Maart zal o.m. commentaar gegeven worden op de die dag plaats vindende schoolstaking in België. Aan het Congres, dat de Beweging van Europese Federalisten Zaterdag 26 Maart a.s. in de Stadsschouwburg te Ensdhede houdt, zal aandacht wor den besteed in de Eoho-rubriek van de KRO op die dag. WIELRENNEN GEORGE HOGENKAMP 80 JAAR George Hogenkamp, een bekende fi guur in de Nederlandse sportwereld en wel in het bijzonder in wielerkringey zal op Maandag 28 Maart a.s. 80 jaar worden. Hogenkamp kan beschouwd worden als een van de grootste propa gandisten van de wielersport. In vroeger jaren is hij consul en bestuurslid van de Nederlandsche Wielerbond geweest, later sportcommissaris van de Nederlandsche Wielren Unie. En voorts heeft hij vele functies als jurylid bij belangrijke wie- Ierevenementen (o.a. bij talrijke wereld kampioenschappen) vervuld. Ook als schrijver maakte Hogenkamp naam. Hy was medewerker aan tal van dag-, week en maandbladen en van zijn hand ver schenen de werken „Een halve eeuw wielersport", „Geschiedenis van de Zes daagse wedstrijden" en „Geschiedenis van het Rijwiel". Op zijn verjaardag zal George Hogen kamp in het Minerva paviljoen te Am sterdam worden gehuldigd. Er heeft zich daartoe een comité gevormd, dat naast de aanbieding van een passend geschenk aan de jubilaris zich ten doel heeft ge steld een fonds te stichten, hetwelk George Hogenkamp in staat zal stellen met het uitgeven van het vervolg op „Een halve eeuw wielersport" zijn le venswerk te voltooien. KOCH VERVANGEN DOOR MAAS Noppie Koch, die gecontracteerd was voor de Ronde van Nederland voor profs (23 t.m. 30 April) en die in de ploeg Gerrit Voorting zou uitkomen kan we gens ziekte niet deelnemen en zal vangen worden door Piet Maas uit Pin- dorp. SCIIULTE C.S. MOETEN BETALEN De Franse wielerbond heeft zware boeten opgelegd aan de koppels, die vol gens de organisatoren van de Parijse Zesdaagse afspraken met elkaar hebben gemaakt waardoor de uitslag werd beïn vloed. De Australische renners Patterson, Arnold en Mockridge, die tezamen het winnende koppel vormden, kregen een boete van 1 millioen francs 10.000. Maar ook het Nederlandse koppel Schul- tePetersDerksen heeft een boete van dezelfde hoogte gekregen, evenals de Zwitsers KobletVon BuerenPlattner en de Belgen OckersVan Steenbergen Gosselin. Naar men weet bezetten onze landgenoten de tweede plaats in het eindklassement. Kees Pellenaars heeft een onderhoud gehad met de organisatoren van de Ron de van Italië, enkele leden van de staf van de Gazzetta dello Sport. Het resultaat van dit onderhoud is geweest, dat de Ne derlandse ploeg definitief zal deelnemen aan de Ronde van Italië, welke 14 Mei a.s. begint en 5 Juni eindigt. De Neder landse ploeg zal uit 7 man bestaan en zal ondergebracht worden bij een Ita liaanse firma, welke geen relaties zal hebben met de rijwielindustrie. De or ganisatoren hebben erop aangedrongen, dat Wagtmans en Van Breenen, en zo mogelijk ook Nolten in de ploeg zullen worden opgenomen, welke dan verder zal worden aangevuld met een viertal jongeren. Swlft-Combinatie Voor de A- en B- klasse is er morgen een trainlngsrit over 120 km. De C-klasse rijdt 40 km. om de Bink-beker. De afstand voor de D-klasse is 18 km. Start 9.30 uur aan De Zijl. In de Ronde van Best starten bij de amateurs: C. Plasmeijer. A. v. Wetten en A. v. Houwelingen. Bij de nieuwelingen wordt deelgenomen door: S. Kooij, C. v. Amsterdam. H. v. Gent, H. Vertegaal, P. v. Meijgaarden en J. de Vroomen. Lenig en Snel Morgen wordt er een peletonsrit gereden: A-kl. 80 km.; B-kl. 40 km.; C-kl. 40 km.; Junioren: 24 km, Start 9 uur Zijlpoort. door HENRY CAUVAIN 26) Ik wachtte enige minuten, legde toen mijn hand op haar schouder en schudde haar onmeedogend. Zij open de de ogen, richtte zich half op en keek mij aan met een angst, die ik je niet kan beschrijven. Ik dacht, dat zij een kreet ging slaken en legde snel mijn hand op haar mond. „Spreek niet", zei ik op vaste toon en vrij bars, spreek niet en roep niet om hulp 't zou je toch niet baten. Je leven is in mijn handen". „Wie bent u dan?" vroeg zij met doffe stem. „Ik ben uw rechter". Een lange huivering voer haar door de leden. „Ik weet welke misdaad je hebt gepleegd, want ik ken je ver leden". Ja ik weet, dat je in de nacht van 25 Januari 1836 je meester hebt vermoord". „Neen, neen, ik ben het niet!" kreet zij. ,,Hij, hy heeft het gedaan! „Ja, ik weet, dat je niet in de "ka mer van Bréhat-Kerguen was; ik weet, dat je een medeplichtige had. Je moet mij de naam van die mede plichtige noemen". Zij streek met de hand over het voorhofd, waarop koud zweet parel de. „Zijn naam?" lispelde zij met zwak ke stem. „Wacht even.... ik moet nadenken.hij heet. Er kwam een stuipachtige bewe ging in haar armen; zij liet het hoofd zwaar terugzinken in de kussens. Ilt dacht, dat zij dood was; ik bespeurde geen ademhaling meer en haai- han den en hals waren ijskoud. Maai-, toen ik mijn oor tegen haar boezem druk te, meende ik een zware klopping op te vangen. Had ik misschien een soort van catalepsie vóór mij? Ik ging achteruit en maakte mij gereed om de kamer te verlaten. Maar juist op dat ogenblik hoorde ik in de gang, de schokkende tred, die ik zo goed kende; de stap, die men alleen bij oud-matrozen of galeiboeven opmerkt. Hij was het! Hij kwam zijn slacht offer afmaken! Geen kans om te vluchten. Ik wierp een blik om mij heen, zoekende naar een schuilplaats. Eindelijk verborg ik mij achter een der zware gordijnen van het venster. Men had die gordijnen zeker zo zwaar genomen, opdat het licht in de kamer niet van de tuin uit gezien zou wor den. Je weet, dat ik op dezelfde ma nier, door mij te verschuilen ach ter een godijn de manoeuvre van dr. Wickon heb ontdekt. Het was hoog tijd! Nauwelijks was het gordijn neergevallen, of de sleu tel knarste in het slot en de deur ging langzaam open. De moordenaar scheen opgewonden. Hij was bleek en zijn wenkbrauwen waren samen getrokken Zijn grijze pruik was ver schoven en liet een lange haarlok zien zwart als ebbenhout Hij ging met een kleine pas naar het bed, hief een klein lantaarntje op," dat hij in de hand hield, beschouwde met gespannen opmerkzaamheid het gezicht van de bejaarde vrouw. En ik zag plotseling z jn gezicht ophelderen en hoorde hem een zucht slaken. Hy meende, dat zij dood was en dat overlijden bespaarde hem een nieuwe moord! Hij greep haar kille hand, lichtte ze op,, liet ze terugvallen op het laken. Toen richtte hij zich lang zaam op, beschouwde een ogenblik zijn medeplichtige met een zonder linge grijnslach en verwijderde zich toen onhoorbaar. Toen hij zich om keerde, zag ik heel duidelijk een lan ge naald, in het belegsel van zijn kamerjapon gestoken, zij flikkerde in het schijnsel van het nachtlicht. VI. De volgende morgen wilde mijn heer, dat ik hem aan het ontbijt be diende. Hoewel uitgeput door de emoties van de nacht, gehoorzaamde ik, uit vrees, dat hij verdenking zou opvat ten. Gedurende het ontbijt keek hij me herhaaldelijk steelsgewijs aan; zijn scherpe blik scheen tot in de ge heimste schuilhoeken van mijn ziel te willen doordringen. Juist toen hij wilde opstaan, werd er aan de deur geklopt. Ik ging open doen. Het was de oude tuinman Yves, die een brief aan het adres van de heer Bréhat-Kerguen bracht. Ik zag, dat die brief uit Rennes kwam. Meneer maakte hem driftig open. Ik bemerkte onderaan 't schrij ven een forse, brede handtekening; die van een notaris, dacht ik. Hij las de brief twee maal met gespannen aandacht, stond daarna op en ging naar de deur. Zyn blik ontmoette toevallig de mijne en hij scheen te wijfelen. Hij scheen lust te hebben om mij toe te spreken, maar dacht zeker, dat zwijgen beter was; want hij keerde mij plotseling de rug toe en verliet de kamer. Toen sleepte ik mij voort tot de tuinmuur, om Jean-Marie de brief te geven die ik u 's morgens geschre ven had. De expeditite duurde ruim een uur; op de terugweg ontmoette ik de oude tuinman, die heel melan choliek naar Jacquot keek. Ik ging heel zacht naar hem toe. Hij hoorde mij niet aankomen. ,,Arm dier!", mompelde hij, het monster vasthoudende bij een gou den ringetje, dat in het ruige oor was vastgemaakt. „Arm dier, je zult het drie dagen lang heel slecht hebben; je baas heeft me verboden, je eten te geven vóórdat hij terug is". Ik legde hem de hand op de schou der, en zei: „Wat hoor ik? Is mijn heer afwezig?". De oude idioot slaakte een kreet. Hij rukte zich los en schreeuwde: En mijnheer heeft me zo streng verboden, je te zeggen, dat hij op reis ging! Als ik het deed, zou ik met de stok krijgen Hij stak de armen ten hemel, als om daar hulp te zoeken, bracht ze vervolgens naar zijn schouders, als voelde hij reeds de verschrikkelijke kastijding, die hem was beloofd. Nu begreep ik alles. In die brief van vanmorgen werd mijnheer naar Rennes ontboden, ongetwijfeld om de zaken van de nalatenschap af te werken. Hij moest dus wel heel gauw vertrokken zijn, zonder dat ik het mericte. Hij had verboden, mij te zeggen, dat hij afwezig was, uit vrees, dat ik anders zou rondsnuffe len in huis en' misschien zelfs zou uitgaan. Hij had geraden wio ik ben; dat lijdt voor mij geen twijfel meer. Doch waarom spaart hij me dan? Waar om aarzelt hij, zich van mij te ont doen; hij, die er niet tegen op zag, de ongelukkige te vermoorden, die hij tot zijn vrouw heeft genomen? Ik zag geen kans om dat raadsel op te lossen. Dof gebrom van Jac quot stoorde mij in die overpein zing. De beer wandelde zijn kooi op en neer, met de snuit bijna tegen de grond. Het lange haar stond hem by- na recht op de nek en de rug. (Wordt vervolgdT

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7